NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang. No. 8937 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 9 AUGUSTUS 10J2 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VHRTENTIÈN: v-.r Hoort»m PER DR,E MAANDEN: J&W Van 1—5 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buttes het Arrondissement voor raariem - 'A -7 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer O20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omlrek waar een Agent gevesdgd is (kom der Bij Abonnement aaozrenlijk rabat. P gemeente) JfJv Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per olaataineï Franco per post door Nederland1.65 "feSSSTJVs» 50 Cts. voor 3 plaatsvin k contant. per pmaumg, /.wonderlijke nummers0-02V* V - x_ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H t*/iRedactie eo Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redaetie 600 eu der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J, C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 10 AUGUSTUS. Biosc. Modern: Voorstellingen. Biosc. Theater Gr. Markt: Voorstel lingen. Gebouw St. Iiavo: Bioscoopvoorstel lingen. Kleine Verecnlging: Bioscoopvoor stellingen. Schouwburg: „De vijf Frankfor tei'sdoor de Rotterdammers. Schouwburg, Nassaulaan: Do Fa- milto Lehmann, 8 uur. De Kroon: „De moderne Eva", door het Ned. Operette-Ensemble, 8 uur. Soc. Vereeuiging: Specialiteiten- voorstelling. Brongebouw: Voorstelling door Het jroolijk Tooneel. Duin en Daal, Bloemendaal: Con certen. Stadsnieuws DE KERMIS VAN 1912. DE FAMILIE LEIIMANN blijft haar succes handhaven gister avond was de zaal nagenoeg uitver kocht. Vandaag cn morgen wordt nog „De Familie Lehmann" opgevoerd, Zondag voor het eerst weer lleijer- mans' „Op Hoop van Zegen", het spel der zee een recommandatie is bijna overbodig, want de mcnschen hebben blijk gegeven, liet mooie zelf wel te kunnen vinden. MISS 1IOBBS. Jerome K. Jerome en Rotterdam mers hebben gisteren den xnenschen, die schouwburgwaarts gelogen wa ren, een avond van jolijt bezorgd. De onnavolgbare humor van den Éngel- Bchon auteur, die hij niet het minst in z'n „Miss ITobbs" heoft welen to loggen, sloeg in en het publiek kwam n.l heel gauw in do lachstemming, waarin .Terome zelfs den zwartgallig- sle weet te brengen. De Rotterdammers zorgden natuur lijk voor een 'uitstekende opvoering. Mevrouw van Eysden—Vimk in de titelrol was een ware vrijc-vrouwïgc Miss Hobbs. Slechts zouden wo willen Keggen, dat ze af en toe haar stem wat t e krachtig uitzette, en dat haar costuum in de laatste acte, als ze bij de KingseaiTs komt dineeren, wat erg opvallend van kleur was. Den neven Kingsearl, Tartaud en Morric-n, komt hulde toe voor hun spel, evenals George Jessop, die door Hees tol een heerlijk type \an goed aardige onnoozelheid werd gemaakt. Mevrouw Coelingh—Vorderman leek als ouderwotsche oude tante uit een Engelse he prent weggeloopen. We hebben om haar geschaterd vooral als ze met een gescheurde® rokzoom verschijnt en op de vragen, waar ditt gebeurd is, niet een zekere goedige verwondering in 'r stem antwoordt, dat ze over de schutting is geklom men.... Elsa Mauhs was een Milly, die bij Jessop paste. Als geheel eon uit stekend© opvoering Do Verceniging. In de „Vereenfgfiig" was gistermid dag reeds de geheele zaal en de gale rij besproken. Dat wil zeggen, dat er toen reeds al dc 1300 plaatsen Ëeromen waren. Dat is het beste ewijs, hoezeer het publek de revue ,.'t U maar Fantasie" waardeert. En terecht I De schitterend gemonteerde eu geestig en \lot geredigeerde operette vercüent dit alleszins. Henri ter Hall Piet en Nikkie hadden voortdurend applaus. In de andere zalen, was het gisteravond ook goed bezet •De Moderne Eva" in do Kroon •Haarlem op hol" in 't Brongebouw en de bioscopen in de Barteljoris- Itraat, Smedestraat en op de Groote Markt hadden veel publiek. 55 Jaar getrouwd. 10 September e. k. zullen twee oud jes onzer gemeente, Jacobus dc Klerk, die 81 jaar, en Gerarda Nyhuis, die 8ü jaar oud is, den dag herdenken, waarop zij vóór 55 jaar in het huwe lijk traden. De oudjes, die Heerensiu- gcl 131 A wonen, ver keer en in behoef tige omstandigheden.. De D rinkhal. De drinkhal .der SlaaTwaterbron Is gisteren door 43 bezoekers bezocht. Ernstig ongeluk, Gistermiddag omstreeks half twee passeerde do electrischc tram naar Bloemendaal de Tetterodestraat, toen ter hoogte van die straat een hand wagen bekneld geraakte tusschen de tram cn het trottoir. De conducteur II. G. J. Ilonkoop, die op de treeplank van den zomer dagen stond te controleeren, raakte bekneld tusschen do tram en den handwagen, en bezeerde daarbij zijn beide boenen zoodanig, dat hij bewus teloos moest worden binnengedragen bij den heer Vogel, winkelier aldaar, waar door dokter Schuylenburch de eerste hulp is verleend, die tevens overbrenging naar het gesticht Jo hannes de Deo gelastte. De toestand Is zoodanig, dat één voet zoo goed als totaal verbrijzeld is. In den loop van den dag klaagde H. veel over pijn en had hevige koorts. Nader vernomen we, dat H.'s toe stand bevredigend is. Of bij de ge compliceerde fractuur van de voet wortelbeenderen geen infectie den toestand zal komen verergeren, kun nen de medici nu nog niet voorzeg gen. Dit ernstig ongeluk vestigt de aan dacht opnieuw op het gevaar, waar aan de conducteurs op de lijn naar Bloemendaal bloot staan bij het con- trcleeren van de open wagens. Zij moeten dan, zooais men weet, op de treeplank staan. Er is haast bij hun werk. In tien minuten (wanneer de slagboomen van de Holl. Spoor open zijn) moet één man wanneer de open wagen vol is, zes-en-vijftig per sonen aan biljetten helpen, nazien, knippen, geld wisselen alles met een groote tasch op de heup, die daarbij natuurlijk hinderlijk is. Heeft hij Ccn compartiment afge werkt, dan vervat hij do handen en gaat naar de volgende af deeling. Tijdens het controlceren kau hij zich aan de slijlen niet vasthouden, daar luj de beide handen nooUig heelt. Hij staat uus los op de tree plank en verliest licht zijn evenwicht, liet publiek ziet dun ook dikwijls het gevaar, waaraan hy blootstaat, het grijpt hem menigmaal bij de schou ders bij het maken van een bocht. Maar behalve die krommingen zijn er andere, grootere gevaren voor hem op den weg. De masten, waarop de drukten van liet net zijn opgehan gen, staan op den Schotersingel vlak ibij de lijn er is reeds eenmaal een conducteur mee ju botsing gekomen en van den wagen afgevallen. Vóór en op den overweg staan hekjes, waar de treeplank rakelings langs scheert en die dus hoogst gevaarlijk zijn voor den controlcerenden con ducteur. Natuurlijk kent hij die lastige plaat sen precies en houdt er rekennig mee4 Maar eeu mensch is niet altijd op zijn scherpst en liet kan onder het werk best gebeuren, dat hij er eens niet aan denkt. De conducteurs weten daarvan mee te praten de een kwam zoo dicht bij een paai of hek, dat het doosje lucifers in zijn zak verbrijzeld werd, een ander scheurde zijn broek het is gebeurd, dat zich een moest laten vallen, om aan het gevaar te ontkomen. Daarbij komen nog de gevaren van buiten, die de ergste zijn, omdat nie mand die voorzien en zich er dus ook niet voor in acht nemen kan. Dicht bij den spoorweg-overgang steekt de treeplank over de rollaag uit, kooit daar een wagen of rijtuig vlak langs, dan wordt de conducteur van de plank geveegd. Voorbij de bocht bij de Korte Kleverlaan, waar het heel druk kan zijn, bestaat een dergelijk gevaar. En dat zoo iets niet denkbeel dig is, blijkt uit het pas voorgevalle ne. Door een wagen is Ilonkoop ge kwetst, zooiets kan zich herhalen en dan met nog erger gevolgen. Vóórdat het zoover komt zouden waj gaarne zien, dat de tramdirectie hot eenige, maar afdoende middel toepas te, om namelijk een looppad te «naken in de open wagens, zoodat de treeplank-acrobutiek overbodig wordt. Zeker, het zal zitplaatsen kosten en dat is een bezwaar, omdat liet pu bliek op de open wagens bijzonder ge steld is. Maar in 't belang van haar personeel wil de directie, die daar voor veel doet, dit offer zeker wel brengen. Over enkele weken gaan de open rijtuigen weer naar stal en is er tijd te over, om ze voor het volgende zomerseizoen te veranderen. De con ducteurs zouden, we weten het zeker, voor die verbetering erkentelijk zijn. Een andere berichtgever schrijft ons, dat dien dezelfden middag ten huize van Honkoop in de Lotterstraat een ongeluk gebeurde, dat ten slotte goed Is afgeloopen. Terwijl de oohtgenoolo voor de in maak een kuip vol water had gedaan, waagde haar twee-jarig zoontje zich over den rand der kuip, en had het ongeluk voorover daarin te vallen. Bewusteloos werd de kleine dio veel water naar binnen had gekregen er uitgehaald. Na heel veel moeite gelukte het do bureii het kind tot bewustzijn te brengen. Voor het gezin was deze dag er wel een van groote emotie. ORDE BIJ IIET ORGELCONCERT. De maatregelen van orde, die Don derdagmiddag bij het orgelconcert zijn genomen, hebben een volledig succes gehad. Er was dan ook een sterke politie macht tegenwoordig de hoofdinspec teur niet een inspecteur, een adjunct en acht agenten. Natuurlijk was ook de koster op zijn post. Toen de heer Robert even over tweocn oo eerste klanken deed hoo- ren, riep de hoofdinspecteur„Stil staan 1" Het resultaat was uitstekend. Die in zijn buurt waren voldeden dade lijk aan het voorschrift en de andere politiemannen, verdeeld over de kerk, boduidden de personen in hun omge ving mot een handgebaar, dat zij moesten blijven staan. Er heerschte dan ook de meest volkomen stilte in de kerk en iedereen kon van het or gelspel ten volle genieten. De groote moeilijkheid lag natuur lijk hierin, dat er nog steeds personen bleven toestroornen door de eenige deur, die geopend was, namelijk aan den kant van de Groenmarkt. De adjunct-inspecteur met twee agenten beduidden daar, altijd zonder spre ken, alleen maar met een gebaar, dat zij de kerk niet verder in mochten gaan en moesten blijven wachten, tot dat het orgel zweeg. Men schikte zich daarin wonderwel. Een dame, met een kind aan do hand, wilde glim lachend over liet gebaar van den po litieagent, toch doorloopen, maar aan de herhaalde handbeweging zag zij, dat het ernst was en onderwierp zich met de overigen Maar nauwelijks was het eerste nummer geëindigd, of de talrijke toe hoorders, die geen zitplaats meer haddon kunnen vinden, wandelden door de kerk, totdat de organist weer een orgeltoon deed hooren, ten tee- ken dui hij weer beginnen zou. Dan klonk weer het woord van den hoofd inspecteur „stilstaan 1" en was alles opnieuw in rust. Er was wel iets komisch in dat telkens blijven staan, dat denken deed aan üo sprookjes, waarin een toovenaar door één woord ol bewe ging zijn hoele omgeving in steemen beelden verandert. Zoo groot was de stilte, dat een juffrouw, die een pa rasol liet vallen, bloosde alsof ze een misdrijf begaan had. Maar hei resultaat is dan toch ge weest, dat iedereen ongestoord van het zeer artistieke orgelspel van den heer Robert heeft kunnen genieten. IIij had voor ditmaal een eenigszins pojiulair programma gekozen Sona te van Bitter, eerste deel Koekoek en Nachtegaal van Handel, Carillon van S. dc Lange, Cantabile van Enrico •Bossi, Toccata van Dubois en Offer- toire van Lefcbure Wely. Na afloop weid de deur aan do Riviervischmarkt eveneens geopend, zoodat de groote stroom van bezoe kers zich \erdeelde over de twee uit gangen on weldra vertrokken was. De orde en de stilte zijn, wij herha len hot, gedurende de uitvoering voor beeldig geweest. De politie heeft haar taak zeer goed verricht, maar laat ons er bijvoegen die taak was niet zwaar. liet publiek schikte zich dade lijk, wat hoop geeft, dat later, wan neer niet zulk een groote politiemacht aanwezig is, de toehoorders uit zich zelf zullen meewerken tot het verkrij gen van ©cn orde, dio immers voor hen allen aangenaam is. Terwijl vroeger altijd geklaagd werd over diefstal door zakkenrollers, is dezen keer van geen enkele ver missing gebleken. Slechts één bezoe ker moest het rooken verboden wen den. .Alleen willen w ij voor den vervolge tweo opmerkingen maken. De moeilijkheid om stilte te krijgen ligt in de te laat koiners. Misscliien kan de organist dat bezwaar eenigs zins ondervangen door te beginnen met een kort stuk dat van gistereu was nogal uitvoerig. Of de kerkdeur kan .telkens wanneer een nummer begint, gesloten worden en geopend ais het uit is. Een uitstekend middel om het on- tgewensoiite schuifelen tijdens het or gelspel te bestrijden is meer zitplaat sen te verschaffen op dagen van grooto drukte. Misschien kan het kerkbestuur nog een aantal stoelen laten plaatsen Voorstanders van ongebreidelde vrijheid, die gewoonlijk op ordeloos heid neerkomt, zullen misschien be treuren, dat het nu met de ltormis- pantoffelparade gedaan is. Wij zou den zeggenwie paradeeren wil, vindt daartoe op de kermis gelegen heid genoeg. ANTI-KERMIS VERGADERING. Men schrijft ons: Onze waarschuwing om toch vroeg te komen had geholpen, want reeds lang vóór achten was de grooto zaal van het „Blauwe Kruis" weder vol en wederom moesten tal van teleurge- stelden naar huis. De heer J. Tim merman gaf een bioscoop-voorstelling waarbij humor en ernst elkander af wisselden. De daarbij gegeven ver klaringen vielen zeer in den smaak. Wegens het vele aantal teleurgo- stelden en de groote belangstelling verklaarde de heer Timmerman zich bereid Zaterdagavond weder een gra tis bioscoopvoorstelling te geven in dit locaal. Do afd. Haarlem der Nat. Chr. Ge heel Onth.-ver. kan met trots terug zien op haar arbeid in deze week en vele vrienden heeft ze daardoor ge kregen. Hedenavond is het een gezellige bijeenkomst van leden en aangeslo tenen, die een huishoudelijk karak ter draagt. ALGEMEENE SYNODE DKR NED. HERVORMDE KERK. De ,.N. R. Ct." schrijft De classicale vergadering van Haar lem heeft aan de Synode gevraagd, nog eens hare stem te laten hooren in dc gemeenten tegen het Neo-Malthu- sian isme. Hierover rapporteert de heer Steen beek. De rapporteur herinnert aan de Circulair© vori 1907 en is van oordcel, dat een krachtige bestrijding van hei N»o-Malthusianismc geschieden kan en geschiedt door die vereenigingen, welke zich zulks uitsluitend tot taak hebben gesteld. Daarom wordt het opnieuw zenden van een circulaire niet aanbevolen. De secretaris zou wenschen, dat op nieuw gewaarschuwd worde tegen cLit kwaad. De rapporteur en dc heer Eilcrts de Haan verwachten van het zenden van een circulaire niets. Do heer Landsman zou echter wen schen, dat de Synode hare stem liet hooren. Ook de heer Schrieke spreekt lm dien geest. Het Neo-Malthusianisme bedreigt onze Protestantscho bevol king, cn daarom moet de Synode er har© bijzondere aandacht aan wij den. Do heer Van Melle wil de korkera- Gen gewezen zien op de noodzakelijk heid, om steun te verleenen aan de Verceniging tot bestrijding van het Neo-Malthusianisme. De heer Creutzberg herinnert aan een vergadering, welke te Ticl is ge houden en waar verschillende spre kers over de zaak hehben gesproken en tegen haar hebben gowaarschuwd. Die vergadering werd door vele per sonen boven 16 jaar bezocht Hij zon wenschen. dal op die wijze ook elders werd gowerkt. De president dankt de sprekers, die hebben geraden om de bespreking over deze zaak niet te laten eindigen m ©en negatief resultaat. De conclusie van het rapport van den heer Steenbeek wordt echter aangenomen met 11 tegen 7 stemmen (de lieer W. Ellens is afwezig). Do hoer Schrieke stelt in verband met het gesprokene voor, dat de Sy node besluite te verklaren, dat zij ha re ernstige aandacht op deze zaak blijft vestigen en dat zij gaarne mid delen wil beramen om dit kwaad te helpen bestrijden. Dit voorstel wordt echter vei'wor pen. HAARL. JONGELINGS- YEREENIGIXG. De Haarlemsche Jongelings Veree- niging Pred. 12 la hield Donderdag avond in haar gebouw in do Lange Margarethastraat een goed bez.ochte en welgeslaagde bijeenkomst. Het grootste gedeelte van den avond werd besteed aan een wedstrijd in het schooniezen. De deelnemers wa ren in twee afdeelirgen gesplitst en moesten zonder voorafgaande studio eenige stukken proza en poëzie lezen. De jury bestaande uit de heeren Joh. Visser, J. Hack en C. J. van Til burg deed de volgende uitspraak lste Afdeeling: 1ste prijs S. F. Hack, 2de prijs G. E. Noordhof. 2do Afdeeling lste prijs Van der Walle, 2de prijs C. van der Bent, eer volle vermeldingen IE llopkes en J. Schmidt. In het rapport der jury werden uit voerige opmerkingen opbouwende crltiek gemaakt over het ten gehoo- re gebrachte- Door don heer Visser werden de prijzen, bestaande uit fraaie boekwer ken, aau do winners uitgereikt. Medegedeeld werd, dat het in de be doeling ligt binnenkort een wedstrijd in 't voordragen te organiscercn. Daarvoor werden reeds enkele prijzen toegezegd. Ter afwisseling worden buiten me dedinging eenige voordrachten gege ven. Ook werd thee geschonken. REORGANISATIE. Het orgaan van de Vereen, van Geheelonthouders van het Nederl. Spoor- en Tramwegpersoneel, waar van alhier een groep bestaat met als correspondent de heer De Geest, be vat de nieuwe voorgesteld© wijzigin gen in Statuten en Huishoudelijk Re glement. Tot nu toe was het niet mogelijk afdeelingen te vormen, als onderdeel vau den bond, vandaar dan ook dat hier te Haarlem een oorrespondent- schap bestaat, waaruit Jater zich een groep vormde. De nieuwe statuten, evenwel brengen daarin verandering, het zal daardoor mogelijk zijn, dat elke plaats met 6 of meer leden een afdeeling vormt. De vergadering welko gehouden wordt ter goedkeuring van de nieu we statuten en hot Reglement, zal de'volgende maand plaats vinden te Utrecht. Uit de Rechtszaal DOOR DE GEVANGENIS TOT ARBEID. Een man had op 5 Juli een brand brief geschreven aan den heer Mar tens. Zijn doel was eerst in de gevan genis te komen, opdat dan een ver eer igiug hem aan werk zou kunnen helper.. De cisch luidde 4 maanden gevan genisstraf en 12 dagen gevangenis straf wegens landlooperij, benevens een jaar opzending naur de Rijks werkinrichting. Hetzelfde werd ge- eischt tegen een man, die op uenzelf- den dag een brandbrief had ge schreven aan den heer Van Dieren Bijvoet op dc Parklaan. ONZEDELIJKE HANDELINGEN. Ten slotte werd met gesloten deu ren behandeld de zaak van een krui deniersbediende, die in het Bloemen- dualsche Bosch niet te noemen han delingen had trachten te plegen met een 7-jarig meisje. De eisch was 1 jaar tuchtschool. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken SANTPOORT. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer C. Woltering, adjudant-onder officier bij de infanterie in Ned.-Indië heeft met gunstig gevolg het examen uls onder-luitenant gedaan. HAARLEMMERMEER. Publieke veiling. Door Notaris Ileiusius werd Don derdag in Hotel dc Beurs te Hoofd dorp geveild: Een woon- cn winkel huis, met schuur, erf, tuin en bouw land, ter gezamenlijke grootte van 41 Are en 80 Centiare, relegen aan den Kruisweg, nabij den Aalsmeer- dcrweg. Gekocht door J. Veerman, al hier, voor l 2360. Lage streek. De knecht van den bakker de G. alhier, werd des avonds laat, terwijl hij zich ter ruste wilde begeven, ge roepen door een paar buiten staande personen, die voorgaven een bood schap voor hem te hebben van el ders wonende familieleden. Toen de niets kwaads vermoedende knecht naar buiten kwam, werd hij onver wachts door een drietal personen aangegrepen, welke hem mishandel den en hem met den dood bedreigden Daar evenwel op het geschreeuw san den knecht ook De G. kwam aariloo- pen, lieten ze hem weer los en kozen het hazenpad. De namen zijn evenwel bekend, zoodat zij er wel nader van zullen hooren. Een oude veete 6Chijnt van' een en ander de oorzaak te zijn. HILLEGOM. De lieer M. C. J. Scheffcr van hier slaagde gisteren te Breda voor het examen hoofdacte. VELSEN. LAGERE SCHOOL TE WIJKEROOG. Door den Genieculeruad van Velsen werd 23 Januari 1.1. besloten bij de Kroon een buitengewone Rijkssubsi-: aan t© vragen voor den bouw eener lagere school in dc afdeeling Wijker- oog, maar nu is door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland namens den Minister van Binnenlandsche Za ken geantwoord, dat het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. De meerderheid uit het college van B. en W. is van oordcel, dat het ge- wenscht is het volgend jaar op het verzoek terug te komen en inmiddels te trachten in de behoefte te voorzien door het huren van eeu houten hulp school van 3 lokalen of het tijdelijk in richten van een directiekeet. Door de minderheid uit het colle_i (den wethouder van onderwijs, den heer F. C. J. Netscher) is naar aanlei ding hiervan een uuvoerig voorstel aan den Raad gericht, waarin gewe zen wordt op het feit, dat de meeste te Velsen schoolgaandkinderen thuis behooreu in de arbeiderswijk Wijker- oog. Deze kinderen moeten dus vier maai per dag met de stoomponten overvaren, wat voor hen niet alleen lastig, doch ook niet vun gevaar ont bloot" is. Vele ouders laten dus hun kinderen tegen hur. zin naar de bij zondere scholen. (Hervormde en Ka tholieke) gaan. Aungezien de bouw nu niet met bul tengewone Rijkssubsidie kan plaats hebben stelt de wethouder voor, de gewone subsidie aan te vragen en over t« Kuun tot den bouw van een school met drie klassen voor de laag ste v leerjaren, om later uit l© breiden tot 6 klassen opdat de jeugdigste leerlmgen hierdoor het meest gebaat worden. IJMU1DEN. DE STAKING VAN BOOTWERKERS TE VELSEN. Hedenmiddag is de staking del bootwerkers aan de voor de papier fabriek te Veisen liggend© booten op geheven, de stakers zijn mc-t de pa troons overeen gekomen, dat z© een weekgeld van ƒ15 vast het gelicele jaar door zullen verdienen, benevens een extra premie, berekend naar het aantal vamen hout, die twee maal •per jaar door de patroons aan hen zal worden uitgekeerd. Vandaag zullen allen hunne gewo no werkzaamheden weder hervatten. MIJ. TOT NUT VAN HET ALGEMEEN. Donderdagavond vergaderden de leden van het departement IJinuiden van bovengenoemde Maatschappij, ter behandeling van een vrij belang rijke agenda. Ondanks dat was de opkomst ge ring. Bij de opening herdacht de vice- voorzitter het heengaan van den vol- ijverigen voorzitter, den heer Ds. E. Pekema, wegens diens beroep naai Enschedé en het verlies wegens over lijden van twee verdienstelijke leden, de heeren Schuitenmaker en Noord- berg. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd door een commissie in orde bevonden en de uit gaven vastgesteld op f 265 78, de om- vangsten op f 255.88, zoodat nog een klein nadeelig saldo rest, intusschen belangrijk lager dan hei vorige jaar. Door den afgevaardigde ter alge- meene vergadering werd een uitvoe rig verslag uitgebracht, dat in hel ar chief van het dopartemeut een plaats werd aangewezen. Besloten werd gedurende den win ter, drie voordrachtavonden te doen houden over onderwerpen van litte- rairen.en socialen aard. Tot voorzitter werd daarop met op één na algemeene stemmen benoemd de heer Ds. Attema, opvolger van don heer Pekema, als predikant bij de Doopsgezinde gemeente en Protestan tenbond, Binnenland NEDERLANDSCHE TUIXBOUW- RAAD. Het centraal bestuur van den Ne derlandschen Tuinbouvvraad heeft te Utrecht vergaderd. De heer D. J. v. d. Have, Kapelle bij Goes, nieuw ge kozen lid van het centraal bestuur voor het bedrijf fruitteelt, werd ge ïnstalleerd. Tot het lidmaatschap werd toegelaten dc L'trechtsche blos- mjstcn-patroonsverecn. te Utrecht, zoodat het aantal der bij den N. '1'. R. aangesloten vereenjgingen thans 88 bedraagt, met een gezamenlijk le dental van 21.760. Medegedeeld werd, dat het verzoek van het centraal bestuur tot den Mi nister van Waterstaat, in zake op schorting van herstellingswerkzaal u- heden aan do bestrating van den Rijksweg, van dc Haagsche Schouw naar Bennebroek, in het belang van bet blocmbollcnvervoer, werd bewil ligd. Mede heeft met gunstigen uitslag het centruul bestuur bij den raad van administratie der II. IJ. S. M. uitbreiding van het stationsemplace-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1