gronde hoop gekoesterd, dut ze bin nen mei nl le langen tijd tot een goed einde zal zijn gebracht, Do voor zitter werd door de vergadering dili gent verklaard in deze aangelegen heid. GESNAPT. Drie maanden geleden word een goudsmid in de LTrechtschostraut te Amsterdam een zilveren beurs ten verkoop aangebeden, die luier van diefstal afkomstig bleek. Thans kwam nu dezelfde persoon een partij goud aanbieden bij dezen goudsmid. Men hield den man aan de praat en waar schuwde intusschen de politie, die hem arresteerde, daar de gouden voor werpen van diefstal afkomstig ble ken. OPLICHTING. Rij een notaris te Hoorn, vervoegde zich zekere V., die mededeelde, dat zijn vader was overleden, en dat diens huizen te Hoorn en Berkhout zouden worden verkocht. Een geldelijk voorschot werd gevraagd en verleend. Het ontvangen geld werd verteerd, terwijl bleek, dn', do vader gezond en wel was. V. werd gearresteerd en naar Alkmaar overgebracht, zoo meldt de Tel. EEN KRANIGE REDDING. Toen de Maassluïsche logger „M. A. 21" op de Maasvlakte strandde, kon do bemanning slechts met mocito ge red worden. Tien d»r opvarenden aldus meldt het „Nieuwsbl. Vooruit" werden door de reddingboot „Pre sident van Heel'van den lloek, af gehaald, maar twee matrozen, van Terschelling afkomstig, waren niet meer aan boord en werden vermist. Feu zekeren Smit uit Zwariewaal had men in de diepte zien verdwijnen. De twee matrozen, die zoek waren, nadden met voel moeite do boot los- gesjord en overboord gewcrld, maar ongelukkigerwijze kantelde zo en dreef onderstboven, zoodat zij niets ander3 konden doen, dan zich daar aan vasthouden om drijvende te blij ver». Door den stroom echter dreef de bcot noordwaarts en de oudste dor beide drenkelingen gaf den moed op, vooral omdat hij groote laarzen aan had, die hem naar beneden trokken en hij niet zwemmen kun. De jongste was een uitnemend zwemmer, wicn 't gelukte, de lastige laarzen van zijn makker uit te trekken. Daarop kon hij nog een der dolpinnen losmaken, waardoor de oudste, door zijn vinger iu hel gat te heren, meer houvast kreeg. Weldra was men al buiten de route gedreven van de stoomschepen en enkele waren gepasseerd, zonder de drenkelingen of do omgekeerde boot op te merken. De jonge man wist er echter den moed in te houden e.i telkens als zijn makker door uit putting de boot losliet, bracht hij liem al zwemmend weer bij de boot. Nadat zij zoo vier uur lang in het water gelegen hadden, ontdekten zij een sleepboot van de „Kijkduin", on gelukkig zag ds kapitein C. van Rijk, oji een afstand een arm boven water uitsteken. II ij wendde de sleepboot en bemerkte de mannen. Met veel omzichtigheid moest nu het reddings werk beginnen en weldra waren bei den aan boord. Juist op tijd, want (le oudste was reeds zco uitgeput, dat hij het bewustzijn lfad verloren. EEN DEUGNIET. Te Oosterbeek heeft een 18-jarige verpleegde van der voogdijraad ver zet gepleegd tegen zijn verzorgers, die de hulp inriepen van de politie. De jongen was naar bed gegaan, maar had onder de dekens meegenomen een mes en een revolver met zes scherpe patronen, waarvan iiij er een op do politie afschoot. Deze heeft hem over mand en opgesloten. ONZE MARINE IN CHINA. In het Bataviaasch Nwbl. komt het voigcude voor: Men schrijft ons uit Peking, dat, haar daar algemeen geloofd wordt, Hr. Ms. Holland nog geruimen tijd in de Chihecsclie wateren zal moeten blijven, omdat gegeven de bijzon dere omstandigheden binnen niet te langen tijd een groote internatio nal. loot-demunstratie verwacht wordt. Intusschen zijn tegen het einde van dit jaar de drie jaren tropen- dienst voor de meeste opvarenden van dc Holland om, zal het schip dus afgelost moeten worden of althans een andere bemanning moeten krij gen. Het Ilbld. voegt daaraan toe: Naar wij vernemen, is bü het de partement van marine nog geen be slissing genomeu. Het maakt oen punt van overweging uit of men de „Holland" nog cenigen tijd le Shanghai zal laten, dan wel een an der schip daarheen zenden. Dit laat ste zou toch noodig zijn, Indien men een nieuwe bemanning, ter vervan ging van die, welke op aflossing wacht, daarheen zou vervoeren. VEEL LIEFHEBBERS I Het examen voor opvoedend Rijks ambtenaar zal te 's-üravenhage afge nomen worclen van 10 tot 13 Septem ber. Naar men mededeelt, zou het aan tal sollicitanten naar de 2000 loopen. DF. GEWESTELIJKE STORING. Een rand-depressie, die „hangen" bleef, veroorzaakte vooral in onze Westelijke provinciën lievige regen buien, met onweersverschijnselen ge paard. Om twaalf uur Vrijdagmid dag was te Amsterdam 17 m.M. re gen gevallen. DE SPAANSCHE SCHATGRAVER. Van tijd tol lijd laat do Spaansche schatgraver eens iets van zich hoo- rcn. Zoo thans weer, In zeer onbehol pen Fransch. Hij richt zich tot een firma te Zwolle, wie hij niet minder dan frs. 206,000 wil laten vordienen, het derde deel van een som van frs. 800,000, die hij bezit, maar niet in handen kan krijgen daar hij wegens faillissement in de gevangenis ver blijf houdt en eer: verborgen valies 't document bevat, noodig om 't geld vlot te maken. 't Oude praatje, zooals men ziet 1 BRANDWONDEN. Op de Linden gracht te Amsterdam heeft een meisje van 11 jaar een ke tel met kokend water, die wat» om gevallen, over bet lichaam gekregen. Ernstig gewond werd het aan het lo kaal van den geneeskundigen dienst verbondeer. PRIJSVRAAG VOOR EEN AAN PLAKBILJET. Het Uitvoerend Comité voor do Eerste Nederlandsclio Tentoonstelling op Scheepvaartgebied te Amsterdam in 1913 schrijft een prijsvraag uit voor een schetsontwerp van een aan plakbiljet voor deze tentoonstelling. EEN ONWJLLIG GEMEENTE BESTUUR. Uit Friesland schrijft men aan 'l Ilbld. F,r wordt in menige gemeente In Friesland wel een* geklaagd over de veelvuldige inmenging van Ged. Sta len in de bijzondere gemeente zaken. Misschien terecht. Maar er zijn ook gemeenten, die zoo weinig oog trebben voor het algemeen belang, dat bet gewenscht zou zijn, dat Ged. Stalen in dat opzicht nog grootere bevoegd heid hadden. De Raad van Leeuwar- deradeel zouden wij onder dat getal kunnen rangschikken. 't Geheele jaar reeds is iu 't Noor den van Friesland, in Ferwerdera- deel, Leeuwarderadeel, Menalduma- deel een beweging gaande lot het verkrijgen van electrisch licht. Was oorspronkelijk het plan, dat (le drie gemeenten gezamenlijk bij de Leeu warder centrale aansluiting zouden zien te verkrijgen, dit stuitte af op de beruchte langzaamheid, waarmee de zaken In Lceuwarderadeel behandeld worden. Menaldumadeel sloot nu op eigen houtje een contract met Leeu warden en Ferwerderadeel besloot, vooral ook met het oog op mogelijke aansluiting van een ondorlusschen op gerichte coöperatie in 't lïlldt. tot de stichting van een eigen centrale. Na dat Ged. Staten dit plan reeds eenige maanden had opgehouden, verklaar de Leeuwarden zich bereid huilen het verlichtingsplan van Leeuwardera- deel om, op eigen kosten een kabel door Leen warde rad eel te leggen, orn aldus Ferwederadeel en de genoemde coöperatie „Het Noorderlichton middellijk van stroom te kunnen voor zien. Een verzoekschrift werd in dien geest aan Leeuwarderudeel gericht door Leeuwarden, waarbij geen enkele voorwaarde van eventueels overneming of iets anders werd ge steld. Toch heeft do Gemeenteraad die vergunning geweigerd. Ferwerde radeel en „Het Noorderlicht" moeten wachten, totdat Leeuwarderadoal weet, wat het beste, 't goedkoopste, 't voordeeligste licht is in. u. w. ad ca- lendas graecas of te wel tot St. Juttc- mis. Er is een gasrapport over ver schillende soorten van gasverlichting, een eleetriciteitsrapport, en naar een ondeugende^ opmerker zeide, ook een waskaarsenrapport. Men werkt hier degelijk, vervelend degelijk. Intus schen is Ferwerderadeel thans ge noodzaakt den bouw van eigen kleine centrale door te zetten, waarvoor spoedige vergurning, vooral als Het Hildt zich daarbij aansluit, is te ver wachten, of er moet gezamenlijke aansluiting gezocht worden over Me- ualdumadeel, wat f 12,0ÜÜ aan onpro ductieve kabels kost. Mag het niet jammer gevonden worden, dat Ged. Staten, die de stichting van een groo te centrale willen bevorderen, niet de bevoegdheid hebben, zoo'n bekrompen Raad tot de orde t s roepen 7 ONWEER. Te Oudkarspel is oen man, D. K. ge naamd, door den bliksem doogesla-; gen. UIT SCHRIK VOOR HET ONWEER. Gisternacht schrok op de Ledan van Meerder voort te 's-Gravenhag© een grondwerker zoodanig van het on weer, dat hij de spraak verloor. In den centrale» post van den gemeente lijken eerste-hulpdienst werd <le man wat gekalmeerd, doch zijn spraak vermogen zal hij de eerste dagen nog moeten missen. PENSIOEN-VEREENIGING VAN BURGERLIJKE AMBTENAREN. Zondag 22 September zal te Amster dam in Parkzicht een algemoene ver gadering worden belegd, waar de vol gende punten in behandeling zullen komen: Verslag van den Secretaris. Rapport van de commissie tot na zien der rekening en verantwoording van den penningmeester. Modedeeling door den Penning- me ester omtrent den toestand der geldmiddelen. Voorstellen der afd. Hoek van Hol land, ook zal een verkiezing plaats hebben tengevolge van de periodieke aftreding der bestuursleden de heeren P. Chivot, U. van Eerde on J. A. Cor- nelissen, die echter allen herkiesbaar zijn. UIT EEN RAADSVERGADERING. Uit een verslag van de vergadering van den gemeenteraad van Hoogo- zand in de „Hoogev. Ct.". (Aan hot woord is hot Raadslid Bruins Slot) Alleen wil ik nog zeggen, dat ds leden van den Raad, die evenals ik roods menig keer een Raadsvergade ring meemaakten, met mij zullen in stemmen, dat het optreden van den voorzitter dikwijls afkeuring verdien de en die ons aller verontwaardiging verkreeg. Om een haverklap ligt onze burgemeester als hoofd der politie mei onze politiemannen overhoop, ik beklaag het nu fan geer ende drietal. Het is een heele toer voor hen, om staande te blijven, maar ik raad hun: gebruikt de honingkwast, dan wor den jullie lekker en blijven op je post Eenige dagen geleden was er een politieman uit een naburige stad in den trein, hij was slecht gehumeurd, Ik begreep intusschen, dat hij met ons hoofd van politie in aanraking was geweest ik wil er meer van we ten en zal hier naar streven, er was iets niet in don haak. Ik zou mpar kunnen zeggen, doch zal or een stokje bij stekon door tg verklaren, dat de Raadsvergadering voor mij is do meesl onaangename vergadering van, do vele, dio Ik behoor ineé to maken. De verschil lende alge moene én nicer iiog do persoonliike 1 bejegeningen, die ik ondervind van u, voorzitter, alsook burgemeester, zijn hiervan da oorzaak. Sedert goruimou tijd heb ik mij zooveel mogelijk van het debat onthouden, mede oorzaak hiervan i3 uw doofheid ik wensch niet boven machte te schreeuwen nog via wethouder Van Hees' opvangings- on weer go viugs vermogen, missohion verkeerd verslaan, verkeerd begre pen of ton slotte afgesnauwd te wor den. Mijn lust om nog langer mot u, edelachtbare voorzitter, medo te ar beiden tot het belang onzer gemeente, is op het moment zeer klein, het ver dwijnen nabij, het gaat niet. Wat do persoonlijke bejegening aangaat, ik hoop, dat de laatste daarvan gepas seerd is en de laatste stuiptrekking hiervan spoedig is verdwenen." ONDER COLLEGA'S. Mon schrijft aan de „Rott." I)e paardenkoopman R. zat in do Dcdemsvaartsche stoomtram, via Coevorden, richting Ter Apel. Luide bazuinde de man zijn vak-kwaliteiten uit lien behoorlijke hoeveelheid spraakwater, waarvan hij naar eigen getuigenis wel een emmervol ver mocht te verzwelgen,, verhoogde zijn luidruchtigheid, meer dan b.v. zijn tougvaardigheid. Toch wist elk pas sagier al spoedig do quintessence van1 'snians onophoudelijk gelamenteer te snappen hij had namelijk met een voorspoedig knollen-zaakje een 120 gld. In de wacht gesleept. Dra raakte hij in connectie met. een vricndschnppelijken collega. Deze wist hem ergens bij een veenbocr te Klazioneveen-Noord, nabij Enuner- compascuum, nog zulle een adres aan de hand te doen, waar een dito exemplaar-viervoeter reeds stond te hunkeren, om koopman R. een twee de voordeel te bezorgen. Daar aangekomen was de fortuin lijk© ronselaar evenwel reeds zoover over z'n bier, dat hij niet dan met ge weld uit de coupé was te verwijde renMen kan toen het kameraad schappelijke tweetal nog een eind- weegs door het mulle zand zien wag gelen, totdat de pleizieriep nat.ha.ls ruggelings tegen ©en turfbult kwam te zitten. IIij sliep, sliep tot een uur of acht, 's avonds. Toen was 't frisch gewor den. De vereenigde werking van kil len dauw en killen Oostenwind de den hem nagenoeg nuchter ontwa ken. Ros ontnuchterde hij volkomen, toon hij voeldenaar z'n mes ja, dat was er nogmaar z'n porte feuille di© had inmiddels voeten gekregen en liad van achter de tur- von den kraaienmarsch geblazen. Den volgenden morgen namen de inaréchausséö's den „collega en vriend" te pakken. Deze klaagde „ondank is 's werelds loon. Ik hen natuurlijk zoo onschuldig als een pas geboren lam. Uit zuiveren vrienden dienst heb ik R. tot bij den turfbelt gebracht. Toen wou-ie niet verder." De onvermurwbare dienaren van den II. Hermandad transporteerden het „onschuldig lam" naar de gevan genis. Met dezelfde tram toog koop man R. platzak retour DedemsvaarU CHR. NAT. WERKMANSBOND. De jaarvergadering van den Clir. Nat. Werkm. Bond, zal dit jaar te Utrecht gehouden worden en wel op Donderdag en Vrijdag 12 en 13 Sopt. O. a. zal dan door den Eere-voorzittor van den Bond Dr. J. Th. de Visser, gesproken worden over het ontwerp op de invaliditeits- en ouderdoinsvor-, zekering. Stadsnieuws Aanbesteding. Door B. en W. te Rotterdam werd aanbesteed het maken, leveren en stellen van den bovenbouw en van de mechanische bewegings- en opzelln- riehting der te vernieuwen Rcobrug. Laagste inschrijver was voor perceel I de Haarl. Machinefabriek Gebr. Fl- gee, voor 21.000. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag. 14 Augustus 1912, des namiddags ten 1 1 2 ure, in de Statenzaal (Prinsen hof). De volgc.de zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeeliogen en ingekomen stukkcu. 2. Voorstel B. en W. vaststelling ko hier plaatselijke directe belasting, dienst 1012. S. ld. ik verzoekschrift D. P. Im mer e.a., wijziging benaming Kok- steeg en Blocmertsteeg. •i. ld. id. id. Voorzitter en Secre taris afd. Haarlem Bond Ned. Gem.- werklie len, Icon werkman gemeente reiniging. 5. Id. id. minimum-u ui-loon in be stekken vom. gemeentewerken. C. ld. id. verzoekschrift bestuurders grondwerkersvereeniging „Vooruit gang zij ons streven", bepalingen loon on arbeidsduur voor grondwer kers en aanverwante arbeiders in be stekken gemeen tewerkon. 7. ld. id. beschikbaarstelling geiden buizen (et V aterlevering Schoten. 8.-Id. id. onderhandsche aanbeste ding aramouiak-waterput gasbedrijf. 9. Id. id. aanvaarding voor straat bestemden grond verl. Verspronck- °10. Id. id. id. A. L. Dyserinck- straat e i verlengde Fabriciusstraat. 11. Id. d. verhuring grond Frie- sche Va:ke markt aan firma Gon- normann en Co. 12. Id. 'd verzoekschrift Dag. Be stuur A. N W. B., rijwielpad Zijlweg en doortrvkken id. Verspronckwcg. 13. ld. id. id. vereeuigïng „Onder ling Be .mg" c-fd. Haarlem Ned. Boud \a toffiehuis-, Societeits-, Rcs- taurantho Iers, Slijters, .Vergunning" voorber nd'-ng behandeling bezwaar schriften tegen aanslagen in het ver gunningsrecht. li. Id. id. wijziging verordening ambten»r»n gemeente-lichtfabrieken. 15. Id. id verhuring woning Gr. Houtstraat 191 en verhooging post volgn. 11-4 begrooting dienst 1912. t(i, ld. id. aanbrenging oeverbeklee- dlng Br mwerskade. 17. Schrijven id. benoeming lid Plaatselijke Commissie van Toezicht op liet lager onderwijs. 18. Vot'siél id. benoeming onder wijzend personeel hejrhalingssclio.ol. Rubriek voor Vragen GoaboimeuiUcu hobbon het voorrecht, vragon op vcrsoliillend ge'oiod, mils voor beantwoording vatbaar, in tc zenden bij do Rodnctio van Haarlem's Dagblad, Grooto Houtstraat 53. Allo antwoorden worden golioel kosteloos jjercovon en zoo 9poodig mogelijk. Aan vraf -i, dio nlat volledig nonm en woonplant.» van den inzender vormeiden Wordt joon v-iijdeehfc geaobonken, VRAAG. Kunt u mij adressen van winkels opgeven, waar naaisters voordeel ig kunnen werken 7 ANTWOORD. Deze vraag behoort in onze adverlentierubriek thuis. VRAAG. Heeft een dienstbode, die 110 per jaar verdient, recht op Nieuwjaars- en kernu'sfooi, die groo- tor is dan /5? ANTWOORD. Recht op een fooi heeft niemand. Plaatselijk gebruik is om in dit geval f 5 te geven. VRAAG. Is hier een school voor her- halingsonderwijs voor een leerling van 14 jaar 7 ANTWOORD. Hier ter 6tede zijn herhalingsscholen, de. Burgeravond school en de avondschool voor Han delsonderwijs. VRAAG. Mevrouw had mij beloofd, dat ik 1 Aug. vacantia zou krijgen, maar den dag, dal de vacantie be gon, had ze er bezwaar tegen. Ik ben toen toch gegaan. Heeft mevrouw het recht mij do betrekking onmiddellijk op te zeggen 7 ANTWOORD. Dat is een zaak, die moeilijk uit te maken is voor iemand, die niet beide partijen kan hooren. Dat lijkt ons een zaak, die de kanton rechter heeft uit te maken. VRAAG. Als men goederen van ie mand in reparatie heeft en deze do kosten niet wil betalen, heeft men dan het recht als er meer goederen in re paratie zjjn, de laatste te houden tot dat do eerste betaald zijn 7 Hoe lang moet mon het aanhouden vóórdat men zich de goederen kan toeëigenen? ANTWOORD. U moogt in geen ge val goederen, die u niet toebohooren, achterhouden, zonder dat u er ge rechtelijk beslag op doet leggen. Dat zou u slecht bekomen, als de persoon- in-kwestie er een rechtzaak van maakte. VRAAG. Hebben dienstboden, die met 1 Mei zijn gekomen en haar gods penning genoten hebben, recht op een kennisfooi 7 ANTWOORD. Recht op een kermis- fool heeft niemand, maar het is wel gebruik. VRAAG. Is een zoon, die een jaar- lijksch inkomen heeft van f4000. vol gens de wet verplicht zijn 80-jarigen tweeden vader te onderhouden 7 ANTWOORD. Neen, een tweede va der is geen familie van den zoon. VRAAG. Op welken datum van dit jaar is het loten 7 ANTWOORD. In October. VRAAG. Ik wasch voor dienst eden en word per 3 maanden be taald. Als zij nu 4 of 6 weken de stad uit gaan, heb Ik dan recht op vol geld ANTWOORD. Neen, want in dien tijd (en dat is geen korte tijd) wordt door u geen werk voor do meisjes verricht. VRAAG. Heeft een dienstbode, die por maand gehuurd is, en met 2 maanden haar betrekking opzegt, recht op een Godspenning ANTWOORD. Neen, heslist niet de Godspenning, gegeven zijnde, kan weer afgehouden worden. VRAAG. Mijn dochter is dienstbode en is nu 39 dagen met kostgeld thuis geweest. Daarvan zijn Zondagen in gevallen. Nu heeft mevrouw deze Zondagen afgehouden. Heeft zij daar recht toe 7 ANTWOORD. Wij vermoeden, dat het meisje anders des Zondags ook niet in haar dienst eet maar ze zal dan toch zeker ook op die Zondagen wel iets in haar dienst gebruiken. Er zou dus aanlei ding wezen tot een bemiddelingsvoor stel, wat wii zeer kunnen aanraden. De wet maakt al die dingen niet uit, maar verwijst naar gebruik of plaat selijke gewoonte, waarmede men het. naar wij vreezen in dit geval ook niet ver zal brc-ngen. VRAAG. Mijn dochter is 14 dagen met kostgeld. Heeft mevrouw het recht mijn 14 dagen waschgold in te houden 7 ANTWOORD. Mevrouw beweert dus dat het kostgeld gegeven wordt voor loon en wasch. Ofschoon de vraag ons nog niet voorkwam, gelooven wij, dat daar veel voor te zeggen is want ge durende die 14 dagen verricht het meisje geen diensten, maar haar ge wone levenswijze gaat toch doOr. Daarvoor krijgt zij vergoeding in den vorm van kostgeld. Deze be schouwing lijkt ons de billijkste. VRAAG. Ik wasch voor twee dienst boden voor 3 maanden. Nu is één dienstbode vertrokken. Ileb ik nu recht op 3 vollo maanden waschgeld 7 ANTWOORD. Neen, dat recht zou den wij u niet durven toekennen. Als u het halve werk verricht en maar de helft van de gewone hoeveelheid zeep gebruikt, kunt u geen loon voor twee vorderen. Het meisje zul dus moe ten betalen alleen voor don tijd, dut u voor haar gewasschen hebt. VRAAG. Mijn dochter is ziek uit haar betrekking gekomen. Nu wil mevrouw haar niet meer terug heb ben. Zij heeft nog 3 weken loon te vorderen. Heb ik daar recht op en kan ik schadevergoeding eischeu. Zij is oer maand gehuurd. .ANTWOORD. Zij moet dan drie we ken loon hebben, benevens nog iets voor de eerste dagen der ziekte, b.v. een week. CORRESPONDENTIE. MeJ. 8. Uw vraag is aan een onzer medewerkers toegezonden. Gemengd Nieuws DE REVOLUTI E IN NICARAGUA. De rev >'u„fé, die de afgezette minis ter van ccrJog, Mena, iri Nicaragua heeft in scor e gezet, schijnt toch ern stiger ie zijn dan uit de eerste be richten was op te maken. Do revo lutie grijpt steeds meer om zich hoon en do regoering schijnt er mach teluos tegenover to staan. Dj opstan delingen mankten liet Amerika&n- sche stoomschip „Progress", hij Great Lake, buit en bezetten een Axoeri- kaansche spoorlijn. Het gelukte den Amorikaanschen gezant Weitzlcr evenwel om Mena te bewegen het stoomschip terug te geven. De handel in het geheele land staat stil; de handelaren weigeren be lasting en invoerrechten te betalen. De opstandelingen namen de douane- kas in Granaua iu besiag, deden tal van overvallen en sneden de telegraaf lijnen tusschen Coriuto en Managua door. De Amerikaasche gezant oiscb- to bescherming van de Amerikaan- sche burgers en hun belangen, maar de regeering verklaarde deze be scherming niet te kunnen verleenen eu verzocht oin de hulp van Ame- rikaansche troepen. De voor Coriuto liggende Amerikaansche kanonneer boot Annapolis heeft daarna een groot aantal marine-soldaten aan land gezet, die naar de hoofdstad Ma nagua zijn opgemarcheerd, waar zij zich hebben opgesteld voor het Ame rikaansche gezantschapsgebouw. Bo vendien zuilen nog Amerikaansche marine-troepen van Panama naar Nicaragua vertrekken. VLEESCHNOOD IN AMERIKA. Uit New-York wordt gemold, dat volgens verschillende aanwijzingen in den aanstaanden winter een vleesoh- nood in de Vereenigde Staten kan worden tegoinoct gezien. Re»eds hebben de groote vleesehle- veranclers een aanmerkelijke verhoo ging van de vleeschprijzen voor den aanstaanden winter aangekondigd, niettegenstaande do prijzen nu reeds hoog zijn. In de Oostelijke staten wil men zich hier evenwel niet zonder meer hij neerleggen en uitgaande van den staat Massachusetts, heeft de be volking daar, zoowel als van Maine, Rhode Island e.i Connecticut beslo ten geen vleesoh te gebruiken, zoolang de prijzen zoo hoog blijven. Een zelf de boycot wordt ook la New-York voorzien. KNOEIERIJEN TE NEW-YORK. Men vernoemt thans eerst, dat de bekende particuliere detective, Burns, die ook een rol speelde in het onder zoek in zake den mcord op Rosenthal, drie maanden lang een speelhuis te New-York heeft gehouden om te zien hoe het daarbij toeging. Hij heeft daarbij, als de andere speelhuishouders, aan de politie de gebruikelijke fooien moeten betalen, om zich van haa* bescherming te ver zekeren. Door gemerkt geld en ande re middelen te gebruiken, zegt hij thans bewijzen in handen te hebben voor de schuld van drie politie-ambte- naren en een advocaat. Burns zal nu als getuige verschij nen voor de groote jury. Al meer en meer blijkt, het wel vast te slaan, dat omkoopbaarheid aan de New-Yorksche politie niet vreemd is, mdar tevens blijkt nu, uit een ander bericht, dat bedoeld ver schijnsel zich te New-York niet tot de politie bepaalt. De cchtgenooten van de voornaam ste millionaire te dier plaatse heb ben zich, ouder leiding van mevio-uw Belmont, er voor gespaunen, om een einde te maken aan de onbeschaam de wijze, waarop zij door hun dienst personeel in vereeniging met winke liers worden bestolen. Mevrouw Bclmcnt deed een beroep op alle wclgestelderi in New-York om er toe mede te werken, dat zij eerlijk door hun personeel worden gediend. Reeds ontvingen eenige winkeliers de waarschuwing, dat, indien zij voortgingen met het dienstpersoneel om te koopan, hun de klandizie zou worden opgezegd. CivNADA EN WEST-INDIë, In de maand October a.s. worden door de Canadeesche regeeriug in schrijvingen ingewacht voor de in stelling van een snelle Stoomvaart- verbincing tusschen Canada en West In die. Ook worden maatregelen voorbe reid voer eene betere telegrafische verbinding tusschen West-Iuche, Ca- i ada cn Engeland. De daartoe benou- digao uitgaven zullen voor een derde ten loste komen van Engeland, voor ecu derde van Canada en voor het overig derde van de gezamenlijke W.- Indisc'ie eilai den. HET LEGER IN CHINA. Men verneemt uit Peking, dat eer lang zal worden overgegaan tot de afdanking van de korpsen, die niet tot de formatie van liet leger belmo ren. Een wetsontwerp werd bij den adviseeroiwlen raad ingediend, dat strekt om de commandeerende officie ren te machtigen zeiven de noodig© maatregelen te nemen. Bij do voorgenomen reorganisatie zal de keizerlijke garde-divisie iu het nationale leger worden opgelost en aam de keizerlijke familie sleehls n lijfwacht ter sterkte van ©en bataljon worden gelaten. De (lislocatie van het leger zal jn dien zin worden geregeld, dat het le ger zoo spoedig mogelijk gereed kan •zijn om de grenzen tc verdedigen. Hiertoe zal liet ook worden ontheven ■van de politie-laak, die het tot nu too vervulde en die thans aan de gendar merie zal worden opgedragen. DE AANSLAG ÏN DE HONGAAR- SCHE KAMER. De Hongaarsche afgevaardigde Ju lius Kovacks, die indertijd zooals men zich zal herinneren in do Hongaar sche Kamer een aanslag deed op den minister Tisza, is door den rechter van instructie ontoerekenbaar ver klaard en de rechter heeft zijn invrij- heidsstolling gelast, waarovor nu echter, daar het O. M. hooger beroep aanteekende, nog door het strafge rechtshof zal moeten worden beslist. Kovacks, die na den mislukten aan slag op Tisza een poging tot zelf moord deed, werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar hij' thans geheel hersteld is. Tijdens het verblijf in het ziekenhuis werd eea onderzoek naar den geestestoestand van den afgevaardigde ingesteld on de deskundigen kwamen tot do over- tuiging, dut Kovacks ten tijde vun den aanslag in een toestand van op wind ing verkeerde, die hem de vrije wilsbeschikking en de vrijheid van bundelen geheel ontnam. Op dien grond sprak de rechter do ontoereken baarheid van Kovacks uit. STERKE AARDBEVING. In den nacht van 8 op 9 AnguaLus aan liet Met. Insi. ie "rie Biuit een bij zonder sterke aardbeving opgotee kend; enkele der instrumenten geraak ten ten gevolge van de groote uitsla- gen onklaar. Do eerste voorloopers vertoonae». zich om 1 uur 33 min. 39 sec. tijd van Greenwich het epicentrum ligt op een afstand van 2000 K.M. in Dost Zuid- Oostelijke of West-Noordwestelijke richting, Vermoedelijk in hel Balkan- schiereiland. DE VEROORDEELDE SUFFRA GETTES. Rondvraag had. gelijk reeds g( meld word, de uitspraak plaats van de jury te Dublin inzake de poging tot brandstichting in den schouw burg uidaa/. Behalve mevrouw Mary Leigl» on Gladys Evans, die wegens dat feit tot vijf jaren dwangarbeid werden ver oordeeld, werd tevens Lizzie Baker, wegens een geringer vergrijp tegen den eigendom, tot de straf van zeven maanden gevangenis, verzwaard mot handenarbeid, verwezen. Toen liet vonnis was uilgesproken, hoerschte er eenige oogénblikken die pe stilte in de zaaL Men zag, hoe hei vonnis diepen indruk op Gladys Evans maakte, hoezeer deze zich ook trachtte te beheerschen. Mevrouw Mary Leigh riep echter uit; „llrt zal op ons geen afschrikwekkende uit werking hebben." o toejuichingen volgden hier op uit dc '.uil gevolgd door gesis, Mevrouw Mary Leigh zal zich nu ook nog hebben te verantwoord n voor het werpen van een bijl in het rijtuig waarin de eerste minister Asquith bij zijn bezoek aan Dublin was gezeten. Deze zaak zal echter eerst in October in behandeling ko men. DE ROOVERIJEN IN PERZIë. Uit Teheran werden nadere bijzon- derheden gemeld betreffende de neder laag der gendarmen, die onder bevel van twee Zweedsche officieren waren uitgetrokken oji den roover Sauleted- dauleh te straffen De Zweedsche o'fi- cieren moeten Sbiraz verlaten hebben zonder den gouverneur om raad te vragen, terwijl hu:i vertrouwen in Je bekwaamheid van hun manschappen veel te ver ging. Deze nederlaag is des tc bedenkelijker, omdat daardoor de roover en zijn beDden met .ris- schen moed zulle vervuld worden. I)e gendarmerie is op het oogenblik niet bij machte deze schande te herstellen, terwijl men op d- rc-geeringslroepen niet rekenen kar, daar deze geen sol dij hebben ontvangen. 'T BELGISCHE LEGER. Do minister van oorlog heeft beslo ten tot oprichting van achttien nieu we batterijen veld-artillerie hetgeen, een vermeerdering beteekent vuu 96 vuurmonden. GISTING ONDER METAAL ARBEIDERS. In het district Keulen—Mulhelny zijn elf vergaderingen van metaalar beiders gehouden, die gezamenlijk door ongeveer 10.0ÜÜ personen werden bijgewoond. Zij besloten door een com missie uit den Duitschen metualarbei. dersbond en uit de Christelijke on Hirsch—Dunckersche vakverenigin gen aan de patroons hun eischen om lonnsverhooging en verkorting van arbeidsuur te doen mededeelen. Voor heden en Zondag zijn alleen voor den Duitschen metaalarbeidersbond 13 nieuwe vergaderingen uitgeschreven. Wanneer de eischen der arbeid :rs niet worden ingewilligd is een staking to vreezen. UITSLUITING IN DE TEXTIEL INDUSTRIE TE BRiiNN. Tengevolge van een geschil tus schen do patroons en arbeiders in de textielindustrie te Brünn, hebben de eersten besloten all*- werklieden uit tc sluiten. Deze uitsluiting zal heden beginnen en zich uitstrekken over 4 fabrieken met 14.090 arbeiders. HEVIGE BRAND IN EEN RONGAARSCII DORP. In de gemeente Falu-Szlatina (Hongarije), heeft c-en hevige brand gewoed, die vijf uur duurde en in het geheel 52 woonhuizen en 96 schuren in de asch legde. Met behulp van mi litairen en van de brandweer uil de naburige plaatsen Akna-Szlatina en Marmaros-Pzigeth gelukte het ten slotte het vuur te localiseoren. Drie kinderen verbrandden, één brand weerman bekwam duodelijke brand wonden, terwijl len slotte nog eer groot aantal huisdieren omkwam, Tachtig families zijn dakloos. De aan don brand ten offer gevallen huizen waren meestal houten gebouwen. De schade heraagt eenige homlerdduizen- de kronen en is slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. DE MIJNRAMP BIJ BOCIIUM. Over de ontzettende mijnramp bij Bochum, waarover in de telegram men al enkele bijzonderheden zijn gemeld, melden de Duitsclio bladen nog het volgende: Donderdagmorgen om 10 uur luid een ontploffing plaats in een der gangen van de mijn „Lothringeu in de nabijheid van liet Wc-stfualschö dorp Gerthe. Allerlei verhalen over den omvang der ramp deden iu den aanvang de ronde, sommigen be- weerden dat G30 mijnwerkers waren ingesloten, anderen verklaarden dat liet 150 waren. Iu elk geval moesten tal van menschen het leven verloren bobben, terwijl een groot aantal overlevenden van de buitenwereld was afgesloten. Later bleek, dat in de derde mijn gang gassen tot ontbranding waren

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6