NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. KOSTEN een KWARTJE, EEN GULDEN WAARD. 30« Jaargang. No. 8940 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG '3 AUGUSTUS 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)'-30 Franco per post door Nederland,1.63 Afzonderlijke rummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 «de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Cosfer. Directeor J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij .Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. IntercommmiaalTelefooaniiimner der Redactie 600 en der Administratie 724. Drnkkerij: Znider Bnitenspaarne 12. Telefoonnnmmer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van bniten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Advertentiën van Vraag en Aanbod van Haadem's Dasblad maar zijn Dat dit de zuivere waarheid if, ondervond iedereen die van de rubriek gebruik maakte. Zendt ons ook Uwe advertenties loe. Uil M M.Ml'.lt lb.c,.\Al UIT ACH 1 BLADZIJDEN. EERSTE BI.AD. AÜENDA WOENSDAG 14 AUGUSTUS. Vergadering van <ien gemeenteraad, 1 1/2 uur. Bioscoop Modern: Voorstellingen. Hotel Duin en Daal: Concerten. Velsen: Gemeenteraadsvergadering, 1 1/4 uur. Stadsnieuws Ernstig ongeluk. Gisteravond cui il 1,4 uur, toen een der vrachtwagens van den expediteur Van den Bosch in de Sraedestraat aeu stal zou binnenrijden gebeurde er een ernstig ongeluk. Dc wagen kantelde nl., toen hij over een hooger liggeuden steen reed. De los-werkmon J. Cobelens, die daar te wachten stond, om den wagen te hel pen ontladen., geraakte er onder, on danks dat de inspecteur van politie Van Woerkom, <Lie juist voor 't Bu reau op kennisronde ging, hem nog trachtte weg te trekken. De inspec teur raakte bekneld tusschen den wa gen en den muur. Toen dè omstanders den wagen op gelicht hadden, vonden zij Cobelens bewusteloos. Dr. Dijkstra, door de politie ontbo den, constateerde, dat Cobelens, be- halvo een gebroken voet, zware in wendige kneuzingen had bekomen. Per brancard werd hij naar 't St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Inspecteur Van Woerkom had een kwetsuur aan de heup gekregen. Zijn uniformpet was ingedrukt geworden. Nader vernemen we dat Cobelens is overleden. DE KERMIS TAK 1912. Do Kermis heeft afscheid van ons genomen. En ook deze laatste dag is druk, maar vrij kalm geweest. Alleen was 't aantal dronken lieden, dat naar 't Politiebureau werd gebracht, nogal groot, 't Politie-rapport ver meldt negen namen. Volgens dit rapport is er dit jaar geen poging gedaan, om „Motje" te begraven. In die zalen, waar voorstellingen ge geven werden, en in de vermaaksten- tcn was 't den laatsten avond vol. Van do laatste gelegenheid wilde men paofiteeren. DE KROON. We hebben niet kunnen nalaten gis- tera\ond e©n laatst bezoek te bren gen aan „De Moderne Eva," die gedu rende deze kennis hare temen iuui opgeslagen in „De liioon' en zijn op nieuw La der bekoring gekomen van de vrooiijke muziek, de vele eeuig leuke taioreeiijes en den inhoud van het geheel. Met erkentelijkheid gelagen wij flog eens van do noofdpoisouen, do dames Corry P.nksea, Heilbron en j Samethini en de hoeren Jan Groot-' veld, Meezmar.a en André van Dijk, j om het gekeele gezelschap ten slotte een welgsmeend „tot weerziens" toe te roepen. IN 'T BRONGEBOUW Was het getal bezoekers Maandag avond niet heel talrijk, vermoedelijk door 't mooie weer. De personen, die er waren hebben zich evenwel uitste kend vermaakt, vooral bij de opvoe ring van de aardige revue „Haarlem op hol". Het vertoonde was dan ook heel verdienstelijk* De laatste kermisavond was niet overmatig druk. Dat is wel eens an ders geweest! Toch heerschte er een vrooiijke stemming, die ditmaal niet „een pan" werd. Even vdór twaalven werd in Wolff's stoomcaroussel het sein voor den be roemden gratis-sluitingsrit gegeven, waaraan alle aanwezigen deelnamen. En toon de draaimolen stopte, storm de alles naar buiten, waar al hossend een dichte mensciiemnassa op de Groote Markt de kermis „uiljuichte". Ieder is naar huis gegaan met 'n nagalm van ,,de Harcleaise kerremis chaat na uit veriaure!" in z'n ooren. Inmiddels dient gezegd, dat de ker mis anno-1912 ordelijk is geëindigd. Bij gehos en gejool is *t gebleven! ORGELBESPELING op Donderdag 15 Aug. 1912, des nam. van 2—3 uur, in de Groote- of SSrd- Bavokcrk alhier, door den Heer Louis Robert. 1. Praeludium e Fuga G gr. t, J. S. Bach. 2. Choral, N. Bruhus, (16051697). 3. Eerste en tweede gedeelte Sonate d. lel. t, Alph. Mailly. 4. Andante, J. v. Eijken. 5. Prelude, Fugue et Variation, Cés. Franck. FEESTGAVE VAN BISSCHOP GALLIER. Mgr. Callier, Bisschop van Haar lem, heeft ter gelegenheid van zijn 40- jarig Priesterfeest do navolgende in stellingen met belangrijke giften ver blijd: het Burgerlijk Armbestuur, het R. K. Armbestuur, de Diakonie der Ned. Herv. gemeente; het Diaconie huis in de Jansstraat; do St. Elisa beth-Vereeniging; het St Jozefsge- slicht (Spaarae); de Zorgdragende Commissie voor Kraamvrouwen; de St. Martha-Vereeniguig; do Israëliti sche Armen; de St. Vincentiusvereeni- ging; het Weeshuis der Ned. Herv. gemeente (Olieslagerslaan); het R. K. Weeshuis (Hagestraat); de vereeni ging „Weldadigheid naar Vermogen" en het Stads Armhuis (Schotersingel). „Cito". De optocht van den „Cito"-bestel dienst is uitgesteld tot Maandag a.s. Kermis. Van Zondagavond zijn nog een paar mishandelingetjes te vermelden. De slager N. L, heeft aangifte gedaan door een knecht in oen stoomcarous sel op de Groote Markt mishandeld te zijn geworden, en P. v. W., een kaste lein op 't Kennemorplein, deelde mede Zondagavond met zijn dochter te zijn mishandeld. Boottochten. Op Kermis-Maandag zijn weerver- schillende boottochten gehouden. We ontvingen daarover een aantal be richten, doch volstaan er mee te ver melden, dat deze tochten in goede or de zijn afgeloopen. Jubilaum. Heden herdenkt de heer J. W. van der Meer den dag, waarop hij 25 ja ren geleden bij de firma Johannes Enschedé en Zonen in dienst trad op de afdeel'.ng lettergieterij. Door zijne kameraden is zijn plaats, waar hij werkt, versierd, terwijl hij vele geluk- 'enschen in ontvangst heeft geuo- Faillissem enten. Door de Arr. Rechtbauk alhier zijn bij vonnissen van 13 Augustus 1912 im staat van faillissement verklaard J. W. Brand, wonende te Zaandam; Mevr. C. Vethaak, zonder beroep, wonende te Aerdenhout, gemeente BJoemendaal. Rechter-commissaris in beideMr. II. van Loighem de Josselin de Jong. STUKKEN VAN DEN RAAD. De nieuwe Museum-directeur. B en W. hebben het volgende schrijven tot den Raad gericht „Wij hebben de eer, u hierbij aan te bieden de stukken van sollicitan ten naar de betrekking van Directeur van het Gemeentelijk Museum. In overeenstemming met het bepaalde bij art. 4 van de Verordening op het Gemeentelijk Museum bevelen wij u voor eene benoeming aan, de heeren: I. Mr. N. Beets, Assistent bij 'sRijks Prentenkabinet te Amsterdam II. G. D. Gratama, Kunstschilder, te 's-Gravenhage. De heer Mr. N. Beets heeft ons me degedeeld, dat hij niet bereid is eene eventueele benoeming ie aanvaarden, zoo hem geen aanvangsjaarw6dde van ten minste /2000 wordt toege kend. Wij zijn van oordeel, dat uw besluit van 31 Januari 1912 No. 6, ge lijk de meeste organieke regelingen, in deze gemeente geldende, en gelijk in het hierna volgend ontwerp-besluit I uitdrukkelijk is vermeld, de be voegdheid laat, om niet het daarin aangegeven minimum als aanvangs- jaai'weddo te bepalen. Wij vinden mitsdien vrijheid, u voor te stellen de betloeiuing ie doen geschieden op een aanvangssalaris van 2000.' Verder worden verhoogingen van 200 toegekend om de 2 jaar, tot het maximum van ƒ2500 bereikt is. HOLLANDSCHE BLOEMBOLLEN IN ENGELAND. „In de „Standard" wordt geklaagd dat Hollandsche bloenibollenhande- laars in hunne catalogi aan tuinlie den op groote buitenplaatsen of land goederen percenten beloven. Hierdoor zouden Engelsche kwee kers worden benadeeld, van wie er een beweert, dat hij een zijner groot ste afnemers verloor, omdat diens tuinman de voorkeur gal aan nol- landscho bloembollen. Bij onderzoek zou het dezen klager zijn gebleken, dat de Hollandsche leverancier den tuin man 5 percent had geboden voor or ders boven de 5 pond sterling. Zoo zou er op catalogi van Holland sche bloemliollenhandelaars de clau sule voorkomen: „geen geheime fooien maar 5 percent disconto voor de hoofdtuinlieden". De beteekenis hier van zou op één catalogus verduidelijkt zijn met de aantcekening: „Het zal ons aangenaam zijn, indien gij bij uwe bestelling uw particulier adres als hoofdtuinman op een afzonderlijk blad voegt." De secretaris van den bond tot het tegengaan van knoeierijen, van wien de Standard een en ander vernam, meende dat op die wijze, ten nadeele van de Engelsche kweekers, de En gelsche wet op het voorkomen van knoeierijen wordt overtreden, zonder dat er iets tegen kan worden gedaan, wijl de Hollandsche bloenibolleniiau- delaars met in Engeland zouden zijn vertegenwoordigd. Wij meenen een en ander onder de aandacht te moeten brengen, vertrou wende dat eene rechtzetting niet zal uitblijven, schrijft het Hbld., aan 't welk wij dit bericht ontleenden. We hebben bij een vakman inlichtingen ingewonnen. Deze vestigde onze aan dacht op écu bericht in het „Weekbl. voor Bloembollencultuur" van 26 Juli. Daarin wordt deze zaak als volgt besproken: „Naar de „Horticultural Adverti ser" van 2-4 Juli mededeelt, is door een Hollandsch bloemboilenliandelaar een catalogus in Engeland rondgezon den, waarin eene aanbieding van discount aan den tuinbaas. Naar aanleiding van deze discount aanbieding, meenen wij goed te doen er de aandacht op te vestigen, dat dergelijke aanbiedingen in Engeland voor Engelsche firma's bij do wet strafbaar zijn gesteld. Waar nu de be doelde catalogus in Holland is uitge geven, kan natuurlijk de Hollandsche bloeuibollenhandelaar voor zijne dis count-aanbieding niet worden ver volgd, zoolang hij buiten Engeland blijft. Vertoont hij zich echter persoon lijk in Engeland, dan stelt hij zich volgens de Horticultural Advertiser wel degelijk aan vervolging bloot. In hoeverre diit beweren van de II. A. juiist is, kan hier buiten beschou wing blijven, maar, wel zouden wij ons kunnen begrijpen, dat in zijn wel begrepen eigen belang do Engelsche bollenhandelaar eenen Hollandschen discount-aanbieder eens met den Engelschen rechter in kennis bracht. Ten einde dit te verhoeden, lijkt hot ons gewenscht, dat in het vervelg der gelijke handelsvoorwaarden, die slechts in de tweede plaats het per soonlijk voordeel van den tuinbaas beoogen, uit de aanbiedingen worden achterweg© gelaten. De naam van ons mooi vak en die van onze bloembollen handelaren in Engeland gedoogen niet, dat wij zelfs den schijn van wets ontduiking op ons zouden mogen la- G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij J. Faber, L. Margarethastraat 32 een portemonnaie met inhoud. G. J. ten Dam, Adiiaan Lousjesstr. 17, een kinderschoentje. N. W. Stevens L. Lakenstraat 17, een kinderschoentje Th. Ineke, Zuid Brouwersstraat 15, een lasch met inhoud. J. Hoogkamer, Oranjeboomstraat 42 een zwarte zak met inhoud. A. H. de Bruin Ged. Voldersgracht 4, een rihz. W. L. de Rooij, Eendrachtstraat 12, een portemonnaie met inhoud. J. C. Sparre, Z B. Spaorne 64, een huishoudschort. N. C. A. Ockbuijzen, Korte Dijk 17, een rinz. G. v. Veggelin, 2e Vooruitgangstraat 15, een bril. (Zie vervolg Btadsnleuws onder de berichten). Binnenland EEN KLEPPER AFGESCHAFT. Tot nu toe kon men „de klep" van den ouderwetschen nachtwaker, be halve in musea van antiquiteiten, aantreffen te Zelhem, en misschien in een of ander Drenisch dorpje. In 't vervolg zal ook te Zelhem dit instrument tot het verledcne behoo- ren de wacht, die sedert menschen- hcugeriis met luider stemme het uur verkondigde en afklepte, is op hoog bevel veranderd in een stille. De vroedschap, van oordeel, dat een kleppende wacht door zijn luidruch tigheid dieven eu ander gespuis waar schuwt, in stee van ze te vangen, heeft „den goeden, braven man", uit het versje van Van Alphen zijn wa pen ontnomen. Het in den laatsten tijd voorkomen van nachtelijke straatschenderij moet aan dit besluit niet vreemd zijn. FIETSENDE ARBEIDERS. Aan de grenzen bij Bocholt zijn in de laatste dagen tal van arbeiders, die van Dinxperlo en Aalten naar de fa brieken gaan werken, aangehouden door de politie, die zou onderzoeken of ze hun Radfahrerkaart bij zich hadden. De meesten hadden deze aan geschaft, maar niet bij zich en konden nu weer den terugtocht ondernemen. Een 50-tal fietsers, die met zou- gauw konden wegkomen, moesten een boete van drie Mark betalen. IIET MACHINE-PERSONEEL BIJ DE „NEDERLAND". Door de afd. Amsterdam van den Algcmeeiien Nederlandschen Zee mansbond, is een circulaire gericht aan de hoofdmachinislen van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, met het verzoek te bevorderen, dat Chineesch machinekamer-personeel zooveel mogelijk vervangen wordt door Hollandeche stokers en trem- mers. KEN QUAESTIE TE VEENENDAAL. Door den heer A. de Klerck lo V'ce- neudaal is bij den off. van justitie een aanklacht ingediend tegen den heer 11 A. van Pernïs, uitgever van het weekblad „Hei Nieuws", wegens be- lccdiging in geschrifte. Deze aanklacht staat onmiddellijk in verband met de schorsing van den directeur der genieente-gasfubriek. L'oor den secretaris was aan den heer De Klerck inzage van een officiöel stuk geweigerd, welke weigering aan bottl. een zeer sterk persoonlijk getint artikel in de pen gaf. Hij niuakte in zijn blad bedektelijke toespelingen op ile onregelmatige wijze waarop de secretaris aan zijn financiéele ver plichtingen voldoet. DE ONTVOERING VAN EEN DAME. Aangaande dé bekend© ontvoerings geschiedenis van een dame van aan zienlijke Haagsche familie, en hare opnam© in een krankzinnigengesticht in België, bevatten de Belgische bla den nog verschillende berichten. Voor zoover deze behoonen tot het genie „schandaal-reportage" laten wij zo terzijde. Alleen do volgende mo- dodoolingen, die wij er nil. samen le zen, schijnen van eenig belang voor onze lezers; Het parket van Brugge onderzoekt, hoe het mogelijk is geweest, dat de dame met hulp der Belgische politie werd opgelicht en ontvoerd. De com missaris v. politie verantwoordt zich als volgt: De z.g. Haagsch© rechercheur leg de hem een bewijs over, waarin ver klaard werd, dat het meisje, geschokt was In haar geestvermogens, en op sluiting in een gesticht noodzakelijk werd geacht. Do zaak niet vertrou wende, weigerde hij zijn hulp. De „rechercheur" vertrok toen met zijn bewijsstuk naar Brussel en wendde zich tot den Minister van Justitie al daar. Uit Brussel ontving de burge meester van Ostende toen per telefoon bevel, zijn politie ter beschikking van de Hollanders te stellen. Daarna moest nu wel worden gehoorzaamd. Van een poging tot omkoopen van den hotelhouder schijnt geen sprake to wezen. Wel is waar hadden de Hollanders twee bankbiljetten van 1000 fres. voor den dag gehaald, maar dit was slechts om te laten zien, dat zij in staat waren de logeerkosten van de freule te betalen. Het gesticht waar de dame nu ver toeft is een particuliere inrichting te Ukkel bij Brussel, ran het z g. Fort Jaco. De directeur is dr. Martin. Het parket te Brussel heeft echter een on derzoek door drie psychiaters bevo len ten eind© aan allen twijfel, of op sluiting van dezen gewettigd is, een einde te maken. Zulk een onderzoek schijnt noodig omdat de geneeskun dige verklaring waarop de opsluiting is gegrond, wettelijk volkomen in or de was. WALING DIJKSTRA. De 91-jarige Friesche schrijver Wa ling Dijkstra zal zijn prozastukken en gedichten, welke hij nog in portefeuil- d© heeft, uitgeven. Dit laatste werk van den grijzen schrijver zal in 3 dee- len verschijnen. DE NEDERLANDRCIIE FOTO- GRATEN KUNSTKRING zal ter gelegenheid van zijn tienjarig bestaan een jubileum-tentoonstelling van vak-photografie houden, o.a. te 's-Gravenhage van 27 Aug. tot en mei C Sept. a.s. in de kunstzalen van den heer Biesing. Er is een eere-comité voor deze tentoonstelling gevormd, waarin o.a. de burgemeester zitting heeft. 32e NEDERL. TAAL- EN LETTER KUNDIG CONGRES TE ANTWERPEN. De afd6eling „Opvoeding en On derwijs" van het Congres richt van 25 Oogst tot 1 September 1912 inbegre pen, een tentoonstelling in van Ne- derlandsche schoolboeken, die zal ge houden worden in de feestzaal van het Koninklijk Athenaeum. De bijzon derste firma's van Nederland en Bel gië zullen er prijken met het beste, wat zij in het Nederlandsch uitgege ven hebben, zocwcl boeken als platen, enz. ten dienste van liet lager- en mid delbaar onderwijs. Op de officieele opening dier tei toonstelling op Zon dag 25 Augustus te 10 1/2 uur, voor- middags, zal Prof. Dr. Frans van Cau- welaert een feestrede houden, waar na Dr. M. C. Schuyter, bestuurder van het pedologisch instituut, een voordracht zal ten beste geven in ver band met de ton toon gestelde voor werpen. Niemand, die belang stelt in do rol, die onze taal moet vervullen als voertuig van ons onderwijs, late na, die tentoonstelling, welke voor ve len een openbaring zal zijn, te be zoeken. De toegang is vrij. Te gelijk met deze tentoonstelling richt het Hoofdbestuur van het A. N. V. er een in, in dezelfde zaaL Het programma van liet Congres met de memories van toelichting, een boekdeel van 100 bladzijden, verschijnt deze week. HET „T EHUIS" VOOR ALLEEN STAANDE BLINDEN, TE WOLF11EZEN. Zoo als wij reeds hebben medege deeld, zal op 20 Augustus a.s. de in wijding van het Tehuis voor alleen staande Blinden te Wolfhezen in te genwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden plaats heb ben. Het zal velen wellicht interesseeren, te vernemen, hoe dit gebouw met het oog op de eigenaardige behoeften der blinden is irigcircM, Naar de meening van den heer N. M. Schild, president der Vereeniging Nationale Blindenzorg, die, zelf blind, (in Den Haag is die kleine, altijd op gewekte oude heer met zijn lange zil vergrijze lokken en baard een beken de figuur) de geestelijke vader niet alleen van de stichting, maar ook van het bouwplan mag worden genoemd, is do architect, de heer Corn. L. de Koning, er uitstekend in geslaagd, deze eigenaardige opgave tot een goe de oplossing te brengen. Het gebouw bestaat uit een bene den-, boven- en zolderverdieping. Door een breede vestibule komt men in ruime gangen. Bij het binnentre den valt dadelijk de breede trap naar de verdiepingen in het oog. De gangen geven toegang naar de verschillende lokalen. Zij zijn sime- trisch ontworpen, opdat de blinden gemakkelijk den weg naar hun ka mer kunnen vinden. Er zijn in het gebouw kamers le, 2e en 3e klasse. De 3e klasse pensionnai- res hebben één vertrek, die van de 2e en le klasse elk 2 vertrekken. Voor de maaltijden en het gezellig verkeer heeft elk dor drie klassen haar eigen afdeeling, doch die drie afdeelingen kunnen door het weg schuiven der afscheidingswanden tot én zaal worden gevormd, welke ge bruikt wordt als zaal voor conversatie muziekuitvoeringen enz. Allo vertrekken komen uit op een veranda, hetzij aan den tuinkant of op de cour. Voor blindenarbeid zijn twee werk kamers aangebracht, één beneden en één boven, geheel aan de buitenlucht gelegen. Hei gebouw Is geheel electrisch ver licht en centraal verwarmd. Er is een koud- en warmwatergeleiding en in alle lokalen zijn electrisch© schellen aanwezig. Door liet bestuur werd besloten met den bouw van een gedeelte van het Tehuis to beginnen. Dit gedeelte is thans gereed en er kan naar behoefte bijgebouwd totdat het geheele gebouw gereed is. De keuken, eetzalen en kelder moes ten dadelijk op volle grootte worden gemaakt; ook zijn de leidingen op vol le zwaarte aangelegd, om later daar op voor de vergrooting te kunnen aan sluiten. Als het geheele gebouw voltooid is, zal er plaats zijn voor honderd blin den. Is er dan nog behoete dan kun nen do twee zijvleugels aan de zijge vels worden verlengd, waarop mot 't ontwerp is gerekend Het terrein dor stichting, waarop het gebouw is verrezen, is 5 Hectaren groot. Om het gebouw zal het terrein als tuin worden aangelegd. Het voor ste gedeelte als bloementuin, het 2de gedeelte als boomgaard het achterste gedeelte als moestuin, zoodat groen ten, aardappelen en fruit op eigen terrein worden gekweekt. In den tuin en in het bestaande den nenbosch zullen de noodige wandelwe gen worden aangelegd. Deze worden zoo gemaakt, dat de blinden zondc-f geleide kunnen rondwandelen en gemakkelijk den weg naar het ge bouw kunnen terug vinden. Met den aanleg van dezen tuin zal in het na jaar worden begonnen. De gedachte van den president der stichting, den heer Schild., dat iedero blinde een eigen kamertje heeft, is •origineel en voor zoover wij weteo nog niet toegepast. In bijna alle stichtingen heeft men gemeenschappelijke slaapzalen; bij dit gebouw is er echter van afgewe ken. Men zal Inzien, dat een eigen ka mertje, ook al is het niet zoo groot, verre te verkiezen is boven een ge meenschappelijke slaapzaal. De bouw wordt daardoor wel wat uitgebreider en de kosten wat hooger. maar met het oog op de huiselijkheid, vrijheid en hygiene, geniet zulks ver re de voorkeur. De blinde is zeer gesteld op eigen kamertje en al kan hij het lichl niet zien, toch voelt hij, dat zon- en dag licht in zij nkamer doordringt en er ventilatie aanwezig is, en dit wekt hem op. In zijn eigen kamer voelt hij zicli weldra thuis en kan zich zelf uitmun tend redden. Moge het gebouw voor vele blinden een waar tehuis zijn, waar zij zich zoo gelukkig gevoelen als bij gemif van het licht der oogen mogelijk is, zoo besluit het Vad.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1