NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Nabetrachting van den Gemeenteraad. 30e Jaargang, No. 8942 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag -5 augustus 1912 a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÈN: per drie maanden: -jrn* Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. BuHen het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 i 1 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 /J Advertenttén van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 'fff^0 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Ociilustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem* i i i i i i i W H RedaClie 'n Administratie! Gro»te Houtstraat 53. n v de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur j. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Bnitenspaarae 12. Telefooooummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7578, Amsterdam. Telephoon inferc. 6229. Tienduizenden KWARTJES-ADVERTEN TIËN worden er jaarlijks in Haarlem's Dag blad geplaatst. Waarom Natuurlijk omdat er zoovele sollicitanten ot brieven op inkomen. Uw belang i* dus, elke Adverteutie van Vraag en Aanbod in Haarlem's Dagblad te plaatsen. Per keer 25 Cts., voor drie keer 50 Cts 4 contant. .si IMMER BESÏ'AA1 UIT AL Hf ULADZ1JDEN. EERSTE BI.AD. AGENDA VRIJDAG 16 AUGUSTUS. Bioscoop Modern: Voorstellingen. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voorstel lingen. Hotel Duin en Daal: Concerten. Al doet 't weer meer aan 't najaar denken dan aan midzomer, de kalen der wijst Augustus, de maand, waar in dc Gemeenteraad gewoonlijk tot vacantiesterkte is afgezwakt. Gisteren was op 't Prinsenhof dc wethouderstafcl weliswaar wederom geheel in gebruik, al iiet Dr. Kruse- man zijn financicelen zetel ook thans weer onbezet, om dc plaats van den heer Boreel van Hogelandcn in te nemen, wiens voorzittersstoel men titans weer toedenkt aan Graaf Van Lynden van Sandenburg, een van de Utrechtsche Gedeputeerden. Maar in den Raad miste men menig lid, wiens aanwezigheid de levendigheid der de batten of liet decorum van den Raad verhoogd. Ook waren er de open plek ken, die door het heengaan van de heeren Loomcijcr en Middelkoop zijn veroorzaakt. Met de voorziening in de vacature-Middelkoop wordt nu al maandenlang gewacht. Een zoo-spoe- dig-mogelijke bezetting van de ledige zetels is wel een zaak van belang. De agenda toonde, evenals de Raad zelf, een vacantie-aspcct. Op de werk- lijst waren het de belangrijke pun ten, die met verlof waren. Als de le den hun zwerftochten door half Eu ropa hebben beëindigd, zullen deze ook wel uit de portefeuilles te voorschijn komen, waar zij nu nog ruston. Nu was hun afwezigheid oorzaak, dat de achtlienpuntïge agenda in anderhalf uur bekeken was en de leden, dc ver gaderzaal al hadden verlaten, toen de klok drie sloeg. Hier volgt de voorstcllcnschouw: Vreemd aan de orde van den dag Werd besloten om dc villa bij 't In stituut Prins te huren, omdat er weer meer gebrek aan ruimte komt in on ze lagere scholen. Heeft het een oogenblik geschenen, dat men het aantal openbare scholen zou kunnen inkrimpen, de feiten bewijzen, dat dezï onderstelling onjuist is geweest. Thans moet het Gemeentebestuur weer zijn toevlucht nemen tot het nood-stelsel van tijdelijke lokalitei ten. Ging deze zaak er zonder discussie door, bij de vaststelling van het ko hier der plaatselijke directe belastin gen, maakte de heer Krelage een op merking, waaruit bleek, dat we in Oc tober, bij de Begrooting, een discus sie te verwachten hebben, over het feit, dat het percentage van den Hoofdelijken Omslag in 1913 weer even hoog zal zijn als in 1910, n.l. 1.9, nadat de voor de belastingbetalers gu.- stige jaren van 1911 en 1912, ach tereenvolgens een verdaging van 0.2 en 0.05 pCt. gaven. Wal de Begroo- tïngsdiscussie echter moge brengen, liet verhoogde percentage werd giste ren reeds vastgesteld door de goed keuring van het primitief kohier. De heer Krelage vond in het Raadsstuk- je aanleiding om lof te brengen aan de Belastingcontrole, wier werk het voor een groot deel is, dat het pri mitief kohier voor 1912 een 620.000 meer aan belastbaar inkomen der Haarlemmers aanwijst dan dat voor 1911. Opgemerkt dient echter te wor den, dat deze verhooging alleen dan wezenlijk zal zijn, wanneer de supple- loire koliieren voor dit jaar, evenals die voor 1911, nog een 27.000 in dc Gemeentekas brengen, als aandeel in de lasten van de personen, die zich in 1912 te Haarlem vestigden. De behandeling van dit punt had nog aoideiding kunnen geven tot in formatie, hoe 't staat met den aanslag vau de werklieden-forensen te Scho ten, Heemstede en Haarlemmerliede, die een comité hebben gevormd om hun zaak te bepleiten. Die vraag bleef uit. Zal men er misschien ook bij dc Begrooling over liooren? Het Raadsstukje had men wel als uit gangspunt voor deze opmerking kun nen nemen,' omdat er uit blijkt, dat hoewel het aantal aangeslagen foren sen dit jaar meer dan verviervoudigd is, him belastbaar inkomen nog niet 'eens is verdubbeld; waaruit afgeleid kan worden, dat het grootste deel van de 736 nieuwe forensen nog lang geen f1000 beschreven inkomen heb ben en dus gezocht moeten worden onder de buiten-wonende werklieden. Gemeten, maar te smal bevonden— Koksteeg en Dloemertsteeg blijven stegen. De Raad vond, blijkens zijn stilzwijgen, dat die verkeerswegen niet breed genoeg zijn om deftig „3haat" te hectcn. De consequentie zal nu meebren gen, dat men een maat vaststelt, die de maximum-breedte van een sloeg en de minimum-afmeting van een straat zal aangeven. Ieder steegbewo- ner kar. dan den meter ter hand ne men, vóór hij aan mogelijke deftig- heidsbevliegingen uiting geeft in een request aan den Raad. Afgehandeld werden cenigo ar- beïdsaangelegenheden. Een adres in zake een geschil tusschen een ge meentewerkman en zijn directeur, omtrent een loonsvcrhocging van den betrokkene, die in 1907 is gestraft ge worden en toen een minder bezoldig den werkkring kreeg, hoorde bij B. en W. en niet bij den Raad thuis. Het werd daarom gesteld in han den van B. en W. ter afdoening. De grondwerkersvereeniging ver zocht verschillende bepalingen in de bestekken'der gemeente op tc nomen. Dit verzoek werd afgewezen op grond, dat verscheiden der genoemde punter reeds ongeveer waren gere geld als gevraagd werd en de ande ren thuis hooren in het collectief con tract tusschen patroons en werklie den Voor het aanzien der vakvere nigingen lijkt het beter, dat men der gelijke adressen beter voorbereidt, dan hier het geval blijkt geweest tc zijn. Een derde arbeïdsaangelegenheid, die geregeld werd, betrof het in over eenstemming brengen van do mini- mum-uurloonen in de Gemeentebc- slckken met de nieuwe minima, die thans bij de particuliere patroons gel den. Voorts werden er niet onbelangrij ke bedragen toegestaan voor het meer rei tegevend maken van ccnige ge- meer tebedrij ven. De waterleiding kreeg haar 44.000 voor het buizennet naar Schoten. liet is te hopen, dat het met de aansluitingen op de Haar- lemsche waterleiding voorspoediger gaat, dan met die aan onze gasfa briek. De overeenkomst met Schoten omtrent de gasleverantie heeft nog niet veel resultaat, daar het aantal gegadigden, dat in elke straat moet zijn, moeilijk bijeen te krijgen is, om dat men opziet tegen de aansluitings- koslcn. De gasfabriek kreeg een nieuwe ammoniakwaterput van 43S-S en de Electrische Centrale een chef-monteur, die 1000 tot ƒ1500 zal verdienen. Tweemalen kwamen in de Raadszit ting verkeerswegenkwesties ter spra ke, n.l. de toestand van den Zijhveg en vrij onverwacht die van de Grootc Houtstraat bij de Houtbrug. Over den Zijlweg met zijn nare keien klaagde de Wielrijdersbond, die daar gaarne een rijwielpad zag ge maakt, evenals langs don verlengden Verspronckweg. De heer Slingenberg, die het weten kan, omdat hij er zesmaal per dag komt, hing en passant een somber ta fereel op van de vergeefsche pogin gen, die de Zijhvegbewoners bij re genweer doen, om droogvoets in huis to geraken. De heer De Breuk zei verbetering van den toestand toe, als het tech nisch plan voor de tram naar Over- veen de laatste commissie zal zijn gepasseerd en de Iramwerken wor den uitgevoerd. Het drukke verkeers punt op de kruising van de Groote Houtstraat met de vesten ter weers zijde kwam ter sprake, omdat het dob belsteenachtige huisje aan den Kam- pervestkant leeg komt. B. en W. wil der dat dingske weer verhuren. Maar de lieer Rinkeüia vond dat leegkomen een uitmuntende gelegenheid, om dezen on-archïtectonischen dobbel steen en sta-in-den-weg op te rui men en dan meteen ook maar het eveneens-leerling-vormige wachthuis je der politie aan den overkant. De heer Van de Kamp viel den heer Rinkema bij, door er zeer juist op te wijzen, dat de gevaarlijke toestand voor het zeer drukke verkeer van rij tuigen. fietsers, trams, auto's en voetgangers, daar nog verergerd is sedert dit punt ligt in den verkeers weg Goederenstation-binnenstaden deze toestand nog weel veel gevaar lijker zal worden, als daar straks de kalme paardentrammeljes vervangen worden door de snellere electrische trams, die daar dubbel spoor zullen hebben. Alleen de heer Thijsscn sprak te- gc de opruiming van deze gebouw tjes, op grond, dat hij dio wel een aardige afsluiting van de Groote Houtstraat vond. B. en W. zullen deze zaak weer eens overwegen. De moeilijkheid, die vroeger reeds een beletsel vormde voor het afbreken dezer bouwsels, ligt hierin, dat men ecu lokaliteit moet vinden voor den Politiepost. De vergunninghouders zagen in deze zitting een lang gekoesteröen wei.sch ingewilligd, n.l. de instelling van een vaste Raadscommissie, die inplaats van B. en W. welk college dat tot-nu deed de behandeling van de bezwaarschriften inzake het ver- gunirgsrecht zal voorbereiden. De reclamanten zullen hun belangen door een deskundige bij deze commis sie kunnen doen bepleiten. Voor de benoemingen maakte de heer Modoo bezwaar tegen do wijze, waarop de voordrachten voor onder zend persooneel hij het herhalings- onderwijs werden opgemaakt In on derwijskringen is de indruk gewekt, zei de heer Modoo, dat daarbij het personeel eener bepaalde school wordt voorgetrokken. De heer Loosjes kwam daartegen op en legde uit dat de vereischte me dewerking van den arrondissemeuts- schoolopzicncr een waarborg is tegen voortrekking van bepaalde personen. Bij de rondvraag informeerde do heer Visser naar het lot van zijn, door den Raad aangenomen, voorstel, om de staangelden voor de Boter markt te verdubbelen. Naar men weet, meenden B. en W., dat deze marktgeldverhooging niet de goed keuring van den Kroon zou kunnen erlangen, omdat het totaal der marklgelden de kosten van de murkt niet mogen overtreffen. Hoewel de door de wet gestelde termijn reeds een maand verstreken is, heeft do Re- gcering van een beslissing niet doen blijken. Tenminste, men moet voor zichtig zijn! niet in zooverre, dat de voorzitter daarvan aan den Raad rnecdeeling kon doen. „Die zaak is neg in behandeling", kreeg de heer Visser ten antwoord. Dat was hetzelf de, als men hem al ter Secretarie had gezegd. Dus werd hij er niet veel wijzer door. „Jij wil ook zoo veel weten I", iro niseerde een gemoedelijk Raadslid. JAG. C. M. Jr. Stadsnieuws Het Blssciiopsfecst. (Zie Tweede Blad.) Van talrijke woningen van Roomsch- Kalhclieke ingezetenen, werd heden morgen vroeg de driekleur met den paarsen Bisschopswimpel uitgesto ken, ter eere van het 40-jarig pries- lerlcesl van Mgr. A. J. Callier. De Priesterwijding. Wegens den feestdag van den Bis schop was aan de jaariijkschc Pries terwijding in de Kathedraal aan de Leiikche Vaart eenige meerdere feestelijkheid bijgezet. Vanmorgen reeds lang voor het be gin van den dienst, was een groote schare in de Kathedrale Kerk hijeen. En toen om 9 uur de plechtige Pon tificale Mis een aanvang nam, gece lebreerd door den Bisschop zelf, was het kerkgebouw stampvol. Dc geheele Sint Bavo was met fraaien plantentooi versierd. Vóór het altaar prijkte een kleu rige en keurige groep gladiolussen. Bij zijn binnentreden werd den Bisschop een welkomstlied toegezon gen. Toen do Mis geëindigd was, werd Mgr. Callier het Te Deum toegezon gen. Na den dien stgebruikte de Bisschop 't vroegmaal in de Pastorie van den Kathedraal. De huldig ng. Om half 3 hedemiddag ving in het Bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht dc receptie aan, die overdruk bezocht was. Een groot aantal R.-K. vcreenigingen uit het geheele Bis dom, dat de provincies Noord- en Zuid-Holand en Zeeland omvat, had den afgevaardigden gezonden. Bo vendien was een zeer groot deel dor geestelijkheid vertegenwoordigd. Ver der kwamen nog een aantal particu liere personen ter receptie. Or,der de deputaties was ook het Diocesane Comité voor de Katholiek Sociale Actie, dat het initiatief had genomen voor dc bijeenbrenging van een geldsom tot stichting van nieuwe Parochiekerken in het Bisdom. Het comité, dat zich belast had met de inzameling der gelden en de samenstelling van een album, dat dc feestgave Degeleïdde, bestond uit Dr. Rademaker, B. J. Grobben en Rector Stroomer. De voorzitter van het Diocesane Co mité, de heer Van den Bogaart, bood de feestgave aan met het uitspreken van een redevoering. Het ulbum vermeldt de bijdragen van de deelnemers aan dat fonds tot oprichting en steun van nieuwe Pa rochiekerken. De band van wit marokijn leer, keu rig uitgevoerd door den heer E. van Bommel te Amsterdam, is in het mid den versierd met het wapen van den bisschop in gouden stempeldruk met de wapenspreuk: „In fide nihil hae- sitans". Op het titelblad staat vermeld: „Huldeblijk aan Z. D. II. Mgr. Aug. Jos. Gallier, bisschop van Haarlem, assistent-bisschop bij den Pauselijken troon, ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw, aangeboden op zijn veertigjarig priesterfeest, namens do geloovigen van zijn bisdom door het bestuur van het Diocesaan Comi té voor de Katholieke Sociale Actie." Dit titelblad is versierd met een fraaien rand. Links bovenaan staat het wapen van den bisschop, rechts hel wapen van Haarlem, terwijl on deraan dc jaartallen 1872 en 1912 zijn aangebracht. De vier hoeken zijn met elkaar verbonden door een guirlande van bloemen, waar in het midden twee medaillons met de beeltenis van St. Augustinus en St. Joseph. Het titelblad, evenals de randversieringen d_>r overige bladzijden, is ontworpen en uitgevoerd door de eerwaarde zus ters van de Kerkstraat van de orde van O. L. Vr. Moeder van Barmhar tigheid te Tilburg. De tweede bladzijde vermeldt, in mooie bloemversiering met boven aan weder liet wapen van den bis schop, de namen van het bestuur van het Diocesaan Comité voor de Katho lieke Sociale Actie. Dit comité is sa mengesteld uit de heeren: Mr. E. P. F. A. v. d. Bogaert, voor zitter, Amsterdam; Dr. C. A. L. Rade- maker, vice-voorzitter, Amsterdam; B. J. Grobben, secretaris, Dordrecht; E. Schaapen, 2e secretaris, Kromme nie; Th. I. 11. Mouwens, penningmees ter, Schiedam-, Mr. P. J. H. xAalberse, Leiden; J. II. Visser, Haarlem; Geeste lijk Adviseur Rector Stroomer, Am sterdam. Dan volgen de overige bladzijden, ieder vermeldend het dekenaat, met de verschillende plaatsnamen, waar achter de bijdrage is ingevuld, door elke plaats geschonken. Verschillende particulieren en cor poraties boden nog cadeaux aan. Het Burgerlijk Armbestuur heeft van de feestgave, door den Bisschop geschonken, gisteren aan'de huiszit tende armen rundvleesch en vet doen uitdeelen. Vandaag werden de ver pleegden in het Stads-Armen- en Zie kenhuis onthaald. SOC. „TROU MOET BLYCKEN". Concert op Zaterdag 17 Augustus 1912, 's avonds tc 81/i uur, te geven door het strijkorkest van Haarlemsch Muziekkorps, dir. de lieer Ch. P. W. Kricns. Programma: 1. „94e Regiment", marsch, Matheys. 2. Ouverture de 1 opéra comique „La Princesse Jaune", Saint-Saer.s. 3. a. Air op de G. snaar uit de suite, Bach. b. Serenade, Haydn. 4. Walzcr aus der Operette „Der Rastelbinder", Léhar. 5. „Souvenir de Chopin", fantaisie, Bekker. 6. Ouverture „Giroflé Girofla", Le- cocq. 7. „Colin Maillard", ballet Louis XV, Michiels. a. Dans des bergers, b. Danse des bergères, c. Adage, d. Pas de carac- töre. e. Pizzicate Polka. f. Valse de rêve. S. „Estudianlina", Walzer, Wald- teufel. 9. „Musikalische Tauschungen", Pot pourrï, Conradi. STATUTEN. De „SL-Ct." bevat dc- goedkeuring der statuten van de Haarlemsche Kleedermakers-Patroonsvereeniging, te Haarlem. De vereeriiging is aangegaan voor den tijd van 29 jaren en stelt zich ten doel de belangen van patroons en ge zellen te bevorderen. Ontslag verleend. Aan den heer P. Groen, onderwij zer in de strafgevangenis alhier, is op zijn verzoek met 1 October a.s. eervol ontslag vorleend. De heer P. Groen volgt begin Octo- Iber zijn bestemming uls onder wij zei- na ar Ned. Oost-Indië. Kindorzor g. Do.Soc.-Dem. Vrouwenclub, alhier, heeft het plan opgevat om ter gelegen heid van den Rooden Dinsdag de zorg op zich te nemen over de kinde ren, wier moeder naar Den Haag is om te manifesteeren voor algemeen kiesrecht ALWEER EEN FIETS GESTOLEN, DOCH DE DADER GESNAPT. Uit de Rodelbaan aan de Boter markt is ten nadeele van den eige naar Berentsen een fiets gestolen. De dader is echter gesnapt. Het was Th. J. van G., uit Loosduinen, die d« fiets voor ƒ7.50 bij den uitdrager II. B C. had verkocht. De fiets is daar opgespoord. G. wordt ook verdacht van rijwiel diefstal In Den Haag. Daar do dader op liet politiebureau oen toeval kreeg, moest hij naar het St Elisabeths Gasthuis worden over gebracht. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij J. W. lloogewout, Klarenbeekstraat 58 rood, een jongenspet. H. Hendriks, Assendelverstraai 30, een konijn. J. Witteman, Gasthuislaan No. IK rood, een parapluie. M. van Norden, Generaal Cronjé- straat 94, een gouden ring. W. Govers, Tuinstraat 1 1 rood, eea ceintuur. Heringa en Wuthrich, Schouten- steeg 6, een boek met stalen (kanten). Instantanées. Vraaggesprek Tin den dag. MET STAFKAPITEIN ZANDSTRA, VAN T LEGER. Kort geleden hebben we de ope- nings-plechtigheid der nieuwe llaar- lemsche Metropool van het Leger des Heils beschreven, en verteld van de inrichting van 't gebouw aan het Spanrne. Dezer dagen nu bezochten we even den chef van de Metropool, staf- kapitein Zandstra, om hem to vragen naar de eerste resultaten. line lang is de inrichting nu ge opend 7 Wel de toevlucht 'n veertien dag'-n, maar "t logies en het restau rant hebben we eerst een dag in wer king. Er Is heel wat getob geweest met den desinfeetie-cven, die defect was. En zoolang we geen kleeren kunnen desinfecteeren, gaan we natuurlijk geen mcnschen in het logies opnemen. Nu, in den eersten nacht, hebben er zes geslapen. En er zijn 58 porties warm voedsel verstrekt, en 77 andere consumpties. D it is- dus niet weinig, zooals u ziet. En we hebben al ge merkt, dat 't eten den menschen bést smaakte. Hoeveel menschen heeft u nu ir> de toevlucht Negentien, maar we kunnen er desnoods twee-en-dertig hebben. Hoe lang blijven die menschen hier, over 't geheel genomen Dat hangt er van af. Als ze er gens werk kunnen vinden, gaan ze natuurlijk hier vandaan. En daarom moéten ze dan ook geregeld de adver- tcniierubriek in de dagbladen door zien. Want u begrijpt, dat liet niet in onze bedoeling ligt, de menschen hier „hun ouden dag te laten halen". Toch komen er natuurlijk in dit op zicht wel lastige ges allen voor. Er zijn er onder, die zich eigenlijk te oud voelen om in da maatschappij te zijn, en die voor 't armenhuis toch ook niet geschikt zijn. Maar we hebben hier een termijn gesteld van zes maanden verblijf, zoodat ze goed inzien, dat zij hier niet voortdurend kunuen blijven zitten. Natuurlijk is het moeilijk de menschen daarna weg te zenden, en met twee of drie maanden kan ik den termijn dan ook wel verlengen. Maat niet veel meer 1 Laten de menschen, die zich voor de toevlucht aanmelden, zich steeds tegen u uit over hun vroegere levens omstandigheden Ja zeker, dat moeten ze doen. Ver tellen, wat ze vroeger hebben gedaan, en waarom ze hier komen. Zij doen het gauw, zijn niet zoo terughoudend als onder kameraden. Want ze weten dat wij niet te koop loopen met 't geen we hooren, en dat hunne mede- deelingen als vertrouwelijk worden beschouwd. Verder moet ik getuigen, dat de geest onder de menschen uitstekend is. Dat was op andere plaatsen wel eens heel wat minder (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichtan). Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Gegund. liet bouwen van een schuur, levens machineloods, voor rekening van den heer Klomp te Hoofddorp, is bij on- derhandsche aanbesteding gegund aan den timmerman C. Taais alhier SPAARNDAM. Alhier werd aanbesteed liet sloopen van het bestaande en liet bouwen van een nieuw Gemeentehuis. Van de 20 inschrijvers was de laagste, de heer J. Iï. v. Wagenïngen te Spaarudam, voor de som van f 3867. Aan deze is het werk gegund. Binnenland DE KIESRECHTBETOOG1NG IN DEN HAAG. liét Volk meldt: De Ilaagscho betooging op defl Tweeden Rooden Dinsdag belooft niet alleen do grootste, maar ook de meest luisterrijke te worden, die ooit in ons land voor het Algemeen Kiesrecht gehouden is. Voor het eerst wordt er nu werk van de versiering van den optocht gemaakt- Om een behoorlijke aankleeding te krijgen, die ook aan zekere artistieke eischcn voldoet, heeft hel j>artijbestuur zich de medewer king verzekerd van een commissie, bestaande uit de partijgenooten Marie de Roode, mevr. Albarda en Albert Hahn. Wanneer de burgemeester van

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1