«t .0 MM lij' TWEEDE BLAD. DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1012 Baitenlandsch Overzicht Frankrijk en Rusland. Admiraal Boebnof, dc adjunct van 'den Russischeu minister van marine, heeft met een journalist een onder houd gehad over het Russisch-Fran- sche vlootverdrag. Dc admiraal verklaarde, dat dc slui ting van dit verdrag in Rusland alge meen wordt toegejuicht. Wel is waar zouden de beide staten, in geval van nood, elkander zeker toch hebben ge steund, maar men achtte 't beier, dat hun gemeenschappelijk optreden vooraf werd geregeld," zoodat ieder misverstand uitgesloten is. En flat is liet doel van de conventie, die niet al leen gewenscht is, maar zelfs noodza kelijk, gezien de enorme ontwikkeling van de Duitsclie vloot in de laatste jaren. De moeilijkheden, wanron do aan neming van de vlootwet in do Poema is gestuit, hebben tot dusverre de slui ting van het verdrag verhinderd, want het was moeilijk te spreken over de rol van Rusland in een eventucelen oorlog, alvorens de herbouw der vloot was geregeld. Binnen twaalf jaren zou. volgens 'den admiraal, de Russische vloot de sterkte van de Duitsch© hebben be reikt en daarna zou zii beslist, een voorsprong krijgen, aangenomen zelfs, dat Duitscliland elk jaar vier dreadnoughts op stapel zette. In allen gevalle zullen over een jaar om dezen tijd de vier eerste dreadnoughts, in dienst worden ge steld en binnen vijf jaren zullen in de Oostzee 48 torpedoverniolers en 14 li nieschepen gereed liggen voor den aanval. In de Zwarte Zes zouden dc Russen het voor het oogenblik laten blijven bij de drie groote dreadnoughts, die thans iu aanbouw zijn, maar daar mede is hun laatste woord nog niet gesproken. Ecu complot tegen den Russlschen Tsaar? De „Daily News" ontvangt uit Odessa een bericht omtrent een com plot tegen den Tsaar, dat wel wat heel romantisch klinkt. Hoewel de censuur, zoo heet het, allo mededec- Jingen aan de pers omtrent den oproc- rigen geest in de Russische marine onderdrukt, wordt toch hekend, dat op het slagschip „Iwan Slatoest" een goed georganiseerde samenzwering is ontdekt. Zestien matrozen en een on derofficier werden gearresteerd. Tien man werden ter dood veroordeeld, terwijl vier reeds doodgeschoten zijn. Het plan der samenzweerders was om het jacht van den Tsaar op den weg van Yalta naar Sebastopol aan te houden en den Tsaar met zijn gezin gevangen te nemen. Deze daad zou dan voor de oproerige bemanning van liet Oostzee-eskader het sein zijn om de officieren te vermoorden en een aanval te doen op Kroonstad en Pe tersburg. Intusscbeu is een nieuwe dagorder aan de marine-officieren verschenen, waarbij het dezen cp straffe van de gradatie en ontslag is verboden eeni- ge mededeeling aan iemand, zelfs aan bun vrouwen, to doen over den oproc- rigen geest onder de bemanning dei- vloot. ue oorlog tusschen Italië en Turkije Het Stefani-agentschap meldt uit Rorne, dat een Italiaansehe kruiser in de buurt van Alexandrië het van Pi raeus komende Roenieensche stoom schip „Carol" aangehouden heeft. Bij het onderzoek aan boord werden drie personen als Turkschc officieren her kend en gevangen genomen. Verder werd nog het Turkschc zeilschip „Evangelista" door de Italianen in be slag genomen. De „Tribuna" deelde mede, dat de oorlogsoperaties ter zee en Ie land tan Italiaansehe zijde hervat zouden worden. De „Messagcro" heeft uit an dere hron bevestiging van dit bericht ontvangen. Generaal Gamini is ge reed om op te rukken naar Regdalïne, het kruispunt van dc drie van het wes ten naar Garian leidende karavaan wegen. De crisis in Turkije. Uit Ivon3tantinopel wordt geseind, dat Ibrahim pasja, do leider vau de Albaneesche vi edescommissie, in plaats van Sia pasja is benoemd tot minister van binnenlandsche zaken. Sia pasja heeft zijn ontslag genomen, omdat hij de benoeming van enkele vuli's niet kon goedkeuren. Volgens de berichten wordt voortdu rend ernstig overwogen of niet hetge- heele kabinet zal aftreden. Kiauiil pasja zou dan wec-r grootvizier wor den, hetgeen niet tot versterking van de positie der Jor.g-Turken zou strek ken. Te Mitrowitza werden de kapitein der artillerie, Zia-bey. en de eerste- Iuitenant, Ismail-Hakki, doodgescho ten. De leiders van de Albaneezen, Bairat-zoer en Riza-bcy, zullen hier aankomen. De Albaneezen loopen met geweren gewapend door de stad. Het bestuur en het garnizoen laten alles onverschillig toe. Alleen worden do consulaten door de politie en gendar merie bewaakt. Tot nog toe hadden geen rustverstoringen plaats. DE AARDBEVING IN TURKIJE. Er dreigt hongersnood in do streek der aardbeving. De hulp is onvoldoen de. Er spelen zich woeste drama's on der de hongerlijders af. De Griekschc patriarch heeft de regeering verzocht, den staat van beleg af te kondigen en troepen te zenden. Allerlei. ALGEMEENE STAKING IN BELGIë Van socialistische zijde wordt krach tig gewerkt aan de voorbereiding van een algemeen© staking, voor de her vatting van den parlementairen ar beid in November Mocht het werkelijk tot een algo- meene staking komen, dan zal dat de derde actie zijn van de Belgische ar beiders. De eerste hod plaats in 1893, toen ongeveer 200,000 personen staakten, maar na enkele dagen het werk lier- vatten de tweede, in 1902, waaraan ruim 300.000 arbeiders deelnamen, duurde een week. Thans rekenen do leiders op deelneming van 500.000 werklieden, en treft, men voorberei dingen voor een strijd van vier of vijf weken. FRANKRIJK EN MAROKKO. Zooals men woef. beeft Moulay ITa- fid vóór zijn aftreden gezorgd, dat hij voor zijn verder leven ..binnen" was. Thans blijkt dat de ex-sultan nu dadelijk 409.000 fr? ontvangt en verder een jaarlijksche toelage van 350 000 trs. De kosten van zün kuur te Vichv zijn voor rekening van do Fransche schatkist. Moulay Youssef i3 tot Sultan van Marokko geproclameerd. WREEDHEDEN DER ZAPATISTEN IN MEXICO. Reeds werd melding gemaakt van den aanval der Zapatisten op een trein, die van Mexico naar Cuantla vertrok. Daarbij zouden 35 soldaten en 20 reizigers door de aanranders, die zich in een ravijn in hinderlaag hadden opgesteld, ziin gedood. Nader wordt gemeld, dot de reizi gers langzaam ter dood werden ge bracht door de Zapatisten, die daarop de lijken uitschudden en vervolgens verbrandden. Onder de dooden bevindt zich een consulair agent der Vereenigde Sta ten, H. L. S. Strauss, die van Uru guay was gekomen. DE REVOLUTIE IN NICARAGUA. Volgens een telegram uit New-York maken de Amerikanen aanstalten do orde in Nicaragua te herstellen. GENERAAL BOTIIA. Botha, de eerste minister van Zuld- Afrika, is bonoemd tot eere-generaul van het Brilsche leger. EEN ONDEUGENDE BRIEF KAART! Zooals men weet zal keizer Willielm de a.s. manoeuvres in Zwitserland bijwonen. Er is nu een prentbrief kaart in den handel gebracht, waar op men den Keizer afgebeeld ziet, na tuurlijk in vol uniform, staande ach ter een Zwitserschen infanterist, die op een schijf aanlegt. Keizer Wilhelm zegt tot den Zwit ser: „Zoo, zoo, dus jullie hebt hier nu iu Zwitserland 100.000 van zulke schut ters, prachtig ïuaar als ik nu kom met 200.000 Pruisen?" Goedig lachend kijkt de ander over zijn schouder naar den keizerlijken kurassier en zegt: „Och, heel eenvoudig, Majesteit, dan schieten we ieder tweemaal." De verkuop van den prentbriefkaart is in verschillende kantons verboden. Mgr. A. J. GALLIER. We drukken hierboven het portret van Mgr. Collier, den Huarlein- hen Roomsch-Kutholieken Bisschop, die vandaag zijn veertigjarig priester schap viert. Augustinus Josephus Callier werd 29 Mei 18-49 te Vlissingon uit Belgische ouders geboren. Hij studeerde aan de Seminariën Hageveld en to Warmond en werd op 23-jarigen leeftijd tot, pries ter gewijcl. Achtereenvolgens was de jonge geestelijke als kapelaan werkzaam to Volendam, Amsterdam en Den Haag. In 1875 werd hij li-craar aan liet Klein-Scmiuarie te llagcveld, welko functie hij tot 1892 waarnam. In dat jaar werd de tegenwoordige Bisschop Vicai'is-geneiaal van het Bisdom. In Binnenland VOORSTELLEN GRONDWETS HERZIENING EN PKNSIO.NXEE- RING GEMEEN E-AMTEN AREN. Behalve de Indische en Staatsbe- grooting voor 1913, zijn deze maand bij d-en Raad van State ter overwe ging aangeboden voorsteilen tot her ziening van verschillende bepalingen der Grondwet en een ontwerp betref fende de overneming van de pen- sioinneering der gemeente-ambtena ren door het rijk. CHRISTEN-SOCIALISTEN. Gisteren heeft de Boud van Chris ten-socialisten te Apeldoorn een bui tengewone vergadering gehouden ter behandeling van een ontwerp eener nieuwe beginselverklaring en van voorstellen tot aanvulling van het program van beginselen en eischen. De vergadering werd gemond door den voorzitter, den heer Daan van der Zee, van Gorkum Naar spreker's meening zal de bond, als hij de aangeboden beginsel verklaring aanvaardt, een werk doen, waarover hij zich zelf zal verbazen. De commissie bracht spreker dank voor haar arbeid voorts wees spie leer op de beteekonis van het voorstel, om in 1913 deel te gaan nemen aan de actieve politiek <je bedoeling moet zijn niet om ook klassepolitiek to voe ren, maar om het rechts-instituut, dat Staat heet, te richten naar Uods zedelijke wereldorde, waardoor het •mogelijk zal kunnen zijn om een waarlijk christelijke politiële te voe ren. Do vraag of het iu de lijn der be weging ligt, slechts tot steun op te treden van de S. D. A. P beant woordde spreker beslist ontkennend, hoewel de beweging met de S. D. A. P. veel gemeen heeft, en. gaarne wil medewerken door het voeren van een eigen zelfstandige politieke actie, hoe wel dit de mogelijkheid van strijd met de S. D. A. P. schept, deukt spie ker liever aan de mogelijkheid tot overleg. De bond moei zich bij do verkiezin gen in 1913 doen gelden om aan tetoo- i, dat kapitalistische tendenzen de christelijk-burgcrlijke politiek helieer- schen en dat de eenige weg om de be langen der arbeidersklasse te dienen, ligt in de rechtspogingen van het so cialistisch willen. Aanwezig waren do afdeelingen Amsterdam, Ambt-AImelo, Apeldoorn, Enschedé, 's-Graveullage, Groningen, Leeuwarden, Leiden, Rotterdam, Schiedam, Veenendaul, Haarlem en Doetinchem en een groot aantal ver spreide leden. In behandeling kwam allereerst het ontwcrp-beginsel op verklaring, sa- Keulsche firma en haar bedoeling zou zijn. het te stichten gebouw aldus in te richten gelijkstraats winkels, op do eerste verdieping een café-restau rant en op do bovenverdiepingen kan toren. In verband met don vacantie- lija staan dc onderhandelingen tus schen het gemeentebestuur en de be trokken firma thans stil. Voorts deeldo men ons mede. dal er ook een Nederlandsehe gegadigde voor den grond is een kapitaal krachtige combinatie, welke op het Damterroin een hotel-café-restaurant zou willen stichten. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Do 64-jarige lieer D. van Z-, te Op heldert, was Maandag bij het verpa len van een geit op een paal gevallen, die hem daarbij in het onderlijf was gedrongen. Tengevolge van de beko men wonden is hij gisteren overleden. RIJN—NOORDZEE. De plannen voor den aanleg van een grootscheepvaarlkanaal van den Rijn naar de Noordzee vinden in de krir.gen der belanghebbenden weinig wnardeering. Dat blijkt oa. hieruit dat zoowel de Duisburgsche Kamer va:i koophandel als de Vereïn zur Walirung der Rheinschiffahrtsinte- deze functie heeft Mgr. Callier de Ka- ressen zich tegen deze plannen heb- thedraal aan d: Leidsche Vaart ont- beu verklaard. Vau de vrij scherpe worpen. Op 11 September 1003 volgde moti© van laatstgenoemde vereent- hij .Mgr. Bottemanne op als Bisschopging hebben wij melding gemaakt. In van Haarlem. d e motie werd ook gejirotesteerd te lgen de beschuldiging dat de vaargeul Het Bisdom Haarlem organiseerde van den Rijn op Nedcrlandsch gebied ter viering vau het jubileum een groot niet diep genoeg zou zijn en werd er feestconcm-t, dat wegens den Roonisch- on gewezen, dat Nederland de Waal Katholieken feestdag van O. L. Vrou- met opoffering van belangrijke geld- we Hemelvaart, morgenavond gegeven sommen heeft verbeterd. Te spreken wordt en Maandag wordt herhaald, van een afhankelijkheid der Rijn- lledenmiddag om half 3 is er recep- vaart en van het West-Du it sche eco- tie in het Bisschoppelijk Paleis aan nomisclie leven van Nederland en de Nieuwe Gracht. Daar wordt de Nederland voor te stellen als de „ren- door de Roomsch-Kath. Sociale Actie tei.ier van de riviermonding is vol- bijeengebrachte geldsom Ier uitbrei- komen onjuist en voor beide naties ding van de parochies in het Bisdom krenkend. aangeboden. Ue Köln Ztg.-, van deze motie mel ding makend waarbij liet blad In- stemming betoogt met de opvatting mcngesteld door een z.g. theologische dat de aanleg van een kanaal van commissie, daartoe benoemd in de d?'' R'J» "aar do Noordzee a lee,n Paasch-Maandag te Amsterdam ge- uitgevoerd kan worden, als de be houden a I ge meen e b mos. er gad erin g. lai ghebbende kringen dat wallen en Deze commissie bestond uil de hee- a's dr technische uitvoerbaarheid en ren J. C. Hïrscli, ie Amsterdam, ds. economische rentabiliteit verzekerd A. R. de Jong te 's-Heerenhoek, M. z'spreekt verder uitvoerig over Koornstra te Haarlem, ds. B. de het onderhoud van het vaarwater op Ligt te Watergraafsmeer, G. J. Fi- Nederlandse»» gebied Het Keuischo cher te Amsterdam, F. J. Welzetibach bla.3 wil wel erkennen, dat Nederland te Amsterdam, en mej. A. van der giaote offers brengt om het vaarvva- Vlies (Enka) to Schiedam. ter op diepte tc brengen maar zoo Het beginselprogram werd vastge- gopd als on Duitsch gebied is het met steld. den Nederrijn in Nederland toch nog Het voorstel van Amsterdam, om. biet gesteld meent do Köln. Ztg., die deel te nemen aan den Rooden Dins- ar ders we'. ''eter kon weten en cic dag.werd door liet- bondsbestuur over- verklaring in de Duisburgsche motie, genomen en door de vergadering met f'nt onvoldoende dienten door hepaat- algemeene stemmen goedgekeurd. do omstandigheden zoowel op Duitsch Na nog eenig debat werd het voor- n,s NederlamRHi gebied nu en dan stel van bet bondsbestuur om deel te worden aangetroffen, aan de feiten nemen aan de actieve politiek iu 1918 kunnen toetsen. De zaak is na- aungenoinen inet 131 legen 55 stem- timrlijk deze. Men wil van Keulen een men. zeehaven maken, van de Noordzee j uit moeten crootc zeeschepen Keulen DINER. kunnen bereiken en zoolang de diep- j te op Waal en Ncderriin niet groot ger oeg is om dat ideaal te verwezen- tirgen blijven beschuldigen. Onze Lachhock KINDERLIJK. Kareltje heeft een bij gevangen, zet die onder een glas en zegt: Zoo, nu Iaat ik je niet los, voor je 't heele glas met- honig gevuld hebt. STOiCIJNSCH. Een beroemd medicus zat bij een groot feestmaal aan. Do bedienende kellner had hei ongeluk de saus over het kule hoofd van den geneesheer uit te storten. Deze keerde zich bedaard om en zei: Zou je denken, dat dat helpt? KINDERWAGENS. Verkooper. Kinderwagens, m» neer? Zeker we hebben juist prachtige nieuwe modellen: met satijn bekleed en nikkel beslag, alles piekfijn. Zeker de eerste baby? Vader. Neen, 't zevende. Verkooper. O-o-h! Dan heb ik wel iels voor u bij de opruiming tegen zeer verminderde prijzen, denk ik. hoofden van gezantschappen dere autoriteiten aan een gala-feest maal te zijnen huize vereenigen. HET UITBREIDINGSPLAN ZUID TE AMSTERDAM. Do „N. R. Ct." meldt Sedert eenig© dagen ïs men begon nen met de ophooging -van de gron den, gelegen in hot. uilbreidiiigsplnn- Zuid en aansluitende aan de Zuide lijke bebouwing der gemeente. Zoonis men zich wellicht herinneren zal, be draagt de totale oppervlakte van die aronden ongeveer 45 H.A., zoodat met de ophooging eenig© jaren gemoeid zullen zijn. Met inbegrip van het graven van ©ene haven voor het te lossen zand en het maken van e©ne tijdelijk© brug in den Amsteldijk ter plaatse van de invaart dier haven, zullen de kosten ongeveer f 1,000.000 beloopen. Met het oog op de nabijheid van de derdo gasfabriek en de belangen van het tramverkeer, zal bovendien -de Amsleldijk tusschen dc Wlepelstraat en oen punt ongeveer 40 meter ten zuiden van de Trompstraat op eenc breedte van 25 meter worden ge bracht. 11e kosten van dit laatste werk zijn indertijd geraamd op 215.000. AAN EN BIJ DEN DAM TE AMSTERDAM. De „N. R. Ct." meldt Voor eenigen tijd hebben wij ge meld, dat er zich een gegadigde had aangemeld voor het Dam-terrein Het is. naar wij thans vernemen, een De Köln. Ztg. blijft er bij dat Ne derland als „rentenier der monding" moet worden gekarakteriseerd, als 'n rentenier,, die van den arbeid der Duitschers eigenlijk kalmpjes profi teert. Tegenover de bezadigde gedocu- mot teerde motie van do vereeniging te Duisburg, valt dit artikel van do Köln. Ztg. wel zeer af, zpo schrijft 't Hbld. 1 EEN WINKELDIEVEGGE. Door oneénlgheid in de familie, en daarmee gepaard gaande verwijtin- e-y\ krp"g de pclitie vermoedens van dicfstnllen, die geplcecd zouden zijn drm- de 19-jariee .1 A. te Xijverdal. en inderdaad mocht aan de gemeente veldwachters gelukken na een namv- vcc» onderzoek. Joh. A. tot de beken teais te brengen. <lat zij bij ten min ste 3 winkeliers of handelaren, goede ren zich onrechtmatig had toege ëigend, waaronder diverse galanterie- artikelen uit een galanteriewinkel, een schort uil een manufuctuurzaak, enz. Naar aanleiding van een en ander ïs ze ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Almelo, die haar in voorloopige bewaring heeft doen stellen. L. II. SI.INKERS. De oud-hoofdingenieur van den Wa terstaat in Ned.-Indie, L. H. Slïnkcrs is te Nijmegen overleden. ONDERWIJZERS EN DIENST PLICHT. De Kroon vernietigde de bepaling der verordening op de jaarwedden der openbare onderwijzers te Ensche dé, dat zij moeten medewerken dat hun opkomst onder do wapenen in deu vacantietijd valt. EEN ZEVENDE LEERJAAR TE ROTTERDAM. Door de afd. Rotterdam van den Bond van Nederlandsehe Onderwij zers 16 bij adres van 1 Nov. 1.1. tot den Rotfièrdamscben gemeenteraad net verzoek gericht om maatregelen te treffen ten einde tot de invoering van een zevende leerjaar bij alle openba re scholen voor lager onderwijs te g© raken. B. en W. hebben daarover de com missie voor het openbaar onderwijs gehooid, welke tot de slotsom komt, dat er voor het tegenwoordige èn in het belang der leerlingen èn in -lat van de gemeente-financien aan de in williging van het verzoek niet moet worden gedacht. Do commissie berekent dat bij in voering van een zevende leerjaar er slechts gerekend kan worden op 575 leerlingen voor wie voortzetting van het gewoon lager onderwijs werd ver langd en zou dus die zevende klasse aan iedere school maar 6 of 7 leerlin gen tellen, terwijl de commissie de kosten van dien maatregel op f 120.000 f 150.000 per jaar becijfert. De gemeente heeft dan h. i. ook le- recht de oplossing gezocht in de ope ning van afzonderlijke scholen die bestemd zijn die gezamenlijke leerlin gen op te nemen en waarvan eerlang een tweede zal geopend worden. B. en W. zich hiermede vereenigend stellen voor afwijzend op het ingeko men adres te beschikken. HET RIJKSMUSEUM. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Crt. Naar wij vernemen, is door het lid van den gemeenteraad, den lieer C. B. Posthumus Mej-jes, een voorstel bij den Raad dezer eemeente ingediend, ten doel hebbend te voorkomen, dat het Rijksmuseum door verderen uit bouw ontsierd wordt, maar waarin tevens erkend wordt, dat het belang van de schenking-Drucker een offer van de gemeente noodzakelijk maakt. Te dien einde stelt de heer Posthu mus Meyjes voor, aan het Rijk aan te bieden den grond aan het Museum plein naast het nieuwe Veiliglieidsmu- seuin, ter waarde van f 14U,00<J, ten einde op dat terrein een Rijksmuseum voor moderne kunst te bouwen, waar in de collectie-Drucker een haar waardige plaats kan vinden. ERNSTIG ONGELUK AAN BOORD VAN DE „VULCANUS Het Ilbld. meldt nader: Een ernstig ongeluk heeft Woens dag to Amsterdam, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak, plaats gehad aan boord van de „Vulcanus", het met Dieselmotoren uitgeruste schip van do Nederlandse li-Indische Tank stoombootmaatschappij. De „Vulca- Feuilleton Het geheim van de Tower Hill. Uit het Engelsch, door A. WILSON BARRETT. 17) Ik moet die stukken, liet koste wat het kost, hebben, of Mr. Rike zal me te lastig worden, zelfs nu. liij zal waarschijnlijk gissen, dat ik het was, die zijn vriend, Mr. Hague, neer sloeg. In ieder geval, hij zal van nu af aan op zijn tellen passen. En hij schijnt een gemeene kerel te zijn, zonder te veel medelijden. Ik zal ieder voor-deel aan het begin van den strijd verkregen, noodig hebben, cn ik moet de brieven hebben. Als ik ze niet eerlijk kan krijgen, zal ik ze stelen, ja. werkelijk, dan zal ik ze Btelen. HOOFDSTUK XV. Een belangrijke brief. Justus zat langen tijd peinzende, ria zijn besluit de hulp van Mrs, Nea- ve in te roepen, om de brieven van Carl Fairfax te bemachtigen; lang Padat de kleine meid hem goeden nacht had gewenscht en naar bed gegaan was. en het gehcele huis in slaap geraakt was. Des morgens een ter verliet hij het huis op zijn gewo nen tijd, giarizend en keurig als al tijd en er was weinig of niets van zijn nachtelijke kwellingen aan hem- tc zien. Hij had besloten zoo vroeg mo gelijk naar liet kantoor te gaan, ui- vorens Mrs. Ncave te bezoeken. Hij wilde Dark waarschuwen op zijn hoe de te zijn voor dingen, die in ver band konden staan met den vorigen nacht en om een plaats te bedenken waar hij en zijn klerk elkaar veilig konden ontmoeten, llij begreep datin de eerstvolgende dagen zijn kantoor niet de veiligste plaats ter wereld voor hem zou zijn. Het was vrij zeker dat Mr. Rike en zijn metgezel bij el kaar zouden blijven en hem met den diefstal van s dokters papieren In verband zouden brengen, want Hague had de stem van den agent herkend, daar hij zijne bakkebaarden In de duisternis niet gemist had, had hij een nauwkeurige beschrijving van hem kunnen geven. De nieuwe be schrijving van Justus zou echter niet overeenkomen, met die welke Hague ervan zou gegeven hebben wat be treft tenminste een stel lange bakke baarden, cn de agent begreep, dat, als hij uit zijn kantoor bleef, er niet veel gevaar voor hem bestond. Hij bevond, dat Dark nog niet aan wezig vvae, zoo vroeg was hij. Daarom las Justus zijne brieven, sclireef een briefje aangaande de ont moetingsplaats, beval Dark een oogje te houden op ongewone gezichten en ging naar Mrs. Neave. Maar liier zou hij geen groot suc ces hebben. Als antwoord op zijne vraag, werd hem in Brook Streel 300 verteld, dat de jonge weduwe onge steld was en geen bezoekers, wie dan ook, kon ontvangen. Het gelaat van Justus betrok. Dat was een tegenslag, maar hij besloot, niet dan na tegenstand, op te geven, en haastig eenige regels op een kaartje schrijvende, overhandigde bij dit den man en vroeg hem dit aan Mrs. Neave te laten lezen. Het briefje dat hij geschreven liad een verontschuldiging voor zijne brutaliteit en een dringend verzoek haar te kunnen spreken, zeer kort slechts had het gewenschte gevolg, want een oogenblik later verscheen de man weer en bracht Justus in een boudoir, verzocht hem eenige oogen- blikken te wachten, daar Mrs. Neave dadelijk zou konic-n. Na ongeveer een kwartier werd de deur geopend en verscheen de dame zelf. Zonder twijfel was de verzekering van den knecht juist geweest, dat Mrs. Neave lijdend was; zij zag er bleek en ziek uit, haar oogen met donkere kringen omgeven, en haar manier van doen was lusteloos, kwijnend, terwijl ze op een stoel «eerzonk, Justus verzoe kende, haar voorbeeld te volgen. U moet me vergeven, dat ik u zoo lang liet wachten, zeide zij, niaar ik ben niet wel en ik was van plan niemand toe te laten. Maar, heeft u nieuws? U zegt, dat het belangrijk is. Oh, ik ben zoo hopeloos gewor den, Mr. Wise. Justus keek met sympathie naar haar bleek, mooi gezicht en donkero oogen, die klaarblijkelijk den laatstcn tijd veel geweend hadden. U moet niet hopeloos worden, werkelijk niet, zeide hij. Ik geloof niet dat daar reden voor is. De jonge weduwe keek op. U hebt -'ets gezien overhet mes? vroeg zij. Justus stemde toe. Ja, zeide hl]. Maar er kan eene vergissing beguan zijn. Mits. Neave keek naar hem met treurige, bijna woeste oogen. Het was het zijne, zeide zij lang zaam. Hij had er een paar van. 7.2 waren tamelijk waardevol, en liij was er erg op gesteld. Een ervan droeg liij altijd bij zich. Oh, natuur lijk, ik weet, dat hij het niet gebruik te; maar u weet, dat hij heeft toege stemd, dat het het zijne was. Hij blijft nog steeds op den dwazen weg. dien hij heeft ingeslagen, en liet zul uuudloltig voor hem zijn, Mr. Wise, dat voel 'k, noodlottig! Het gelaat van Justus betrok. Er was du-s geen twijfel aan den eigen dom van het mes. Dit feit verbeter de zaak .allesbehalve. Het is zeer zeker ongelukkig, zeide hij na een oogenblik. Maar hij liad er een paar van, zegt u. Deze misdaail kan evengoed begaan zijn met datgene, dat hij niet bij zich droeg. Daar moet naar gezocht wor den. De noodzakelijkheid daarvan moet hem aan het verstand gebracht worden. De jonge weduwe wrong ongedul dig hare handen. U krijgt niets van hem gedaan, zeide zij. Hij is onmogelijk. Hij moet gek zijnl Oh, hoe kan hij zoo wreed zijn I vervolgde zij, terwijl liare donkere oogen zich met tranen vulden. Justus fronste dc wenkbrauwen.Ilij was werkelijk zelf ook boos op den jongen man, die dezen roekeloozcn weg volgde, en tegelijk deze aardige, jouge vrouw zooveel smart bezorgde- We moeten hem overhalen, zeiile hij. Wc moeten hein de dwaasheid van zijn manier van handelen doen inzien. Het is waar, dat ik eh ongelukkigerwijze Faalde hij mijn in terview met hem, maar nu, mis schien Nu zal het niet anders zijn, zei Mrs. Neave treurig. Mr. Wise, ik heb het opnieuw zelf geprobeerd. U hebt het geprobeerd. Ja, ik schreef hem. Justus kuchte. Was dat niet ta melijk overijld, zei hij peinzend. Mrs. Neave schudde het hoofd. Ik nam icdcren voorzorg, zeide zij snel. Geld doet zoo veel in de we reld. Oh, als hij dat maar inzag! Maar het was inderdaad niet zeer moeilijk. Het is toevallig, dat mijne meid. die ik door en door kan ver trouwen, verloofd is met één der be wakers van dc gevangenis. Het was niet moeilijk een brief te schrijven en het antwoord er op te ontvangen, zonder dat iemand buiten ons er van wist, U moet mij vergeven, dat ik de zen stap gedaan heb, zonder u to raadplegen, maar ik kon het niet helpen, ik kon niet wachten, on toen ik die wreedc zinsnede over dat vree- selijke mes zag, voelde ik, dat ik, wilde ik niet krankzinnig worden, jets inoest doen. Zoo, zoo, en wat zei hij? vroeg Justus. Oh, zijn brief was hopeloos, Mr. Wise. Ik kan hem u niet laten zien, want ik verbrandde hem uit wanhoop dadelijk na de ontvangst. Wat hij zei? Oh. bijna niets dat hij vroeger niet liad gezegd, alleen hopeloozer, wanhopiger dan ooit. En lnj spreekt, oh. hij spreekt juist alsof hij het wer kelijk gedaan had, Mr. Wise. Oh, soms denk ik, dat ik gek worden zaï. Justus stend perplex. Spreekt alsof hij het werkelijk geduan heeft, riep hij uit. (Wordt vervolgd)»

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5