misschien 1913 een waterleiding zou geboren zien worden. Spreker stelt thans de pertinente vraag: „Wanneer kunnen we var en W. voorstellen verwachten voor een openbare aanbesteding der gemeente lij ko waterleiding." Diverse geruchten als zouden de proefboringen bij don Hoogen Berg weder tot geen voldoend resultaat ge leid hebben, doen hem die vraag met nadruk stellen. Het antwoord van den Voorzitter is, als reeds meermalen gegeven: „We wachten op het rapport van den des kundige." Intusschen blijkt uit mededeelingen can de heeren Vermeulen, Polder- mans en De Boer, dat die deskundige geen bijzondere haast maakt met het rapport en dat na een mededeel ing zij nerzijds om een vacantie ie benutten, om rustig aan het rapport verder to werken, tot resultaat had, dat er na de vacantie nog aan begonnen moest worden. De voorzitter deelt nog mede, dat ook hem de waterleidingsgeschiedenis een voortdurende bron van zorg en onaangenaamheden is en hij niets lie ver wenscht dan ze zoo spoedig mo gelijk te beëinden. Besloten wordt aan den heer Drost mede to deelen, wat in den raad ter zake gesproken is en nogmaals aan te dringen op spoedige indiening van het rapport. De interpellatie van den lieer Lan de weer d komt in het kort hierop neer: Of gemeente-ambtenaren en werklie den het recht ontzegd kan worden, gemeente-raadsleden inlichtingen te verstrekken. Bij de behandeling van een voorstel van li. en W. om de begraafplaats De Biezen uit te breiden, hebben enkele raadsleden inlicntingen over de plaats ingewonnen bij den opzichter, den heer Pannekoek, die dezo welwillend verstrekte, met het gevolg, dut bij de behandeling het voorstel van B. en W., dat groote kosten met zich zou sleepen, verworpen werd. Dies werd den opzichter, door den geineenteur- chnect, den heer llaruuaus, verboden, in dc-n vervolge aan raadsleden gege vens te verstrekken, waarbij blijk- 0aar harde woorden zijn gevallen. Wethouder Vermeulen, In dezen partij kiezende voor den gemeente architect, zegt dat die ambtenaar vol komen bevoegd was, dat verbod op re leggen. Een raadslid is buiten den raad niets; in den raad iemand die bang is voor niemand, doch per saldo buiten den raad, geen enkele be voegdheid heeft. Het was te voorzien, dat over deze kwestie een langdurig debat zou ont staan, wat ook niet uitbleef, hier en daar prikkelend, soms vermakelijk en dat een aantal raadsleden de ver zuchting deed slaken, dat zo dus ei genlijk als groote nullen werden oe- schouvvd en alleen in den raad ja en neen mochten knikken, naar gelang 't dagelïjksch bestuur zulks wenschte. De heer Landesveerd blijft bij zijn meening, daarin ondersteund door do heeren De Boer en Sluiters, dat de keer Hartmann zijn bevoegdlieid heeft overschreden, doch de heer Vermeu len beweert, dat hem door B. en W. die bevoegdheid is gegeven, en door hem niets is gedaan in strijd mot de dienstorder, die in de plaats is -ge steld voor de tot heden niet behandel de instructie voor dien ambtenaar. Bij de rondvraag vestigt de heer Landeweerd er de aandacht op, dat ondanks een teven over gesteld besluit van den raad, de opzichter der be er, m fplaaïs, de heer Pannekoek, door B. en W. is ingedeeld bij de gemeen te-werklieden en niet bij de ambtena ren. Do voorzitter zal daarover later In lichtingen geven. Door den heer Sluiters wordt de aandacht gevestigd op de onverant woordelijke w-fize waarop een vvach- teres van de H.S.M. drie overwegen moot bedienen, waardoor groot ge vaar bestaat bii den overgang van den Broderoschen weg. Het is niet doen lijk voor een vrouw, die 14 uur dienst per dag moet doen, en bij ongeveer 60 passeerende treinen op post moet staan, voor voldoende veiligheid te zorgen, te meer daar door boomen- groei het uitzicht op den weg belem merd is. De toestand levert groot ge vaar op. Dit wordt door den voorzitter vol komen beaamd. Hij deelt mede, dat B. en W. zich tot de directie van de II. S- M. hebben gew end te dezer za ke, doch nul op het request hebben gekregen. Overwogen zal wordon zich tot de regeering te wenden met een klacht over deze aangelegenheid. Nadat de heer Zegel er nog op ge wezen heeft, dat de heer Harreveld van Haarlem, z. i. voor zijn f 400 weinig toezicht uitoefent op het elec ta i se h licht in de gemeente Velsen, wordt de openbare vergadering ge sloten. ZANDVOORT. In de week va.n 7 tot en met 13 Au gustus werd hier 1 geval van diph- thorïtis waargenomen. BADEN IN ZEE. Uit Zandvoort wordt ter W£ schuwing aan 't Hbld. het volgende geschreven ..Dinsdagmorgen waagde zich een Duitscher, niettegenstaande de waar schuwingen van den badman, voor liet Groot-Badhuis te ver in zee, zoo dat hij door den stroom op diep wa ter werd getrokken. Een der baders, de lieer Gerritsz uit Haarlem, wist den door schrik bevangene zwemmen de boven water te houden, doch kon door den tegenstroom niet snel ge noeg vasten grond krijgen. De bad man begaf zich te water en hielp den hoor Gerritsz spoedig, terwijl eenige badgasten door handreiking hen ver der hielpen. Dit ongeval liep door snelle hulp goed af, maar te meer blijkt nog c-ens, dat men toch niet do waarschuwingen van den badman in den wind moet slaan, ook al lijken de ze wei eens overdreven voorzichtig. De badman kont de zee, de baders en baadsters uit de. stad niet." Zandvoort staat in deze niet alléén. In de ,,N. C." vinden we vermeld, dat te Katwijk aan Zee de Duilsche had- gasten zeer onvoorzichtig te werk gaan. „Onder hen treft men uitstekende zwemmers aan, die een eind zee in zwemmen, maar ook anderedames en heoren, die nog niet zoo zeker in het zilte nat z.ich bevinden die nog niet zwemmen kunnen, gaan verder dan do badpolilie wenschelijk acht. Deze geeft dan door hoorngeschal of door handopsteken te kennen „terug", waaraan helaas weinig gehoor wordt gegeven. Machteloos staat dan boven genoemde politie bij voorkomende on gelukken. Voor de kust te Katwijk be vindt zich een draaikolk of draai stroom wie als niet-zwemmer daar in komt-, is zoo goed als verloren. De politie aan wal, die het ongeluk ziet, kan niet spoedig genoeg er hij koinen en redding is onmogelijk, daar de zuitring, vooral bii vallend water, den drenkelir ^.meezuigt. „Zoo had ook Zondagnamiddag we der oen Duitsche jonge dame zich in zee begeven en was niet gehoorzaam aan het waarschuwingsseiu. Zij ging te \er en de budpolïtïe begaf zich to water. Bii hanr gekomen, wierp de politie haar een boei toe, die zij grij pen kon. Doch zij weigerde. Dit is toch wel wat. onverantwoordelijk. Geluk kig nam de politie andere maatregelen on word haar het baden ontzegd." Uit het driemaandoliiksch verslag over het 2de kwartaal 1912 van de werk I i ed en vereeni ging „Onderling Hulpbetoon" blijkt, dat de ontvang sten hebben bedragen f 900 95 en de uitgaven f 755.95. Gedurende het tijdvak van 1 Oct 1912 tot 1 Mei 1913 zullen volgens het 1ste ontwerp der winterdienstregeling dagelijks van Amsterdam naar Zand- •oort en rn omgekeerde richting 17 treinen Ioopen. Door de Twoe Augustusvereeniglng is tegen Zaterdag 17 dezer ©en kin derbal en bal voor volwassenen ge organiseerd in de concertzaal van Ho tel Groot Badhuis. Alhier zijn thans 6007 badgasten aanwezig. Aangekomen vreemdelingen. F. Straeter. Hilversum, Groot Bad huis. II. Kraayeveld, Rotterdam, Idem. Mej. Marie Kramer, Berlijn, idem. J. Boer Hzn., Arnhem, idem, 3 p. A. Loevenstein, Elberfeld, idem, 3 pers. S. Wolf, Amsterdam, idem. N. Dreesmann. Nijmegen, idem. K. Dreesmann, Utrecht, idem. Mej. v. Waterman. Den Haag. id. Schaay. L, Rotterdam, idem. F. Ruchthal, Berlijn, idem. 2. Tluenges en Fam., Crefeld, idem, 4 pers. A. v. d. Poll, Amsterdam,, idem, 6 pers. Boron G. Tindal, Amersfoort, id. A. J. v. Rossum, Haarlem, idem. D. Heel, Naarden, idem. Rossenberg, Stansberg, idem. Brons en echtgen., Amsterdam, id., pers. G. Berents, Arnhem, idem. C. Lange, Duisburg, id., 3 pers. C. v. d. Way, Elberfeld, Spoorstraat 2 pers. Van Dam, Amsterdam, Rozenobel- straat 14a ,6 pers. Na discussie werd hot nieuwe art. 1 ONGELUK IN' HET CIRCUS 17 Alg. Reglement voorloopig aange-1 SCHUMANN, nomen met algemeen© stemmen. Uit Hamburg wordt gemeld, dat In Er zal dus aan de kerken advies het circus Schumann bij een door zes gevraagd worden. I heeren en zes dames gereden quadril- I 1ö do vloer inzake. Zeven personen ONDERWIJS. i vielen met hun paarden in de diepte. STAATSEX. Tol' TOELATING AAN Twee hoeren en twee dames werden DE UNIVERSITEIT. zwaar, de drie anderen licht gewo:ul. Utrecht. Geëxamineerd 12 Candida- Het ongeluk wordt aan force majeure ten voor de faculteit der godgeleerd-toegeschreven. heid en 8 candidate» voor de faculteit der geneeskunde enz. Geslaagd voor ALCOIIOLVERGIFTIGING. diploma A: L. J. A. van der Harst,Te Ichendorf bij Keulen zijn twee C. B. van Haeringeu cu I- W. Werij broers kort na elkaar bezweken aan en voor diploma B: D. W. Boerman, alcoholvergiftiging. Zij hadden van H. J. van Mook en D. J. Struik. likeur gedronken, die zij kortgeleden Gedurende den loop van het examen 0[J een veiling gekocht hadden. In den trokken zich 2 candidaten terug. drank zit vermoedelijk de gevreesde Het examen wordt voortgezet met 4 methyl-alcohoJ, die te Berlijn zoovele candidaten. Na voortgezet examen Is van de vo rige groep nog geslaagd voor A mej. M. L. H. Ph. van Exter. Financiëele Berichten HOLT. AND—AMER1KA-LIJ N. In de buitengewone vergadering, bracht de voorzitter, de heer M. Mees. hulde aan den overleden commissa ris, den heer mr. C. D. Havelaar. Tot directeur in de plaats van jhr. Reuch- liii, omgekomen bij de ramp van de „Titanic", werd benoemd de heer A. Gips, thans hoofdvertegenwoordiger der maatschappij te New-York. Tot commissaris werd benoemd, in plaats van den heer Havelaar, de heer Wcsterman, president-directeur der Rotterdamschc Bonk. Kerk en School NED. IIERV. KERK. Beroepen te Kleverskerke (toez.) de ihecr J. 11. Semmelink, candidaat te Ainbt-Doct'-nchcm. DOOPSGF.Z. GEMEENTEN. Beroepen te Twisk (N.-HJ ds. S H N. Gorter, te Zijldïjk. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERVORMDE KERK. Eenige leJon hebben aan de Syno de ecu „Reglement op de Wijkge meenten" aangeboden, en in ver band daarmee voorgesteld ecno aan vulling van het Algemeen Reglement (art. 17 „Grootere gemeenten kun nen worden verdeeld in territoriaal afgebakende wijkgemeenten, en wor den in dat geval bestuurd overeen komstig dc bepalingen van het desbe treffend bijzonder Reglement"). De adressanten hebben zulks gedaan, omdat zij overtuigd zijn, dat ter ver sterking of terugwinning van den in vloed onzer kerk op het volksleven de invoering van het z.g. Parochie-stelsel zeer bevorderlijk zou kunnen zijn. De commissie van rapport juicht dit voorstel toe, dat zich hierin onder scheidt van vroegere dergelijke voor stellen, dat het geheel facultatief is, dat het strong aan de territoriale scheiding der wijkgemeenten Vast houdt en dat het deze scheiding voor al wenscht uit pastoraal oogpunL. Letteren en Kunst SCHILDERIJEN-TENTOON STELLING TE NIJMEGEN. 't Zou een tentoonstelling an und für sich kunnen zijn, die Toorop de Kunsi-Nijverhekl-Sporttcntoonstelling te Nijmegen heeft toegevoegd. In vijf zalen heeft hij getracht zoo volledig mogelijk een overzicht te geven var:-, een bloemlezing uit werken van le vende Nederlandsche meesters. We kunnen èn voor bet streven èn voor hc-t bereikte niet dan dankbaar zijn. Voor Nijmegenaars is hier veel nieuw werk, slechts een enkel oxpo- s:erde de heer Prakke in zijn kunst- zaai! je (Gorter, Koster). Naast meer algemeen bekend werk van Breit»er, Witsen, Mastenbroek, Isaac Israels, Jurrcs, die allen goed vertegenwoordigd zijn, vinden wij er Van der Hem's Triptiek Rome en zijn, den laatsten tijd zooveel genoemd Moulin Rouge, in z'n prachtige psy chologie van het Parijsche nacht leven. In dezelfde zaal hangt Rolond- Holsl's „De diepe uren". Groot en krachtig van aanvoeling is de schil der in zijn uitbeelding hier en daar een weinig te kort geschoten, toch is 't een werk om blij mee te zijn, evenals met Bauer's Jeruzalem, een indruk wekkende, groot-opgezette composi tie, waarin vaal bereikt is Van het jury-lid Louis van der ISor-st is er een doek Winter, dat bij zonder mooi doet in z'n zoo zuivere licht-effectea van zon op sneeuw. Hahn stuurde twee schilderijtjes, waarvan Bedelvrouw door zijn meestal zoo raak typeeren het sterkst is. Hart Nibbrig's werk staat onder den invloed van Toorop, hetgeen te meer uitkomt, waar zijn Dorp op Wal cheren (zilveren medaille) naast Toorop's De Maaier is gehangen, weer mooi' doend in z'n diepe kleur- expressie. Van Toorop hangen er nog enkele portretten, die hem ons geven in zijn groote verscheidenheid en iikdom. Een portret van den schil der geeft mevrouw Elout.Drabbe. Piet Mondriaan is slecht vertegen woordigd met een ondoorgrondelijke, cubislisehe schildering In den tuin. Het zal toch wel niet de bedoeling zijn, dat wij ons slechts met een blad en l>oomvorm moeten tevreden stel len. Van Leo Gestel, P. C. de Moor, Van Vucht Tijssen zijn er verdienstelijke bijdragen, al zijn bij laatstgenoemde invloeden van Toorop onloochenbaar; ook de afdeeling voor kerkelijk© kunst brengt meermalen deze opmer king. Geheel alleen staat Thorn Prikker met De Zaaier, bedoeld als wand schildering in liet Gesellenhaus te Neuss, waar het ongetwijfeld oen mooi effect zal maken, al leek het hier ©on weinig te gedrongen. Toch is het niet tegenstaande zijn ongewoonheid van een overweldigende tragiek. Veel bleef ongenoemd, hetzij door grootere bekendheid, hetzij doordat er te weinig reden is, om er iets van te schrijven. Mogen do Nijmegenaars het werk van hun groeten stadgenoot appre- cieeren I C. N. Jr. Gemengd Nieuws HET BELGISCHE KONINGSPAAR TE ANTWERPEN. Het Belgische koningspaar kwam gisterenmorgen te Antwerpen aan. Zij waren vergezeld van hun kinderen en tal van ministers, en werden aan het station ontvangen door burgerlij ke en militaire autoriteiten. De troe pen der burgerwacht presenteerden 't geweer. De stoet lioreikte te midden van enorme ovaties der talrijke me nigte het paleis, waar de receptie der autoriteiten plaats had. Dc koning ontving de Nederland sche missie, die hem namens H. M. Koningin Wilhelnaina kwam begroe ten. DE JONGSTE ZUSTER VAN DEN DUITSCHEN KEIZER BESTOLEN. Uit Londen seint men, dat aan de jongste zuster van den Duitschen Kei zer, prinses Fiiedrich von Hessen, bij het Victoria-station te Londen een valies, met waardevollen inhoud, ont roofd is. Van de dieven geen spoor. DE VIJF ENGELSCUE SPIONNEN. Het „Berliner Tageblatt" bericht, dat de vijf Eugelschen, die kort ge leden te Eckernforde onder verden king van spionnage gearresteerd later op vrije voeten gesteld werden, met hun boot „Silver Crescent" van Kiel naar Dover vertrokken zijn, doch daar nog steeds niet zijn aangekomen. Men vreest, dat de boot met haar pas sagiers is verongelukt. EEN BRUTALE INBRAAK. Naar uit Nejv-York gemeld wordt, hebben inbrekers uit een Wallstreet- bank voor niet minder dan f 1.200.000 gestolen. De dieven waren in een kel der geslopen, waar zij een week heb ben verblijf gehouden. Een groot aan tal leege conservenbussen getuigt van hun aanwezigheid aldaar. Terwijl zij zich overdag verborgen hielden, wa ren zij 's nachts ijverig bezig aan 'net toren van een gal door den muur, die hen van de bankkelders scheidde. Na een week waren zij daarmede klaar en eenmaal zoover, duurde het niet lang of alle safe-loketten waren leeg- geroofd. slachtoffers heeft gemaakt. HET ONGELUK IN DE IJZER- EN STAALFABRIEK „HdSCH". Uit Dmtmund w ordt gemeld, dat het gerucht, als zouden nog meer werk lieden onder de gloeiende slakkenmas- sa's begraven liggen, door dc direc tie der fabriek beslist wordt tegenge sproken. In het geheel heeft het on geluk dus, zooais wij reeds meldden, elf offers gekost Van do verongeluk ten waren zeven gehuwd. BEDROG. De advocaat Grünwald en zijn bu- reauclief Zimmerman zijn hcim wegens bedrog gearresteerd. Do advocaat, een man van dertig jaar, verhuisde kort geleden van Heidel berg naar Mannheim, waar hij zijn karteer vestigde. Daar kwam hij in kennis met een ingenieur, die hem mededeeling deed van een uitvinding, door deze gedaan, tot het verkrijgen van waterstofgas. Grünwald zou het patent daarop aan een consortium verkoopende besprekingen daarover werden door de i bureauchef Ziinrner- mann gevoerd. De koop werd werke lijk geslotenliet corsortium nam <lo uitvinding over voor 1.200.000 mark Grünwald liet don gelukkigen uitslag aan don uitvinder meedeelen, doch liet deze wijsmaken, dat de koopsom ÏOO.OOO mark was De ingenieur nam hel aan. Kort daarna vernam hij be drogen te zijn en diende een aan klacht in tegen Grünwald. SPELERS. De Berlijnsche correspondent van bet „Hbld." schrijft o. a. Er is volgers deskundigen „sen stad ter wereld, waar zooveel gegokt en gespeeld wordt als in Ber lijn. Niet aan de Beurs echter. Do Duitscher is in dit opzicht verstandi ger dan de Nederlander, belegt liever zijn geld in solide vaderlandscho in dustrieel© ondernemingen, dan in speculatieve Amorikaansche fondsen. Doch aan de groene tafel en op het groene grasveld, waar de paarden om het hardst loopen, daar laat hij zijn goudstukken. Speelbanken zijn in Duitschland verboden bij een Rijkswet van Juli 1868. Do eigenaar van een lokaal, die openbare hazardspelen toelaat, kan gestraft worden met een boete vau hoogstens 1500 mark, terwijl de spe ler risico loopt, er met 150 mark in vliegon. Toch wordt in Berlijn gespoeld in ontelbare lokalen. Spelen, die zoo veel lijken op hazard ais de eene druppel water op den andere. Noemt een eigenaar van een café in het cen trum van de stad zijn etablissement niet openlijk: „Klein Monaco"? Bijna in alle Berlijnsche koffiehui- en staan groene tafels, die zelden dot gebruikt worden. En er wordt niet alleen geskat om hoogen inzet, ook gepokerd, of een ander geluksspel beoefend. Ook bookmaken is in Duitschland verboden. Toch kont een ieder de cafó's in het centrum, waar 's nachts do spe lers te vinden zijn. Toch is het niet moeilijk, het adres to vernemen van oon bookmaker. Wie enkele groote biljartzalen in de Friednchstad be zocht heeft, op klaarlichten dag, die zal gemerkt hebben, hoe op het groot© Engelsche biljart niet alleen de bal lon. doch ook zilverstukken vliegen, die zal tegen de muren van de zaal om do tafeltjes groepen mannen zien zitten, die vliegensvlug de kaarten hanteeren, die zal dc belangstelling merken van deze lieden over de laat ste ren-berichten uit binnen- en bui tenland, die telefonisch binnen ko men, die zal merken dat dikwijls boekjes voor den dag gehaald wor den, waarin opdrachten genoteerd berekeningen gekrabbeld worden. Bookmaken is verboden. Gelukspel verboden. In de residentie Berlijn merkt men evenwel bij uitzondering, dat deze bepalingen nageleefd wor den. Steeds wordt er openlijk gewed, openlijk gepokerd. De kleine dieven hangt men op, de groote laat men loopen. Alle veertien dagen komen er berichten van de renbanon Grune- wald of Hoppegarten of Karlshorst, dat een of ander bookmaker veilig achter de tralies opgeborgen is. Meest arme kerels, met hoogstens één blau- we van honderd mark in portefeuille. Da anderen, die duizenden bezitten, en die iedere Berlijnsche oberkellner kent, verheugen zich in hun gouden vrijheid Er wordt gespeeld in stiekeme ach terkamertjes van groote lokalen. Er wordt gespeeld door allo stan den. In de openbare lokalen met voor- liefdo door hen, die in connectie staar met liet bouw-- en hypotheekwezen, in de achterkamers door kellners. De eigenaars van groote confeetiehuizen slaan hun slag, tijdens de middag pauze, in hun kantoor. Do kappers en sigarenwinkeliers wedden op renpaarden, zijn dan ook altijd in het bezit van de jongste ron- telegraminen, de slagers geven de voorkeur- aan de dravers. Ook de bak kers staan bekend ais beoefenaars van het hazardspel. En met de bak kers deelen in dezo reputatie de Ber lijnsche.... advocaten. Doch die gaan niet in openbare gelegenheden. Die gunnen een clandestienen suion de ©er. Zoo af en toe doet de pi lit Se een inval in een dergelijk salon, zooals verleden jaar bij Muluschke. Voor dien tijd bestond de club van 1900, de club der liarmlosen, waar ook wel eens valsch gespeeld werd. Zoo'u spelers proces opent de ooge© van vele „Harmlosen", dio denken dat er in het goede, degelijko, solide Berlijn niet gohasardeerd wordt, dat alleen Fransclien zoo lichtvaar dig, zoo wuft zijn. Toch is het verklaarbaar, dat in Berlijn velen verslaafd raken aan die ondeugd. Do spoehvocdo is een der ziekte-processen, <lio in do Berlijnsche samenleving in t algemeen geconsta teerd kun non worden en die het go- volg zijn van den onverwacht snollen economischen bloei van de Rijks hoofdstad. De zucht zoo spoedig mo gelijk rijk te worden drijft velen, ook menschen van ontwikkeling en met een verantwoordelijk© positie, naar de speeltafel. Twee voorbeelden van den jongsten tijd hebben dit kwaad in zijn vollen omvang opnieuw loeren kennen. De zelfmoord van den advocaat Paul Michaelis en de vlucht van den advocaat Paul Bredereck, ze zijn nu DE sensatie van Berlijn Paul Michaelis was een der be kendste pleitbezorgers van de hoofd stad, een welkome gast in het duro, uitgaand© Berlijn, een charmant cau seur, do regeerlng den volgenden, zeer ze ker, eigenaardige», wunsch te kennen gegeven: Aangezien de bevolking van de om liggende plaatsen zich misnoegd toont over do voortdurende wisseling van prefekt (binnen de twee jaren zes prc- fektenl), zou men het op hoogen prijs stellen, indien de regeenng voortaan slechts celibatairen voor dat ambt uitzoekt, wien de verplichting werd opgelegd binnen twee maanden ua de installatie te trouwen inet een meisje uit de streek. Do arrondissementsraad ziet geen ander middel om althans eenige con- tinniteit te brengen in het bestuur van het departement. IJSBERGEN IN DEN ATLANTI- SCHEN OCEAAN Betreffende het ongeval, dat de ..Corsica»" van de Allau-lijn over- ,kwam en waarvan wij reeds melding ïr, een scherpzinnig jurist. Vooral maakten, wordt nader gemeld, dat theaterkringeii was nien zeer op jle( plaats had op een punt ten oos ten van Belle Isle, terwijl wegens de mist langzaam werd gestoomd. Het was 4 uur in den namiddag toen de uitkijk „ijs recht vooruil" rap porteerde. Onmiddellijk werd hel commando „achteruit" naar dc ma chinekamer overgebracht, maar do schok bleek niet meer te vermijden. Dank zij de geringe vaart was de i de waterlijn zijn adviezen gesteld. En er kon geen proces van belang gevoerd worden door een actour, of Michaelis werd met de verdediging belast. Hij ging veel uit, zag voel menschen bij zich. Die weelde mocht hij zich veroorlo ven. Zijn praktijk bracht hem jaar lijks een netto winst \-an ÏOO.OÜO a 125.001) Mark. Dr. Michaelis had één groote on- schok echter niet groot, zoodat deugd. Hij was dol op hazardeeren. Corsican" slechts l Enkele jaren geleden verloor hij zóó-1 «ha de bekwam, veel bij iiet pokerspe), dat een iinan- Kapitein Cook, de gezagvoerder varr cieele debacle onvermijdelijk leek. tjc „Corsican", meldde per draadloos Vrienden brachten de zaak in het bericht aan zijne maatschappij, dat reine. Michaelis beloofde nooit meer er, vcor de maand Augustus, merk- een kaart te zullen aanraken. Een waardig veel ijs in den Atlantische» tijd lang lneld hij zijn boiofte. Tot de Oceaan wordt aangetroffen verzoeking te erg word. En de bo-1 roemde advocaat verloor weer, raak- DE PARIJSCHE BANDIETEN, te opnieuw in financieel© zorg. j Zoolang riu reeds de instructie Verleden week is zijn lijk uit de duurt, hebben de in preventieve hech- Seine opgevischt. Hij, do man met'tenis zittende kameraden van Bon een inkomen van meer dan honderd not en Gamier hardnekkig geweigerd duizend mark per j.uir, pleegde zelf- eenige bekentenis te doen. moord om een speelschuld van 40.000] s plotseling Callemin, ge- uiark.'naamd Raymond la Science, mede- Coilega Brödcreck vond zich zolf j dcclzaam geworden en heeft een In- nog te jong en het leven nog te mooi j specteur van de Süreté, die hem naar om vrijwillig dit ondermaansche het kabinet van den rechter van in- speeldal voor altijd te verlaten. S©-;s1ructic zou geleiden, een en ander dert Donderdag is hij spoorloos uitmeegedeeld, waarbij ccn beambte Berlijn verdwenen. Deze dubbele kwam met onver wacht. Ifet was 1 >ekend, dat Brede reck aan den rand van den afgrond stond. Evenals Justizrat Michaelis -heugde ook lüj zich in een prach tige praktijk, die liein minstens 50.000 mark per jaar inbracht. Maar even- Justizral Michaelis verloor hij duizenden bij poker eu baccarat en op de renbaan. Met oen groot gebaar kon hij bij een bookmaker tien dui zend mark op één paard zetten. Ook hij is eens door vrienden gered. Ook hij beloofde toen niet meer te spelen. En ook hij brak zijn woord. Maar hij en dit schijnt collega Michaelis niet gedaan te hebben speelde toen het eigen geld op was met andermans kapitaal, met aanzienlijke bedragen, hem in dépot gegeven, naar men zegt 200.000 mark. Brede reek heeft kort geleden een grapje uitgehaald, dat reeds voldoen de zijn ontredderden finaacieelen toe stand bewees. De bode Willy Iiaase van de American Express Company was er met 100.000 mark van deze maatschappij van door gegaan. De directie had 4000 mark beiooning uit geloofd voor dengöne, die het gesto len geld terugbracht. Haase meldde zichzelf den 6den Juli, koos, na zijne arrestatie, Bredereck tot verdediger. Den 12den Juli vertelde hij Brode- yeck, dat hij 94.000 mark begraven had op het Tempelhofer veld. Brede reck begaf zich cftiarop naar den rech ter van instructie, vertelde dezen ambtenaar, dat hij Haase zóó be praat had, dat dezo waarschijnlijk zou vertellen, waar liet geld verstopt was. Hij, advocaat Bredereck, kon zich op het o ogenblik echter niet lan ger bezig houden met Haase, daar hij een andere dringende rechtzaak moest afwikkelen. Doch de rechter van instructie moest niemand bij Haase laten. Bre dereck zou zelf het zaakje in orde brengen. De dringende rechtzaak bestoud hierin, dat Bredereck naar de directie van de American Express Company reed en daar het volgende verklaar- Haase heefi mij gezegd, waar hij de 94.000 mark verborg. Wanneer gij mij de beiooning van 4000 mark geeft, dan zal ik het u zeggen." Na lang onderhandelen ging de di rectie hierop in. Bredereck deelde het geheim mee, het geld werd gevon den en de advocaat kreeg do 4000 mark. Eerst onder den druk van de pu blieke opinie en nadat door de advo- caterikamer gedreigd was met ©en disciplinaire vervolging, betaalde Bredereck den 29sten Juli de 4000 mark uit aan de moeder van Haase. -De familie van den misdadiger kreeg de premio voor de misdaad Zulke praktijken haaide de geziene advocaat uit, door geldnood in het nauw gejaagd. KINDERVERLAMMING. In den laatsten tijd komt kinder verlamming in de drie Noordse he rij ken herhaaldelijk voor. In Zweden lijkt het hier en daar op een epide mie. Zij tast ook volwassenen aan. Te Ekhult b.v. zijn eerst twee kinde ren er aan ziek geworden, toen de ouders, toon drie buurkinderen. In de tweede lieift an Juli waren er in Stensale 11 gevallen, in Sala Svarta 3; te Motaia zijn een vador en zes kinderen ziek geworden. Vele ge vallen loopen doodelijk af. Het moest komt do ziekte voor in Vasterboitten, Halland eai Vastmanna' land. Dezer dagen liep een Deensche bad plaats lee-g, toen in een pension een kind de kinderverlamming kreeg. SPOORWEGONGELUK. de gevangenis tegenwoordig wa llij vertelde dan .dat het zaakje van de rue Ordener hen eigenlijk ge dupeerd had; zij hadden gehoopt in eens een goeden slag tc zullen slaan, zoodat zij genoeg geld in handen kre gen om voor altijd te verdwijnen. Zij maakten zich echter meester van slechts 5000 frs. en ccnigc papieren, welke zij niet van de hand konden doen. Maar toen was ook tegelijkertijd do aandacht op de bende gevestigdzij konden ieder oogenblik in den val loopen. Er moest dus een groote slag geslagen cn hij, Callemin, bedacht den aanslag van Montjéron en Chantilly „gij zult moeten bekennen," voeg de hij den inspecteur toe, „dat het een meesterstuk was." Verder zweeg hij. Toen do inspec teur het gehoorde ging rapporteeren, zou Callcruin zich zeer verbaasd ge toond hebben over die loslippigheid; voor den rechter ontkende hij iets ge zegd te hebben cn maakte den inspec teur en den gevangenisbeambte vooy leugenaars uit. EEN SOLDAAT IN DE SOEP. Bij het avondappèl in de infanten©- kazerne te Vitré mankeerde een sol daat Men wist echter, dat hij binnen moest zijn. Het geheeie gebouw werd doorzocht van onder tot boven, doch alles te vergeefs. Eindelijk kwam men in de keuken ;de soldaat, die de lan taarn droeg, gleed op een gegeven oogenblik uit en greep zich vast aan den rand van de groote ketel, waar in reeds de groenten en aardappelen voor den volgenden dag in het wa ter stonden. Daarbij kwam zijn hand in aanraking met een warm, glad li chaam de man schrok, de sergeant kwam er bij en bij het flikkerende kaarslicht sprong plotseling een naak te gedaante te voorschijn, die zich ijlings tusschen de verblufte man schappen door uit de voeten maakte. Hij werd teruggevonden op de priva. ten. Hoe de man in dien toestand in de ketel was gekomen wist hij zelf niet meer. daar hij dronken was intus schen was hij door de komst van de wacht aan een groot gevaar onisnapt. want, ware hij tusschen de groenten en „piepertjes" in slaap gevallen, dan had hij groote kans gehad om levend gekookt te worden, als de kok 's mor gens in schemerdonker de vuren had aangemaakt. GRUWELIJK. In een klein plaatsje nabij Béziers hadden drie laffe kerels een hond met petroleum overgoten en in brand ge stoken huilende van de pijn rende het arme dier over de straat ca kroop tegen een klein meisj©.aan. De kleeren van het kind vatten vlam en beiden verbrandden levend. Het par ket stelt een onderzoek in. ZEVEN DOODVONNISSEN IN VIJF KWARTIER VOLTROKKEN. Uit New-York wordt gemeld, dat Maandagochtend in de gevangenis van Sing Sing iStuat New-York. 7 elcctrocuties hebben plaats gehad in een tijdsruimte van één uur 15 min. Een neger en 6 Italianen, die vreese- lijko misdaden hadden bedreven, ont vingen aldus de doodstraf. Dit voor beeld is gegeven om in de tegenwoor- dige omstandigheden indruk te ma ken op de moordenaars van den speel huishouder Hermann Rosenthal en liet er toe te brengen volledige bekentenis af te leggen om een dergelijk lot to ontgaan. GOUDVISCH EN MUG, De Illinois Central Railroad heeft het plan opgevat, alle stilstaande wa teren langs zijn lijnen te bevolken Uit Boedapest seint men, dat bij 't met goudvisschen. De familie waar- station Rachos een personentrein op toc ;sci,je behoort, is verzot op j «/.ui muggejjiaj-ven, maar alleen de goud- visch kan in stilstaand water Leven. Zóó zal de spoorwegmaatschappij do malaria bestrijden. Als de bestaande brocderijen niet in staat zijn, de maatschappij van een voldoend aan tal visschen te voorzien, zal zij zeil feu broedenj oprichten. (Med. Record) een goederentrein liep, waarbij acht personen min of meer gewond wer den. GEVRAAGD: EEN ONGEHUWD PREFEKTl De arrondisscniêiilaraad van Pra des (Pyréneés-Orientales) heeft aan

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7