HAARLEM'S DAGBLAD, TWEEDE BLAD. VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1912 Buitenlandsch Overzicht Moeilijkheden in MacedonlS. In de buitenlandschc pers wordt de quaestie van de hervormingen in Ma cedonië weer op het tapijt gebracht en 'daarmede de noodzakelijkheid van een Europeesche interventie. In ecnige half-ambtelijkc bladen wordt een toon aangeslagen, die als 't ware waarschuwend klinkt voor Turkije. Men weet, dat Rusland en Engeland Vroeger vóór den grooten politieken ommekeer druk bezig waicn met het voorbereiden van een hervor- mingspvogram voor Macedonia. „Voorloopig" heeft men toen dat pro gram laten varen, terwijl te verstaan werd gegeven, dat do inmenging, waarmee langen tijd gedreigd was, slechts werd uitgesteld, maar dat geenszins allo gedachte daaraan was opgegeven. Het heette, dat men de ontwikkeling van het nieuwe 'I'urkijo wilde afwachten. Mochten de zaken niet naar wensch gaan, dan zou de in menging toch volgen. Welnu, uit den toon van eonigc half-mtMolijke bla den zou men wel opmaken, lat er aan verschillende kabïn-uten c ntevreaen- lieid heerscht over het beleid van Turkije en in de Turksche pontieke kringen moet men in den la ii-ten tijd bijzonder zenuwachtig zij 1 over p'an- nen tot inmenging van zekere mo gendheden, met name van Rusland en Engeland. De moeilijkheden van Tirkije zijn Inderdaad vele oorlog niet Italië, de Albaneesche quaestie, algemeene gis ting binnenslands en nu weer de Macedonische quaestie De tijd zal moeten leeren, wat er aan is van de bedekte dreigementen van een deel der pers, maar de be richten .uit Macedonië schijnen ur wel op te wijzen, dat er weer iets bn eit in dat gebied. Men spreekt v in r ieuwe pïanq ji dér komitaiji's en de gevr-.es- de „binnenlandsche rg'inisd'ioter wijl de Bulgaren aan reeks aarisiagen in den zin moeten nebben. Na Albanië dreigt «hans wellicht in Macedonië ren ui sow lijd perk «ui onrust. Er ruinen nog eenige berichten, die op deze bemoeizucht wijzen. In goed ingelichte kringen te Wee- ner loopt het gerucht, dat graaf Berchtold, de minister van buiten- lardsche zaken, voortieiuens is het iri'.ictief te nemen tot oen gedachten- wisseling tusschen de mogendheden ten einde do Tuikseho regeering aan te moedigen voort te gaan op den reeds ingeslagen weg naar de decen tralisatie en voor haar tegenwoordige politiek al de Balkanvolken le winnen, wier belangen evenals die van de Turksche regeering aldus kunnen worden behartigd op do best mogelijke wijze. Gak wordt van andere zijde uit Wee- nen gemeld Wij meenen to weten, dat men in leidende kringen van oordeel is, dat, gezien den huidigen toestand in Tur kije, liet oogenblik is aangebroken voor besprekingen met andere mo gendheden over de wijze, waarop vol doening kan worden geschonken aan de Turksche bevolking in bet alge meen en de nationalisten in het bij zonder-. Er zal geen sprake zijn van een po litiek van interventie de bedoeling is alleen door het geven van welwillen- den raad, gebruik to maken van de welwillende gezindheid van Turkije ten bate van do volken van den Bal kan en van Turkije zelf. Die belangstelling zal voor de Tur ken wel weer noodlottig worden. De crisis in Turkije. liet ministerie van binnenlandsche zaken heeft aan de overheden in de vilayets een rondschrijven gericht, we.srin zij worden aangeschreven met de vod-bereidingen voor do verkiezin gen eei begin te maken. De kiescolle ges er bestaat in Turkije getrapte verkiezing moeten op li October ge vormd zijn en op li November zullen de afgevaardigden in Konstantinopel bijeen moeten komen. Ia een tweede rondschrijven gelast de grootvizier den ambtenaren de verkiezingen in volkomen vrijheid en onpartijdigheid te doen geschieden. Ambtenaren, die zouden pogen invloed op de verkiezingen uit te oefenen, zul len gerechtelijk vervolgd worden. Volgens een telegram uit Konstan tinopel, ontving de Turksche regee ring de mededeeling, dat Bulgarije en Montenegro mebiliseereu. De Montenegrijnschc gezant deelde aan het ministerie van buitonlandsche zaken mede, dat de mobilisatie ge staakt zon worden, zoodra de Turk sche regeering naar aanleiding van het sedert anderhalve maand inge diende rapport van do Turksche leden der grenscommiesiè con beslissing ge troffen zal hebben, waardoor de Turk sche provocatie aan de grens zou ein digen. De te Ueskjoeb wonende Montcgrij- nen hebben bevel gekregen do stad binnen vier-en-twintig uur te verla ten. Riza bey is met -4000 Albaneezen tot dicht voor de poorten van de stad ge naderd en rukt aan het hoofd van 5ÜC man de stad binnen. Er komen hoe langer hoe meer lei ders van dc Albaneezen te Ueskjoeb aan. De straten wemelen van gewa- penden. Het aantal Albaneezen in de stad wordt geraamd op 10.000. In do stad werd de orde nog niet ver stoord. Waar de Turken met zooveel moei lijkheden te kampen hebben, moeten ze tegenover .do Albaneezen wel toege ven. De Turksche bladen kondigen dan ook de publicatie aan van een irade, waarbij do eischen van do Al baneezen worden ingewilligd. Ce oorlog tusschen Italië sn Turkije Uit Athene wordt gemeld, dat de Italiaausche kruiseis „Piemonte en „Arelusa" den geheelen dag Hodeida gebombardeerd hebben. Twee forten moeten geheel platgeschoten zijn, ter wijl twee militaire depóts eveneens verwoest werden, en de ammunitic- voorraad iu de lucht vloog. De aange richte scliade wordt op anderhalf inillioen geschat Uit Konstantinopel seint men, dat do Turksche regeering bezig is do ba sis vast te stellen, waarop de vrede met Italië kan gesloten worden. Wel ke voorstellen Turkije zal doen, 4~ nog onbekend. Turkije hoeft aan het internationa le comité van het Roodo Kruis lo Gc- nève het volgende protestlelegrain ge zonden „Wij proteslceren met ver ontwaardiging tegen het gebeurde op don 9en Augustus, toen uit, een aero plane op de ziekenhuizen van Bengha- si, die de vlag van het Rcode Kruis geheschen hadden, geschoten werd". De president van de internationale commissie heeft dit protest aan het Italiaansche Roode Kruis ten onder zoek gezonden. Wanneer het juist is, zal het comité te Genève zich wenden tot dc Italiaansche regeering. Uit Toulon seiut men, dal de com mandant der Fransche vloot van den minister van Marine bevel heeft ge kregen een pantserkruiser gereed te houden, om naar de Turksche wate ren te vertrekken. Het heengaan van dit oorlogschip wordt elk oogenblik verwacht. Tot nog toe ls eohier niet te kend, welk schip zal gaan. De toestond In Marokko. Journalisten hebben den in Frank rijk uit Marokko teruggekeerden ge neraal Moinier en enkele hem verge zellende officieren geïnterviewd en hun gevraagd, wat zij van den toe stand in Marokko dachten. Uit hetgeen de officieren mededeel den blijkt, dat in Zuidwest Marokko, in de omgeving van Marrakesj vooral, de toestand ongerustheid wekt. Hier dreigt nl. de pretendent El Heiba, wiens macht voortdurend aangroeit, niet de wapens op to treden tegen hot Fransche eezag. Een tweede quaestie, welke de aan dacht verdient, is dc approviandec- ring van Fez, welke thans langs een étappe-lijn van 300 K.M. van de kust door moeilijk begaanbaar terrein moet plaats vinden. Volgens do des kundigen is een spoedige spoorweg verbinding Rabat—Fez dringende eisch, wil men althans voorkomen, dat Fez binnen niet al te langen tijd zal moeten worden ontruimd. Alle officieren gaven als hun oor deel te kennen, dat versterking van liet bezettingsleger hoog noodig is. En Frankrijk heeft geen koloniale troepen meer beschikbaar.... Uit Fez wordt geseind Kolonel Peil overviel onverwacht aan den linker oever van de Oued Ouarro aan den voet van de Djebel Sles een deel der vijandelijke troepen. De vijand vlucht te naar de Spaansche zóne. Een groot aantal vijanden sneuvelden, aan de zijde der Franschen werd één man ge wond. Frankrjjk es Rusland. 't Bezoek van den Franschen mi nister aan Rusland behoort weer tot 't verleden. Geoordeeld wordt, dat men het resultaat der reis aldus kan samenvatten Buiten do maritieme conventie, dio oen fait nccompli werd geen nieuwe overeenkomst ge troffen. Over alle actueelo vragen staat een volkomen overeenstemming tusschen beide regeeringen. Boven dien gaf de reis van Poincaré naar Rusland den staatslieden van beide landen gelegenheid elkaar beter leeren kennen, hun positie tegenover do verschillend© quaeslies nader te omschrijven en beter te begrijpen en de banden der alliantie nauwer aan to halen. Uit Petersburg wordt nog geseind, dat de Ehgêlscho gezant aldaar bij de onderhandelingen tusschen Poincaré en de Russische ministers een groote rol gespeeld heeft. Daarmede zou En geland zijn plaats in de Triple Enten te nader vastgesteld hebben. De En-, gelsche gezant nam Woensdag als do eenige vreemde gezant deel aan hot gala-tliner in de Fransche legatie en ook aan het dejeuner, dat Kokofzot ter eere van Poincaré gegeven heeft. Vor der had de Engelsche gezant dagelijks conferenties met Poincaré, Sassonof en Kokofzof. Hij heeft langen tijd met den Franschen gezant Louis geconfe reerd. Do Engelsche gezant zou heel en al op de hoogte zijn van onderhandelingen, dio tusschen Russische en Fransche regeeringen gev oerd zijn. AUsrlii. DE MONARCHISTEN IN PORTUGAL. Men meldt uit Lissabon Voortdu rend worden nieuwe monarchistische complotten ontdekt. In velo plaatsen zijn de gevangenissen te klein om alle arrestanten to bevatten, zoodat de samenzweerders moeten worden op geborgen in kloosters en godshuizen. Reeds meer dan honderd officieren zitten achter slot en grendel hc-t aan tal gevangèn genomen priesters wordt geschat op vierhonderd. De royalisten eijn van plan hun hoofdkwartier te verplaatsen naar Rio de Janeiro. HET KIESRECHT IN HONGARIJE. In een toespraak tot zijn kiezers, heeft Lukacs, do Hongaarsehe eerste- minister, na te hebben uiteengezet, dat de houding van de oppositie alle parlementaire werkzaamheden had crlamd en de meerderheid tot het nemen van krachtige maatregelen had genoodzaakt, verklaard, dat de ont- •pen uitbreiding van het kiesrecht tot de uiterste grens gaat. Het nieuwe kiesrecht zal den cursus tot grondslag hebben en voorts afhankelijk worden gesteld van den graad van ontwikke ling. Geheime stemming zal overal worden ingevoerd waar zij billijk zal schijnen. KONING FERDINAND'S JUBILEUM. Donderdag vierdo koning Ferdi nand van Bulgarije zijn 25 jarig re-, geeringsj ubileum Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninklijk besluit is, met intrek king van het besluit van 20 April 1912, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd tot vertegenwoordiger van 1 Nederlandsche Regeering op het a 24 tot 27 October 1912 te Rome te houden vierde internationaal congres voor lichamelijke opvoeding, E, Deen, le 's-Gravenhage, lid van het hoofd bestuur van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Is J. C. Fabius, inspecteur van lrnt lager onderwijs in de 2e inspectie te 's-Gravenhage, opgedragen de regee- rii.g te vertegenwoordigen op het in 1912 to Antwerpen te houden XXXIIe Nederlandsch taal- en letterkundig congres. Is met ingang van 1 Sept. 1912 op geheven dc Rijkslandbouwschool te Wageringen en benoemd tot direc teur van en lceraar aan do Middel bare Koloniale Landbouwschool te Deventer, dr. II. D. Tjeenk Willink, onder toekening van eervol ontèlag als directeur der Rijkslandbouw school te Wageningcn. B:j beschikking van den Minister an Waterstaat zijn, met ing. van 16 Aug., bij liet hoofdbestuur der poste rijen en telegraphie benoemd: tot ad- sistent: L. Achilles, W. A. van Bee- kuni, F. J. K. Burghout, J. J. Con- stai dse, J. B. dc Haan, J. G. van In- gei:, C. A. J. van Koert, P. F. C. van der Linden, J. van der Schaaff, H. M. van Someitii, G. van der Willik, al len thans schrijver, en G. J. G. Au- dier, o. v., E. M. Bakker, o. v J. P. S. van Elewout, C. J. B. Marselis, o.v., en G. J. de Vries, allen thans op tijde- lijken voet aldaar werkzaam; tot schrijver: R. E. J. Zieck, thans op tij- delijken voet aldaar werkzaam. Met wijziging van het besluit van 4 Dec. 1911, is het bedrag van het daar bij aan de gemeente Wormerveer toe gekende voorschot uit 's Rijks kas, vastgesteld op ten hoogsto 112.000. DIE GOEDE OUDE TIJD. De Haagsche Torenwachter van dc- „M. Ct." begint zijn Jongste epistel aldus „Voor ons, Haagsche briefschrij vers, is het thans een moeilijke tijd: onze bcsto „bronnen" zijn bijna allo opgedroogd en de redoctio verlangt... kopij, een toestand van tegenstrijdig heden, waarmede onze voorvaderen beter raad wisten dan wij. Onlangs in oude couranten-jaargangen snuf felende, las ik aan den kop van de courant (1 Augustus 1834) do volgen de mededeeling: „Aangezien door de overmatige hitte der laatste dagen twee leden onzer redactie onwel zijn geworden en de hoofdredacteur met verlof afwezig is, zullen do lezers voor dezo en'volgende dagen genoe gen moeten nemen met do uitgave van een half vel, geredigeerd door on zen bekwamen meesterknecht en on zen volijverigen corrector. Nouvelle» uit Frankrijk kwamen niet in ons be zit.Onderteekend de directie. DE UITSLUITING BIJ DE FIRMA ASSCHER TE AMSTERDAM. In het „Weekblad van den A. N. D. B." geeft H(enri) P(olnk) een over zicht van hetgeen in de pers over de uitsluiting bij de firma Asscher is gezegd, benevens een relaas van het geen aan het uitbreken van het con flict is vooraf gegaan. Het voornaam ste daaruit is, dat do Bondsvoorzitter olhoudt, dat, de firma Asscher in de roosjesbranche niet meer betaalde dan andere fabrieken, dat haar vu stel om dit door tien bondsraadleden le onderzoeken nooit ernstig bedoeld Is, ten bewijze waarvan do schrijvi er op wijst, dat de firma zelfs riet wist aan wien dat voorstel was gedaan en eindelijk dat van do zijde van den A. N. D. B. is bewezen, dat do firm Asscher niet meer betaalde dun ai deren. H. P. besluit aldus „Als wij de firrna Asscher de ver langde verlaging hadden toegestaan, weet men wat daarvan het gevolg zou zijn geweest „Dan zou liet onmiddellijke gevolg zijn geweest een enorme daling ven de marktprijzen ,dic toch reeds o- gun stig staan, hetgeen voor do betrokken werkgevers een zeer aanzienlijk kapi taalverlies zou hebben opgeleverd. Deze werkgevers zouden onverwijld hun bedrijven hebben stopgezet en niet weder hebben laten werken, al vorens ook hun een zeer belangrijke loonsvermindering zou zijn toege staan. Dc eerste result i ten zouden dus zijn geweest oen K r a c h aan de piarkt. een enorm kapitaalverlies vcor de w erkgevers, een algemeene daling \an het loonpeil van ruim 2000 werk lieden. „Maar het zou daarbij niet gebleven zijn. „Want toen de firma Asscher t us haar eisch tot loonsvermindering stelde, zeide zij „Denk er wel om, ik vraag deze vermindering, omdat ik overtuigd ben meer to betalen dan andere werkgevers. De vermindering moet dus alleen mij gelden. Als u ze ook aan anderen toestaat, dan kom ik opnieuw om vermindering." „Hadden wij nu den eisch der fir ma Asscher ingewilligd, Jan zouden wij onvermijdelijk hebben gestaan voor don .eisch van allo andere roos jes-juweliers om een soortgelijke ter- mindering. Volgens do firma Asscher hadden wij dan daarin niet mogen treden en zouden wij dus een uitslui ting van alle roosjeswerkers, uitge zonderd die van de firma Asscber, te ondergaan hebben gehad. Hadden wij echter het omgekeerde gedaan, dan zou do ürma Asscher opnieuw om vermindering zijn gekomen. Bij weige ring onzerzijds, zou van haar kant uitsluiting gekomen zijn. Bij toestem ming zouden alle overige juweliers weer zijn komen aankloppen om ge lijke vermindering. „Heeft iemand eenig begrip, waar het zou heengegaan zijn, als wij ons hadden begeven in zulk eeu noodlot- tigen cirkel ij niet. „Maar wij hebben wél zóóveel be grip van deze dingen, dut wij ons on mogelijk tot dergelijke dolzinnigheden kunnen laten drijven. „Wij wenschen geen strijd over „maclitsquaesties". M ij wenschen met alle werkgevers in eervollen vrede te leven, langs vreedzamen weg alle voorkomende moeilijkheden met hen te behandelen en te verwijderen, waarbij wij steeds tot elke redelijke concessie bereid zijn. „Doch als onredelijke, voor een gan- sche branche uiterst gevaarlijke eischen worden gesteld, met het mes op de keel, dan is er slechts één ant woord mogelijk het antwoord, «lat wij dor firma Asscher gegeven heb ben." Het weekblad berekent dat het wc- kelijksche loonbedrag der uitgeslote- nen in totaal bedroeg f15,750. De Bond geeft eene uitkccring van rond 13 per week, dat is in totaal 5000. De loonderving bedraagt dus 10.750 per week. HET ONGELUK OP DB „VULCA- NUS", TE AMSTERDAM. Omtrent het ongeluk aan boord van het motorschip „Vulcanus" ver neemt het ,,Hbld." nog, dat als ver moedelijke oorzaak van het springen van den hichtcylinder door de ar beidsinspectie wordt aangenomen, dat er een onzichtbaar gebrek is ge weest aan de lassching van den kop van den cylinder. Deze kop is door de ontploffing weggeslingerd, doch in tact gebleven. Do cylinder was onge veer anderhalf jaar in gebruik, maar er was nog nimmer iets mede voorge vallen. In de Duitsche fabriek, waar dit onderdeel vervaardigd was, had men het onder een druk van 90 a 100 atmosfeer beproefd een druk veel grooter dan er onder gewone omstan digheden op wordt uitgeoefend en na het slagen van deze proef was de cylinder goedgekeurd. Nog dcu avond te voren had hij zonder man- keeren gewerkt. Hot ongeluk ge schiedde bij het vullen van den cy linder met gecomprimeerde lucht. Drie van de vijf gewonden konden reeds in het Binnengasthuis door do politie gehoord worden omtrent do teodracht der zaak. Zij konden echter alleen verklaren, dit zij plotseling een bevigen slag haddon gehoord en weggeslingerd waren. De beide an dere gewonden, onder wie de tweede machinist, die een deel van zijn lin kerarm verloor, zouden ook door de politie ondervraagd worden. PENSIONNEE RING GEMEENTE AMBTENAREN. Naar verluidt berust liet. naar don Raad van State verzonden ontwerp betreffende de pensionneering van gemeenteambtenaren, hun weduwen en weezen, op de volgende hoofdbe ginselen Het Rijk neemt de pensionneering van genoemde categorieën geheel voor zijn rekening de gemeente ambtenaren zouden voor eigen en weduwenpensioen nagenoeg dezelfde premie storten als tegenwoordig do burgerlijke rijksambtenaren en de gemeenten zouden bovendien ieder n bijdrage van 4 pCt- over de trac- tementen aan liet Rijk moeten bijdra gen, zoodat aan het Rijkspensioen fonds voor de gemeente-ambtenaren pl.m. 12 pCt. premie zou moeten be taald worden. Vroegere rijksdienst jaren zouden in rekening worden gebracht. AMSTERDAM'S W F.I.V A A RT. In het verslag over 1911 der Amster- damsche Kamer van Koophandel le zen we Evenals zijn voorganger, ls het jaar 1911 voor den handel, do nijver heid en de scheepvaart van Amster dam een voorspoedig jaar geweest- Voor den handel, omdat de hoofd artikelen der imarkt meerendeels tot zéér bevredigende prijzen konden worden van de hand gezetvoor de nijverheid, omdat de vermeerdering van den afzet, zoowel in binnen- als buitenland, niet onbelangrijk toe nam; voor de scheepvaart, omdat voor het eerst sedert geruimen tijd, behalve door de vaste lijnen, ook in de algemeene vaart door verbetering der vrachten, bevredigende resulta ten konden worden verkregen. De omvang van liet scheepvaart verkeer nam tegenover het vorig jaar slechts weinig toede vermeerdering zoude ongetwijfeld belangrijker zijn geweest, ware het niet, dat een ern stige staking in het scheepvaart- en dokbedrijf welke enkele maanden aanhield een zeer storonden in vloed had geoefend. Het Rijn vaart ver keer toont ook dit jaar eene aanzienlijke stijging. AUGUSTUS-WEER. Aan de „N. Veend. Ct wordt mede gedeeld, dat het Dinsdagnacht te Yeendam gevroren heeft. In hotel „Larenberg' te Laren (N.- H.) brandde gisteren de kachel voor do logés. Onze Lachhoek VERLIES. Waarom verloor jij jo goed hu meur bij 't partijtje domino? Och, dat was 't eenige, wat tk' te verliezen had. STIJLBLOEMPJES. Afgevaardigde (tot het bestuur vart een jubileerende vereeniging): Mij ne heeren, het bestuur mijjiep voree- niglng heeft mij de eervolle taak op gedragen, uwe vereen igjing to com promitteren op dezen zoo schoonen dag. Andere dito. Een ten slotte 9proek ik de hoop uit dat op het levenspad uwer vereeniging nog velo rozen mo gen bloeien in den vorm van medail- les en bals masqués. NED. VEREEN. VAN GEMEENTE BELANGEN. De algemeene vergadering van de Nederl. vereeniging van gemeentebe langen, zal den 6den September ta Groningen gehouden worden. Dien dag zullen de havenwerken te Emden bezichtigd worden. VOETBALSPEL OP ZONDAG. In de gemeenteraadszitting tc Bus- sum, is door het raadslid, den heer II. Arendsen (a.-r.j het voetbalspel en op Zondag ter sprake gebracht. Bij vroeg of beperking daarvan niet mo gelijk was. De burgemeester ant woordde, dat de politieverordening geen beperkende bepalingen bevat, doch dat de wensch van den heer Arendsen door het dagelijkse!» be stuur zal worden overwogen. (Tel.) VERVROEGDE WINKEL SLUITING. Door de vereeniging „Gemeenschap- pel ijk Belang" te Vlissingen is een onderzoek ingesteld, hoe door de ver schillende winkeliers over de quaes tie van vervroegde en wettig geregel de winkelsluiting wordt gedacht. Uit gegeven werden 325 circulaires met verschillende vragen; 391 er van kwa men ingevuld terug. Van de ingevul de biljetten waren er 4 van onwaar de van de 297 andere personen ver klaarden zich 215 vóór wettelijk ge regelde sluiting en 82 daartegen. On der deze 82 tegenstanders zijn er 26, die zich wel met een bepaald slui tingsuur (9 uur; kunnen vereenIgon, als de meeste w inkeliers hieraan meedoen. Als uifeornieringsbepuling wordt bijna algemeen verlangd, op Zaterdagavond niet vóór elf uur te sluiten, en evenmin op avonden voor algemeen erkende Christelijke feest dagen en bovendien door enkelen niet op de 5 of 6 dagen voor St. Nicolaas. LANDBOUWTENTOONSTELLING TE ZUTPHEN. De Hbld.-correspondent meldt: De tentoonstelling blijkt een enorm succes te hebben. Wagens vol land bouwers uit den omtrek brachten d«ï trams Zutphen—Emmerik en Zut- phenHengelo. Velen moeten zich daar vergenoegen met een plaats in een veewagen. Duizenden brachten haar Donder- ig een bezoek. Donderdagmorgen bracht de Ko ningin een bezoek aan do tentoonstel ling. DE VERDUISTERING BIJ DE „SIMPLEX" TE AMSTERDAM. De directie der fabriek „Simplex" verzocht aan 't Hbld. de volgende meer juiste beschrijving op to ne men van de verduistering die aan die fabriek heeft plaats gehad. „Drie opkoopers-rijwielhandelaar& hadden twee bedienden van ons ma gazijn overgehaald tegen verminder den prijs of wel zonder betaling, goe deren af te geven. Dit heeft gemid deld een half jaar geduurd en de schade zal vermoedelijk 800 bedra gen, niet /8000 zooals het vorig be richt luidt. Twee weken geleden heef! de recherche, die met bijzondere scherpzinnigheid en ijver hierin ge werkt heeft, de verdachten gearres teerd. De goederen waren geen „Sira- plex"-rijwielen, ook geen deelen van ,,Simplex"-rijwielen, maar zadels, pe dalen, ramen, lantaarns enz. HET HUIS VAN DE FAMILIE SIX TE AMSTERDAM. In het onteigeningsplan der gemeen te ter verbreeding van de Vijzelstraat tusschen Singel en Heerengracht, is, naar gemeld is, ook begrepen het r e u i 11 t o n Het geheim van de Tower Hill. Uit het Engelsch, door V WILSON BARRETT. 18) Mrs. Neave knikte. Oh, hij zegt hei niet. Maar hij spreekt over be rouw, dat hij nooit meer vrede zal vinden, dal hij zelfs onwaardig is, mij te schrijven. Hij spreekt als ware hij de de slechtste aller misdadi gers, zelfs terwijl hij zegt dat hij den man nouit vermoordde. Justus staarde een oogenblik na denkend naar het plafond. - Is het mogelijk, dat hij bij de misdaad betrokken is, zonder hem bo- dreven te hebben? dacht hij. En is dat de uitlegging? Toen gingen zijne gedachten terug naar zijn onderhoud met Carl Fair fax, en liet open, vrij, innemend ge zicht en de manieren van den jongen man. Neen, dat is het niet, be sloot hij. Ik geloof niet, dat het dat is. Je weet nooit, wat de menschen al of niet zullen doen. maar hij is niet de man, om iemand te vermoorden. We moeten een andere uillegging dan deze zien te vinden. Hij richtte zijne scherpe oogen weer op Mrs. Neave. Het groote ding is, dat hij zegt, dat hij de mis daad nooit beging, mevrouw, zei hij ten slotte. Dat is het groote feit, en als hij het niet deed, kan cn moet li ij van de gevolgen gered wor den. Er is echter zeker het een of an dere buitengewone geheim bij dö zaak. Dit geheim kunnen wc niet op helderen met Mr. Fairfax's eigen hulp, dat is duidelijk, en we moeten naar andere middelen uitzien. Mrs. Neave zuchtte. Welke an dere middelen kunnen er bestaan? zeide zij. Wij weten niets. Wij moeten ze uitvinden, zei Justus vroólijk. Er zijn andere men schen met deze zaak gemoeid dan Mr. Fairfax zelf, en enkele van hen ken ik. Deze menschen waren betrokken bij de gebeurtenissen, die leidden tot den moord op dezen dokter Farge. In hunne levens en in dat van Dr. Farge vóór zijn dood, ligt het geheim -an Mr. Fairfax's positie en gedrag dezen tijd. En dio levens moeten we nagaan. Mrs. Neave keek snel op, geïnflu enceerd door de flinke woorden van Justus, terwijl hare donkere oogen weer glansden. Oh, ik voel, dat u gelijk hebt, zei de zij. U geeft mij nieuwe hoop. Carl werd omringd door slechte vrienden, dat weet ik, en zij zijn het,' die hem in deze positie hebben ge bracht. Zulke lieden als die vreese- lijke, kleine advocaat. Ja, ik heb het oog op Mr. Rike, zei Justus nadenkend. Maar heeft u nog een ander idee, mevrouw, vroeg hij, buiten den advocaat en dezen dokter zelf? Mrs. Neave schudde het hoofd. Ik kende deze menschen natuur lijk niet, zeide zij. Ik heb hem alleen over hen liooren spreken, of hem soms met hen gezien; en hij had dien heelen slechten troep verlaten, zooals ik u reeds zeide. Er was 'n geldschie ter, Wedderburii, die hij vaak sprak en .die hem iu zijn macht had. Carl placht altijd to zeggen, dat hij op liem gesteld was, hoewel hij hielp, hem te ruïneeren. Hij placht hem schertsend een tweeden vader te noe men. Mr. Wedderburn is dood, zei Jus tus peinzend. Airs Neave keek op. -- Doodl zeide zij verrast. Ja, hij stierf aan hartverlam ming, antwoordde Jusius, eenige we ken geleden. Hij aarzelde een moment, of hij Mrs. Neave zou vertellen wat hij ge hoord had van het testament van deu geldschieter; maar hij besloot dat dit beter was van niet, tenminste voor het oogenblik. Mrs. Neave knikte. Ik herinner m:j, dat ik Carl er over heb hoorea spreken, zei ze. Het spijt mij nu, ar me, oude man, maar ik herinner mij, hoe ik lachte, toen Carl me vertelde, dat hij „Old Uncle" ging betalen, en hoe hij, wetend dat deze een slecht hart had, vreesde dat cle tijding hem zou dooden. Hij betaalde iedereen, ge loof ik, en bleef zelf nagenoeg geruï neerd, zoodat hij, zooals hij zij, op nieuw voor mij kon gaan werken. En, oh, wat is er van gekomen I Voor een oogenblik was do jonge vrouw diep ontroerd, maar zo her stelde zicli terwijl Justus discreet het raam uitzag. Maar wat wilde u van mij? vroeg ze ten slotte. Iets, wat zeer belangrijk kan worden, zei Justus, haar flink aan- ziex de. Ik wil dat u mij de brieven van Mr. Fairfax bezorgt. Die name lijk, die in zijn appartementen in Clarges Street op hem wachten. Mrs. Neave keek den agont vol ver bazing aan. Zijne brieven le ver krijgen, zeide zij. Oh, maar als ze naar de de gevangenis gingen, zouden de menschen weten, wie hij is, en hij zou zeker woedend zijn Justus viel haar kalm in de rede. Absoluut niet, zei hij. Ik wil niet, dat u hem de brieven stuurt. Ik ge loof niet, dat ons dat iets zou voort helpen. Ik wil dat u ze voor uzelf haalt, ze opent en zo leest. Mrs. Neave beet zich op de lippen. - Dat kan ik niet doen. zei ze snel. Het is van belang, zei Justus. Zijne brieven? herhaalde Mrs. Neave, Oh, maar welk recht heb ben wij zijne brieven te openen? Het recht zijn leven daar wel licht door te redden, antwoordde Jus tus. Ik zei juist, dat wc hem slechts kolden helpen door het leven en de omstandigheden van anderen na te gaan. anderen, die betrokken waren in deze geheimzinnige zaak. Een bladzijde uit het leven van deze Indi viduen, ligt nu te wachten op Mr. Fairfax, tenzij ik mij zeer vergis, in Clarges Street, door den man zelf ge- zoi den. Mrs. Neave staarde hem aan. Door hem. zelf gezonden? riep zij uit- Ja, zei Justus, en snel gaf hij Mrs. Neave een verslag van de ge beurtenissen die tot deze conclusie hadden gevoerd. De jonge weduwe luisterde met ge mengde belangstelling naar het be scheiden verhaal van den agent. Wat flink van ul Wat moedig, zeide ze. En u hebt gelijk,'Natuurlijk hebt u gelijk. Dien brief moeten we hebben, in ieder geval, wat de woede van Mir. Fairfax moge zijn. Maar, voegde zij er zuchtende bij. Ik kan het niet doen. Het is onmogelijk. Justus fronste de wenkbrauwen. Maar zeker in de onhandighe den.. zeide hij, snel. U ziet de nood zakelijkheid in. Volkomen, antwoordde Mrs. Nea ve. Dat is het niet. Het is alleen, dat ik zeker ben, ze niet te kunnen krij gen. Oh, ze zouden u zijne brieven zeer zeker geven, zeide Justus. Do portier kent u, en natuurlijk, een sou- verein of misschien tweeer zouden Mrs. Neave schudde het hoofd. Neen, het zou niet mogelijk zijn, zeide zij, om een zekere reden. Justus keek verbaasd. Maar om welken reden? zeide hij. Mrs. Neave glimlachte even. Om de eenvoudigste en meest kinder lijke reden, zeide zij. En eeu' die niet voor mij pleit. Carl verbood eens eu vooral den portier mij ooit één van zijne brieven te geven. Justus keek nog verbaasder. Zoo! zei hij, niet goed wetende wat te zeggen. Ik schreef hem eens een brief, zei Mrs. Neave, een weinig blozen de, een brief, waarvan ik spijt had en toen veranderde ik mijne iiu-oning, en, als een echte vrouw, wou ik hc-m terug hebben, voor hij hem zou gele zen hebben. En ik ging naar zijne ka mers eu haalde den portier over heul mij terug te geven. En Cnrl ontdekte het. Dat is wei de eenige keer. dat ik hem woedend gezien heb, en hij was woedend op don portier ook. en verbood hem het ooit iuccr le doen. (Wordt vervolgd..

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5