huls van <lc familie Six, neerengrucht 511, waarin do bekende schilderijen- verzameling ie zien is. Naar de N. R. Ct. verneemt, wendt het rijk pogin gen aan om de verdwijning van dit om zijn historie merkwaardige huis le voorkomen. Hot gemeentebestuur heeft echter geantwoord, dat bet huls niet uit het oiitedgeningsplan kan Worden gelicht. Do minister van Binnenlandsche Zaken zet intusscbcn do onderhande lingen voort. H. E. VAN WOERDEN, directeur van de Algemeen© Lands drukkerij, heeft te 's-Gravenhage een ernstige operatie ondergaan. Thans is in zijn toestand een gunstige wen ding gekomen. KONINGINNEDAG. Te Schiedam zal onder leiding van den oud-strijder W. Strijland op 31 Augustus a. s. een kinderoptocht wor den gehouden, voorstellende den in tocht van Prins Hendrik der Neder landen, inet gevolg. VAN KOL WEER OP REIS. De Haagscho Tel.-correspondent Schrijft o.a.: Het reizen doot den heer Van Kol geen kwaad. Ileel z'n broed-forsclie, van gedegen kracht sprekende ver schijning, getuigt er van. Toch gaven vvo onze bewondering te kennen voor z'n rcis-lust en reis-moed en vroegen, of hij er dan werkelijk niet de sterke vermoeienissen van ondervond. .,Och neen," zei hij lachend, ,,'t Is of met iedere nieuwe reis de ver moeienissen minder worden. Alleen word ik er wat magerder van, maar dat is niet kwaad." Mager en mager Is twee...l „Gaat u gauw weg?" „Op 5 September vertrek ik uit Den Heag, en dan..." En zoo hoorden we, dat de heer Van Kol, onze globe-troUer, aller eerst per trein gaat van Den Haag naar Moskou. Ilior blijft hij een paar dagen, om vervolgens, het Baikal- meer om, naar Wladivvostock te trekken. Vandaar steekt hij over naar Tiumga, om naar Kobe te gaan, en dan Noordelijk-Japan door langs Isé, Nagoya, Jokohama en Tokio naar Nikbo. Dan gaat het den langen weg weer terug naar Shimonoseki. Ver volgens steekt de heer Van Kol de zee over, Japan verlatend, om Korea door te trekken. En over Seoel, Moekden. Tientsin en Peking, gaat hij, steeds maar per trein China door naar Han- tkou. Hier zakt hij de Blauws Rivier af iot Shanghai, om per boot naar Hongkong te gaan. vandaar naarKan- ton en eindelijk, uit deze plaats, naar Macao. Hier verlaat de heer Van Kol China, om naar Java over te ste ken, maar verder is de reis nog niet in bijzonderheden vastgesteld. Dat hangt van allerlei dingen af. Won- neer de sociaal-democratische Fogg echter uit Macao vertrekt, heeft hij reeds een eerbiedwaardig aantal kilo meters verslonden. Alleen aan spoor- wegreizen heeft do heer Van Kol dan longeveer afgelegd: van Den Haag maar Moskou 2800, van Moskou naar Wladiwostock 9800, van Froesoei naar Hankow 3000 en in Noord-Japan nog eens 1400 kilometer, samen ongeveer 17.000. Deze 17 millioen meters vor men S95 maal den afstand Amsterdam —Haarlem. En dat is nog maar alleen, iwat er per trein wordt afgelegd. En vóór dat de heer Van Kol naar Ju- diè gaat! Van Den Haag naar Wladi wostock is een treinreis van 15 dagen, met slechts tweemaal overstappen. Verveling? lachte do heer Van Kol op 'n vraag onzerzijds. Hij weet niet wat het is. Vertelt zoo smakelijk van dat idagen-lange zitten tusschen de wie len. „Uw doel is een studie-reis?" „Ja. In Japan ga ik in hoofd zaak, behalve de ontwikkeling der industrie, den godsdienst van T volk bcstudeeren. De omgeving van Isé is een centrum van oude tempels, en die wil ik zien. In dat deel van Japan worden, juist als ik er kom onge veer 22 September de jaarlïjksche bedevaarten gehouden en zoo één ga ik er meemaken, al is dat niet in alle opzichten prettig. Duizenden en dui zenden pelgrims komen er samen, dat is heel interessant. En dan ga ik er den Heiligen Berg beklimmen, wat alleen in de warme maanden Augus tus en September geschieden kan. Ik wil het volk en het volksleven der Japanners leeren kennen, en onze ge zant te Tokio, de heer Van Roijen, heeft al een goed reisplannetje voor me gereed. Want om dat Japansche volksleven werkelijk mee te maken, moet men natuurlijk niet in het ge moderniseerde Tokio zijn, maar in de binnenlanden. Toch moet men nog ean allerlei officieels denken. Zoo kan men geen bezoek bij een Japanner af leggen, of men moot gekleed zijn in tt'ok en met hoogen hooü. Anders be schouwen ze het als 'n bewijs van ge ringschatting. Maar zoo'n hoogen hoed neem ik niet van hier mee. Du el ok do Wit heeft me eens verteld, dat zoo'n hoofddeksel, uit hot vaderland meegenomen, hem eens op 'n lange reis meer dan honderd gulden gekost heeft aan vervoer, fooien voor 't dra- gen-in-'n doos door bestellers... enz.... In China ga ik, nu Peking, do binnen landen in, en de oude graven bezoe ken. 'k Heb me voorgenomen over m'n reis door Japan weinig te schrijven. Er is al zooveel over gedrukt. Maar dat neem ik me wel eens meer voor, en dan begin ik toch aanteekeningen te maken..." „Hoe lang blijft u jveg?" „Dat heb ik nog niot bepaald. Ik zal nu eons op m'n gemak reizen. Maar een maand of tien, twaalf zal de reis wel duren." „En hebt u op Java een bepaald doel?" „Ja. Daar ga ik ditmaal speciaal de overblijfselen van de stammen der oer-bevolking bezoeken, do Tengerce- zen, de Badoies en anderen. Die zijn lang geleden de binnenlanden in ge vlucht en niemand mag or komen. Er is nog nooit een ambtenaar geweest, maar ik wil er wel eens kijken. Eu van m'n verblijf daar zal het afhan gen of ik de rest van Indie, met name Celebes, nog bezoeken zal." NEDERLANBSCH M ARIA-CONGRES. Donderdag werd de processie gehou den. Het pas gekroonde beeld van Maria „Sterrc der zee" volgde in de proces sie, waarin tal van reguliere en secu liere geestelijken gingen, de abten met hunnen mijter en in pronkgewa den, o. a. dr. Nouwes uit Rome (Nor bertijn). Mgr. Meeuwissen uit Amster dam ,mgr. Menton, deken der stad en eindelijk, dragende onder een troon hemel het Allerheiligste, Mgr. Dreh- mans, voorafgegaan cn geflankeerd door de 9 Malthezer ridders, den Com missaris der Koningin, den burge meester, Kamerleden, Gemeenteraads leden en congregaties. 7 muziekkorpsen licpon in den stoet mede. Het .getal belangstellenden was, ondanks het minder gunstige weer, zeer groot. KIEZERSVUUR. Men schrijft uit Heer Hugowaard aan 't HbkL: Eenige meerderjarige jongelieden, die nog bij de ouders inwonen, heb ben verzocht, te mogen worden aange slagen in den hoofdelijken omslag. Het was die adressanten om liet kies recht te doen; zij zijn nl. kiezers voor Kamer en Staten, en willen nu ook gemeentekiezer worden. Met 4 tegen 3 stemmen heeft echter de Raad be sloten, de inwonende zoons niet aan te slaan. GEWENSCHTE KLANTEN. Een man, met twee kleine meisjes bij zich, stapte een restaurant binnen, bestelde één fleschje spuitwater 6n vroeg den kellner of hij drie glazen en drie bordjes wilde brengen. Toen de kellner dat gedaan had, haalde de bezoeker een pakje met boterhammen uit zijn zak en begon de familio ie eten. De kellner riep den eigenaar en de ze ging naar den bezoeker: „Mijnheer, mag ik er u op attent maken, dat dit geen café is waar men zijn eigen boterhammen meebrengt?" „Zoo!" hernam de ander... „En wie as u?" „Ik ben de eigenaar van 'het café!" „Is u dat?" zei de man. „fk heb juist al naar u gezocht, want ik wilde vragen waarom de muziek niet speelt." (Vad.) DE VREDESBEWEGING. De pers-oommissie van den Bond. Vre de door Recht schrijft ons: Onder de bezwaren, die tegen de Vredesbeweging plegen te worden aangevoerd, neemt dit een voorname plaats in, dat het Pacifisme dood end zou zijn voor de Vaderlandsliefde. In dien de voorstanders van het Interna tionalisme, strevend naar een volke- rentoenadering, zouden slagen, dan zouden de grenzen tusschen de natiën vervallen, dan zou het „Vaderland" dat door zijn historie en bijzonder volkskarakter de landgenooten bij een houdt en hun het verwarmende, verheffende gevoel van samenhoorig- heïd schenkt, ophouden te bestaan!! Ook dit verwijt mist allen redelij ken grond. De Pacifisten willen aller minst de grenzen uitwisschen, zij willen juist die grenzen eerbiedigen, het blijven voortbestaan er van waar borgen. Wanneer tot stand zal zijn gekomen een volledig stel van regelen, die de gedragingen tusschen de verschillen de staten zullen beheerschen, zal on getwijfeld een der allereerste regelen zijn, dat geen wijziging in het grond gebied van één der Staten mag wor den gebracht zonder toestemming van den anderen Staat en de inwoners van dat grondgebied, en verder zal be paald worden, dat de verschillende Staten gezamenlijk de onafhankelijk heid van ioderen Staat zuilen waar borgen. Juist uit vaderlandsliefde zul len dan ook vooral de Inwoners der kleinere Staten moeten steunen de Vredesbeweging, die iederen oorlog, iedere verovering van grondgebied onmogelijk wil maken. De Pacifisten willen handhaven hei onderscheid tusschen de verschillen de volkeren. Ook zij gevoelen het ver heffende van het gevoelen van Va derlandsliefde, ook zij beschouwen een gevoelen van trots op het ver leden en op den geboortegrond als een noodzakelijke voorwaarde voor d'en el- gemeenen vooruitgang, die bevorderd wordt door de zucht om de voorvaders te evenaren en (het geboorteland eer aan te doen. Maar wij, Pacificten, willen, dat die naijver tussöhen de verschillende Staten zich niet zal uiten in oorlogs daden die vernietiging en leed aan brengen, maar in daden, welke be vorderlijk zijn aan toet bijzonder, en evenzeer aan het algemeen welzijn. Wij willen, dat niet de volkeren zul len wedijveren in het elkander doo- den, noch in het vervaardigen van improductieve kanonnen en ander oorlogsmateriaal; wij willen, dat zij zullen wedijveren in de wetenschap, welker uitvindingen voorde geheele monschheid van nut zijn, in den hei stoffelijk welzijn bevorderendea han del en nijverheid, in kunst die het ze delijk peil moot \orheffen, In de voor de lichaamsontwikkeüng en gezond heid noodzakelijke sport. Wedijveren do volken in deze op dichten met elkander,, zij zullen het doen als goede vrienden. De overwin ning van den een zal niet tot verbit tering leiden, gelijk de oorlogsover winning thans. Do overwinning van den een zal het andere volk met be wondering vervullen, gelijk thans reeds de individueel© man der weten schap, der industrie, der kunst, der sport met bewondering opziet tegen zijn meerdere, ook al is hij niet een landgenoot. Of meent men, dat dergelijke gevoe lens van ridderlijke l>ewondering je gens don vreemdeling onbestaanbaar zijn, als iu strijd inet ieders natuur? Of dat een dergohjke wedijver in vrede te zwak zou zijn om de vader landsliefde te handhaven, die ernsti ger gebeurtenissen noodig heeft voor haar instandhouding? Wij willen ant woorden met twee voorbeelden, aan do sport ontleend. Men weet, hoe nog steeds op het gebied der voetbalsport de Engelschen onovertroffen zijn en hoe ieder jaar een wedstrijd gespeeld wordt tusschen de beste Nederland- sche en Engelsche spelers. Ieder jaar wordt de wedstrijd spannender, ieder jaar wonen méér toeschouwers den wedstrijd bij. Doch ieder jaar stijgt als het ware het gejuich, waarmede do Engelschen. de „tegenstanders", bij het binnentreden in het veld wor den begroet, stijgt het gejuich waar mede zij na afloop, van het buiten Amsterdam gelegen terrein naar die stad terugkeer end, onderweg worden gehuldigd. En dat toch de sport ïaot „vader landloos" maakt, hiervan moge aan den anderen kant getuigen het geju bel waarmede te Amsterdam omvan gen werd het Nederlandsch elftal, ze- rugkeereud van Stockholm, waar het deu 3en prijs liad behaald op dien grooten luteruationalen vierjaarlijk- schenwedstrijd, de „Olympische spe len', die praciitinstelling, welke sinds een 20-tal jaren aantoont, hoe de vol keren in vredestijd kunnen strijden met elkander, zonder bloedvergieten, dooh met instandhouding van het na tionaal gevoel. RIJKSGEBOUWEN. Men meldt uit 's-Gravenhage aan 't Hbld. Zoodra de Staten-Generaal hunne goedkeuring zullen hebben gehecht aan het ontwerp tot inrichting van een nieuw gebouw voor liet thans ont ruimde Departement van binnenland sche zaken, zal niet de afbraak en we deropbouw begonnen worden. Men hoopt, dat het Departement bin nen 2 jaren zal opgeleverd zijn om betrokken te worden vóór dat in 1915 een groot deel van het gebouw van het voormalige Departement van Bui- tenlandsobe Zaken op het Buitenhof aan de gemeente overgaat, ten einde te worden afgebroken ton behoeve van den to verbreeden weg SpuiBuiten hof. In zake andere bouwplannen ten behoeve van den rijksdienst wordt vernomen, dat voor de bebouwing van hot terrein van het voormalige Panorama aan het Bezuidenhout een geheel nieuw ontwerp en bestek wordt opgemaakt, alsmede dat eerlang de aanbesteding is te verwachten van de uitbreiding van het postkantoor door daarbij aan te bouwen een gedeelte van het aan de Nobelstraat gelegen en door den Staat aangekochte pand van den boekhandel Nijhoff. Zoolang echter de bezwaren tegen het bouwverbod gelegd op de aan de Prinse- en Nobelstraat grenzende stuk ken grond van liet postgebouw niet zijn opgelost, zouden die strooken met de daarop staande straatgevels onaan geroerd blijven. M. C. CALKOEN. Te Baarn is op 69-jarigen leeftijd overleden de heer M. C. Cal koen, di recteur van de Koloniale Bank. De overledene was commissaris van het gesticht voor volwassen blin den en lid van het hoofdbestuur der Vereeniging tot opvoeding van half verweesde, verwaarloosde of verlaten ■kinderen in hêl huisgezin". ONZE ZEE-OFFICIEREN TE ANT WERPEN GEDECOREERD. Uit Antwerpen wordt geseind De koning liet den commandant van do „Jacob van Heemskerk den kapitein ter zee De Booy, het insigne van commandeur in de Kroonorde overhandigen. De oudste kapitein en de oudste luitenant ontvingen liet officiers kruis, de oudste tweede luitenant kreeg het ridder-kruis dier orde. De leider van liet speciale HoHamd- sche afgezantschap ontving het groot cordon van de Kroonorde. DE DERDE AMBACHTSSCHOOL TE AMSTERDAM. Naar liet „N. van N." verneemt zal do derde Ambachtsschool in de Bor- neostraat a.a. Maandag door het Ge meentebestuur aan de Maatscliappij voor don Werkenden Stand worden overgedragen. De school wordt dan meteen geopend. De plechtigheid zal worden bijge woond door minister Heemskerk. INBRAAK. Woensdagavond had de heer A. Verbeek, cliof bij de Tramweg-Maat schappij „De Graafschap" en de tram Zutfen—Emmerik voor het raam aan de straatzijde in zijn woning aan den TademasLngol gold zitten tellen. Dat heeft een dief blijkbaar gezien, het gordijn was niet neergelaten. Toen de lieer Verbeek later dat geld, J OT, uit zijn schrijftafel wilde hakm, waarin hij het geborgen hud, bleek het verdwenen to zijn het raam stond open. De politie zoekt don dader. DOOR EEN KOE AANGEVALLEN. Een ruim 70-jarig vrouwtje, dat Woensdag nabij Garderen, gemeente Bameveld, door een weide liep, is door eon koe zoo geweldig ges too ten, dat haar de ingewanden uit het lichaam puilden. In hopeloozen toe stand werd de arme vrouw later aan getroffen. INGEKOMEN GELDEN VOOR DE NOODLIJDENDEN OP BO NAIRE EN ARUBA. H. M. de Koningin ƒ500, H. M. de Koningin-Moedor 500, Z. K. II. Prins Hendrik /200, W. A. R. to 's-G. 10, Steariue-kaarseufabriok Apollo to S. ƒ50, M. J. te R. ƒ1, N. N. te B. ƒ1, F. van B. te V. ƒ10, N. Plu T. te O. ƒ2.30, C. M. ibe A. ƒ2.50, J. L. L. T. te A.-A. 25, L. H. Q. van U. to U. 25, mevr. H. S. 11.—C. te O. ƒ5, M. van B. te 's-G. 10, S .to N. ƒ5. J. T. C. te S. 100. S. L. te D. 2.97, Onbekende to A. ƒ5, J. A. v. <1. S. te 's-G. ƒ10, mevr. Van M. te 's-G. ƒ25, A. M. te A. ƒ50, W. C. N. te E. cn W. 1, S. N. te U. 4 50, B. de G. te 's-G, ƒ2, T. M. te's-G. 10, L. G. R. te O. ƒ5; N. Th. W. te G. 10, R. G. te A. 1, A. van D. te L. 10, Van V. to A. 25, F. B. L. te S. ƒ10, D. on D. M. B. to U. ƒ2.50, I. te A. ƒ20, W. C. van II. Ie L. ƒ2.50, P. C. K. te W. 12.50, A. C. te 's-G. 5, K. A. F. te 11. 1.70, V. S. Ie R. 1, mej. S. en fam. M. te G. ƒ4, I. H. B. te 's-G. 10, A. C. M. t.e N. ƒ5, E. T. te 's-G. 12.50, M. W. te E. ƒ25, M. L. M. te B. 10, Mimar te 's-G. 3, M. C. L te D. 1, Collecte te D. 44.60, B. en H. te G. ƒ20, H. M. van V. C. lei B. 25, B. to B. 2.50, A. J. B. te H. en P. 2.50, H. M. te 's-G. ƒ10, N. N. ,te B. 10, N. N. te 's-G. 10, C. E. van K. to A. CO, v. d. '1'. te t ƒ1, Van H. te A. 25, J. B. to L. 10, N. N. te H. 16.08 1/2, mej. M. B. S. te H. 1, W. ie N. ƒ1, Van L. te G. ƒ10, C. S. M. le s-G. 5. A. K. te R. 1, D. H. te B. 2.50, N. N. to 's-G. 10, mevr. wed. C. A. C. K. te D. 5, mej. W. H. te U. ƒ2.50, C. J. S. te 's-G. ƒ3, B. van D. te 1L 10, E. te H. 1, J. A. A. te R. 5, G. K. M. tc O. 2.50, J. v. L. te U. ƒ2.50, I. J. u© B. te M. 100, J S.—L. te A. ƒ5, W. van R. te R. ƒ2.50, S. H. en E. L. te A. ƒ5, Burge meester te O. ƒ5, A. R. te G. ƒ2.50, A. J. I. te 's-G. 10, II. A. M. R. te A. 5, mej. A. H. te 2.50, J. P. te Y. 1, Personeel paleis het Loo 52.15, S. W. ie N. 2.50, J. W. S. te A. 10, N. N. te 's-G. ƒ10, J. A. van N. te M. ƒ2.50, gnej. R. te 20, J. II. te A. 2.50, v. d B. B. te M. 10, J. II. V. te A. 25. liet Comité houdt zich alsnog drin-, gend aanbevolen voor het ontvangen van bijdragen, welke gezonden kun nen worden aan liet kantoor van het Algemeen Nederlandsch Verbond, Wijnstraat 81, Dordrecht, en dat van de Vcroeniging Oost en West, Heul- straat 17, Den Haag. TREURIG ONGELUK. Een kindje van 8 maanden van den arbeider A. te Deventer, trok een bak kokend water naar zich toe, welke de moeder even op tufol had gezot. Het kind kreeg zulke brandwonden, dat het overleed. INGESTORT. Te Kootw ij leerbroek, gemeente Bar- neveld, is Donderdag de zoogenaamde omloop van den windmolen van den heer W. Looijen, plotseling naar be neden gestort. Van de zich hierop be vindende vijf personen bekwamen de eigenaar en de timmerman G. Birune- 'kreetft ernstige verwondingen. ONDER EEN WAGEN. Te Onstweddermussel geraakte ©en boerenarbeider onder een korenwa gen hij overleed spoedig aan de ge volgen. VERDRONKEN. Bij het sloot schoonmaken is D. W. van Zevenbergschen Hoek te Moer dijk te water geraakt en verdronken. Daar D. W. lijdende was aan vallen de ziekte wil men hieruit opmaken dat dit wel de oorzaak is geweest van het ongeval. De jongen was 28 jaar oud en ongehuwd. ONWEER. Woensdag ontlastte zich boven Hoek van Holland een hevig onweder, hetwelk aldaar ©n in den omtrek nog al schade veroorzaakte, o.a. werden hij de Wed. v. Vliet 3 koeien en bij den heer P. Duindam een paard door den bliksem getroffen en gedood, ter wijl bij verschillende inwoners de rui ten werden ingedrukt. BRANDEN. Terwijl Maastricht feest vierde ter gelegenheid van het Mariacongres, werd gisterenmiddag de brandweer gerequireerd voor een brand in de steenfabriek „Pfioenix", in het nabu rige Oud-Vroenhoven. De brandweer, die dadelijk was uitgerukt, kon slechts met een zwak straaltje uit een put van de naburige spïjleerfabriek wer ken. De geheele fabriek is uitgebrand. Door do aanwezigheid van vaten vet en olie voor de machine, had het vuur ruim voedsel gevonden. Slechts het bureau en de stapelplaats bleven gespaard. Gelukkig was men er nog in ge slaagd in allerijl den stoomketel te late i leegloopen. Ruim 20 werklieden zijn zonder werk. Alles was verzekerd. Do oorzaak is onbekend. Koloniën WEG MET DEN HAARSTAART. Uit Kediri wordt aan hot Soer. Hbl. ■geschreven Dat de Chinee zon lo Kediri, niette genstaande hun uiterlijk vertoon van kalmte wel degelijk modoleven mei de veranderingen in hol Chineosche rijk, bieek op een avond duidelijk. Toon zich op dien avond een paar gesiaarte rasgenoolen in don kamp vertoonden, snelden spoedig een aantal „republi keinse he patriotten" itoc, grepen de beide mannen vast ©n spoedig was onder hevig protest van de slachtof fers de staart afgesneden. Hierna kon den zij doorgaan, terwijl de aanval lers weer kalm verdwenen met de tee kenen van de overwinning. Van mishandeling was evenwel geen sprake. Toch kijkt de politie na dien scherp uit, om eeno herhaling van deze belemmering dei' vrijheid ite voorkomen. Pers-Overzicht DE STAAT ALS GODSDIENSTIG OPVOEDER. 't „Algemeen Handelsblad" schrijft a. „Wanneer de Staat ouders van de ouderlijke macht berooft, neemt de Staat de verantwoordelijkheid voor de opvoeding der kinderen op zicii. De voogdijraden zijn de organen, die de Staat in de eerste plaats gekozen heeft, otn deze verantwoordelijkheid te dragen en do voogdijraden beslis sen, aan welke lichamen of personen de opvoeding dor kindoren zal wor den toevertrouwd. Ook de Staat, dat is de voogdijraad, moet dus aanwijzen, hoe de gods dienstige opvoeding van het kind zal zijn. En de voogdijraad 'heeft steeds den regel gevolgd, het kind de gods dienstige opvoeding te geven, die de ouders voor liet kind verlangd hebben of verlangd zouden hebben. Een Cal vinistisch gedoopt kindje werd aan een Calvinistische inrichting, een Lu- thersch gedoopt kindje aan een Lu- tersche inrichting afgestaan, enz. Do taak van don voogdijraad was dus vrij eenvoudig. Waren zij verant woordelijk voor een kindje, dat tot geen enkele kerk behoorde, dan werd het toevertrouwd aan een zooge naamd neutrale inrichting als b.v. Zandbergen. Geheel neutraal is zulk een inrichting echter niet zij zor gen ook voor een liberale godsdiensti ge opvoeding en stellen het kind in de gelegenheid tot eenig kerkgenoot schap toe te treden.- Dr. W. Meyer, lid van den Haag- schen Voogdijraad, meende dat hier een leemte was. Kinderen van atheïs ten, ongedoopt en onbesneden, wier ouders hun kinderen een godsdienst- looze opvoeding zouden hebben gege ven, ontvingen aldus immers, anders dan de ouders zouden gewenscht heb ben. een godsdienstige opvoeding. En de heer Meyer richtte een vcreenigiug op wij hebben het in den staatkun digen brief van mr. S. van Houten gelezen die zich ten doel stelde, kinderen een gelieel godsdienstlooze opvoeding te geven, of zooals dr. Meyer het noemt „geen kerkgenoot- schappelijke opvoeding". Gelieel overeenkomstig de regelen, ■tot nu toe gevolgd, hebben de Haag- scho en Rotterdamsche voogdijraden ook een viertal kinderen, die zij meenden dat, hun leidregel volgende, overeenkomstig de omgeving en de denkbeelden dor ouders een gods- dienstlooze opvoeding moesten heb ben, nan deze verceniging toever trouwd. Zooals in de Kinderwetten is aan gegeven wendde de verecniging zich nu tot de Regeering mot het verzoek, voor elk behoeftig ter verpleging ge geven kind het gebruikelijke rijkssub sidie te ontvangen. Maar ziet, de Regeering, die de verantwoordelijkheid voor de opvoe ding der ouderlooze kinderen aan de Voogdijraden heeft overgedragen, bleek toch in dit geval geen vertrou wen in den Voogdijraad te hebben en weigerde subsidies voor de opvoeding der kinderen in de godsdienstlooze verceniging te verstrekken." Mr. Regout zegt „Steeds zal ik aan de Voogdijraden overlaten te beslissen, welke richting de opvoeding van het kind moet heli- ben in verband met de overtuiging van de ouders, doch bij godsdienst looze kinderen verbied ik den Voog dijraad, die godsdienstlooze kinderen door ©en godsdienstlooze vereeniging te doen opvoeden." „Mocht echter een kerkelijke re geering inderdaad haar ideaal berei ken, dat bijzonder onderwijs regol is, zoodat bijzondere scholen van elke richting wel zouden moeten wor den opgericht, wat hebben dan de Nederlanders, die geen voorstanders zijn van een godsdienstige opvoeding, van deze Regeering te wachten, die, evenals mr. Regout en het orgaan tot verbreiding van christelijk-nationalo beginselen, meent dat Staatsgeld niot behoort te worden gebruikt om een kind een godsdienstlooze opvoedingte geven DE SCHELDE-QUAESTIE EN HET FORT BIJ VLISSINGEN. De Staatsraad, de heer J. C. C. den Beer Poortugael behandelt in „Het Vaderland" de quaestie, welke in Bel gië opnieuw wordt op den voorgrond gebracht. Onzinnig noemt de heer Den Beer Portugael dat Nederland, dat zich strikt onthouden heeft om eenigen waarborg, van welken aard ook, om trent België te verleenen zooals ook historisch van het Nederland van 1831 en 1839 niet anders verwacht kor, worden toch verplicht zou zijn andere mogendheden, derden, te hel pen in haar oorlogvoering en ze in staat stellen de door hen. aangegane -verplichtingen te gaan vervullen. „Men vergeet dat er geen enkele re den voor is, dat wij, hetgeen wij aan onze Westergrens zouden moeten toeslaan, aan onze Oostergrens zou den kunnen weigeren. Wat zou En geland, wat zou Frankrijk, wat zou België er van zeggon, indien te eeni- ger tijd Duitschland, als mede-ga rant van hel traclaal van 1839, ook om de integriteit en de neutraliteit van België te beschermen aan de Oos tergrens, van ons ging verlangen wat die Belgische heeren vergen, dat wij aan de Woster-Schelde aan Enge land, hun tor wille, zouden moeion toestaan, n.l. het ongestoord door trekken van een oorlogsmacht over ons neutraal gebied? Ilier zouden het zijn Duitschc legerscharen, die over kïaastricht, Venlo, Roermond en an dere plaatsen aan de Maas, België zouden binnenrukken." 't Alg. Hbld. daarentegen schrijft: Nog eens. Door, in tegenstelling met hetgeen ten aanzien van andere toegangen uit zee is geschied, niet te beschikken over een afdoend middel om ooft den VJissingschen voor een handgreep tc vrijwaren lokt Neder land liet Duitschc Rijk uil te trnch- ten zich to dekken tegen mogelijker wijs daaruit voortvloeiende gevaren. Het mag zich daaraan niet onttrek ken, welke groote waarde er ook door dat Rijk aan wordt gehecht dat op onze neutraliteit geen inbreuk wordt gemaakt. Het wil er bij ons niet in, dal liet Staatsbelang van Nederland zou medebrengen con toestand te besten digen waardoor wordt belet, dat de vrijwillig opgenomen verantwoorde lijkheid, om zijne grenzen ongerept tc houden, ook kon worden gedragen. Verbetering der bestaande stelling Ter Ncuzeii-Ellewoutsdijk kan daar voor niet dienen. Alleen de aanwezigheid van eer fort te Vlissingen, legen onverhoed- schei. aanval bestand, is een behoed middel voor cene verrassing als waar van de geschiedenis helaas meerma len getuigenis aflegt. Leger en Vloot KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE, De volgende aspiranten hebben hel getuigschrift van goed volbracht toe- ïatings-examon voor de K. M. A, ver kregenG. Albania, jhr. G. A. Bo- wier, J. G. Gout, P. W. G. Gout, II. W. Lcndcrink, G. J. Ilerink, U. de Stoppelaar, N, J. C. Tierie, W. van der Zanden en A. D. C. van Zijp. Sport en Wedstrijden GYMNAS TEN-PROPAGANDA. In begin September zal door de Ken- nemer Turnbond, te Santpoort, een Propagandadag worden gehouden. Bij de Kennemer-Turnbond zijn aangesloten de Haarlemsche vereeni- gingen, Gymnastiek- en Schennver- eeniging Concordia", Gymnastiek ver. Buto, Gymnastiek- en Schermvereeni- ging Sparta; Haarl. Dames-Gymnas- tiekvereguigiug, benevens de Gymnas tiek- en Scherinvereemgingen te Be verwijk, Uitgeest, Velsen, IJmuiden, Zandvoort. Het doel van de Ken nemer Turn- club met dezen dag is om den lust voor de sport te Santpoort aan te kweeken, en zoo mogelijk daar een gymnastiekvereeniging op te richten. De verschillende vcroeuïgingen zul len deelnemen aan den Optocht en worden voorafgegaan door een mu ziek ei eeuigiug, terwijl de vereenigin- gen met ontplooide banieren aan den stoet zullen deelnemen. SCHERMEN. HULDE AAN ONZE SCHERMERS. Waar onzen voetballers, die zich op de Olympische Spelen te Stockholm, zoo flink hebben geweerd, in Amster dam een diner werd aangeboden, heeft men gemeend ook onze scher mers, die mei twee dorde prijzen uit Stockholm terug kwamen, op een der gelijke wijze te moeten huldigen. De hoeren F. W. l>aron van Tuyl van Serooskorken, voorzitter van Let Nederlandsch Alympisch comité cn de heer Labouchère, voorzitter van den Nederlandse hen Amateur Scherm- bond, namen het initiatief voor deze huldiging. Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins dor Nederlanden en de luit.-generaal De Meester, commandant van het veld leger hebben o.m. reeds hun tegen woordigheid toegezegd. (Tel.) ATHLETIEK. ATIILETIEK IN EGYPTE. De Egyptische Athletiek Bond or ganiseert in het voorjaar van 1913 in Alexandrië een zoogenaamde Olym pische week, waar wedstrijden op elft gebied der athletiek gehouden zullen Duitschland, Frankrijk, Hongarije, Italië, België en Griekenland hebben hun medewerking reeds toegezegd. Als bepaling geldt dat voor elk land in iederen wedstrijd slechts één deel nemer uitkomen mag. Welk een be langrijke rol de athletiek in Egypte speelt blijkt duidelijk uit het feit, dat de Egyptische Athletiek Bond aan alle deelnemers volledige vergoeding van reiskosten van Triest naar Alex andrië en terug aanbiedt. Een orga nisatie, die een dergelijke regeling treffen kan, moei wel krachtig zijn. WATERPOLO. EEN WINTERCOMPETITIE. De N. R. Ct. verneemt, dat te Am sterdam het plan beslaat om een com petitie in te richten gedurende de wintermaanden. Nu in verschillende steden goede overdekte zweminrichtingen zijn, is aan de uitvoering van dit plan zonder bezwaar gevolg te geven. R. Z. C.—DE MAAS. Deze wedstrijd is Donderdagavond te Rotterdam gespeeld. Toen de Maas 2 minuten voor tijd met 3—1 leidde, verliet R. Z. C. hot water als protest tegen soheidsr. A. Meijer's beslissin gen, en zal nu waarschijnlijk met 08 verliezen. Stadsnieuws Examens. Voor hot examen hoofdakte slaagde gisteren te Amsterdam onze stadge noot© moj. B. H. Lans. Bij het to 's-Gravenhage gehouden examen Hoogd. taal M. O. slaagde dfl heer C. M. Zuidema van Haarlem. Militaire Zaken. De bij den staf der genie benoemde 2e-luitenant W. A. Gravelaar wordt werkzaam gesteld ten bureele van den eerstaanwezend ingenieur t« Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6