EXCURSIE. Dlrsdag maakten de leerlingen van den tuinbouwwintercursus al hier, onder leiding van het hoofd van den cursus, een uilstapje naar Kaar denBussum en Hilversum. In eerst- trer.oemdo plaats gold het bezoek dc jiardelskwcekerijen van de heeren Jurrissen, Richard en Van ltossum, waar heel wat geleerd en genoten werd bij liet zien van de culturen van eier- en fruitboomon, rozen, enz. enz'. Na den middag werd dc reis voort gezet naar Hilversum, waar een be zoek gebracht werd aan de buiten plaats van den heer Van Mesdag. Zoo mogelijk werd hier nog meer ge noten, daar de prachtige aanleg van den tuin, de tallooze boomsoorten, heesters en bloemen nog beter tot hun recht doen komen. Na den maaltijd werd nog wat rondgekeken en voldaan en dankbaar voor het genotene, keerden de deel nemers huiswaarts, vol erkentelijk heid aan allen, die door hunne bijdra gen den tocht hadden mogelijk ge maakt. Deelneming. De muziekvereeniging.Voorwaarts" directeur do heer P. P. Wit, zal me dewerking verleenen aan een verga dering begin der volgend© maand te houden in het Brongebouw, door de Federatie van Bouwvakarbeiders, eveneens aan een te Hoorn te houden vergadering door de Noord-Holl. Pro- paganda-Comm voor Vrijheidslievend Socialisme, in het laatst dezer maand. De afd. Haarlem van deze vereeni- ging zal zich ook doen vertegenwoor digen op de door de Noord-Holl. Pro- paganda-Commissie te houden bijeen komst to Hoorn. Tot afgevaardigde werd benoemd de beer Adamas. Bestuur. Tot bestuursleden van de dezer da gen opgerichte Socialistische Geheel onthouders vereen i ging „Door Overtui ging Sterk", zijn gekozen de heeren: Wildschut, voorzitter; Hensen, secre taris en Bodegraven, penningmeester. Uit de Omstreken SCHOTEN. Voor den kerkdienst der Ned. Herv. Gemeente alhier, stelde de Synode ƒ400 beschikbaar. SANTPOORT. De afdeeling „Kenemerland" van den Alg. Ned. Typografenbond, te- sloot deel te nemen aan de betooging voor Algemeen Kiesrecht, op den Roo- den Dinsdag te Den Haag te houden. Het geheelo bestuur neemt aan de betooging deel. BEN N F. BROEK/ Woon wa genleed. Gisteren brak het wiel van een doortrek kenden woonwagen. De eige naar bleek onmachtig de kosten van reparatie te betalen. Anderen trokken zich het lot van den armen man aan en deze kon zoodoende zijn reis weder voortzetten. Diefjes. Twee jeugdige appeldieven werden gisteren door den veldwachter T. Bosch op heeterdoad betrapt, toen zij met hun buit den-tuin-van het „Kloos ter" verlieten. Prcces-verbaal wejjd op gemaakt. HA ARLEMMERMI ER. Aanvaring. In de Ringvaart had gisteren een aanvaring plaats tusschen twee greote tjalkschepen, wegens het niet voldoende uithalen van een hunner. Van een schip, genaamd „Twee Ge zusters", komende van Amsterdam, werd een zwaard verbrijzeld en een groot gedeelte van den wand erg be schadigd. Daar de schippers hot niet eens kon den worden over de te betalen scha devergoeding, zal inen den kanton rechter daarover laten beslissen. Het beschadigde schip kon voorloopig niet vorder en zal eerst in reparatie moe ten. Ernstig gebrand. Terwijl de moeder een oogenblik af wezig was, kwam het 2-jarig dochter tje van S. in de keuken, alwaar een pot niet heet water dicht bij het for nuis was neergezet Het kind struikel de en kwam ongelukkigerwijze juist tegen de pot aan, waardoor deze om viel en de kleine zich op verschillende plaatsen aan het lichaampje door het heete water dceilijk brandde. Op het jammerlijke geschreeuw kwam de moeder haastig toeloopen, die haar dochtertje van den grond oppakte en onmiddellijk do hulp van den genees heer in liet roepen. Deze oordeelde den toestand van de kleine zóo ernstig dat hij onmiddellijke overbrenging naar liet ziekenhuis wenschelijk acht te, na eerst voorloopigo hulp verleend te hebben. Monstering. Door den paardenhandelaar Herz werd gisteren te Nieuw-Vennep mon stering van paarden gehouden, waar op 7 stuks werden aangevoerd. Ver kocht 1 voor den prijs van f 375. Te Hoofddorp aangevoerd 2 stuks. Verkocht geene. VELSEN. Dc „St.-Crt" van 16 Augustus 1912, bevat de goedkeuring der akten der Naaiolecze Vennootschap: Maatschap li ij tot beheer en exploitatie van on roerende goederen „Ackummerduin", te Velsen. De vennootschap is aangegaan tot 31 December 1951. Het kapitaal bedraagt I2S4.000, verdeeld in aandcelen van /1000. IJMUIDEN. De St.Crt. van 16 Aug. 1912 no. 191, bevat goedkeuring der akte van dc Nsamïooze Vennootschappen; 1. Maatschappij tot Exploitatie var, den stoomtrawler „Mary", te IJ muiden. De vennootschap is aange gaan tot 31 December 1937. Het kapitaal dor vennootschap be draagt 15000, verdeeld in aandeelën van /3000. 2. Maatschappij tot Exploitatie van den stoomtrawler „Caroline", te IJmuiden. De vennootschap is voor der zelfden lijd en met hetzelfde kapi taal aangegaan als de bovengenoem de. 3. Maatschappij tot Exploitatie van dea stoomtrawler „IIcnriette Ja- coba", te IJmuiden. Duur en kapitaal gelijk als de vori ge. 4. Maatschappij tot Exploitatie van den stoomtrawler „Jeannelte Ma deleine". Duur en kapitaal gelijk als do vori ge. ZANDVOORT. Te Rotterdam slaagde gisteren voor akte M. K. teekenen mej. J. L. Bou- raan van hier. Kerk en School NED: IIERV. KERK. Beroepen te Loosduinen (toez.) ds. G. Verdocs Kleyn te Wageningen te Helium (Gr.) ds. G. J. Mooi, te Fre- deriksoord, Beroepen te Oisterzee en Echten de heer N. Padt, cand. te Amsterdam. Bedankt soor het beroep te Noor den ds. "J. Haring to IJselstein. GEREF. KERKEN. Beroepen te Leiden (3e pred.) ds. J. J. Miedemu te Groningen. Aangenomen het beroep te Leid- schendam de lieer D. Sikkel, cand. te Amsterdam, die voor Monnikendam en St. Jacobi-Purochië heeft bedankt. OüD-GEREF. KERK. Beroepen te Iersoke ds. G. H. Ker sten, te Rotterdam. R.-K. KERK. PRIESTERJUBILEA. De „Maasbede" maakt melding van verscheidene priesterjubilea, die gis teren nog gevierd werden. I-let veer tigjarig priesterschap herdachten C. II L. Krul, pastoor der pastorie van II.H. Martelaren van Gorcum, to Rot terdam, .pater L. Th. Derksen in het klooster aan de Van Oldenbanieveldt- straat aldaar, on J. F. B. van Delft, pastoor te liergen. Vijf-en-twintig jaar priester waren IT. N. A. Uien, prior van het klooster der Dominicanen in do Van Oldenbar- neveldlstraat te Rotterdam Th. J. C. Engering, pastoor te Castricuinpro fessor dr. J. Jh. Boysens, hoogleeraar aan de Utrecbtsche universiteitTh. II. A. van BerkoJ, pastoor te llorveld; TI. W. M. Bianclii, pastoor to Epe J. Heerschop, pastoor to Kockengen; A. W. Heinen, pastoor te Biunnk B. H. Huser, pastoor te Lobith 11. B. van Leer, pastoor te RCükum J. J. Peter-s, pastoor van Nieuw-Amster- dam, ie EricaB. L. Sneltiny, pas toor te Blaricum; F. B. F. Stroetman, pastoor te Nieuw-SchoonebeekJ. Uijttewaal, pastoor te Deventer (II. Hart) Th. C. M. van Vilstoren, pas toor te Megchelen. Letteren en Kunst 'T RIJKSMUSEUM. 't Alg. Hbld. schrijft: Gelijk men heeft kunnen lezen, tracht het raadslid, de architect Posthumus Meyjes door het indienen van een voorstel het gevaar af te wenden.dat het Rijksmuseu mbedreïgt. Dit voorstel houdt in, dat de Raad zich niet zal vereenigen met de voor dracht van B. en \V. d.d. 23 Juli, waar bij wordt voorgesteld, vergunning te verleenen tot uitbreiding van den „uitbouw Drucker"; verder bereidver klaring van den Raad om mede te werken tot de huisvesting van de Drucker-vcrzameling in de onmiddel lijke nabijheid van het Rijksmuseum, gelijk door do schenkers wordt ge- wenscht; eindelijk aanbieding aan het Rijk van een terrein voor dc slich ting van een nieuw museum voor moderne kunst. Ziehier een fatsoenlijke oplossing van eenigo moeilijkheden, die eigen lijk nimmer hadden mogen ontstaan. Want, gelijk de heer Posthumus Mey jes in zijn toelichting terecht op merkt, het is niet denkbaar, dat de Raad zal wenschen, dat den bouw meester van het Rijksmuseum bevo len wordt, „tegen zijn gevoelen en overtuiging in, het schoonste bouw werk, dat hij schiep, nog meer te bederven, dan hij reeds gedwongen was te doen." Deze niet meer dan betamelijke eer bied voor dr. Cuyoers' opvatting zou men gaarne reeds eerder hebben waargenomen, vóór de zaak in het stadium kwam, waarin aan den Raad de weinig aantrekkelijke taak is gegeven het „tot hiertoe en niet ver der" uit te spreken. Maar nu liet er eenmaal toe ligt, hopen wij, dat mcu niet aarzelen zal dit „veto" te doen hooren HET VONDEL-MUSEUM. Wij ontvingen het 2-jaarlijks ver slag van de Vereeniging „Het Vondel- Museum". Hoewel ook dit verslag groote tevre denheid uitdrukt met het bereikte, klinkt toch duidelijk een telkens her haald „Excelsior". Dat hiervoor in de eerste plaats een uitbreiding van het ledenaantal noudig is, spreekt haast van zelf. Dikwijls kunnen belangrijke stukken niet aangekocht worden we gens geldgebrek. Het Museum werd in het laatste sta dium (1910—1911) met 149 aanwinsten verrijkt, waaronder twee echte hand schriften van Vondel .benevens enkele handschriften van Vondel's tijdgenoo-j ten. Het verslag is keurig verzorgd en volgens gewoonte verrijkt met twee bijdragen ,de eerste „Vondel's Ver- maeckelycke Inloydinghe tot de Vor- stelückc Warande der Dieren" door Dr. J. te Winkel (voorzitter) en een traditioneel geworden bijdrage van den secretaris J. F. M. Sterk -. „De Moeder van Vondel", en een negental bijlagen. Het geheel, nog verlucht met een viertal afbeeldingen, maakt een keurigen indruk, waaraan koeten noch moeiten zijp. gespaard. Gemengd Nieuws HET PANAMAKANAAT. Uit Washington wor-lt geseind Een vergadering van vertegenwoor digers van den Senaat heeft een© overeenkomst getroffen betreffende de wet nopens het Panamakanaal. De bepaling, waarbij Amerikaansche schepen, dio buitenlandschen handel drijven vrijen doortocht hebben, ver valt. Do bepalingen, waarbij onder scheidenlijk schepen, gecontroleerd door de trusts het gebruik maken van het kanaal wordt verboden en vrijen doortocht wordt verleend aan Amerikaansche schepen die kusthan del drijven, zullen worden gehand haafd. MOND- EN KLAUWZEER. In de streken van Saöne en Loire lijden van een veestapel van ongeveer 460,000 stuks runderen, niet minder dan 80,000 aan mond- en klauwzeer. EEN NIEUWE HAVEN BIJ KIEL. De gemeenteraad van Kiel heeft be sloten tot den bouw van eon handels haven ten behoeve van het Keizer- Wilhelm-kanaal in do nabijheid van de nieuwe brug to Ifoltenau. Er zal een spoorwegverbinding tot stand ko men tusschen Kiel en de nieuwe ha ven. DE FEESTEN TE ANTWERPEN. De Koning werd gisterochtend ont vangen door de Kamer van Koophan del. Nadat de president zijn onwrikbare o\ertuiging in de consolidatie van de Afrikaanscho kolonie door invoering van een omzichtig bestiiursstclsc-l, ge paard aan eerbied voor do rechten van andere naties, had uitgesproken, gaf hij zijn voldoening te kennen over de uitvaardiging van de wet. waarbij de finitief is besloten tot verbetering van de Schelde benedon de haven, terwijl hij daarbij den wenseh uitte, dat men geen enkelen dag meer nutteloos zou laten verloopon bij de voorbereiding van de uitvoering der w'orken tot uit breiding van do haven van Antwer pen. In zijn antwoord verklaarde de Ko ning, dat het hem aangenaam was ge weest te vernemen, dat de Kamer on wrikbaar vertrouwen stelt in de toe komst van de koloniale onderneming. „Nu wij den Congo geheel open stéllen voor den vrijen handel", zoo vervolgde hij, „is het méér dan ooit noodig, dat het particulier initiatief zich overal opnieuw krachtig doet gel den in dit land, dat getrouw blijft aan zijn beloften en trotsch mag zijn op hetgeen het reeds tot stand heeft ge bracht. De Koning wijdde daarop woorden van lof aan den Antwcrpschen onder nemingsgeest, door welk Antwerpen's aandeel in den ovcrzeescheu handel voortdurend grooter wordt en bracht daarop in herinnering met welk een geestdrift de doo.- de regeering voor gestelde oplossing van de quaestie der verbetering van de Schelde in de Ka mers ontvangen was. De ontvangst ter beurze door de Handelskamer, waar de Koning, ant woordende op de verwelkomende re devoering van den voorzitter Corty, vooral over koloniale belangen uit weidde, werd op treurige wijze ver stoord door den val van een dame door den glazen koepel boven een der galerijen. De dame bleek deerlijk ge kwetst te zijn; tiaar polsen waren doorgesneden en zij had een diepe snede in de wang. De plechtigheid was er totaal door gestoord. De Ko ning had haast geen stem meer en de Koningin zag heel bleek. De ont vangst was overigens wederom jube lend. Het weer is dreigend. Gisterenmiddag bezocht do Koning de.i Nederlandschon en de overige vreemde oorlogsbodems. Een gedenkteeken aan baron Lam- bexmont, den staatsman, die de Schel de hielp vrij maken, werd ingehuldigd Voorts werd de Conscience-tentoon- stelling, waar Vlaamsche letterkundi gen werden voorgesteld, bezocht. STORM. Uit Madrid werden de volgende bij zonderheden over de gevolgen van den storm in de golf van Biscay© ge seind „Het aantal verdronken vis- schers bedraagt 120, waarvan 110 af komstig uit het dorp Bermeo bij Bil bao. De Koning van Spanje, die thans te San Sebastiaan vertoeft, heeft aan de gezinnen der slachtoffers groote geldsommen doen toekomen. De zeil wedstrijden te San Sebastiaan, waar aan de Koning persoonlijk wilde deel nemen, zijn definitief afgelast." AARDBEVING. Uit verschillende plaatsen in Mace donië komen berichten omtrent lievi ge aardschokken. KAPITEIN KOSTEWITSCH. De onder verdenking van spionnage staande Russische kapitein Koste- witsch, die zich na zijn invrijbeids- 6teJling uit Leipzig naar Berlijn had begeven on daar oenige dagen ver toefd heeft, is thans uit de Duxteche hoofdstad verdwenen. Waar hij zich op het oogenblik borirult is niet be kend hoogstwaarschijnlijk is hij echter naar Warschau of Petersburg vertrokken. In elk geval moet hij bin nenkort weer naar Berlijn terugkee- ren, daar hij, zooals bekend, op zijn eerewoord verzekerd looft, bij de be handeling van zijn proces voor het rijksgerechtshof aanwezig to zullen zijn. DE NEW-YORKSCHE POLITIE. Uit het onderzoek, door den New- Yorkschen district-attorney naar aan ■leiding van den m oen tl op den speel huishouder Rosenthal ingesteld, is gebleken, dat de beloonirigen voor welwillende onzijdigheid of evenluee- lo bescherming van de zijde der poli tieambtenaren, jegens moer of minder verdachte inrichtingen aldaar, waren geregeld volgens een tarief, variee- rén'd al naar de grootte van de inrich ting en dc meer of mindere voor naamheid van de wijk, waarin zij was gelegen. Nasporingen bij de banken hebben aan het licht gebracht, dat hoogge plaatste polilie-ombtenaren bij die in richtingen belangrijke deposito's had den. somtijds tot een bedrag van een mi'.lioen dollar. Het bank deposito van den thans gearresteerden luitenant Becker, wiens jaarlijkjsch salaris 2000 dollar bedrest- was sedert dc maand No vember met 53 .845 dollar toegenomen. Woensdagavond heeft to New-York een buitengewoon druk bezochte ver gadering plaats'gehad ter bespreking van den toestand. Do „district-attor ney" en andere burgers van naam voerden op deze vergadering het woord. Noch de burgemeester, noch het, hoofd der politic waren tót bijwoning uitgenoodigd, met hot oog op de al- gemeene ontevredenheid over hun lakschhoid in deze schandaal-zaak. HET RÉGEER1NGSJUBILEÜM VAN KONING FERDINAND VAN BULGARIJE. De officieus© „Wiener Abondpost" schrijft, naar aanleiding van het ro- geeriaigsjubileum van den koning der Bulgaren „Toon de jeugdige prins oen kwart eeuw geleden gehoor gaf aan den op roep der Sohranjo, beschouwde hij het als zijn moest verheven taak, het naar hoogar strevende volk van Bul garije door ecu politiek van wijze be zadigdheid en schrander doorzicht de zegeningen van den vrede te doén genietan. Zijn onvermoeibare werkzaamheid tot heil des lands verwierf hem de dankbare gehechtheid van zijn volk, en de vertrouwende erkentelijkheid van Europa, maar het vorstendom, de verheffing tot onafhankelijk ko ninkrijk. Öostenrijk-Hongarijc en zijn verheven keizer en koning hebben de vlucht van Bulgarije en den zegen rij ken arbeid van zijn hecrscher te allc-n tijde met de meest vriendschappelijke sympathie gadegeslagen en bevor derd. Levendigei nog en inniger nog dan anders komen deze gevoelens tot uiting, nu een feestelijke blijdschap het jonge koninkrijk doortrilt, en zij geven zich lucht in de hartelijkste wenschen voor den koninklijken jubi laris en voor de ongestoorde, vreed zame ontwikkeling van het opbloeien de land. DE GRUWELIJK-WREEDE DAAD te Béziers, waarvan wij melding maakten, heeft een pendantin een douar nabij Algiers hebben herders uit de buurt een kindje van tien jaar vastgebonden aan den staart van een os en daarop hot dier opgejaagd mot het gevolg, dat het slachtoffer op af schuwelijke manier verminkt werd. De justitie heeft de zaak in handen. HET GROOTSTE DROOGDOK. Te Birkenhead Js een droogdok van 32.000 ton te water gelaten, dat er voor rekening van do Engelsche ad miraliteit wordt gdbouwd. Het dok beslaat een watervlak van 21/4 acres, dat is 9000 vierkante me ters, is 6S0 voet lang en 141 voet breed en heeft een hoogte van 66 voet. Men vindt er behalve de gewone in richtingen voor eon dok van drie af metingen drie ateliers aan boord en logies voor den dokmeester en de be manning. EEN DUITSCHE PRINSES BESTOLEN. Omtrent den diefstal, ten nadeel© van prinses Friedrich Karl van Hes sen, wordt nader gemeld, dat de prinses, die te Eastbourne vertoefd had, Zaterdagnamiddag met de Brighton-lijn te Londen was gekomen voor een kort bezoek aan kennissen aldaar, om daarna mot den avond- trein, In aansluiting op de nachtboot, de terugreis naar Duitschland te aan vaarden. Toen de prinses aan het station was gekomen, waren de perrons dicht be zet, waarom men een wachtkamer ter har er beschikking stelde. Even voor het vertrek van den trein ging de prinses naar hare bagage kijken, om aan te wijzen, wat zij bij zich in de coupé wilde hebben. Zij miste toen bij do bagage, die intusschen van de Brighton-lijn was overge bracht, een groot valies. Het valies bevat artikelen, die hoe zeer van weinig intrensieke waarde, voor de prinses hooge waarde had den, zooals een bijbel met de hand- teekening van haren broeder, keizer Wilhelm. Ook bevond de particuliere correspondentie der prinses zich daarin, met eenigo andere geschrif ten. Na vergoefsch zoeken naar het va lies, vertrok de prinses met baarhei de zonen, terwijl zij tot hare Londen- sche vrienden het vorzoek richtte, de zaak "ter hand te nemen en eene be looning uit te loven voor dengene, die het vermiste stuk terug zou bren gen. OVERSTROOM ING VAN EEN JONGENSKAMP. De Katholiek© jougensbrigade van Preston was te Southport gekam peerd. De tenten, ten getale van 20, waren een eind van het 9trand opge slagen, maar men had niet voldoen de rekening gehouden met den hul digen stand uer getijden. Toen het getijde eene hoogte had van omstreeks '20 voet, terwijl er een sterke bries woei, drong liet water plotseling in het kamp. De schild wachten, dio als gewoonlijk waren uitgezet, zage«n het gevaar eerst in, toen het water in de tenten drong. Nu was het oen „sauvo qui peut", waar hij verder alles in de tenten In den steek moest worden gelaten, terwijl eenige jongens zelfs geen tijd hadden gehad, zich te kleeden. De jongens werden {©"Southport on der dak gebracht en koorden later naar Preston terug. SLACHTOFFERS DER BERGEN. De bergen hebben weer drie slacht offers geéiacht. Een ingenieur uit Ha vre had met eenige vrienden zonder gids den Gabizos, - bij Arrens en het dal van Azun in de Pyreneeën, be klommen. Bij de daling waagde men zich op een zeer gevaarlijk gedeelte van den berg. De ingenieur is van een hoogte van tweehonderd meter te pletter gevallen. Zijn lijk is eerst nu uren zoekens gevonden. Uit Cbambéry wordt gemeld, dat drie Italinansche toeristen, die in de Haute-Maurienne aan hc-t klimmen waren in de buurt van dan Iseran- pjjs, hii de bestijging van den Arnès- topi tengevolge van de verse!» gevallen sneeuw verongelukt zijn. Twee.der Italianen waren op slag gedood; de derde heeft zich in deerniswekkenden toestand naar Bra mans gesleept. De lijken van de beide omgekomenen zijn nog niet gevonden. HET ONGELUK IN DE FABRIEK VAN IIOESCH. Omtrent de toedracht van hot vree- selijk ongeluk in do ijzer- en staalfa briek van Hoesch, bij Dortmund, waarbij 12 arbeiders op ontzettende wijze om het leven kwamen, worden thans de volgende nadere hijzonder- heden bekend. Aan don voet van den dertig tot veertig meter lioogen slakkenheuvel, die Dinsdagavond laat van binnen nog steeds brandde, waren twee ploe gen arbeiders bezig met hot opruimen der slakken. Zij maakten daarbij ge bruik van ijzeren haken, om den sta pel uit elkaar te slaan, waarop de losgehakte slakken door kipbakken naar de gereedstaande spoorwegwa gens werden vervoerd. Of nu de arbeiders niet met de noo dig© voorzichtigheid te werk zijn ge gaan, dan wel of hot gas, hetwelk zich in het inwendige van den berg had verzameld, een ontploffing teweeg heeft gebracht, die den geheelen, on dermijnden berg deed instorten, >s nog steeds niet onomstootc'ijk vastge steld, en zal pas na afloop van het ingestelde onderzoek aan het licht kooien. In Ieder geval begon de gc- heele slakkenstapc! af te schuiven, en bedolf de arbeiders die aan den voet werkten. Het gewicht dor nederstortende mas sa's sla leken was zoo geweldig, dat de stoommachine, die den ketting zon der eind met de kipbakken in bewe ging bracht, werd omgeworpen en op een goederenwaggon stortte, die to taal verbrijzeld werd. De mannen, die achter dien wagen gevlucht wa ren, in de mieening dat zij daar vei lig zouden zijn, werden door de slak kon en de deelen van don versplin terden wagen doodgedrukt of stikten, eer men hun redding kon brengen. Elf arbeidere wei-den op slag gedood. De overigen konden zich, opmerkzaam gemaakt door het geschreeuw van den machinist der locomobiel, nog tijdig in veiligheid brengen. Deze had het afschuiven van den berg bemerkt -n kon zelf nog intijds van de omvallen de machine afspringen. Dadelijk werd met het reddings werk begonnen dat uiterst zwaar bleek te zijn. Aan redding van ben, die onder de slakken begraven la gen, kon niet meer worden gedacht. De ongelukkigen waren allen vreese- lijk verbrand en verminkt Dadelijk na hel bekend worden van het onge luk verscheen regee rings-president van Bake-Arnsberg op de plaats des onheils. waar de burgemeester van Dortmund, dr. Köttgens en het hoofd der politie reeds verschenen waren. In de noordelijke wijk van Dort mund heerscht ontzaglijke opwinding. De aangrenzende straten, die door duizenden menschen belegerd wer den, moestien door de politie worden afgezet. NA 41 JAAR VAN EEN KOGEL GEOPEREERD. Te Parijs werd een zekere Nom- rowsky geopereerd door 'n kogel uit z'n lichaam te verwijderen, waardoor hij ibij den Fransch-Duitschen oorlog gewond werd en dien hij dus langer dan 41 jaren met zich omdroeg. Dit geschiedde in het gevecht bij Dyon, den 23sten Januari 1871. De kogel drong in de borst, ging door den lin ker longvleugel en bleef in den rug steken. In don loop der jaren was het projectiel, dat 18 m.M. omvang heeft en 24 m.M. lang is, zoo ver in het lichaam gezonken, dat hot aan 't bo- vendijbeen uitgesneden kon worden. NOG MEER SPIONNAGÊ. Te Karlsruhe hebben opnieuw twee arrestaties plaats gehad wegens ver denking van spionnage. De gearresteerden trachtten voor werpen aan Frankrijk te verkoopen, welke de militaire overheid streng geheim wenscht te houden. Beiden zijn gehuwde daglooners tusschen do 30 en 40 Jaar. Een hunner heeft 5 jaar in het vreemdelingenlegioen ge diend. Zij hadden zich in een café te Karlsruhe bij een onderofficier inge drongen en hem door groote geldelij ke beloften trachten over te halen, zich geheim gehouden wapenonder- deelen te verschaffen, die dan voor hoogen prijs aan Frankrijk zouden worden verkocht. De onderofficier wilde echter niet tot landverrader worden en maakte melding van de zaak. Het onderzoek wordt geleld door het Landesgerieht te Karlsruhe. Het feitenmateriaal zal ten spoedigste aan. den eersten offi cier van justitie te Leipzig worden op gezonden. SPOORWEGONGELUK IN ITALIc. Uit Rome wordt een treinongeluk geseind, dat op do lijn RomeCastel- lana plaats h3d. Drie personen wer den gedood, zeven zwaar en tien licht gewond. EEN HALVE EF.UW IN 'T TUCHTHUIS. Te Berlijn is een man tot 50 jaar tuchthuisstraf v eroordeeld. Daartoe is hij natuurlijk niet voor één misdrijf veroordeeld maar bij niet minder dan 72 vonnissen. Deze afgedwaalde is Stanislaus Weyreuiher, vroeger garderobeknecht in den schouwburg. De man heeft in heel Duitschland tal van groote en klein© diefstallen ge pleegd. en nu voor het laatst stond hij te Berlijn terecht wegens diefstal in een pension. De rechtbank <l:ed er toen nog een jaar tuchthuis bovenop. Men is er echter niet zeker van of de man die 51 Jaren straf nel uitzitten zaL MIJNBRAND. In een galerij van de Myslowitz- miji. bij Kailowitz is een groote mijn- brand uitgebroken. Veertig koletidcl- vers werden door de vlammen afge sneden, maar nadat zij uren lang in leversgevaar verkeerd hadden, i.s men er in geslaagd, hen allen levend bo» ven te brengen. EEN UITVINDING OP HET GEBIED DER LUCHTSCHEEPVAART. De „Tiiglichc Rundschau" vertelt een nieuwtje op het gebied van de luchtscheepvaart zoo belangrijk, voor al voor de toekomst, dat liet blad zelf niet aan de waarheid zou gelooven, wanneer niet do zegsman volkomen betrouwbaar was. Het moet een Duilschcn ingenieur nl. gelukt zijn een vliegmachine te construeeren, die door eon vernuftig mechanisme gedurende geruinien tijd bewegingloos op een bepaald punt m de lucht kan blijven. Deze vliegmachi ne wijkt in uiterlijken vorm en in con structie zeer af van de tegenwoordi ge aeroplanes. De uitvinding moet voor miliiairo doeleinden van het grootste belang zijn. Het Pruisische legerbestuur neemt sedert gemlmen tijd reeds proe ven met de nieuwe vliegmachine. SLECHT WEER. Wij hebben al meermalen berichten over de ongewone koude gegeven. Daarbij sluit goed aan het bericht, dat op den Feldberg. den hoogsten top van het Zwarte Woud, zich de eerste zomergast op snecuwschaatsen vertoond heeft De sneeuw lag 2 dM. dik en de temperatuur was 1 graad bereden het vriespunt Van de Zug-spitzc. den hoogsten top van Duitschland. meldt men, dat het zes graden vriest en de sneeuw er twee meters hoog ligt. POSTKANTOOR HAARLEM. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaar ten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Ie helft der mnand Augustus 1912. Binnenland Brieven: J. W. Marlens, fa. R. Mos- se, A de la Mar Azn Mok. Jacobs, allen te Amsterdam; Strcidcr», Bever- wijk; M. Geervliet, Bloemendaal; Mej. Dalehout, 's-Gravenhage; .1. v. d. Schaaf, Groningen; Mej. E. Copier, Haarlem: v. d Meer v Kuffoler, Haar lem; Mevr. M. J. v. Vugt, Schevenin- gen; W. II. de Bode, Schoonoord; M. van Reigh, Utrecht; Mej. M Aardts, Zardvoort; Wed. Mens Teende, Th. J. v. Gendt, Flora's Hof; Een zonder adres. Briefkaarten. Mevr. Andrea, Almelo; Van Genkel, Amsterdam. Wed. Levenaar Amsterdam, Wed. H. de Vis, Fam. W. Boelhouwers, Mej. B. Gorter, Mej. M. Rijsburger, Mej. Bruyn, D. de Jong, H. Kleyu. J. van Veen, v. Duuven, O. Blattrij, Mej. E. Verbeek, I Willemsen, G. v. d. Markt, Kubus, Mej. C. Boersrua, Mej. D. Kuijt allen Amsterdam W. v. Dijk, "s-Gra- venhage, Mei. C. Wiersma, id., J. Bekkering, Groningen, Mej. T. Dijk stra, Haarlem, Mej. H. Edclijn, Kam pen. G. Vitringa, LeidenA. Snel, Mon nikendam; H. Zwijnen, NijmegeD, Av Karstens, Mej. H. A. Boosten Mey- linck, allen Rotterdam J. de Jonge, Schiedam B. van Vermij, v. d. Ilen- toij beiden UtrechtWesseliua, Leïdsche Plein Fam. Rink.Elder- dorf Elf zonder adres. Buitenland. Brieven J. v. Bruyt U. S. A.Kovals« Mor jet, Budapest; Frau Geldmacher, Dr. G. Fohr, beiden Frankfort; J„ Danikbaru-, flerne Mme. Rose, Pa lermo J. H. Marcus, Sydney. BUITENLAND. Briefkaorten. Frau Schneider, Barmen; Heer en mevr. de Qercq—Boissevan, Bour nemouth; Mina Gouda, Boenos; beer en mevrouw Surendonk, Coin; mevr. v. d. Poll, Baden-Baden; Frau Chr. Trinkaus, Godesberg a/R., Monteur Wiones und Kill, Hannover; Carl Pop- pias, Helsingfors, Robert Zwij? Paris; Mej. M. Kelly, Philadelphia, mevr. v. GelderVoogel, TVyon, Heer en Mevr., idem, idem; Mej. J. D. Qitzze? Liverpool? Stoomvaartberlchten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het st. Pallanza (Can. Lijn; v. Mon treal naar Rotterdam en Hamburg, pass. 15 Aug. v.m. 7 u, 20 m. Lizard. Het st. Tabanan, v. Rotterdam Java, vertrok 14 Aug v. Perim. Het st. Bandoeng, v. Rotterdam en Antwerpen n. Java, pass. 15 Aug.- v.m. Lizard. Het st. Campanello vertrok 13 Aug. v. New-York n. Rotterdam. Het st. Amsteldijk, v. Rotterdam n. Boston cn Philadelphia, pass. 15 Aug., nam. 2 u. Wight. Het st. Rijnland, v. Amsterdam n. Buenos-Ayres, vertrok 15 Aug. v. San tos. Het st. Frisia, v. Amsterdam, naar Buenos-Ayres, vertrok 15 Aug. van Dover. Het st. Willis, v. Java, naar Rot terdam, passeerde 15 Aug. Kaap Fi- nisterre. Het st. Zeelandia, v. Buenos Ayres, naar Amsterdam, vertrok 15 Aug. "s middags 12 uur v. Lissabon. Het st. Sloierdijk, v. Boston en Philadelphia n. Rotterdam, j?asseer- de 15 Aug. nam. 3 u. 50 min. Prawle Point Het st Tantalus arriv. 15 Aug. v. Amsterdam te Batavia. Het st Prinses Juliana, v. Amster dam naar Batavia, vertrok 15 Aug. v. Genua.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7