CADETTENSCHOOL. Dc* Minister van Oorlog brengt door deze ter kennis van belanghebbenden, mot wijziging van de aankondi ging in de Nederlandsche Staatscou rant van Dinsdag 6 Augustus, voor «ene plaatsing bij bovenvermelde in richting in aanmerking komen Voor den dienst hier to ionde L. van Viersen, G. A. van Angel - beek, J. E. Vemer, B. W. Berenschot. C, l'eraleego Deykertioff, il W. Linck E. R. J. G. Verspijck, J. A. E. van der Horst. Voor den dienst in NVxlerlandsch- Jndië A. Woeda, P. A. G. Huboler, M. Lips, W. van Kuilenburg, C. van den Iloogoubond, C. H. Statius Muller. DE MISSIE. Ilcl hoofd en de leden van do door H. M. do Koningin ter begroeting van den koning en de koningin der Bel gen naar Antwerpen afgevaardigde buitengewone zending kwamen gis teravond liier te lande terug. HET VERTREK VAN DE „VAN HEEMSKERCK" UIT ANTWERPEN. Het Hollandsch© oorlogsschip, de „Van Heemskorck", is gistermiddag vertrokken. DE DIRECTEUR DER GASFABRIEK TE ZAANDAM. De Tel. meldt: Aan de gasfabriek to Zaandam ge beurden in de laatste weken en maan den herhaaldelijk dingen, welke con flicten uitlokten tusschen den direc teur en de gascommissie, den direc teur en B. en W., en don directeur en zijn ondergeschikten. Ook naar bui ten, ja zelfs in andere gemeenten, werden deze dingen bekend, welke voor versclieidene personen op teleur stellingen uitliepen. De laatste dagen namen de vreem de handelingen van den directeur toe en kregen zulke verontrustende afme tingen, dat B. en W. van Zaandam besloten in .te grijpen on den direc teur een voorloopig verlof toekenden. Ook werd een medisch onderzoek in gesteld en de beide artsen, die hem behandelden, constateerden, dat de directeur niet aansprakelijk gesteld kun worden voor zijn handelingen, omdat hij beslist ontoerekenbaar is. Vrijdagavond kwam de gemeente raad in buitengewone geheime ver gadering bijeen, om na volledige in lichtingen gekregen te hebben, ten opzichte van den directeur een besluit te nemen. HEEMSCHUT. Aan dijkgraaf en heemraden van don Belmermeerpolder, nabij Broek iu Waterland, werd do volgende brief verzonden: „Het dagelijksch bestuur van den bond Heemschut tot behoud der schoonheid van Nederland heeft ver nomen, dat uw college den watermo len Lu uw polder van zijn wieken wil laten ontdoen, om als beweegkracht een motor te gebruiken. Daar zulk een verminkte molen liet landschap ontsiert, geeft liet dage- lijksch bestuur voornoemd, u in over- weging, den molen te doen sloopen en hem te vervangen door een eenvou dig gebouw, waarin de molen kan worden opgesteld. „Blijkens door den opzichter van het hoogheemraadschap Waterland verstrekte inlichtingen zal het bc-drag, dat moet worden besteed, door zulk een verandering niet hooger worden. „Is het, in het algemeen, ook wen- schelijk, de watermolens, die zooveel tot de schoonheid van het Nederland sche landschap bijdragen, te behou den, zoo wordt toch, wanneer 't toe passen \an moderne drijfkracht ze o\ erbodig maakt, die schoonheid min der geschaad, door ze uf te breken, dan door ze verminkt, daar zij van hun wieken beroofd zijn, te laten etaan." POGING TOT ONTVLUCHTING. De man J. P-, te 's-Gravenhage, die, in verband inet de ze-Iel ijkhextsw etton naar het huis van bewaring aldaar is overgebracht, deed gistermiddag nog een poging tot ontvluchting uit het bureau van de zedenpolitie aan de Prinsegracht. Alvorens te worden weggevoerd, was hij eenige oogenblikken onder de hoede van rechercheurs, iu bun op de eerste verdieping gelegen kamer ge steld. Plotseling stond hij van zijn stoel op, nam een aanloop en sprong door de ruiten. De rechercheurs wisten hem echter bij de beenen te grijpen en weer naar binnen te trekken. Do man had zich aan het glas op verschillende plaat sen verwond. Door den gemeentelij ken ccrstc-hulpdienst werden do niet zeer ernstige kwetsuren verbonden. Begrijpelijkerwijze lokto dit tooneel op den drukken marktdag heel wat toeschouwers. DE „SILVER CRESCENT". Vrijdagmorgen geraakte hot motor jacht „Silver Crescent", waarin do vijf te Kiel geaj-riveerd© Engelsohe spionnen de terugreis naar Engeland ondernomen hadden, bij Terschelling aan lager wal. De sloop booten „Nep- tunus" en „Terschelling" togen ter assistentie. Door de „Terschelling' weid het jacht binnengebracht mot gescheurde zeilen. (Tel.) TWEE VRIJSTAATSCHE MEISJES NAAR AMSTERDAM. Onder dit opschrift lezen wij in de te Bloemfontein verschijnende „Vriend des Volks": „Tijdens haar verblijf in Holland heeft mevrouw Van Gent getracht bij de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging gedaan te krijgen dat deze vereeniging ook een beurs be schikbaar stelt voor een meisje, die hier reeds 't spinnen en weven ge leerd heeft, en zich gaarne verder in die on aanverwante vakken wil bo- kvvamen. De secretaris dier vereeni ging, dr. Mansvelt, ook in Zuid-Afri ka geen onbekende, voelde veel voor dit plan en pas eenige weken in Zuid- Afrika teruggekeerd, ontving mevr. Van Gent bericht dat niet een maar twee beurzen zouden gegeven wor den en wel gedurende twee jaar, om te sludeeren aan de kunstambacht school voor meisjes te Amsterdnin. Ongetwijfeld is dit een der best in gerichte scholen in Europa en 't zal ons onderwijs zeer ten goede komen, wanneer deze twee meisjes over twee jaar terugkecren." Naar het blad verder mededeelt, zouden de beide meisjes reeds in Au gustus van Kaapstad vertrekken. VERGIFTIGING DOOR VLEESCH. To Stratum, bij Eindhoven, te ze ker© vrouw v. D. gestorven onder vei giftigiingsverschijnselen. Ernstige ge ruchten loepen, dat de vrouw geroo-kt paardenvteesch heeft gekocht van denzelfden voorraad als waarvan een tiental personen in de gemeente Eind hoven ernstig ziek zijn geworden. Een gestreng onderzoek wordt ingesteld. (Tijd.) ONZE ZOMER. Donderdagnacht heelt het op de z.g. Bouwten, te Winschoten, zóódanig gevroren, dat heele velden tuinboonen zijn vernield. DE DELFTSCHE P0LIT1E-ZAAK. Men schrijft uit Delft aan „Het Volk": De inspecteur van politie Van der Mei, die, volgens de beschuldiging van den ontslagen hoofdinspecteur, geld gegeven zou hebben aan den com missaris van politie, is met ingang van 1 Sept. a s. om „gezondheidsre denen" ontslagen. HET CONFLICT IN DE DIAMANT NIJVERHEID. In zijn beschouwingen over het con flict in de diamant-industrie in hel Weekblad van den A. N. D. B. heeft de heer Henri Polak o. a. betoogd, dat het gevolg van een toestaan der door de firma Asscher verlangde ta rieven zou zijn geweest een enorme daling in de toch reeds ongunstige marktprijzen. Hierdoor zou voor de betrokken werkgevers aanzienlijk ka pitaal-verlies zijn ontstaan, en zou den zij gedwongen zijn geweest, om hun bedrijven stop te zetten, totdat ook hun loonsvermindering zou zijn toegestaan. Van werkgeverszijde werd aan de „N. R. Ct." omtrent deze voorspellin gen verzekerd, dat ze geheel en al op veronderstellingen berusten; men zou ze niet durven tegenspreken, maar kan zich evenmin begrijpen op welke goede gronden de heer Henri Polak ze met zooveel aplomb heeft kunnen voeren. De schommeling van de marktprijzen, vooral in den diamant handel, is van zooveel en zoo ver schillende factoren afhankelijk, dat men nimmer één' bepaalde oorzaak van stijging t>f aaiing kan aanwijzen. Een daling der prijzen na de tarie- venverlagiag is-zeer goed denkbaar, maar evengoed een stijging, wanneer zich b.v. plotseling op de markt een andere teaidenz voordoet. Toen voor 2 jaar de tarieven voor het geslepen langs organisatorische!! weg niet 10 pCt. verlaagd worden, moeit, naar deze zegsman in heriniiie- rimg bracht, geen van de noodlottige (gevolgen, thans door den heer P<k'ak geprofeteerd, zich voorgedaan. KALK- EN STEENBEWERKERS. De Nederlandsche Kalk- en Steen- hewerkersbond „St. Jan" hield te Amsterdam haar jaarvergadering. Het jaarverslag toonde aan, dal het aantal afdeelingen was gestegen »tot 35, tellende 1080 leden, eene stij ging van 45 pCt. Het jaarverslag van den penning meester gaf aan, dat weerstandskos, propagandakas en fonds tot steun bij overlijden in gunstige omstandighe den verkeerden. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Th. Tolhuizen, Arnhem, die de plaats innam van den heer Willem- sen, die door het aanvaarden van een anderen werkkring zich niet meer herkiesbaar stelde. De heer Tolhuizen werd tot voorzit ter gekozen. De heer P. van de Gulik werd aan gesteld als verantwoordelijk redac teur van het Bondsorgaan. Een concept-reglement voor het zie kenfonds werd in beginsel g oe i ge keurd. Met den R.-K. Timmerlied en- bond zal worden onderhandeld, in hoeverre de mogelijkheid bestaat om tot één bouwvakbond te geraken. We der zal een jaarboekje warden uitge geven, voor weiks sumensleiiuig zich vijf personen lx schikbaar stelden. De samensmelting van ons vak blad met „Het Katholieke Volk werd door de voorstellers ingetrokken. In beginsel werd goedgevonden over te igaan tot de stichting van een natio-* naai werkloozenfonas. BESCHUIT MET MUISJES. De vorige week, toen de manschap pen te Brielle moesten aantreden om uit te rukken voor den nachtdienst naar Rockanje, weiden de Delftsclie landsverdedigers van kamer 52 ont haald op.... beschuit met muisjes. Een der landwetrmamnen was dien dag vader geworden en die gebeurte nis wilde hij niet zonder de traditio neel© muisjes voorbij laten gaan. MALVERSATIES. Betreffende het nog steeds voort vluchtig© Raadslid W. Nieuweiihui- zen uit Nijmegen meldt men aam het ,,N. v. d. D." nog, dat hij, behalve de reeds vermelde malversatiën, ook een bedrag van 10.000 had opgenomen bij eene schoonzuster, en dat zijn broeder borg was gebleven voor do aanschaffing van de allernieuwste machines voor zijn kapokfabriek al daar. Voorts dat hij vóór zijn ont vluchting het grootste deel zijnor meubelen heeft verkocht. Als oorzaak der catastrophe wordt genoemd, dat Nieuwen huizen aan; een groote firma in Duitschland een zeer groote partij kapok op contract tot zeer lagen prijs had verkocht, ©n dat hij op den termijn die kapok niet hoeft ktuiuon leveren. Een tengevolge van het niot-nakomen van zijn con tract gevoerd proces, hetwelk met groote kosten gepaard ging, werd tenslotte in zijn nadeel uitgewezen, en dit heeft hom, ten einde raad, zijn toevlucht doom nemen tot de bekende malversatiën. Zoodra hij voriirjn, dat het door hem gepleegde bedrog ontdekt zou worden, had hij zich nog intijds door do vlucht aan gevangenneming we ten te onttrekken. Wijl hij zijn goe- doren onbeheerd had laten staan, werd hij daarop in staat van faillisse ment verklaard. EEN VERGADERING VAN B. EN W. VAN AMSTERDAMTE LOCHEM. Wethouder Serrurier en weihouder Delprat zijn met verlofen wet houder De Vries, wiens verlof was af- geloopen, moet noodgedwongen in Lochern zijn kamer houden. Aldus bestond het college van B. en W. uit den burgemeester en wethouder Jitta en was dus niet vergaderings-fahig. Tot afdoening van zaken moest echter een vergadering plaats heb ben, en hebben de burgemeester, wethouder Jitta en de secretaris, mr. Baëza, zich gisteren naar Lochem be geven, waar het college van Dage- lijksch Bestuur der Hoofdstad verga dering hield in de kamer van mr. De Vries, in pension „Adbo". EEN NIEUW GEBOUW VAN DEN VOLKSBOND. Te midden van het haven bedrijf te Amsterdam is gis terenmiddag een nieuw gebouw van de Maatschappij tot Exploitatie van Koffiehuizen van den Volksbond, tevens wachtlokaal en station voor Eerste Hulp bij Ongelukken, geopend. Het gebouwtje staat op de IJ- kade bij den Strekdam. De plechtigheid van de opening van dit nieuwe gebouw geschiedde in tegenwoordigheid van een groot aan tal belangstellenden, o.a. varf den heer A van der Voort Azn., lid van het hoofdbestuur van den Volksbond. VERDRONKEN. Aan de Berlijnsche bladen wordt geseind, dat in Borkum twee mannen van het badpereoneel verdronken zijn bij ©en vergeefse he poging om een badgast, die zich te ver in zee ge waagd had, te redden. Een dier man non is de Nederlander Barney, uit Hemel in gen afkomstig. Letteren en Knnst MILITAIRE MUZIEK. Men meldt ons Met instemming van Z.Ex. den Mi nister van Oorlog zal er een Prijskamp worden uitgeschreven voor Militaire Marschen, waaraan de kapelmeesters en do militaire muzikanten van het le ger kunnen mededingen. Tot heden worden door de muziek korpsen van ons leger (tenzij bij hooge uitzondering) slechts Marschen van buitenlandsclie componisten gespeeld en is sedert lang de algemeene wensch geuit, om ook in dit opzicht meer Ne derlandsch en Nationaal te zijn. Gewis is het jaar 1913, het feestjaar van Neerlaiid's lüO-jarige onafhanke lijkheid, een geschikte gelegenheid om in ons leger ook te toonen, dat Neder land op dit gebied eveneens onafhan kelijk is. Kerk en School NED. HERV. KERK. Bedankt voor liet beroep t© Noor den ds. J. Haring, te IJselstein.. GER. KERKEN. De classis Dokkum heeft tot het predikambt toegelaten den heer H. Ha sper, cundidaat te Amsterdam. Hij heeft liet beroep aangenomen naar dc Ger. Gemeente op Schiermonnik oog. Aangenomen het beroep te Leid- schendam de heer D. Sikkel, candi- daat te Amsterdam, die voor Monni kendam en St. Jacobi-Parochie heeft bedankt. Rechtszaken IJDELHEID. „De Tijd" vertelt - Tengevolge van oen aanklacht, in gesteld door een handelaar in mode artikelen, stond voor de Arnbemsche rechtbank terecht een 14-jarig meis je, dat vroeger bij genoemden han delaar in dienst was. De kleine be schuldigde was het slachtoffer harer ijdelheid geworden en stond thans terecht wegens diefs'.aL De begeerte, om ook eens netjes op geschikt te zijn, had haar verleid om klit het magazijn van haar meester zich een zijden lintje en een roosje toe te eigenen. Het lintje bond zij tot een strikje om heur haar, het roosje stak zij op haar horst en niet weinig trotsch was zij nu, zich in dit fraaie tooisel door de medebewoners harer buurt bewonderd, misschien wel be nijd, te zien. Helaas, die vreugde was van korten duurde aanklacht wegens diefstal trof de arme, eerlijk© familie als ©en donderslag, en deed het stlile huisgezin, dat nimmer met de justitie in aanraking kwam, da gen vol angst en bekommering door brengen. Ter terechtzitting bekende het meis je luid snikkende wat zij had misdre- lven, doch „straf tnij toch niet al te ihard" riep zij uit, „ik zal het noodt meer doen", en haar bevende hand strekt zij uit naar een in de gesloten terechtzitting aanwezigen man, haar vader, haar natuurlijken beschermer. Deze man staat desgevraagd thans op, om voor zijn dochter, zijn kind, dut daar zit op de bank der beschul digden, toegevendheid of genade af te smeeken. De zwaar beproefde man mist ook de troost, die, bij een zoo zwaren kommer als thans op het ge moed drukt, eenige verlichting geven k;ui den troost der tranen. Zijn oog is star en van glans beroofd. Hij is blind en slechts de klagende stem van zijn kind leidt hem naar de plaats, waar zij zit en zijn lichtloozo oogen naar de tafel, waarachter de mannen zitten, dio rechtspreken moeten naar de letter der wet. Maar ook die mannen, gehard in de ultoefeninsr van hun ambt, gevoe len zich innig bewogen, na de verde diging van den blinden oudon man, met droeve stem en uitgestrekte ar men of gevouwen handen uitgespro ken, gceioton door don uitroep der wanhoop „Och, rukt mijn kind niet van mij af, zij is mijn eenige vreugd, wat zal ons leven ledig zijn zonder haar. Wat zal ik zonder haar aan-J vangon Hebt medelijden, o hoeren, medelijden met mij en met haar.... zij is nog zoo jong, zij weet niet wat zo gedaan hoeft Zij begreep don ernst niet van wat zij deed." Het oog van den armen blinden va der was wel <het ecnlgo in do recht zaal, dat geheel droog bleef, en voor de rechters moet het een heerlijk be wustzijn geweest zijndat onze wet ten in den rechter ook plaats lieten voor den mensch, dio het hart mogen laten spreken. Ook onder lien zijn vaders. Neen, het kind word niet van den vader weggesleurd. De straf die de rechter oplegde bestond in een beris ping. En al werd de vermanende be risping met tranen aangehoord, de vader streek zijn'kind over de won- gen en drukte het kind aan zijn borst, alsof het van een doodelijko ziekte tot een nieuw loven ware gespaard geble ven. Gewis, meer nog dan de uitgestane angst, zal dit oogenbllk van zalige verrukking het meisje in herinnering blijven en haar waarschuwen, nim mer meer de honden naar ©en anders goed uit te strekken, al ware 't slechts om een roosje en een lintje. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cta per regel. rfr, Victoriawater, Oherlatinslain geeft, vermengd met Llmo- nade- of andere Siropen, een HEERLIJKE DRANK. Pers-Overzicht VOORWAARDELIJKE VEROOR DEELING. De U. L. „Vaderlander" bespreekt met groote ingenomenheid het wets ontwerp tot voorwaardelijke opschor ting van een opgelegde straf, verle den week bij de Tweede Kamer inge diend. Er wordt aan herinnerd dat verschillende ministers deze materie reeds in een ontwerp van wet beli chaamd hebben. Zoo mr. Gort van der Linden eu nu\ Loeff. Als bij zoo me nige wet in ons land schrijft de „Vaderlander" staan we thans voor de derde editie, 't Lijkt soms of er een fatum op belangrijke vraag stukken rust. Drie ontwerpen ziekte wet, drie ontwerpen ouderdomsverze- kering, drie ontwerpen voorwaarde lijke veroordeeling. „Zal het ontwerp-Regout hetzelfde lot beschoren zijn als dat zijner voor gangers? Wij zouden het ten zeerste betreuren, want de zegenrijke resul taten met het stelsel der voorwaarde lijke veroordeeling in andere landen bereikt, zullen ook in ons land niet uitblijven. De voorwaardelijke opschorting der straf zal alleen kunnen geschieden voor straffen, welke den duur van 6 maanden niet te boven gaan. Niemand behoeft dus lo vreezen, dat gevaarlijke misdadigers zullen blijven rondloopen. Van hoe groot belang dit nieuwe irstituut zal zijn, ziet men eerst recht in, als men weet, dat in 1909 van de 7599 wegens rechtbankzaken opgeleg ds straffen 3120 korter waren dan een maand, 2007 van één tot drie maan den duurden en 1156 van drie tot zes maanden. In totaal waren dus 82.6 pet. der opgelegde straffen korter dan zes maanden. De „voorwaardelijke veroordecling" zou in verreweg de meeste gevallen den veroordeelde de gelegenheid heb ben geschonken, door een onbespro ken gedrag zijn fout goed te maken, voor de gevangenis hem uit de sa menleving bande. Welk een gunstigen invloed de voorwaardelijke veroordeeling uitoe fent, leert de ervaring in het buiten land. Op slechts een zeer gering per centage der voorwaardelijk veroor deelden moest de uitgesproken straf worden toegepast. In Engeland waren de cijfers in 1908 en 1909 41/2 en 51/2 pet. In Italië schommelt het cijfer tusschen 2 en 31/2 pet. In Belgié zijn de cijfers hoo ger (11 A 12 pet.) doordal daar een proeftijd van niet minder dan vijf jaar word* gesteld. In Noorwegen doorstaat 90 pet. van de voorwaardelijk veroordeelden den proeftijd met goeden uitslag. Hetzelf de resultaat wordt uit Luxemburg vermeld. Van hoeveel belang het nieuwe in stituut is uit financieel oogpunt, blijkt hieruit, dat de Memorie van Toelich ting van het ontwerp-Locff de jaar- lijksche besparing voor den Staat be rekende op niet minder dan één mil- lioen vijftig duizend gulden. De minister schrijft in den aan vang van zijn toelichtende eMmorie, dat dit ontwerp niet in strijd kan zijn met do christelijke levensbeschou wing. Wij zijn dit geheel met Zijne Excellentie van Justitie eens. Doch of de groote man in de Kanaalstraat zijn uitspraak zal onderschrijven, is aan sterken twijfel onderhevig. In het kamp, waar de heer Kuyper den staf zwaait, is tegen de „voorwaardelijke veroordeeling" meermalen gewaar schuwd als een bij uitstek gevaarlijke theorie. De heer Regout is er de man niet naar zich door eventueels Standaard- driostarretjes te laten afschrikken. Brenge de Kamer liet ontwerp zoo spoedig zij kan in het Staatsblad 1" VERKEERDE PRACTIJKEN. Naar in ,,IIet Volk" dezer dagen werd gemeld, zijn er verschillende staatsambtenaren, vooral aan het de partement van Koloniën, hoogere en lagere, die er op zekere manier nog wat trachten bij to verdienen. Zoo staan ze in verbinding met kleding magazijnen, levensverzekering-maat- schappijon, passagebureaux enz. enz., waarvoor ze in te benoemen ambtena ren klanten wenen, enz. „Het Volk" heeft, volgfins zijn oordeel, dc oorzaak van het bestaan dezer vorkeerde prac- tijken genoemd. „De oorzaak van dat alles moet ge zocht worden in do meer dan treuri ge salarieering der lagere ambtena ren. Dergelijke toestanden zullen blij ven bestaan, zoolang men salarissen durft uitkeeren, waarvan het onmoge lijk is t© leven met een gezin. Dc staatscommissie is er van op de hoogte gebracht. Of spoedig verbetering in dezen echter te verwachten is Wij twijfelen er aan. Zoolang er geen groote veranderin gen worden aai gebracht, zal „cor ruptie" aan de orde van den dag blij ven." „De Tijd" is 't echter met deze be schouwing niet eens. „Immers de correspondent zegt zelf, dat de hoogere ambtenaren blijk baar voorgaan" bij deze verkeerde practijken. Welnu, deze hebben dan toch niet de „veelal treurige salaris sen". Wat geeft het dan, of men die „treurige salarissen" in vroolijker in komsten zou gaan veranderen De schrijver in „Het Volk" dwaalt dan ook, als hij meent, dat de zucht naar geld en behoefte aan geld alleen voorkomen bij laag gesalarieerde lie den. Het spreekwoord zegt zelfs, dat hoe meer de duivel heeft, hoe meer hij hebben wil en vermoedelijk is ook daarvan de Staatscommissie wel op de hoogte 1 Veel of weinig, een hoog orf een laag tractement zijn bovendien geheel re latieve begrippen. Dit geldt vooral van de ambtenaars-tr&ctementen in de re sidentie. De vraag is daarbij minder, hoeveel iemand per jaar van den Staat ontvangt dan wel of hij zóó veel ontvangt, dat hij daarvan in den stand, welken hij als ambtenaar van een bepaalde categorie te voeren heeft, behoorlijk leven kan, of hij be hoorlijk kan toekomen. En nu is hot een feit, dat de wanverhouding, wel ke er bestaat tusschen. veel ambte- naarstractementen en de eischen, welke het maatschappelijk leven stelt en welke door den Staat zeiven nog op allerlei wijze verzwaard worden, in hoogere position dikwijls nog groo- ter is dan in lagere. Wio ©enigszins bekend is met het leven in de residen tie, weet, dat de meeste, d. i. de meest drukkende „vergulde armoede", niet geleden wordt in de laagste ambte naarsklassen". DE VERDEDIGING VAN INDIë. Een verslaggever van „De Tele graaf" heeft een onderhoud met Van Kol gehad over diens aanstaande reis naar Siberië, Japan, China en Indië. Hij vroeg daarbij ook het oordeel van Van Kol over de door de regeering ingestelde commissie van onderzoek in zake de beste wijze van verdedi ging van Indië. Van Kol antwoord de: „Ik ben het eens met den heer Van Heutsz, die geweigerd heeft in de com missie zitting te nemen, omdat hij geen monnikenwerk wilde doen. We moeten de verdediging van Indië niet zoeken in de marine. Wie zouden ons eventueel kunnen aanvallen? Japan, Duitschland en Engeland. Ik zeg niet, dat er gevaar voor bestaat, maar die landen zouden 't kunnen doen. Welnu, Japan heeft zoo'n vloot, dat we er niets tegen kunnen uitrichten. En als Duitschland of Engeland de koloniën willen nemen, dan nemen ze Holland en dan hebben ze Indië ook. Neen, de verdediging van onze ko loniën moet te land geschieden. En dan is dit het eenige: wil men ver dedigen, dan bij wijze van den gueril la. Dan hebben we natuurlijk de in landers noodig, waarmee wc dan een massa kleine legertjes vormen. Het is, zoover ik weet, nog nooit ge beurd, dat een volk, hetwelk een gue rilla voerde, gedwongen werd, zich te onderwerpen. Stel, dat de 30 inil- lioen Javanen op onze hand zijn, waarbij zeker toch 4 A 5 miliioen vol wassen mannen, clan komt er geen vijand in. Maar dan moet de verdedi ging con amore geschieden. En ik geloof niet, dat de Javanen reeds thans zoover zijn, dat ze desnoods hun leven voor ons zouden willen of feren, al haten ze ons niet meer. En wat de Buitenbezittingen betreft, Su matra's Westkust, Bali, Atjeh, na de expedities, die daar hebben plaats ge had, vooral onder Van Heutsz, zullen do inlanders daar eer den vijand steu neri dan ons. Om de inlanders bij een eventueelen oorlog op onze hand te doen zijn, moet ons bestuur allervve- ge sympathie wekken en zoover is 't nog niet. Trouwens, de vlootuitbrei- ding die men op 't oog heeft, is een schandaal. Het eenig doel is een ge deelte van de kosten der vloot op In dië te wentelen, en dat keur ik af. Ik heb het enkele jaren geleden eens nagesnuffeld, en toen vond ik geen enkele mogendheid, die haar vloot geheel of ten deele door haar kolo men betalen liet. Wat Canada en Au stralië aan de Engelsche vloot geven, geschiedt vrijwillig. Bij ons zal men echter ecu vloot gaan bouwen, ge deeltelijk op kosten der Javanen, zon der dat deze maar eenige zeggen schap hebben. En dat, waar de hand having der koloniën toch een Neder landsch belang is." Stadsnieuws Zangwedstrijd. Tot gemengd©- en mannenkoren te dezer stede is de uitnoodiging gericht door het mannenkoor „Excelsior" te Amsterdam, om deel te nemen aan een nationalen zangwedstcijd, welken dit koor bij gelegenheid van zijn vijf jarig bestaan wenscht te houden. Waarschijnlijk gedurende de Pink sterdagen van 1913. Niets bijzonders 1 Neen, voor zooveel het deze gebruik©^ lijke aankondiging betreft, voorzeker niet. Maar, de circulaire, waarmede .het bestuur van Excelsior zich richt tot do zustervereeniging, bevat eenige interessante voorwaarden en bepalin gen Onder haar naam „Mannenkoor Excelsior" komt voor de mededeeling: „Zingt zonclor geleende of betaalde krachten". Nu wenscht Excelsior, aan die leuze getrouw, een zangwedstrijd te houden van vereeniging en, welke die Leuze zullen en kunnen onder schrijven. Zeker, omdat geldprijzen eigenlijk de koren er toe brengen met andere dan volstrekt eigen krachten op te treden, om toch maar de hoog ste geldsom machtig te worden, heeft Excelsior de bepaling getroffen, dat er slechts medailles worden toege kend. Maar elke vereeniging, die uitkomt, krijgt eene herinneringsniedaille, ter wijl elke dirigent ter vergoeding eene 'gratificatie zal ontvangen van tien' gulden. Natuurlijn zal streng worden toe gezien op nakoming der voorwaarde, dat elke vereoniging met eigen krachten uitkomt. Blijkt ten deze van ©enige overtreding, dan wordt de eventueel toegekende prijs verbeurd, ©u met alleen lit, maar dc overtreed- ster wordt in all© groote dagbladen bekend gemaakt. Ook de jury wordt een andere rol toebedeeld, dan zij die gewoonlijk spoelt. Do led on ©r van moeten afzon- dcrlijk zitten, zoowel tijdens den wed strijd als bij dc stemming. De vereeniging, die dezen wedstrijd wil uitschrijven, noopt op do sympa thie harer zusteivcreenigingen. Wij zijn nieuwsgierig naar het re- Bultaat 1 Tilly Koenen. Op liet kerkconcert van Maandag avond a.s. in de Groote Kerk, te geven door Tiliy Koenen en Louis Robert, zal ecu zeer mooi programma worden uitgevoerd. Tilly Koenen zal zingen liederen van Tosti, Wolf, Heinr. van Eyken, Grieg, Verdi, Bern. Zweers, Liszt en Dvórok. Louis Robert speelt orgelstukken van Bach, Boöllmann, César Franck pn Guilmant. Het kerkconcert te Alkmaar wag een groot succes. Kinderfeestje. Vrijdag zouden de kinderen der le den van de coöperatieve brood bakke rij en verbruiksvereeniging „Vooruit gang", welke zich hadden opgegeven voor een dor cursussen, indertijd door de coöperatie voor de kinderen opge richt, een uitstapje maken naar Umuideu. Daartoe zouden zij te ongeveer 9 uur vertrekken, doch toen meenden do leiders, «enige onderwijzers met hunne dames, dat het maar beter was niet te gaan, gezien de slechte weers gesteldheid, die nu juist niet aanlok kelijk was, om een dagje door tc bren gen aan het strand. Besloten werd toen de kinderen, ruim 60 in getal, maar binnenshuis bezig te houden. Daartoe kwamen zij te ongeveer 1 uur te zamen in het volksgebouw „Vooruitgang", Smedo- straat, waar tot ongeveer 2 uur werd vertoefd, waarna alle kinderen naar de Kroon gingen, om daar een bïos- cope-voorstellxjig bij te wonen, welk© voorstelling, het belioeft haast niet gezegd, zeer in den smaak viel. Na afloop daarvan verzamelden de kinderen zich wederom in „Vooruit gang", waar «enige versnaperingen werden gebruikt en de kinderen ver der door eenige spelen aangenaam werden bezig gehouden tot ongeveer 6 uur, waarna allen voldaan huis waarts koerden en al hadden zij dan geen stranddag gehad, genoten was er veel. Leger des Ileils. Door liet Leger des Heils werden ia do afgeloopen week verstrekt in de „Metropool" (goedkoop volkslogement en gaai keuken) 537 porties voedsel en 20 nachtverblijven, en in de „Toe vlucht voor D-akloozen" 476 porties voedsel en 119 nachtverblijven. LIEDERTAFEL „HAARL. ZANG GENOT". Bovengenoemde liedertafel, direc teur de heer N. H. Andriessen, zat morgen, Zondag, deelnemen aan den zangwedstrijd, uitgeschreven door de zangvcreeiriging „Nut en Genoegen" ter gelegenheid van haar 15-jarig be staan. „Haarl. Zanggenot" zingt in de 2de ofdeeling en zal uitvoeren als ver plicht koor „Goede Nacht" van B.- Varhallen en als vrij nummer „Op 't Kerkhof, van den directeur, den heer N. H. Andriessen. Hinderwet B. en W. van Haarlem brengen ter kennis, dat door hou is ontvangen een bekendmaking van B. en W van Schoten, dat het verzoek van de Overste van het St. Luciagesticht te Schoten, om in het perceel, kadastraal bekend in Sectie B, No. 3752, een mo tor van 3 P.K. te mogen plaatsen tot het oppompen en persen van water, door hen is toegestaan. Baden. In het Douche-badhuis aan den Kou- denhorn zijn in do afgeloopen week 650 baden genomen en in dat aan het Leidsche plein 534 baden. Museum van K u n s t n i j v e r- heid. Sedert ruim 14 dagen wordt in het Museum van Kunstnijverheid alhier, een complete serie kunstplaten uit Nederlandsch Oost-Indié ten toon ge steld, die ons ©en blik geven in land en bevolking, zijn landschap en zijn omgeving, zoodat men zich een juist begrip kan vormen omtrent toestan den, die, indien men Indië niet heeft bezocht, men nauwelijks kan vermoe den. Zondag is de toegang kosteloos. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Gevonden en terug te bekomen bij: II. Scholten, Bloemendaalsche weg 142, te Bloemendaal, een damespara- pluie en een wandelstok. J. van den Berg, Midden Duin- en Daalsche weg 7, te Bloemendaal, een A. Moeuwenoord, Dumpvloedslaan 19, te Overveen, een hondonhalsband met Haarlcmsche penning; W. van Leeuwen, Popelingstraat 10, te Haarlem, een gouden broche met kinderportret. W. Floórén, Zijlweg 68a, te Over veen, een kinderportemonnnie. Aan het bureau van politie te Over veen, een gereedschapskistje van een automobiel. SANTPOORT. Er zal een openbare les te Sant poort in Kélting's Bijenpark goge ven worden door den heer L. van Giorshergen, loeraar in bijenteelt t< Wapeningen, op Maandag 19 AuguS dus, a.m. 1.30.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 10