WOONSCHEPEN. De heer Th. II .Ph. van Papen- drecht schrijft in het „Tijdschrift voor Armenzorg en Kinderbescherming": Wie in den zomer Friesland door reist en dit te water onderneemt omdat juist daardoor de schoonheid der provincie het meest uitkomt ziet ie midden van de taliooa vele en onderscheiden vaartuigen, eigenaar dige scheepjes. Sommige liggen ver borgen in een kreek, als weggescho len voor het oog van de nieusgicri genandere zijn vastgemccrd aan den wal. Deze scheepjes trekken door hun eigenaardigheid, hun gemis aan tui gage terstond de aandacht en op de vraag, wat voor vaartuigen di' zijn, klinkt het, als een doodgewone zaak „Woonschepen". De toerist verwon dert zich nog meer, want z.i. zijn alle schepen bewoond l Doch onder woonschepen wordt lots geheel anders verstaan, liet zijn die categorie van vaartuigen die met het bepaalde doel tot woning zijn in gericht. Gebrek aan woningen, duurte der huizen, armoede, alsmede de uit oefening van het bedrijf vormen den bestaansgrond. Op het platteland als mede in de kleine steden is de wo ningnood groot, omdat niemand zich aangetrokken gevoelt tot het bouwen van woningen voor die categorie klei ne burgers, welke een zeer schamele huursom kunnen betalen. Maar ter andere zijde maakt de Woningwet het voor deze laatsten beslist onmo gelijk een woning te betrekken. Ar moede is hiervan de oorzaak. Ook brengt het bedrijf mee aan geen vaste woonplaats te zijn gebon den. Onder de bewoners der woon schepen zijn arbeiders, die den gehee- len zomer bij de boeren hun werk vinden en nu eens hier, dan weer elders in dienst zijn. Of hun kleine negotie maakt het voor hen wensche- lijk zich gemakkelijk te kunnen ver plaatsen. Zij zoeken een conlrum op, van waaruit de omtrek wordt be werkt. Alle dezen wonen in een zoo- gei i a amd woon schip. Het woonschip, gewoonlijk óf een oud, afgedankt vaartuig, óf een praam, óf oude tjalk, wordt tot dit doel ingericht. Op het achterdek oen vrij hooge kajuit, die de eene kamer omtrekt, het middenschip vaak lot keuken, slaapplaatsen, het voorschip tot laatstgemeld doel omgevormd In de niet groote ruimte huist een ge zin, vaak met een talrijk kroost geze gend. Er heerscht onderscheid onder de bewoners: evengoed als onder de bur gers. Sommigen genieten een zekere welvaart, on deze zijn de beste. Maar de allerarmsten verkeoren in zeer el- lendigen locstand. Uit deze worden de bedelkinderen gevormd. De jeugd wordt gedresseerd om door kleine ne gotie of hun weeklagen de barmhar tige harten der meergegoeden te be werken. Wanneer de najaarsstormen hun kracht doen gevoelen, de veldarbeid is geëindigd, en ook de kermissen zijn afgeloopcn, komt langzamerhand de „vloot" „naar stad" afzakken on me ren zij zich als haringen in een ton, langs de wallen. Daar slaan zij hun wintertenten op. Wfe in het zomerge- tij een spaarduitje heeft overgelegd, teert dat in den winter op. Vaak gaan de kleine negoti'anten bij prachtig na- jaars- of winterweer nog eens den boer op. Deze bewoners zenden hun kroost geregeld ter schoolzij hebben ook bun domicilie, waar zij geregeld overwinteren. Maar ook overwinteren velen in sleden en zij zoeken evenzeer een plaatsje op, die geen domicilie heb ben. En omdat deze laatstgenoemden behoorden tot de allerarmsten, komen, zij daar overwinteren, waar zij we ten, dat de liefdadigheid het aller grootste is. De particuliere liefdadig heid wordt óp zware proef gesteld: het Burgerlijk Armbestuur ziel hen met schrik aankomen. Van naleven der Leerplichtwet geen sprake. Alsof er geen wetten bestaan, zoo gedragen zij zich. 's Morgens vroeg zenden zij hun kroost met het mandje beladen met koopwaar de stad in of in den omtrek en het gebedel begint. Deze kleinen zijn gedresseerd. Verhalen over ziekte thuis, zwakte, armoede, mishandeling, klinken den bewoners in de ooren. Het traditio- neele „nieuwe" broertje of zusje doet opgeld. En wie kan een klagend kind wegzenden, ongetroost? De familie leeft van de opbrengst van de bedelgelden. De bewoners der woonschepen ko men weinig in aanraking met de jus titie. Diefstal en rooverij behooren tot de zeldzaamheden. En dank zij de krachtige actie togen drankmisbruik is het percentage dronkaards zeer ge ring. Maar de economische wanver houdingen te cener zijde als de be staande toestand der paupers, doet de woonschepen blijven beslaan. Telken jare wanneer de winter voorbij is, verlaten de meesten weer hun veilige haven, zwerven zij dooi de provincie en keeren in het najaar terug, levende vaak, ook door luiheid, van de milddadigheid. Of ooit de woonschepen zullen ver dwijnen? AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 50-jarige werkman J. S., wo nende te Schevoningen, is op de scheepstimmerwerf van den lieer A. Pronk te Vlaardingen, bij het lossen van goederen, door een vallenden laadboom getroffen. In bewusteloozen toestand werd hij naar het zieken huis gebracht, waar hij kort daarna is overleden. MILITIEPLICHTIGE KOSTWIN NERS Eerlang zullen de maatregelen, vastgesteld worden ter uitvoering van de bepalingen der Militiewet, betref fende de militieplichtige kostwinners. Rechtszaken OMKOOPEN. Het Gerechtshof te Amsterdam oordeelde in hooger beroep tot een boete van f 300 subs. 30 dagen hechte nis J. de N., wïen door de reohtbank een maand gevangenisstraf was opg< legd wegens poging tot onlkooping vuil twee rijksveldwachters, door hun ieder 2 rijksdaalders ra de hauxl te stoppen, toen zij hem wildon verhali- seeren, wijl hij op 9 Febr. in zijn motorbootje op het afgesloten IJ op eenden geschoten had. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regeL Hebt gil een nlereandoenlng? Nierkwalen doen verschillende per sonen op verschillende wijzen aan, want de schadelijke 9toffen, die niet door de verzwakte of zieke nieren aan het bloed onttrokken worden, tasten eerst het zwakste punt van uw gestel aan en dit zwakke pont is zeidon het zelfde bij verschillende menschen. Is uw rug zwak en pijnlijk? Hebt gij zwellingen onder de oogen, in do en kels of handen? Hebt gij last van rheuiriatisohe pijnen, stijfheid der ge wrichten, pijn in de lendenen of heu pen? Vertoont zich neerslag ln de uri ne, as het waiter van ongewone kleur, hebt gij moeite met de loozing, bra.ii- derigbeid of pijn? Voelt gij u altijd lusteloos, terneergeslagen en uitge put? Dan kunt gij er zeker van zijn, dat uw nieren goed werken. Onmiddellijke hulp is dan noodza kelijk, want zieke of zwakke nieren herkrijgen niet uit zichzelf hun oude kracht en gezondheid. Verwaarloo- zing der eerste verschijnselen doel uw kwaal toenemen en leidt lot gevaar lijke ziekten als niersteen, waterzucht, verzwakte liartswerkuig, enz. Het geneesmiddel bij uitnemendheid vindt ge in Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die de niergiften afvoeren en aan de nieren en blaas hun kracht teruggeven om hun gewichtig werk weer behoorlijk te doen. En zonder dat deze organen weder volkomen normaal werken kunt gij uw gezond heid niet herkrijgen. Alleen de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn betrouwbaar, let er daarom op of de -hondteek eniing van Jatues Foster op het etiket voor komt De echte zijn te liaarlem ver krijgbaar bij de heeren J. J Göppin- ger, Groolo Houtstraat 147a; en K van Eden, Spaarne 38. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post- wissel k f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Geabouneordcn hebben het voorrecht, vragen op veracht tiend gebied, mits veer beantwoording vatbaar, in te renden bij do Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 33. Allo antwoorden worden geheol kosteloos gegeven on 7.00 spoedig mogelijk. Aon vmgen, die niet volledig drom en woonplaats van don inzender vermelden wordt geen aandacht geschonk^u. VRAAG. Ik heb goederen ge kocht en elke week betaalde ik f 1.—. Wegens slapte in de werkzaamheden kon ik niet betalen, maar wel over 14 dagen. Heeft men nu het recht om een kwitantie van 4.te stu- r0nANTWOORD. Men heeft het recht te beschikken over zooveel, als u op dat oogenblik schuldig was, niet meer; tenzij in uwe overeen komst anders bepaald is. VRAAG. Als men den dienst met 1 Augustus opzegt, wanneer mag men dan vertrekkenï ANTWOORD. Den derden Au gustus. VRAAG. Ik heb mijn betrekking opgezegd, en nu heeft mijn patroon een ander genomen. Heb ik nu recht op 11 dagen loon? ANTWOORD. De patroon kan u, als u bij de week aangenomen bent, met een week ontslaan. U heeft dus alleen recht op die week loon. VRAAG. Ik ben met Mei in bolrck- king gekomen en heb f 5 godspenning ontvangen, maar daar ik niet zeer sterk ben, kan ik niet alles verrich ten. Toen heeft mevrouw mij den dienst opgezegd tegen 15 Juni. Ne heeft mevrouw den halven godspen ning afgehouden. Heeft mevrouw daar het recht toe? ANTWOORD. Als mevrouw den dienst opzegt, mag zij den godspen ning niet afhouden. VRAAG. Mijn zoon heeft veel last von "vetpuistjes. Wal is hier aan te doen? ANTWOORD. Raadpleeg een ge neesheer. VRAAG. Wal is hier to doen'op Koninginnedag? ANTWOORD. Do pionnen zijn nog niet bekend gemaakt, VRAAG: Heeft mevrouw het recht haar dienstbode, die wegens ziekte wegblijft, maar laat weten, dat zij ziek is, don dienst dadelijk op te zeggen? Kan ik nog schadevergoeding eischen? ANTWOORD: Mevrouw meet den opzeggingstermijn in acht nemen. L" heeft dus recht op scltadevcrgoeding. VRAAG: Mijn kanaries zitten voort durend in een hoekjo van de bood. Zij eten en drinken goed. Boren den staart bevindt zich eene verdikking die ik reeds tweemaal doorgeprikt heb, maar telkens terugkomt; zij zin gen bijna niet, on hijgen voortdurend. Wat is hier tegen te doen? ANTWOORD. Uw vogels zulten te vet zijn. Geeft als voedsel zoet zomer- raapzaad, dagelijks een blaadje groen en om den anderen dag een bad. Hang do vogels vooral op een plaats waar veel frissche luoht komt, dooh geen loclit. Aan die verdikking (vetelter) mug u niets meer doen. VRAAG. Hoe kan ik den poot van een ree met hoef en huid er aan het liest prepareéren, teneinde dien te gebruiken als een heft aan een mes, vouwbeen of tets dergelijks? ANTWOORD. Dat is ons niet be kend. VRAAG. Ik heb een keeshond, dien ik heb laten scheren. Nu groeit zijn haar weer, maar er zijn plekken, die geheel kaal blijven. Wat is hier aan te doen ANTWOORD. De kale plekken otn den anderen dag wasschen met groene zeepsop en daarna insmeren met BoorvaseliniiC. Het haar zal dan wel terugkomen. VRAAG. Welk middel is er tegen houtworm in meubels? ANTWOORD. De aangetaste diee- k-n bes'rij ken met potroteiun. VRAAG. Mijn dierslhodo wilde, in- plaals van op 1 Sept. op 9 September in betrekking komen, wat ik niet toe stond. Nu liet zij Zondagavond door haor zuster den Godspenning terug brengen. Heeft zij daar recht op ja of neen ANTWOORD. Feitelijk heeft zij de dienstbetrekking aanvaard. Maar, zonder prooedecren, is er niet veel aan te doen. ais zulk een overeenkomst wordt verbroken. VRAAG. Ik ben bij een Roomsch- Kath. patroon als strijkster en moet met Roomsche Zondagen thuis blij ven. Mag mijn patroon die dagen nu afhouden, ja of neen ANTWOORD. Dergelijke dingen be hooren geregeld te worden, vóór de dienstbetrekking wordt aangegaan. Als u per week gehuurd is, meenen we echter,,dat. de patroon geen recht heeft u loon te korten. VRAAG. Zijn Pronk- of Piet-ïlein- hoonen voor de consumptie bruik? baar ANTWOORD. Zij worden gebruikt als varkensvoeder. VRAAG. Waar kan een meisje voor actrice sludeeren ANTWOORD. Aan de tonneelsehool te Amsterdam. Directeur is dt heer Bouberg Wilson. VRAAG. Bestaat er in Den Haag een inrichting of school, waai' kleine kinderen, wier ouders den geheelen dag niet thuis zijn, van 's morgens tot 's avonds gehuisvest kunnen wor den ANTWOORD. Of er in I)en Haag dergelijke cröches zijn, is ons niet be kend. VRAAG. Heeft een dienstbode recht op jilaatsgeld bij sterfgeval t ANTWOORD. Voor zoover ons be kend is, niet. VRAAG. Wegens sterfgeval gaat een huishouding met November uit el kaar. lleeft een dienstbode recht op een kermisfooi ANTWOORD. Recht op ec-n fooi heeft niemand, liet is wel het g e- b r u i k, 0111 een fooi te geven, en als do dienstbetrekking eindigt, zonder schuld der dienstbode, wordt de fooi ook altijd .gegeven. Uit de Omstreken HOOFDDORP. Aangenomen is het beroep naar de Geref. kerk te Hoofddorp door ds. E. Schouten te Bolnes. Letteren ea Kunst DE NEDERLANDSCHE TOONEEL- VEREENIGING EN DE KON. GOEDKEURING. Het volgende sclirijven wordt door Herman Heyarmans aan de pers ter plaatsing gezonden ln do hoop, dat de belanghebben den aan het betrokken ministerie er niet „ontstemd" door zuilen zijn, meen ik wel te doen met de navolgen de klacht voor deu dag te komen. Na hot faillissement der „Noderlandsclie Toonoelvereenigmg" werd door «eni ge kunstvrienden en door mij mot inderdaad „bekwamen spoed" op den lOden Juli te Amsterdam die akte ge passeerd van de Naamloozo Vennoot schap „Toonerlvoreoniging", met het doel reeds in het begin van dit sei zoen den „Holiandschen Schouw burg" door een niouw gezelschap te doen bespelen. Op 12 Juli werdeu de- stukken door den notaris naar Den llaag gestuurd met het dringend ver zoek de zaak te „bespoedigen". Nu is kunst wel geen „regecringszaak". maar tenzij men in de Residentie poon kranten leest, kan men daar weten, dat een theaterseizoen in de eerste dagen van September pleegt te lvegiimeii. Voor ongeveer drie weken vervoegde zich bij mij oen recher cheur, om o. m. to informeeren, of aioch ik, noch een der oprichters van onze Naamloozo Vennootschap een „onteerand" vonnis op den kerfstok had. Mijnerzijds gaf ik de meest ge ruststellende verzekering, en do re chercheur verwijderde zich, alweder met „bekwamen spoed". Het is van daag 16 Augustus. Er is nog geen Koninklijke Bewilliging. Wat anders bij „bekwamen spoed" in drie weken gesciile.lt, duurt nu reeds bijna vijf weken, liet gevolg is, dat wij aan zienlijk later moeten beginnen en ieder der geëngageerden zoo goed als wij zelf hier door aanzienlijke schade lijden. Zoolang de voorwaardelijke contracten van onze vennootschap door geen definitieve vervangen zijn. kunnen cn inogon wij voor do wet niets doen. Tot zelfs het tableau de la troupe publicoercn wij voorzichtte heidshalve nog niet, uit vrees dal Den Haag na vijf weken er nog ecu zesde of eon zovende bij neemt-.,. Hot betrokken ministerie heeft liet na tuurlijk buitengewoon druk, vooral in den vacaiiitiolija den ambtenaren treft allerminst blaam, maar is het. correct, dat wij hiervan dupe vvor- JOIIANNF.S TROJAN GEëERD. Ter gelegenheid van zijn 75en jaar dag is do dichter Johannes Trojan tot doctor honoris causa in de filosofie benoemd door de universiteit te Ros tock. Gemengd Nieuws HET WEER IN HET BUITEN LAND Het Westenwindweer duurt voort Veelal is de barometer enkele m M jestegen. Bestendig is het weer ech ter niet geworden. De skchtvveerkern ligt op het oo genblik in Zuid-Zweden, waar het ge plasregend heeft. Langs de Noorsche kust is liet daarentegen veelal opkla rend weer. Op do Scholsche hooglanden ko men tijdelijke opklaringen voor, maar viel plaatselijk nog wat regen. In Zuid-Engeland weert of tempert een egale nevellucht den zonneschijn. In Duitscjiland wisselt een egale bewolking af met opklaringsperio- den. Plaatselijk viel nog regen. Hier en daar kwam een onweertje voor. In Frankrijk is 'l veelal druilerig weer en ligt de temperatuur nog be neden normaal. In Zwitserland is het afwisselend bewolkt, liet is er aangenaam frisch, locale storingen brachten soms nog eenigon regen. EEN VERDIENSTELIJKE VROUW. Te London is mejuffrouw Octavia Hill overleden, die jaren lang roods in het belang dor Londensche armen werkzaam is geweest. liet was al ui 1864, dat mejuffrouw Hill getroffen werd door den eltendi- gen toostand der huizen, waarin de auilen vau Londen verbleven. Zij peinsde op middelen oin daarin ver betering te brengen en werkte een ,plan uit, dat zij aan het oordeel van Ruskin CHiidenviorp. Deze keurde liet niet alleen goed, maar stelde haar ook een bedrag van 3000 pond sterling ter beschikking, dat haar in staat stelde om hare plan nen ten aanzien van drie huizen in Marylchone to verwezenlijken. Niet tegenstaande de bewoners vee! rui mer bohirisd werden en toch' hol zeikte aan huur betaalden als te voren, werd haar arbeid met succes be kroond, aoodai zij in verloop van lijd niet alleen de som, die Ruskin haar ter hand gesteld had, kon terugbeta len. maar nog im tal van huizen in Marylelione <te noodige verbeteringen Jion aanbrengen. Overal wist zij orde cn reinheid te brengen, waar te vo ren de grootste wanorde en ruwheid werden aangetroffen. Ook bracht z.ij hot denkbeeld eoner speelplaals Voor de Hndcren harcr huurders in toepassing en eigenaar dig was het zeker, dat oen vuilnisbelt voor dat doel werd omgewerkt. Eene gemakkelijke verhuurster was mejuffrouw Hill niet, gelijk blijkt uit hare opvatting van de verhouding tusschon verhuurder en huurder. „De grondtoon moet streng zijn. Er moet wel dikwijte krachtig worden opgetreden, al lieeft men ook met de lieden te doen. Wanneer de huur niet betaald wordt, moei onmiddellijk do last tot ontruimen volgen en dan komt het geld er meestentijds ook wel. Behalve dien onverbiddclijken eisch tot liet betalen der huur, moot er ook een eeuwigen kruistocht wor den gehouden tegcai allerlei euvol- standen." Sedert mejuffrouw Ilill aan den ar beid toog, is het woningwezen een on derwerp van gemeentezorg geworden, maar aan haar komt de eer toe. te London het eerst in dten geest te heb ben gewerkt. EEN GEDENKTEEKEN. Donderdag werd te Southampton de eerste steen gelegd voor een godenk- teeken, dat er zal worden opgericht ter herinnering aan de „Pilgrim Fa thers", die daar den lSden Augustus 1C20 aan boord van de „Mayflower" naar Noord-Amerika vertrokken. Hot gedenktcoken zal den vorm krij gen van een teren op de plaats, ran waar do „Mayflower" vertrok. Gelijk tx kend waren de „Pilgrim Fathers' afgescheidenen uit Enge land, die eerst een wijkplaats zochten en vonden te Leiden, maar daar ook niet konden aarden en toen de rois naar Noord-Amerika ondernamen. Hier waren hun landgenooten reeds in Virginia gevestigd. Naar men wil opzettelijk, bracht de gezagvoerder vau do „Mayflower" echter do land verhuizers te Plymouth bij Kaup Cod aan wal, waai' zij veel van de koude hadden to verduren en velen hunner omkwamen zoo meldt hot „Ilbld.". DE VOORTVLUCHTIGE ADVO- CAAT. Er is legen den voortvluchligcn Berlijnschen advocaat Paul Brede- reck een bevelschrift tot inhechtenis neming uitgevaardigd. Hij moet zich aan hciu toevertrouwde deposito's vergrepou hebben. BRUTALE DIEVEN. Nu de techniek liet zoover hoeft go- bracht, dat brandkasic-n haast niet meer te openen zijn door niet daartoe gerechtigden, nemen do inbrekers eenvoudig het geheele meubel mede. Te Reims is ingebroken in liet kan toor van een koopman. Don volgen den ochtend bleek, dat de nachtelijke bezoekers door liet keldergat; waren binnengekomen, alle kamers hadden bezocht om moe te nemen wat hun gading was, om zicli daarna verwijderen met oen brandkast van een gewicht van ongeveer 200 K.G. De politie heeft tot nog toe ge. spoor van de dieven kunnen cmtdek- 5000 STAKERS. Te Nantes tiebboa 5000 metaalbe werkers den arbeid neergelegd, om dat op twee groote scheepswerv en 22 Spaansohe arbe.ders zijn aangenomen Een vergadering van stakers heeft besloten niet eer aan den arbeid te zulten gaan dan wanneer de Span jaarden wocr ontslagen waren. Was heden deze eisch niet ingewilligd, dan zou liet besluit genomen worden de .taking voort to zotten totdat den ar beiders „genoegdoening" zou zijn ge geven. I)E NIEUWE A MtDGASBRON in Kaesarmar, Hongarije, is door de onvoorzichtigheid van een arbeider, die ondanks het verbod zijn pijp had aangestoken, in brand geraakt. De M. hooge boortoren was in zeer korten tijd in vlammen opgegaan; de arbeiders, die zich op den toren he- •onden, waren genoodzaakt er af te springen, waardoor drio hunner waar gewond werden. De schade oor den ondernemer bedraagt- ruim 100 000. De brandende bron, die da gelijks 70.000 kub. meters gas levert, hoopt men in drie of vier dagen te kimmen blusschen. EEN ENGELSCII PROFESSOR VERONGELUKT. Uit Zürich seint men, dat de Engel- sc.he professor in de chemie, Johns, uit Cambridge, met zijn vrouw bij de bestijging van den Mont Blanc om gekomen zijn. De professor was eerst sinds veertien dagen getrouwd en be vond zich op zij 1 huwelijksreis. VERVALSCHING VAN KOFFIE. In Duitschland wordt sterk gedaan aan vervalsching van koffie. Als de neesl in zwang zijnde manieren van vervalsching van gebrande koffie kent men de kunstmatige verzwaring door glazuurmiddelen en water, of de toevoeging van zaadvruchten, die uiterlijk vrij veel op do koffieboon ge lijken. Meldde ten vorige jare een tech nisch blad. dat de reeks der verval- jchingssloffen weer met een tweetal was uitgebreid^ en wel met de zaden der blauwe lupine (Lupines augustifo- lius L.) en van Lathyrus *®t>vuo r~ deze wordt veelal als veevoeder ver bouwd thans is prof. dr. H. Weller uit Darmstadt een nieuwe verval sching op het spoor gekomen, nl. toe voeging van het bekende veevoeder sojalwunen. Vooral bij dure soorten wordt deze nieuwste vervalsching toe gepast; enkele monsters koffie waren zelfs met 30 pCt. sojaboonen ver- valscht. HERTOGIN ELISABETH VAN GENUA. Hertogin Elisabeth van Genua, ge boren prinses van Saksen, is te Strefa in haar 83e levensjaar overleden. Aan haar sterfbed waren hare kinderen. <1.; koningin-weduwe Margaretha van Italië en hertog Thomas van Genua, tegenwoordig. De overledene was een zuster van de overleden koningin Al beit en George van Saksen. Zij was eon der negen kindereu van koning .lohann van Saksen en zijn gemalin Amalia v. Beijeren. Den 22sten April trad zij 111 het huwelijk met prius Fer dinand vau Savoye, hertog van Ge nua, een jongeren broeder van ko ning Victor Emmanuel II van Italië. Reeds den lOden Februari 1855 bleef zij ais weduwe met twee kinderen achter. Im October 1856 sloot zij een tweede huwelijk met markies Niccolo Rapollo, met wien zij 26 jaren geluk kig gehuwd was. Hare dochter Mar garetha huwde in den ouderdom van 16 jaren haar neef, den Iateren ko ning Humbert en werd de moeder van den tegenwoordigen koning van Italië. DE DUITSCHE KROONPRINS NAAR ENGELAND. Naar de „Beiliuer Ztg." weet mede te deelen, zullen, de Duiische kroon prins en kroonprinses in September 11a afloop der manoeuvres een bezoek aan Schotland brengen. Zij hemden zelf zijn genummerd, zoodnt ieder lezor weet, hij welk „vervolg" hi| zich bevindt. Verder is do uitvin, ding zoo gemaakt, dal men na aan koop van twee hemden de bezitter van oen heelc roman is. Dc voordeelen zijn in het oog val lend. Ton eerste behoeft rncn niet eiken dag van overhemd te verwisse len. Men scheurt eenvoudig ccn dei bladen af cn geeft daarmee den schijn, dat men dagelijks een nieuw overhemd draagt. Ten tweede wordt men eigenaar van een spannende ro man met vervolgen, waarbij men ten derde, niet als bij feuilletons, steeds 2» uur naar het vervolg hoeft lo smachten. De ondernemer betaalt zoor hooge honoraria aan de auteurs van zijn overhemd-romans, 't Zaakje moet best gaan cn de overhemden, aankoop eenvoudig enorm zijn. EEN KLEINE RIJKAARD. Mevrouw Aster, wier echtgenoot bij de ramp van do „Titanic" om hol le ven is gekomen, heeft te New-Fork Hot leven geschonken aan oen zoon. Volgons de Amerikaansche bladen bedraagt het bedrag, dat den jeugdi gen wereldburger uit de nalaten schap van zijn vader toekomt, de kleinigheid van 3 millioen dollar. Pers-Overzicht VOORZICHTIG MET PROTECTIE. Uit een hoofdartikel in „De Contro leur" Er is. thans ook in de Tweede Ka mer. blijkens het verslag van de com missie van voorbereiding over het oiitwerp-Tariefwet, een krachtig vrij zinnig levon, een zeer waardeerbare vrijzinnige strijdlust ontwikkeld, dio zoo iets hoop geeft, dat in ons land de reactie, ook die, welke den schijn-vorm van vooruitgang aan nam ,ten slotte niet zal zegevieren. Het liberalisme bevindt zich heden ten dage te midden van de wildernis. Er is geen plek in ziin omgeving, van waar het niet op allerlei wijze wordt bedreigd. En meer dan ooit staat het grondbeginsel van den vrijhandel, zelfs hij den besten lihernal, bloot aan twijfel, die een gevolg zijn van de al lengs meer gecompliceerd wordende prodnetieverhoudingen op dc wereld markt. Er is reden, het dogma vun den vrijhandel niet meer als zoodanig te aanvaarden. De algemeene leer, dat slechts dan een staat tot zijn hoogsten productievorm wordt gebracht als hij de vrijheid heeft, slechts dio bronnen van welvaart te doen ontwikkel-»'» waartoe de bodemg«=4«,d"eia en de geografisch» iteging gelegenheid ge ven, en overigens de vrijheid dient te hebben, datgene, wat hij zelf niet on der do meest begunstigende voorwaar de produceert, van elders te betrekken gaat niet meer op. De stelling, dat kunstmatige bevoorrechting van in dustrieën, door middel van protectie daarom uit. den booze is, omdat ze krachten onttrekt aan de natuurlijke en daarom meest lucratieve welvaart- bronnen des lands, geldt nam. in zijn algeineenen vórm niet meer, doordat bij onze naburen, -vooral Duitschland, zich eeu protectie-tactiek ontwikkeld heeft, waardoor meuig halffabricaat goedkooper op de buitenlandsche markt wordt gebracht, dan op de bin nen landsche. Dat is bijvoorbeeld, wat Duitsche garens en Duitsrii gietijzer betreft, overbekend. Eerst dan als men in Duitschiand mocht gaan inzien, dat het protectie- stelsel thans daar zijn rol van baker tegenover de niet meer jonge indus trie heeft uitgespeeld, en men terug keert tot don vrijhandel, dan ontstaat voor ons, Nederland, tevens de moge lijkheid, de doctrine van de open deur wepr zonder voorbehoud te aanvaar den. De tegenwoordige omstandigheden, waarin"ons klein land tegen Duitsch land is komen te verkceren ,eischt ech ter een fijnere, meer bereidvolle tac tiek dan de grove terugslag tot liet protectionisme, waartoe dit kabinet het waiikiaukig sein heeft gegeven. De overweldigende detailkritiek, waaraan liet ontwerp heeft blootge staan, toont voldoende aan, dat dit wetsontwerp een zeer grofbandige aanslag is op onzen handel. Er is in hei drijven van het kabinet, dat zien volledig deed kennen als een kabinet van reactie in den zin van dat ver ver leden, locu de economie de staten, de steden zélfs, zich nog dacht ais vijan den, en men geloofde, dat elk voor deel van den een, als tegenkant, een nadeel voor den ander meebracht, zijn dan voornemens eenigen tijd te j niets van het beleid, kind van zulk Balmoral te vertoeven. UlfciIlNA. Naar uit Kanton gemeld wordt, heeft het plaatselijk bestuur er ui terst streuge maatregelen genomen tegenover hen, die voortgaan slaven te houden, gelegenheid tot spel of het gebruik vau opium le geven. Over treding van de wet in dit opzicht wordt met den dood gestraft Speel holen, opiumkitten, verdachte huizen zijn gesloten en bij het huren van kamers in een hotel, moeten, tenzij men vreemdeling is, allerlei formali teiten vervuld worden. Op den eersten Juli hebben er 25 terechtstellingen plaats gehad van menschen, die zich schuldig gemaakt hadden aan da den, die de overheid strijdig-achtte met de zedelijkheidswetten. De plaatselijke overheid van Kan ton heeft een onderzoek in laten stel len naar het aantal kinderen, dat school gaat. Daaruit blijkt, dat er te Kanton 2-1.020 kinderen van 7 tot 10 jaar oud zijn. Van dat groote aantal gaan er slechts 5162 jongens en 1502 meisjes op school; 7189 jongens on 9869 meisjes gaan niet op school. Zeer vele ouders verzetten zich he vig tegen het door de politie ingestel de onderzoek; veten hunner zijn tc arm om hun kinderen school te kun nen laten gaan, anderen willen het door hun kinderen met arbeid v diende geld niet missen. AMERIKAANSCI 1E HUMBUG. De Amerikanen hebben weer iets nieuws gevonden. Men raadt het in geen honderd jaar. Een ondernemen de kop vervaardigde overhemden met roman-vervolgen. De hemden hebben een papieren opnaaisel niet 7 los op elkaar liggende bladen een scherpzinnigheid en zakenkennis, ls in het verkeer van moderne be- riende naties noodig is. Het is dei naties, en vooral ©en vooruitstrevende natie, onwaardig, den nabuur te bruskeoren met protection&ele maan regcieii, die den handel aan den Rijn,, dien zelfs over den Oceaan uojien tot maatregelen van verweer." KIESRECHT VOOR BEDEELDEN. I11 „De Klaroen" bespreekt dr. J. van Dorp het oiderwerp. „Kiesrecht voor bedeelden". Hij betoogt, dat hoe langer zoo meer gevoeld wordt, dat iu do kerk het kiesrecht voor bedeelden niet kaai uit blijven cu dat, indien de kerk bedeel-' den liet stemrecht geeft, liet protest tegen de burgerlijke uitstluiting wel' mei zal kunnen uitblijven. De scluijver ziet do vraag ouder do oogen, of voor den Staat het prato- tiseh bezwaar tegen kiesrecht voor be doelden overwegend is en of dit be zwaar zoo sterk te. Daarop antwoordt hij: 't Is daarom te wenschon, dat niet slechts uit het kerkelijk reglement, ook uit de grondwet deze be perking van het kiesrecht verdwij- Vergeleken bij andere kwesties, bij artikel 80 rijzen, moge deze niet van overwegend belang zijn; ze moge schuil gaan achter het andere en niet leven in de publieke opinie, dit neemt niet weg dut er belangrijke dingen mee gemoeid zijn. De uitslui ting bestendigt een verkeerde be schouwing der armverzorging. Zij stempelt den bedeelde tot eon ver acht lid der maatschajipij. Dit mag zoo niet blijven, als niet deugdelijke gronden worden aangevoerd, dio tol do uitsluiting dwingen

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7