NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Jju*Mnatt «note 53. 30© Jaargang, No, 8944 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1913 C HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD V ERTENTIËNJ per drib maanden: fVan 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Builen het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 15 regels fhelke regel meer/Q2Q. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)]-30 Advertenöên van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 M SjT 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant de omstreken en franco per pos) »0.45 IaterewmntmaalTelefoonmimnier der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Yennootschap Lourens Cosffer. Directear J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zoider Bnitenspaarae 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitslaitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bmtenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. Buitenlandse!! Overzicht Turkije en üe mogendheden. Volgens een bericht uit Ween en zij it de uitiioodigingen voor de mo gendheden, die het verdrag van Ber lijn onderteekenden, tot het deelne men aim een gëdachtenwisseling over de toestanden in Turkije, door graaf Berchtold (den leider der bui- tenlunds'cho politiek van Oostenrijk- Hongarije) gewenscht, reeds verzon den. l)e antwoorden worden dezer da gen verwacht. Het. is zeer waarschijnlijk, dat de mogendheden toestemmend zullen antwoorden. De besprekingen zullen dan plaats hebben door de gezouten. Het programma zal breedvoerig be- Bprókcu worden door graaf Berchtold en den Duitscheu Rijkskanselier V'on Betlununn Heilweg, bij diens bezoek aan den Oostenrijkschcn minister \an buitenlandsciie zaken in Buch- lau. Er wordt de nadruk opgelegd, dat het W'eener kabinet niet denkt aan een interventie door de mogendhe den. Er zal, volgens het plan van graaf Berchtold, alleen raad gegeven worden aan de Turksche regeering en aan de verschillende nationalitei ten in Turkije, in dien geest, dat de Turlcscho regeering in hoogere mate dan tot nu de Jong-Turken deden, trachten zal meer haast te zetten ach ter do beloofde hervormingen, en meer rekening te houden met de wenschen der verschillende nationa liteiten ,die op haar beurt meer ver- Houwen moeten krijgen in de Turk sche regeering, opdat zij niet belem merd worde in het doorvoeren der hei vormingen. Lit Berlijn komt 't bericht, dal do Oostcurijksche attaché 111 Berlijn Woensdag iceds hot voorstel heeft tin.-' toekomen aau minister Vou hideriw» vvamtei die zich onmid- lullijt. ^oix^iuicA over hel vooistel iitspiuk, maar nog geen definitief Mitwoord wilde geven. De heer V011 kiderlen Wachter vertrekt heden naar Wilhelmshohe, 0111 deel te ne men aan het diner, dat do Keizer zal geven ter eero van den verjaardag van keizer Frans Jozef. Aan dat diner lal ook de Oostonrijkscli-Hongaar- iclie gezant in Berlijn deelnemen, en vul definitief beraadslaagd worden over het voorstel van graaf Berch told. De „Berliner Lokal-Anzcïger" be vestigt, in een vvaaischijiilijk officieus geïnspireerd artikel, dat do Duitsche reigeering het voorstel van graaf Berchtold gui stig ontvangen heeft. ,,Uok de andere mogendheden zoo schrijft het blad zullen de voordee- len van de Odstcnrijksch-llongaursche circulaire inzier. en liet voorstel dus met verwerpen. De gedachtenwissë- hiy» van regeering tot regeering zal misschien gevolgd worden door een conferentie van de ambassadeurs te Koiistantiuopel". Een medewerker vau hot „Berliner Tageblatt" heeft een onderhoud ge had met den Rcssïschen gezantschaps- raad te Berlijn, dio hem verklaarde, dat niet aan te nemett Is, dat men het initiatief van de Oostenrijksche reg ring te Petersburg zou wantrouw Frnnsche bladen haddon ui. beweerd, dat Oostenrijk tot eiken prijs den dank wilde verdienen van de Christelijke Balkanstaten óm zoodoende den Rus- sischen invloed in den Balkan af breuk to doen. Dit gelooft men in Rusland evenwel niet. >«>ntsjel, de Bulgaarsche minister uceft 111 een onderhoud met een ver- li' genwoordiger van den M a t i n, uanr aanleiding van de geruchten om trent het sluiten van eu, verbond tusschen Bulgarije en Servië, het vol gende verklaard: „Er bestaat een overeenkomst tusschen Bulgarije en Servië, maar geen verbond. Servië en Bulgarije hebben gemeenschappelijke belangen en streven naar hetzelfde doel. liet spreekt dus vanzelf, dat zij ouderling overleg plegen. Beider doel kan bereikt worden, zonder dat zij zich onderling tot iels verbinden en bovendien is het noodig, dal zij op den. dag. waarop de Oostersehe quaes tie opgelost zal worden, de handen vrij hebben om hunne rechten te doen gelden. Die dag is zeer nabij." De crisis in Turkije. I11 een officieuse nota verklaart de Turksche regeering, dat zij de revolu tionaire periode, die bcgonnenis niet de gebeurtenissen van Juli 1908, ge- cindigd acht en dat thans de vreed zame evolutie is begonnen. De woelingen in Albanië. De eischen der Albancezen die. gelijk men weet, thans in hoofdzaak' door de Turksche regeering zouden zijn ingewilligd moeten neeiko- men op het volgende zestal. lo. Algemeene bestuursorganisatie met nieuwe indeeling der wilujets. 2o. Hervorming van het onderwijs niet vrij keuze in zake het gebruik van het Arabische of het Latijnsche al fabet. 3o. Benoeming van ambtenaren, die de landstaal nmchtig zijn. 4o. Een nationaal leger en het be houd van wapens voor de bevolking, zelfs met zekere waarborgen van de zijde der regeering en der overheden, 5o. Hervorming van het burgerlijk en het strafrecht, alsmede een belas tinghervorming. 60. Algemeene straffeloosheid voor degenen, die aan 'den opstand hebben deelgenomen. Uit Uskub wordt gemeld, dat de toe stand aldaar van uur tot uur crltieker wordt. .Minstens 12.000 Albaneezen be vinden zich in de stad en nog steeds komen nieuwe drommen aan. Do Alba neezen verlangen thans allen moder ne wapens en spreken het openlijk uit dat zij naar Saloniki willen oprukken. Reeds heeft zich een gedeelte op weg begeven. De bevrijde gevangenen brachten den hoofden der Albaneezen groote ovaties, leder burger moet tot- onderhoud van de Albaneezen oen kleine geldsom bijdragen de rijke bey's van Uskub moeten van 500 tot 1000 pond betalen. Alle scholen, mos- keeen en offiqierenclubs zijn gevuld met Albaneezen. Ook de Albaneezen van do Servische grens zijn de stad binnen gekomen Nu worden nog de Miiïditen verwacht. Een tweede telegram zegt, dat Isa Paletinus en Idns Sefer hun intocht in Uskub hielden. De Katholieke Alba- neezen waren hen met muziek tege moet getrokken. Een gróót aantal Al baneezen heeft zich naai- de'centrale gevangenis begeven, de deuren ge opeud en lïOO Christelijke en Mohum- medaansche gevangenen vrijgelaten. De Turksche overheid legde hun geen moeilijkheden in den weg. Vele ge vangenen loopeu nog in ketens dooi de stad. De toeloop der Arnauten houdt voortdurend aan. Turkije. Monieacgro en Dulgarljc Het conflict tusschen Montenegro en Turkije is niet zoo ernstig meer als het kort geleden was. Er bestaat hoop dat men zich te Cettinje tevreden stelt met het Turksche antwoord. Zoowel uit Petersburg uls uit Rome is te Cet tinje de raad ontvangen, den boog te gen Turkije niet te strak te spannen. Het conflict tusschen Bulgarije en Turkije zal niet zoo gemakkelijk bij te leggen zijn. maar er bestaat ge gronde hoop, dat ook dit binnen niet te langen tijd geschieden zul. Met kerheid kan gezegd worden, dat de Bulgaarsche regeering, met konin Ferdinand aan liet hoofd, een vrede lievende politiek zal blijven voeren en de Turksche regeering lieeft bewezen, dat ook zij een verzoenlijke houding wil aannemen. Db oorlog tusscben ItaliSen Turkije De iUliuunschc generaal Garioni seint uit Zoeura: „De bezetting van Zoeara was de noodige basis voor een beslissende operatie, die ten doel had aan een be langrijke Turkse li-Arabische groep den karavaanwee naar de Tunesische grens af to sumum. Wij zijn daarin volkomen gewau^u. I-Iet zeer iievigo gevecht bij een brandende zon heeft den goheelen dag geduurd. De vijand heeft zich teruggetrokken met achterlating vuil een groot aantal dooden. Aau onze zijde sneuvelden 6 man eu werden 98, waaronder 5 officieren, gewond." De Jeune 'f ure bevat «en artikel van de hand van Hilnri pasja. Hij wijst er op, dut de vrede slechts zou kunnen gesloten worden met volko men handhaving van de rechten en het gezag van het Ottomaansche rijk. HiLuii heeft het ook over het Dardu- nellenvi nagatuk en bespreekt in ver band daarmede het standpunt der ■verschillende mogendheden, met na me Rusland en Frankrijk. Hij zegt, dat Turkije van Russische en Fran- sclio zijde de toezegging heeft gekre gen, dut het Dardanellenvraagstuk niet op het tapijt zal worden ge- (braeht. De Italiaansche minister van ma- in e zal eerlang aan het parlement )en wetsontwerp, reeds door den mi nisterraad goedgekeurd .voorleggen betreffende een nieuwe classificatie au de Italiaanse he militaire havens. Deze zullen als volgt worden inge deeld: Havens van de eerste klasse: Spez- zia, Maddulena. Tarente, Venetië, l'obroek en S t a in p a e i a. Van de tweede klasse Genua, Gue- ia, Napels, Casteliamare, Messina, Briudisi en Ai-cona; havens dienstdoende als stapel plaatsen; Palermo, Napels, Augusta, Bari, Tripolis en B o m b a. De gespatieerd gedrukte havens be vinden zich in hel door do Italianen ui den Italia ar sch-Turkschen oorlog bezette gebied. Uit deze indeeling zou blijken, dat Italië er niet aan denkt eenig gedeel te van het veroverde terug te geven of door een ander te laten bezetten. Frankrijk en Rusland. De pers publiceert het volgende communiqué ,,Do Fransche minister president heeft tijdens zijn verblijf te Petersburg herhaaldelijk langdurige besprekingen gehouden met den Rus- sischen minister-president en den mi nister van buitenlandscllö zaken. Die besprekingen worden gevoerd met de groote hartelijkheid, die steeds de persoonlijke betickkingen tusschen Russische en Fransche staatslieden gekenmerkt heeft. In dio gesprekken hebben de reeeeringen van de twee be vriende en verbonden mogendheden gelegenheid gehad in volkomen ver trouwen en oprechte vriendschap al le groote quaesties te behandelen, over welke zij steeds niet alleen van ge dachten wisselen, maar waarover zij. zich ook in de practijk plegen te ver staan. Er werd geconstateerd, dat er vol komen eenstemmigheid tusschen beide regeeringen bestaat, dat de banden, die beide naties verbinden, nooit hechter zijn geweest dan thans. Op nieuw is gebleken, dat de overeenstem ming tusschen beide bevriende en ver bonden landen, berustend op blijvende belangen, door onveranderlijke gevoe lens geheiligd, en In den loop der ja ren in overeenstemming gebracht is met alle behoeften, die bij een verbond dc-n doorslag moeten geven. Zoo is en blijft het verbond een kos telijke waarborg .voor het behoud van den viede en hel evenwicht in Euro pa." De Fransche minister heeft nog aan gezeten aan een feestmaal, waar de gouverneur van Moskou een toost heelt uitgebracht op president Falliè- res, minister Poincafé eii T Fransche volk. Minister Poincare beantwoord de deze en andere toosten met een re de, waarin hij o.a. er op wees, dat het aanstaande herdenkingsfeest van Moskou s wedergeboorte door Fran- sclien en Russen in eendracht en in liet gevoel van wederzijdsche vriend schap kan worden gevierd. Frankrijk en Marokko. Do nieuwe Sultan, Moulay Youzwf, is zonder geschiedeuis. Men weet van hein zeer weinig; tot uogtoe speelde hij een uiterst onbeteekeiiende roL Naar verzekerd wordt is hij Frank rijk welgezind. Laai ons hopen zoo schrijft de „Figaro" dat hij maar dadelijk den toestand goed zal in zien en dat hij zich een flink mede werker betoont. Dit zal in zijn eigen^ belang en in dat van zijn land zijn. Met een man als generaal Lyautey, gaat het blad voort, behoeven wij niet le vreezen, dat men in dezelfde fou ten zal vervallen als weleer. De heer Cuilluux en zijn woord voerders haddei: zich tegünover Mou lay Hatid op onbegrijpelijke wijze de handen gebonden. Generaal Lyautey heeft al zijn geestkracht en al zijn tact noodig gehad teneinde te voorko men, dat de Fransche belangen niet al to zeer te lijden hadden van de overeenkomsten, welke de vroegere bestuurders van Frankrijk op onhan dige wijze hadden aangegaan. Mou lay Hafid toch had zich alle rechten weten voor te behouden: nl. van af te kunnen treden wanneer het hem be haagde, van zelf zijn opvolger en zijn eigen verblijfplaats te mogen kie zen; Frankrijk mocht alleen een ge weldig groot pensioen betalen v3ï5000 francs per jaar Thans, bevrijd van de regeling van deze moeilijke en lastige quaestie, kan de Fransche resident-generaal zijn geheels aandacht wijden aan de pacificatie van het land en orgauisa- van het protectoraat. Er komen telegrammen, waarin wordt medegedeeld, dat de colonne Gouraud bij Moelay Boechta werd angevallen en acht man aan dooden .n veertig aan gewonden verloor. Na een zeer lievig gevecht moest de roghi aftrekken. Generaal Lyautey heeft besloten Murakesj te ontruimen. Allerlei. SPANJE EN FRANKRIJK. In beginsel is besloten tot een be zoek van koning Alfonso aan Parijs October, waarbij hij vergezeld zal worden door den premier en den mi nister van buitenlandsciie zaken. Er bestaat de mogelijkheid, dat ile Fransche minister Poiucaré in de eerste helft van September naar Spanje gaat. HET FRAN&CH-SPAANSCBE MAROKKO ERDRAG. Een telecrani uit San Sebastian meldt, dat het Fransch-Spaansch Ma- rokko-verdrag in alle deelen gereed is en reeds door de betrokken autoritei ten onderteekend. DE DUITSCHE SOCIAAL-DEMO CRATIE. Het oerste gedeelte van het verslag van het sociaal-democratische partij bestuur dat op den aanstaanden par tijdag to Chemnitz zal worden uitge bracht, is tlians reeds gepubliceerd. In dit. verslap worden cijfers gegeven van hot aantal bij de Rljksdngver- kie/.ingen uitgebrachte sociaal-demo cratische stemmen en van het aantal bij do partij aangeslotenen. In Januari 1912 bedroeg het aantal sociaal-ilernocratische kiezers onge veer 4 1/4 millioen en op 30 Juni 191" bedroeg het aantal der georganiseer de sociaal-democraten 970.112. Nog slechts een zestal jaren gele den bedroeg het aantal bij de partij aangesloten soc.-dem. slechts ruim 304.009. OPSTAND IN NICARAGUA. Over New-York komt het bericht, dat de opstandelingen, die niettegen staande den wapenstilstand de hoofd stad Managua, begonnen to bombar- decren, een verwoeden aanval deden op de stad. Zij werden echter met be- huip van Ameiikaansche matrozen, die liet Aincnkaansche gezantschap eu het paleis van den resident bewa ken, teruggeslagen. Het bombardement heeft groote schado aun de stad toegebracht, ook werden velen van de inheemscho be volking gedood of gewond, maar de vreeindelingoii zijn er allen veilig en wel. UIT BELGISCH-KONGO. De „Patrioto" bevat een brief uit Kasai, waarin wordt medegedeeld, dat een posthouder, een blanke en een infandsch hoofd zich naar een na burig dorp hadden begeven, daar al les in brand hadden gestoken en toen de lieden van een inlundsch hoofd hadden gcplumleid. Zij waren gewapend en moeten een groot aantal personen gewond heb ben. Do dorpelingen hebben bij do auto riteiten een aanklacht ingediend. Er moet onder de inlanders een wa re anarchie heerschen. BEDRS-QVERZ1CHT van de Firma E. Sassen en Co Parklaan 14 B, Telefno. 2061. 10—16 Aug. 1912. De goheele afgeloopen week hebben de groote beurzen een merk waardig vaste lioudmg aan den dag gelegd. Meer bepaald geldt dit voor de ver schillende Amerikaanschë waarden, waarvoor de stemming, na de aarze lende houding welke reeds geruimen tijd viel op te merken, onder den in vloed van den beteren toestand in alle indusirieë.e bedrijiven en de groo te verwachtingen welke ten opzichte der oogsten bestaan, nu hoopvoller begint te vinden. Was nog kort gele den de politiële de ooi-zaak, welke een verbetering tegenhield, na de gema tigde redevoering van den vooniauiu- steii candicLaat voor het president schap, den heer Wilson, waarin deze verklaarde, do hervormingen welke hij zich had voorgesteld, waartoe spe ciaal tarief verlaging moet gerekend worden. Bleelits geleidelijk te willen doorvoeren, heeft men geineend de vrees voor verdere politieke verwikke lingen op zijde te mogen zetten. Nu dus voor een plotselinge onlvvrichtiug van het zakenleven geen vrees belwK.it le bestaan konden de uiterst gunstige oogsteen oh ten hun natuurlijken in vloed doen gelden. In zijn ambtelijk rapport verklaarde de secretaris van het departement van landbouw dat de oogsten van dit jaar alle vorige zullen overtreffen en meende hij tengevolge hiervan te mogen voorspellen dat het leven, vooral in Amerika, minder duur zal worden. Dit is vooral voor de Spoorwegmaatschappijen een fac tor van niet te onderschatten betee- kenis met het oog op de door de maohinieten gevraagde loonsverhoo- ging, waarover thans de, ter beslech ting van dit geschil ingestelde arbi tragecommissie, beraadslaagt. Waar toch reeds van veraclullende zijden werd aangetoond dat. een verdere loonSvertiooging voor verschillende Maatschappijen noodlottig zai worden indien in een verhooging der vracht tarieven geen equivalent gevonden kan worden, zal door deze commissie te eerder vrijheid gevonden kunnen worden de gevraagde loousverhoognig niet toe te stan, nu er gegronde ver wachtingen bestaan dat de prijzen der levensmiddelen zullen dalen en alzoo de voornaamste gric-f der arbei ders zal komen te vervallen. Men begint overigens ook m regee- ririgskringen in le zien, dat het ver der aan banden liggen der Spoorweg- Maatschappijen belemmerend op den bloei van het land moet werken. De oude goed verzekerde obligation, dio nog steeds ©en zwakke houding aan den dag leggen, geven het bewijs, dat het kapitaal zich van belegging ui spoorwegen onthoudt, zoer waar schijnlijk niet het oog op de werkelijk geringe marge, woike vele maat schappijen boven de vaste lasten ver dienen, zoodat het zelfs voor de goed© spoorwegen moeilijk valt, op redelijke voorwaarden nieuw kapitaal tot ver betering en uitbreiding t© vinden. Alleeu de oude goed gevestigde spoor wegen hebben voldoende crediet, om nieuw geld voor uitbreiding te beko men, zoodat liet aanleggen van nieu we lijnen eu daarmee© het tot ont wikkeling brengen van nieuwe stre ken, alken dooi de grootste der be staand© yiuatschappijeii kan gescbie- uen, welke echter meer gevoelen voor het verder tot ontwikkeling brengen der reeds nu doorsneden gebieden, dan de risico, die liet ontsluiten van nieuwe streken met zic-h brengt, te willen loopen Zoodoende wordt de ontwikkeling zooal niet tot stilstand gebracht, toch aanmerkelijk ver traagd. Konden vroeger speculatieve spourwegbouwers, door het antvan gen van gratis aandeel en, boven de betaalde obligation, zonder groote ri sico, hetwelk dit met -zich brengt, la ter bij een gunstige ontwikkeling der stieek schadeloos worden gesteld, nu het verboden m anders dan tegen ge storte gelden waarden uit te reiken, zijn geen geldschieters meer te Vin den. die. tegen een vergoeding van misschien G èt 7 pCt. rente, de eigen aardige nsico, welke zulk een aan leg met zich brengt, willen loopen. Nu worden slechts spoorwegen aan gelegd, wanneer een streek reeds is bevolkt ea aan een spoorwegverbin ding behoefte bestaat, terwijl vroeger eerst een lijn weid aungelegd en zoo doende het publiek werd uitgenoo- digd, zich langs de lijn te vestigen. Dit verminderde crediet der spoor wegen is op 't oogenblik het eenige •zwakke punt, dat aan de haute finan ce en de Unie nog groote zorgen baart en men hoopt slechts, dat de goede oogsten, door de meerdere ontvang sten, welke deze mede zullen brengen, het geschokte vertrouwen weder zoo danig zullen herstellen, dat de spoor wegen weder op normale voorwaar den de benoodigdc gelden tot verbete ringen en vernieuwingen zullen kun nen bekomen. Moxnenfeel vreest men, dat in het najaar vrachtwagens kort zullen komen, om aan het ver voer het hoofd te bicden. De spoor wegen kunnen door het beperkte cre: diet niet zulke runue bestellingen doen als in het belang van een goeden dienst wel wensclielijk zou zijn. Het trekt daarom te meer de aandacht, dat de Staal- en Ijzerhandel, ook zon der dat de spoorwegen tot de bestel lingen zooveel bijdragen, zich in zulk een ongekenden bloei mag verheugen. Dit bewijst dan ook wel voldoende, dat overigens alle takken van handel en nijverheid zich in gezonden toe stand bevinden. Volgens het bekende weekblad „Iron Age" kan de toestand voor de producenten bijna niet bevre digender zijn dan thaus liet geval is. De vooruitzichten, zoowel wat den om vang van het bedrijf als de winsten betreft, waren zelden zoo goed als te genwoordig. De fabrieken voor afge werkte artikelen, werken op volle ca paciteit en voor prompte levering van verschillende artikelen worden pre mies betaald. Zelfs wijzen sommige fabrieken bestellingen van de hand. daar zij aan de voorwaarden omtrent het tijdstip van levering niet kunnen voldoen. Ter beurze van Amsterdam was de stemming, in 'navolging van New- York, gunstig, zoodat voor verschil lende fondsen belangrijke koersver- heffingen zijn te vermeiden. De beste prijzen konden echter op den laatsten dag niet behouden blijven, doordat er eenige reactie intrad, welke te wijten was aan de Interstate Commerce Commission, welke eenige onlangs in gestelde tarief-verhoogmgen buiten werking stelde. Comm. Union verbeterden van 1701/4 tot 173 doch reageerden we der tot 17118, South Pacific kwamit van 1113 4 tot 1127/8, Atch. Topeka van 108 5,8 tot 110 5; 1G. Voor Comm. Erie3 bestond veel belangstelling, zij verbeterden van 3515,16 tot 381,2, doch liepen lot 37 1,2 terug. Gewone aand. Denver rezen van 201.2 lot 23 5.16 en sluiten op 22 9/16. De preferente aandeelen kwamen 31/2 op. Kansas City South notee- ren 2? 1/8 tegen 257/8, de preferente 60 7/8 tegen 59 3,8. De goede stemming Onze Lachhoek WIE HAD ER GELUK Rechter Zijt gij aan den dokter tweehonderd visites schuldig? Gedaagde Neen, mijnheer, want hij heeft er op zijn minst honderd ge- maukt, totaal overbodig, toen mijn le ven reeds voor goed builen gevaar was. Rechter Wat heeft do dokter daar op te zeggen Doktei lk verklaar plechtig, dat telkens zijn leven in gevaar is ge weest, toen ik visites bij hein gemaakt heb. Bankier Goudsteen is met zijn dikke echtgenootc aan het bergen-klimmen. Zij komt echter bijna met vooruit, ieder© stap kost baar moeite. Als het Goudsteen nu wat ie langzuum gaat, r>3€pt hij plotseling uit Gelukkig, Sara, dat jij geen koers bent I voor Erics was, behalve aan de goe de vooruitzichten, te danken aan het bericht dat deze maatschappij met de Balt. en Ohio Sp. Mij. een vervoer- overeenkomst heeft gesloten. Ook de Southern Railway heeft een dergelijk contract aangegaan met dc Atch. To peka, de eerstgenoemden konden van 2913/16 tot 391/2 opkomen. De pre ferente rezon op geruchten van divi dend verhooging van 791/4 tot 80 7/8. Van iiidiistriéele waarden verbeter den Amulgamateds op een gunstige uitlating van den lieer Ryan, direc teur dezer maatschappij, over do vooruitzichten van den koperhandel, van 821/2tot8i 1/2 na Sól/i, c. Steels konden van 719,16 tot 7311/4 opkomen Am. Car én foundry van 585/16 lot 59 5 8. Ann Smelting vun 8212 tot 8i9,16. Central Leather profiteerden van de gunstige berichten over den leerhandel en verbeterden van 281,8 tot 30. Pref. Marine verbeterden van 189,16 tot 1815 16. Op Comm. Steels was het bericht dat President Taft ziju veto zou uitspreken over het door het hüis van afgevaardigden aange nomen ontwerp tot verlaging van het invoerrecht op staal, van gunstigeo invloed. Op de locale markt konden olie- waarden voor de voornaamste soorten matig verbeteren, waarschijnlijk op de verwachting dat de thans tot ex ploitatie opengestelde concessies op Djambie aan de Koninklijke zullen worden toegewezen. Ook was de rij zing te Londen van Shells aan de betere stemming niet vreemd. Ko ninklijke noteeren 504 1 4 tegen 491 1/4 Geconsolideerde 262 3/4 tegen 257, de overige soorten waren allen in ver houding beter. Tubahsaandeelen blijven vast ge stemd, hoewel de verschillen in koers niet noemenswaard zijn. De nu nage noeg binnengehaalde oogst schijnt van buitengewone hóedanigheid t© zijn. Van Cultuurwaarden waren Vor stenlanden vast gestemd op 1571,8 tegen 156. Handelsverg. Amsterdam 112 Java-cultuur 5% lager; Lin- del Tcwes 217 tegen 208. Rubberwaarden behielden een vast voorkomen. Deli Bat Rub. kwamen van 1191,2 tot 120 5,8 op, Kendeng Lemboe rezen 4 Koloniale Rubber ruim 3 Rotterdam Tapanoeli 31/2 Van diversen waren Peru-waarden vast gestemd, naar gemeld werd, op de gunstige verwachtingen wglke men in 't algemeen van de opening van het Panama-kanaal heeft. Ook verdienen aand. N. I. Portland Cement met een rijzing van 113/8% vermelding. Prolongatie 41/2 k 43/4%. Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is op ver zoek eervol ontslagen A. Knottenbelt, notaris te Vlaardingen, mr. H. N. C. Baron van Tuyl van Serooskerken, als burgemeester van Voorburg, met dankbetuiging voor langdurig© dien sten. Benoemd tot notaris t© Waalwijk A. J. M. Junseii, candidaat-notaris t© Tilburg, tot burgemeester van Zijpa eu Cuiluntsoog G. C. Hulst, tot leei- aar aan do Rijks Hooger e Burger school te Den Helder J. 11. J. d© Bruin tijdelijk lecraar, te Coevorden W. II. Huysm&n te Amsterdam, te Gronin gen 11. G. da Maar, tijdelijk té Alk maar \Y. B. Peleri, idem. Voor plaatsing aan do Cadetten school te Alkmaar, komen alsnog in aanmerking voor den drenst hier to lande, L. van Yiersen. B. W. Beren schot en 11. W. Lmck. Bestemd tot onderwijzer tc Willem- stud (Curagao) G. Troost, te Den Helder.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9