NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang, No. 8945 Verschijnt dagelijksj behalve op Zon- en Feestdagen. maandag 19 augustus ïaia HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIÊN: per drie maanden: wftVan 1-5 r€€els 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem J lM Haarlem van 1—5 regels /l.elke regel meer /O20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente) )-30 AAdvertentiöi van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing Franco per post door Nederland»1.65 50 Cts' roor 3 PIaatsingen a contant 6 Geïllustreerd zSgsblad, 'voor Haarlem I 0,37 k C Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. n de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. 6»^ Drnkfcerij: Zmder Buitcnspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Builenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7578, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 20 AUGUSTUS. Orgelbespeling in de Groote Kerk van 12 uur Bioscoop Modern: Vooretellingen. Biosc. Theater, Gh Markt: Voor stellingen: Rusthoek, Bloem endaal: Concert, 8 uur. Hotel Duin on Daal: Concerten. Veisen: Gemeenteraadsvergadering, 7 1/2 uur. Sehoten: Gemeenteraaclsvergadc ring 7 1/2 uur. Stadsnieuws JACOB VAN LENNEP. Gisterenavond vergaderde de Ilaarl. Tooneelvereeniging „Jacob van Len- nep" .ter verkiezing van een nieuw bestuur, daar het vorige en bloc was afgetreden. Als voorzitter werd gekozen de heer J. H. Willemsen .terwijl de functies van secretaris, penningmeester, 2dsn secretaris .lsten en 2den commissaris en bibliothecaris onder de gekozen be stuursleden, de heeren J. II. Coert, W. J. Reiningh ,H. Sarlet, K. Visser, J. Zwemmer en II. N. J. Waalewijn in een hedenavond te houden bestuurs vergadering zullen verdeeld woerden. „HARMONIE". Een onzei muzikale medewerkers schrijft ons Zaterdagavond gaf deze vereeniging een concert in hel Park van het Bron gebouw voor haar leden .kunstlieven de leden en dc-nateurs, onder leiding van den heer C. F. W. Wernecke. Dit concert konden wij niet als geheel ge slaagd aanmerken. Dit blijkt uit do aanteekeningen omtrent de uitgevoer de nummers .die we hier weergeven No. 1 Marsch Sambre et Meuse, Langlois, niet ritmysch, zeer slap. 2. Ouverture Confidence, W. v. Perck .stemming van fluit cn solo- clarinet slecht de fluit was te hoog. Het ensemble bij het Allegro goed. 3. Ich liebe Dich, Concert Walzer van E. WaJdteufel, beter dan nos. 1 en 2. Waarom geen vaste bekkens is on ze vraag. In de ffs waren ze niet to hooien I 4. Grande Fantaisie „Le Trouvère", G. Verdi. Verdienstelijk uitgevoerd. Solo's voor trombone en hooge bas niet on verdienstelijk. 5. Ouverture „Cavallerie legére", F. v. Suppé. De clarinetten hadden het hier liard te verantwoorden. Ook dc solo-clari- net was niet gelukkig. De signalen moeten meer staccato geblazen worden 6. Heimkehr der Truppen, R. Eilen- berg. niet pittig genoeg. 7. Les Flcurs, V alse de Concert, van Waldteufel, goed uitgevoerd. Onze totaal indruk kon, op grond van deze opmerkingen niet onverdeeld gunstig zijn. AMSTERDAM—HALFWEG— HAARLEM. De plannen zijn in bewerking tol omlegging van de spoorbaan le Half weg, waarbij de baan over een af zonderlijke brug over zijkanaal F ter zijde der Rijnlandscbe sluizen zal ko men. Do groote, in de dienstboeken aangegeven bocht verdwijnt alsdan, waardoor de sneltreinen, nu aldaar langzamer rijdende, op den groolen afstand 6 7 minuten kunnen win- II e i 1 i g o Mis. Hedenmorgen droeg ouzo stadge noot de weleerw. heer Pater Van den Borg, zoon van ons gemeenteraadslid, zijn eerste plechtige II, Mis op in de Parochiekerk van den II. Jozef aan de Jansstraat. EEN BEGIN VAN BRAND ontstond 's avonds ten huize van den boekhandelaar den heer v. Brederode, op de Groote Markt. De oorzaak was vermoedelijk bet vlamvatten van een gasslangetje. Behang en gordijnen ia een kamer verbrandden en de meubels werden geblakerd. Met één Blang op de waterleiding werd liet vuur gebluscht. Naar aanleiding van een overigens onbeteekenend brandje bij den boek handelaar Van Brederodo op dc Groo te Markt, vestigt do staf van de brand weer onze aandach' op do gevaarlijk heid van gascomforen, waarbij de gummieslang onmiddellijk aan het comfoor bevestigd i3. In zeer veel ge vallen van brand is dcz« caou.chouc- buis de oorzaak Yan den brand, door dat zij vlam vat, als het toestel zg. „inslaat". Dit euvel is gemakkelijk te voorko men door een eind metalen buis te laten maken en daaraan do caout chouc slang te bevestigen. Ook zijn er caoutchouc slangeu in den handel, die door vlechtdraad beschermd zijn, waardoor zij geen vlam vatten kun nen. J ubilcum. Den 19en September a.s. hoopt de heer J. C. v. Keesel, zadelmaker aan de Centrato Werkplaats der H. IJ. S. M. den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar bij de maatschappij in dienst trad. Heden bestond de Barbiers- en Itap. persbond (afd, Haarlem) 121/3 jaar. Dit feit zal in besloten kring feestelijk herdacht worden. Een staker. De klok aan de Groote Houtbrug staat, tot ongerief van velen, reeds eenige dagen stil. „HAARLEM s ZANGGENOT." Deze mannenzangvereoniging, waar van de heer N. H. Andriessen direc teur is, heeft Zondagmiddag deelgeno men aan een wedstrijd, uitgeschre ven door do mannienzangvereeniglng „Nut en Genoegen" to Rotterdam. Zij werd bekroond met een 4dcn prijs A, wat in aanmerking genomen dc zware1 concurrentie een mooie o ver winning gonoemld kan worden. Dat 't een zware strijd geweest is, bleek uit hetgeen de voorzitter der jury, alvorens de uitslag bekend te maken, mededeelde. Hij zei, dat er in deze afdeeling, nl. de tweede, waarin 9 vereenigingen zongen, zeer mooi ge zongen was, zoodat de jury zich ge noodzaakt zag eem 5den prijs toe te voegen aan do vier uitgeloofde prijzen. De andere prijzen in deze of deeding werden beliaald door: le prijs: „Zanglust" van Dordrecht. 2e prijs: „Do Vereenigde Zangers" van Alkmaar. 3e prijs: „Zanglust" van Rotterdam. 4e prijs A: „Haarlem s Zanggenot", van hier. 4e prijs B: „Oefening en Vermaak," Waal w i jk-Besoy en. 5e prijs (toegevoegde): „Orphéon", van Rotterdam. Wat verder voor „Haorlcan's Zang- genot" van beteekeois is en blijft, is, dat deze vereeniging met geheel eigen krachten naar concoursen gaat. KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de in gezetenen dezer Gemeente, dat de op den 15en Augustus jl. executoir ver klaarde kohieren Nos. 1 en 2 op de Bedrijfsbelasting dezer Gemeente, dienst 1912/1913, op lieden aan den ontvanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. WEGENS DIEFSTAL van 8 K.G. lood ten nadeele van z'n patroon W. C. L. is zekere H. R. aan gehouden. EEN JEUGDIG BOEFJE. Zaterdagmiddag ongeveer 5 uur maatke een ruim 9-jarige jongen van de gelegenheid gebruik om van den bakker Zilt aan de Rozenpriëclstraat, terwijl deze een kar aan bet laden was, een reeks kadetjes cn eenige krentenbroodjes uit de kart e stelen en deelde deze gezamenlijk aan twee andere jongens uit. De bakker, die inmiddels buiten gekomen was, be merkte den diefstal cn kon den dief in dc Tulpenslraat te pakken krijgen, met het gevolg dat hij nog een klein deel van liet gestolene terug kreeg. Daar hij de namen van do jongens wist machtig te worden, ging hij hier op naar hunne ouders, die de jongens flink straften. Ned. R. K. Typ. Bond. In de inorgcr avond te houden ver gadering van den Ned. R. K. Typ. Bond, afd. Haarlem ,komt op de agen da voor de verkiezing van een afge vaardigde naar de algemeene verga dering van den Ned. R. K. Typ. Bond, welke Zondag te Utrecht wordt ge houden» AANRIJDING. Zaterdagavond le 11 uur is door 'n automobiel, rijdende op den Kleinen Houtweg, onder de gemeente Heem stede, komende richting Haarlem, door niet genoeg uithalen, een rij tuig aangereden van den stalhouder Van den Berg, aan de Parklaan, dat daardoor beschadigd werd aan le- moen en wielen. De auto, genummerd 1187, ging gewoon door. De politie doet onderzoek. ONTSLAG. Aan den heer A. II. Janssen, tijde lijk bewaarder 3de rang in de straf gevangenis alhier, wordt met 15 Sep tember a.s. als zoodanig eervol ont slag verleend. DE VERSPRONCKWEG. Men schrijft ons: „De nieuwe weg" hoort men vaak zeggen. Voor een jaar of drie was hier nog 't weiland tusschen den spoorlijn naar Alkmaar en het Kle verpark. Die Verspronckweg verleng de zich steeds, d.wz. huizenrij cr langs, maar men naderde meer cn meer de Santpoorterstraat. (Deze snijdt 't park midden door.) Bouwplannen, we schreven 't voor eenigen tijd, waren er reeds, maar deze wachtten op rioleering. Nu, daar is een dag of wat geleden krachtig aan begonnen. Zij even wel, die meenden dat n u do nieu- vo verbinding Schotersingel en Kle verpark met Ovcrveen daar zou zijn, vergissen zich. Wel wordt de riolee ring een paar honderd meter ver volgd, komt er dus straat cn kan er gebouwd worden, maareen 150 a 200 meter ongebaande weg tot aan de brug over de Delft, blijft. Een kwelling voor fietsers, auto s eu equi pages. S. D. A. P. Door de afd. Haarlem der S. D. A. P. is aan alle organisaties te Haarlem een circulaire gezonden tot uitnoodi- ging van deelneming aan den Roo- den Dinsdag op 17 September a.s. Wanneer de afdeelingen dit wen- schelijk vinden, is een der bestuur ders van do S. D. A. P. bereid op een vergadering te komen spreken over de betoekenis van den Roodeu Dinsdag. Tevens is daarbij gevoegd een vra genlijst, waaruit blijkt, dat de deel nemende vereenigingen per lid 1 cent moeien afdragen; doet evenwel het hoofdbestuur mede, dan betaalt de ze voor al haar leden, cn zijn dc afd. als zoodanig vrijgesteld. G e v. Voorwerpen. Terug to bekomen bij W. Post. Vooruitgangstraat 14, een jongensjasje. Haven, llagestraat 51 boven, een ceintuur. Directrice „Tehuis voor Vrouwen", Damstraat 19, witte doeken. J. Metselaar, Leidscheplein 16, een parapluie. G. Tesselaar, Frans Halsstraat 49 rood, een wagen moer. M. van Schaik, Keizerstraat 5, een hondenzweep. Ch. Klomp, Kerkhofstraat 27 rood, een horloge. H. v. d. Molen Lange Wijngaardstr. 27, een notitieboekje. J. Harwijnen, Boerensteeg 2, een damestaschje met inhoud. J. Cohen, Spaarnwouderstraat 5, twee melkbussen. J. Schulpzand Lange Annastraat 12i, een hond. C. Spronk .Ridderstraat 7, een da meshandschoen. II. Picard, Jar.sweg 6, een knipmes. W. Peschar ,D» Keystraat 2 rood, een dameshaudschoen. S. Zwager ,Haarlemmerlicdestraat 25 ,een broche. J. Post, Teylerstraat 49, een medal- jon. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Tot groote ergernis der voorbijgan gers zijrn er Zoi dags in grooten getale jongens op het weiland aan de Klcvcr- laan, waaronder van 20 jaar en ouder, aan het dobbelen. De eene partij ver maakt zich door streep-gooien en de andere partij <door het een-en-twinti gen, of anderen met kaartje-steken. Zou de llaarlemsche politie geen maatregelen willen nemen, om hier aan een einde te maken 1 Gisternamiddag .terwijl eenige klei ne jongens in de kerkhofsloot met bootjes aan het spelen waren, had de 5-jarige G. Polderman het ongeluk, doordat hij zich te ver voorover aagde, in liet water te vallen. Met groote moeite werd hij door een paar flinke jongens op het droge gebraohl en naar zijn woning in de Javastraat vervoerd. Aanbesteding van de demping der Sob a lk'bu rgerkatle. J. Pleijt, Assendelft, f 37770. De Jong, Haarlem, f 37438. J. P. Nelissen, idem, f 35100. J. Vink en Bosman, Sclioien, f 30637 met kosten volgens art. 1836 c en b f 1500, totaal f 45637. Steenkist te Haarlem, f 39900, met kosten idem. f 40900, Visser, Amsterdam, met bagger- werk, f 2SGOO. L. Gort, Haarlem, mot baggerwerk, f 33655. Kraaijeveld, idem, f 3200. Kraaijoveld idem met bagger work, f 3900, kosten art. lS36c f 1700. De raming is f 25000. VELSEN. In de J.l. Vrijdagavond gehouden vergadering der Kazner van Koophan del en Fabrieken in deze gemeente wa ren tegenwoordig de heeren II. Sant, G. Dekker, A. Pleging, J. H. A. Krui mel, A. F. C. Bückniann, M. J. Kn- zerink en W. Polderman. Afwezig wa ren met kennisgeving, de heer J. C. Slis, zonder kennisgeving de heeren D. Rais, J. F. Klercq en F. P. Ver meulen. Ingekomen was een schrijven van den heer A. Pleging, dat hij wegens vertrek uit de gemeente als lid der Kamer bodaukL -De voorzitter betreurt voor de Ka mer het heengaan van den heer Ple ging, die steeds zich een werkzaam lid toonde en in de commissie voor Pos terijen en Telegrafie haar belangrijke diensten bewees. Door den voorzatter werd medege deeld, dat doar de H. IJ. S. M. ter te gemoetkoming aan de bezwaren der Kamer, de dienstregeling van trein 559 in het ontwerp der a.s. Win ter- dienstregeling gewijzigd is als volgt: Amsterdam, C.S., v. 6.17 v.m. Haarlem v. 6 39 v.m. Velsen v. 6.50 v.m. IJmuiden A. 6.55 v.m. Behoudens goedkeuring der regee ring kon de invoering dezer regeling op 1 October a.s. worden tegemoet ge- Hierdoor wordt het mogelijk, dat de AmsterdanisClie visohhandelaren bij de opening van den vischhal te IJmuiden daar kunnen aankomen. Mededeeling werd voorts gedaan van een schrijven van B. en W. van Velsen waarbij adhaeeiehetuignng wordt gevraagd aan hun verzoek aan den Minister van Waterstaat, dat het ontwerp-winterdienstregeling 1912—13 der II. IJ. S. M. zoodanig wordt ge wijzigd, da.t de avondtrein no. 497, vertrekkende te 11.45 v. Amsterdam naar Haarlem, zal doorloopen tot IJ muiden. Bereids heeft de kamer daar mede hare instemming betuigd. Geadviseerd werd over de door B. en W. van Velsen ingezonden voor- loopdg vastgestelde lijst van kiesge rechtigden der Kamer. In verband met de besprekingen ter vorige vergadering stelde het bestuur, voor liet reglement van orde- zoodanig te wijzigen, dat daarin wordt bepaald, dat de Kamer zal vergaderen ten ge- meentëhuiae of in hel dienstgebouw te IJmuiden. Besloten werd behoudens goed keuring van den gemeenteraad -- de vergaderingen beurtelings in d'io ge houwen te houden. Om rapport werden in handen van de commissie voor financieele en be lastingzaken gesteld, de nadere voor stellen der regeering betreffende het tarief van invoerrechten. Bij de rondvraag merkte de ^lieer Bückïnann op, dat te IJmuiden geen a firn al dienst van besteigoodc-ren be staat, hoewel die in alle plaatsen van eenige betoekenis door de H. LI. S. M. is ingesteld. Spreker zou daartoe eon verzoek aan die Maatschappij willen richten. Ten einde over meerdere gegevens te kunnen beschikken, wonsdhte do lieer Bückmann dlit onderwerp in een volgende zitting te doen behandelen. Aan het einde der vergadering be tuigde de heer Pleging den voorzitter dank voor de waardeerende woorden tot hem gesproken. Het was spreker aangenaam steeds met de leden vruchtbaar samen te werken en voor te staan de belangen van handel en industrie. Steeds, zoo eindigde hij, zal ik do leden voor hunne welwil lendheid en vriendelijkheid gedenken. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: J. Nieuwels, Keulen, Grand Hotel, 2 personen. R. Shohn, Berlijn, idem. Dr. Scharon, Brussel, idem, 2 pers. Dames Salzer, Weenen, idem. 6 p. Baron Von Mazer Ketschendorf, Co- burg, idem, 6 personen. Mr. SelbOlim, Ciger, idem, 7 pers. Dr. Siegbert Lachmann, Berlijn, idem, 5 personen. Mevr. Semun, Wezel, idem, 7 pers. Mr. G. v. d. Ar, Hilversum, idem, 4 personen. A. Rieth, Offenbach, idem, 8 pers. A. Laengen, idem, idem, 3 peis. J. II. Birk, Delft, idem. Behrens cn vrouw, Offenbach, id., 2 personen. E. A. Aripo, België, idem, 3 pers. Fam. Meortz. Raarn, Diaconiehuis- straat, 4 personen. Fritz Dröse, idem, idem. A. de Drecs, idem, Kerkstraat 14, 6 personen. Van Zoolingen, idem, Pakveldstraat 34, 3 personen, G. Helmershorst, idem, Huize Ben- nohcim, 6 pers. C. Meuhaus, idem, idem, 5 pers. C. F. Pappenburg, idem, idem, 4 p. J. C. Schooneveld, idem, idem, 8 p. Schumacher, idem, idem, 5 pers. C. Dene. J. Otte, Groningen, Hotel Beau Site, 3 personen. Mej. Hermien, Weesp, idem. W. v. d. Heuvel, Bet-sd, idem, 4 pers. J. Fijnvandraat, Weesp, idem, 5 p. J de Booij, Den Bosch, idem, 2 p. E. Andvies, Amsterdam, idem, 2 p. S. G. Prins, Ovcrveen, idem, 4 pers. F. Halderman Roetteln, idem. Mr. C. D. Salomouson, Amsterdam, idem, 3 personen. J. Groen, Haarlem, idem, 3 pers. Dr. Nc-ijzerl, Darmstadt, idem 5 p. L. Boom Hilversum, idem. M. J. F. Schutte, Haarlem, idem, 2 personen. L. C. Rappe, Dortmundt, idem, 2 p. Taets van Araerongen, Den Haag, idem. A. Poggenbeek, Huis ter Heek, id. J. A. Curell, California, idem, 2 p. Fr. Munster, Oberstein, idem, 2 p. E. Hornyjansky, Budapest, idem, 4 personen. Schutte, Amsterdam, Poststraat 9, 2 personen. Mevrouw Bcllewinkel, idem, idem, 3 personen. Fam v. d. Zijde, idem, idem, 3 pers. E. Wagner, Keulen, Zeestraat 22. W. Freuud, Berlijn, idem, 1. Binnenland GEVAARLIJK SPEELGOED. In de woning Czaar Peierstrant to Amsterdam nam gisteren iemand een revolver op en haalde de trekker over, meenende, dat hst wapen niet geladen was. De revolver was echter wél ge laden. Een schot ging af en de kogel trof de 19-jarign juffrouw Bakker in de zijde. Gelukkig sprong die af op het corset .waardoor het meisje slechts licht gewond werd. Zij werd in het gasthuis verbonden. DE SCIIIBDAMSCHE VERORDENING. In tegenspraak met het dezer dagen verspreide bericht van de „Tijd" volgens hetwelk Ged. Staten van Zuid- Holland de veel besproken Schiedam- sche verordening inzake het zitten en liggen langs glooiingen en dijken enz. niet zouden goedkeuren, maar vernie tiging aan de Kroon zouden aanvra gen ,kau „De Maasb." thans uit goe de bron mededeélen ,dat bij den Raad der gemeente Schiedam is ingekomen liet „berigt" van ontvangst bedoeld In art. 167 der Gemeentewet. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben dus geen termen gevonden om deze verordening ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. IN DFN TREIN LATEN LIGGEN. Eerstdaags zullen te Utrecht wor den verkocht de over het tweede half jaar 1911 in de rijtuigen der Staats spoorwegen gevonden goederen, he nevens de onafgehaalde en geweiger de goederen. Niet minder dan 1002 parapluies en parasols, 529 wandel stokken, 5 rijwielen, kleederen enz., diverse gouden en met goud gemon teerde voorwerpen, w. o. 5 armban den, 6 broches, 14 lorgnets, 27 ringen enz. en diverse zilveren en met zilver gemonteerde voorwerpen, w. o. 18 armbanden, 10 broches, 8 horloges, 11 parapluies cn 37 wandelstokken, zullen ten verkoop worden aangebo den. -GEARRESTEERD. Gemeldt wordt, dat de daders van de poging tot doodslag op veldwach ter O. te Schoonoord in Duitschiand gearresteerd zijn. RECHTSPOSITIE VAN GEMEENTE AMBTENAREN. Men meldt uit Dordrecht aan de Tel.: De heeren raadsleden Th. Stoop, D. A. Smits an J. H. Reinlhardt hebben de volgende motie, vergezeld van een toelichting, voorgesteld: De raad van oordeel, dat de rechtspositie der amb tenaren en beambten der gemeente dient te worden geregeld en in een verordening vastgesteld, besluit een commissie van vijf leden uit zijn mid- den te benoemen, ten einde een ont- werp-vorordening samen te stellen en bij den raad in te dienen. MOORDAANSLAG. Men meldt ons Te Tricht had gisteren een moord» aanslag plaats. Een zekere S. de Lang ontmoette zijn vroegere meisje A. Pronk, dat niets meer van hem wilde weten. Zij was in gezelschap van haar vader, omdat zij elke ontmoe ting met haar vroegeren verloofde wilde ontwijken De Lang loste revol verschoten. De vader ging voor het meisje staan c-n werd doodelijk ver wond, het meisje zeer ernstig. De da der heeft zich in handen van de poli tic gesteld. Het meisje is naar Utrecht vervoerd ter verwijdering van den ka gel. De dader is gevankelijk overge bracht naai- Tiet.. DE MARIAFEEST&N TE MAASTRICHT. Zondag is de optocht gehouden. De Cour. meldt daarover o. a. Hoewel zich regenwolken saampak- ten, bleef he'. dioog en hebben naar luwe schatting zeker 50,000 perso nen genoten van den werkelijk inte ressanten stoet. Bij 't stadhuis waren verschillenle overheidspersonen bijeen o. a. de pauselijke internuntius, monselgn. Tucci, kan Brussel de minister van W aterstaat, de heer L. Regoutde burgemeester van Maastricht; de commissaris der Koningin in de pro vincie Limburg, dc heer Ruijs de Bee- renbrouck en diens zoon, het Kamer lid de bisschop der Franciscanen, monseign. Ilc-fman. Onder dc schetterende tonen van tal van muziekkorpsen, defileerden do verschillende groepen voor den inter nuntius en de overige leden van het gezelschap. Het aantal werklieden-vereenigin- gen was sterk vertegenwoordigd. De mooie groepen der Hebree-uw- sche vrouwen, die van Thorn, Roer mond en Sittard de magnifieke praalwagens, voorstellende de ver heerlijking der 1L Moeder-Maagd, met de verschillende symbolen dioii van de stad Maastricht en vooral dien van „De Morgenster", een wrak, waarop zeelieden uitzien naar de „Sterre der Zee", die in 't wit gekleed achter op den wagen troont, gaven den religieusen stoet inhoud en praal. Ruim een uur had de optocht voor het voorbijtrekke noodig. Eerst te zes uur was de ommegang ten einde ge bracht En daarmee ziju de Maria feesten besloten. DE RIJKSMIDDELEN. De opbrengst der Rijksmiddelen over Juli geeft niet zulke vermeerde ringen te zien als tot dusverre. Niet temin is do totale toeneming ad 234.000 zeer bevredigend, waar ze volgt op een expansie niet 1212.000 in 1911 en 974.000 in 1910. Bovendien zou het accres grooter zijn geweest, indien niet dc altijd wisselvallige suc cessierechten f 152 000 len achteren waren gebleven bij Juli 1911, toen zij reeds I 431.000 minder hebben opgc leverd dan een jaar te voren. EEN PSEUDO-GEESTELIJKE. Men meldt ons: Van Katholieke zijde wordt te ©elft gewaarschuwd togen een Engelsch sprekende als geestelijke gekleed per soon van ongeveer 30-jorigen leeftijd, mot een zwarte ringbaard, die met machtiging van liet gemeentebestuur gelden traaht te verkrijgen. Hij ver toont daarbij een in het Hollandsch gestelden brief getoekend door de bischop van Chaidea Sca. Noch den bisschop van Haarlem, noch den De ken van Delft is iets van deze inzame ling bekend. Het moet gebeurd zijn, dat hij van menec-hen van wie hij geen geld kon loskrijgen met een verwensching af scheid naiu. VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is het 4-jarig zoon tje van N. W. te Delfgauw nabij Delft to water geraakt in de vaart. Het lijkje was door de strooming van het water afgedreven, alwaar het door eenige voorbijgangers werd bemerkt. Men meldt ons uit Amsterdam: In den nacht van aZterdag op Zon dag is uit den Anistel nabij het Kalfje het lijk opgehaald van een dame van omstreeks 35 jaar. Dc identiteit kou nog niet vastge steld worden.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1