Weerbericht MEDEDEEL1NGEN VAN IIET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) L)c Bildt, 19 Aug. 1912. Hoogste barometerstand 705.5 in M. «e Horta; laagste 746.7 m.M. te Ler wick. Verwachting tot den avond van 20 Augustus. Wind: moost matige Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht: gedeelte lijk bewolkt, wellicht enkele regen buien. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Barometerstand, hedenmiddag to 2 uur 758 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 758 m.M. OPGAVE VAN» JOH M. SOHIWIDT - Optlolen 80 BIJLSTRAAT HAARLEM. Thermometerstand 18 Augustus Hoogste gisteren V. 65 Laagst* heden nacht F. 57 Hedenmiddag 18 nu» F. 66 19 Augustus floogete glateren 8 uur F. 66 Laagste hedennacht F. 66 Hoogste heden tot 19 uur F. 64 HOOG- en LAAaWATERSTANDEN 19 Augustus. Hoog water. Jmuiden vm. 8 u.l6m.;nm. 8 u. 44 Katwijk vna. 7 51 in.;nm. 8 u. 19 Petten vm. 8 u. 86m.;nm. 9 u. 4 m Laag water. IJmuiden vm. 4 u. 16 m.; nm. 4 u. 44 m Katwijk vm. &u.5öm.;nin. 4 u. 24m Petten vm. 6 u. 46 m.» vm. 6u. 14 m Het aanstoken der lantarens van rijwielen, auto's en ander* voertui gen, moet te 7 u. 38 m. geschieden. Gemengd Nieuws DE POST IN DUITSCIILAND. Een ambtelijke opgaat leert, dat in 1911 de Duitsche post bijna 6100 mil- lioen brieven en briefkaarten heeft verzonden ot besteld, verder 2100 rnil- lioen kranten en 274 millioeu pakket ten en geldzendingen. Verder werden 58 millioen telegrammen verzonden of opgenomen en werd tusschenkomst verleend bij 1800 millioen telefoonge sprekken. In 1896 waren de overeen komstige getallen: 21/2 milliard brie ven en briefkaarten, 1 milliard kran ten, 152 millioen pakketten en geld zendingen, 35 millioen telegrammen, 560 millioeu telefoongesprekken. De toeneming bedraagt gemiddeld 60 pet. EEN SLIMME 1MPRESSARIO. Onlangs deelden wij mede, dat te St. Malo stierengevechten zouden worden gehouden, welke eerst dooi de regeering verboden, later toch weer werden toegelaten, onder voor- waarde, dat er geen bloed zou vloeien. Maar toon moest liet publiek er niets moer van hebben, de aardig heid was er af. Ten derden male kondigde de im- pressario zijn voornemen aan de cor rida te doen plaats hehben niet tegenstaande het verbod zou hij het publiek toch onthalen op „echte" stie rengevechten. Thans was de arena stampvol, toen de stoet na een feeste- lijken ommegang door de stad aan de kampplaats kwam. Maar ook thans was de politie aanwezig en wel ■voorzien van een bevelschrift om den impressario en zijn matadores over de grenzen te zeiten. Maar de listige impressario liet het zoover niet ko men -- hij had zich intusschen met de kas uit de voeten gemaakt. Zijn» schuIdeischers lieten beslag leggen op de stieren, maar toen bleek, dat de dieren eenvoudig bij een veokooper gehuurd waren Tot nog toe zoekt de politie den voortvluchtige te vergeefs. Maar hij heeft de bevolking van St. Malo per brief meegedeeld dat bij al zijn schul den zal Betalen, als mon hem maar werkelijke stierengevechten laat hou den. EEN DRAMA". Men meldt ons uit London Tc Eustborne, eon drukbezochte badplaats, heeft zich hedenmorgen een opzienbarend drama afgespeeld. Kapitein Murray, dio vroeger in hel Engelsche leger diende, heeft heden morgen zijn beide kindoren door re volverschoten gedood, waarna hij het wapen tegen zichzelf richtte. Alvo rens dit gedaan te hebben, had hij het huis, waarin hij vertoefde, in brand gestoken. Vijf personen kwamen in de vlammen 0111. Tweo lijken zijn reeds gevonden, waarvan do identi teit nog niet ia vastgesteld. MOORDAANSLAG OP BISSCHOP PFLUGER. Uit VVeenen wordt geseind Toen de wij-bisschop, Monseigneur Pfluger, zich iu vol ornaat en begeleid door zijn dienaren van het bisschoppe lijk paleis naar de Stephanuskerk be gaf voor de hoogmis ter gelegenheid van den verjaardag van keizer Franz Jozef werd hij plotseling door een in dividu met eon mee in den schouder gestoken. De dader werd onmiddellijk in hechtenis genomen. Hij weigerde hij het verhoor eeriige inlichtingen tc geven. Volgens op hem bevonden pa pieren heet hij Herman Prinz en werd hij nog kort geleden 111 een krankzin nigengesticht verpleegd. De verwonding van den bisschop blijkt niet van errstigen aard. 'T BERGONGELUK. Om'rent het ongeluk in de borgen, dal aan den Engelschen professor Jo nes, ziin vrouw en een gids het leven gekost heeft in ons blad is daar van reeds melding gemaakt wordt uit Courmayeur o.m. liet volgende ge meld: Het ongeluk is gebeurd op den Rou- ge-de-Peteretberg, in de Mont Blanc- groep. Het echtpaar Jones had een Zwitserschen gids, Nicolas Trufficr, en eon Duitscher, dr. Preuss, was ln hun gezelschap, 's Ochtends om elf uur had dr. Preuss zich van de overi gen losgemaakt om den weg to gaan zoeken, dien men dus blijkbaar ver had. Terwijl het gezelschap den terugkeer van dr. Preuss afwachtte, sloeg de gids, bij wijze van voor zorgsmaatregel, liet touw om een rotspunt, maar de rots brak af, trof den gids in den buik en slingerde hem in den afgrond. Truffier sleepte in zijn val professor Jones en zijn vrouw, die aan het touw gebonden waren, mee. Het touw bleef eerst aan een rots vasthaken, brak toen af en do drie menschen stortten omlaag op den Fresnay-gletsclicr. Dr. Preuss, onmachtig tot eenige hulp, was van het korte en schrikkelijke tooneel ge tuige. Hij daalde af naar Courtmay- eur om hulp te halen, maar Vrijdag waren de lijken der verongelukten nog niet gevonden. DE ERFENIS VAN DEN SPELER ROSENTHAL. Naar aanleiding van een bericht uit llergLsdi Gladbacli bij Keulen, dat een daar in liet ziekenhuis wo nend invalide, de boekhouder Lud- wig Rosenthal, aan de millioenen- arfenis van den te New-York vermoor den speler Rosenthal aandeel zou krijgen, verneemt men, dat vier fami lieleden, die in de buurt van Keulen onen, aanspraken op de nalaten- :hap van den rijken Amerikaan la ten gelden. Rosenthal is te Bergtsch Gladbach geboren en is als jonge man, nadat hij allerlei streken uit had ge haald, naar Amerika getrokken, en 11a dien lijd hoorde men niets moer van liem. In het ziekenhuis te Ber- gisbh Gladhaoh gelooft inen, dat de berichten van de verdeeling van do erfenis onder daar wonende familie leden juiist zijn en dat als erfgenamen drie neven en een niaht in aanmer king komen. CARBORUNDUM-DIAMANT. Carborundum wordt gemaakt door middel van electrischen stroom en 1 uit een mengsel van zand. cokes, jgmeel en keukenzout. Het is na diamant de hardste van alle bekende stuffen en splijt zelfs de kormul, de hardste natuursteen na diamant. Tot nu toe kende rnen het carborun dum alleen van donkerbruine of zwar te kleur, welke stof niet geschikt was om voor sieraden te worden ge bruikt. Onlangs echter is het gelukt, kleurlooze en doorzichtige carborun- dumkristallen te verkrijgen, waar aan het lichtbrekingsvermogen nog grooter is dan dat van diamant. Men krijgt deze kristallen bij hot_gebruik van 30 deelcn zuivere kool, 37 deelen kwarts, 9 deelen zaagmeel en 4 dee len zout in den electrischen oven. Door bijvoeging van eene geringe hoeveelheid metaaloxyde, wordt alle kleur verwijderd. Daar het straalbre kingsvermogen van diamant een van zijn meest waardevolle eigenschap pen is, en de carborunduinkristallen deze eigenschap in nog hoogere mate bezitten, is het niet onwaarschijnlijk, dat dit nieuw-onldekte edelgesteente een ernstige concurrent wordt van den diamant, vooral, daar men het in iedere grootte kan niakeu en het in brillantvorm kan slijpen. HET ZEELIEDENVRAAGSTUK. De „Westminster Gazette" wijst, naar aanleiding van lord Mersey's rapport over de ramp van de .Tita nic", op een misstand, die volgens het blad dringend verbetering eischt. De samenstelling van de bemannin gen dc-r schepen van de handelsvloot laat zeer veel te wenschen over. Het komt wel eens voor dat schepen in zee steken met bemanningen, van wie er, behalve de officieren, niet één larger dan drie uur voor liet trek op het schip zijn geweest, scheepsofficieren kennen dientenge volge hunne menschen niet en dezen weten niets van liet schip af en lee- ren dit, vooral op de groote passa giersschepen, ook niet zoo gauw ken nen, dat zij in voorkomende gevallen hun weg in den doolhof van gangen kunnen vinden om zoo spoedig moge lijk van 't eene punt naar het andere te komen. Op de schepen, die al in de vaart zijn, vindt men gewoonlijk een kleine kern, die al met het schip vertrouwd is, maar wanneer ccn nieuw schip in de vaart wordt ge bracht, siaat elk lid van de beman ning te kijken als een kat in ccn vreemd pakhuis. Dat is het gevolg van do gewoonte hij de groote Engelsche maatschap pijen om al hun matrozen hij de thuiskomst der schepen af te danken en eerst op den dag van vertrek of kort te voren aan te monsteren. Men klaagt over den achteruitgang in qualiteit der Engelsche matrozen, rnaar wat kan men in deze omstan digheden anders verwachten. Het nu gevolgde stelsel moge goed zijn ge weest in de tijden der lange zeerei zen, waarna den lieden wel eene vor- poozing toekwam, maar heeft nu geen zin meer. Het moet ook niet goed werken, nu de zeeman telkens met eene tusschenpooze van weinige we ken voor zich zelf moet zorgen. Het gevolg van dit laatste Is dik werf, dat de menschen, wanneer zij niet spoedig een nieuw schip vindon, ook zelfs zonder het geld over den balk te gooien, zich genoodzaakt zien hun heele plunje te verkoopen om aan den kost te komen. Het is geen zeldzaamheid dat men op de zAïgo- naamde „trampsteamers" of vracht zoekers menschen in een kouden, re- genachtlgen nacht de wacht ziet be trokken in COn dun pakje, zelfs zon der ollejas of jekker. Door zulk een stelBel worden do looncn laag gehou den, maar men krijgt dan ook waar mr zijn geld. Een der gevolgen van het stelsel is dal de lust bij het Engelsche volk voor het-varen afneemt. In 1910 wa ren van de 191.709 zeevarenden op de schepen in de buitenlandsche vaart onder Engelsche vlag 27.112 vreemde lingen en 41 498 lascars uit Britsch- Indiö. Do nict-Engelsclie zeelieden zijn over het geheel een bruikbaar slug van menschen, matig en ge hoorzaam aan boord, maar men kan b.v. mot op hcii rekenen als eene re- irvc in tijd van oorlog. Men beweert u wel dat men niet buiten die •eemdelingen kan, omdat er niet ge noeg Engelschen te vinden zijn. Dat is echter vrij natuurlijk. Scheepsjongens ziet men tegen woordig nog maar weinig. De reeders vinden liet wel zoo gemakkelijk den voor hel werk reeds geschikten vreemdeling aan te nemen en dan is liet werk van den zeeman in de stoom vaart van dien aard, dat oen landrot hel al spoedig leert. Een opmerkelijk verschijnsel is dat de zonen van Engelsche zeelieden zich op andere vakken gaan toeleg gen, liefst aan land wenschen te blij- Wanneer wij," merkt het blad op, goede zeelieden willen hebben en nog wel Engelschen, dan moet de zeevaart wat beters bieden dan do snelle 011 demoraliseerende opeenhoo- ping van hard werken onder allerlei ontberingen en herhaalde tusschen- poozen van gedwongen werkloosheid oor onbepaalden tijd." Letteren en Kunst BOEKEN. Hij de uitgeversfirma C. Morks Co., ie Dordrecht, zal con serie werk jes verschijnen, ten doel hebbend, jongelui in konnis to stollen met liet voor en tegen van tal van betrekikfn- gon ou tevens vermeldend de examon- cischon, salarissen, promotie, enz., onder hoofdredactie van Dr. A. an Oven, den bakenden oud-direc teur der H. B. S. te Dordrecht, iu on- derwijskringe» geëerd als paedagoog 'van gezag. Het valt niet to ontken nen, dat jongelui soms bijzonder wei nig weten van het beroep, dat zij ..11 en er dikwijls ook alleen de lichtzijde van vernemen, schrijven de it gevers. De volgende personen hebben hun medewerking toegezegd C. Aronstein, Kon. Ned. Marine P. A. M. Boole van Hensbrock, Boek handelaar en UitgeverJ. C. Bon dam, Posterijen cn TelegrafieC. M. K. Bongaerts, De Waterstaats-Inge nieur li. G. van den Bovonkamp, Directe Belastingen; M. 3. Brusse, Journalist; Dr. C. Easton, Journalist; Mr. \Y. Dicko. De AdvocaatMr. Kapt. J. E ij sten. Officier bij de Land macht; M. Griek, De Officier-Machi nist 15. J. do Groot, De Boekdruk ker Prof. J. A. Grutterlnk. De Mijn ingenieur; J. J. Hofman, De Apothe ker Dr. S. S. Iloogstra, Leeraar bij het Middelbaar Onderwijs Dr. A. S. van Oven, Ivoeraur bij het Middel baar Ouderwijs Kapitein D. Hubert, Officier op de booten der Mij. Neder land, enz. N. N., De Registratie; J. Molenaar, Do Gouvernements-Mari- 11e Dr. II. Pinkhof, De Medicus Me- jvtffr. P. Snouck Hurgronje, De Open bare Leeszaal Tj. Sterringa, De On derwijzer Mej. J. P. LamoraalWi- che-rs, De Verpleegster. Als eerste werkje in deze serie, ge titeld „Mork's Beroeps-Bibliotheek", js verschenen „Posterijen en Tele grafie", door J. C. Bondam, hoofd commies dei- posterijen. De schrijver behandelt hierin de examens en de opleiding, de vooruit zichten, den werkkring en de ambts- klcodiüg. Voor degenen, die bij de posterijen willen gaan, geeft dit boekje wel al- los wat zij er van zouden willen we ten. Bij de firma H. Meulenhoff, Amsterdam, verscheen„Handels correspondentie, ook voor zelfonder richt" Fransch door A. Zeiler, leeraar aan de Openbare Handels school te Amsterdam. Dit hoekje geeft stof, die aansluit op -hetgeon in «Ie M. U. L. O.-school of in de eerste klassen der HL B. S. geleerd is. Hot boekje is in tweeën verdeeld. Het eerste deel bevat de -hoofdwoor den. die in den handel gebruikt wor den mot toepassing in zinnen. Het tweede gedeelte bovat brieven, aan de practijk ontleend. de van 'do afsluiting vnn zee-engten, slaan niet direct op het hier bespro ken geval. Immers inen bedoelt daar 't leggen van mijnon door dc aan die zeeêngten gelegen Staten, wanneer deze zelf 111 oorlog zijn, en bij ons denkt men aan neutraliteit Maar wanneer or onder do kenners van internatinaal recht een sterke strooming is, om het leggen van mij nen door oorlogvoerenden te verbic- den in zoeëngten, dio open zeeën ver binden en dus een weg zijn voor de internationale scheepvaart, hpeveèl te meer zal men dan een dergelijk ver bod gewenscht achten voor en neu tralen Staat ten opzichte van een ri viermond, die ook internationale be- teekonis heeft door de vaart rp het achterland". KOLONIA LE Vit A A GSTT IKK EN De Nieuwe Rott Ct. schrijft o.a.: Op het gebied van de koloniale po litiek valt een groot werk, oen reu zenwerk te verrichten, een werk tot behoud, onontboerlijik, maar 't welk toc'h in de eerste plaats dient be schouwd als een werk tot verdere, tot hoogere vorming. Bezitten wij een staatsman, be kwaam en krachtig genoeg oan zulk een groot werk naar ei sch aan te vatten en tot een goed einde to bren- ;en? Onzen kolonialen bewindslieden doen wij geen onrecht aan, door Lo twij fel te trekken of onder hen zulk een groot man schuilt. Toch moet het werk gedaan en de leiders onzer kolo niale politiek mogen zich daaraan niet onttrekken. Dat zij dit ook niet willen, blijkt trouwens uit menig voorstel, waarin partieele oplossing werd beproefd. Laten zij geven wat zij kunnen, en de Nederlandsche volk- Kracht zal het overige doen! Wil het Nederlandsolie volk hun echter den steun van zijn kracht kunnen verstrekken, dan moe ten zijn vertegenwoordigers beginnen met zich rekensoliap te geven van het aantal, het gewicht en do beteekenis ■an de vele groote vraagstukken wel ke zich voordoen; moeten zij naspeu ren, hoe die zich in hun innerlijke concordantie samenvoegen tot een groot koloniaal vraagstuk, moeten zij zioh stellen op do bre-de basis, waar door het alleen mogelijk zal kunnen worden, de juiste richting te kiezen. En daarna moeten zij, stoutmoedig en vertrouwend op de groote levende kracht van hun volk, dat van Indié reeds heeft weten to maken wat het thans is, den eohouder onder het werk zetten. Hot Schip van Staat gaat in het Oosten geheel nieuwe zeeën bevaren. Voer het tot dusver rond i.11 een M'd- dellandsche Zee, waai van de kusten geen verrassingen meer boden, zoo stevent het thans do Zuilen van Hor- kuïes uit, den Oceaan in van oen© ïwe geschiedenis, naar nieuwe continenten, welk© mog slechts de ver heel ding onderscheidt, het verstand echter reeds weet te bevroeden. Laat het ,voor de reis toegerust we zen. Pers-Overzicht ZEEMIJNEN IN DE WESTER NS C HELDE. De Middelb. Ct. die veel voor een fort to VHssingoi1 voelt, bespreekt in een qrtikel het argument van de te genstanders, dat met mijnen enz. on ze neutraliteit op de Wester-Schelde wel tc beschermen zou zijn. Het blad antwoordt daarop: Wanneer er een oorlog ergens uit breekt. kunnen we toch maar niet dadelijk' in de Wester-Schelde zee- mijnen gaan leggen, die niet alleen torlogSScTiepen zouden tegenhouden, maar ook alle koopvaardijschepen. Dat mogen we niet. ingevolge onz© verplichting jegens België tot open houden der vrije vaart op do Schelde, ©n het zou ook dwaasheid zijn ons zelf dadelijk van alle verkeer af te slui ten omdat ©enige andere mogendhe den oorlog voeren. Men denke bijv. eens aan de maatschappij „Zeeland" dio haar dienst op Engeland niet, zou kunnen voortzetten door een met mij nen bezaaiden Solveldemond. Konion wij zelf in oorlog en moet ons land verdedigd worden, dan staat de zaak natuurlijk anders. Dan zijn we ten volle gerechtigd ons eigen ge bied af to sluiten zooals wij willen, en dan kan daarvoor alle aanleiding zijn, hoewel het geen eerste vereisch- te is. Het blad pleit 'dan voor een fort en ivijst ten slotte inzake het leggen van mijnen ook nog op het volgende: „De besprekingen, die thans, naar aanleiding van de afsluiting door mijnon van de Dardanellen, gewijd worden aan liet al of niet geoorloof- selius, 75 j., Scliolersingcl. 18 id. L. Carton, Boogcrs, 68 j., St. An toil io- stccg. Z ANDVOORT. BEVALLEN; C. F. GaleslootSchouten, z. C. K. Visscr-Dees, z. AiusterdamschG Blurt. Openingskoersen van 19 Augustus 1912. LABOUCHERE O YENS 3» Co's BANK. STAATSFONDSENMARKT. 2 1/2 Certific. N. W. S. 651/2. TABAKSAANDEELEN. Stil. Deli Maatschappij 581, Senembuh 578. RUBBER-AANDEELEN. Amst. Rubber 214 1/2—5. PETROLE UM-AANDEELEN. Vast. Koninklijke Pei-r. 508-111/2, Dordt- sche Olie 1G41/23/4, Geconsolideerde 2661/27, Sumatra Palembang 187 88. Orion 117, Intern. Ilum. Petrol. 165, St. Romana 150—54. MIJNAANDEELEN. Ivetahoens 30, Pref. Ketahoens 48, Cultuur Vorstenlanden 157 1/258, Winstbew. 1361/2, Red jaag Lebo-ng 265, Great Cobar 90 1/4—7/8, Ned. Ind. Handelsbank 215, Hide en Leather 271/4. AMERIKA ANSCHE MARKT flink prijshoudend. Atchison Topeka 110 1/2 111, Denver 22 3/4, Erie 371/4, Kansas 27 3/4, Preferente 611/2, 3/4, Missouri 29 5/8, Ontario 35 1/4, Rock Island 27, Southern Rails 31, Union Pacific 172, C. Wabash 5 3/8, Steel 731/2, Carren 60 3/8, 1/2, C. Marine's 5 1/4, Preferen te 18 7/8, Amalgamated 85, C. Cigars 57, Anglo 27, Com. Can. 39 3/4, Com. Stand Milling, 2e Pref. Stand Milling 311/4, Com. Studebaker 44 1/2, Pitts burg Coal 25. Marktnieuws Graan- on Zaadmarkt. Aangevoerd on verkocht te Haar lem op 19 Augustus 1912 58 II.L. witte tarwe, 8.60. 60 H.L. Rogge, f 6.50. Laatste Berichten S o c. ,,T roumoct 111 y c k e n." Concert op Dinsdag 20 Augustus 1912, 's avonds 8 1.2 uur, te geven door 4iet strijkorkest van Ilaazl. Mu ziekkorps, directeur: de heer Oh. P. W. Kriens. Programma: 1. Plotte Parade MarsCh, Eilenibarg. 2. Ouverture de l'opéra „Le Roman d'Elviro", Thomas. 3. Soliatzwalzor aus der Operette „Der Zigeunerbaron", Straiuss. •ia. Meuuctto, Boohermi. b. Serenade Roccoco, Mayor Hel- mund. 5. Fantaieie do l'opéra „Le Bohè me, Puccini. 6. Ouverture de l'opérelto „Le Pe tit Due", Lecocq. 7. Divertissement Espagnole, De- eormes. a. Allegro, b. Ilavanaise, c. Baléro de Cadix, d. Choohuoha, e. Zopaléado. 8. Valse de l'opèrotte „La fille du Tamibonr-Major, Offenbach. 9. Grande fanUvisdo de l'opéra „Ca- valleria Rusticana", Mascagnfi. TRAMVERTRAGING. Hedenmorgen geraakte* aan de Turfmarkt de tram, die 7.40 van de Tempeliersstraat naar Amsterdam was vertrokken, defect. Spoedig werd een motorwagen ontboden, die dan ook spoedig opdaagde en den defec ten wagen verving. Intusschen was ongeveer een kwartier vertraging ontstaan en do z.g. extra tram, die ongeveer acht uur van het Heerenhek vertrekt naar Amsterdam, was daardoor hedenmorgen meer dan 10 minuten later in Amsterdam dan op andere dagen. Burgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN: 17 Aug. M. Kuiper—Snip, d. 18 id E. StouteVcnema, z. C. StoijlVan Ncrde, tl. B. Miedema Van Honscho- ten, d. 19 id. J. G. SchippersVan Eeden, d. OVERLEDEN: 17 Aug. E. llelcm—Hoenderdos, 56 jaar, Burgwal. II. H„ 9 jaren, z. v. B. II. Gort, Rozenpriëclstraat. W. Wes- 400sta Staatsloterij. 3e KLASSE, le LIJST. Trekking van 19 Aug. 6035 5000. i. 1858 f1500. 1. 9820 flUOO. 16839 f400. 5512 17202 f 200. 2129. 7313, 8525. 15460, 20410 f 100 Prijzen van f 45. 3176 6112 9349 12343 15508 18297 3195 6150 9366 12378 15549 18329 3252 6224 9377 12416 15562 18360 3334 6229 9431 12440 15584 18379 3354 6263 9455 12476 15617 18411 3391 6286 9502 12484 15645 18521 3409 6303 9547 12552 15666 18537 3411 6405 9548 12655 15678 18568 3419 C490 9553 1*2708 15709 18613 3450 6541 9568 12761 15795 18642 3459 6566 9597 12829 15860 1S651 3530 6591 9621 12833 15865 18670 3580 6601 9643 12850 15895 18789 3636 6672 9677 12972 15904 18826 3701 6674 9680 12977 15959 18851 3727 GG78 9714 12979 16003 18863 3819 6706 9715 13001 16205 18889 3844 6729 9737 13009 16245 18920 3864 6809 9768 13160 16341 19053 3951 6857 9807 13223 16361 19078 3978 6885 9813 13398 16380 19146 3999 6915 9898 13432 16435 19216 4008 7027 9908 13448 16524 19280 4059 7051 9919 13769 16533 19346 4098 7151 9924 13791 16535 19354 4230 7177 9933 13855 16546 19355 4255 7236 9965 13918 16698 19370 4358 7263 9983 13928 16731 19467 4373 7301 9992 13963 16760 19505 4385 7396 10070 14023 16793 19515 4437 7399 10091 14071 16806 19528 4440 7428 10143 14118 16880 19565 4450 7453 10162 14129 16892 19747 4485 7475 10179 14138 16947 19750 4510 7479 10283 14140 16992 19909 4522 7526 10340 14183 17032 19961 4532 7591 10440 14198 17054 '20231 4542 7637 10454 14211 17077 20237 4580 7682 10500 14237 17092 20327 4610 7693 10659 14213 17110 20361 4678 7738 10715 14256 17250 20473 4709 7765 10837 14266 17317 20488 4753 7816 10860 14282 17351 20523 4869 7840 10886 14284 17384 20524 4870 7845 10904 14299 17413 20606 4872 7937 10913 14313 17421 20624 4878 8004 10957 14398 17426 20654 4907 8182 11023 14514 17439 20662 4925 8206 11126 14626 17464 20666 £026 8227 11179 14698 17558 20667 5265 8423 11247 14783 17573 20694 5281 8509 11291 14829 17620 20782 5304 8688 11356 14S30 17685 20798 5331 8690 11362 44860 17690 20807 2444 5406 8692 11371 14880 17755 2< 2571 5478 8756 11545 14984 17764 20836 2590 5520 8820 11558 15022 17843 20948 2632 5522 8830 11638 15055 17885 20952 2636 5561 8861 11663 15063 17914 2653 5567 SS96 11807 15093 17940 2660 5622 8977 11847 15110 17995 2666 5727 9089 11904 15170 18054 2701 5802 9114 11967 15177 18128 2709 5:03 9166 11980 15192 18135 2743 5806 9187 12059 15251 18137 2855 5817 9210 12103 15296 18177 2867 5856 9222 12126 15302 18188 2930 5885 9528 12180 15395 18207 2962 5983 9240 12185 15420 18209 2982 6047 9250 1*2217 15422 18217 3078 6051 9256 12259 15480 18145 noch van toekenning van zelfbestuur aan Albanië. KONSTANTINOPEL, 17 Aug. (Reu, ter). Er is oen pan kik uitgebroken t* Uoskjoeb. Albaneczen hebben daar de veroordeelden uit de gevangenis be vrijd en zijn toen aan het plunderen geslagen. Zij dreigen op te rukken naar Sa lonika. Drieduizend Albaneezen zijn reeds le Kuprulu aangekomen, DE WET BETREFFENDE HET PANAMAKANAAL. WASHINGTON, 17 Aug. (Reuter). Het Huis van Afgevaardigden heeft liet rapport over liet Panamakanaal uitgebracht door de conferentie van leden van Sonaat en Kamer goedge keurd. President Tafl verklaard© in een onderhoud op liet Witte Iluis, dat hij nog mei wist of hij het wetsontwerp wol zou kannen ondertodkenen. De bepaling, dat Amerikaonsch© schepen vrijgesteld zouden zijn van tolrech ten, zou de Vereonigd© Staten well eens Ju nioeilljikbcden kunnen bren gen on hij was derhalve voor het amendement, waarbij aan buitenland sche naties werd vergund de quaesti© aan heit oordeel der Ameriikuansoho gerechtshoven te onderworpen. DE CRISIS IN DEN BALKAN. SALON1KI, 18 Aug. (Reuter.) Twee bommen werden gevonden op den spoorweg tusschen Kiiniiden en Scrigoel. Daar cle Arnauten 'voornemens zijn naar Küprulu op te rukken, zijn 12 bataljons aangekomen, om het gar nizoen tc versterken. UESKJOEB, 18 Aug. (Reuter.) Da gevechten aan de Montenegrijnsche grens worden voortgezet. De staat \an beleg is afgekondigd te Berna. SALONIKI, 17 Aug. (Reuter.) Se dert de bezetting van Oeskjoeb door de Arnauten zijn de Turksche regee- ringsambtciiarcn afgezet. De Arnau ten zorgen voor de rust in de stad. De troepen zijn in de kazernes ge- consigneerd, doch staan machteloos tegenover do inbezitneming. Ten ein- do te voorzien in het onderhoud hun ner manschappen, hebben de Alba- neeschc chefs belastingen opgelegd aan iie Bnlgaarsclie, Grieksche, Ser vische en Israëlietischc gemeenten. De regeering deelde aan Ibrahim pas ja een Irade mede, betreffende het te- ruggeven der wapens en het toestaan van een algenieenc amnestie. KONSTANTINOPEL, 18 Aug. (Reu ter.) De ministerraad besloot niet toe te laton dat cle Albafticrs Saloniki binnendringen. Het geruchl loopt.dat Albaneesche groepen Koumangva binnendrongen. Men verzekert dat aan alle perso nen, die medeplichtig zijn aan den opetind in Albanië, amnestie is ver leen DE TOESTAND IN MAROKKO. TANGER, 18 Aug. (Reuter.) De colonno-Mangin, gekampeerd te Soukh-el-Arba, werd aangevallen door oonige hondorden ruiters. Aan Fran- ache zijden werden twee man ge- dood, een twintigtal gewond. De Ber bers leden ernstige verliezen. In hot gevecht van li Augustus ver loor de colonne-P ein 10 dooden, 48 ge on den. De proclamatie van Moulay Jous- scf tot Sultan is in de meeste steden van liet Rijk geschied. (Hbld.) FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Arnhem. P. L. M Deig, pensionhou der te Heelsui,'. Reclxter-comin. inr. Van der Poel Hiddingh curatcr mr* D. Spanjaard. INGEZONDEN Van ingezonden slakken, geplaatst of iet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt da Bsdocüe zioh niet aansprakelijk. Telegrammen DE VERJAARDAG DES KEIZERS. WEENEN, 18 Aug. (Reuter. I Bij ge legenheid van den geboortedag des Keizers had te Ischl een familiediner plaats. Prins Leopold 'van Beieren bracht een dronk uit op 's Keizers ge zondheid. Keizer Franz Josef dankte daarvoor. VEILIGHEID TER ZEE. LONDEN, 19 Aug. (Reuter. )Volgens de bladen worden door de regeeringen der voornaamste zeemogendheden on derhandelingen gevoerd met liet oog op een internationale conferentie te Londen of in Den Haag nog dit jaar te 'houden ,ter bespreking van de vraagstukken verband houdende met de veiligheid op zee. DE MOGENDHEDEN EN DE ON RUST OP DEN BALKAN. KONSTANT1NOPEL, 17 Aug. (Reu ter). Naar aanleiding van het voor stel van Oostenrijk-Hougarij© aan d© mogendheden om van gedachten te wisselen voor den toestand in de Bal- kanstaten, wordt hier verklaard, dat er geen sprake is van decentralisatie HAARLEM, 19 Aug. 1912. DE BRAND IN AKRDENHOUT. Mijnheer dc Redacteur. Ook in uw blad is een bericht ge plaatst, uit Arnhem afkomstig en be trekking hebbende op een onlangs daar gevoerd geruchtmakend strafge ding, waarin dc namen van verschil lende bekende Haarlemmers voor- kwamen of deze personen met voor letters en woonplaatsen zoodanig wer den aangeduid, «lat men hunne na men wel kan gissen. Daar ik eene, gelukkig bloeiende zaak in gramofo- nen heb in de Ancgang tc Haarlem en mijn naam en die straat, althans mijne voorletters en nering in bedoeld bericht ook zijn genoemd, verzoek ik U beleefd mij de gelegenheid te ge ven, in uw blad liet volgende te ver klaren. Ik ondervond door bedoeld be richt verschillende onaangenaamhe den en heb daarom aan een advocaat verzocht in deze zaak een onderzoek naar de verspreiders van 't in dat be richt vervatte gerucht in te stellen. Dat onderzoek heeft tót dusver uit gewezen, dat de in het bericht blijk baar bedoelde personen of met da verspreiding van het gerucht niets te malcen hebben gehad of volstrekt ont kennon woorden tc hebben gebezigd voor of eenige andere uiting te heb ben gegeven aan gedachten als hun in dat bericht zijn toegeschreven. Moge het publiek dit met mij betreu ren en daarbij tevens beseffen hoe ge vaarlijk hel kan zijn slofopjagende geruchten, ongecontroleerd verder to verbreiden, U dankzeggend voor do verleende, plaatsruimte, Hoogachtend, Uw dw., F. J. VAN LU1JKEN, Haarlem, Augustus 1912. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik UEd. bijgaand schrijven op te nemen in uw veelgele zen blad .waarvoor bij voorbaat- mijn dank. Zooals velen bekend is, moeten 'dil jaar een paar lichtingen onder de wa penen komen Voor bcrhalingsoefcnin gen. Dezen keer zijn dit de lichtinget 1905 en 1906. Dit is op zichzelf nu zo»

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 2