HAARLEM S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. MAANDAG 19 AUGUSTUS 1912 Buüenlancfcch Overzicht Di crisis Ie Turkije. De Turkscho minister van oorlog heeft in overleg met zijn collega's be sloten, het -leger te zuiveren van de onbetrouwbare elementen. Hij heeft to dien einde bij rondschrijven aan do bevelhebbers dezen opgedragen, een onderzoek in te stellen en hem to melden, welke der onder him bevelen dienende officieren do revolutionnai- rc donk beelden hunner gedeserteerde makkers toegedaan zijn en welke zich uitsluitend aan hun beroepsplichten willen wijdon. Drie bevelhebbers van legerkorpsen hebben reeds hun rapporten ingezon den de militaire commandant van Kossowo en de commandanten van het 2de en 5de legerkorps. Eerstge noemde deelt mede, dat slechts een zeer klein gedeelte zijner officieren aan politiek doet. terwijl de com mandant van het 2de legerkorps sein de, dat de onder zijn bevelen dienen de officieren, zonder eenigo uitzonde ring trouw hun militaire plichten vervullen en zich geheel buiten poli tieke bemoeiingen houden. Oorlog tusschen Turkija en Bulgarije Een bijzondere berichtgever van de „Matin" s> het gelukt, den Bulgaar- schen minister Stephan Bobtschew in een express-trein te interviewen. Do minister verklaarde o. a. het volgende Tusschen Servië en Bulgarije be staat een entente, een „entente cor diale", geen alliantie. Servië en Bul garije hebben op den Balkan dezelfde belangen, en het is natuurlijk, dat zij met elkaar goede bétrekkingen onder houden. Dit kan geschieden zonder dat vaste verplichtingen aangegaan worden, want het is beslist noodzake lijk, dat o-p het oogenblik, waarop de Bostersche quaestic definitief wordt, opgelosf, Bulgarije in volle vrijheid voor zijn rechten zal kunnen opko men." Over de spanning, die thans tus- fchen Bulgarije en Turkije bestaat, verklaarde de Bulgaarsche minister, dat na hel bloedbad te Kotchana de Bulgaarsche regeering Turkije ver zocht hoeft, aan leden van 't Bulgaar sche Roede Kruis toe te staan do ge wonden te helpen. Turkije zond een brutaal, weigerend antwoord. „Sinds wij aan het bestuur geko men ?|u" aldus ging de minister voort „zijn onze betrekkingen met Turkije, in weerwil van al ouze be moeiingen, cr niet beter op gewor den. De Jong-Turken hebben geen en kele hunner beloften, die zij ons ge daan hebben, gehouden. Onze bevol king is daardoor teleurgesteld en uitermate verbitterd over de Voortdu rende vyandige gezindheid van onze buren." Te Sofia nam de minister van den journalist afscheid onder de profeti sche woorden „Wellicht zullen over twee of diic weken geweldige gebeur tenissen plaats vinden.... Wellicht.... Ieder uur brengt ons dichter bij het onvermijdelijke". Een treffan tusschen Turkila en Montenegro. Uit Ccttmje wordt geseind De Christenen uit de streek om Beranna zijn Ln opstand gekomen, hebben zich meester gemaakt van twee nabijgelegen dorpen en deze uit geplunderd, waarop do Turkscho troepen de elt risten-dorpen in de vlak te platschoten. De opstandelingen deden daarop een aanval op drie Turksche blokhui zen aan de grens van Montenegro. Het gevecht duurde den goheelen dag door tot in den nacht. Een groot aantal gewonden is naar de Moritene- grijnsche grens gebracht. De Turkscho autoriteiten hebben gedreigd de geheele Christen-bevol king in de aan Montenegro grenzende landstreken te zullen uitroeien. Bij Rougovo had een gevecht plaats tusschen Arnauten, die van Prichtina kwamen en Montenegrijnen 3 Ar nauten en 4 Montenegrijnen werden gedood en een groot aantal gewond, liet, blokhuis Ie Nichtiehta, nabij Be- raue is in brand gestoken door de Montenegrijnen. Het Turksche garni zoen werd verdreven. Men meent te Konstantinopcl, dat do mogendheden de regeeringen van Bulgarije, Servië en Montenegro er op hebben gewezen, dat zij op eigen risico en gevaar zouden handelen als ze den vrede in den Balkan verstoor den. De aardbeving in TnrkUe. Het gouvernementsvaartuig Schor pioen, dat van het door de aardbe ving geteisterde kustgebied te Kon- stantinopel is teruggekeerd, meldt, dat de ramp van veel grooteren om vang is dan men dacht. Het aantal omgekomenen wordt op meer dan 3000 geschal, het aantal gewonden op 6000. Het is haast onmogelijk, enkele dorpen te naderen ten gevolge van de doordringende lijkenlucht. Andore dorpen zijn slechts puinhoopen. De aardschokkon duren nog steeds voort, en telkens storten nog alreeds beschadigde buizen in. In een der bezochte dorpen vond men de inwo ners nog in volkomen versuften toe stand zij deden niets om zich te redden, maar zaten in troepen bijeen te weeklagen over de ramp. Het Roode Kruis en Grieksche lief- dadigheidsve ree ni gingen zetten het ondersteun mgswerk met kracht voort. Alle dorpen op het eiland Imbros (Aegeïsche Zcc) zijn door do jongste aardbeving verwoest. Uit Albanië. Drieduizend Arnauten zijn ver trokken uit Elibasson met het doel in vallen te gaan doen in andere plaat sen. Er zijn lmn Turksche troepen loges moet gezonden. Honderd vijf tig gewapende Albanee- zen kwamen in kleine groepen te Sa lonika aan. Het gouvernement gaf aan den commandant dei- troepen opdracht om den onttroonden Sultan Abdul Hamid naar een andere plaats, dis geheim gehouden wordt, over te brengen. Het gerucht gaat. dat gewapende AJbaneesche bonden Koumangva bin nengetrokken zijn. Bevestigd wordt, dat aan alle personen, die aan den opstand in Albanië medeplichtig zijn, amnestie is verleend. De oorlog tusschen Ilalië en Turkss Uit Konstantinopel wordt geseind Naar men verneemt, worden nict- officieele besprekinge7i gehouden tus schen opnieuw aangewezen Turksche gedelegeerden en vertegenwoordigers van Italië, niet het doel, een grond slag te vinden voor den vrede. Er wordt verzekerd, dat do Itall- aansche vloot zich weer bij de DaTda- nellen heeft laten zien. Een nieuwe actie in 't zicht De Fransch-RussisGbu vloot- conventle. Naar uit Petersburg geseind wordt, bevestigen «enige Russische bladen het bericht, dat. de Fransch-Russische marine-conventie voor het vertrek van den Franschen minister-presi dent, Poincaré, onderteekend is. De tekst van de overeenkomst is ontwor pen door admiraal Auber en den chef van den Russischen marine-staf, vórst Lieven, en is te Parijs uitge werkt. Tc Petersburg heeft de tekst slechts weinig verandering onder gaan. Nieuwe woelingen in Rustend? In verband met de woelingen en den oproerigen geest onder de man schappen van de marine is thans te Kroonstad de staat van beleg afge kondigd. Dat is dus een officieele bo- vestiging van de zeer zorgwekkende geruchten .die omtrent den in de ma rine heerschenden geest, Ln den Iaat- sten tijd werden verspreid, Marokko-quaettles. Wanneer de voorteekens niet be driegen, dan moet men ernstige ge beurtenis;- >i in Marokko voorzien. Zoowel in het Zuid-Westen, waar de pretendent El lleiba een voortdurend toenemend aantal volgelingen om zich heen verzamelt, als in het Noord- Oosten, waar generaal Gouraud zich slechts met moeite, niettegenstaande de vrij aanzienlijke macht van zijn expeditie-detachement, kan staande houden tegen de offensief optredende stammen, worden de Franschen duchtig bedreigd. Indien waar blijkt, wat aan de „Liberté" uit Marokko wordt ge seind, dat Lyautey besloten heeft, Marrakesj te ontruimen (wel was reeds bekend, dat d>e Europeanen do stad verlieten wegens het dreigende gevaar), dan is dit van grootc betcc- kenis, die wijst op een krachtig vc,Id- wihnen van den pretendent. Dat ook generaal Lyautey zelf on raad speurt, blijkt wel hieruit, dat hij de regeering verzocht heeft, onmid dellijk een oorlogsschip te zijner be-; schikking naar Rabat te zenden, aan gezien de in de MarokkaanseU© wa teren gestationneerde schepen beide een opdracht hebben, zoodat hij geen enkelen oorlogsbodem vrij heeft. Do „Jules Ferry" zal terstond naar Ra bat vertrekken, terwijl een ander schip voor Tattger zal worden aange wezen. De Echo de Paris maakt den tekst openbaar van een rede, die dr. Paascho, vice-president van den Duit- schen Rijksdag, op 24 Juli aan een feestmaal van do. Duitsche kolonie te Vancouver in Britsch-Columbla, zou hel)ben gehouden. Volgens dit verslag in het Fransche blad dat zeer anti- Duitsch gezind is zou dr. Paascho, na opgemerkt te hebben, dat de Duit sche vloot Engeland volstrekt niet be dreigt, dat Duitschland en Engeland ve l strekt geen reden hebben elkaar te bestrijden, o. a. hebben gezegd ..Duitschland is een land, dat binnen 15 jaren een bevolking van 80 mil- lioen zielen zal tellen, dus ongeveer dubbel zoo groot als Frankrijk. Daar om heeft Duitschland het recht, zich meester te maken van een zoo slecht geregeerd land als Marokko, waar van het bezit voor Frankrijk overi gens toch ook nog zeer twijfelachtig is Welk recht heeft Frankrijk eigen lijk op dit land, zou Paasche verder gevraagd hebben, en hij zou daarbij hebben gevoegd de tijd is thans ge komen, dat we moeten beproeven, voor ons zelf de deuren tc openen, dio tot dusver gebarricadeerd waren. Wij moeten expansie-politiek gaan voe ren. En als wij daarbij gedwongen zullen zijn, iemand op de toenen te trappen, dan willen we hopen, dat die teenen nu juist niet aan den En- gelschmaa zullen toebehooren. liet is wel waarschijnlijk, meent het Berliner T a ge b 1 a 11, dat do woorden van dr. Paasche op den weg naar het Fransche redactie bureau, eenigo wijziging hebben on dergaan en dat blad kan niet aan nemen, dat de heer Paasche aldus zich zou hebben uitgelaten over do thans afgedane Marokko-quaostic. Aliiriai. EEN TOAST VAN KEIZER WILHELM OP KEIZER FRANZ JOSEPH. Naar aanleiding van den geboorte dag van keizer Franz Joseph gebruik ten de leden der Oostenrijksche lega tie bij het Duitsche keizerpaar het ontbijt. De keizer bracht een dronk uit op keizer Franz Joseph. „Hot geldt", zoo zei hij, „mijn trouwen vriend, bondgenoot en wapenbroeder, ,dle een voorbeeld en de verpersoonlij king is van het plichtsgevoel in den arbeid voor zijn volk en land." DE ENGELSCIIE KONING NAAR WEENEN In hofkringen te Weenen loopt het gerucht, dat koning George eindo September of begin October een be zoek wil brengen aan keizer Frans Jozef te Weenen. HET OPROER IN NICARAGUA. Volgens een bericht uit Managua, heeft de aankomst van 350 Amori- kaansche mariniers den toestand aanmerkelijk verbeterd. De opstande lingen hebben opgehouden de stad te bombardeeren. Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder is vccn emens bij gelegenheid van den verjaardag van de Koningin op Het Loo te ver blijven. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk beshrit zij.n benoemd tot leeraren aan de Middelbare Land bouwschool te Groningen en tevens belast met 'het geven van onderwijs aan do Rijkslandbounvwinterschool aldaar, K. R. Lablierté, H. Sohuitema, J. Botke en H. A. Kroes, onder toe kenning van eervol ontslag aan laatst genoemde als tijdelijk leeraar aan de Rijkslanöbouwwintersehool te Gro ningen. Zijn, met ing. van 16 Augustus bij den marine-stoemv aartdie: st beneen d tot officier-ma chdnist der 2e k'-ossc de hoofdmacih.ini.sten J. Smit, H. C. Be- sanson, II. G. Borghstijn, J. A. Lamz, PI. G. L. Yaux, II. J. Lir.deruhoviU6 en J C. DuylT. EERSTE KAMER. AUTEURSRECHT. Blijkens do Memorie van Antwoord nopens het wetsontwerp tot nieuwe regeling van het auteursrecht stolt de regeering het op prijs, het openlijk uit te spreken, hoe zeer zij waardeert, dat de Tweedo Kamer aatn het einde eener buitengewoon lange en Inspan de zitting nog gelegenheid heeft gevonden het wetsontwerp Jn behan deling te nemen. Niet minder erken telijk is zij Jegen9 de Eerste Kamer voor den spoed, waarmede de wets- voordracht in de afdeelingen werd onderzocht en het verslag vau het af- deelingsonderzoek uitgebracht. Het was haai' een bijzondere voldoe ning to mogen ontwaren dat ooik im de zen talk van volksvertegenwoordiging aan het ontwerp lof werd toegekend. 'l'en aanzien van de bezwaren daartegen ingebracht, worden ver schillende opmerkingen gemaakt, TWEEDE-KA MF.RVERKIEZIN- GEN. Door de S. D. A. P. is voor district 1 Rotterdam voor het lidmaatschap der Tweede Kamer candidaat ge steld de heer H. Spiekman. OVERREDEN. Zaterdagmorgen raakte op de Stad houderskade te Amsterdam een 12- jarige knaap, doordat zijn rijwiel slipte onder een beladen bierwagen. Per rijwielibrancn.rd naar het Wilhol- nrina-gastihuls vervoerd, bleek 'hij bij aankomst overleden te zijn. In do Oudw ijkerdwarsstraat te Utrecht is het 3 jarig zoontje van d. T. al spelende onder een met een hond bespannen bakkerswagen ge raakt, welk voeriuig het kind over 't lijf ging. Het jongetje is kort daarop aan de bekomen verwondingen over leden. VERDRONKEN. Uit nadere betichten omtrent het ongeluk aan het strand te Borkum blijkt, dat er geeu Nederlander bij is omgekomen dc twee verdronkenen waren beiden Duitsehers. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Vrijdagavond beeft de werkman C. D.in do ijzerfabriek van den heer Dc Bruijn tc Oosterhout, een zwaar stuk ijzer op zijn lichaam gekregen, waardoor hij zoo ernstig gewond werd dat hij is overleden. VECHTEN. Te Middelburg heeft de 20-jarige fa brieksarbeider van W den 15-jaiigen bakkersknecht C. de D.. vermoedelijk met een sleutel, een slag toegebracht waardoor laatstgenoemde bewuste loos neerviel cm in hoogst ernstigen toestand naar het gasthuis moest ver: voerd worden. De dader heeft zich zelf bij de politie aai gemeld en is aange houden. LANDVERHUIZERS BESTOLEN. Twee Russische landverhuizers, een tafelmaker en een arbeider, hebben bij de politie aangifte gedaan, dat hun in een logement op de Gedempto Binnenrotte te Rotterdam bedragen van 53 en 10 roebel zijn ontstolen. INBREKER GESNAPT. Een bewoner van een benedenhuis in de Nieuwe Molstraat te 's-Graven- hage hoorde Vrijdagavond laat on raad in het bovenhuis. Daar hij den sleutel van de straatdeur der boven- woninghad, ging hij met een familie lid zien, wat er gaande was. Zij von den er een man, die zeide de bedoe ling te hebben, lood van het dak tc stelen. Zooals later bleek, had hij zióh met een valscihen sleutel toegang ver schaft. Door de inmiddels ontboden politic werd hij gearresteerd. Hij is ter beschikking van de justi tie gesteld en naar het Huis van Be waring overgebracht. ERGERLIJK. Te Bunschoten is naar het „Arnh. Digbl. meldt, het volgende gebeurd: Bij het opgraven van een kelder kwamen dodsbeenderen bloot. De straatjongens bemachtigden ze, en wierpen er elkander mee. 't.Wos ver regaand stuitend. DE DIEFSTAL BIJ MR. VAN NIEROP TE AMSTERDAM. Men herinnert zich dat onlangs een knecht van tie firma Bouvy werd go arresteert! als verdacht betrokken te zijn bij tien diefstal ten huize van mr. Van Nierop op de Leidsche graciit. In zijn bezit werden eenige gouden sieraden gevonden, waarvan evenwel riet kon worden vastgesteld of ze aan de familie Van Nierop toebe hoorden, daar deze uit de stad was. Thans echter is dc familie Van Nierop teruggekeerd en heeft zij bij dc poli tie de voorwerpen, die in het bezit van den verdachte gevonden werden, als haar eigendom herkend. PAPIERFABRIEK. Aan de N. V. Industrieele Maat schappij van F. J. Stulemeyer Co. te Breda, is do uitvoering opgedra gen van liet tweede gedeelte, het af werken van den bouw der Koninkl. papierfabriek der firma Van Gelder Zonen te Renkum, waarvan zij het eerste gedeelte in gewapend beton in uitvoering heeft, terwijl haar tevens de bouw van 0 onlijzeïiögsreservoirs voor dezelfde fabriek is gegund. De geheele aannemingssöm van een en ander bedraagt ruim -100.000. DE GLASBLAZERSSTAKING. Aan de glasfabriek te Vlaardingen is éen oven weder aangestoken. Aan liet eind dezer of begin der volgende week kan er dus aan begonnen wor den. Volgens ontvangen mededeelingen zal deze oven dan grootendeels voor dag en nacht bezet worden. TWEEDE INTERNATIONAAL CONGRES VOOR ZEDELIJKE OPVOEDING. Men is er iri geslaagd voor het con gres voor zedelijke opvoeding, flat van 2227 Augustus a s. te 's-Graven- hage zat bijconkomen, een moreelen steun te verwerven van een eere-co- milé, waartoe autoriteiten van ver schillende landen zijn toegetreden. Het heeft den prins der Nederlan den behaagd het voorzitterschap van I Hit eere-comtié op zich te nemen. Naar 't Hbld. verneemt, zullen, op verzoek van een groot aantal leden van den Amslerdamscherr Politiebond, Woensdag a. s. tvve1 buitengewone vergaderingen van den Bónd worden gehouden ter bespreking van de be straffing van den agent van politie B. Winters, voorzitter van het hoofdbe stuur van den Bond, door den bur gemeester. In beide vergaderingen, zoowel de middag-, als dc avondvergadering, zal de agent Winters het woord voe ren. De gestrafte heeft een zeer groot aantal sympathiebetuigingen ontvan gen van leden van den Bond. EEN £IEUW REDDINGSMIDDEL. 't Hbld. meldt: Op het strand te Vlissingen heeft Vrijdagmorgen de heer A Klontje, militie-commissaris te Middelburg, voor enkele autoriteiten en vertegen woordigers der pers eene demonstra tie gehouden met een door hein uitge dacht middel om spoedige hulp te kunnen verleoncn aan hèn, die bij het baden hetzij zich to ver in zee wagen, hetzij onwel worden; cn eveneens aan drenkelingen in dc binnenwateren en zelfs ook "aan scbipbreukeliigen, die \ari het schip af gemakkelijk verbin ding met den wal kunnen krijgen. Het toestelletje bestaat uit een vischvormig stukje hout, dat het best uit eikenhout kan vervaardigd wor den, halverwege voorzien van een gleuf. In deze gleuf wordt een eindje touw met een knoop aan het eind ge daan. Dit touw wordt met het'andere eind aan een (.enigszins swiependen stok bevestigd en aan de „viscli" wordt een lijn liefst van dun, maar sterk koord verbonden en dan wordt door oen zwaaiende beweging de „visch" weggeslihgord, waarbij het touwtje uit uo gleuf schiet. Op deze wijze wiern de lieer Klontje reeds 60 meter ver "en jeugdiger krachten zul len na goedo oefening zeker nog ver der komen. Vrijdagmorgen miste de heer Klon tje geen enkele maal hei doel, en met een „visch" met scherpe ijzeren pun ten aan het staarleind, haalde hij een zwembroek nuar zich toe. Het doel hiervan is kinderen of bewusteloozen naar zich toe t-, trekken. Opgemerkt dient te worden, dat de bedoeling niet is eenig ander reddingsmiddel te ver vangen, doch naast die andore een snel middel tot hulp bieden te hebben; want mocht het toestelletje alleen steun bieden door trekken aan den oever, dan zal het den drenkeling in staat stellen zich boven te houden tot dat per boot of zwemmende andere hulp opdaagt. Bij sluizen en bruggen dient dit middel aanwezig te zijn; ooral daar de kosten van aanschaf fing zeer gering zijn. De heer Klontje die van plan is ook elders zulke demonstraties te houden, bood de gemeente Vlissingen een. toe stelletje aan, dat dankbaar aanvaard werd door den burgemeester. Onze Lachhoek GOED GEANTWOORD. Heer. Juffrouw, sta mij too, u ta zoggen, dat u er vanavond zeer lief uitziet Jongedame. Jammer, dat ik niet hetzelfde van u zeggen kan. Heer. Niet? Doe dan net als ik cj>... jokl HET IDEAAL DER VROUW.... IN ENGELAND. Ik begrijp niet wat je nog meer wilt Marianne; je bent interessant, Je bent rijk, je bont doctor in de me dicijnen; jë boek beleeft een derde uit gave wat blijft je nog te wenschen over? Drie maarden gevangenisstraf als suffragette VERKEERD A PROPOS. Freule B. (visschend naar ec-n com« plimenije voor haar pas geborduurde pantoffels Wat zegt u wel van mijn pantoffels? Ze zijn gewoonweg enorm, freu- ld. GEVAT. Een redacteur van een dagblad ont ving op zekeren dag van een lezer een brief, die slechts één woord bevatte: „Schurk". Hij antwoordde het volgende: „Ik ontvang dikwijls brieven zon der handteekening, maar ditmaal heb ik een handteekening zonder brief ont vangen".: LANDBOUWTENTOONSTELLING TE ZUTPHEN. Prins Hendrik bracht Zaterdagmid dag een bezoek aan dc tentoonstelling Aan de IJselbrug, waar de auto do stad binnenreed, wachtte de burge meester Z. K. H. op. •T RIJKSMUSEUM. Het genootschap „Architecture et Amicïtia" heeft tot den Raad der ge meente Amsterdam een adres gericht, waarin het verzoekt dat dc Raad af zie van medewerking aan plannen, die er toe leiden, dat het Openbaar Park, behoorende tot het Rijksmut seum, nog verder bebouwd wordt. DE „GEWEZEN PATIËNTEN VA?? DR. MACAURA. 't Hbld. heeft dc personen bezocht, waarvan in de advertenties to lezen was, dat zij door den wonderdokter „genezen" waren. 't Resultaat was, dat geen hunneP genezen bleek, alleen hadden enkelen een geringe tijdelijke verlichting on dervonden. De verklaringen waren hen in 't En- gelseh of Fransch door den wonder dokter voorgelezen, zoodat ze den in houd niet begrepen. De belofte werd gedaan „tecken de verklaring en je krijgt gratis eon toestelletje", en daar op w-aren ze ingegaan. Een verklaring was in 'i Hollandsch, maar de betrok kene verklaardo dat hij in zijn opge wondenheid over do eerste verlich ting. niet wist, wat hij onderteekend©. Dc directie van 't Instituut Macau ra hield tegenover het Ilbld. vol, dat de attesten juist waren. Over de ondankbaarheid der „gene- zenen" was do directie slecht te spro ken, ze meende hier met een campag ne tegen het Instituut te doen te heb ben, waarbij met geld gewerkt werd. LANDBOUWTENTOONSTELLING TE MEDEMBLIK. De grooto land- en tuinbouwtentoon® stelling te Medemblik, te houden van 4 tot en met 8 September a. s., vanwe ge de „Hollar dsche Maatschappij van Landbouw zal den 4en September, des middags 12 uur. geopend worden door den minister van landbouw, nij verheid en handel, den heer Talraa- INTERN. TENTOONSTELLING 1913 TE TILBURG. Voor deze tentoonstelling is een ter rein van 200,000 vierkante meter ter beschikking gesteld, waarop verschil lende groote tentoonstellingsgebou wen en paviljoens zullen verrijzen. Hyppische, vlieg- en andero sporf zullen niet ontbreken. REIN-LEVEN-BEWEGING. Op 1 September a. s. zal te De Bil<Tt bij Utrecht de jaarlijksche velddag der Rein-Leven-beweging worden gehou den verschillende sprekers zullen 'f woord voeren. Zie vervolg Binnenland op pafclna 3. Tweede Blad. Feuilleton Het geheim van de Tower Hill. Uit het Engelscli, door A. WILSON BARRETT. 20) Doch geen der figuren zag hem, dat was duidelijk, want zij stonden te praten, te gesticulecren, keken woest om zich heen, overal naar toe behal ve naar den imperiaal, die den agent builen hun gezicht bracht. En Justus, 'n zucht van verlichting slakende, bor stelde, zoo goed als het ging, niet het uileinde van zijn mouw, zijn bescha digden hoed cn zijn gekreukte en ge scheurde broek af. Toen, oen vluggen blik op zijn ge zelschap op den bus werpende, twee vrouwen en een bloemen verkoo- per, zette hij zich rustig neer, om zijn buit te onderzoeken. Hij ontdekte, dat deze bestond uit zes brieven, vijf geadresseerd aan Carl Fairfax en één aan F, Pink. De zen brief liet hij bescheiden onder de bank glijden. Het spijt mij voor Mr. Pink, zei hij, maar het is het geluk van den oorlog. Ik heb hem bij ongeluk ge- pak:. In ieder geval, hij ziet er toch maar als eene rekening uit. E.i hij bekeek de brieven van Carl Fairfax. De eerste was ook een re kening, tot een bedrag van een paar soevereinen voor geleverde sigaret ten. Do tweede en derde kwam van mcnschlievende heeren, die Mr. Fair fax's promesses wilden discontecrcn of zijne cheques wilden wisselen of iets anders wilden doen om hem op vriendschappelijke wijze gelukkig te maken. De vierde was een brief van een zekeren „Bill", die op groot wild was gaan jagen en die Carl vroeg, met zijn verloofde bij hem te komen dii eerer. om haar „op te vroolijken". En dc vijfde was als „belangrijk" aangeteekend en kwam van Blooms- bury. En naar dezen keek Justus met een kloppend hart, en opende hein ten slotte met bevende vingers. Hij was afkomstig van Dr. Farge, dat was zonder twijfel. Ja, en nu zou hij ten slotte iels te weten komen, om ten minste iets van al dit geheimzinnige op te helderen. En hij haalde don inhoud uit de en veloppe. Deze bestond, zooals hij da delijk zag, uit een, met een slordige hand op een vuil stukje papier ge schreven briefje, een uitknipsel van een courant en een paar bladzijden niet meer van het dagboek van Dr. Farge. - Ik denk, dat hij de rest verbrand de, dacht de agent, want er ontbra ken er meer dan deze. Laten we eerst eens het briefje lezen. Het was niet lang, en het was, ten minste voor Justus, niet erg duide lijk. Geachte heer Fairfax (luidde het). U zult verwonderd zijn dit brief je met de ingesloten papieren van inij te ontvangen, maar ik ben wat ongesteld, mijn geest is ziek, en ik ben onlangs gefrappeerd door de onzekerheid van het menschelijk le ven. In ieder geval kan ik dc dingen niet zoo laten als ze zijn. U waart bij twee gelegenheden zeer vriende lijk jegens mij en ik kan het niet ver- diage" te denken, dat mij iets mocht overkomen, terwijl u voortging met uwe handelwijzen en in dezen toe stand tot uwen dood, of misschien, tot gij uzelf dooddek Lees deze bei de pagina's van mijn dagboek, mijn eigen particulier dagboek, tot mijn eigen gemak cn voordeel gehouden en voor niemand anders, en vergelijk ze met mijn getuigenis, die u bij het verhoor hoorde. Ik verlang niet bij u in de gunst te komen, nu u rijk bent. Ik verwacht geen dank. Ik verwacht zelfs niet, dat u ooit weer tegen mij zult spreken. Ik zeg u alleen nogmaals, dat ik onwel ben, dat ik weer aan den drank ben, en, nog meer, dat ik overtuigd ben van de onzekerheid van het menschelijk le ven. Geloof mij, tout vous THOMAS FARGE." Justus staarde op het document voor een oogenblik, toen hij hot briefje uitgelezen had, toen keek hij naar het courantenuitknipsel. Dit was slechts een klein stukje, getiteld: „De getuigenis van Dr. Farge", en klaar blijkelijk uit één der avondbladen. Het was zonder datum en luidde al dus: „Dokter Farge, wonende Gorm Street, Bloomsbury, getuigde, dat hij bij den overledene was geroepen, dien hij op den rug op het haard kleedje vond liggen. Hij was dood toen hij aankwam, en was inderdaad reeds eenigen tijd dood, waarschijn lijk een half uur. Hij rekende uit, dat dit juist de tijd was waarin hij den weg van Gorm Street naar Holborn had afgelegd. IIij had de doodsoor zaak vastgesteld als hartverlamming, veroorzaakt door het barsten van een slagadergezwel, mogelijk door een of ander ongewoon verschijnsel of door opwinding. Op het verzoek een onder zoek in te stellen, had hij dit gedaan en was tot dezelfde meening geko men als hij reeds geopperd had. Het slagadergezwel, welks barsten de on middellijke oorzaak van den dood was, had lang standgehouden en de overledene had de laatste achttien maanden reeds het gevaar van een plotselinge» dood geloopen." Justus draaide het uitknipsel om, maar er waren slechts advertenties aan de andere zijde. En* hij nam de pagina's va» hel dagboek ter hand. Deze schenen op het eerste gezicht niet belangwekkender te zijn dan dio hij te huis in zijn kamer had, maar hij ontdekte spoedig, dat hier en daar posten met een blauw potlood ge merkt waren, en deze las hij met groote oplettendheid. Ze luidden als volgt: „Vrijdag. 430. Bezoek gebracht in Holborn 1001 a. De oude Wedder- burn. de geldschieter, dood. Hartver lamming. „Zaterdag. Duckworth vraagt mij een onderzoek in te stellen. Zal het morgen doen. „Zondag o-idcr/oek gedaan. Wed derburn. Hopeloos geval, het verwon dert mij, dat hij niet eerder gestorven Is. Groot slagadergezwel. Bij opening van het hartzakje ernstige adhesies gevorden. Hart sterk vergroot. Slech te depresse in de wanden van de lin ker hartkamer. Doodsoorzaak: slag adergezwel, gebarsten in hartzakje Andere organen zeer gezond. Opening van gezwel mogelijk veroorzaakt door schrik of opwinding, doch buk ken alleen kan In t ook gedaan heb ben, Dood, natuurlijk, volmaakt na tuurlijk gevolg! Arme kerel. Geen slecht individu voor één van zijn soort Vreemd, en had sterke sym pathieën en antipathieën. Kon een volmaakt bloedzuiger zijn, maar was liet niet altijd. Leende mij eens vijf shilling. Wel, hij is dood. Hij ruste in vrede." - Dat was alles. Justus keek de pa gina's nog eens door; doch gemerkt of ongemerkt, was er niets anders dat betrekking had op Curf Fairfax, of op iemand, die Justus ooit gezien of, waarvan hij ooit gehoord had. Toen las hij den brief over, stil staande bij de woorden, „en verge lijk ze met mijn getuigenis bij hel getuigenverhoor". Justus, onwetend, dat hij met dc bus bijna zijn doel be reikt had, spreidde de pagina's van het dagboek cn het uitknipsel op zijn knieën uit en vergeleek ze, doch hij kwam er weinig verder door. Want het leek hem, dat de twee in alle op zichten met elkaar overeenstemden. In ieder geval scheen liet niet moge lijk dat de kleine verschillen in do beide verslagen zou konden zijn dat zij den overleden dokter gees tel ij l'O kwelling veroorzaakten of heni er too zouden brengen ze naar Carl Fair- fax ter vergelijking te zenden. „Wat

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5