SPORT EN WEDSTRIJDEN in Haarlem's Dagblad. »tbal. Orloket. Atlxletlek. Hookey Waterpolo, Snellen "Wlelx-lJ deia. Voetbal. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJD. WILHELMINA—SPARTA 0-5. 't Voetbal begint dan alweer. De Kampioenen hebben niet tot Septem ber kunnen wachten, maar zijn op 18 Augustus al begonnen met een friend- ly-game tegen Wilhelmina, die ze met 5—0 wonnen (rust 1—0). HEEMSTEDE I—DE STORMVOGELS (IJMUIDEN.) Op een zeer glad veld werd om ruim S uur begonnen. Heemstede moest eerst tegen wind ca regen in spelen, en de eerste ooger blikken zijn dan ook voor dc S.". Spoedig was de regen echter bedaard, waardoor het spel wat beter werd. II. werkte zich los. en al spoedig kreeg D. v. d. Horst door goed opbrengen der middenlinio den bal, en met een zuiver schot No. I. Nog menige rnooie aanval werd on dernomen .maar de keeper der S. was uitstekend .en wist menig gevaar te keeren. Toch bleef succes niet uit. en toen D. v. d. Horst nog eens een mooie kans kreeg, bracht hij den stand op 2-0. De S. verknoeiden een kans, door vlak vóór het doel er naast te trappen. Voor de rust wist H. nog eenmaal te doelpunten, toen de m. h. Hekket den bal kreeg, backs en keeper passeerde en zoo voor open doel maar voor 't inzetten had. Nadat de keeper der S. nog eenige hard' schoten naar behoo- ren verwerkt had, werd gedraaid. Stond 3-0. Met den wind tegen dachten we de S. een flinke nederlaag to zien krij gen, maar zij deden hun naam eer aan, wat voor een grcot deel te dan ken was aan liet leksche spel van H. Niet alleen dat zij verder scoren wis ten te voorkomen, maar zij brachten menigmaal het H.-doel in gevaar. Zonder de irtinsto spanning nader- le 't einde met een 3—0 voor Heem- rtede. VOETBALVERBOD. Naar de N. R. Ct. meldt, is te Dinx- perloo het houden vaoi een voetbal wedstrijd op Zondag, waarbij entrèe van de bezoekers wordt geheven, ver boden, ten einde het orthodoxe deel der bevolking niet te ergeren. De plaatselijke voetbalclub, die een in ternationalen wedstrijd wenscht te houden, heeft nu even over de Prui sische grenzen een terrein gehuurd, waar de wedstrijd ongestoord kan plaats vinden en zelfs door het geven van een concert kan worden opge luisterd. In Pruisen is do Zondags rust wettelijk geregeld. Cricket. TELEGRAAFBEKER. ROOD EN WIT—A. C. C. Een wedstrijd met een zeldzaam spannend einde, waarbij Rood en Wit ;en slotte zegevierde, dank zij schit terend batten van v. Gogh en doodo- |ijk bowlen van captain Posthurna. Rood en Wit bat eerst en om ll uur wandelen E. Heldert en v. Waveren baar ne mat. Rircker heeft al direct succes als E. Ifoldert iots te laat op hem is, het totaal is 1. Dan krijgen de toeschouwers weer mooi cricket te den als v. Waveren en v. Gogh samen zijn. Beide batsmen spelen zich eerst kalm in en verzekeren zich dan door een paar mooie slagen dubbele cijfers. De 100 komt op zonder verlies en eerst op 1C1 wordt v. Waveren door Schro der achter het wicket gevangen met een fraaie 72 waaronder lü vieren, v. Gogh speelt weei een schitterend sj>el zonder kans en slaat een zes op Lo- bry de Brtiyn eu na voorzichtig spel naakt hij onder donderend applaus lijn century vol. Dicmer Kool geeft de slips veel werk en kan na een 25, hoofdzakelijk op off gemaakt l.b.w. vertrekken even hierna doet Barth een fraaien vang en v. d. Poll moet zijn plaats ruimen. Als F. Holdert 15 runs heoft en v. Gogh 130, sluit Posthuina op 273 do innings voor verlies van 4 wickets. A. C. C. staat voor de moeilijke taak dit totaal de passeeren of tijd uit te spelen. Dit laaste wordt getracht en het openingspaar kweet zich uitstekend van ziin taak, want na 3 kwartier spe len, zijn er pas 10 runs bij elkaar als Kortenhorst door Swens wordt gevan gen achter de palen. liet 2e wicket valt op 28 en Eigeman kan, na een uur op de mat te hebben gestaan, met 12 runs vertrekken. Posthurna heeft dan de hand aan den val van menig wicket en met 6 voor 86 en nog een kwartier spelen ziet het er niet fraai uit voor Rood en Wit Schroder wordt door Swens gevan gen, wat volgeDs den A. C. C. captain niet waar was. Le Roux biedt krachtigen tegenstand en met 40 runs kan hij ten slotte ver trekken. Hamburger speelt zeer ver dedigend maar doet af en toe een harden slag. De spanning wordt groo- ter en grooter als Stroeve als 10de man in gaat en nog 6 min. te spelen zijn. Hij wordt door snel fielden uit- gerund en Straszheim als laatste man behoeft een over van Posthurna slechts te blokken om een draw te be- bewerkstellen .maar met den laatsten bal en de laatste seconde, gooit de llaarlemsche captain met een pracht- bal zijn palen om. Schroder had voor A. C. C. een protest tegen «de tijd- opneming. maar daar Feith Sr. umpire was, zal dat wel in orde ge weest zijn. Rood en Wit wint dus met een groot verschil dezen wedstrijd, daar het totaal van de Amsterdam mers 107 was geworden. Posthuma had met 8 voor 44 prachtcijfers en door zijn schitterend bowlen voel tot het succes bijgedragen. De Haarlem mers zitten dus in de finale van den Telegraafbeker. De volledige score's zijn E. Holdert bowled Rincker 0 W. v. Waveren c. Schroder b. Eigeman 72 L. v. Gogh not out 103 A. Diemer Kool 1. b. n. Benlh 25 A. v. d. Poll c. Benth b. Lobry de Bruyn 3 F. Holdert not out 15 J. J. Swens did not bat. C. J. Posthuma id. W. v. Spengler id. A. v. Spengler id. H. de Jong id. Extra's 28 Totaal 273 voor 4 wickets. Bowlingciifers A. C. G. Rincker 1 voor 91. Eigeman 1 voor 59. Benth 1 voor 56. Lobry de Bruyn 1 voor 39. Eigeman c. v. d. Poll b. Posthu ma 12 Kortenhorst c. Swens b. Posthu- Lobry de Bruyn c. Swens b. Kool 0 Le Roux c. v. Gogh b. Posthuma 40 Rincker bowled Posthuma 4 Benth bowled Posthuma 5 G. Hamburger not out 9 Schroder c. Swens b. Posthuma 4 V. d. Linde bowled Posthuma 4 Stroeve run out 6 Straszheim bowled Posthuma 0 Extra's 19 Totaal Bowlingcijfers Rood en Wit Posthuma 8 voor 44. v. Waveren 0 voor 10. T. Holdert 0 voor 8. Kool 1 voor 26. 107 TELEGRAAFBEKER. VOLHARDING—ALBION. 10 leden van Albion batten, naar dc „Maand. Ct." meldt, eerst en ma ken 't schitterende totaal van 24. llis- gen neemt 6 wickets voor 6 runs; Van Renterghem 3 voor 16. Na den lunch maakt Volharding 29 runs voor 1 wicket, 't Begint dan stevig te regenen, en AJbion besluit om den strijd maar op le geven, al dus op dc eerste innings verliezend met 9 wickets en 5 runs. Een schoone kampt le KLASSE. IIILV. C. C.—HAARLEM. Haarlem heeft Zondag haar laat sten competitiewedstrijd te Hilversum gewonnen, en heeft ten slotte in. haar eerste le klasse-jaar vijf overwinnin gen in twaalf ontmoetingen behaald. Een slecht debuut is het niet! Beide elftallen zijn onvolledig. Hil versum bat eerst, maar als otp 50 drie der beste wickets neer zijn volgt er een collaps en het totaal wordt slechts 05 (van Booven 20, Demmank 15, Ple na ar 14), Bouwmeester nam 4 wickets zonder dat er runs op hem gemaakt werden. Brede rode nam er 3 voor 31. Haarlem bal daarna aanmerkelijk beter. Het eerste wicket valt wel is waar reeds, als nog maar 1 run pp de telegraaf staat, maar de tweede man verdwijnt eerst op 117. Haarlem brengt het tot 179, vooral dank zij den stand voor liet tweed» wicket tus- schen lleye (47) en Bouwmeester (03), terwijl Oostehbroek 36 runs maakt. De Haarlemmers winnen met 114 runs op de eerste innings. Van Boo ven heeft 4 wickets voor 55 genomen, en Bollée 4 voor 43. Athlatlek. HET KAMPIOENSCHAP VAN DEN N. V. B. A. F. C. WINT De athlctische wedstrijden om het kampioenschap van den Nederland- schon Voetbalbond zijn Zondagmid dag op het Haarlem-terrein te Scho ten geli ouden. En het Amsterdamsche A. F. C. heeft een keurige victorie we ten te behalen Er is vrij veel publiek aanwezig, ten minste op de tribune, als om twee uur dc wedstrijden aanvangen met de series van de 100 M. hardloopen. De banen zijn keurig aangegeven en goed in orde, maar door de regens der laatste dagen vrij zwaar. Van de SU ingeschreven loopers zijn er vrij wat weggebleven. We zullen maar niet al de uitslagen der 100 M.-series gaan opsommen, rnaar dadelijk overstappen tot de demi-finales. Die hebben de vol gende resultaten gehad le. semi-final: le J. v. Worp (U. D.)2e B. L. Jobst jr. (A. F. C.) Tijd 12 1/5 sec. 2c scrai-final: le J. Grijs jr. (A. F. C.) 2e A. H. Buyen (Ajax). Tijd 12 1/5 sec. 3e semi-final: le J. Krever (A. F. C.) 2e J. Schravendijk (Haar lem). Tijd 13 1/5 sec. Finale: le J. Grijseels jr. (A. F. C.) 2e B. L. Jobst jr. (A. F. C.) 3e Krever (A. F. C.) 4e v. d. Worp (.U. D.). Jobst liep in do finale als snelste tweede der semi-finals. Gnjseels won in 12 sec., en bleef dus ver boven zijn pas gemaakt Ne- derlandsch record (10 7/10 sec.), verwonderen was dat evenwel niet, bij deze slecht.-, weersomstandigheden. En de N ederla i dsche kampioen, die kranig liep en zouder moeite won, werd algemeen toegejuicht. 800 M. le C. F. Jibben (V. V. A.), 2e J. M. G. Bosch (Ajax) 3e H. L. van der Vegte D.) 4e Th. da Crauw (H. F. C.). Een aardige race, die 80U M., waar in een 20-tal lcopers startten. De H. F. C. er de Grauw leidde langen tijd, werd ten slotte door Jibben voorbijge- spurt en op 't laatst, merkbaar ver moeid, door Bosch en v. d. Vegte ge passeerd. Toen deed zich na de race een merkwaardig geval voor. De jury verklaarde de Crauw nr. 3 en Schra vendijk (Haarlem) nr. 4, terwijl ieder had gezien, dat zo resp. 4 en 5 waren, en dat de U. D.'er van der Vegte hun duidelijk zichtbaar vóór was. Blijkbaar had de jury dus v. d. Veg te, (die kwam vei klaren ,dat hij toch heusch derde was, over 't hoofd ge zien. De 11. F. C.'er kwam toen ook vertellen ,dat hij niet als nr. 3, maar als vierde was binnengekomen. En daarop wijzigde hel scheidsrechterlijk college tenslotte zijn uitspraak, en stelde den uitslag vast zooals we dien hierboven vermeldden. De tijd van den winner was 2 min. 13 2/5 sec.die van nr. twee 2 min. 15 3/5 sec. 400 M. le s e r i e le B. L. Jobst (A. F. C 2c N. Gerth (A. F. C.). 2e S e r i e lo J. Grijseels jr. (A. F. C.)2e S. Seemcnn (V. V. A.). 3e S e r i e le J. Hordijk (Haarlem); 2e J. J. Grootmeyer (Ajax). 4e S e r i e le J. v. d. Worp (U. D.); e J. J. C. Blaauw (V. V. A.). 5e S e r i e le A. H. Buyen (Ajax) 2e Th. Houtman (V. V. A.). F i n a le le J. Grijseels (A. F. C.) t 55 4/5 sec. 2e B. L. Jobst (A. F. C.) in 57 sec. 3e J. Hordijk (Haarlem) 4e A. JE Buyen (Ajax). Hordijk leidt tot 300 M., in zeer goe den stijl loopend. Dan maakt Grijseels weer een van z'n onweerstaanbare spurtshij schijnt naar voren te springen, 'en passeert gemakkelijk. In den laatsten meter weet Jobst een heel kleinen voorsprong op den Haarlem mer te nemen, die als uitstekende der de eindigt. Van de Haarltmsche loopers is Hor dijk ongetwijfeld de beste. Bij voortge zette stelselmatige training zal hij het in dezen tak van athletiek ver kun nen brengen. De overige loopers van Haarlem en II. F. C., uitgezonderd de Crauw Wilhelm en Boissovain (die goede races liepen) hebben weinig ge- praesteerd. A. F. C. wlnthetathletisch kampioenschap met 16 pun ten, 2e en 3e zijn Ajax en V. V. A., ieder met 4 punten 4c is U. D. met 3 punten 5e Haarlem met 2 punten en Ge H. F. C. met 1 punt. Tenslotte wordt als extra-nummer u estafette-race over 4 maal 100 M. gehouden. Tot groote vreugde van de ele aanwezige Haarlem-leden wint de Haarlem-ploeg (Hordijk, Wilhelm, Lapère en Schravendijk) den wed strijd in 51 5/10 sec. Tweede is V. V. A. in 51 6/10 sec. derde Ajax4e Voor waarts, 5e E. D. O. Om 4 uur wendt op de tribune de prijsuitdeeling gehouden, waarbij de Nederlandsche Voetbalbond gerepre senteerd wordt door de heereu A. J. Bronkhorst en C. A. W. Hirschman. DORDTSCHE MARATHON. Zondag is in Dordrecht de lange af- standiwedstrijd dwars door de stad ge houden. Om half twee verzamelden zich de loopers in Hotel Beliovue, waar hun door de regelingsconumissarissen de nummers o>p den rug en een rood witte cooarde met dito wapperende linten op den schouder gespeld wer den. Het weer was ontzettend slecht, af en toe stortbuien. Van de 82 inschrij vingen mankeerden er velen toen liet sein- voor de juniores om te vertrek ken gegeven weid. Er werd gestart door 26 deelnemers. Het was inmid dels weer droog geworden. Buitenge woon groot was de belangstelling van het puibLiek, dat in dichte droimimen langs den weg stond. Speciaal op het laatste rechte eind van Hotel Ponsen tot aan de tentoonstelling vormden de toeschouwers een dioht» haag langs de baan, die geloopen moest worden. De totale afstand bedroeg ongeveer 2600 M. In den mooien tijd van 8 mi nuten, 9 seconden kwam J. Schudi (D. F .C.) als eerste over de eindstreep. Met tussohenpoozen van twee en drie seconden, later zelfs meer, kwamen achtereenvolgens aan als prijswin- ners: L.de Jong, A. Veenendaal, Tjoen Lim, D. v. d. Von, A. Vermeu len, L. Molenhoek, L. Carlier, T. Nis- peling, N. v. d. Rest, F. Langeweg, M. Dooren, C. Langeweg, A. Baan en S. Wultse. De seniores startten onder een re genbui, die voortdurend aanhield. Het loopen werd bemoeilijkt door de gladde straten en de natte kleeren. Dit was aan den tijd, die gemaakt werd, goed moricbaar. D. Bruseaand (Turavereeniging O. K. K.) passeerde als eerste de eindstreep in 9 minuten, 7 seconden. Nico Bouvy, die bij bot hek van de tentoonstelling met J. Bouman en Brussoard gelijk was, verzwikte bij het nemen van zijn spurt zijn enkel en moest ecmigon tijd blijven wachten om later op zijn ge mak toch nog de finish te passeeren. Achter Brussaard kwamen in deze volgorde hinnen: J. Bouman (D. F. C.) L. Roodenburg (D. F. C.), J. Wage- naar, P. Bouman, K. van den Eeoh, A. v. d. Giessen, E. Kruisheer S. Maaskant, N. Bouvy H. Riddenbot, J. Maaskant, P. de Rond, L. Boer en F. de Kort. Aan do nummers 1, 2 en 3 van ie- dero aüdeeling werden kunstvoorwer pen aangeboden, terwijl denummers 4 tot en mot 15 ieder een verguld bronzen herinneringsmedaalle ontvin gen. De regeling door do wedstrijd- commiissie was zeer goed- Jammer, dat het hoofdbestuur wan de tenboon- llng zoo weinig medewerking en wei nig a an da oli t aan deze wedstrijden verleend heeft. De politie heeft op keurige wijze assistentie verleend. Uit een sportief oogpunt was deze wed strijd een beslist succes en dat zegt heel veel. (M. Ct.) BELGIë—NEDERLAND. Onderstaande athletiekers zullen voor de N. A. U. de Nederlandsche kleuren op Zondag 25 Augustus in Antwerpen tegen België verdedigen 100 M. hardloopen J. Grijseels, A. F. C., Amsterdam J. J. Schiphorst, Daventria, Deventer, en P. de Mink. Pro Patria, Rotterdam. 400 M. hardloopen .- J. Grijseels, A. F. C., Amsterdam; D. J. de Vries, Sparta, Almelo, en „Coureur", W. A C., Woerden 1609 M. hardloopen H. J. van Heer- de, Daventria. Deventer J. Busser, Turnkring. Apeldoorn A. Chr. Vos bergen, Pro Patria, Rotterdam re serve W. Th. Braams, Pro Patria, Rotterdam. 5 K.M. hardloopen H. J. van Deer de, Daventria, Deventer J. Busser, Turnkring .Apeldoorn, W. Th. Braams, Pro Patria, Rotterdam. (Maand. CL) Hockey. DE MUSSCIIEN WINNEN TE NIJMEGEN. Zondag hebben de Musschen op de Nijmecgsche tentoonstelling wedslrij den tegen het Haagsche Togo ge speeld, en met 31 gewonnen. De Musschen kwamen uit met. Jol les (doel), Van Sonsbeek en Rasch (achter), W. Boissevain, E. Boisse- vain en E. Ii. Schippers (midden), Wijnveldt, Tideman, jhr. L. van Len- ncp, Valken en Doude van Troost- wijck (voor). Togo speelde voor rust met 10 man, en toen halftime kwam, hadden de Haarlemmers door E. Boissevain, v. I.ennep en Wijnveldt, al een 3—O-lei ding. Na rust scoorde Van Dijk Togo's eer.ige tegenpunt, met een mooi schot. De Hagenaars speelden met vele in vallers en waren daardoor wel ge handicapt. Waterpolo. BELGIë—NEDERLAND, 2—1. Te Antwerpen is Zondag de België- Nederland-malch gespeeld en de Hol landers hebben zich gehouden door 6lechts met 1—2 te verliezen. De uitslagen der laatste jaren waren achtereenvolgens 17, 1—8, 1—4 cn nu 12, zoodat er wel verbetering te constateeren valt. Nadat de Belgen in den aanvang de meerderen waren geweest, maar steeds stuitten op Hoogcndijk's uitste- keud keepen, nam plotseling Holland door B. Benenga de leiding, en behield die tot de rust. Dadelijk na de hervatting maakte de Belg Maas gelijk, en dezelfde speler bezorgde zijn team een mooi tweede punt, en daarmee de overwinning. Het Belgisch kampioenschap over de Eng. Mijl werd door Maas gewon nen, en de Amsterdammer Tersteeg zegevierde in de 100 M. rugzwemmen. DE COMPETITIE. De voor Zondag vastgestelde compe titiewedstrijd Triton-Amersfoort werd uitgesteld. Zetten. JUBILEUM—WEDSTRIJD VAN DE ZAANLANDSCHE. Op de zeilwedstrijden, die de Zaan- landsche Zeilvereeuiging ter gelegen heid van haar dertigjarig bestaan Zondag op het Alkmaandermeer hield, won in klasse 14 (kielbooten cn sloepen) de „Zwaluw", gezeild door den heer W. Texlor van hier, den tweedon prijs, de baan afleggend in 1 u. 3 min. 50 sec Voor den aanvang der wedstrijden werd o.m. door do llaarlemsche R. en Z. „liet Spaarne" der juibiloeraide ver eeniging oen krans aangeboden. Do' heer B. W. de Kanlcr voerde daarbij namens Hot Spaarne 't woord. Wlelrtjden. TOER DOOR NOORD-BRABANT. Het blad „Het Rijwiel" organiseert ook dit jaar een grooten wegwed strijd, genaamd „Toer door Noord- Brabant". Het is voor de derde maal dat die zal gehouden worden, sedert het jaar 1909. De datum is bepaald op den len Soteraber a.s, mils de toestemming wordt verkregen. De afstand zal be dragen 205 K.M. Do tocht gaat van Breda uit langs Princenhage, EUen, Roosendaal, Oud-Gastel, Standdaard- buiten. Zevenbergen, Moerdijk, Ze- vcnbcrgscheri hoek. Wagenberg, Ma de, Gccrtruidcnberg Raamsdonk. Was pik, Resoyen, Waalwijk, Drunen, Nieuwkuik, Vlijmen, 's Hertogen- bosch, Beriicurn, Hceswijk, Veghel, Erp, Gemert, Beek, Helmond,, Nunen, Eindhoven, Best, Oirschot, Moergestel, Tilburg, Dorst, Breda. Deze wegwedstrijd, die de grootste is welke dit jaar gehouden zal wor den, wordt met zorg voorbereid en voor de veiligheid worden de uiterste zorgen besteed. Op alle hoeken van de te passeeren plaatsen worden pos ten met vlaggen geplaatst, evenzoo op alle hellingen en bochten in do wegen tusschen dorpen en steden. De inschrijvingslijst is opengesteld voor amateurs, professionals, onuf- hankeli.iken en nieuwelingen bij de redactie van „liet Rijwiel" te Breda. EEN RECORD GESLAGEN. De „Berliner Zeitung ain Mittag" meldt, dat de Fransche renner Victor Dupré, Donderdagavond te Parijs het wereldrecord over 1 K.M. (standing- start), dat sedert 1896 met 1 min. 16 3/5 sec. op naam van Jaap Eden stond, met 2 seconden geslagen heeft. Luchtvaart VLIEGEN IN OORLOGSTIJD, liet Russische ministerie van ma rine brengt op het eiland Golodaj bij Petersburg een vliegterrein in gereed heid om proeven te nemen voor liet gebruik van vliegtuigen bij de vloot. Boksen. JACK JOHNSON-JOE JEANETTE. Jack Johnson heeft een contract ge- teekend om op 25 September a.s. te New-York tegen Joe Jeanelte le boksen. Hij ontvangt hiervoor /60.000 benevens 50 tot een maximum van 60.000, van de recette. Olympische Spelen. In Engeland doet men moeite om geld bijeen te krijgen, ten einde voor de volgende Olympiade de spelers be ter to oefenen. Het bestuur van de Engelsohe Amatcurs-Roei-Vereeniging heeft dat in eeu besluit afgekeurd, als bevorderende de beroepssport, en er aan herinnerd, dat roeiers wier reiskosten worden vergoed door an deren dan hun eigen vereeniging op houden amateur te zijn. Schieten IIAARLEMSCHK SCHIETBOND. De schietvereenigir.g Generaal Joubert, Bloemcndaal Commando en Claudius Civilus, schoten Zondag hunne 4e ronde in den zomer-kom- pioeuwedstrijd. Gen. Joubert maakte 204, Bloemen- daal Commando 202 en Claudius Ci vilus 190 punten, allen in 25 treffers. Stadsnieuws ODze stadgenoot, de heer R. Dorre- steijn, te Haarlem, slaagde Zaterdag voor het examen hoofdacle. Voor het examen Boekhouden M.O. slaagde mcj. J. Wissink, te Haarlem. gij op het getuigenverhoor ver- uaamt". Dus was Carl Fairfax bij het verhoor aanwezig geweest? Wel, dat was niets vreemd Carl Fairfax kende den ouden geldschieter, was zelfs zijn erfgenaam, hoewel hij dit op dal tijdstip niet kon weten, cn zou natuurlijk daarbij tegenwoordig ge weest zijn. Justus vouwde de papieren zorg vuldig op, stak ze in zijn zak en keek aandachtig naar de berookte lucht, terwijl de bus Liverpool Street na- Icrde. Wel, ik ben blij, dat ik dit ge heim heb opgehelderd! zei hij tot zichzelf, na cenigc minuten. Het is waarlijk gelukkig, na al de moeite, die ik gehad heb, dat ik deze volko men duidelijke cn lichtbrengende do cumenten kan lezen en ik geloof, dat ik nu juist half zoo wijs ben, als toen ik ze nog niet gelezen had. Als ik een man was, die dikke woorden ge bruikte - maar neen, dat zal ik niet. Ik zal mijzelf bedwingen. Wij zijn aan het eindpunt, niet waar, zei hij luide, in antwoord op de waarschu wing van den conducteur. Wel, je gaat toch zeker weer terug? Ja? Wel nu, ik ook. Ilij peisde: Ik geloof, dat ik binnenkort gek ben! Maar wacht eens Er moet toch iets zijn, zie je, er moet tenslotte toch iets achter zit ten 1 HOOFDSTUK XVIII. Mr. Rike stuurt een waar schuwing. Er moet iets anders achter zit ten; ja, natuurlijk, moet er iets zijn. Maar wat? Dat was de vraag, die Justus zichzelf stelde, toen do bus westwaarts voortrammeldc. Maar hij kon het antwoord niet vinden. Het was om gek te worden. De uitleg ging van alle geheimzinnigs was daar in zijn zak, daar was hij zeker van. Dr. Farge had dien brief .niet ge schreven en dat dagboek gezonden zonder dringende reden. Justus was niet gek, hij begreep dat duidelijk ge noeg, en toch kon hij de reden niet gissen. Vergelijk het dagboek mot de getuigenis op het verhoor gegeven. Daar scheen het groote punt te lig gen. Waar Justus verkeerd was, moest zijn, in zijne meening, dat de twee stukken verband hielden. Zo schenen samen te gaan, maar hij kou niet helpen, dat het slechts „scheen". Er zit een geheim achter dat verhoor, dacht hij. Ik begrijp niet, wat het kan zijn, want liet dagboek is duidelijk genoeg, en hij zegt Mr. Fairfax uitdrukkelijk, dat het zijn eigen echte verslag der zaken is. Toch ligt daar zonder twijfel het geheim. Ik weet, wat ik zal doen. En, van de bus springende bij Lud- gale Circus, richtte hij zün schreden naar liet bureau van de „Star" en vroeg om de nummers van de laatste weken. Deze werden hem gegeven, en hij 'was spoedig in den inhoud verdiept. Het duurde ecnigen tijd vóór hij vond, wat hij noodig had een ver slag van liet onderzoek, gehouden op het lichaam van Wedderburn, den geldschieter daar de zaak weinig belangstelling had verwekt en slechts een kleine plaats in de bladen innam. Ten slotte stuitte hij er op, en, op het eind vaa het potlood in zijne vin gers, bijtende, las hij het aandachtig en met groote belangstelling. Het bleek, uit het feit, dat de overleden geldschieter aan een hartkwaal van langen duur was overleden, een om standigheid niet alleen door dr. Farge bevestigd, doch door andere vrienden en bekenden, wien de overledene het hud verteld, dat de mcdcdeclingenbij hel onderzoek zooveel mogelijk waren ingekort. De eenige opgeroepen ge tuigen waren de dokter, een heer, die bij den dood van den overledene te gen woordig was, en de huishoudster \an den laatste, een weduwe van een jaar of vijftig. De getuigenis van den dokter had Justus reeds gezien en de courant bevatte niets nieuws met betrekking hiertoe. De huishoudster bevestigde, dat da overledene vaak geklaagd had over pijn aan het hart, en had gezegd, dat hij vreesde, ieder oogenblik te kun nen sterven. Er was in deze getuigenis niets.dat Justus nden tot nadenken gaf, maar b:j de getuigenis van den ander bleef de agent een oogenblik stilstaan. War.t deze heer- was Mr. Wilmer Ri're, de kleine advocaat van Chan eery Lane. Het bleek dat Wedderburn op den morgen van zijn dood om Rike ge zonden had, voor zaken. Do bood schapper was een zekere Mass ge weest, een klerk van Mr. Rike, die na terugkeer met den kleinen advo caat, hem had binnengelaten, en een oogenblik gebleven was, om als ge tuige op te treden bij het opmake van oeri stuk, hetwelk het testament van Wedderburn bleek te zijn, en wa3 toen i.aar de City gegaan met een promesse, die hij moest presenteeren. De advocaat en de geldschieter wa ren d is in het kantoor van den laat ste alleen. Het bleek uit de getuigenis van den ideiaen advocaat, dat de beide man nen daarna een gesprek gevoerd had den, gedurende hetwelk de geldschie ter beweerd had, zich niet wel te gevoelen. De advocaat had medelij den met hem, zeide hem dien dag niet meer te werken en was toen op gestaan om hem te verlaten. Op staande om hem de hand te reiken, had de overledene eenige papieren van dc talel geschoven, bij bukte zich om deze op te rapen, doch op het zelfde oogenblik kreunde hij en viel plat op den vloer. Mr. R.ke had gedaan wat hij kon, om de levensgeesten op te wekken, doch ziende dat zijne pogingen niet baatten, bad hij den dokter van den geldschieter, Dr. Farge uit Gorm Street, Bloomsbury, opgebeld en hem gevraagd, dadelijk bij Mr. Wedder burn te komen, die ernstig ziek was. De dokter was zoo snel mogelijk gekomen, maar toen hij kwam, was Wedderburn reeds dood. Daar er geen twijfel aan de oor zaak van den dood bestond, waren de getuigen bedankt en had de jury een verdict opgemaakt overeenkomstig de getuigenis, luidende: dood door na tuurlijke oorzaken. Wat kan iemand daar nu uit maken! riep Justus uit, toen hij liet kanloor verliet. Niels. En al had ik ze'fs het meest scherpzinnige ver stand, wat kon ik dari nog ontdek ker.? Laten we dat nu eens veronder stellen en laat ik dan eens naden ken. Ik kan twijfelen aan het ge wicht van de getuigenis, aan den eed van den dokter en zelfs aan zijn particulier dagboek, en aan Mr. Ri- ke's woorden, waar ik geen cent voor zou geven, dat de kleine advocaat, al leen met den geldschieter, hem ver moordde. Ik heb niet de minste reden dat te denken. Ik geloof, dat, van zijn standpunt, do kleine rat mij zelfs kon vermoorden, maar dat zou luj toch niei voor niets doen? Nu had Mr. Wedderburn zijn testament even vóór hij stierf, gemaakt en liet alles na aan Carl Fairfax, dat werd mij tenminste verteld dus Mr. Rike zou er niets van krijgen. Hij was wel is waar executeur, maar tegenwoor dig verdienen de executeurs niet veel en in ieder geval niet genoeg, om er con moord voor te begaan. Hij kan den ouden man niet veel geld schul dig geweest zijn, want dan zou hij geen executeur geworden zijn, dus dat kan r.iel. Neen, met den besten wil van de wereld zio ik niet, hoe ik Mr. Rike van moord kan beschuldigen. Is liet mogelijk, dat Carl Fair fax denkt, dat do oude man werd vermoord, en dat hij daarom gewei gerd heeft, het geld aan te raken en verdwenen is? Neen, dal denk ik niet. Hij was aanwezig bij het onderzoek, hoorde do getuigenis, en moet heb ben ingezien, dat het een natuurlijke dood was. Het is waar, dat zulk een verdenking, den reden voor den dok ter mocht aanvulden, dat hij wilde dat Fairfax dc courant ma zijn eigen getuigenis zou verge .jkenmaar dn ii, nis Mr. Carl zooiets ^ermoedde, beteekende het, dat hij dacht, dat de advocaat den geldschieter vermoord had tot voordeel van hem, Carl Fair fax. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6