MISHANDELING. J. de M. is gisterenmiddag in een logement in de De Witstraat 45 door H Al. met een hamer mishandeld. M. sloeg hem met den hamer op het hoofd, waardoor een onbeduidend wondje ontstond. DE WERF CONRAD. Zaterdag werd van de werf Conrad de derde graanelevator, bestemd voor Rotterdam, afgeleverd, de vierde graanelevator zal eerstdaags worden afgeleverd. Voor Venetië worden drie onder- lossers gebouwd. OUD EN NIEUW HAARLEM. Onder dezen titel schrijft de lieer J. Gratuma in liet Bouwkundige Week blad van deze week een artikeltje over ons behouden- en verteren stads- sohoon. Met onzen stadgenoot, den kunst schilder Ger. Kerkhoff, dio met een zestal teokeningen do bedoelingen van den schrijver toelicht, heeft de heer Gratama een schoonlhöidstooht ondernomen door Haarlem. De plattegrond on het eerste aan zicht met de Groote Kerk over het Spaarno doet veel vermoeden, maar bij het doorkruisen van het oudo ge deelte wacht echter menige teleurstel ling, vooral waar overal sporen ge vonden worden van een 9childerach- tigen aanleg der straten en haar pitto reske geveltjes, die dikwijls zoo snood verbroken worden door een of ander stijlloos of in de omgeving geheel niet passend gebouw. Als nog geheel ongeschonden noemt de heer Gratama do Valteesteeg met den Bakerwissertoren en de lcerlt op den achtergrond, die op gelukkige wijze het gezicht afsluit. Ook de Korte Bagijnestraat met den Groote Kerk-toren is van een mooie harmonie en het zoo unieke Nieuw- Heiligland. Maar het is niet alles rozengeur en maneschijn. Het mooie kan zoo heel gauw en met zoo heel weinig verbroken wor den. Duidelijk blijkt dat uit het gezicht van de zoo aardige Kleine Houtstraat, waar we over de God. Oude Gracht in eens legen het huis Do Dood opkijken of de inkijk van de 'Gortesteeg, waar op den hoek een kapper zijn tenten heeft opgeslagen in een met het zoo schilderachtige straatje onharmoniee- rend huis. Met een beetje meer moei te had dit huis niet behoeven verloren te gaan. Zou een Schoonheidscomnrs- sie, zooals Amsterdam, Den Haag en Arnhem Inzitten, ook hier niet voor veel kunnen waken en onze stad voor vreemdelingen tot grooter aantrekke lijkheid kunnen maken en voor haar inwoners van waardevoller bezit? zoo betoogt de heer Gratama. BIOSCOOP JANSWEG. Zaterdagavond opende de Bioscoop In den Schouwburg voor een goed be zette zaal haar winterseizoen. Na een paar natuurtafereeltjes uit Spanje in rnnoie kleuren en een dramatische schets „De Oogen", een griezelig Ln- biekersverhaal, werden we meer op- gevroolijkt door een komische schets: „De verwende dochters". Twee doch ters, die mama maar laten sloven en zelf mets doen dan uitgaan en aan mooie kleeren denken. Mama wordt ziek en de dochters moeten koken. Als haar aanbidders eens een visite maken, noodigt papa ze te dineeren. Karbonade al3 steen, aardappelen verbrand.... de minnaars ontmoedigd, de dochters bekeerd. Ze leeren koken en als papa d© heeren weer eens uit- ncodigt is liet sloteen dubbele verloving. Daarna kregen wij het hoofdnum mer ,.De Greep", gespeeld door I.ouis Bouwmeester, zooals wij hem van den winter hadden gezien als de verlamde, stomme man, die zijn zoon wil waarschuwen voor een ongeluk dat hom zal overkomen, maar niet kan. Ja, dat was onze Louis weer, al was liet nu slechts op liet doek. Toch hebben we genoten van dit meester stukje in zijn overweldigende, diep ontroerende tragiek. ONTEIGENING. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend houdende verkla ring van het algemeen nut der ont eigening van een strook grond in de gemeente Bloemendaal, noodig voor het aanleggen van een weg en van eene open leiding voor de duinwater leiding der gemeente Amsterdam. De weg moet dienen ter verbinding van de winplaats dier duinwaterlei ding met het pompstation Leiduin voor liet vervoer van duinzand naar do filterinndMing en van materialen naar do winplaats. Voorts moet we gens de toeneming van het waterge bruik eene nieuwe open leiding voor waterafvoer worden aangelegd tus sehen do Oranjekom, waar het gewon nen wator verzameld wordt, ©n het pompstation. De gemeente Amster dam heeft de daarvoor vereischte ter reinen reeds in eigendom verworven, of zal ze weldra verkrijgen, eene strook uitgezonderd. De pogingen van het Amsterdamsche gemeentebestuur «li die strook in dor minne aan to koopen, zijn afgestuit op de eisohen der eigenaren, welke overneming van hun geheel© bezitting en wel tegen oen zeer hoogen prijs vorderden. KON. LIEDERTAFEL „ZANG EN VRIENDSCHAP". Den eersten Vrijdag in September heeft de gebruikelijke jaarvergade ring dor werkende leden plaats. De agenda vermeldt o.m. de verslagen van den secretaris en den penning meester, verkiezing van bestuursle den, van wie volgens rooster aftre den de iiceren: T. C. Niephaus, 1ste secretaris, J. v. Brccmen, bibliotheca ris, J. J. F. Lomans, commissaris en H. P. Loots, 2e penningmeester. Dan nog heeft eene herziening olaats van het reglement, waarvoor een concept is ingediend door eene commissie, bestaande uit do heeren: Ed. A. van Bilderbcek, Jan van Bree- inen, J. C. van Brussel, B. Lange- veld en W. Swart. TEEKENAKTE-EXAMENS MO. AKTE Mj. Te Rotterdam is geslaagd dc heer J. P. van den Berg, te Haarlem. Rubriek voor Vragen Goabonneerden bobbeu bet voorrecht, 7ragon op verschillend gebied, mito voor beantwoording vatbaar, in tc zonden bij da Rodactio van Haarlem'» Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geon aandacht geschonken. VRAAG. Is er al een machinist benoemd op tiet Stoomgemaal te Spaarnilairi Y ANTWOORD. Ons niet bekend. VRAAG. Wanneer wordt de ker mis te Zaandam gehouden ANTWOORD. Wij weten alleen, 'dat die kermis dezor dagen gehouden wordt. VRAAG. Wanneer kan men ver trekken, als men ergens in pension is en por rnaand befaalt ANTWOORD. U moei een maand vooruit opzeggen en wel op don dag der maand, dal u in pension bent ge komen. (Jit de Omstreken SANTPOORT. De perceeleri bouwterrein van het buitengoed „Schoonoord", zijn, behal ve de woning, gezamenlijk aange kocht door den heer Kruijmel, thans wonende op Aalbertsberg te Bloe mendaal. Van Vrijdag op Zaterdag zijn te middernacht bij enkele bewoners in de Molenstraat alhier baldadigheden gepleegd. Behalve het trekken aan de huisbel werd bij sommigen ook' nog schade aan de bloomen in de tuinen aangebracht. SCHOTEN. Vergadering van den raad der ge meente Schoten op Dinsdag 20 Aug. a s. des namiddags ten 71/2 uur. Punten van behandeling: 1. ingekomen stukken. 2. Stemming voorstel, waarvan In de laatste zitting de stemmen staak ten. 3. Behandeling reclame aanslagen Hoofdei. Omslag, dienst 1912. i. Voorstel tot afschrijving van aanslagen, wegens vertrek uit deze gemeente. HEEMSTEDE. Onderwijs. Tot onderwijzeres aan de R.-K. meisjesschool alhier zijn benoemd mcj. M. E. M. Picts, van Rotterdam, en M. P. M. L. van Vlerken, van Wcesp. Ar in we>zen. De door het burgerlijk armbestuur aangeboden begrooting voor 1913 be draagt in ontvangst en uitgaaf ƒ7166. HAARLEMMERMEER. D oogst. Door de aanhoudende regens is het in de Haariemmermeerpolders met de veldgewassen treurig gesteld. Wat nog niet gemaaid is. Ligt plat tegen den grond. Het graan schiet weer uit en groeit weer aan den grond vast. De mooie gele kleur van het koren is al weg, de qualiteit wordt eiken dag min der. Gevolg: straks slecht en d:uuir brood. De suikerbieten, hier tegenwoordig de hoofdbron van bestaan, laten zich ook slecht aanzien. De algemeene ver wachting is: kleine oogst met laag suikergehalte. (Hbld.) SLOTEN. Naar wij vernemen is ten deele te gemoet gekomen aan de verzoeken der veenarbeiders van hier, Nieuwer- Amstel en Hpendam, in zake verbe terde loonregeling. HALFWEG. Aan de beetwortelsuikerfabriek Is voor het lossen der schepen een twee de elevator geplaatst. ZUID-SCIIALKWIJK, De alhier op 22 Augustus vanwege de Oranjevereeniging te houden feestelijkheden, zullen beslaan in een kinderfeest, ringrijderijen met ver sierde paarden cn rijtuigen, avond feesten en bal. ZANDVOORT. Tn de concertzaal van Hotel Groot Badhuis, werd Zaterdagavond een kinderbal en daarna een bal voor vol wassenen gegeven, georganiseerd door de 2 Augustus-vereeniging. Van de gelegenheid töt dansen werd veel gebruik gemaakt. Tot adjunct-commies ter secretarie alhier, is benoemd de lieer A. van Walsum, volontair ter secretarie te Ouderkerk a. d. Amstel. Aan de vereeniging Zandvoortsche Feestcommissie, is door B. en W. toe slemming verleend om voor de trac- talie der schoolkinderen op 31 Aug. a s. gebruik te mogen maken van de lokalen der scholen A. cu B. in de BewuarschooL Vervolg Binnenland, 1912 HET JAAR VAN DE LAND- BOUWEIIS1 Het oogsten der verscliillcnde veld gewassen is in de Over-Betuwo zoo goed als geëindigd. Over het alge meen is de oogst zeer gunstig, merk baar aan de Ivoog opgedraaide, tot den top gevulde bergen, en de volgereden sohuren. De tarwe is bijzonder ge lukt, zoowel in zaad als in stroo; op merking verdient, dat, werd hier vroe ger algemeen do roode ristarwe ver bouwd, de laatste jaren vele nieuwe INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Ct. per regel. Een long bloedarm melsja genezen door de Pink Pillen. ,,De moeder van dit jonge meisje was vroeger door de Pink Pillen gene zen, evenals verscheidene barer vriendinnen." Mej'uffrouw L. Kol, oud 21 jaren, wonende te .Amsterdam, le Spaarn- dammerstraat 87, sdhreef ons: Mejuff. L. Kol. „Ik ben bel sluohtoffer der bloedar moede geweest en gedurende drie ja ren heb ik aan een soort van in;te ring geleden. Ik die zulk een goede eetlust had gehad, had langzaam uaa alle trek in eten verloren, en zoo ik mij al voedde, was dit uit overleg en niet uit behoefte. Ik was bleek, zwak en. zou gaarne altijd door zijn blijivon ritten. Bij het minste werk was ik vermoeid, en wol overmatig vermoeid. Ik was vermagerd en zag er sleoht uit. Ek had alle soorten van genees wijzen beproefd, maar ik had er slechts een voorbijgaande verlichting door ondervonden, en zoodra hield ik er niet mee op, of ik verviel dadelijk weer tot denzelfden toestand ais te voren. Mijn moeder had vroeger, toen hare gezondheid wankelend was, de Pink Pillen gebruikt en had hare ge zondheid zien lerugikeeren. Vrienden onzer familie hadden ook met succes de Pkik Pillen gebruikt. Toen ik daar aan dacht, terwijl ik maar niet kon genezen, heb ik ook die pillen willen nemen, waarvan ieder zooveel goeds zegl. Ik heb het genoegen u te berich ten dat uwe uitmuntende pillen mij liet meeste goed hebben gedaan. Zij hebben mij in weinig tijd van al mijn lijden verlost en mij zeer spoedig eon volkomen gezondheid weergegeven." Ziehier dus een familie waarin meordere personen de Pink Pillen hebben gebruikt; bovendien hebben vrienden ook dat middel gebruikt, i het volgt u/it de verklaringen van .\Jiej. Kol dat allen er over voldaan zijn geweest, dat zij do gezondheid hebl>en weergegeven aan allen die er van wa ren verstoken geweest. Dit zal het zelfde zijn voor u indien gij ziek zijt, en wij raden u sterk aan de Pink Pil len te beproeven, zelfs indien andere geneesmiddelen zijn mislukt. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 de doos en A f 9 de 6 dooien aan het Generaal-Depót der Pink Pillen, van Eeghenlaan 22 huis, te Amster dam; de Wed. W. Plaatzer v. d. Huil, Jansstraat 28. J. J. Göppinger, Haar lem, W. A. Schouten, drog. te Lisse en in alle goede apotheken en drogis terijen. soorten zijn ingevoerd, vooral de Wil helm! na-tarwe. De rogge-oogst is wel gunstig, doch zal niet zooveel zaad geven als vorg jaar. Gerst ook goed. De haver is ov er het algemeen slecht, zij heeft veel ge leden door do zg. „spritvlieg". Paardeboonen, wikken, erwten en andere peulvruchten oogsten best. Koolzaad wordt hier weinig meer verbouwd, in tegenstelling met vroe ger; men ziet de bekende gele velden niet meer. Klaver is er weinig geweest; zij is rruislukt door de droogte van vorig jaar. De suikerbieten staan er best bij; zij zijn den luateten tijd hard ge groeid, door den afwisselenden regen en zonneschijn. Wat de tuinvruchten betreft, de opbrengst was en is nog oneindig veel beier dan vorig jaar. De naweiden zijn duur verpacht, doch geven thans nog weinig gras. Voegen wij bij het bovenstaande, dat de prijzen van paarden, vee en varkens hoog blijven en hot fruit op bet hout duur wend verkocht, dan mag zeker voor cmzen landbouw het jaar 1912 tot de „vette" worden gerekend. (Ariïh. Ct.) BRANDEN. Het huis van P. Vlaar te Hem (N.- H.) is afgebrand. Alles was verzekerd. Te Vlagwedde is afgebrand de boe ren behuizing van gebr. IIesse, te Ter Apel, bewoner* D. B00I3. Ook ©enige varkens kwamen bij den brajid om. EEN GOEDE OOGST. Do veehouder- F. Algora te Ooster- mecr (Fr.) heeft dit jaar eon zelfde stuk land driemaal gehooid en zal het nu voor de vierde maal gaan maaien. Allo keeren was de opbrengst heel flink. INSTITUUT VOOR DE MARINE. De minister van Oorlog, ad interim minister van Marine, brengt ter ken nis dat de nagenoemde jongelingen in aanmerking komen voor een be noeming tot adelborst der 2e klasse bij het Koninklijk Instituut voor do Marine te Willemsoord; G. J. Bensink, D. N. Foest, Pb. A. Gallas, W. Harm sen, C. Hellingman, J. L. K. Hoeko, D. Jl. de Jong. C. J. J. van Katwijk, H. W. C. Truckers, J. J. Logger, J. B. de Meester, P. G. C. van Ooit, A. S. Piuke, G. J. Ranneft, J. H. van Rinkhuijzen, F. S W. de Ron de, A. Schctfolaar, L. J. Soit Dijck, R. A. do Zeeuw on W. Th, C. Zim merman. PENSION NEEP. IN G GEMEENTE AMBTENAREN. Naar aanleiding van het bericht, dat de wetsontwerpen voor de pension- neering van de gemeente-ambtenaren naar den Raad van State zijn verzon den. schrijft de Haagsche corr. van het Nws. „Ik meen te weten, dat 't er vier zijn een dat alle gemeente-ambte naren in de pensiorneering van rijks wege opneemt, tegen betaling van 3 percent hunner wedden, waarbij de gemeenten dan 4 percent zuilen heb ben bij te passen zoodat dé groote gemeenten er ronder nieuwe lasten zullen afkomen het tweede, dat te gen een korting van 5 percent op de wedden der ambtenaren aan de wedu wen pensioen verleenthet derde, dat de weduwenpei.sioenen verhoogt uit liet saldo dat het fonds bezit en het vierde, dat ook de leeruren bij liet bijzonder middelbaar en gymnasiaal onderwijs in de pensionneering van rijkswege opneemt. „Onder do gemeente-ambtenaren worden ,zegt men, allen begrepen ook de werklieden en andere beamb ten der bedrijven." ONDERLING FONDS TEGEN ZIEK TE, ONGELUKKEN EN INVALI DITEIT VAN HET PERSONEEL IN DIENST BIJ DE H. IJ. S. M. Dezer dagen hield dit fonds zijn eerste ledenvergadering. Opgericht in Februari 1911 ,had dit fonds op ulto. December 1911 393 leden, met een verzekerde wekeüjksche nitkeering te gen ziekte van 2751. Het ledental was op 30 Juni 1912 geklommen tot 445, en de verzekerde wekelijksche uitkeering tot ƒ3159.50. Aan premiën werden in 1911 ontvan gen 2277.22 1/2, aan herverzekerings- premiën betaald 2019.59. In het begin* van 1911 werd met de ongelukkenverzekering begonnen, ter wijl eveneens in den loop van dit jaar de invaliditeitsverzekering, waarvoor de premiën door dr. N. P. Kapteijn, te Hilversum, zijn berekend, zal wor den ingevoerd. De door liet bestuur voorgestelde re glementswijzigingen werden door de vergadering goedgekeurd. In verband met deze reglementswijzigingen, waar uit een algebeele reorganisatie van het fonds voortvloeit, moest het be stuur met vier leden worden uitge breid, waartoe werden gekozen de heeren J. D. Andrist, te Amsterdam J. F. C. Dellevoet, te Apeldoorn; en C. Lapère, te Haarlem, als commissa rissen, en de heer D. M. Swart, te Hilversum, als lid van het bestuur. DE NEDERLANDSCHE MARINE TE ANTWERPEN. Bij het bezoek aan Antwerpen zijn aan de bemanning van de „Heeuis- kerek" verschillende onderscheidin gen toegekend. De volledig© lijst volgt hier kapitein ter zee De Booy, commandant, Commandeur in de Kroonorde van Belgie luitenant ter zee 1ste klasse 1© officier R. van r^ent, officier van gezondheid 1ste klasse Ten Poorten, officier-machinist lste klasse Verschoor, officier van administratie lste klasse Kempen, of ficier in de Kroonorde van Belgie luitenant ter zee 2de klasse D. Vroede, adelborst lste klasse Scholte, ridder in de Orde van Leopold IIopper- schipper Jansen en sergeant-stoker Wasterval, gouden eere-medaiile Leo pold IIkorporaal-konstabel Koehof en korporaal-stoker Balkema, zilve ren eere-medaille Leopold II; matroos lste klasse Brauns en marinier lste klasse Drevesman, bronzen eere medaille Leopold IL HET DUURDE HUBI TE LANG De landbouwer Van Staveren met zijn vrouw, wonende aan den LJweg tussehen den Yenneper- en den Ben- nebroekweg te Lisse, waren op bezoek bij hun onlangs getrouwde dochter te Lisserbroek. Men was per rijtuig ge komen en had gemakshalve het paard gespannen voor don wagen, aan een ring vastgebonden c*p het erf. Toen men omstreeks halfelf weer huis waarts wilde keeren, waren paard en wagen reeds weg. Waarheen Dat wist men niet. Men ging zoeken. Dat trok d© aandacht van 'n buur man. Toen men hem op de desbetref fende vraag had verteld, wat de reden was van het zoeken, ging hem een licht op. En hij vertelde, dat hij. een paard en wagon van het ex-f zag ko men, dat zich stapvoets in de richting van den Lxsserweg bewoog. Hoewel hij wegens de duisternis niet had kunnen zien, of er iemand >n den wagen zat, had hij natuurlijk veron dersteld, dat dit wel het geval was ge weest. Het bleek nu echter, dat bruin tje er gebeel alleen van door was ge gaan. De schoonzoon ging op do me- dedeeling van den buurman per fiets in de richting van de woning van zijn schoonvader zoeken, er: jawel, niet ver van zijn huis verwijderd, stapte bruintje heel bedaard met den ledigen wagen achter zich, huiswaarts. En of hef zich nu had geërgerd, dat men hem maar buiten had vastgebonden, terwijl dc meester binnen zat te fui ven. of, dat het niet gewoon was, dat zijn baas zoo lang plakte, is onbe kend, maar ceu feit is, dat het zich omstreeks 10 uur had losgewerkt, op hel erf zonder ongevallen was omge draaid en liet hek uitgereden, en ten slotte, zonder zich te overhaasten, on zonder zich verder te bekommeren om zijn baas en vrouw, heel rustig huis- toe was gestapt UNIFORMVERANDERING VOOR HET LEGER. De N. R. Ct. schrijft: Het iieott in hot leger eenige verwon dering gebaard, dat do nieuwbenoem de officieren, die Zaterdag ixi functie werden gesteld, gekleed waren in de oude uniform en niet in de uniform blauw-grijz© kleur, waarvan do sland- modollen reeds zijn vastgesteld. De reden hiervan schijnt te zijn, dat het ontwei"pbesluit, lioudendo de invoering d«r nieuwe uniform, nog op bekrachtiging wacht. Eenerzijds wordt govvenscJit, dat de tegenwoordige uniform voor do korpsen cavalerie, voor het korps i-ijdendo artillerie en voor liet regi ment grenadiers en jagers voor vre destijd l>elioudeii blijft en alleen voor oorlogstijd ton behoeve van hot perso neel dier korpsen een© veldtenue van de nieuwe modellen in de magazijnen dier korpsen wordt opgelegd Ander zijds kan aan dien eiscli niet worden toegegeven, omdat zulks ten gevolge zou hebben dat do „Begrooting van Oorlog" daardoor te veel zou worden belast, niettegenstaande berekend wordt dat bet nog ruim 12 jaar zal iduren oer de unafomwerandering voor hot geheel0 leger zal kunnen zijn doorgevoeld. Eene beslissing tor zake zal eerst worden genomen wanneer de minister v. oorlog van buitenlandsch verlof zal zijn teruggekeerd. TEGEN DE TARIEFWET. Aan de betooging tegen de tarief- wet, die tc Rotterdam op Zondag 25 dezer door den Rotterdams^lx-n Be stuurder .-ibond in samenwerking met de federatie S. D. A. P. wordt belegd, zullen buiten de bij den Bestmirders- bond aangesloten vakvereenigingen en de afdeeiing der S. D. A. P. deel nemen de afdeelixig Rotterdam van den Nationalen bond van handels- en kantoorbedienden Mercurius, de me- taalbewerkersvoroeniging St. Eloy, de slagei'sgezelienvereexiiging Do Een dracht, do Vereeniging ter beharti ging dor belangen der Vrouw en de afdeel in gen Rotterdam en Krolingen van bet Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond. Gemengd Nieuws HET POLITIE-SCHANDAAL. In de beruchte wijk van New-York is door dc politie een inval gedaan ln niet minder dan zestien inrichtingen. Tal van lieden werden daarbij in hechtenis genomen. Men vermoedt dat als gevolg van dezen „raid" nog meer aari liet licht zal kómen over de medeplichtigheid van politie-ambtenaren aan allerlei obscure bedrijven. De inrichtingen, waarin nu een in val werd gedaan, zouden beheerd wor den door een trust onder de onmid dellijke leiding van een inspecteur van politie. EEN GEHEIMZINNIGE ZAAK. Onlangs is te Calcutta een proces geëindigd, dat overal de opmerkzaam heid heeft getrokken. Ongeveer zes jaren geleden adver teerde eene Miss ürme in de Londen- sche dagbladen, dat zij een onafhan kelijke vriendin van gelijken leeftijd als zij zelve zocht. Deze Miss Orme was sedert zes jaren verloofd met een Londcnsch geneesheer en sedert vijf jaren woes. Miss Orme had haar moeder reeds in haar vroegste jeugd verloren en toen haar vader vijf jaren geleden stierf, verklaarde zij haren verloofde, dat zij slechts op haar vader's wensch in de verloving had toegestemd en hem nooit zou huwen. Zij maakte liet voornemen, verre zee reizen te gaan maken ©n daar zij rijk was, vond zij een vriendin, die met haar op reis wild© gaan. Onder de genen, die op haar advertentie ant- woordiden, bevond zich eene Miss Ste phenson, die verklaarde 25 jaar oud on wees te zijn, de dochter van ©en overleden Engelsch generaal en ge heel zonder geldelijke middelen. Miss Orme boviel do jonge dam© en men werd het oexis. De vriendschap der beide meisjes was weldra zóó groot geworden, dat Miss Orme haar vrien din het voorstel deed, voortaan als nicht op te treden en aldus meer on gedwongen samen te kunnen reizen. Ongeveer een jaar geledexi gingen zij naar Indiè cn daar liet zij zich op een goeden koer uit louter lust tot avon turen, door een beroemden Indischen astroloog de toekomst voorspellen. Miss Stephenson kwam het eerst aan de beurt en de astroloog ver klaarde, dat zij aan het einde des jaars een der rijkst© erfgenamen zou zijn, doch tevens een der grootste moeilijkheden des levens moest door maken, die ooit voor een inensch zijn weggelegd. Aan dc levenslustige Miss Orme deelde hij mede, dat zij in de negende maand van datzelfde jaar zou sterven en wel m het tijdsverloop tussehen 15 en 25 September. Miss Orme, die een zeer intelligent, kerngezond en levenslustig meisje was, nam deze voorspelling lachend op en om haar ongeloovigheid te be wijzen, maakte zij zeer spoedig daar op haar testament, waarin zij alles wat zij bezat aan Miss Stephenson vermaakte. Aan al haar vrienden en bekenden vertelde zij de zaak en ook haar vroegere bruidegom hoorde er van. Deze en de naaste verwanten van Miss Orme trachtten nu Miss Stephen sou verdacht te maken van oneerlijke bedoelingen en toen deze pogingen hoe langer zoo dreigender werden, verklaarde Miss Stephenson niet langer bij hare vrienden te wil len blijven, tot de 25ste September voorbij zou zijn. Ter wille der bloedverwanten wil den de boide dames zich zelfs onder toezicht stellen, hetgeen ook geschied de. Zij scheidden van elkaar in Juli en terwijl Miss Orme in eeu groot ho tel van een badplaats bleef, nam Miss Stephenson haar intrek bij de familie van oen geneesheer, waar zij met de vrouw des huizes en haar twaalfjarig dochtertje in één kamer 6liep. Miss Orme verheugde zich in een uitstekende gezondheid en geloofde nog steeds niet in het minst aan de voorspelling en betreurde liet slechts, zoo lang van haar vriendin geschei den tc moeten zijn. Zij zond in de be- teekenisvolle dagen van 15 tot 25 Sep tember eiken ochtend een telegram aan Mis9 Stephenson, steeds dezelfde woorden „Volmaakt wel!" Miss Ste phenson daarentegen was voortdu rend roer ongerust en schreef dikwijls aan Orme. dat zij ziek zou worden als deze toestand nog lang moest duren. Eerst toen den 24sten September het gewone telegram met liet bekende „Very well" kwarn, stelde Miss Ste phenson zich eenigeruiato gerust, want thans moesten or nog slecnts24 uren verloopcn en Miss Orme had be loofd den üosten af te reizen om har© vriendin te halen. Miss Orme nad een hond, waar zij zeer veel van hield en nooit builen haar was. Deze hond had zij haar vriendin geduiende den tijd der vrij willig© scheiding gelaten, omdat zij, rooals zij lachend verklaard had, er zeker van kon zijn, dat de hond, al3 zij stierf, iu goede handen zou zijn. De hond sliep Ln dezelfde kamer met Miss Stephenson, de echtgonoote van den geneesheer en het 12-jarig doch tertje. In den nacht van 2-4 op 25 Septem ber werden de danws door een luid en aanhoudend klaaglijk gcliuii en geblaf van den hond gewekt. Miss Stephenson stuk het licht op en zag, dat de hond in een hoek van de kamer stond, naar iets omhoog keek en jankte, l'lotseling nep zij luid „O, Miss Orme, Miss Orme, waar om kwaamt ge reeds heden „Watriep de echtgonoote van den geneesheer uit, „is Miss Orme aangekomen V" „Ja, ja riep Miss Stephenson, „daar staat zij I" En de dame en haar dochtertje za gen, hoe Miss Stephenson op deu donkeren hoek toesnelde, alsof zij iemand wilde omhelzen, terwijl de hond vroolijk naar voren sprong. Maar toen riep Miss Stephenson we derom „Zij verdwijnt En langzaam rugwaarts gaande, viel zij bijna bezwijmend in de armen van haar kamergenoote. Ook de hond staakte zijn sprongen en kroop met teekencn van angst onder het ledi kant van het kind. „Maar wat is er dan toch riep de geschrokken vrouw des huizes. „Het was Miss Orme 1", riep Miss Stephenson „zij stond daar in den hoek van de kamer. Hebt go dan niet gezien, hoe de hond naar haar toe sprong en haar de handen likte Nu weet ik liet, Miss Orme is gestorven. Zij is gekomen om liet mij to zeg gen." Hare opwinding was zóó groot, dat de vrouw des huizes haar echtgenoot wekte. Toen stelde men vast, dat het tussehen 2 en 3 uur in don ochtend was. Eindelijk slaagde men er in. Miss Stephenson te kalmeereD. „Miss Orme is dood zeide zo voortdurend als in een droom. „Zij heeft liet mij gezegd en de hond heeft het ook gezien." In de grootste onrust wachtte men tot 7 uur, tot het telegraafbureau werd geopend. De geneesliecr zoixl zelf een telegram aan het hotel, waar in Miss Orme verbleef, met het drin gende verzoek, om onmiddellijk te telcgrafeeren dat alles wel was. Na twee uur wachtens kwam eindelijk een telegrafisch- antwoord, dat de volgende mededeeling bevatte „MiS3 Orme gestorven. Volgens het oordcel van den dokter is de dood tussehen 2 en 3 uur 's morgens inge treden. Kom onmiddellijk". Miss Stephenson was nog in staat, |Zich onmiddellijk naar haar dood© 1 vriendin te spoeden, om hare begra- fenis bij te wonen, toen werd zij door een hevige koorts aangetast, die haar verscheidene weken aun het ziekbed kluisterde. Uit het ingestelde onderzoek bleek dat Miss Orme in den nacht van deu 25sten September tussehen 2 en 3 uur was overleden, terwijl zij zich levens lustig, frisch en gezond ter ruste had begeven. Vijf dokters, die men er bij gehaald had, konden de doodsoor zaak niet vaststellen. Zij lag zóó lachend, bijna met een blos op hét gezicht, op haar doods bed, dat men zelfs langen tijd allerlei middelen aanwendde om haar tot het leven terug te roepen. De opening van het testament toonde aan, dat da enorme rijkdommen en goederen aan Msis fetephenson waren vermaakt. De bloedverwanten van de overle den jonge dame begonnen nu een proces tegen Miss Stephenson, die zij van misdpdige bedoelingen beschul digden en waardoor het arm© meisje eenige maanden van de grootst© li chamelijke- en zielskwelling door maakte. Thans is dit proces afgeloopen, waaruit Miss Stephenson onschuldig en ongerept is te voorschijn gekomen en in hot bezit der groote rijkdommen blijft. De rechter voerde aan, dat het hier eon geval betreft, waarvan men met Hamlet kan zeggen „Er zijn moer dingen in den hemel en op d© aarde, dan onze armzalige wijsheid ons doet vermoeden, Horatio." („Tel."). ZES MENSCHEN VERDRONKEN. Men meldt uit Bato© Bahra, dat daar voor eenige dagen een ernstig ongeluk heeft plaats gehad. Voor de monding der rivieren strekken zich groote zandplaten uit, waar de Malei- sch© bevolking 's morgens heen trekt om schelpdiereu te verzamelen, die gegeten worden. Voor eenige dagen is een der prau wen, waarin zich 6 vrouwen en 3 jon gens bevonden, door wind en hoog© golven omgeslagen, met het noodlot tig gevolg, dat 5 vrouwen cn een jon gen ziju verdronken. DE VLOOTUITBREIDING DER VEIL STATEN. De democratische meerderheid van het Amerïkaansch congres loont zich niet geneigd om mede te werken aan do simile uitbreiding van de vlcot der Vereenigde Staten, en heeft den door president Taft aanbevolen bouw van twee dreadnoughts verworpen. Thans wordt uit Washington gemeld, dat het democratische partij-comité in het Huis van Afgevaardigden zich bereid heeft verklaard iu den houw van een slagschip to© le stemmen. Men ver wacht, dat de SeDaat dit compromir zal aanvaarden. DE SPIONNENVREES is in Duitschland tegenwoordig groot. Dat blijkt nu weer uit een aan schrijving van de politic te Breslau aan de "logement en hotelhouders om toch ook zorgvuldig te letten op verdachte vreemdelingen. Vooral, zoo voegt de politie hierbij, omdat on langs te Breslau een geheel „nest spionnen" was gepakt. Dit lantsta

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7