NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang. Ho. 8943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag 22 augustus ïaia a HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V ERT E N TIËN: v„„r PER DRIE MAANDEN: TgggS „Van 1-5 re2eIs 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Builen hel Arrondissement voor Haarlem lJÜ Haarlem van l—o regels/l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent oer reeeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent geveshgd is (kom der Si?»?3 Bij Abonnement aanzienlijk rabat. P gemeente» jrfe-'i 4. V Ad vertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing Franco per post door Nederland„1.65 "f i'.sT^S) 50 Cts. voor 3 plaatsing?,! i contant. 6 v». par plaatsing, Afzonderlijke nummers0.02H V vMi cf7S- V 1 j.- Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H tjujRedactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. v v de omstreken en franco per post „0.45 IntercommunaaITeIefoonnummer<lerRedactie600enderAdministratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM.1 Drukkerij: Zuidcr Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentie en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA~ Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 23 AUGUSTUS. Sdhouwbuiig: Bioscoopvoorstelling. Biosc. Modern: Voorstellingen.* Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Hotel Duin en Daal, Bloemendaai: Concerten. Stadsnieuws KON. NED. BOND VAN OUD ONDEROFFICIEREN. In do Woensdagavond gehouden vergadering word de opnieuw geko zen ondervoorzitter, de heer G. C. van Essen, niet enkele woorden geïnstalleerd, evenals de heer C. J. de Goede, die de plaats van militair adviseur der infanterie van den heer F. J. de Haan heeft overgenomen. De schietoefeningen op buks zullen den 25en September weer een aan vang nemen. Evenals vorige jaren zal de af dea ling weder deelnemen aan de para de op 31 Augustus. Ter kennis van de vergadering werd gebracht, dat einde September of begin October propaganda-avond met lichtbeelden zal gehouden worden, ten behoeve van het te stichten rust- en vacantie- oord. Als spreker zal dien avond op treden de heer H. M. van Bommelen. Het verslag van den afgevaardig de ter alg. vergadering zal uitge bracht worden op de eerstvolgende vergadering op 4 September a.s. Bij voorbaat werd medegedeeld, dat de eerstvolgende jaarlijksche al- gemeene vergadering zal gehouden worden te Utrecht. Nadat do leden de 6 medailles, be haald te Amsterdam bij do schiet wedstrijden van den Noord-Holland- schen Schielbond en van den Bond van Oud Onderofficieren hadden' be zichtigd, sloot de voorzitter met een woord van dank en hulde aan schutters, die deze lauweren hadden veroverd, de vergadering. Inschrijving van leer lingen aan de scholen voor ge woon lager onderwijs. De Burgemeester van Haarlem doet te weten, dat tweemaal per jaax toelating plaats heeft van nieuwe leerlingen op do Schelen voor woon lager onderwijs Nos. 1 tot met 10, en wel op 1 April en 1 Oc tober. Bij hunne plaatsing moeten de kin deren den leeftijd van zes jaren heb ben bereikt. Voer zoover echter de schoolruimte en de beschikbare on- derwijskrachten dit veroorloven, kun nen ook plaatsing erlangen de kin deren die den leeftijd van vijf jaren en negen maanden hebben bereikt. Voor de toelating op 1 October a s. zal de inschrijving van kinderen, die op dien datum minstens vijf jaren en negen maanden oud zijn, aanvan gen op Maandag 26 Augustus a.s. en gesloten worden op 30 Augustus d a. v. Zij geschiedt aan de schoolgebou wen door de Hoofden, die daartoe al daar zitting hebben op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag ge durende één uur voor don uiiddug- schooltijd. .AANBESTEDING. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden Van Rijnland is in het Gcmeenlands- huis te Leiden, aanbesteed het ver nieuwen van de Brug in het Jaagpad langs het Spaarne over het kanaal naar de voormalige Kleine Sluis te Spaarndam. Het aantal inschrijvers bedroeg 8, te weten do hecren J. van Wagenin- gen, te Spaarndam, voor 6800; W. A. Verbrugge, te Gouda, voor 5950; L. ïL van Essen, te Gorinchem, voor 4990; J. Jansouius, te Zaandam, voor ƒ4897; W. Groot, te Haarlemmerliede, voor 4750; L. Gort, te Haarlem, voor ƒ4280; C. R. Benard, te Haarlem, voor ƒ4080; en D. R. de Jong, te Haarlem, ycor ƒ3897. Op hol Een aangespannen paard, bestuurd floor den heer Kemps, ging gisteren op de Dreef op hol. Het beest schrok door een bliksemstraal. Bij het wacht huisje der tram werd het dier door twee personen gegrepen en tot staan gebracht. Instantanées. Vraaggesprek nu den dag. NAAR AANLEIDING VAN HET GEMEENTEVERSLAG. Een dag of vtier eerder dan verte den jaar is het Gemeenteverslag in one bezit gekomen. Op 't Stadhuis ligt de scheiding tusschen hot ver leden en de toekomst altijd in het derde kwartaal van het heden. Want, als men in Augustus met een zucht van verlichting, vermoed ik het dikke boek de deur uitgewerkt heeft 't is van 1 jaar alweer een goede halve duim dikker, dan 't vorige ver slag don moet men bij financiën al dadelijk weer de proefvellen corri- geeren van de begrooting voor 't vol gend juur, doe we zoo gewoonlijk in September thuis krijgen. We hebben al over een negen-ko lom Jang uittreksel van het verslag in onze courant gogeiven, maar on der de zaken, die daar meegedeeld zijn, behoeven er eenigo nog wel tbe1- lichting. Wanneer men bijvoorbeeld do op gaven van de aantallen lidmaten der kerkgenootschappen vergelijkt met do cijfers uit het vorige Gemeen teverslag, bemerkt men merkwaar dige verschillen. l>at blijkt uit het volgende staatje: Kerkgemoo (schappen,, Nederl. Hervormd en Gereformeerd. Zoo is 't gekomen, dat talrijke lidma-1 ten der Nederi. llerv. kerk hebben cp- gegeven, dat zij Gereformeerd waren, l eenvoudig omdat zij de kerken met elkaar verwarren. Maar, vrcegen we, hebben de volkstellers daar niet de aandacht op gevestigd Neen, want de instructie luidde, dat men de menschen geheel vrij moest laten bij de invulling van hun kerkelijke richting. Dat is natuurlijk gedaan om te voorkomen, dat de ineu-j schen daarbij door de volkstellers zou den beïnvloed worden. Wanneer men nu bij den Burg. Stand komt, om ver andering van kerklidmaatschap op le geven, dan vraagt men daar in den regel een bewijs van het kerkbestuur, dat dit inderdaa i zoo is. Gebeurt da; dan vaak Eiken dag bijna. Er zijn men schen, die bijna telkens veranderen. Nu eens, om de kerkelijke belasting to ontgaan, dan weer om bij een baas te komen, die werkvolk van een bepaal de richting eisclit. Aan den Burgerlijken Stand doet men dus wel zooveel mogelijk zijn best, om de registers, ook op dit punt in orde te houden, maar dit geeft niet heel veel, daar de opgaven der volks telling hieromtrent met betrouwbaar zijn. We hebben ons toen tot onzen twee den infoimator gewend, met de vraag, om ons op te geven, hoeveel lidmaten er op 31 December bij de Nederi. Ilerv; j Gemeente waren ingeschreven. Daar zou u nic-t veel aan hebben, werd ons geantwoord, want ook onze Hevormden. Nederlandsdho Fransclhe of Waalscho Luitherschen. Evangelische Hersteld Doopsgezinden s.s Remonstranten Moravische Broeders Christelijk-Gereformeerden Gereformeerde kerken Roomsch-Katholieken Oud-Roomschcn Gemeente van Zevendodags-Baptist. Israëlieten. Nederlandsche Pertugeesclie Tot een ander kerkgenootschap of andere gezindte behoorende Tot geen kerkgenootschap of gezind te behoorend Getal 1911. Getal 1910. 24040 245 35491 25748 6094] 25637 148 Men ziet daaruit, dat voor 1911 o.a. aan de Nederi. Herv. gemeente 5800 lidmaten minder zijn toegekend dan in 1910, dat de bcido Gerefor meerde groepen 2400 meer lellen en de twee laatste groepen samen van 1 lijstje precies met 3500 personen vermeerderd zijn, Wanneer men niu beide vermeerde ringen bij elkander telt krijgt men ongeveer het getal van de verminde ring bij de Nederi. Hervormde ge meente. De verklaring ligt dus yoor de band, dat de verschillen tusschen de staatjes van 1910 en 1911 veroorzaakt weiden, door verandering van kerk genootschap of bedanking voor het lidmaatschap. En als dit zoo was, zouden wij er geen aanleiding toe vinden, hier nader op in te gaan. Een onderhoud, dat we echter ge had bobben met iemand, dio met den Burg. Stand onzer gemeente op de hoogte is en niet oen persoon, die van dte kerkelijke aangelegenheden der Nederi. Hervormde gemeente afweet, hebben echter de overtuiging geves tigd, dat hier andere meer oorzaken van adiministratievcn ooi-sprong, in spel zijn. De opgaven over 1911, vertelde men ons, zijn bearbeid met gebruik making van de statistieken der laat- ste volkstelling. Die cijfers waren an ders gegroepeerd, maar gaven ook voor het overige verschillen aan met vroegere cijfers. Het materiaal bij de volkstelling verkregen, is nl. gebruikt, om de re gisters van den Burgerlijken Stand bij le werken, ook wat het kerkelijk lid maatschap betreft. Dus nu zijn de registers in orde Onze zegsman lachte eens. Neen, die statistiek van de kerk genootschappen is eigenlijk geheel en- betrouwbaar. Want, wat is het geval Bij de vokstelling hebben de men schen zelf hun geloofsrichting inge vuld. En nu is liet een feit. dat men ook dagelijks waarnemen kan, dat er bij de menschen de schromelijkste verwarring bestaat, wat den naam van hun kei kger.ootscliap betreft. Vooral is dit het geval met de namen registers zijn niet in orde. Dat li"' niet aan de administratie, maar in geval van overlijden en verhuizing naar elders wordt heel dikwijls geen meedeeling daarvan gedaan. In de kerkelijke registers staan daardoor nog oen groot aantal personen als lid maat geboekt, die sinds lang zijn overleden, of uit do gemeente vertrok ken zijn, zonder hun attestatie op te vragen. Dc invoering van de kerkelijke be lasting heeft daarin wel veel verbete ring gebracht, maar nog niet af doende. Want er komt nog meer bij. Er gaan bijvoorbeeld lidmaten van onze kerk over naar andere kerkge nootschappen, zender dat zij zich la ten afschrijven. Zoo gebeurt het, dat er personen lidmaat zijn van de Ne deri. Herv. Gemeente en van een van dc Gereformeerde kerken. Dat kan, omdat de Geref kerken niet zoo doen als andere kerkgenootschappen, die bij toelating van overgegaaie leden een bewijs van afschrijving van het vroegere kerkgenootschap vorderen. Er zijn nu juist dew week besprekin gen met keikvoogden gehouden, om de registers geheel te herzien. Hoe kan dat geschieden Wel, men is voornemens allen, die bij de Nederi. Herv. Gemeente in geschreven staan, aan te schrijven. Daardoor komt mei: dan op de hoogte van degenen, die afgeschreven moe ten worden. En dan voor 't vervolg Dan kaai men een abonnement ne men voor inlichtingen bij den Burge lijken Stand, waardoor het kerkbe stuur dan op de hoogte blijft vnn ver huizingen naar elders en overlijden van lidmaten. We brachten nog de naamsverwar ring van Nederi. Herv. en. Gerefor meerd ter sprake. Ja, zei onze zegsman, die verwar ring is inderdaad dikwijls heel groot. En dat is ook wel begrijpelijk, want zelfs.... predikanten hebben daaraan schuld. Sommigen noemen nl. de Nc- derduitsch Herv. Gemeente, gelijk de officieel e naam is, do Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. Daardoor moeten eenvoudige lieden wel op eon dwaalspoor gebracht wor den. Speelveld. Aan het speelveld, grenzende aan de Schreveliusstraat wordt met spoed gewerkt, doch het zal nog wel gerui- men tijd duren voor het klaar is. Het gaat de jeugd echter nog niet I vlug genoeg, vandaar dat zij nu reeds een stuk land in beslog genomen hoeft, waarop men haar in den voor avond allerlei spelen kan zien doen. Dc Drinkhal. De Drinkhal der Staalwaterbron is gisteren door 42 personen bezocht. CONCERT „ONZE VLOOT". Het concert voor de leden van j „Onze Vloot" heeft niet plaats op Woensdag 28, maar op Maandag 26 Augustus. Vermist. Uit den winkel Kleine Houtstraat 24 zijn vier pakjes zeemleeren lappen weggenomen, inhoudende 47 stuks. Een a a n r i j d i n g. Gistermiddag ongeveer vier uur had in de Keizerstraat een botsing plaats tusschen een met een paard bespannen veewagen en een groot straatorgel. Het ongeval ontstond, doordat het orgel, dat eenige minuten gezwegen had. juist weer begon te sjoelen, toen de veewagen daar pas seerde. Het paard schrikte blijkbaar van den zwaren trom in het orgel, het sprong zijwaarts en de wagen bonsde tegen het orgel aan. Het speelinstru- ment werd op zijde geslingerd en kwam tegen het zonnescherm van den bankethakker Van Schaik terecht, waardoor dit beschadigd werd. Het orgel werd ook gehavend. Groote stukken lofwerk waren afgebroken. De orgeldraaier en de koetsier van den veewagen kragen natuurlijk ver schil van meening over de schadever goeding, waardoor een groote volks oploop ontstond. Uit de Rechtszaal DIEFSTAL. In de zitting voor strafzaken van hedenmorgen, diende eerst dc zaak legen den 14-jarigen G. O. L, uit 1J- muiden, wegens twee maal geplecg- den diefstal. Deze zaak, waarin zes getuigen (2 A décharge) gehoord werden, werd niet gesloten deuren behandeld. Als ver dediger trad op Mr. P. Tideman, die zich geheel met den eisch van den Off. van Justitie, 5 of 14 dagen tucht school, vereenigde. VERDUISTERING. Ook de volgende zaak, waarin J. G. terechtstond, wegens verduistering van een rijwiel, werd met gesloten deuren behandeld. Zeven getuigen werden gehoord. Als verdediger trad ir.plaats van Jhr. Mr. Schorer Mr. de Graaff'op. De Off. van Justitie, het feit bewe zen achtende, vroeg 1 jaar opzending naar een tuchtschool. DIEFSTAL. De vroegere dienstbode, 16 jaar, thans fabrieksarbeidster, A. O., werd beklaagd van diefstal van twee bank jes van 10. Tegen haar werd opzen ding naar een tuchtachool voor den tijd van 6 maanden geèischt. LANDLOOPERIJ. Daarna diende dc zaak tegen K. d V., die 9 Augustus up den openbaren weg te .Edam om een aalmoes vroeg. Bekl. was verslaafd aan sterken drank. De Off. van Justitie vroeg voor dezen beklaagde 2 dagen hechtenis en drie jaren opzending naar eon rijkswerkinrichting. MISHANDELING. Vader en zoon, J. K. en Fr. K., war- moezeniers in den Beemster, stonden terecht wegens mishandeling op den avond van den 2den Juni. Eerste ge tuige, Jan Laun, verklaarde, dien avond met zijn dochter op den Beem- sterdijk te zijn gaan wandelen, toen hij opeens de K.'s zag aankomen, met wie hij reeds lang in vijandschap leef de. Daarop hadden de K.'s hem aan gevallen en hem geslagen. Beklaagde stoof hierop ineens op, waarop de president hem waarschuw de zich kalm te houden, hetgeen nog ccnige malen moest herhaald wor den. Toen bekl. aan het woord kwam, vertelde hij dat de schuld voor het grootste deel bij Jan Laan lag. Deze schold altijd zijn kinderen uit voor allerlei dingen die niet mooi waren. Hierop haalde bekl. een bewijs uit zijn zak, dat zijn kinderen niet van de school waren weggejaagd. Als volgende getuigen werden twee kinderen van Laan gehoord, die bei den verklaarden, dot de aanleiding geheel bij K. lag. De veldwachter B. Asjes had zelf niets gezien, doch was meerdere malen al ontboden en ge loofde dat bij beiden wel wat schuld lag. Bekl, had twee getuigen A dé charge meegebracht, waarvan de een had gezien dat ze vochten ale leeu wen, terwijl dc ander verklaarde, dat ze als katten op elkaar zalen. De Officier van Justitie vroeg voor den vader vrijspraak, doch den zoon (26 jaar) te vcroordeclen tot een geld boete van 110. Als verdediger trad op Mr. Ilugen- holtz, die er op wees dat de zoon zijn vader ter hulp was gekomen en zijn daod alzoo eerder tc prijzen is. Verdediger bevul zijri cliënt In de cle mentie der Rechtbank aan. UITSPRAKEN. J. T., visscher ti Zandvoort, mis handeling, C maanden gevangenisstr. F. H., B. de J. en M. S., werklieden te Haarleiu, diefstal, de le vier maan den tuchtschool, de 2e zes weken ge vangenisstraf. de 3de tien dagen ge vangenisstraf. D. G. en J. A. C. var. B., werklieden te Haarlem, eenv. beleed, ambtenaar en opruiing, de le een maand, de 2e drie maanden gevangenisstraf. A. J. E., arbeider te Ilillegom, mis handeling, 10 dagen gevangenisstr. A. J. E., M. C. D. en P. G. D., j beiders tc Ilillegom, mishandeling, de le drie weken, de 2de veertien dagen, de 3de veertien dagen gevangenisstr. J. B. L. J. C., kiaandrijver le Scho ten, mishandeling, 10 boete of 5 da gen hechtenis. W. D. en H. J. J., arbeiders te Wijk aan Zee en Duin, wederspannigheid, ieder 8 boete of 8 dagen hecht, G. S., arbeider te Wijk aan Zee en Duin, diefstal, lü boete of 10 dagen hechtenis. C. T., huisvr. W. Z., zonder beroep te Velsen, mishandeling, ƒ3 boete of 3 dagen hechtenis. A. D., grondwerker te Ilpcndam, wederspannigheid, 7 dagen gevange nisstraf. J. H. v. G grondwerker tc Amster dam, wederspannigheid, 7 dagen ge vangenisstraf. W'. H., werkman te Jan Gijzen vaart ajipèl openb. dronkenschap, 7 dagen hechtenis. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: K. Martens, Botermarkt 29, twee stukjes gevoerd zeildoek. M. v. d. Anker, Brouwersstraat 7, een cape. K. F. v. Duffelen, Klein Heiligland 33 D, oene portemonnaio met in houd. J. Homberg, Lange Begijnestraat 12, eene parapluie. D. Kiijnlijn, Generaal Joubertslr. 6, en schort F. de Vries, Sacnredamstraat 6, een paarden leidsel. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken SPAAF.NWOUDE. De leerlingen dor hoogste klassen van de shhool alhier, maakten lieden een uitstapje naar Artis te Amster dam. HEEMSTEDE. Dat de gemeente politie goed toeziet op het stalen van vruchten, blijkt wel uit het feit, dat gisteren op drie ver schillende plaatsen jongens zijn ver- baliseerd. die fruit wegnamen 't Zijn er 8, die bekeurd w erden. HAARLEMMERMEER. Aon den Ringdijk nabij Burgerveen sjieelde een 4-ji.rig jongetje van een schipper op den weg, toon er een zwaar beladen wagen aan kwam rij den. Hetzij dat de voerman den kleine niet zog, hel'/.ij dat het kind den wa gen niet bemerkte, dit valt moeilijk uit te maken, maar het jongetje werd aangereden en kwam onder den wa gen terecht. Als door een wonder werd liet kind niet door de wielen overre den en kwam het enkel met een buil en eenige ontvellingen er af. De moe-e alhier 10 voor vruchten. \an me- iw v. Sp. boekjes, blaadjes en cou ranten, vaji een onbekende ƒ5 voor ruchten, van mevrouw V. een bezen ding strand speelgoed. Aangekomen vreemdelingen E. Sohuurmann, Hamburg, Hotel d'Orange. E. Beh.ma.nn, Zowa, idem. A. Kende, Weenen, idem. J. Bandion, Bombay, idem. R. Junrad, Buventz, idem, 2 p. Mevr. Walter, Dresden, idem, 2 p. Van Stempel, Amsterdam, idem. Mr. Vaillant, idem, idem. A. M. Fritz, idem, idem, 2 p. I lord wig. Bochielt, idem. M. H. Kartin, Hamburg, idme, 4j*. Baron v. Koningwarter, Hannover, idem, 2 p. A. C. van Dussen, Hilversum, idem, 2 pers. K. A. Blok, Amsterdam, idem. H. Frings, Eltwille, idem, 2 p. Groels, Parijs, idem. L. Wintijzer, Utrecht, Groot Bad-' huis. Landau, Moskou, idem. Strauss, Parijs, idem. Verhyen, Utrecht, idem. Dr. Mai lander, Berlijn ,idem. ltalilder, Dusseldorf, idem. Lobman, Zwolle, idem. llereker en kinderen, Kevelaar, id.» 3 pers. Nol liman, idem. De Vries en familie, idem. 5 p< Putman Cramer, idem, 3 p. Mevrouw Ten Bosch, idom. R. Boeusel, idem, 3 p K. Gomertz, idem, 2 p. F. Roost, idem. Drummer, Zeerust, 4 p. Mcj. Bakker, Zeerust, 3 p. Familie Peter, Hoogewog, 4 p'. Binnenland der van het jongetje, die het zug, viel van schrik m ei macht, maar werd weer spoedig bijgebracht Men kan zich de blijdschap van de moeder voorstellen, toen zij vernam, dat haar lieveling er zoo goed was aigekomen. HALFWEG. De collecte voor de School met den Bijbel heeft alhier opgebracht 166.40. SLOTEN. Ter vrije najuarspaardenmarkt wa ren 60 paarden aar.gevoerd handel vlugprijzen 100—250. ZANDVOORT. Voor de vacante betrekking van on derwijzeres aan School B hebben zich 64 sollicitanten aangemeld. Door de directrice van het Badhuis voor minvermogenden is voor die in richting ontvangen van de firma B. bloemen, van den heer en mevrouw V. BRANDEN. Gisternamiddag is dcor onbekende oorzaak een dubbel woonhuis, aan de Eendracht te Apeldoorn, bewoond door liulstein en den eigenaar Was- sink, afgebrand. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. DE POST. De heer II. te Kolsté treedt met 1 October a.s. om gezondheidsredenen af als le secretaris van den Nederi. Bond van Post- en IVlegroafbeamb* ten „Do Post". ONWEDER. Te Uitgeest is gisternacht lengevol» ge van het inslaan van den bliksem, een boerenplaats afgebrand. GROOTER NEDERLAND. De heer W. L. F. Boissevain. oud- resident op Java, schrijft aan 't Hbld. het volgende: De tijden, dat men Itidië beschouw de als een melkkoe voor eenige geluk kige planters, of als een wijkplaats voor vele jongelieden, die hier te lande geen plaatsing konden vinden, zij" voorbijterwijl men meer en meer gaat begrijpen, dat Indië niet slechts eene rijke kolonie, maar dat het werkelijk „Grooter Nederland is. Toch is het een niet te weerspre ken feit, dat het overgroote deel van de Nederlandsche natie niets, hoege naamd niets van Indië afweet. Men kent enkele namen, weet dat het er warm is, heeft een vaag vermoeden, dat er gevaren zijn die iemand de ha ren te berge doen rijzen mav •■erdcr koint de massa niet. In mijn jeugd leerden wij op da school de namen der Groote en Kleine Soenda-eilanden, de residenties van Java, enkele hoofdsteden en daarme de was onze leergang van Indië uit geput. Wellicht is het thans iets ver beterd, doch dat „iets" is nog zoo wei nig, dat een Indisch onderwijzer van naam dezer dagen nog uit den grond zijns harten moest verklaren, dat hij helaas nog niet de minste verande ring opmerkte, sedert hij ruim vijf twintig jaar geleden de kweek school verliet. En hoe geheel anders zou het zijn, als men eens verder ging en de jeugd leerde dat de woorden van Douwes Dekker, onze Indische bezittingen zijn „een gordel van smaragd", die zich om den evenaar slingert, werke lijk waarheid behelzen. Indien onze jeugd eens werkelijk liefde opvatte voor „Grooter Nederland", indien on ze joitge mannen en vrouwen voelden dat daar een schoone toekomst ligt; indien men niet altijd de bezwaren op den voorgrond schoof, maar ook het goede leerde waardeeren dan zou er voor het Nederlandsche volk een geheel nieuwe dageraad opgaan. Wij hebben het hier nog te goed, denkt mei» wel eens, wij hebben ge hechtheid aan onzen huiselijken -haard, wij gevoelen veel voor den fa milieband, alle groote volksdeugden, doch die samen kunnen gaan met 'n grooter veld van werkzaamheid. Want het is slechts de zaak, breng

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1