Electr. Spoorweg Maatschappij. Muts-Spaarbank, FRANKEN's Laarzanmagazijn „K" Boots „Hanan" Boots „Que©n" Shoes Schoenen en Laarzen Merk „Otto" Herz Magazijn JE VLIJT, generaal Oranjestraat 145 Al ^ryCCM \/rCH/AAQI Al/r, a I I Berging van Inbosdels - Electrische Lift. I *r Ten al'e" «We gelegenheid tot het ALyitïWitSllM VSlrtr\UlU^LUr*sA«L Ingericht voor Veilingen van Vaste e blrSinS." 6oederen'hefali NIEUWE GRACHT 74 INTERC. TELEFOON 1883. en Meubilaire Goederen. Bul||k„ o0ndlt„„. p. HOOGEVEEN Lz„ Makslaar. dent, van den landraad aan den vader van het vermoorde kind vroeg, of Lizzy zijn lieveling was; de getroffene barstte in tranen uit, zoodat de presi dent de zitting even schorste om den o'^flnkkigen vader tijd tc geven om k-'ute te komen. 23sten Mei wurgde Patima Liz zy en den 23sten Juli werd ze ter dood veroordeeld, een ongekend vlugge be rechting in Indië. DE EISCII IN DE ZAAK-HOOFF. In de zaak-Hooff werd te Soerabaja tegen beklaagde geëischt 10 jaar tucht huisstraf en 2 geldboeten, respectieve lijk 11000 en 500, wegens het doen opmaken van 5 valsche authentieke akten en liet tweemaal desbewust ge bruik maken er van; verder veroor deeling tot betaling der kosten van bet geding. Leger en Vloot VERLOFGANGERS. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat aan de manschappen der nationale militie, die in het genot van groot verlof worden gesteld, voortaan de geheels mobilisatie-uitrusting moet worden medegegeven, met uitzonde ring van die goederen, waarin elk mi licien bij mobilisatie zoo eenigszins mogelijk zelf moet voorzien, namelijk hemden, onderbroeken en sokken, waarvoor hem, bij eigen voorziening, een geldelijke vergoeding zal worden uitbetaald. MILITIE-OFFICIEREN. De St.-Crt. bevat het konk. besluit, houdende bepalingen nopens de oplei ding enz. van ingelijfden bij dc mili tie tot den officiersrang bij de infante rie en bij de vesting artillerie. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Bloedarmoede, Wanneer de lever is aangetast, produceert zij niet voldoende gal om het voedsel to mengen en to doen verteren, waardoor het bloed arm wordt, zijn kleur, kraoht en voor naamste voedingsmiddelen voor het lichaam verliest. Daardoor treden verzwakking en bloedarmoede op on hun treurige nasleep van kwalen als hoofdpijn, duizeligheid, maag krampen, brakingen enz. De ver schijnselen loopen zeer uit elkaar en meestentijds verwaarloost men de oorzaak, namelijk de slechte wer king der spijsverteringsorganen. On danks het gebruik van staat en ver sterkende middelen, gaat men steeds achteruit en het is dan van zeer veel belang zorg te dragen voor een goede spijsvertering door liet ge bruik van Foster's Maagpillen. Zij werken op de lever, wekken do vloei ing der gal op en verwerken zoo doende het gebruikte voedsel. Zij voeren de belemmerende stoffen uit do ingewanden af, de spijsvertering wordt normaal, de eetlust komt te rug, het bloed wordt rijk en krach tig en uw geheele gestel wordt ver sterkt. De bloedarmoede verdwijnt en uw gezondheid neemt met den dag toe. Iedere échte flacon Foster's Maag- pillen draagt do handieekening van James Foster. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de hoeren K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger Gr. Houtstr. 147a, a f 0.65 per flacon, of f 3 60 per zes flacons. Rechtszaken DIEFSTAL VAN DUIGEN. Voor de Rotterdamsche rechtbank stonden dezer dagen terecht C. A. VV. A. oud 52 jaar, wonende te 's-Gravcnha- ge. en C. J. V. D. W„ 36 jaar, wonen de te Rotterdam, beklaagd te zamen de eerste als directeur der N. V. Trans portmaatscliappïj, en de tweede als bediende dier maatschappij, le. een hoeveelheid van ongeveer 1000 stuks duigen, aangevoerd door het s.s. „El- s i Mensell", 2e. een hoeveelheid van 4145 stuks duigen, 3e. een hoeveelheid van 10000 stuks duigen, aangevoerd door het s.s. „Berwindmoor". alles toebehoorend aan Friedrich Bunger, te Benrath, wederrechtelijk te hebben toegeëigend, althans de tweede be klaagde ze wederrechtelijk te hebben toegeëigend en de eerste daaruit voor dcol tc hebben getrokken. De behandeling dezer zaak, waar- la 25 getuigen gedagvaard waren, waarvan 2 niet waren verschenen, duurde tot half acht. De eisch luidde 16 maanden voor ieder. Mr. II. van Blommenstein pleitte voor den eersten en mr. Schuurman voor don tweeden beklaagde vrij spraak met ontslag uit de preventie ve hechtenis. Dit laatste werd door de rechtbank geweigerd. Uitspraak 30 Augustus. MISHANDELING DOOR EEN PO LITIEAGENT. Voor het Haagsch© gerechtshof heeft terecht gestaan J. A. W., 25 jaar, politieagent le klusse te 's- Gravenhage, door de rechtbank al daar veroordeeld tot een week ge vangenisstraf, wegens mishandeling van zekeren Bakker met een sabel. Beklaagde bleef ook thans ontken nen. Hij had zich achter een boom begeven om iels to doen cn was toen plotseling door een hond besprongen. Hij had daarna een beweging ge maakt alsof hij zijn sabel wilde trok ken. Of die sabel uit do sdheede nas gekomen wist hij niet. Als getuige werd gehoord do in specteur van politie Nittel, die ver klaarde, dat de wond, aan den ge troffene toegebracht, zich op hot ge wricht van den linker-elleboog be vond en in een keep bestond, als van een sabel. Of die wond ook kon zijn toegebracht door een stoot met het gevest van de sabel kon de getuige niet zeggen. De adv.-gen. elschte bevestiging van het vonnis, terwijl mr. Franzie Berenstein, advocaat te 's-Gravenlia- ge, vrijspraak pleitte. Zijns inziens is de wond bij ongeluk toegebracht door het genest van de sabel, dat te gen den elleboog van den verwonde aanstootte. Was een sabelhouw toegdbradht, dau zou ook de mouw van de jas van Bakker zijn doorgesneden. Overigens achtte pleiter hei bewijsmateriaal te zwak en niet overtuigend genoeg om tot een veroordeeling te leiden. Het wondje is pas twee dagen na het gebeurde door getuige Nittel ge zien. Het kan heel good zijn toege bracht door een andere oorzaak dan door een sabelhouw. PI. achtte beklaagde, op wien durende zijn achtjarigen diensttijd niets te zeggen viel, volkomen be trouwbaar en kon zich niet voorstel len, dat het Hof hem zou ver oord ce len. In elk geval drong pi. aan op oplegging van een geldboete aan de zen vader van drie kinderen, die zijn betrekking zal verliezen wanneer hem gevangenisstraf wordt opgelegd. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan in zake de ranva- ring op 25 Juli buiten de rivier de Weser tusschen de stoomvisschers- vaartuigen Walrus IJ. M. 28 en Zee leeuw IJ M 29, schippers A. en N. van Peel, reederij Zeevisscherij Mij., Doggersbank te Llmuiden. De Raad is van oordeel, dat de aanvaring is te wijten aan een onvoorzichtige daad van den schipper van de Zee leeuw, N. van Peel, die de Walrus willende paaien, waartoe trouwens geen noodzaak bestond, met volle kraoht stoomende tot op korten af stand, nog wel zonder eenig signaal te geven, op dit schip was ingestuurd, zoodat toen er iets aan het roer ha perde, een botsing onvermijdelijk was. De Raad strafte genoemden schip per met de straf van berisping. Gemengd Nieuws PADDESTOELEN. Te Dobergast in Saksen, is het ge zin van den rentmeester Dreiwes na het gebruik van vergiftige paddestoe len ziek geworden. Drewes en drie kinderen zijn bezweken, zijn vrouw en het vierde ltdnd lagen op het ui terste.. EEN DRAMA. De Londensche „Hbld/'-correspom dent schrijft Afgrijselijk, bijkans met geen pen te beschrijven, is het drama, dat zich te Eastbourne, de bekende badplaats aan de Kentsche kust, heeft a'_ speeld. In een huis op een der beste standen, dat kort geleden tijdelijk ge huurd was door iemand, die zich „Mackie" noemde, doch inderdaad Murray heette, werd brand ontdekt in een voorkamer op de tweede ver dieping. Toen de brandweer het huis was binnen gedrongen, vond zij daar de gedeeltelijk verkoolde lijken van een man, een vrouw en drie kinderen an drie, anderhalf en één jaar, blijkbaar door revolverschoten ge dood. Nader onderzoek deed zien, dat de man eerst de vrouw en kinderen gedood had en daarna rich zelve van het leven had beroofd, na vooraf brand te hebben gesticht een ledige petroleumkan bewees dit laatste. Even vóór den brand was een an dere vróuw, door revolverschoten ge wond, het huis uitgevlucht en na voorloopig in de aangrenzende pas torie verbonden te zijn in bedenkelij- ken toestand naar het ziekenhuis ver voerd. De politie vond in een vaas op den schoorsteenmantel ongeveer 32 pond in gouden, zilveren en bronzen munt en een stukje papier, waarop de moordenaar had gekrabbeld, dat hij allen had gedood, en totaal ge ruïneerd was. Do politie stond eerst voor de vraag in welke betrekking de man tot zijn slachtoffers had gestaan, en nit het geen thans bekend is geworden uit de verhalen van een te Wimkledam wo nende zuster der vétmoorde vrouw en iemand, die den man gekend had, toen deze te Claphan in Zuid-Londen woonde, blijkt men met een allerzon derlingst drama te doen tc hebben. De moordenaar, die zich uitgegeven had voor een gepensionneerd Indisch officier wat niet zoo schijnt te aim. want in de registers aan het Ministerie van Oorlog komt zijn naam niet voor bleek getrouwd te zijn geweest met de beide vróuwen, de vermoorde en degene, die thans nog in het ziekenhuis ligt. Hij had eerst geleefd met de verwonde vrouw, Florence Murray, doch kort daarop was hij gehuwd met de zuster, Edith Mathilda, die woonde in een huis in Kensington. Het allerzonderlingste is dat de beide zusters blijkbaar gewe ten hebben hoe zij voor zich, tegen over Murray stonden, en toch zeer bevriend met elkaar waren gebleven en elkander herhaaldelijk bezochten. Eerst dacht men, dat Murray inet de vrouw Florence niet getrouwd was, doch nu wordt vermeld, dat hij inder daad ook met haar volgens de wet was getrouwd. Tevens is gebleken, dat de vermoor de vrouw met haar 'kind vermoede lijk reeds Zaterdag in het huis te Eustbourne geweest is en hij beiden dien dag reeds zou gedood hebben. Toen de vrouw Florence Zondag met ham- kinderen in het huis kw stond Murray haar niet toe, te gaan in twee der kamers, die hij hod afge sloten en waar, naar men vermoedt, de lijken van de vrouw Edith en liet •kind lagen. Hoe het drama feitelijk precies in elkaar zit, is echter nog niet duide lijk, en juiste gegevens zal men eerst kunnen krijgen als de verwonde vrouw herstellen mocht en mededee- lingen zal kunnen doen. Kennissen van Murray teekonen hem als een opgewekt, aardig man, Tevens wordt beweerd, dat hij vol strekt niet onbemiddeld was, maar ook wordt gezegd, dat de verwonde vrouw reeds heeft verteld, dat hij ten gevolge van een zonnesteek, in Indië gekregen, meermalen ontoerekenbaar was voor zijn daden, en zelfs reeds in een zenuwlijders-gesticht was pleegd geweest. Maar men begrijpt, dat dit drama te Eastbourne allereerst heel wat ontsteltenis heeft verwekt en thans druk besproken wordt. Is Murray derdaad met beide vrouwen gehuwd geweest, dan be- wijst dit voor de zooveelsïe maal hoe hoog noodig het toch wel is, dat in dit land een goed geregeldo burgerlij lie stand wordt ingevoerd. DE STAKING TE SARAGOSSA. Het aantal stakers te Saragossa neemt voortdurend toe. Ook de kap pers hebben zich thans bij de bewe ging aangeslotennu staken ook do bedienden van de handelsinrichtin gen. De meeste café's zijn gesloten bij gebrek aan personeel. De bladen wor den zoo goed en zoo kwaad als het gaat gedrukt door niet-georganiseerd personeel "iet behulp van militairen. Het garnizoen is gemobiliseerd en ge consigneerd. Het aantal stakers wordt geschat op 6000. De orde wordt nergens verstoord Dc dokwerkers te Malaga, die voor het meerendeel in staking waren, hebben het werk hervat, totdat de al- gemeene staking behoorlijk zal zijn voorbereid en uitgeroepen; in dien tusschentijd willen zij den handel niet noodeloos schaden. De algemeene indruk is dat de toe stand ernstiger wordt. Volgens de laatste telegrammen is de staking te Saragossa evenwel op geheven, daar de patroons toege stemd hebben in een werkdag van ne gen uur. DE OPVOLGER VAN GENERAAL BOOTH. Uit Londen wordt aan 't Hbld. ge seind: Natuurlijk bevatten alle bladen van sympathie getuigende hoofdarti kelen over generaal Booth, die alge meen genoemd wordt een der meest merkwaardige mannen van onzen tijd. De „Times" herinnert, dat dc opvol ging in het commando-generaal over het Heilsleger was geregeld bij eenzijdige verbintenis van 7 Augus tus 1878, waarbij bepaald werd, dat William Booth generaal en super- intendant van hot leger zou wezen voor zijn leven, met het recht, voor hem en zijn opvolgers, zelf hun op volgers aan tö wijzen. Vele jaren geleden heeft generaal William Booth in een verzegelde en veloppe zijn opvolgers aangewezen. Naar men meent zal de nieuwe gene raal zijn de zóón van den overledene, Bramwell Booth. In het hoofdkwartier van het Heils leger wordt generaal Booth's overlij den aangekondigd met de woorden: „De generaal heeft zijn zwaard neer gelegd, God is met ons." De begrafenis is nog niet geregeld; maar waarschijnlijk zal het lijk van den generaal gedurende een week in een groote zaal te Londen worden neergelegd. Naar ik verneem is de bijzetting in Westminster Abbey waarschijnlijk. De enveloppe, met den naam van den opvolger is nog niet geopend, lu het hoofdkwartier echter gal een der officieren mij het portret van Bram well Booth, met de woorden: „Neem dit, u mocht het eens noodig heb ben." HET WEER IN HET BUITENLAND. In Frankrijk heeft nu de zonne schijn meest de overhand. Ook in Zuul-Engeland is het veelal zonnig "er. Daarentegen is het in Noord- Engelund meest druilerig, terwijl ln Schotland nog een zware bewolking hangt. Zoowel in Frankrijk ais ln Schotland en Engeland kwamen eo- igo regenbuien voor. Aan de kust hoorde men soms een enkelen don derslag ln Duilschland wisselt zonneschijn met bewolking af. Hier en daar vie len nog een paar regenbuien, De weerstoestand is beter. De tempera tuur is zeer aangenaam. lu het heoge Noorden blijft hel zonnig en p:ettig warm. In het Zui den van Scandinavië deden zich even wel locale storingen voor. Ook daar ligt dc temperatuur eer boven nor maal dan er onder. In Zwitserland is het weer veran derlijk en uiietuioopend. Plaatselijke storingen brach.en soms eenigen re gen. Var. tijd tot tiju is het evenwel zonnig. In dc Donau-monarchie is het aar zelend weder. Er komt meest getem perde zonneschijn voor, zoo meldt "t Hbld. GEEN PLEIZIERTOCHTJE. De vijl Engelechen, die met het zeil jacht „Silver Crescent" een pieizier- reisje naar Denemarken wilden ma ken, zuilen vooreerst aan dat pleizier wel genoeg hebben. Nadat ze te Kiel eenige dagen als spionnen waren op gesloten, wat hun plan verder in duigen deed vallen, gingen vier van hen met het jacht terug, de vijfde was zoo verstandig dadelijk op den trein naar Vlissingen te stappen. Do zeilers begonnen de reis ai in ui onpleizierige stemming ri&nr it govangen houding, die bovondien slecht had gewerkt op den gezond heidstoestand van een hunner. En daarbij kwam de ellende van het slechte weer, dat hen, zoodra zij in do Noordzee waren, overviel. Het Duitsche brood bleek niet bewaard te kunnen worden, het bedierf, en ver ergerde daardoor den onaaugenamen toestand, waarin de varenden ver keerden, doordat het scheepje voort durend ontzettend werd heen en weer geslingerd, terwijl het stormweer het ongeraden maakte, de kust te voel te naderen. Zoo bleven de ongelukkige pleiziervaarders vijf dagen op de gol ven slingeren, niet in staat te rusten door de heftige bewegingen van het jacht, en zelfs met moeite hun eten kunnende bereiden, daar het meer dan eens uit den ketel geslagen werd. Totaal uitgeput zij waren die vijf dogen niet uit hun oliepakken ge weest, wat niet belette dat ze doornat waren kwamen zij eindelijk in den nacht van 15 op 16 Augustus in zicht van den vuurtoren van Terschelling. Een loods was er echter niet te zien, zoodat -zij ten slotte besloten het maar te wagen en op eigen risico de haven binnen te loopen. Zooals te begrijpen is. zalen zo spoedig op een zandbank Intusschen waren zij echter door den vuurtorenwachter opgemerkt en nu kwam er spoedig hulp van een red dingboot en een sleepboot. Zij wer den nu de haven binnengesleept en toen wachtte hun een nieuwe ellende. Meenden zij, dat de sleepdienst met con paar honderd gulden goed bo- laald zou zijn, de reddingniaatschap- pij verraste hen met een rekening •van I 2000. Het jacht was een wi zei de reddingmaatschappij en al pro testeerden de uitgehongerde zeiler." ook, het baatte niet het jacht wa; een wrak. Nu wachtte den ongelukki- gon op Terschelling een gedwongen verblijf, omdat ze niet betalen kon den maar tenslotte werd er toch in toegestemd, dat een der „gevange nen", dr. Stone, naar Londen ging om het geld te halen, de anderen zouden zoolang in gijzeling worden gehou den. Aldus de voorstelling Ln een Duitsch blad. 10.000 LIRE SCHADEVERGOEDING IVOOR ZELFMOORD IN HET HOTEL. De koopman Carlo A. uit Bologna was levensmoe en besloot, te gelijk niet zijn verloofde, uit het leven le scheiden. Ter uitvoering van zijn plan koos hij een hotel. Hij nam in trek in „Hotel Toledo" te Napels, sloot zich in zijn kamer op, joeg eerst zijn geliefde een kogel door het hoofd en schoot zich daarop zelf dood. Dit zelfmoordgeval, waarvan de bij komende omstandigheden van ongo- wonen aard waren,.werd in de pers uitvoerig besproken, hetgeen den ho telhouder natuurlijk groote schade veroorzaakte, Hij stelde daarom te gen de erven een eisch tot schadever goeding bij het landgerecht te Na pels in. De erven van den moorde naar en zelfmoordenaar, bestreden hurt aansprakelijkheid in deze. Het landgerecht stond den eisch evenwel toe en veroordeelde de erven om 10,000 Lire schadevergoeding aan den hotelhouder te betalen. In het vonnis wordt overwogen, dat de hotelkamers niet bestemd zijn om als schouwtooneel van liefdedrama's te dienen. Wie in een hotel een zelf moord beging, maakte een, met de stilzwi'vend aangegane overeenkomst strijdig gebruik van gehuurde ka- uur voor de gevolgen waarvan de erven aansprakelijk waren. („De Hotelhouder".) FAILLISSEMENTEN. Geëindigd Wijlen M. Verhagen, schoenfabri kant, to Kaatsheuvel. Stoomvaartberichien TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het st. Pontianak, v. Rotterdam n. Java, arriv. 20 Aug. to Sabang. Het st. Dardanus, van Java naar Amsterdam, vertrok 19 Aug. van Port Said. Het st. Rotterdam, van New-York n. Rotterdam, pass. 21 Aug. v.ni. 6 u. 50 m. Lizard. Hot st. HailamsMre (gecharterd door do H. A. L.) v. Rotterdam naar Quebec en Montreal, pass. 21 Aug. v.m. 7 u. Dungoness. Het st. Maartensdijk, (Neptun Lijn) rriv> 20 Aug. tob Rotterdam te Baltimore. Hot st. Koning Willem III, v. Am sterdam na Batavia, arriv. 20 Aug to Sabang. Het Bt. Banoa, v. Batavia n. Am sterdam, pass. 20 Aug. Ouessant. Het st. Rotterdam, v. New-York n. Rotterdam, pass. 21 Aug. 's middags 12 u. Prawlepoint. Het st. Rijnland arriv. 20 Aug. v. Amsterdam te Buenos-Ayres. Het st. Zaanland vertr. 20 Aug. v. Buenos-Ayres n. Amsterdam. liet st. Lombok, van Amsterdam n. Batavia, pass. 20 Aug. Kaap Blanc. Het st. Oranje, van Amsterdam n. Batavia, pass. 20 Aug. Ouessant Het st. Prinses Juliana, van Am sterdam naar Batavia, vertr. 21 Aug. van Suez. Ilet st. Soembawa, van Batavia n. Amsterdam, vertrok 21 Aug. v. Portr Said. Het st. Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, vertr. 21 Aug. van Port- Said. Het st. Kangean, van Batavia naar Amsterdam, pass. 21 Aug. Fin is ter re. Het st. Koning Willem I, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 21 Aug. van Algiers. Het st. Banda, van Batavia naar Amsterdam, arriv. 21 Aug. te Havre. Het st. Zaandijk (Neptun-Lijn), van Baltimore naar Rotterdam, pass. 21 Aug., 'a nam. 7 uur, Doyer. Bij de Kruising van de S. M. met de lijn van den Spoorweg naar de Haarlemmermeer is een ÏTOPPLMTS ingesteld voor het uitlaten en op nemen van reizigers. Reizigers, die aan deze halte wenschen uit te stappen, moeten dit BIJTIJDS aan den conducteur te kennen geven. ANNETODT OflTflni AMSTERDAM PITMAN 3LüUUL - HAARLEM OPGERICHT 1890 i: tl OPQERICHT 189e Directie: ANNEVELDT PUTTER. AMSTERDAM, Singel 386 - HAARLEM, Eed. Oudegracht 14 Kantooroplelding. Dag- en avond leasen in Talen. Stenografie. Boekhouden en Maohinesohrl|ven. De AN NEVELDT-PITM AN SCHOOL leidt sedert 16 jaar met succes op voer kantoorarbeld. HH. Dlreoteuren van Handelshuizen geven herhaalde malen hun Ingenomen heid te kennen over de verkregen vaardigheid van onze oud-leerlingen en dank zij hun medewerking zijn wij er steeds In geslaagd onze oud-leerlingen op goedo kan toren te plaatsen. OPGERICHT 17 DECEMBER 1817 Janstraat 19 Geopend lederen werkdag van 11-2 uur en WOENSDAG en ZATERDAG bovendien dee avonds van 7-8'/. uur. Elk bedrag van 10 ot. af kan worden Ingelegd. RENTE 3°/o. fSpcfeSfcXp'fo'ujBjeis worden kosteloos ten pbrnike gegsYon. 'Boekjes worden kosteloos in bewaring genomen. Dagelijks rentebijsohrljvang over 1911 en vorige jaren. Steeds verkrijgbaar in te Haarlem, Anegang 5. Grootste sorteering Kousen van 71/, cent af. Probeert onze RECLAME SAJET 24 cent de knot

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 8