H A ARLEMS Di tGBLAD. TWEEDE BLAD. VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1912 Buitenlandsch Overzicht Uorlojijivaar In den Balkan. De opstand der Albaneezen is nu blijkbaar geëindigd. Nu hebben de Turken weer nieuwe zorgen. Na de optimistische officieelc ver klaringen van de Turksche regeering omtrent den afloop der Montenegrijn- sche grens-iucidciiten, zijn de be richten van thans zeer pessimistisch. Uit Ueekjoeb werd geseind „Het conflict met Montenegro heeft Scherpere vormen aangenomen. Do Orient-spoorwag moest gisteren tien bataljons voor ilea strijd tegen Mon tenegro naar Milrowitzn transporte ren. Zeven bataljons zullen dadelijk in den strijd gaan. De troepen zijn zeer geestdriftig. Generaal Djavid Pasja zal twee divisies tegen Monte negro aanvoeren. Zesduizend Montenegrijnen en Ma- lissoren staan bij Berana in het Mo- reva-dal. Alle wachthuizen aan de grens zijn Vernield. Do Vossischo Z e i t u n g, die dit telegram in vette letter afdrukt, schrijft er boven „Turksoh-Montene- grijnsehe oor'jig en meent, dat het de taak van Europa is, nog op het laatste oogenblilrcen noodlottige bot sing te voorkomen. Ook de llongaarsche bladen zien het Montenegrijusclie conflict zeer ernstig in. Zij achten den oorlog on vermijdelijk, omdat geheel Moutone- gro, gesteund door Rusland, den oor- Jog met alle geweld wil. Montenegro laat zich door niemand meer tegen houden, thans niet zijn erfvijand af te rekenen. Ook in Bulgat ijo schijnt de stem ming oorlogszuchtig to blijven. Uit Sofia werd geseind Dagelijks wonden in dc provincie protest-vergaderingen gehouden. In alle moties wordt de oorlog tegen Turkije verlangd, liet uitvoerend co mité van de Macedonische broeder schappen zal Zondag in Sofia bijeen komen. Op dit congres zal met beslist heid de eisch van een oorlogsverkla ring gesteld worden. In Sofia zijn telegrammen ontvangen, waarin ge vraagd wordt, dat Bulgarije met Mon tenegro den strijd zal aanbinden te gen Turkije. De overmoed van de Bul gaar sche cn Griekschc honden in Macedonië neemt op zeer onrustbarende wijze toe. De Mohamniedaansche inwoners van Katsjana durven hun huizen zelfs niet meer verlaten. Telegrafisch is om militaire hulp gevraagd, daar stellij? verwacht wordt, dat de Bulgaren een inval voorbereiden om wraak to nemen over de slachting te Katsjana. Turkije neemt militaire maatrege len. Uit Gallipoli zijil vier regimen ten naar Monastir vertrokken 35 ba taljons uit Gallipoli en Smyrna zullen naar Macedonië, Albanië en de grens fan Montenegro gezond-en worden. Daar deregeert,ng er op rekent, dat spoedig vrede met Italië zal worden gesloten, lieeft zij Smyrna en de üar- da nellen van troepen ontbloot. De Turksche grensstad Be run a ijio iu de macht der Montenegrijnen was is nu weer aan fle Turken, lien duizendtal Turksche vrijwilligers van het territoriale leger zijn Berana binnengerukt. De Montenegrijnen trokken zich toen terug. Uit Cettinjo wordt geseind Officieel is bekend gemaakt, dat de beschuldigingen van de Turksche re- geering tegen Montenegro ongegrond zijn. Montenegro zal don uitslag afwach ten van de stappen, die te dezer zake gedaan zullen worden, daar de regee ring vastbesloten is, alles te vermij den wat den reeds zeer ernsligeu toe stand nog zou kunnen verergeren. De Montenegrijnen hebben intus- schen strikte bevelen ontvangen, het vuur der Turken, die de grenzen over schrijden, te beantwoorden. In de Turkscho binnonlandsche po litiek is 't weer mis. Volgens een rne- dedoeling uit betrouwbare bron heeft do regeering bosloten af te treden en zal zij vermoedelijk Zaterdag of Zon dag haar ontslag indienen. Kiamil pasja zal een nieuw kabinet ■vormen. lie oorlog tusscben Italio en Turkije Naar uil Tripolis gemeld wordt, zouden de hoofden van de Tripoli- taansche stammen in een groot© ver gadering besloten hebben in geval tusschen Italië en Turkije vrede ge sloten mocht worden, de autonomie van Tripolis te proclameeren en den oorlog tegen Italië op eigen hand voort te zetten. De Turksche officie ren te Tripolis hebben gezworen zich hij de Tripolitaansche stammen aan te sluiten. Een voorloopige regeering zou reeds gevormd zijn. Do Arabieren beschikken over rijke voorraden le vensmiddelen en zullen wel in staat zijn den Italianen grooten tegenstand te bieden. Italië heeft in Tripolis wel met te genspoed te kampen 't Verbond tusscben Frankrijk en Rusland. De bekende militaire schrijver kolo nel Boucher richt in «en Parijsch blad een open brief aan don minister president Poincaré, waarin hij er op wijst, dat in geval van een oorlog de troepen van don Russiscben bondge noot pus na vorloop van 30 dagen in staat zijn naar Berlijn op te rukken. Gedurende 10 tot 15 dagen na de oor logsverklaring zullen de Fransclre le gers het hoofd moeten bieden aan den aanval van de 25 actieve Duit/sche legcrkorosen. Dan vraagt Boucher ..Mag men hopen, mijnheer de mi nister, dut het u gelukt is, in dezen t ces tand verandering te brengen Denk aan uwe verantwoordelijkheid, wanneer ge het land in dwaling laat, terwijl het wellicht reeds morgen voor de gruwelijke werkelijkheid staat Een enkel woord is ons voldoend© om ons het lot te doen onderkennon, dat ons wacht vreés niet, ons de gehée- le waarheid te zeggen.'' Uit deze uitlating blijkt wel, dat men ook in militaire kringen politie ke „zwartkijkers" heeft Uit Parijs komt bericht, dat daar Grigoruwitsj, de Russische minister van marine, in de tweede helft van September wordt verwacht. lllirlil. UIT MAROKKO. Uit Mozagan wordt geseind Do roghi (pretendent) El lïiba is op 16 Augustus voor de muren van Mn- rakesj aangekomen en van dien tijd af tot den 18den werd herhaaldelijk gevochten. Hij is als Sultan uitgeroepen. El Glaoui, de Fransche consul Mai- gret, de vice-consul Mongè, kapitein Verlat en luitenant Haring zijn inge sloten. Mtougui, Hadj Menon en de politïe-labor zijn afvullig geworden. MUITERIJ IN RUSLAND. Uit Nicolajef wordt aan een tweetal bladen bericht, dat, muitende matro zen het transportschip „Kagoel" heb ben laten zinken en dat een ander transportschip met hetzelfde lot wordt bedreigd. Het Petersburgschc Telegraafagent- schaap spreekt bovenstaand bericht beslist tegen en verklaart, dat het geheel en al uit de lucht is gegrepen. A ME R IK A ANSCHE M ARINESOLDA TEN GAAN NAAR NICARAGUA. Uit New-York wordt gemeld, dat 2000 Amerikaansche marine-soldaten naar Nicaragua vertrokken zijn. Een tweede bombardement, van Managua zal niet meer geduld worden-. Het departement van marine te Washington is van plan, binnen tien dagen nog 2000 soldaten in Nicaragua aan land te zetten, om er het eigen dom der vreemdelingen te bewaken en de verbinding tusschen Managua en de kust in stand te houden. Naar bericht wordt, zijn twee Ame rikanen, die in het gevecht bij Leon in Nicaragua gewond werden, in het hospitaal verinoord door de rebellen, die ook onder het garnizoen een slachting hebben aangericht De opstandelingen gaan nog steeds voort met het nemen en plunderen van steden. Binnenland HOFBERICHTEN. Do Koningin-Moeder zal zich bij de opening van de Internationale Confe rentie voor volks- en schoolbaden doen vertegenwoordigen door den ka merheer baron Van Harinxma thoe Slooten. KOLONIALE STAATSBETREK KINGEN. Ter vervulling van de betrekking van verpleegster bij-het krankzinni genwezen iu Nederlandsch-Indië kun nen derwaarts worden uitgezonden gediplomeerde krankzinnigenverpleeg sters, die niet jonger dan 30 jaar en niet ouder dan 35 jaar zijn. Ter vervulling van de betrek king van derde-stuurman bij de gou vernementsmarine in Nederlandsch- Indiê, kunnen derwaarts worden uit gezonden personen, niet ouder dan 22 jaar, die met goed gevolg hebben afgelegd het examen bedoeld in het bij het Koninklijk besluit van 15 Octo ber 1909 no. 36 (Indisch Staatsblad no. 592) gevoegd programma letter C, waarvan exemplaren voor belang hebbenden verkrijgbaar zijn bij de af- deeling PerBoneel van het Ministerie van Koloniën; dan wel die in het bezit zijn van een Nederlandsch of Nederlandsch-Indisch diploma voor derde-stuurman groote stoomvaart. Voor het scheikundig laborato rium van de pyrotechnische werk plaats te Bandoeng wordt gevraagd ecu aan eene Nederlandscbe Univer siteit gepromoveerde doctor in de scheikunde, die den leeftijd van 30 jaar niet heeft overschreden en bewij zen kan overleggen, dat hij in ruime mate practiseh ervaren is. Voor twee gediplomeerde apothe kers, die den leeftijd van 32 jaren niet hebben overschreden, bestaat de gele genheid om to worden benoemd tot militair apotheker der 2e klasse in het vaste korps vuu het leger in Nederl.- Indië, onder verplichting, om den Staat gedurende een tijdvak van vijf dan wel tien jaren in die betrekking te dienen en onder genot van eene gratificatie van ƒ2000 Lij een vijfjarig verband en van ƒ4000 bij een tienja rig verband. Voor al deze aanbiedingen geeft „St.-Ct." no. 197 nadere inlichtingen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninklijk besluit is niet ing. van 1 Sept., benoemd tot hoefsmids baas, tevens onderwijzer in het prac tiseh hoefbeslag aan de Rijksveeart- sei ijschool te Utrecht, S. van Ange- ren, thans wachtmeester-hoefsmid bij het korps rijdende artillerie to Arn hem. Bij res. van den Min. van Koloniën zijn L. J. Polderman, R. Loman, J. A. Satet en .T. M. Steevensz ter beschik king gesteld van den G.-G. van Ned.- Indiö, om te Worden benoemd tot ad- sjhrant-irigeuieur bij den waterstaat, e t 's lands burgerlijke openbare, wer ken daar te lande. CON'SCIEN'TIEGELD. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen door bemiddeling van een Roomsch-Katholiek priester ƒ5000 aan bankbiljetten, met de vermelding „u t Berlijn gezonden aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, ais restitutie aan den Staat". DE GLASBLAZERSSTAKING. Het „Hbld." meldt Sedert eenigc dagen wordt aan Van Deventcr's flesschenfabriek te Delft proefgewerkt met do bekende Owens' machine, die 21 flesschen per minuut maakt, of 100 arbeiders vervangt, die aan 12 werksteèn arbeiden. De gepro duceerde flesschen zijn van onberis pelijk maaksel, waarom men de vol gende week de machine definitief aan het werk zal zetten. In (Ten loop van dit jaar zuilen nog twee machines worden bijgeplaatst, elk van 2G fles schen per minuut. De fabriek zal dan voor de helft machinaal zijn inge richt. Gisterenmorgen zijn ongeveer twin-, tig glasblazers te Vlaardingen aan den arbeid gegaan, terw ijl er zich zoo veel hebben aangemeld, dat een ge lijk aantal voor den nacht beschik baar is. INKOOP-VEREENIGING. Op verzoek van het bestuur der Eer ste Nederlands- he Inkoop-Vereenigin^r to Amsterdam zal de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, do lieer Talnia, op 5 September een ge- denkteeken plaatsen voor haar nieuw te stichten eigen gebouw. Dit gebouw, dat een oppervlakte van 7(X) vierk. M. zal beslaan, wordt opgetrokken in de Nieuwe Looiers straat bij de Vijzelgracht. BLOEDVERGIFTIGING. Te Herwijnen kreeg de zoon van M. H. Bok, bij het korenlanden een dis tel in de hand, met het gevolg, dat de hand opzwol en bloedvergiftiging werd geconstateerd. VLUGGE RECHTSPRAAK. De Tel. meldt Begin 190S weid tegen een persoon, die met een valscho int,eekenlijst in Leiden giften traelitt© te verzamelen, rechtsingang verleend. Thans zijn de getuigen in deze zaak voor de Uaag- sclie rechtbank gedagvaard op... 11 September 1912. LANDBOUWONDERWIJS AAN SOLDATEN. Door den Minister van Oorlog is be- jwaid, dat bij genoegzame deelneming voldoende onderwijskrachten en loca- liteit, in den a. s. winter aan de mi liciens landbouwonderwijs zal wor den gegeven in de volgende garni zoensplaatsen Amersfoort, Amster dam, Arnhem, Assen, Bergen op Feuilleton Zoom, Breda, Deventer, Ede, Gorln- chem. Groningen, 's-Gravenhage, Haarlem, Den Helder. 's-Hertogen- bosch, Leeuwarden, Leiden, Nijmegen, Utrecht en Zutphen. DOOR EEN KOE GEDOOD. De 70-jarige vrouw A. S., te Garde- ren, geril. Barneveld, die dezer dagen door een koe lievig gestooten was, is thans aan de gevolgen overleden. DE IIAAtlSCHR SCJIOUWBURG- QÜAESTIE. Door de firma Alberts frères is aan den gemeenteraad van Den Haag het verzoek gericht met 1 October den schouwburg in het Voorhout te mo gen huren voor ten minste zes maan den tegen een huurprijs van 10.000. TEGEN DE TARIEFWET. Na afloop van de betooging, die aanstaanden Zondag op een terrein aan den Pieter de llooghweg te Rot terdam wordt gehouden, zal een op tocht georganiseerd worden door de deelnemende vereenigingen, die den volgenden weg zal gaan: Pieter de Hooghweg, Heemraadssin gel, MathenesserlaanSchietbaan- straat, Van Speykstraat, Nieuwe Bin nenweg, Westersingel, Kruiskade, Coolsingel, Van Hogcudorpsplein, al waar de stoet ontbonden zal worden. VOOR DE BLINDEN. Het bestuur van het Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfhezen heeft van de Koningin een telegram van gelukwensch ontvangen. De Prins, beschermheer van Natio nale Blindenzorg, heeft ter gelegen heid van de inwijding ƒ50 geschon ken. KIND GERED. We lezen in het „Utr. Dagbl.":. Gisterenmiddag raakte in hel fort- water aan den Biltschenstraatweg een kind te water. Onder de 'verschil lende personen, die zifli op dat mo ment oj> den weg bevonden en ter jhulp snelden, bevond Zich ook graaf Schimmclpenninck, de Commissaris der Koningin in deze provincie. Ter wijl een jonge mail zich reeds te wa ter had begeven otn het kind te red den, ging óók graaf Schimmclpen ninck tot over de kniecn het water in, om zoo noodig den redder de be hulpzame hand te bieden. Toen het kind op den wal was ge bracht, stapte de heer, die op dat oogenblik door slechts weinigen werd herkend, weder op zijn fiets en reed stadwaarts. Het was dc Commissaris der Koningin geweest. GEVALLEN. Te Wessingtange, gemeente Vlagt- weddé, zou de landbouwer R. Engel- kes een voer heideplaggen ledigen. Hij- stortte daarbij achterover san don wagen; zijn zoon vond hem ster vende. VERDWENEN. Te Tcrhaar, gemeente Vlagtweddc zou de knecht van den landbouwer W. Mecndering een sloot uitdiepen. Hij keerde niet terug. Meendering ging zoeken, doch vond bij de sloot alleen de gereedschappen en een ta baksdoos. Ook verdere nasporingen hadden geen resultaat tot heden. DEN BELANGRIJKE ARRESTATIE. Omtrent de arrestatie van Bart je Berendsen meldt men aan de Tel. thans nog het volgende Bartje Berendsen was het hoofd van een dievenbende, die zich te Velp ge nesteld had. Hij was in die streken zoo berucht, dat bijna elke daar voor komende inbraak op zijn rekening werd geschoven. Vandaar, dat het hem ten laste gelegde aantal 30 a W inbraken wel wat overdreven zal zijn. Eén zijner laatste inbraken was bij een winkelier te Velp in de Rijnhof- straat. 's Nachts had Bartje in die lx>ofdstraat maar eenvoudig een lad der tegen den buitenmuur geplaatst en was daarlangs ingeklommen in do slaapkamer van dien winkelier, toon deze juist wakker werd en onmiddel lijk zijn bed uitsprong om den inbre ker te pakken, Doch Bartje was ui- weer vlug langs de ladder naar den peg an en grond verhuisd en toen de winkelier zich juist op de ladder waag de om den 'nachtelijken indringer tc achtervolgen, Beloonde hij dien over moed door den winkelier een kogel in zijn zitvlak te jagen. De vele connec ties, die Bartje in Gelderland bezit en de schrik, dien men voor hem had, waren wel de voornaamste oorzaak, dat Bartje steeds van alle nasporin gen naar zijn persoon cp de hoogte was en daardoor uit handen der poli tie bleef. Niettemin werd hij eindelijk te Emmerick gepakt en niet dan na dat met de meest mogelijko omzich tigheid gehundekl was. Zijn arresta tie geschieddo als volgteen kennis van Bartje te Arnhem kroeg van Be rendsen een brief om naar Emmerick te komen, waar Bartje hein op een bepaalde plaats en uur zou wachten. De politie kreeg den brief in handen en toog daarmee niet den geadresseerde naar de bewuste plaats te Emmerick. Eerst was Bartje niet op de aangege ven plaats, doch kwam even later uit een droge sloot te voorschijn. Na een korte jacht kreeg men hem eindelijk tc pakken en werd hij te Emmerick gevangen ge-zet. Hij maakte echter een gat in den vloer zijner cel en wist daardoor weer uit te breken, even vóórdat hij door de Duitsche politie aan de Hollandsche zou worden uit geleverd. Na dien tijd werd hij overal gezien gezocht en werd op zijn arrestatie >n beloontug van 200 gesteld. In Gelderland zijn wel 20 ver onderstelde Bartjes Berendsen gearresteerd, masr telkens was het niet de ware man, dien men zocht. Zelfs is eenmaal door de politie een geheel boscji afgezet. Thans had men hem te pakken, dacht men, doch 't was ten slotte nog maar een eenvoudige woudstrooper. Zoo ging 't door, dag in dag uit, maar Bartje bleef weg. Door do Velpenaren wordt Bartje dan ook zoowat als een wondermensch beschouwd. Men ver haalt zelfs van hem, dat hij, in vrou- wenkieeren vermomd, bij de begrafe nis van zijn moeder tegenwoordig was, om zonder in handen der toen nog actiever surveilleerende politie te vallen, zijn moeder.de laatste eer te kunnen bewijzen. En zoo gaan er on telbare verhalen van zijn listigheid. Ook in Duitschland en IJelgic is Bartje doende geweest. Nu heeft hij aan den commissaris van politie te 's-IIertogenbosch bekend de gezochte Bartje Berendsen te zijn, even later kwam een marechaussee uit Arnhem dit nog bevestigen. Heden wordt hij naar Arnhem getransporteerd. DE BAKKERSWET. De Tel. meldt Naar wij vernemen, zal in de Twee de Kamer een voor stel worden gedaan om het ontwerp-Bakkerswet van den heer Aalberse c. s. direct na de nieuwe Indische begroeting m do utdeeiingen te onderzoeken. De bedoeling meet zijn, de openbare behandeling zeer spoedig te doen plaats hebben. ONWEDER. Tijdens een kort, doch hevig cnwe- der, met regen en hagelslag, dat bo ven Enschede woedde, sloeg de blik sem in het hautoor der betonrjzerla- briek van den heer P. Ebbing e, in de Nieuwkauaalstraat, zonder evenwel brand te yerocrzaken. De telefoon en electnsehe geleidingen werden ver nield. Verder werd een geleidlngspaal der electr. boveugrondslciding getrof fen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De bliksem sloeg in de woning van den logementhouder A. Willenisen, in de Bollest raai te Doetincheiu. Uit een spiegelruit in de deur werd een stuk weggeslagen. Brand werd niet ver oorzaakt. COMMISSIE INVALIDITEITS WET. Het Hbld. meldt: De Commissie van Voorbereiding voor de Invaliditeitswet was Don derdag vlug gereed met haar taak, de vaststelling van haar verslag, dat door den griffier mr. Arntzemus in samenwerking met de leden was Sa mengesteld. Ten 11 uur aangevangen, was de vergadering ten 1 uur geëindigd. Al le leden waren tegenwoordig be halve dr. De Visser, die verhinderd was. De Tel. meldt nog: Zijn wij wel ingelicht, dan moeten ook die groepen aan de Imkerzijde, welke zich niet principieel tegen dwangverzekering kanten, zoo wei nig bevredigd zijn door liet overleg dat heeft plaats gehad., dat wanneer het ontwerp bij de openbare behan deling niet op enkele punten zeer be langrijk gewijzigd wordt, ongetwij feld do geheele linkerzijde tegen stemmen zal. AL WEER EEN MOLEN AFGE BRAND. Te Warum brandde de korenmolen af van P. Heidema. Alles was verze kerd. Onze Lachhoek KINDERLIJKE OPVATTING. Pietje (luisterend naar een kwar tet). Niet waar, pa, wie van de vier het hardst zingt, wint bet? IN DE CLUB. De dokter heeft nilj verboden champagne te drinken. Alia. Zeker tot je zijn rekening hebt betaald I Boer (tot zijn knecht, die met da melk naar de stad rijdt.) Vergeet niet, Jaap, de deksels van de kan te nemen als het regent. EEN NIEUW ÉLEMENT. Onderwijzer. Noem jij me eens" de namen der elementen. Leerling. Vuur, water, lucht, je never. Onderwijzer. Jenever? Hoe kon» je daarbij? Leerling. Wei, moeder zegt al tijd, als vader aan 't jenever drin ken is; Nou ia-ie weer in z'n ele ment! MOET HET RIJKSMUSEUM VERGROOT? Dr. N. G. van Huffel te Utrecht schrijft in "t Hbid.: Het schrijven van den heer Jan Vetli in zake den uitbouw-Drucker heeft een snaar aangeroerd, waar van het timbre in velerlei harten wel verschillend zal resonneeren. Bij mij heeft do grondtoon „verbe tering" niet dadelijk dien van de verwijdering van „veel middelma tigs' mede doen klinken, maar wel een andere. Behalve de schilderijenverzameling herbergt het Rijksmuseum tal van andere; porselein en aardewerk, wa pens en historische bijzonderheden zooras de achtersteven van de Royal Charles, de overblijfselen van Wil lem Barents' verblijf op Nova Zam bia, meubelen, den Lambaksohat, enz en het prentenkabinet met bi bliotheek. Een radicale herziening in den geest als door den heer Veth bedoeld, zou ni. i. in de eerste plaats moeten uitmaken of al dan niet, naast de schilderijen verzameling, de anders verzamelingen in het Rijksmuseum dienen opgeborgen te blijven. Het prentenkabinet is een zoo zeer op zichzelf staand geheel, dat een af zonderlijk gebouw daarvoor aan do prachtige verzameling daarin aan wezig, zeker ten goede zou komen. Of de vrij sombere ruimte, waarin op de kasten die de schatten bevatten enkele specimen zijn ten toon ge steld, die, door de goede zorgen der directie, iedere drie maanden door eene goed gerangschikte over zichtcollectie, een bepaald onder werp of een bepaalden graveur be treffend, worden afgewisseld ge schikt is voor hel ophangen van su perieure schilderijen, laat iik in het midden. Zonder twijfel echter bevat da schilderijenverzameling tal van stuk ken die daar en in dergelijke zalen nog zeer naar waarde een onderko men zouden vinden zonder dat het vonnis der verbanning naar een de pot er over behoeft uitgesproken te worden, terwijl tal van buitengewo ne prenten er niet tot hun recht ko men. Een afzonderlij'k gebouwd prenten kabinet is dus bijv. ook een punt, de overwoging waard, wil men ruimte maken voor schilderijen. VERGIFTIGING De Tel. meldt Te Giethoorn is een zekere O. ern stig ongesteld geworden na het ge bruik van eenigc mootjes paling, die zijn broeder hem gegeven had. Daar de paling hein niet goed smaakte, at hij er slechts weinig van en wierp den hond eeri paar mootjes toe. Gulzig at deze het toegeworpene op en stierf. O. werd ernstig ongesteld en leed aan hevige benauwdheden. Zijn toestand is thans iets beter. Het geheim van de Tower Hill. Lit het Eiigelsch, door A. WILSON BARRETT. 24) Justus sprong uit den winkel, snel de aandacht van den anderen koet sier trekkende, en onder 't gezicht van den bolwangigen klerk, sprong hij in ziin cah. Volg die taxi voor je uit, riep hij, en grinnikte om dc verbazing van den kierk ,zcnk hij terug op zijn zitplaats. Ik kan niets doen aan de verbazing van den bol wang, zei hij, terwijl ze voortreden. Ik denk niet, dat hij het aan zijn meester vertellen zal. Hij ziet er uit, of hij al genoeg te doen heeft. En als hij het doet, nu, we vochten nu toch met open vizier, mr. Rikc en ik. Het was zooals hij vermoedde. De kleine advocaat ging naar de gevan genis. Dat bleek spoedig uit de lich ting, die zjj namen. En «ie-ks bleef de cub vóór hen, staan vor de nieuwe woonplaats van Carl Fairfax Het rijtuig van Justus was ongeveer twintig meter achter het andere, en op het oogenblik, dat ook hij stopte,] slechts tien. Dat is dicht genoeg, dacht de agent. Nu moet ik hier wachten en zien wat er gebeurt. Ik wilde, dat Ik door de muren heen kon zien. Maar ik kan het niet en dit zoo ziende, moet ik alleen maar zien. hoe hij kijkf. als hij terugkomt. Hij vertelde zijn koetsier van zijn voornemen, in het rijtuig te wachten en zich in een hoek terug trekkende, waar hij voor buitenstaanders on zichtbaar was, wachtte hij geduldig op mr. Hike's terugkomst. En dit duurde niet lang, want (le klok in het rijtuig was nog geen kwar tier verder, of dc kleine advocaat ver scheen weder buiten do gevangenis deur. Hij is niet in zijn schik, dacht Justus, naar het mannetje kijkende, terwijl hij daar, op zijn nagels bijlen de, op dc groote, grijze stoep sloud. En wat meer zegt, ik geloof, dat hij afgewezen is. Ja, alles in o vei weging genomen, geloof ik, dat mr Fairfax geweigerd heeft, zijn vriend te ont- vangeu. ant de verschijning van den klei nen advocaat was buitengewoon ter neergeslagen en wanhopig, terwijl hij er tegelijkertijd besluiteloos uitzag en tweemaal keerde hij zich om, alsof hij de gevangenis weer binnen wilde gaan. Toen schudde hij zijn hoofd, en ging weer op zijn nagels staan bijten, terwijl zijn met bloed doorloopeiri oogen twijfelachtig rondkeken. Toen ten slotte rukte hij, als in waan hoop; met zijn schouders en ging naar zijn rijtuig terug. „Weer Chancery Lane, hoorde Justus hein zeggen, ter wijl hij achterover geleund in zijn eigen rijtuig zat Moet ik hern nog volgen vroeg de koetsier van Justus. Neen, ik geloof, dat het beter is van niet, antwoordde de agent. Ik zal hier uitstappen, en hij betaalde den koetsier en liep op zijn beurt de ge- vangenisstoep op. Er was een heer juist hier, om een gevangene te zien. Een zekere mr. Rike. een advocaat, zei hij tegen den portier, die in de deur stond. De portier knikte. Hij is juist weggereden, zei hij. Geen twee minuten geleden. L' invet hem juist gemist hebben.... Wel, wel, mompelde de agent. Zag hij eh den gevangene De man keek hem can. Neen, zei hij De gevangene wilde liem niet zien. Maar wat wilt u Pers, antwoordde Justus, met groote wereldkennis. Goeden dag, Dan moet ik hem zelf zien, be sloot hij, weggaande. 'Dus hij wilde mr, Rike niet ontvangen. Doet er niet toe, ik weet toch, dat ik de zaken wat veranderd heb. Afgaande op mr. Hi ke's verschijning, heeft mijn briefje hem aan liet schrikken gebracht en nu zullen er ophelderingen komen, of ik heb liet mis. En om nu terug le gaan naar mijn Scotland Yard vriend, zal ik zelf probeeren. een onderhoud te krijgen. HOOFDSTUK XXII. Het vertrek. Men kan een paard naar het water brengen, maar het kan weigeren tc drinken. Men kan alles voorbereiden voor een onderhoud met iemand, en de persoon in quuestie kan het onder houd weigeren, wat Justus ondervond. Want na zijn machtigen kennis be zocht te hebben, en na alles in orde ge maakt te hebben, om een nieuw ge sprok met „John Hart" te houden, be vond de agent zich tegenover eon ab solute weigering van de zijdo van dat individu, om ooit weder iets met hem te maken te hebben terwijl het eeni gc resultaat van zijn pogingen was, een sterk vermoeden van zijn kant, dat de politie hem nu in het oog hield Het is werkelijk erg irriteerciitf, bromde Justus, zich bewust zijnde van de volmaaktheid van zijn mislukken. Maar hij moet op de een of andere manier gesproken worden. Hoewel ik liet niet weet, ben ik ervan overtuigd, dat die brief van Dr. Farge van het grootste belang voor dien dwazen jon gen man moet zijn, en ik ben er zeker van, dat hij hem moet zien. Ik ben er ook zeker van, dat hij nog eenige anj dere zaken, die mij bekend zijn. moet weten, voor hij zijn leven weggooit. Maar ik kan ze niet schrijven en even min kan ik hem den brief en het dag boek zenden. Ook zou liet voor nns. Neave niet raadzaam zijn, dit te doen. in ieder geval, tenzij we er nicer van weten, wat ze beteekeuen. want wie weet of haar laatst© brief ongezien hem bereikte? Neen, we kunnen die risico niet op ons nemen, daarom moet mr. Fairfax overgehaald worden, mij tc ontvangen. Maar hoe'.' Kan die be koorlijke jong© dame dat niet klaar- spelèh? Zeker zou zij dat kunnen. Ze ker zou hij liet haar niet ontzeggen, als ze erom smeekte, mij te ontvan gen. Welnu, liet. is mijn laotste kans, en ik wil hot probeeren En Justus ging opnieuw naar Upper Brook Street. Wetende, dut hij dc hulp van de jonge weduwe hard noodig had, maak te de agent er geen geheim van, wat hem er toe bracht, nog eens do ver loofde van den jongen man um een onderhóud te verzoeken, doch toonde haar beiden den brief en de bladzijden uit het dagboek, door Dr. Large ge zonden. Misschien had hij ook een flauwe hooj», dat zij licht mocht zien, waar hij gefaald had, zij. die zooveel beter met den jongen niuu vertrouwd was. Maar deze hoop, ais ze toil be staan had, was gauw vervlogen. Niets dan verbazing en twijfel wa ren in de donkere oogen van mrs. Neave te lezen ,toen zij ze weer naar Justus keerde, na de documenten doorgekeken en naar zijn verhaal ge luisterd te hebben. Neen. alles is mij volkomen ©en raadsel, zei zij, na een oogenblik pauze. Ik zie niet in, hoe dit onder zoek van den ouden geldschieter of d« vraag, waaraan hij precies stierf, meer dan voorbijgaand belang kan hebben voor nu\ Fairfax. Hij kende den ouden heer en hield tot op een ze ker© hoogte van hein, zooals ik u ver teld heb, inaar dat is alles. Maar één ding schijnt duidelijk te zijn, niet waar, mr. Wise, dat deze Dr. Farge, toen hij dit aan Carl stuurde, ducht, dat hij hem een belangrijken dienst bewees Welke die dienst w as, is on mogelijk voor ons, om uit te maken, maar Carl zou hem dadelijk begrijpen, niet waar Justus knikte. Dat denk ik ook, zei hij. Of het van invloed kan zijn op de eh onbegrijpelijke houding, die hij heeft aangenomen, kunnen wij niet zeggen, maar liet zou zeker kunnen, en het is ook zeker, dat hij don brief moest zien- Wilt u me daarin helpen Mrs. Neave keek op. Ik vroeg zij. Oh, hoe zou ik Door hem te schrijven en te vra gen. of hij mij ontvangen wil, tel Justus. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5