under draagt zoowaar i'n hoed Ut do houd in plouts van op hot hoof<L Daar komt nóg iets bij. Ze blijven na melijk staan vóór de vitrine van het reisbureau in 't gebouw naast de Vconespleetkijken er naar reisgid sen. rcclamebiljetten en zoo. II aust stoof de sl.igersjongcn por fiets voorbij, haast. Eigenlijk was bij al voorbij, maar steels achterom kijkend naar 't bloot© hoofd en 'de guitaar.... En nu hij toch eenmaal 'u vette Scheve oingscho in do flank reed. besluit bij éven af te stappen. Zoo"n eek geval ook Wat dat voor raio lui benno, vraagt hij aan den coinmissionnair, die juist een korpo raal van de vesting-artillerie op de Jongelieden heeft attent gemaakt. Dat infornioerert belet twee dames van half-Maloisclicn bloede 't ongestoord verder wandelen langs het trottoir. Dus kijken ze ook maar eens naar de guitaar en de veerhooden. Een werk man met 'n plank op zijn schouder ziet alzoo vijf menschen op oen hoop je. 't geen hem voldoende >s de plank rechtstandig te zetten cn te vragen v at er gaande is. Lijn 3 stopt en van de zes uitstijgende passagiers rekken er vier de halzen en tijgen naar het reisbureauzeker iets gebeurd. De jongens op rolsc-haatseiT hebben zich «I lang bij het kluitje nieuwsgierigen aanszesloton. Lit de Vecnespleot hadden zich in middels circa vijftig wandelaars ge wrongen. En een tiental hunner po gen or Achter to komen wat er eigen lijk aan de hand is. Vijf fietsers vor men thans den buitenrand dier immer zwellende vleeschmassu een meneer mot een vischhengel boort zich in de volte en trapt een Van Gend en Loos- tnensch op de teenen. L>e agent wordt nerveus, te oordee- len tiaar het trillen van zijn witte knot». Maar de arme kerel kan zich niet met de zaak bemoeien, want dein ontglippen hem minstens twee trams en cc 11 dozijn auto's. Eenige beroeps- werksiokots, verscheidene gepension- iieerden, 'n klomp schooljeugd, een chasseur, 'n P. S. jongen, twee korpo raals van de grenadiers en drie werk lui van de Bonneterie zijn ook komen getuigen van hun belangstelling. Wat er toch te doen is Dat zouden de jongelui met veeren- hood en guit aar ook zoo graag willen weten. Ze kijken de anderen aan en de anderen kijken hen aan. Glim lachen ze even, dan glimlachen de anderen ook. Nu komt er een hoofd uit het reis bureau, welk hoofd de jongelui naar binnen wenkt. Ze gaan naar binnen. Inmiddels komen er nog veertig wan- delaars aan de veertig kijkers vragen wat er toch eigenlijk aan de hand is Dat zouen de veertig halsrekkers óók zoo graag w illen weten, muur.... Dan vindt de agent 't welletjes. Er zijn juist twee trams gepasseerd, dies glipt hij even van tusschcn de rails weg, kwispelt met zijn knots en zegt i „doorloopep, menschen Langzaam aan komt er schuiving in liet kluwen, het trottoir wordt weer begaanbaar. Alleen voor deur van bet reisbureau kleven een oaar sterk-meuwsgiorigon. „Rare lui daarbinnen Wat er toch aan de hand mag zijn?" KOORDDANSER EN GELEERDE. We lezen in de „N. Rott. Ct.": In I70S werd te Maastricht een won derkind geboren. Zijn naam was Pier re Lyonnct; niets scheen den knaap te moeilijk. Reods op acht-jarigen leeftijd sprak hij acht talen, en toon liispoedig daarop in Leiden ging studeeren. volgde hij de colleges in de theologie, rechtsgeleerdheid en wis- en natuurkunde tegelijk. Ten slotte werd het wonderkind advocaat en t"lk bij het Hooggerechtshof Den Haag. Maar, daar hij niet genoeg arbeid vond, beoefende de geniale jongeling .ook de schilderkunst en beeldhouwkunst. In die dagen kwam eens een koord danser Den Haag bezoeken, die ieder Hagenaar verbaasd deed slaan. A' leen Pierre Lyonnet was mindi geestdriftig. Hij merkte op, dat c koorddanser niet krachtiger was dan hii/.elf. Welaan, waarom zou hij dan ook niet het koorddansen kunnen lee- ren Hij liet in zijn woning een koord spannen, en oefende zich dagelijks. Na korten tijd had hij het zoover ge bracht, dat hij beter op liet koord kon springen dan de beroepskunstenaar. Een paar maal trad hij iu het pu bliek op, en het publiek stond ver baasd. In 1740 publiceerde hij een werk ©vei msectenkunde. In dit werk geeft hij blijk een uitstekend waarnemer te zijn. Iu een insect ontdekte hij niet minder dan 2500 spieren, die hij alle toekende. Maar geen graveur was m staat, hier een cliché te ma ken. Toen nam hij zelf het graveer- nualdjo in handen, en weldra was alles gereed. Zijn lijfspreuk was: men kan wat men wil. Hij kon het! DUBBELE VRUCHTEN. C. J. J. Könings, Van hot Cde reg., en N. J. L. Grossier, van hot 2do rcg. inf. Is benoemd, bij de infanterie dor landweer, tot lardweer-2de luit., in zijn tegenwoordig district, do dienst plichtige sergeant A. J. Corston, van het 44ste bataljon landweer-infante* rio. Is met Ing van 1 Oct. aan J. W. Birnie, thans -met verlof te Djember (Java', op zij nverzoek, eervol ontslag verleend als ingenieur van den Rijks waterstaat der 2de klasse. Is C. I. Jacobsc, te St. Pieter bij Maastricht, met ing. van 1 Sept. be noemd tot opzichter van den ijkswa- terslaat 4de klasse. Is de kapitein-kwartiermeester bij do militaire administratie van het le ger in Ned.-Indiü D. SchSfer, op zijn verzoek, met ingang van 1 Sept. 1912, wegens volbrachten diensttijd, eervol uit den militairen dienst ontslagen, ouder toekenning van pensioen. OOK EEN OPTOCHT GEVRAAGD. Namens het nationaal comité voor den achturigen arbeidsdag, dat, zoo- als men weet, den loon Sept. a. s. op de „Binkhorst" te Den Haag een groo- nationale meeting zal houden, isj bij B. en W. een optocht met muziek en banieren aangevraagd. Sporfpraatje "t „N. i d D." leidt: In dit overvloedige fruitjaar komt hei rij veel voor, dat dubbele (twee aan elkaar gegroeide) vruchten wor den aangetroffen. Ais een bijzonder heid en groote zeldzaamheid kan ech ter worden vermeld, dat Woensdag Ot'der het aangevoerde ter veiling der ..Tieleche Veilingsvereeniging" (dir. W. A. Septer), een mandje was mei niet minder dan 50 zulke dubbele z g. eierpruimen (afkomstig uit een boomgaard te Heessell); die van één boom waren geplukt. De vruchten vonden veel bekijks bij de vele aanwezige kooplieden. UIT DE STAATSCOURANT. Bo konk. besluit is. met ing. van 1 Sept., aan den lsten luit. op non-aeti- iteit N. Bisser .van het wapen der infanterie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Is benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel van den geneeskuundigen dienst, tot re serve officier van gezondheid der 2do Uk, 'I eheer K. Peiger, arts. Zijn mot ingang van 1 Sept. benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij de infanterie der landweer, tot ros. 2e-luit., onderscheidenlijk in hel 2lste, 44ste en 9de land wee rdis- trict, de res.-serg.-niaj J. G. B. P. Oostcrmeijer, van het 23ste bat. land- wcer-inf. en de gepasp. serg. 1ste kl. OVER SEIZOENVERDEELING. 't Seizoen van Koning Voetbal gaat weer beginnen. De Hollandsche „King of Sports" zal weer gedurende negen maanden hoogtij vieren. King of Sports! k Zie al belee- digde gezichten van cricketers, die immers vinden dat hun spel dien ee- retitél, dien de Engelschen 't gegeven hebben, toekomt! Maar, althans wat Holland betreft, hebben ze er geen gelijk in. Cricket mag dan een spel zijn, waarin meer qualiteit schuilt dan in voetbal 'k zal het niet ont kennen. Maar qua lichaamsoefening staal liet onloochenbaar veel lager, cu bovendien mist het in 99 van de 100 gevallen het opwindende, span nende, enthousiaste, dat voetbal zoo aantrekkelijk maakt voor duizenden die het spelen en tienduizenden die er zich voor iuteresseeren. Dat neemt niet weg, dat er veel waar is in de klachten der tegen standers van het 6pel, die de wed strijdoverdrijving betreuren. Al thans, voorzoover die zich toont in de onmatige lengte van het seizoen, 't Lijkt wel, of het" ieder jaar langer wordt. Nu moet er al weer op 25 Augustus begonnen worden, met de eerste belangrijke seriewedstrijden, die van R.A.P. In Augustus all En 't is sleeds de zomersport, die er onder moet lijden. Roken ik de wedstrijden van het Noderlandsch Elftal te Stock holm (die een exceptioneel geval zijn, en bovendien maar enkele spelers betreffen) niet mee, dan is er feitelijk alleen niet gevoetbald in Juni, Juli en Augustus (gedeeltelijk). Hoe kan op zoo'n manier ooit een spel als cricket tot vollen bloei komen? En zwemmen en waterpolo? Ik erken, dat de laatstgenoemde sportbeoefening ditmaal al vrijwel bedorven is door het treurige herfst weer dat we in deze heerlijke Augus tusmaand genieten. Maar in andere jaren? Want 't is hier een heel ander ge val. dan in Engeland, waar het veel zijdige contingent sportbeoefenaars in verhouding tot de bevolking, zoo veel grooter is dan in Holland .Hier heeft iedere cricketclub geregeld de medewerking noodig van een aantal leden, die 's winters actief voetballer zijn. En beginnen dus de voetbalwed strijden, dan is liet met cricketten ge daan. Zijn er in Augustus 1913 twee clubs, die jubileums-seriewedstrijden orga- niseeren, zooals nu R.A.P. doet, dan zal 't voetbal weer veertien dagen eer der beginnen. En is de aanstaande winter erg regenachtig, dan duurt de competitie weer eens veertien dagen langer, en staan we half Juni nog te kijken naar de onhygiënische en on- aesthetische sport die „zweetvoetbal" pleegt te heeten. Wil men op den duur de zomer sport ontwikkelen, en trachten om cricket en zwemmen wat hoogerop te brengen, dan zal ongetwijfeld een krachtig ingrijpen in de seïzoensver- deeling spoedig noodig zijn. Daarom ook zou de stichting van een Neder- landsche Sport-unie zoo toe te jui chen zijn. Is er een centraal lichaam, dat werkelijk bóven de particuliere belangen der bonden staat, dat kracht van resolutie heeft, dan zal dat een heel belangrijk werk kunnen verrich ten door iedere sport z'n „closed sea son" te geven. De zomersport heeft toch al met zooveel nadeelen to kampen. Eerst de examentijd, dan de vacanties, die ve len tijdelijk doen vertrekken. Maar stel nu eens het geval dat het voet balseizoen 1913—1914 op 1 October zou aanvangen en op 1 Mei eindigen. Dan zou de cricketbond b.v. in de eer ste jaren de vele competitie-vrije Zon dagen kunnen besteden met het uit voeren van een oordeelkundig-gelei-, de propaganda. Dan zouden er van zelf weer elftal-toeren komen, zooals die van de Krekels, die nu nog wel eenig in haar soort is. Want als de zaken nu staan, komt de crlcket-le klasse nauwelijks klaar. Er zou een nieuwe tijd aanbreken voor cricket! Een tijd, waarin de com petities der jongeren zich uit zouden breiden, waarin de N. C. B. vele 2do k'.asse-afdeelingen zou hebben, plaats van de ééne bloedarmoedige die er nu is, cn uit vier clubs bestaat. Zeker ik heb het hierboven al ge zegd cricket slaat als lichaamsoe fening beneden voetbal. Maar het is een zomer sport, en dat is de voet ballerij allerminst. En in dit verband dien ik hier nog eens iets te zeggen over een sport, die nog méér dan voetbal pen uitstekende lichaamsoefening is. Over zwemmen 1 En dientengevolge ook over waterpolo. In 1908 is op de Londensche Olym pische Spelen gebleken, hoe een droe vig figuur de Htllandsche zwem- sport-menschen tegenover vrijwel alle .andere buitenlanders maken. Sinds- dien is er iets verbeterd. Maar nog niet veel. En het is zeker, dat als er morgen aan den dag weer con inter nationale landenwedstrijd plaats iiad, do Hollanders in alle nummers vèr bij hunne buitonlandsche legen- standers zouden achterblijven. Men wil in 191(5 een goed figuur maken in Herlijn, op de Vlo Olympia de. Maar als, zooals nu gebeurt, alle kracht gecentraliseerd wordt in het voetbal, is dat onmogelijk 1 Hoe denkt men succes te zullen be halen in de zwem-nummers? In 't waterpolo? In nóg iets van groot belang lichte uthletiek 1 Krimp het voetbalseizoen iets in 't zal heusch geen nadeel voor de quali teit van het Hollundsche voetbal heb ben! Zwemmen. Evenwel is hot een niet te "loochenen waarheid, dat de Ncderlandscho Zwembond nu roeds beter resultaten zou kunnen bereiken, dan hij doet Het tegenwoordige Nederlauüsche zwemseizoen bestaat uit een roeks zwemfeesten, waarvan er vier in Amsterdam gegeven worden, een paar in Rotterdam, éen in Gouda, éen in Zwolle, éen in Amersfoort en éen in Arnhem. Meer nationale wedstrijden zijn er niet. En de inrichting dier zwemfeesten is voor de clubs, die ze geven wel aardig maar er zou veel meer bereikt kunnen worden. Hoe gaat het nu De Amsterdum- sclio Zwemclub hcudt bv. een natio nal on zwemwedstrijd. Op hot pro gramma staat o. a. een nummer 240 M. snelzwemmen, vrije deelneming. Er zijn twee prijzen. Onder do in geschrevenen zijn zwemmers als de Benenga's, Minnes, van Hasselt. Iedereen woef dus vóóruit al, wie er winnen zal. Do overige deelnemers weten dat óók. En vele zwemmers uit andere plaatsen begrijpen, dat ze toch geen kans bobben met uit te komen, hebben er de reis niet voor over, om een sprekende nederlaag te mogen lijden, en blijven liever thuis. Zoo gaat liot op Alle zwemfeesten. Minstens 9/10 van de deelnemers in de nationale nummers zijn dientenge volge Amsterdammers en Rotterdam mers. Nu wijst in het laatste „Sportblad" de heer Pezie in een ingezonden stuk erop, dat men het aantal prijzen zou moeten vergrootcn Dat is een middel, zeker. Maar of er veel mee bereikt wordt 'k Geloof het niet. Ik erken natuur lijk, dat de zwemwedstrijden een mid del zijn om de qualiteit van 't zwem men te verbeteren. Maar ze kunnen anders ingericht worden, door de re sultaten minder persoonlijk en meer een clubzaak te doen zijn. Dat zou bereikt kunnen worden door een aigeineeno ir.voering van het competitiesysteem waarvan de prac- tiache waarde toch bij voetbal al vol doende aangetoond is. Ik stel me bv. voor, dat er een esta fette-competitie zou worden gescha pen, desnoods in twee klassen, waar in de vereenigingeD elkaar ieder éen of tweemaal zouden ontmoeten met afvaardiging van ploegen van 4 of 5 emmers, die bv. 4 of 5 maal 80 M. emmen. Iedere overwinning levert eenvoudig 2 punten op, en een dead- heat geeft er éen. De voordeelen zijn, geloof ik, vele. De club, die éen of twee snelle zwem mers bezit, zal hen niet meer alle be langrijke prijzen, in de wacht zien sle pen, al heeft ze natuurlijk nog de zelfde kans om in de wedstrijden om het kampioenöfnap (die m. i. op één dag gehouden moesten worden) te ze gevieren. Stol eens, dat men een dergelijke competitie in twee klassen van ieder zes clubs zou kunnen inrichten. Wel, het aantal deelnemers zou spoedig toe nemen, en de belangstelling zou groot zijn. Evenals bij voetbal, zouden de zwemmers zich gaan toeleggen op sa menwerken voor het succes van hun club. Terwijl ze uü zich inspannen voor een blikje, dat (als Benenga enz. meedoen) van te voren tóch al ver- zcid is. Een dergelijke competitie zou voor rugzwemmen eveneens kunnen wor den ingericht. En het zou desnoods ook mogelijk zijn haar in te stellen voor een gewoon 80 M.-nummer, waarin twee clubs bv. ieder met zes zwemmers uitkomen, en degeen, die de minste verliespunten krijgt, wint. Heel gemakkelijk zou een dergelijke competitieregeling, die iederen Zon dag de zwemmers in vêrschillendo plaatsen van ons land zou brongen, gecombineerd kunnen wordefi met de waterpolocompetitie. 'k Heb al eens meer geschreven over het nut van waterpolo om zwem men te leeren, om een aangewenden slechten slag te kunnen verbeteren en meerderen Ausdauer te verkrijgen, 'k Zal er nu dus niet meer uitvoeriger op ingaan, maar 'k hoop, dat nog eens de tijd zal aanbreken, dat de Zwem bond inziet, dat de juiste richting "et de nu gevolgde is. Dat het, om succes in den internationalen kamp te behalen, niet voldoende is, om enkele vrij goede zwemmers in Amsterdam en Rotterdam te bezitten. Dat de bond z'n actie over het h e e 1 e land moet uitstrekken, waartoe het competitie- systeem een voor de hand liggend middel is, dat er propaganda voor waterpolo van bondswege moet worden gemaakt, en dat het niet aan gaat dit werk aan enkele aangesloten clubs over te loten, die 't op eigen handje moeten doen. Zou de Bond nog eens een anderen weg inslaan 'k Weet liet niet, maar hoop het. Want al wordt nu af en toe eens een enkele seconde van een re cord afgehaald.... op de tegenwoordi ge wijze schieten we niets op 1 dat onze agitalio tegen do broodfa briek zonder moer gaat tegen het Zondags bakken, en dat wunnoor de zer dagen do inzender X. de vraag stelde „Of schuilt hier weer het ad dertje, van ouds bokond, onder het gras, dat de groote concurrent maar weer oons moet worden aangevallen?" wij gerust kunnen zeggen man, waar bemoei je je mee, als ge niet weel, hoe de hark aan den stoel zit Was iiet in dé bladen van 9 Juli 1.1. niet de patroon l)e Rooij, die er op wees, dut wij aan het verkeerde oina waren begonnen en eerst de brood fabriek hadden moeten aanpakken Dit droisckt toch lijnrecht in tegen het betoog van den heer X. Met veel genoegen zien wij vorder, dat de dircctio van de broudfabriek, die niet ouzo organisatie niets te ma ken wildo bobben, thans blijk geeft, genoodzaakt te zijn door middel van de pers te toonon, dat zij rekening met ons moot houden, en dat hebben wij trouwens ook altijd gozegd, u kunt ons niet miskennen. De directie van de Haarlomsehe Brood- on .Meel fabriek zai nog nader ondervinden, dat het beter ware geweest, maar da delijk met onzo vakorganisatie to on derhandel on. Ten opzichte van de ingezonden stukjes, door ons in een vorig schrij ven aangehaald, zegt de directie, „dat drie gezellen onzer fabriek open lijk hebben durven verklaren" dit ïiu is beslist onjuist, zij hebben juist onder bedekten vorm geschreven, en wanneer de schrijvers zich wel aan de directie hebben bekend goniaakt, is h u n houding nog vreemder. Maar wij hebben voldoende gronden om te kunnen zeggen, dat mogelijk bak kersgezellen wel de inzenders der stukjes zijn, maar dat dezo aan bon gedicteerd zijn. En het ingezonden stuk van de directie doet ons vermoe den, dat ook zij wel weet wie dat ge daan heeft. En dan het bakken op Zondag aan uwe inrichting is moer dan ergerlijk, inplaats van beperking er van, wordt jrust de Zondagsarbeid door u bevor derd. Gerust, geachte directie, het schrik beeld van de open poort bestaat niet in onze verbeelding, wij vreezen geen open poort, noch een directie, die ons verbiedt lid van onzen vakbond te zijnmaer u heeft (waarschijnlijk in opgewonden toestand) verkeerd ge lezen, het was het orgaan van den Christelijken Bakkersgezellenbond, dat schreef over uw fabriek, over uw personeel, dal niet op en 1 ij k zijn meening durfde t« zeggen, en over de open poort. De dienstjaren van het personeel zijn een slechte maatstaf, om de be- drijfstoestanden aan uw fabriek af te meten, daar valt nog wel eens wat van te zeggen, maar staat voorloopig ■buiten do kwestie van het Zondags- bakken. Zeer zeker was het de directie van fret jaar 1902 (dus niet 18 jaar gele den), dio de provisie met 1/4 pCt. ver hoogde, maar het geeft de tegenwoor dige directie geen recht, zich daar achter te verschuilen, dat is in de eer ste plaats niet ridderlijk en ook be paald onjuist, want heusch, de nieu we directie heeft voorzeker naast de papieren ook de manieren vau haar voorgangers overgenomen, wat daï- delijk blijkt uit haar houding tegen over de vakorganisatie en liet hand haven en bevorderen van hot bakken op Zondag. Waarlijk, ton slotte, wij vinden hot niet aardig van de directie om te spre ken van den schrijflustigon secreta ris, het was juist de directie, die het eerst mot het schrijven in de couran ten begon en de zaak van het bakken op Zondag tot'oen publieke zaak maakte, en natuurlijk was onze secre taris fatsoenlijkheidshalvo verplicht, u van antwoord te dienen. Dat de directie minder gelukkig met liaar geschrijf is, kunnen wij waarlijk niet helpen, en hoewel het ons voor de directie spijt, moeten wij erkennen, dat onze agitatie er voordeel van on dervindt. En, waarde directie, laat u dat ge zegd zijn, dat wij nimmer ten achter ■zullen staan, om door woord en ge schrift do belangen te dienen van de werkers in ons bedrijf, en in de oerste weken zullen wij u do gelegenheid bieden, om naast de schrijflustigheid van onzen secretaris, ook do strijd- aardigheid onzer leden to doen vaarnamen. Namens do afdoeling Haarlem van den Ned. Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf A. STUNTJES, Secretaris. ROBERT P. INGEZONDEN Tan ingezonden stukten, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie don Inaender niet teruggegeven. Voor den iuhoud dezer rubriek stelt do Redactie zich niot aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur 1 De geachte directie van de Haar lomsehe Broodfabriek noodzaakt ons, naar aanleiding van haar ingezonden stuk in de plaatselijke bladen van 20 Augustus j.I. nogmaals ©enigo plaats ruimte te verzoeken. Vooraf willen wii er even od wiizoa. INGEZONDEN MEDEDEELINpEN A 30 Cts. per regel. Vicloriawater. geeft, vermengd met Limo nade- of andere Siropen, een HEERLIJKE DRANK. manschappen B. J. C. van Rooij en C. L, Kiel in gevaar heeft gebracht dio oir hen to dwingen, ofsdlioon zij miot voldoende konden zwemmen, to paard het paard gezadeld en iu iveldtenue met lildhto Ibepaikking cn mantel, de ruiters in exercitie-tenue tonder vuurwapens de Maas van den Linkeroever al, in, daar te water te gaan en vorder die rivier over ha re geheel© breedte, te paard door te trekken naar den rechteroever, zon der dat hij zich had vergewist dat de Maas toen ter plaatse diep en zeer driftig en sterk stroomende was door te trekken, mot "verzuim te vens van de noodige maatregelen van voorzóflg en afdoende hulp bij dreigend levensgevaar, te nemen. Dit alles niettegenstaande nog wel aan den ovorkant zich eene bazaltglooidng uitstrekte, waartegen met een paard op te komen zeer moeilijk was. Het gevolg was, dat die manschappen dan ook in het gevaar, waarin zij zich, op last van hunnen ritmeester hadden moeten begeven, door ver drinking, althans door verstikking om 't leven zijn gekomen, daar zij, van hunne paarden in het water ge raakt en door het water verzwolgen waren. Zijnde derhalve aan bekl.'s schuld de dood van de twee genoem de huzaren te wijten. De veroordeelde is van dit vonnis in hooger beroep gekomen bij het Hoog Militair Gerechtshof en zal door mr. Miohiels van Kessenich te Roermond worden verdedigd. BURENRUZIE. Voor de rechtbank Van Den Bosch stonden terecht Willem en Jan v. d. H.. uit Sambeek, zoon en vader. Deze menschen leefden sinds jaren lang in oneenigheid met hun buren, de fami lie Meuleustein. Vroeger hadden ze samen het land bebouwd en leenden daartoe eikaars paarden zeer gemoe delijk. Maar op zekeren dag was va der Jan in conflict gekomen met buurmans vrouw, en deze was daar op zoo verontwaardigd geworden, dat ze begrijpelijkerwijze elke verdere vriendschap met de v. d. Il.'s afbrak. Sinds leefde men op gespannen voet. De kinderen treiterden elkaar en dat gaf meermalen al mee aanleiding tot conflicten Op 2 Juni j.I. hadden de kinderen van M. weer met kersenpitten gegooid naar de kinderen van v. d. II. Om acht uur 's avonds raakte Willem v. d. H. met de kinderen van M. aan 't vechten. M. kwam van den akker, zag het, en zei tegen v. d. li., dat liet laf was om kinderen te slaan en dat hij dat hern zelf maar moest doen. Wil lem liet zich dit geen tweemaal zeg gen, greep een riek en sloeg daarmee M. op gezicht en schouder. M. sloeg terug met een heghaak en ook vrouw M. kwam toegclcopen om voor haar man partij te trekken. Hannes, de va der van Willem, die in zijn woning aan tafel zat, zag den strijd, greep 't broodmes va- de tafel en snelde daar mee naar buiten Terwijl zijn zoon en M. nog aan 't vechten waren, bracht Hannes zijn buurman M. met het broodmes een por in den rug toe, die raak was. De snede was zes een tune- ter lang en vier centimeier diep. Wan neer men bedenkt, dat het mes nog ■eerst, jas, vest en hemd van M. had moeten passceren, alvorens den rug te bereiken, dan begrijpt men do kracht, waarmee vader Hannes het broodmes hanteerde. Daarmee nog niet tevreden bracht do dader M. nog een steek in den rug toe. M. riep om hulp en werd ontzet. Later onder behandeling van dokter Nuyens te Boksmeer gesteld, onder zocht deze de wonden en bevond ze zeer ernstig. Maar M. schoot er toch het loven niet bij in, dank zij de goe de behandeling van den geneesheer en zijn eigon taaiheid. Een maand lang echter kon hij zijn werk niet ver richten. M. dieiyie een klacht in bij de justi tie, gewoonlijk het eind van 't liedje burenkrakoel. De beklaagden vertelden, dat do rouw van M. en M. zelf getart had den en dut M. het eerst was beginnen te slaan met den heghaak. De getui gen echter ontkenden dit. De officier van justitie eischte te gen cfen zoon Willem v. d. 11. een ge vangenisstraf van drie maanden, te gen den vader Hannes v. d. H. een gevangenisstraf van tien maanden. Als verdediger trad op mr. C. AL v. Leeuwen, die trachtte aan te toonen, dat M. den eersten slag had toege bracht en de beklaagden gehandeld hadden uit wettige zelfverdediging. Hij vroeg voor zijn cliënten, die ove rigens zeer goed bekend stonden, een kleine geldboete. Uitspraak 5 Sept. a. s. de kampongs Sidodadi, Kepalian Kidocl, Djagalan de hcorsohte. o «suf Stadsnieuws Baden. In het douchobadiiurs aan het LA ïclio plein zijn in de afgoioopen v. 1011 baden genomen; ln dat aan Koudenhorn bedroeg dit aantal 89. Rechtszaken DOOR SCHULD VEROORZAKEN VAN DEN DOOD VAN SOLDA TEN DOOR EEN RITMEESTER. De ritmeester J. J. N. van het 2< esc ad ran 2e regiment huzaren (wiens rechtelijke vervolging inder tijd door den generaal-majoor, oom- mandeorend offioier in het 2e mili taire arrondissement, L. do Bruijn, werd belet, is nu toah voor den krijigs raad in dat arrondissement te 's- Hertogenboech terechtgesteld. Hij is bij vonnis van dien krijgs raad schuldig verklaard aan het door schuld veroorzaken van den dood van een ander, gepleegd door ambtenaar in de uitoefening van zijn anlbt, tweemaal gepleegd cn te dier zake verooidoeld tot drie woken hoch tenia. Bij die uitspraak werd als bewezen aangenomen dat die ritmeester den 28em Juli 1911 mot zijn escadron eene dienstreis makende van Vonlo naar Roermond, onder de gemeente Neer, als ambtenaar door onvoor zichtigheid en achteloosheid, roeke loos het leven zijner onderhoorige Koloniën DE GEZONDHEIDSTOESTAND TE SOERABAJA. Omtrent den gezondheidstoestand in de kola Soerabaja en omliggende dessa's is het volgende mode to dee- len: Do cholera in de kola was van ge ringe beteekenis; 1 of 2 gevallen por dag. Anders is het gesteld niet 'pbikken. De Schommelingen in het aantal aangetasten wijzen op geen verbetering; de conclusie die daaruit moet trokken is, dat ziekte stationnair blijft. Het laatst ingekomen rapport van de kota, loopende tot 15 dezer, v aan: 11 aangetasten, onder wie Europeaan; op 10 Juli t. v. was het aantal wel is waar grooter, het be droeg 17, onder wio 5 Ghineezen, doch de ziekteaard, do virulentie der pokkon., bleef dezelfde. De ziekte ver spreidde zich moer naar de boven stad; in de benedenstad was ee verbetering merkbaar, vooral in de buurt van Krambangan. Uit do in gekomen rapporten van de onderdis tricten bleek, dat voornamelijk MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID Zondag a.s. zullen de schoolplaten, dio ons oene voorstelling geven der zeden en gebruiken, lu-i isohappou en vulkanen, alsook van de verschil lende culturen uit Nederl.-Jndiê voor het laatst tentoongesteld zijn. Dezo eerste serie zal later worden opgevolgd door een tweede, welke een groot aantal tempels en monu menten te zien geeft. Zondag is de toegang kosteloos. SPOOR- EN TRAMWEGPER SONEEL. In de gisteravond gehouden leden vergadering van de afdeel ing Haar lem van de Noderl. vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel, is be sloten, ook dit jaar weer deel te ne men aan den Rooden Dinsdag; 15 le den verklaarden zioh bereid voor ei gen rekening aldaar de organisati# te vertegenwoordigen. Nog vóór den Rooden Dinsdag zal een vergadering worden georgani seerd met eenig feestelijk karakter, tor onthulling van liet nieuwe vaan del, waarvan de kosten door vrijwil lige bijdragen zijn gedekt. Deze ver gadering zal toegankelijk zijn voor do Leden en hun vrouwen. De „Stem des Volks zal worden uitgenoodiigd dezen avond op to luis teren, terwijl de nieuwe bondsvoor zitter ais spreker zal worden uitge-. noodigd. IIOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Gisterenavond vergaderde bij Brinkman n do akleeling Haarlem van de Hollandsche Maatschappij tn Landbouw. De voorzitter, do lieer Lieftinck, opende niet een kort woord de vei ga- dering en veraoekt den seoretaris do notulen voor te lezen, alsmede de in gekomen stukken en mededeelingeu. Do notulen worden behoudens ver betering van een kleine schrijffout betreffende hel ledental onveranderd goedgekeurd, waarna de voorzitter den secretaris zijn dank betuigt. Ingekomen zijn verscheidene cir culaires en programma's die de se cretaris gaarne ter inzage stelt, eoh- ter te veel om voor te lezen. De heer J. van 't lioff vraagt we- gens zijn vergevorderden leeftijd ont slag uit zijn betrekking als bode bij het bestuur. Op de nieest eervolle vijze wordt, hem dit verleend. Daarop is aan de orde de rekening •en verantwoording over het jaar 1911 van den penningmeester. De inkomsten en uitgaven bedro gen f 861.63 1/2, aan het hoefbeslag heeft de afdoeling f 521.50 1/2 ten kos- to gelegd, waarvoor f 400 subsidie verleend is. De commissie'belast met het nakij ken der rekening, brengt een gunstig rapport uit, waarop deze rekening en verantwoording wonlt goedgekeurd bij monde van den voorzitter wondt den secretaris do dank der vergadering overgebracht. Aan punt 4 van de agenda geko men, in de vacature A. H. van Wic- evoort Cromimolin (C. J. van Tien- hoven), stelt de voorzitter voor, zon der bedoeling do vergadering eenigs- zins te influenceeren, den lieer Aber- to Heemstede, daar Heemstede in liet bestuur nog met vertegenwoor digd is en volgons spiekers mee ning deze persoon een goede kracht zou zijn. Hierna wordt tot stemming over gegaan. Uitgebracht worden 7 stommen, waarvan 7 op den lieer Aberson, zoo dat Jeze met algemeeno stommen be noemd is. Voor de algemeen© vergadering van de Hollandsch© Maatschappij van Landbouw op 5 September 1912 te MecLemiblik, is aan de orde een ver. kiezing van afgevaardigden. Na voorlezing van het programma dezer vergadering, waarop het punt Brandassurnntie de eereplaats bekleedt, wordt tot een benoeming overgegaan. Noch de voorzitter, noch de secre taris voelen veel ambitie hiervoor, de heer Van Amstel is een beetje bang voor Frans Rosier, maar ver klaart todh bij een eventueel© benoe ming deze aan te nemen. Hierna wordt tot de stemming overgegaan., De voorzitter verzoekt twee afgevaar digden te benoemen. De stemming wijst de hoeren Van Aanstel en Dijk- zeul aan, beiden met 6 stommen, éen stom is uitgebracht op den heer Vau den Berg en één blanco. Do voorzitter is niet tevreden met de opkomst en vraagt den leden een middel tot opwekking. Dc afdceling telt 120 leden en slecht 7 zijn opgoko- mon. De lieer Van Amstel stelt nog eens een verloting voor. De secretaris gelooft, dat veel bereikt zou worden indien de afdce ling in de Haarlemmermeer en Half weg één werd met de afd. Haarlem, daar wo-nen toch hoofdzakelijk de landbouwers. Het bestuur besluit hierover een bespreking te houden, waarop de voorzitter de vergadering sluit.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 10