MEETING ALGEMEEN KIES RECHT. Door de af deelingen Haarlem en Scholen der Soc.-Dem, Arb. Partij zal een openlucht meeting worden gehou den, waar gesproken wordt over het onderwerp „Algemeen Kiesrecht en den RoOden Dinsdag". De meeting zal plaats hobbon Zon dag 1 September a.s. op een terrein te Schoten en zal worden voorafgegaan door een optocht, waarvóór reeds toestemming is ver kregen van B. en W. van Schoten. De opstelling van den optocht zal geschieden op het Pretorfaplein, te half drie des middags, om vandaar uiterlijk te kwart vóór drie uur te vertrekken naar het terrein Veelzicht te Schoten, gelegen over de R.-K. Be graafplaats. Op het terrein zal gesproken wor den door de heeren Duijs van Zaan dam en Nagtzaam van Haarlem. De muziek vereen. „Vooruitgang", directeur do heer Harriot, verleent haar modewerking, zoowol aan de meeting als aan den optocht. In den stoet mogen wel vaandels, maar geen transparanten worden meegedragen. Door het Leger des Heils werden ln de afgeloopen week verstrekt in de „Metropool" (goedkoop logement en gaarkeuken) 2035 porties voedsel en 70 nachtverblijven. En ip de „Toe vlucht voor Dakloozen" 500 porties voedsel en 140 nachtverblijven. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Bij het te W'ageningen gehouden akte examen landbouwkunde, slaagde de heer J- Huisman, van hier. HEEMSTEDE. Openbare vergadering van den raad dor gemeente Heemstede, op Woensdag, den 28en Augustus 1912, des avonds om acht uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Vaststelling voordracht voor le- den van het College van Zetters. 2. Vaststelling der rekeningen van het Burgerlijk Armbestuur, van de Gasfabriek, van de Duinwaterleiding en van de gemeente over het jaar 1011. 3. Vaststelling der tweede supple- toire begrooting dienstjaar 1912. 4. Adres van de Maatschappij „Zui derhout" om in het vastgestelde stra tenplan eeilige wijzigingen te bren gen, met voorstel van B. en W. 5 Ad:es van de Maatschappij „Zui derhout" om in plaats van dó voor geschreven beton schoeiing langs het Zuidcr Builen Spaarde te mogen ma ken eene houten beschoeiing, met voorstel van B. en W. 6. Vaststelling van het uitbreidings plan der gemeente. 7. Voorstel tut wijziging van de D.uin water verordening. 8. Voorstel om het reservefonds der Gasfabriek te bestemmen tot uitbrei ding van die fabriek. 9. Aanbieding der begrootingen voor 19i3 van de Gemeente, van de Gasfabriek, van de Duinwaterleiding en van hel Burgerlijk Armbestuur. 10. Voorstel tot verbetering der rio- leering in het Schouwtjeskwartier. 11. ingekomen stukken en mededee- lingen. AERDENHOUT. AANLEG EN ONDERHOUD VAN BOOMGAARDEN. Ovor borenstaand onderwerp hield de lieer Kors van De Biidt een lezing voor de Tuinbouw-Vereeniging „Aer- denhout en omstreken". Onder meer werd tor sprake ge bracht de vorming der jonge hoornen, de bewerking van den grond en de snoei van het gewas. Een belangrijk punt kon de sprëker, wegens tijdgebrek, niet meer behan delen, namelijk verschillende ziekten onder de vruchtboomen. De heor Ivors beloofde hierover nog eens tc zullen komen spreken, wat door de vergade ring dankbaar werd geaccepteerd. ZANDVOORT. In de Anisterdainsche vacantie-ko- lonie is de 4de ploeg kinderen aange komen. W. Cchurjens, Blierjat, Hotel d'O- range, 3 personen. Vcrstling, Solingen, idem, 4 pers. Mis Wilkens, Grand Hotel. Koning, Groningen, Hotel Driehui zen. Teriet, Jóure, idem, 5 pers. Hertz, Keulen, idem, 5 pers. G. Kuss, Bohemen, idem. A. Wittenborg, Bocholt, Hotel Zee- rust. M. Daneks, Pruisen, idem. 3 pers. C. Rappe, Dortmund, Welgelegen, 6 personen. Boch. Hamburg, Adriana Clasina, 2 personen. C. Cocoris, Parijs, idem, 2 pers. V. Vil Iers, Schleidin, Pension Tha- lalta, 6 personen. Baumhofner, Bielefeld, idem, 4 p. Hirsch Londen, idem. 5 personen. C. Prach, Dusseldorf, Villa Groot Kijkduin,. Dames Klccse, Barmen, idem, 2 p. B. Iloogewerff, Rotterdam, idem. Gompertsz, Brussel, idem. Neumann, Crefeld. Fr. André de la Porte, Arnhem, id. Pers-Overzicht De Haagsche Burgemeester en De Roode Dinsdag. (Men zio ook het Tvveedo Blad). De Haagsche „Tel."-correspondent schrijft Omtrent de reden, die de burge meester van Den Haag gehad heeft om den kiesrecht-optocht tier S. D. A. P. ditmaal te verbieden, bestaat nog geen zekerheid. Wel heeft de „Nieu we Crt." medegedeeld, dat, volgens den burgemeester, door de jaarlijk- sclie herhaling van dien optocht op den derden Dinsdag in September, de beloOgïüg „een ander karakter" krijgt, namelijk dat van „een tegen- manifestatlo tegen de plechtige ope ning van het Parlement door het Hoofd van den Staat", waaraan „het openbaar gezag zijn medewerking niet mag verloeren", maar in 't ver slag dat „1-Iet Volk" van Jiet onder houd met den burgemeester gaf, wordt van dat motief absoluut geen melding gemaakt. Integendeel. Vol gens dat verslag heeft de burgemees ter verklaard, „dat zijn weigering niote to maken had met het object, het onderwerp der manifestatie, en ook niet met de politieke kleur van do aanvragers". Deze verklaring klopt niet geheel met de reden, die de „Nieuwe Courant" voor do weigering opgaf. Zoodat we nog in Ivot duister vörkeeren. Want het spreekt vanzelf, dat de mededeeling van „liet Volk" „Zijn eenige reden was op dien dag kunnen we niet ieder jaar zoo'n ma nifestatie hebben", de zaak niet op lost. Met zoo'n va go, nietszeggende algemeenheid is de burgemeester niet verantwoord. Is echter de uiteenzetting van do „Nieuwe Courant" Juist en acht de burgemeester die bestaanbaar naast de verklaring, wolko hij aan de hee ren Vliegen en Van Kuykhoff hoeft gedaan, dan golooven wij, dat hij een onjuiste beslissing genomen heeft. Dat deze kiesrecht-optocht zou wezen „oen tegen-manifestatie" tegen de opening der Stuten-Generaal door de Koningin, is zeer overdreven. Zij heeft hot vorig jaar niemand gehin derd. Zij werd en zou ook thans wor den gehouden, nadat de opening van het Parlement was geschied en de Koningin weer rustig in Haar Pa leis zat. En de optocht nam een ge heel anderen weg dan de Koninklijke stoet. Zulk een vreedzame betooging to revolution noeren tol een gevaarlij ke „tegen-manifestat'e", die verbóden moet worden, gaat te ver, ook al zijn er op het socialisten-congres verleden jaar woorden gesproken, die daartoe aanleiding geven. Maar al ware dat zoo heeft de burgemeester dan nog het recht, daarom den optocht te verbieden"? Welk motief, ontleend aan de openbare orde, heeft hij, om zijn toestemming te weigeren Daarop dient het antwoord te worden verno men. Doch hoe het zijdeze zaak leert naar onze mcemng, dat in der gelijke gevallen aan het hoofd der ge meente een veel te groote, persoonlij ke macht ia toegekend. „Het Centrum" schrijft; Men behoeft er niet aan te twijfe len, of uiit deze geweigerde toestem ming zial de S. D. A. P. zoen oei mo gelijk. munt. tracht an te slaan voor de propaganda. Men hoort reeds de „verontwaar digde" protesten tegen deze „schen nis der vrijheid", of hoe de termino logie luiden zal. Een buitenkansje voor de schette- raarsl Van louter tactisch standpunt wa re er ongetwijfeld iets voor te zeggen geweest, wanneer men den optocht •had laten doorgaan. De partij ondervond er verleden jaar reeds moeilijkheden van, o.a. wat de kosten betreft, en het liet zich aanzien, diat het met deze jaarlijks \s oderkeerende manifestatie we! spoe dig vast zou loopen. De zoogenaamde „roode Dinsdag" dreigde voor de ondernemers een lastig en duur beestje op stal te wor den. j Maar de overheid heeft ten slotte ttiet te beoordeelen, wat al dan niet in hot belang is van de propaganda eener partij, doch wel wat gevorderd wordt door overwegingen van 'honge ren en meer algemeen en aard. En dan is het te begrijpen, dat zij een geregeld en opzettelijk demon- streeren op den dog, dat door H. M. de Koningin of Hare plaatsvervan gers de zitting van bet Parlement ge opend wordt, ontoelaatbaar acht. De derde Dinsdag in September heeft voor Kroon en Volk een bijzon dere beteekenis, welke dient geres pecteerd. Geen partij hoeft het redht, juist op dien dag beslag to leggen voor eigen doeleinden. Tegen een manifestatie voor alge meen kiesrecht zal niemand bezwaar hebben. Willen de sociaal-democraten voor dat kiesrecht optochten houden, dan kunnen zij daartoe ruimschoots ge legenheid vindon en dagen in over vloed. Maar men wil juist een „roode>n Dinsdag", omdat daaraan nog iets anders vastzit dan do kiesrecht-oisch, die trouwens door dezen Haagsdhon „pic-nac" om met Van Houten to spreken geenszins werd gediend. Veeleer bracht dc zoo tendentieus gemerkte optocht schade aan de zaak van het algemeen kiesrecht. Zij, die het ernstig met die zaak nieenen, zullen er daarom geen spijt over kunnen gevoelen dat ze niet lan ger vereenzelvigd blijft met een ver- tooning, welke men den „roocten Dinsdag" geliefde te noemen. DE LIEFDADIGIIEIDSBLOEM. Naar aanleiding van wat dc Haag sche Telegraaf-redacteur schreef over den verkoop van liefdadigheidsbloe- men op 31 Augustus, bevat „De Ne derlander" het volgende artikeltje; „Een onzer groote dagbladen heeft er nog eens de aandacht op gevestigd, dat het aardige denkbeeld, om op den een of anderen nationalen feest dag een liefdadigheidsbloem te ver- koopen een schrikbeeld voor het pu bliek dreigt te worden, indien men het gebruik ervan niet een weinig gaat matigen. Voor eenigen tijd hebben wij ons een opmerking van gelijke strekking veroorloofd, toen een bloempje voor de oprichting van een sanatorium voor een bepaalde groep van vakge- noolen werd aangeboden. Het is nog nauwelijks een maand geleden, dat in de residentie een bloem ten voordeele van de Stads-Ge- zondlieidskolonies werd verkocht. Nu nadert de dag van de Koningin, 31 Aug. en reeds worden ons twee bloemen in uitzicht gesteld. De „Oranjebloem" zal worden ver kocht ten bate van de Militaire Te huizen in ons land en in Oost-Indië on er zullen heidebloempjes worden aangeboden mot Oranjelinten, ten einde uit de opbrengst de noodlijden de bevolking van Bonaire en andere West-Indische eilanden te helpen. Ons zijn beide doeleinden sympa thiek, maar toch rijst de vraag of 't nu wel verstandig is, op den 31en Au gustus twee liefdadigheidsbloemen te gelijk aan te bieden. Krijgt men op deze wijze niet te veel van het goe de? Het is met Kerstmis voor straatver koop misschien wat frisch, maar an ders zouden wij wel in overweging willen geven, op 31 Augustus onze West-Indische landgenooten te hel pen, die liet terstond noodig hebben, en tegen Kerstmis een hulsttakje te verkoopen ton voordeele van de Mili taire Tehuizen. Maar misschien wij welen hel niet is de voorbe reiding van het plan reeds te ver ge vorderd om alsnog een wijziging mo gelijk te achten. In elk geval verdient de zaak ern stige overweging. De liefdadigheids- bloem is een sympathiek symbool ee ner goede, frissche gedachte. Maar men buite die gedachte niet uit. Dat zou haar spoedige dood zijn." NIEUWE ITALIAANSCHE TROEPEN NAAR TRIPOLIS. Volgens een bericht in de „Avanti" aldus wordt uit Milaan geseind zou de Italiaarisch© regeering van plan zijn, nieuwe troepen iu tiet begin van September, onder bevel van ge neraal Salva, naar Tripolis te zenden, om het binnenland van Tripolis te veroveren. HET NIEUWE MIDDEL TEGEN KANKER. Het nieuwe middel; door Dr. Czerny bekend gemaakt, is naar thans blijkt een vereeuiging van arsenikpasta en kiezelzuur (dus niet vermiljoen, zoo- als eerst gemeld is). Czerny gelooft, dat het arsenicum het leeuwenaandeel in de genezing heeft. Bij kiezelzuur alleen meent hij geen zeer opmerkelijke gunstige uit komsten te hebben waargenomen. De genezen gevallen bewijzen, meent Dr. Czerny, dat men bij kankerbehande ling het verst komt met de gecombi neerde method© en dat men verder de beste uitkomsten krijgt, als men de middelen op grond van langdurige ervaring individueel toepast. liet wegnemen van "de primaire gezwellen langs oporatieven. physischen of che- mischen weg blijft voorloopig het be langrijkste gedeelte van de behande ling. VALSCHE BANKBILJETTEN. De „Expres" verneemt uit Batavia, dat behalve de valsche bankbiljetten van 125, thans ook ontdekt is, dat een groote hoeveelheid van valsche bank biljetten van 110 in omloop zijn ge bracht. DE SUFFRAGETTES EN DE GEPLAAGDE MINISTER. Minister Lloyd George vertoeft op het oogenblik te Karlsbad en ook daar schijnen de Engelsche suffra gettes dozen minister die persoon lijk voorstander van het vrouwen kiesrecht is niet met rust te willen laten. Er zijn verschillende suffraget tes te Karlsbad aangekomen, maar tevens ook En-gelsche detectives, die den minister voortdurend bewaken. De overheid der badplaats heeft te kennen gegeven, dat allen die den minister lastig vallen, eenvoudig over de grens zullen worden gezet. De suffragettes hebben alreeds la ten merken, dat ze aanwezig zijn. In het hotel van den minister hebben ze in het vreemdelingenboek diens naam met rood krijt doorgeschrapt en op straat hebben ze hem alreeds begroet met de kreten „Kiesrecht voor vrou- v en FRANSCHE DESERTEURS. De Matin" verneemt nader om trent de quaestie dor deserteurs van de „Marseillaise", tijdens de feesten te Antwerpen, dat admiraal De Ma- rolies strenge straffen heeft opgelegd aan de betrokken matrozen. Tien de zer zijn gestraft met 30 tot 60 dagen cachot, terwijl de belhamel voor den krijgsraad zal gebracht worden. De overigen kregen lichte straffen. EINDE DER ZEELIEDEN STAKING. De directie van de Messageries ma- rit im es te Marseille heeft in een on derhoud mot een delegatie der sta kende iinscrits besloten tot een com promis, dat aan het bestaand© con flict een einde zal maken. Van*de zijde der stakers ls deze re geling goedgekeurd. DREIGENDE STAKING. De vereeniging van Duitse he ren ders te Hamburg heeft bericht ont vangen uit Genua, dat daar een alge- meene staking dreigt uit te bieken tegen den eersten September en dat het daarom aanbeveling zou verdie nen, dat Duitsch© schepen Genua mij den. .VERLAGING VAN KANAAL RECHTEN. De Temps" zegt, dat de verlaging van het recht met 50 centimes per ton, waartoe door de Suezkanaal- maa'tschappij is besloten, geschiedt overeenkomstig het Londensche pro- grom van 1884, waarin bepaald wordt dal die verlaging zal plaats hebben bij elk© vermeerdering van het divi dend. NOORWEEGSCH MINISTER VAN ARBEID. Het verzoek van den minister van arbeid Braenne, om van zijn ambt ontheven te worden, is aangenomen. Tot zijn opvolger is benoemd de In genieur Hovdenak. HET BLOEDBAD AAN DE LENA. Het onderzoek van Senator Manoe- chin naar het bloedbad aan de Lena, is thans geëindigd, en Manocehin heeft rapport van zijn bevindingen uit gebracht. In dit rapport komt Manoechin tot do volgende resultaten lo. dat de stakende arbeiders zich ln elk opzicht oi'deljjk en waardig hebben 'gedragen en niet de minste aanleiding hadden gegeven tot hst neinon van militair© maatregelen tegen hen 2o. dat op 16 April toen ongeveer 3000 arbeiders van do lage. naai- do fiooger gelegen mij non trok, om, naar aanleiding van de met den ingenieur Tultsjlnski gevoer de onderhandelingen, rpet hun karae- reden te beraadslagen, dc ritmeester, die overal op hun weg soldaten bad j geplaatst, hen toeriep dat zij moesten omkceren3o. dat, volgens een groot aantal getuigen, niemand der arbei ders dit bevel kou hebben gehoord, en dut zelfs, indien zij dit hadden kun nen hooren ei verstaan, zij toch geen tijd zouden hebben gehad, zich uit de voelen te maken, daar onmiddellijk wc i d vuur gegeven op 350 meter af stand, zoodat 170 arbeiders gedood en 372 gewond werden, en 4o. dat alles wat de ritmeester tot zijn veront schuldiging heeft verklaard dat nl. de arbeiders gewapend zouden zijn ge weest en aar-vallend hadden willen optreden oi waar is gebleken. DE FRANSCHE SPAARZAAMHEID. Blijkens een rapport van minister Bourgeois, waren bij de gewone spaarbanken op 31 December 1910 niet minder dan 8.282.926 boekjes uitgege ven en bedroeg hot tegoed van de spaarders toen niet minder dan 3.933.352.172 frs. Bij de rijkspostspaarbank en do ge wone spaarbanken samen waren op 1 Januari 191013.678.585 boekjes in ontloop. Krachtens dc wet, die den spaarban ken het recht verleent, een gedeelte van haar vermogen te gebruiken voor sociule doeleinden, hebben 52 spaar banken in 1910 een kapitaal van 5.611.333 frs. besteed voor den bouw van goedkoop" woningen en 3.860.032 frs. hypotheek gegeven aan maat schappijen, die dergelijke woningen bouwen. BERLIJN ALS B1ER-CONSUMENTD. Het bierverhruik van Groot-Herlijn wijs: enorme cijfers aan. De zoo juist verschenen vc-rkeerssta ti ftiek der Staatsspoorweg-administratie ver trekt daarvan de volgende opgaven: i Op de Berlijnscht stations voor het in- teroommunale verkeer werden in het jaar, waarover verslag wordt uitge bracht, 53.554 ton bier ontvangen, een ton bier op 1000 kg. gerekend. Het lc- vendigst was het b-erverkoer op het Anhalter en Postdammen goederen- station, waar respectievelijk 27.000 en 22,000 ton aankwamen. In totaal wer den 93,566 to.i I-ier verzonden, voor namelijk op het Ai-halter. Oostor- en Moabit-station. Op de stations van het geheeld district Berlijn werden 101,749 ton ontvangen, d. w. z. rneer dan een miilioen vaten. De uitvoer overschreed dez*- hoeveelheid echter aanzienlijkin het geheel werden, Berlijn medegerekend, 155,740 ton of ongeveer 1 1/2 miilioen vaten verzon den. De voorsteden waarin volgens deze statistiek liet meeste bier ver zwolgen wordt, zijn Groot-Lichter- feld-Oost (5152 ton), Potsdam (4413), Konigswusfcerhausen (4284), Straus- borg (3308), Zessen (3226) en Beruau (3222). MET VERGIFT DER PALINGEN. Men heeft ontdekt, dat palingen een veel op slangengift lijkend vergift be vatten, zoolang zongekookt zijn. Dit vergift bevindt zich in het bloed der dieren en geeft bij warm en koudbloedige dieren verlamming van hart en zenuwstelsel. Vóór de verlamming, als nog weinig vergift in werkt, treedt prikkeling op, waaruit wij weer zien de tegenovergestelde werking van kleine en groote doses. Het ware te wenschen, dat onze ho- moeopathische artsen dit vergift eens physiologisch onderzochten. Mis schien werden we daardoor een be langrijk middel rijker. (Ilom. Weekbl.) EERLIJK DUURT IIET LANGST. In Maart 1902 maakj© een onderof ficier-kwartiermeester een reis van Ampenin naar Soerabaja, waarvoor hij een declaratie, groot vijf heele guldens, mocht indienen en daarop 80 procent, dus vier gulden, ontvangen. Er bleef dus nog één gulden t© veref fenen. D© betrekken persoon ging r Nederland, keerde een jaar la- .ter weer als burger naar Indie terug, zonder ooit iets van dien genen gulden gehoord of daarom gevraagd te heb ben. Nu, ruim tien jaren later, werd hem op last van den hoofdintendant der militaire administratie door tus- schenkomst van het plaatselijk be stuur een mandaat toegezonden, waar op hij den hem nog toekomenden gul den aan 's lands kas kan ontvangen. Van de sedert gekweekte rente wordt echter .vreemd genoeg," niet gerept, zegt de „N. Soer. Cour." BERLIJNSCHE SCHOLEN. Te Berlijn doet zich het verschijnsel voor. dat de groot© scholen, welke de gemeente in de binnenstad had laten bouwen, gaandeweg ontvolkt worden. Inrichtingen, die twintig jaar geleden nog tusschen de 600 en S00 leerlingen hadden, tellen tegenwoordig nauwe lijks de helft van dit aantal. Deze ont volking hangt natuurlijk samen met de snelle uitbreiding van de voorste den, welke hoe langer hoe meer de groote vvoonwijkon worden, terwijl de binnonstad gaandeweg uitsluitend za ken- en handelswijk is geworden. Voor het grootste gedeelte van de schoolgaande kinderen liggen de scho len in het hart van de stud te ver van huis en de ouders stellen hen ook lie ver niet bloot aan de gevaren, die het' drukke verkeer daar oplevert. Men meent te Berlijn, dat met de ontvolking van de scholen in de bin nenstad tijdige voorzorg van over heidswege voor de oprichting van scholen en speelplaatsen in nieu we woonwijken behoort samen, te gaar.. Aan den noordelijken rand van het Temoelhofer veld is men doende, om een nieuwe wijk voor 60,000 zielen te stichten. Do ge meente zal er op bedacht zijn, om ook daar don noodigen grond voor scholen en speelplaatsen in handen te houden. UIT DEN OUDEN TUD. Koning George H was eens ten eten gevraagd bij een rijken en zon derlingen hertog, dio blijkbaar zoo veel geld had, dat hij niet wist, wat er mee te doen. Bij deze gelegenheid wilde hij den koning eenig denkbeeld geven van zijn schatten, en had daar om den grond van do eetzaal, van het begin tot het einde, laten beleg gen mot goudstukken, den kop bo- [Ven. Ieder muntstuk was gedompeld iu een soort van lijm, die spoedig droogde, zoodat men voor diefstal niet behoefde te vreezon. Toen de ko ning kwam en men hem liet zien, wait men te zijner eer gedaan had, bende zijn verbazing geen grenzen, en het kostte eenige moeite den ko ning te overreden zijn voet to zetten op dezen gouden vloer. VOOR SLECHTS EEN TOE SCHOUWER. New-York zul zicCi iu het najaar kunnen bezighouden met een zeker niet alledangsche komedievoorstel ling, waarvan de merkwaardigheid ligt in het feit, dat er maar één toe schouwer bij tegenwoordig zal zijn. Dc zaak zit als volgt: Een zekere heor Abraham Goid- knopf beweert, dat Bclasco, een New- Yorksche schouwb.-eigenaar (schouw burgen-eigenaar zou liier niet mis plaatst zijn, want Bclasco hoeft niet minder dan 12 muzentempels onder zijn directie), letterdieverij gepleegd beeft met de vertooning van The Wo man, een looueoLstuk, dat volgens Goldknopf naar het model van tiet door hem geschreven stuk, Tainted Philanthropy getiteld, gemaakt zou ziin. Goldknopf had Belasco eenigen tijd geleden zijn werk aangeboden, maar deze had het als ongeschikt terugge stuurd Kort daarop was echter The Woman verschenen volgens Gold knopf niets anders dan zijn werk, maar dan wat omgefatsoeneerd. Hij acht zich door het be woord e plagiaat sterk !>enadeeld en eischt nu een groot aantal dollars als schadever goeding. De zaak is voor den rechter geko men en in den loop van het proces heeft Belasco voorgesteld om allebei de stukken voor rechter Holt, die uit spraak moet doen, in een van zijn schouwburgen te laten verloonen. Dan kan dez© gemakkelijke een oor deel vellen, hij behoeft beide stukken ook niet te lezen. De rechter nam het voorstel gretig aan en dus zal in October de voorstel ling van The Woman en van Tainted Philanthropy plaats hebben, met rechter Holt als eenigen toeschouwer. De lieer Belasco was, naar wij le- 2-J31, bij het afscheid nog zoo beleefd zijn tegenstander toe te voegen: „Nu mijnheer Goldknopf, nu wordt uw stuk toch ook eens vertoond." HOE ROALD AMUNDSEN POOL- VAARDER WERD. Dc volgende week verschijnt bij J. F Lohmann's Verlag te München, een belangrijk werk, getiteld: „Die Nord- ■west- Passage". Het is geschreven door Roald Amundsen, den koenen Poolreiziger, die zooals men weet, het eerst de Zuidpool betrad. Het werk zal rijk geRlustree^d zijn. Door vriendelijkheid vaat den uit gever is de pers reeds nu in staat iets over te nemen uit het hoofdstuk, waarin Roald AnTfinascn vertelt, hoe hij er toe kwam, ontdekkingsreiziger te worden. Bij dé levendige schets wordt men onwillekeurig herinnerd aan de jeugd van onze beroemde zee helden. Wij vallen maar midden in liet hoofdstuk: De 30e Mei 1889 werd werkelijk een groote dag in de fantasie van vele Noorweegsche jongens. In ieder ;eval werd hij dat voor mij. Het was lo dag, waarop Fridtjof Nansen van zijn Groenlandsche reis terugkeerde. Op dien zonnigen dag kwam de jonge Noorweegsche de fjord van Christia- nia in gestevend, de hooge, slanke ge stalte omgeven door den glans van de bewondering der gelseele wereld over de daad, die hij had volbracht., de dol-vermotele, de onmogelijke daad. Mei vierde in de fjord haar schoonste lentefeest, do stad vierde me© en het volk evenzoo. 7$ zeiTspoedde mij dien dag met kloppend hart tusschen vlag gen en hoeragèjubel door naar de fjord. Al mijn jongensdroomen wa ren met stormachtig geweld ont waakt .En voor het eerst fluisterde het duidelijk door mijn diepste ge dachten- „Als jij eens den doorgang door het Noordwesten vondt". Toen kwam het jaar 1893 en Nan sen trok er opnieuw uit. En toen was het mij alsof ik mee moest. Doch ik was lo jong. Moeder smeek te mij thuis en bij mijn studie te blij ven. Eu dus bleef ik. Kort daarop stierf moeder. Toen ontstond in mij een bange tweestrijd, of ik uit liefde tot haar aan haar wenschen moest blijven gehoorzamen. Maar eindelijk kon ik niet anders. Niets vermocht den drang, om het doel van mijn ouden en eenigen harte tocht na te jagen, uit te bannen; ik wierp mijn studie over boord en ik besloot de noodzakelijke voorberei dende studiën, die voor den poolon- derzoeker onontbeerlijk zijn, aan te pakken. ln het jaar 1894 voer ik met de oude „Magdalena" als lichtmatroos van Tönsberg naar de Seohimdsfang in de IJszee. Dat was mijn eerste ken nismaking met het ijs... en ze lx-viel mij. De tijd liep en mijn ontwikke ling schoot op. In 1897 on 1899 trok ik als stuurman met de Belgische pooi-expeditie, onder leiding van Adrien do Gerlach, naar de Zuidelijke ijestreken. En op dezen tocht werd mijn plan rijp: Ik wilde de droom mijner jeugd, het vinden van den Noordwest Doorgang verbinden met het wetenschappelijk veel belangrij ker doel: de tegenwoordige ligging van de magnetische Noordpool vast stellen. Amundsen vertelt dan, hoe hij schuchter en met kloppend hart zijn plannen aan eenige groote mannen voorlegde. Zij moedigden hem aan en voltooiden zijn opleiding. Eindelijk zou Nansen's autoriteit worden ge-, raadpleegd. Dit moment beschrijft Amundsen al dus: „En eindelijk kwam do groote dag, waarop het plan aan Nansen moest worden voorgelegd. Ik geloof, dat het Mark Twain is, die eens vertelde van iemand, die zoo klein en nietig was, dat hij tweemaal door een deur moest komen, voor men hein zien kon. Maar de nietigheid van dat menscliekind is gelijk aan nul in vergelijking met het totaal inlets doorborend gevoel, (lat mij be- heerschte op den morgen, toen ik ln Nansen's villa Lysacker stond en aan de (leur van zijn studeer Immer tikte. „Binnenriep een stem. En toen bevond ik mij vau aangezicht tot aan gezicht tegenover den num. die s:n.is een reoks van jaren als iets b- von- rnenschelijks zou ik bijna gezegd heb ben mij voor oogen bad gestaan, ■oor den man, die daden had ver richt, welke elke snaar in mijn ge moed deden trillen. Van dat oogenblik af was de Gjüa- ©xpiKliiie Sets wezenlijks voor mij ge worden. Nansen had mijn plannen met zjjn goedkeuring gezegend! Ons dunkt, dat, als dc ontdekkings reiziger zoo levendig, eenvoud.g en gezellig in zijn hoe! boek door vertelt, do lezing er van een genot moet z'jn, EEN NIEUWE THEESOORT Niebuhr en Forscal hebben reeds in 1775 gesproken van een, uit Afrika afkomstig© plant, do catLa oduhs, die nu bestemd schijnt te zijn onzo thee geleidelijk aan to verdringen. De catha eduiis is oen f inke struik, die tot drio meter hoog wordt, door een groot gedeelte vau Afrika, deels in het wild voorkomt, deels in plantages verbouwd wordt en als geneesmiddel in den handel van dez© landen een gewichtige rol speelt. De bladeren, dio ongeveer 5 centimeter lang worden en die de in boorlingen Kat noemen, bevatten een alkaloid, dat met caffeine niet over eenkomt. Zij worden of gepruimd, zooals bij ons tabak, of men maakt er oen drinkbaar aftreksel van, dat een sterk bedwelmende an tegelijk een opwindend© uitwerking moet hebben, waarom de inboorlingen het vooral dan drinken, wanneer zij voor groote marschen of den een of anderen inspannende arbeid staan. Een Engelsche scheikundige Q Oc- den, heeft het eerst de aandacht op dezen nieuwen drank gevestigd. Op ©en reis door Afghanistan werd hij bij een gastvrije familie op bijzonde re geurig© fcheo onthaald, die later bleek Kat te zijn. Vooral bij lijders aan neuralgie moet dit soort thee ©en heilzame uitwerking hebben. Da nieuwe soort komt sedert kort aan de Londenscbo markt en wordt daar verhandetd tegen prijzen, dio afwis selen tusschen GO cent en f 1.20; ook in den kleinhandel is zij reeds te krijgen. Als slaapwerend middel wordt Kat veelvuldig gebruikt. In sommige stroken wordt de plant als voorbehoedmdddol togen de pest ge bruikt. SCHEPEN MET GLAZEN HUID. De bodem van schepen biedt, gelijk bekend is, oen voortreffelijke woon plaats voor tal van schelpdieren, die zich in zoo groote hoeveelheden aan de onder water liggende deelen van een scheepsromp vastzetten, dat b.v. groote zeebooten elk half jaar in 't dok moeten worden opgenomen, ten einde die ongewenscht© passagiers te verwijderen. De aangroei dier schelpdieren oefent nl. een buiten- gewonen invloed uit op do snelheid van het vaartuig. Een boot van 6300 ton, die een snelheid van 14 knoo- pen bereikt bij 'n dagelijksch ver bruik van 70 ton steenkolen, behoeft na 6 maanden 110 ton kolen om de zelfde snelheid te bereiken. Ten ein de de aangroeiing der scljelpdieren te voorkomen, is herhaaldelijk het plan geopperd hot zich onder water bevindend deel van den scheepsromp met een glaslaag te overtrekken. Al le plannen mislukten echter, door dien hot onmogelijk scheen een glas- dek te vervaardigen, <Lie duurzaam aan den scheepsromp te bevestigen zou zijn. Staal zet zïoh immers reeds bij geringe temperatuursverbooging uit, en zoodoende zou de glazen be dekkingslaag om het staal barsten. Thans moet het een Londcnsch inge nieur, J. P. Linton, gelukt zijn, het vraagstuk op te lossen. Hij legt tus schen het staal en 't glas een dun houtlaagje, en maakt gebruik van een nieuw bindmiddel, dat uit hars ©n lijnolie bestaat. De glaslaag is te vens vrij goedkoop, doordien het dokken niet noodig is, worden reed3 in het eerste jaar alle kosten ge dekt. Er zijn door den uitvinder reeds proeven genomen met een motorboot, en met zulk gunstig gevolg, dat nu voor de kiel van een groote zeeboot een glazen huid gemaakt wordt. VARKENS VOOR DEN WAGEN. Een boertje uit .St. Albans^ (Ameri ka), die als een zonderling bekend staat, beeft vier varkens afgericht oin zijn wagen te trekken. Toen hij niet. zijn vierspan St. Albans biuncu- kwam, werd hij dooi" de bevolking met enthousiasme begroot- Het is een feit, dat een varken een verstandig <lier is, dat uien veel dingen kan lee- ren. Maar als hij met wil. doel hij t met, hoe men ook sinoekt of slaat. Zoo is iu de omgeving van Melbourne .Australië.) een grutterij, waar geen paard, maar zes varkens tft den mo len loopen. Wanneer in Europa zoo- iets gebeurde, zou men dc grutterij spoedig „de zwijnenstal" noemen, hetgeen geen reclame voor de firma zou zijn. In Australië schijnen do menschen er anders over te denken. Kerk en School NED. I1ERV. KERK. Beroepen te Eext c. a. (Dr.) do heer K. v. d. Kamp, cand. te Gronin gen. Bedankt voor liet beroep te Schild- wolde ds. J. Thijssen te Kantens. CHR. GEBEF, KERK. Bedankt voor het beiocp tc Baarn, Boskoop, Oud Beijerland en Zaom slag de lieer L li. van der Meiden, eind. te Loosdufnen.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 11