va» dood-nette menschen d3n op een gemaskerd bal, waar allen kernen om zich nu eens echt te amuseeren, ver ontschuldigd door liet kleine zwarte of groene, witte of roodo lapje, dat men masker noemt. Een paar mas kers, een treurige Pierrot, een pa thetische Uncle Sam, oen Carmen en een snoepig Markervrouwtje liepen uls expres vroolijk-docndcn door de corridors vol keurige monsohen in rok of avondtoilet. De muziek speelde on eenigo mas kers waren er maar, hoewel het houle publiek zeer on-Hollandsch was, was het er Hollandscb-stijf. Een aardig Scheveningatertje, dat zelfs het dialect volhield, deed erg haar best oen paar negers op te vroo- lijken, maar het gelukte niet. HET LEGER DES HEILS IN NEDERLAND EN iNüio. In een interview dat de nieuwe ..Ge neraal" van het, Heilsleger, Bram- vel l Booth, toestond aan eon redac teur van eon der Londensc'he bladen, sprak hij hoogst waardeoreud over do (hulp, (Tie hot work van het Leger op Java kreeg van de zijde der Noder- landseh-Indische regeoring. Naar aanleiding daarvan trachtte de HET3. correspondent te Londen van den lieer Booth iets meer te weten te komen omtrent den arbeid van het Leger in ons land en Indiê, en van hem te vernomen wat dienaangaande zijn verdere plannen waren. De ..Generaal" doolde echter mede, dat hij tlezer dagen zóó overkropt, was met werk, dat hij onmogelijk tijd kon afstaan voor verdere interviews, doch dat ik een onderhoud hebbende met den Commissioner Railton, van dien „officier" zeker allo-s zou verne men wat ik mocht willen weten en misschien nog wel zóó goed als van hem. „Generaal" Bram wel! Booth zelf. aangezien <lo heer Railton zelf het werk in Indié had gezien. Ten aanzien van de positie van het Leger in Nederland doelde de heer Railton mede, dat men aan het Lon- denache hoofdkwartier over dien ar beid hoogst tevreden was, en toen de journalist de opmerking maakte, wel eens gehooid te .nebben dat de voor uitgang van het Leger in ons land niet zoo erg groot was, zeide hij: Het ia niet te verwachten, dat het werk van het Leger in Holland zich thans zoo krachtig uitbreidt als Jaren geleden. Gij dient in aanmerking te nemen, dat hel Leger reeds sedert ja ren in uw vaderland vasten voet heeft in nagenoeg allo steden van beteeke- nis ,niaar ik kan u de verzekering ge ven, dat wij over den arbeid gJnds hoogst voldaun zijn. Wij zijn thans in Holland werkzaam in 95 verschillen de plaatsen en hebben niet minder dan Ut socialo instellingen, zooals readingshuizen, goedkoope workman® woningen, e.d., en niot minder dan 409 officieren zijn voor ons werkzaam. In den lnatsten tijd doet onze canal boat", dio over do wateren van Ne derland gaat en op die wijze tal van plattelandsplaatsen bezoekt, uitne mend werk Wij hebben over de be langstelling In onzen arbeid in uw land volstrekt niet te klagen en ik zou zeggen, dat wij niet minder te vreden zijn over hetgeen wij in Ned.- Indië, met name op Java, kunnen doen. vervolgde de heer Railton, ,wat do Ned.-Indische Regeering voor ons deed is buitengewoon, en door do erkenning die zij gaf aan onzen ar- -bcid, hoeft zij aun alle andere 1-tegee- ringon een prachtig voorbeeld geg-o- ven. Een belangrijke instelling op Ja va is ons tehuis voor zieken en ar men to Bogaugan bij Semarang, waar •wij een aantal Javanen en ook Chi- neezeu hulp verleend hebben. Maar het 111 ukwaurdigsle is ge weest dat do Regooriiiig een gostient Voor lepra-lijders te PeLuitoeugan, dat zij leeds jaren lang zelf beheerd had, een paar jaar geleden onder ons beheer hoeft gestold. De Europeesche doktoren doen cr nog hun werk, doch de gulieele verploogdienst en wat daar bij te jias komt, is aan ons toevertrouwd. De stichting heeft gemiddeld een goede honderd ver pleegden. Inderdaad, die waardeering van onzen arbeid in Indie is door ons steeds op hoogen prijs gesteld, en geeft ons den moed flink niet onzen arbeid in Indié door te gaan. Boven dien is het gevolg reeds goweest dat de Britsch-ludische Regeering sedert aan ons heeft opgedragen de hulp aan rmsdadipore in dat gebied te verloe ren. Daarnevens geeft de Ned.-Indische Rege-ering ous steun bij ons werk over geheel Java, door ons te voorzien van medicijnen, verbandmiddelen, e. d., die onze officieren kunnen gebruiken Lij hun verplegingsdiensten in de dorpen. Ecu grooten steun hebben wij ook in den Deense hen dokter Wil- lcy, die tot ons Leger behoort en die heol veel doet om dc lijders aan oog ziekten, op Java onder de inlandsche bevolking zoo talrijk te helpen. Onze zeer roekeloos van u om te.... Oh, wat kon het mij toen sche len riep Fairfax wild. Ik wist ik dacht ik was een moordenaar. Het leven was mij onverdragelijk. Deze dwazen arresteerden mij voor die mis daad en ik was blij, lk verwelkomde den dood. Wat kon het mij schelen, waarvoor ze mij ophingen Ik was schuldig, dacht ik, in ieder geval. Maar nu hen ik onschuldig. Dat moe ten zij gclooven. Ik moet hier van daan. Justus knikte. -- Zeker, zult vi dat, zei hij kalmce- reiui. Het zal slechts een quneatio van korten tijd geduld zijn. U moet na tuurlijk de waarheid zeggen, over dien naclU. Leg zooveel als noodig is 'uit, en u zal werden toegestaan vnj uit tc gaan. Maar eli vergeef mij, ik geloof, dat du man ons waarschuwt dat eh u wug moet, liet was waar. Do deur was openge daan. Mannen in uniform stonden buiten. Het onderhoud wus geëin digd. De cel van Fairfax wachtte hein En toen zukte den jongen man, die een uur geleden den dood had verwelkomd, neen, hom aangeroepen had, de moed in de schoenen. Red mij. Laten zu mij niet mee nemen. Zeg dan w at. Vertel ze, dat ,k onschuldig ben. Ik kan niet terug gaan, nadat het loven weer opnieuw voor mij opengesteld is. meetings op de „passare" zijn ook van I zéér groote beteokonis. Wij hebben op Java tiiuns acht velschillende corp sen, drie ambachtsscholen, twee such ringen voor zieken 011 tien stations in dorpen, waar geen eigenlijke meeting- zaal >s. Het is ons voornemen met onzen arbeid in Ned.-lndiu steens door te gaan. Sedert oom go maanden is ook het lepra-instituut op het eilandje Police Poliumet ouder ons beheer, ter wijl er ook sprake was te Kota Radja op Sumatra een lepralijders-gesticht te beginnen. Jammer dat onze „kolo nel" Govaer®, die zulk good work in Indië deed, door ziekte gedwongen is uuar Europa terug te koeren, hij is onlangs door „kolonel" De Groot ver vangen". „En weet gij ook wat de plannon van den nieuwen „Generaal" in lndió zijn?" vroeg ik. „Ik weet", antwoordde de heer Rail ton, „dat hot reeds lang besloten was in Indie verder to werken, aangemoe digd als wij zijn door den steun der Regeering. Behalve te Kota Radja is hot voornemen otis work allereerst uit te breiden tot Celebes en ook over een aanvang van het werk in Neder- laudisch Niouw-Guinea wordt reeds gedacht, en ik ben overtuigd, dut „Generaal" Bramwell Booth alles zal doen om dien arbeid te bevorderen „Of de nieuwe „Generaal" ook zoo veel zal reizen als zijn veder deed?" vroog *k. „Hij en zijn vrouw", antwoordde do heer Railton. „zullen zeker alle landen, waar het I.eger arbeidt, )>e- zoeken zoo spoedig zij kunnen. De Europeesche landen zullen eerst aan de beurt zijn, maar or zal noodzake lijkerwijze eenige tijd moeten ver- loopen, vóór zij Engeland zullen kun nen verlaten. Gij moet wel in het oog houden, dat wij door den dood van den ouden „Generaal", niet alleen hém, doch tevens den chef van den staf verloren, die thans „Generaal" is Zoolang nog niemand als chef van den staf is aangewezen en vóór het gebeurt moet ook nog eenige tijd vcr- ïoopen on vóór die zich in den in- nerlijkon arbeid zal hebben ingewerkt kan „Generaal" Bramwell Booth niet op reis gaan. Doch dat men hom zoo spoedig mogelijk in Nederland, en misschien ook wol eens op Java zal zien, waar zijn vader nooit is geweest, is buiten allen twijfeL" VISCHVERKOOP DOOR DE GEMEENTE. Er is reeds meermalen op gewezen, dat aankoop van visoli, een zoo be geerlijk voedingsmiddel, door de ge- gemeenten in het groot en voor lagen prijs, er toe zou leiden, dat ook min derbedeelden goedkoop zich daarvan zouden kunnen voorzien. Thans verneemt het Ubld. dat de Raad der gemeente Winschoten be sloten heeft, bij wijze van proef, tot den aankoop en verkoop voor reke ning der gemeente van vorscho zee- visch over te gaan. ONGELUK BIJ HET SCHIETEN. Bij het schijfschieten op liet schiet- terrein te Gouda, door militairen van het garnizoen, werd de soldaat Van K., aan het hoofd verwond, door het terugslaan van een huls. De man werd por brancard naar het militair hospitaal overgebracht. SCHIPBREUK. Zaterdagavond ia Ln volle zee tus- schen Urk en Elburg omgeslagen een schip, geladen met turfstrooisel. De opvarenden, twee broeders, wisten zich in de roeiboot te redden. Een plotselinge windruk deed het vaar tuig kantelen. De opvarenden be vinden zich te Elburg en doen, ge steund door den havenmeester, allo pogingen, eenig spoor van het schip te ontdekken. MISHANDELING MET DOODELIJ- KEN AFLOOP. Pietors, de man, die Zondagavond bij een snijpartij te Maastricht ge wond werd, is overleden. De dader, Lebon, heeft gedeeltelijk bekend. DE HAAGSCHK ASCHSTAAL. Naar aan de Tel. van welingelich te zijde wordt medegedeeld, ligt aan de Haagsciie aschstaal thans reeds 3003 kub. M. vuil opgehoopt, terwij! er eiken dag ongeveer 800 kuh. M. bijkomt. INTERNATONAAL CONGRES VAN H ANDELSBBDI EN DEN. Aan het slot van dat deel van het te 's-Gravenhage gehouden internati onale congres van handelsbedienden, heeft de vertegenwoordiger van het ministerie van landbouw, nijverheid Justus, aangedaan, weerde hem af. U moet wachten, mompelde hij. Heb een weinig geduld en alles zal ii\ orde komen. En de mannen leidden Fairfax weg. Vertel het haar, zei do jonge man, toen hij Justu3 voorbijging. Ver tel haar alles; en hij was verdwenen. Justus verliet de gevangenis met den hoed in een hand en niet de an dere zijn voorhoofd afvegende. Nou, nou, mompelde hij. Ik weet werkelijk nauwelijks, waar ik ben. Maar een zeer succesvol onderhoud. Zoo, zoo, dus dat is de verklaring van het geheim. Maar ik wou, dat die man, me nog een oogenblik langer tijd gegeven had. Er zijn vele dingen, die ik nog graag had willen ophelde ren. Maai, kijk eens, onze vriend, mr, Rike Oho u zoudt me wel willen vermoorden, niet waar, mr. Rike.... Justus stond plotseling stil, want daar voor hem, de trappen van de ge vangenis opstormende, ging de kleine advocaat zelf. Hij scheen vreesolijk opgewonden, zoodot hij bijna Justus passeerde, zonder hem te zien, Toen hij hem zag, stopte hij een oogenbiik en keek Justus aan, woest op zijn vin gers bijtende. Toen ging hij wat lang zamer verder de trappen op. Te laat, dacht Justus, wat Je plannen ook mogen zijn. en handel den heer Ysselstein een korto redo uitgesproken, waarin hij verklaarde met belangstelling de be raadslagingen van bet congres ie heb bengovolgd en overigens den afge vaardigden den raad gaf, niet stil te zitten in afwachting van wettelijke maatregelen, welke de positie hun ner vakgenooten zou verbeteren, daar overal de wetgeving uit den aard der zaak langzaam gaat. Verschillende afgevaardigden spra ken htm voldoening uit over de re sultaten door het congres bereikt en vooral bleek groote ingenomenheid met de wijze, waarop Mercuraua liet den afgevaardigden aangenaam en gemakkelijk maakte. Vervolgens weid het privaatcon gres gehouden, waarin alleen de or ganisaties, die deel uitmaken van het internationaal verbond, stem had den. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit zijn de na volgende pensioenen verleend, als aan J. A. do Bont, hoofd openbare lagere schooi, J 800 L. J. Berkhout, onderwijzer Idem, 717 ,T. M. van der Vegt, onderwijzeres idem, 620; D R. Keuzon-kamp, idem idem, 776 G. J. of J. G. Gonnella, idem bijzon dere school, 265J. van Rosmalen, bode arrond. rechtbank, 347 T. Lui- kens, idem, 92D. van Beesten, rijksveldwachter (brig.-majoor), ƒ514; mr. A. P. T. Eyssell, president van den Hoogen Rand dc-r Nederlanden, ƒ8000; Pli. Rank Lzn., directeur Rijksnormaallessen, ƒ268 en als on derwijzer Rijkskweekschool 1738 mr. C. de Wilt Hamer, districts schoolopziener, 1163 F. J. Heeris, directeur cener H. B. S. met 3-jarigen cursus, 13000 F. J. Kleyn, hoofdcor rector, met den parsoncelen titel van directeur der „Nederlandscive Staats courant", ƒ2128; P. C. üórlitz, onder wijzer Rijksnormaallessen, ƒ534; J. van Boxel, leeraar H. B. S. met 3-ja- ngen cursus, ƒ1211B. J. Bouwmees ter, idem, 1034 L. Bouman Jzn., idem, 2312K. Dijkstra, idem, ƒ2312; J. Ouwojau, praoparateur bij s Kijks Museum van natuurlijke historie, I3'.iG. Das, iichtwachter bij "s Rijks knstverliobting, 515; T. Vermeulen, ontvanger der directe belastingen, 2297 C. A. Heuvel, commies 's Rijks betastingen eerste klasse, 660 G. Akrijn, idem, 700 J. Croinbouw, idem, ƒ521; P. H. Cramer, biieven- en telegrambesteller, 456W. Blok, onder-liavenmeester, ƒ527; J. A. Walt- heer, Rijkshavenmeester, ƒ844; J. J. Dor, brievenbesteller, 408; M. Visser, kantoorknecht bij den post- en tele graafdienst, ƒ624; H. L. Visser, ad- sistent der posterijen, ƒ705 M. de Rooy, postbode, 349; J. Bestebreur- tje, idem, ƒ429; J. van Engelen, kan toorknecht bij dén telegraafdienst, 60S C. J. d© Breuk, directeur pest en telegraafkantoor, ƒ1852; J. Jahse, brugwodhter, 243 E. ten Have, kan toorknecht der posterijen, ƒ624; F. of F. S. van der Ley, postbode, 407H. de Vries, weduwe van den marinier oersto klasse J. Bootsgezel, ƒ125; A. E. Schllromer, wed. J. l'ijssen of Van Vudtit Tijsson, Rijksklerk eerste klas se hij 's Rijks belastingen, ƒ449; R, I. Dokluim, wed. J. A. Faber, comm.- 't.it, der P. en T., ƒ644; H. E. A. Per- seluert, wed. J. A. A. J ankergouw, Rijksopziener der spoorwegdiensten, 403; II. T. Keetoll, wed. G. van West, directeur van ©en postkantoor, ƒ690 (2. Dor, wed. F. Bredijk, lijnwaohter der telegruphie, ƒ259; A. M. C. Broens, wed. J. Timmermans, brie vengaarder, ƒ212; T. Hol, wed. J. Disco, commies 's Rijks belastingen, /2<8 N, E., M. L. E. en M. E. A.-Er- ikens, kinderen uit het huwelijk van nu wijlen den bode ter provinciale griffie van Limburg, J. M. Er kens mut nu wijlen .vl. 1. Gorissen, ƒ245; A. J. van Dusseiuüip, wed. M. J. (ie Wil ligen, ontvanger dor directe belastin gen, ƒ823 M. J. Linders, wed. M. van den Boog aart, brievenbesteller, ƒ285 W Klooster, wed. A. Dekker, sluis- knecht, ƒ204; H. Berkenbijl, wed. A. Siekman, onderwijzer aan een© open bare lagere school, 353 W. H. M. Peerboom, kind uit het huwelijk van imi wijlen het hoofd eener openbare lagere school A. H. Peerboom met nu wijlen W. M. C. H. Sprengers, 115 M. J. A. van den Donk, wed. Th. Ram, hoofd openbare lageyo school, 1035; M. H. Widdershoven, wed. G. van Hensberg, idem, 506 J. M. Mit- zo, wed. W. Peekema, idem, ƒ966; M. Nieboer, wed. T. Prins, idem, 575JTh. J., M. J. J. en A. J. Th. Ram, kinderen uit het huwelijk van nu wijlen het Iwofd eener openbare lagere school Th. Ram met nu wijlen A M. J- Jocheins, ƒ345. GEWEIGERD. Zondag werd in verschillende ker ken te Leeuwarden medegedeeld, dat de burgemeester toestemming tot den verkoop van de z.g. „Oranjebloem" HOOFDSTUK XXVI. Twee aangename gesprekk en. Ik geloof werkelijk, dat het ver tellen van het resultaat van zijn on derhoud aan die arme jonge dame, één van de plezierigste opdrachten zal zijn, die ik in den iaatsten tijd heb gehad, overpeinsde Justus, toen hij do gevangenis verliet en in de rich ting van Brook Street wandelde. En ik heb een idéé, dat zij ook niet on dankbaar zul blijken te zijn. En die ©li waarlijk innemende jonge man. Als ik hem van die plaats weg kan krijgen, waar hij nu uit wil, ver beeld ik mij, dat hij er ook op zal pas sen, dat ik bij al mijn ruoeite niet ver lies. Ja, werkelijk, ik geloof, dat ik mijn ochtend goed besteed heb. Maar pratende over eruit komen, mompelde li ij, hoe sta at het met dat mes t Hij zei, dat liet van hem was, en dat schijnt werkelijk zoo te zijn. Wat een roekeloos jongmensch toen I Ja, cr moet nog heel wat opgehelderd worden. Wij zijn nog niet aan liet ein de der raadsels, nog lang niet. lk moet hem morgen oprieuw te spreken krij gen en hem enkele belangrijke vragen doen. Maar, het groote ding is, dat hij Dr. Farge niet vermoordde, dat is *rtu zeker, en dus mouten zij hem laten op 31 Aug. heeft geweigerd. Zooals inon wcot, zou do opbrengst daarvan uitsluitend ten voordeoJe van do christelijke militaire tehuizen strek- kon. (L. Ct-) NEDERL. VEREEN. VOOR VOLKS- EN .SCHOOLRADEN. Gisterenmiddag werd te 's-Gravon- hage het 10-jarig bestaan van dc Nc- derl. Vereeniging voor Volks- en Schoolbadeu herdacht. De voorzitter, dr. Ruysch, wierp in zijn feestrede een blik terug op hot ontstaan der Veroeniging. Hel ledental steeg van 63 tot 820, waaronder 40 gezondheidscommissies. Mej. Douwes Dekker en do heer De Breuk worden als bestuursleden her kozen. Op voorstel van het bestuur werd besloten 1009 beschikbaar to stellen voor een verplaatsbaar bod, systeem Baikemare, ten einde bij propaganda te kunnen dienen. KOLONIALE STAATS BETREKKINGEN. Voor twee gediplomeerde apothe kers, die don leeftijd van 32 Jaren niet bobben overschreden, bestaat do gele genheid om 1>e worden benoemd tot militair apotheker der tweede klasse In het vaste korps van het leger in Nederlandse!)-Indié, onder verplich ting om den Staat gedurende een tijd vak van vijf dan wol van tien jaren in die betrekking te dlc-nen. Nadere inlichtingen zijn te vindon in de Staatscourant No .200. INTERNATIONAAL CONGRES VOOR ZEDELIJKE OPVOEDING. Dinsdag hield het Congres zich in de cersto plaats bezig met odministra tieve werkzaamheden. Mej. Dyserinck, secr. goueraal, las het rapport voor van het Neder- loruisch uitvoerend comité, dat van 1909 af dit tweede congres heeft voor bereid. Spr. legde den nadruk or op, dot het comité niet had gerekend op een zoo groot aantal bijdragen voor dit congres, ja zelfs dit niet had ge- wenscht. Toch moet men zich daar over verheugen, het getuigt van de groote levensvatbaarheid van de idee we ervan het congres uitging. Dit congres is een werk des vredes. Dit congres neemt geen hesluiten, maar zal toch resultaten hebben, om dat het inwerkt op den geest en het gemoed dor menschheid. Alom ver spreiden wij de gedachte: het kind heeft niet slechts een lichaam, maar eci ziel, waarvan de gevoelens kun nen worden ontwikkeld doch evenzeer bedorven. Karaktervorming is moge lijk. Wij allen kunnen hieraan op be- \..fte wijze medewerken. De verzameling rapporten aan het Congres uitgebracht, vormt een boek werk. waaruit blijkt, dut alle richtin gen de mogelijkheid hebben ingezien, dat resultaat tc bereiken. Toch mo gen de oogen niet gesloten worden voor de onverschilligheid voor de ze delijke opvoeding welke nog in vele kringen lieerscht. Daarom hoopt spr., dat ook de volgende congressen be zield zullen blijven door den geest van solidariteit on eenheid die dit congres gekenmerkt heeft. Want zóó alleen zal het mogelijk zijn do defi nitieve uèra te hor eik on van de zede lijke opvoeding. (Applaus.) Prof. Adam son uit Londen sprak over de wenschelijkhoid van hot op richten van con Internationaal Bu reau voor Zedelijke Opvoeding, dat dienst zou moeten doen als centrum van inlichting, niet een directeur en een staf van medewerkers, een eigen gebouw on een bibliotheek. De moeilijkheid van het vinden der benoodigde gelden bleek echter tot dusver onoverkomelijk. Spr. hoopte echter, dat het congres het comité zou bemoedigen om de volgende vier jaar krachtig voort te gaan met het voor bereiden van een dergelijk bureau. Aangenomen werd een resolutie om t' onderzoek en de voorbereiding voort te zotten. Daarop was aan de orde een motie voorgesteld door het Nederlaiulsch Uitvoerend Comité: a. De grondslag van de congressen voor ze>delijke op voeding zij dezelfde die ten grond slag ligt aan de organisatie van het tweede congres, n.l. het congres staat niet in dienst van eenig genootschap of partij, maar geeft aan allen die in zedelijke opvoeding belang «stellen, welke ook hun godsdienstige of ethi sche overtuiging, nationaliteit of ge zichtspunt zij, gelijke gelegenheid hun meeuiugen uit tu drukken en de ze met die van anderen te vergelij ken b. het deel van het congres is de werkzame medewerking le verkrijgen van allen, onverschillig van welk ras, natie of geloof, die belang stellen in de bevordering van het werk van ze delijke opvoeding. Na breedvoerig debat werd de mo tie mut aigeinoeno stommen aangeno men. (Applaus.) Bepaald werd, dat 't congres min stens eens in de 4 jaar bijeen moet komen. Het congres besloot de bepaling dur loopen. En daar hij nu bereid is. om zichzelf te helpen en ons hom te laten helpen, is het zeker, dat hij zich zal kunnen vrijspreken. Oh, ja, binnen oen week i6 hij vrij. Justus had eo' nangenaam onder houd met mrs. Neave verwacht, toen hij haar alles kwam vertellen, wat in de gevangenis gehoord was, hij had verwacht, dat zij dankbaar zou zijn, voor alles, wat hij gedaan had, maar hij was nauwelijks voorbereid op den stortvloed, waarmede de jonge wedu we hem overstelpte. lk wist, dat u slagen zoudt, mr. Wise, zei ze telkens Weer, lk wist, hoe knap u moest zijn, en ik voelde, dat u alles moest ontdekken en in orde bren gen. Arme, arme Carl, en wat vreemd van dien ouden man. Maar hoe kon hij denken, dat hij hem werkelijk ver moord had, die geen vlieg kwaad zou doen. Maar waarom laten zij hem er nu niet uit, mr. Wise? ilij heeft het toch niet gedaan Zij moeten gewe ten hebben, dat hij het niet gedaan heeft. Hij moet er nu dadelijk uitko men. Oh, ik verlang zoo naar heiu, oin hem op te vroolijken. De verstandige öogon van Justus vermeden die van de weduwe. Oh, natuurlijk, wij zullen hem er gauw uit hebben, zei hij, maar niet eh dadelijk. Vandaag niet. Er moe ten eerst formaliteiten vervuld wor den en door zijn verkeerd gedrag heeft plaats voor het derde congres over te laten aan het internationaal uitvoe rend comité. De algemeene secretaresse dccldo mede, dat het uitvoerend comité geen bindend besluit wilde voorstellen, doch dat vele lede van het comité do aanwijzing van Parijs wenschten. Na plichtplegingen werd het con- gres hierna gesloten. DE FRIESCHE LANDBOUW- FEESTEN. Tijdens de landbouwtentoonstel ling te Leeuwaixlen worden verschil- lende lezingen gehouden. Dinsdag spraken de hoeren C. Broc kom a over de „stamboeken", J. Pa ls- nm over .slieren en fokvereenriigiu- gen", J. Mesdag over „controlever- eenlgingen." PLAN 1913. Bij het voorloopig comité te Nijme gen tot verwezenlijking van het Plun- 1913 aldaar bestaan overwegende be zwaren tegen een nabootsing van de Casa di Pausi t.- Poiripeji, zoodat dit plan is losgelaten. In een vergadering van dit comité is besloten aan belang stellenden gelegenheid to geven voor stellen van een nieuw plan vóór 15 September bij het voorloopig comité in te zenden. NEDERLANDSCHE VEGETARIERSBOND. Uit het jaarverslag van den Neder- Iandschen Vegetariërsbond blijkt, dat het getal gewone leden in het. afgeloo- pen jaar met 24 vermeerderde en dat der buitengewone leden met 4 vermin derde, zoodat de Bond thans telt 638 gewone en 259 buitengewone leden. Het ledental stijgt steeds langzaam, niettegenstaande in het algemeen met voldoening meer waardeering van de vegetarische beginselen, ook in medi sche kringen, kan worden geconsta teerd, zoo meldt liet verslag. Se storm. Er komen nog vele stormborichten. De voornaamste laten we hier vol gen: T e 's-G ravenhage. Uit Den Haag wordt gemeld De schade in het Bosch aangericht is minder groot dan op 3*3 September, maar toch zijn ruim 100 groote boo- men gevallen. Do meeste bij de plaat sen, die de vorige maal ook het ergst geteisterd werden de achterzijde van het Malieveld en de omgeving van de Tent. Daar liggen ze weer op rijen en steken de zwarte aardkluiten somber omhoog. De Leidsche weg is geheel versperd de Boorlaan bleef vrij, de storm velde alleen hoornen aan do zijde van den Hertenkamp. De hoeveel heid grond, dier de wortels verschon- den, is over het algemeen heel wat grooter dan na den drogen zomer van 1911. Dg vele regen van de laatste we ken heeft den bodem vaster gemaakt en zoo konden de hoornen beter weer stand bieden aan de kracht van den etorm. Vielen ze echter, dan werd ook een groote kluit uit de aarde gerukt. Du omgeving van het Bosch is niet verschoond gebleven. Aan den Wasse- naarschen weg zijn 5 boomen gesneu veld en langs den Raam weg lagen er evenveel op de rails van de stoomtram. Aan de Koninginnegracht vielen er te water en op den Nieuwen Uitleg woei er een naar de overzijde en ligt uls een brug over het water. Het Voor hout kwam er vrij goed af, maar op het Plein zijn er twee omgewaaid. De verkooptentjes aan het strand hebben slechts weinig van den wind te lijden gehad, meer van het hooge wa ter, dat 's nachts om 3 uur tegen do duinen stond. De linnen tentjes zijn omgewaaid en tegen den muur gewor pen. Het Tiadmaterieel bleef behou den, daar men, storm verwachtend, het zooveel mogelijk op den strand- muur in veiligheid gebracht had. Van de electnsohe centrale to Sche- veningen woeien twee torentjes af. Een „Tel."-medewerker schrijft uit 's-Gravenhage: Tijdens den geweldigen storm, die in de residentie loeide, had in Hotel Victoria een paniek plaats. Toen om streeks 3 uur "s nachts een der dakra men van een plat dak iustortto, maakte dat zulk een geweldig geraas, dat de logé's der 3e en 4e étage min stens dachten aan een op handen zijnd gevaar. Met de allergrootste haast zagen wij dames en hoeren hun kamers verlaten, met zich ineedra- 'gend hun sieraden en kostbaarheden. Vooral onder een Maleische familie, pas uit Indiê gekomen, heerschte ge weldige consternatie. Een der kinde ren liep weg in haar nachtjapon en voerde met zicheen paar glacé handschoenen, haar kostbaarste schat. Gelukkig bleek er alleen la waai, doch geen gevaar te bestaan, zoodat een uur later het geheele ho tel weer even rustig was als voor heen. hij de zaken niet eenvoudiger ge maakt. Mrs. Neave werd bleek, terwijl do glimlach om haar lippen verdween. Oh, maar er is toch geen gevaar meer zuchtte zij. Hij zal nu zeggen, dat hij het niet gedaan heeft.. Hij is bereid zich te verdedigen. 'Het is toch zeer zeer eenvoudig nu. Zeer, zei Justus, terwijl hij aan het mes dacht en aan de gevaarlijke weigering van den jongen man, om zijn identiteit te bevestigen en eenige inlichting te geven met betrekking tot de omstandigheden, waarin hij gear resteerd werd. Zeer eenvoudig. Maar, zooals ik reeds zei, er zullen zekere formaliteiten veivuld moeten worden. Maar wees niet bedroefd, mevrouw, vervolgde hij, toen hij tranen in haar oogen zag opwellen. Het voornaamste is, dat hij nu alles wil vertellen. De rest is slechts een quaestie van tijd. Maar nu ga ik naar mijn kantoor te rug, om" te bedenken, wat er nu het beste gedaan kan worden, en welke stappen ik nu moet nemen. En zijn cliënte verzoekende vroolijk te zijn, vertrok de nt. Natuurlijk zou de beste manier, om Carl te bevrijden, zijn, den werke- Iij'ken moordenaar in handen der poli tie te leveren, dacht hij, terwijl hij het huis verliet. En ik geloof, dat ik dat zou kunnen, want als mr. Rike zijn vriend den dokter niet vermoord heeft. De tweede aanval op t I I a a g s c li e Bosch. Do Hbld.-corresp. schrijft Het is niet zoo massaal als verleden jaar, maar hut is toch nog erg genoeg in 't Ilaagsche Bosch. Wij spraken toen van een slagveld, met het oog op de lange gelederen en de groote groe pen, waarin de boomen geveld lagen. Ditmaal doet dc uitwerking van den storm in ons Bosch meer denken aan 't effect van een feilen aanval in een guerilla, waarin de slachtoffers meer verspreid vallen Ze liggen er toch ze ker weer bij honderden cn trouwens hier en daar ook bij bundels. Het ergst is 't aan den Koekamp bij de boschwochterswoningvervolgens achter het Malieveld, juist achter het verleden jaar neergevaagde groote stuk, en verderop langs de hoofdwe gen in do lengte richting, het Kerk. pad en den Leidschcweg. Opmerkelijk is het, dat alle boomen gevold liggen In dezelfde richting als verleden jaar. Blijkelijk Is de aanval eerst gelukt toon de storm uit het zuidwesten noordelijk opliep, en liet arme Ilaagsche Bosch opnieuw kon aangrijpen aan zijn meest opene zij de. Het Etaatshosclibeheer, het Roocie Kruis in deze oorlogen, dat do over blijfselen van 30 September nog niet geheel had weggewerkt, kan nu weer ilieginnen. Als 't nu maar iets meer wil letten op het belang van spoedig be rijd- en begaanbare wegen cn zich niet al te zeer wil verdiepen in 't keurig op stapelen van het hout. Ook op andere plaatsen, vooral langs den Ouden Scheveningschen Weg en op *t PJein is er weer droevig gedund en het tram- en telefoonverkeer zijn niet zoo erg als verleden jaar, maar toch in belangrijke inate, gestoord. Zoo is het effect in Den Haag van deze opperste karokteruiting de3 on volprezen zomets van het jaar 1912. Het rijketoezicht over het ilaagsche Bosch schutte het cijfer der ditmaal gevallen boomen oj> pl.m. 500. K o u i k 1 ij k e belang stelling. II. M. de Koningin heeft, vervuld met iwlungstollerdeu zorg, zich laten inlichten over do gevolgen van den storm voor Den lluag en de visschers» vloot te Scheveningeu. Te Loosduiuen. Te Loosduinen heeft de storm duizenden broeiranieu stuk geslagen en dus Voor even voel guldens schade aangericht Dan zijn meest alle na- tuiirióinaten, snij- en pronkboonen verhield. Du appels en peren zijn on geveer ulle afgeschud eu liggen bij bóopen onder de boomen eu... in da vaarten daarnaast, waai' ze door de jeugd worden opgovisciit. Tal van boo men, die bij den Septemberstoroi sclieef stormden, zijn nu omver ge rukt. Up en om de begraafplaatsen Oud- en Niuuw-Eik en Duinen, zijn tal van de zwaarste boomen omge rukt. Eenige liggen dwars over de breede scheidihgsvaart, als wilden z» beide dooiLenvelden vereeriigon. Aan de kust is de nieuwe draaibare lighai van het itotterdanisch Kinderzieken huis omlaag gesmakt van het duin. Van de zestien badkoetsjes heeft men fragmenten van elf stuks hier en daar verstrooid weer gevonden, Van het groot aantal badstoelen zijn er nog twee over. De andere zullen elders wel weer aanspoelen. In do groote eetzaal van het badhotel werden do groote ruiten ingedrukt, waardoor al het glas en porcelein in het buffet aan scherven 4'ing. De zee stond 's nachts te drie uur hoog tegen het duin, een ivoot of vier boven het strand, toch is van het duin weinig afgeslagen. T e K a t w ij k. Ook te Katwijk aan Zee is heel wat schade aangericht. Op het strand zijn alle badstoelen in zee terecht ge komen. Badkoetsen zijn van hun ipluuts gerukt en vernield. Maar wei nige van deze wagentjes zijn ge spaard. Van de rij vcrverschiugstent- jes is er bijna geen blijveu staan. Bij t uaubreken van den dag vond men deelou en bolken ervan op 500 M. af stand. Het was een ware ruïne. Van ouzo visschers kannen we nog geen berichten hebben, wel is ieder te Kat wijk erg verlangend iets van de vloot ln Utrecht en omstreken. Omtrent den storm in Utrecht en omstreken schrijft de Utr. CL; Boomgaarden zijn gedeeltelijk ver woest. Prachtige, kostbare vruchten, dio hingen aan buigende takken, zijn afgerukt, liggtm, om te verrotten, in het drassige gras. De pachters kijken mut spijtige OOgen. Wie zul dat boia- len....? Landerijen staan blank. Rijd met dc traui nuur De Bilt en zie, wat een water .Rechts van de forten is er geen weiland meer. Alles water, water.... Du koeien waden tot aan de knieën in het nat. De zon spettert ai en toe goud vlokken op do rimpelende vlakte, als of ze spot met al dien jammer en. al die ellende. Bij fort Vossegat zijn mussclien dan heb ik het gedaan, dat is mijn mecning. Ik kan echter tot morgen ochtend niets doen, en dan moet ik weer een onderhoud met mr. Fairfax hebben, en hél juiste hooren van dien avond en dat mes. Dan kan ik aan het werk. Ik begi i.tp niet, Waarom mr. Rike naar de gevangenis terugging. Een laatste poging om mr. Carl to spreken, denk ik. Maar hij deed beter er niet te vaak naar toe le gaan, an ders kan hij er wel eeus blijven. .luslus zou echter vóór den volgen den morgen dc reden hooren, waarom do kleine advocaat, weer naar do ge vangenis gegaan was. V\ ant, na een kiuitoormiddag, pein zende doorgebracht lo hebben over do nieuwe situatie, werd zijn aandacht getrokken door een der avondbladen, welke in het opschrift een verwijzing liet zien naar een nieuwe ontdekking aangaande den moord van Tower llill. Justus kocht do courant gretig, en dook in een portiek om den inhoud te verslinden. Hijzelf wist van velé ontdekkingen in den Tower Hill moord af, doch hij vermoedde dit met van de couranten cn hij was er erg benieuwd naar, wat zij zouden ont- dokt hebben. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6