NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang, No. 8954 Verschijnt dagelijks, bahalva op Zon- en Feestdagen. donderdag 29 augustus i9ia a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V ERTENT IÉN: pep drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cis.: iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem l-M a$!i Haarlem van 1—5 regels/l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Hij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) !"?9 V Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederlandl.fo (P/jT y$S| 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant. Afzonderlijke nummers0.02 H j 3acJ 1SSdÉNwV <1 A n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37^4 VvAj Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53» de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne I2. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 30 AUGUSTUS. Muziek in den HouL Schouwburg: Bioscoopvoorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. Hotel Duin en Daal, Blocmendaal: Concerten. Bennebroek: Gemeenteraadsvergo- dering, 8 uur. Stadsnieuws Om Ons TIeen. In het Tweede Blad'van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Reisherinneringen" (11), in de ru briek Om Ons Heen. KONINGINNEDAG. De feestelijkheden, die de vereend- ging „Koninginnedag" ditmaal ge organiseerd heeft, vormen een lange lijst op de groote programma's, die al in de stad zijn verspreid. 's Morgens, 's middags en 's avonds zal de stad feesten, 't Begint om half negen, vroeg In den morgen, niet de traditioneel© koraalmuziek van den toren der Groote of St. Bavokerk. Na die officieel© opening van den dag vangt de eigenlijke feestviering om negen uur aan in den Hertenkamp. Do 3000 kinderen die daar deelnemen van liet groote kinderfeest, gaan in jptocht er heen. Tusschen twaalf en drie uur 's middags is de feestviering gewijd aan de muziek. "Want na de carillonhespe- ling heeft om 1 1/4 uur het feestcon- eert in de Groote Kerk plaats, waar mevrouw B. Hengeveldvan Hasselt, de violist Sam. Swaap eu onze Haar- lemsche organist Louis Robert als solisten optreden. De „muzikale wandelingen," die zeker veel tot de algemeene feest stemming zullen bijdragen, beginnen ©m half drie met 'n tocht van de Hon- gaarsche kapel, die om kwart over drieën weer uitgaat en daarna om 5 uur door een muzikale wandeling van „de Harmonie" wordt gevolgd. Het Haarlemsch Muziekkorps concer teert op de Groote Markt. Inmiddels worden "s middags can drie uur de volks-spelcn in den Her tenkamp gehouden. Mastklimmen, gecostumeerd boegsprietloopen, ton- steken en wat dies meer zij, staan op 't programma. 150 padvinders gaan in kampement, zullen tenten op slaan, 'n keuken bouwen en verschil lende andere oefeningen uitvoeren. Boven dit alles stijgt Fr&uledn Margaretha Baumgart, uit Frank furt, per luchtballon op. Het avondfeest begint om acht uur, in den Hertenkamp. De R. K. ver eeniging lot verbetering van den Volkszang, geeft een concert, wordt begeleid door de „Harmonie" die zelf ook nog concerteeren zal en de Mij. voor Artistieke Cinematografie organiseert een bioscoopvoorstelling. Bij 't bal champètre musiceert weer de Hongaarsche kapel, en een schoon vuurwerk zal dit groote feestpro gramma besluiten. Waarlijk, de ver- eeniging Koninginnedag heeft een groote feestviering georganiseerd, die Haarlem Zaterdag zal maken tot een oord van jolijt en feestvreugde! DE JEUGD. Verleden week moesten een aantal ruiten 't ontgelden in 'n leegstaand perceel in de Jan Nieuwenhuijzen- straat, waar men nu planken voor gespijkerd heeft. Thans zijn weder eei ige ruiten van een venster in het zelfde perceel ingeworpen. Wanneer er niet spoedig een eind gemaakt wordt aaa deze baldadigheid der jeugd, blijft er van het heele perceel niets over. Geslaagd. man, van hier, voor teekenakte M. O. do heeren W. Bagtman en J. Dorge- loo. O n d e r w ij s. Tot onderwijzend personeel aan de handelsdagschool te Alkmaar zijn o. a. benoemd voor Engelsch niej. L. v. d. Linden te Haarlem, en voor natuur wetenschappen de lieer D. A, Wittop Koning te Bloemend»aL Instantanées. Vraaggesprek ran den i MET DEN STADS-BIBLIOTHE- CARIS. Wij brachten gisteren een bezoek aan de Stads-Bibliotbeek, die zooals men weet voortaan ook Maandag- en Dondordagavonds van 7—1U geopend zal zijn. In bet kamertje van den bi bliothecaris, dat zich terecht niet schaamt over het aanzien van een doorgangsvertrek voor boeken, trof fen wij den heer Rutgers van der Loeff, die ons begroette met „U komt zeker naar de electrisclie verlichting kijken". Niet alleen, ik wilde u ook vragen voor wie u denkt, dat het nieuwe licht hier 's avonds schijnen aal. „Voor u en honderd anderen, die ,de moeite willen nemen, de oude steenen trap op te klimmen en in de leeszaal d&t na te lezen of d&t te vra gen, wat zij weten willen. Behalve voor studie, inzien van tijdschriften, voor het rustig lezen van een boek, het doorbladeren van allerhande plaatwerk, geeft de leeszaal vooral gelegenheid tot het ontvangen van verschillende inlichtingen. Daartoe staan onvermoeid en altijd bereid de reeksen woordenboeken, encyclope dieën, hand- en adresboeken, atlassen en dergelijke ten dienste. Wie het ver langt wordt mondeling wegwijs ge maakt. in al deze zwijgende gidsen, of ingelicht door de ervaring, die het bubliotheekspersoneel tot veel-wetende informatoren heeft gemaakt." Het heeft u dan zeker niet gespeten, dat de Gemeenteraad onlangs op voorstel van den heer Visser heeft vastgesteld, dat ook 's avonds de ge- lieele bibliotheek ter beschikking van het publiek zou staan „Toch weL Ook ik ben in beginsel een voorstander van zoo gering mo gelijke beperking in de uitleening van wat de bibliotheek ter beschik king heeft, maar er bestonden m. verschillende bezwaren, om al dade lijk de avondregeling op dezelfde leest te schoeien als de gang van zaken overdag. In de eerste plaats de aard der boekerij. De Stads-Bibliotheek is in haar huidigen toestand geen open bare bibliotheek en leeszaal in den zin, dien men tegenwoordig aan de zen titel hecht. Ware dat wel zoo, dan zou niemand er aan denken om ook maar één enkelen avond der week de inrichting gesloten of de uitleening binnen perken te houden. Bij de hier te lande bestaande openbare biblio theken, en leeszalen toch 2ijn de avonduren het drukst, met name door de uitleening van ontspannings lectuur, die gewoonlijk 50 p<Jt. van de uitgeleende boeken uitmaakt." Ik meende, dat er ook op de Stads- Bibliotheek nogal romans werden uit geleend uw laatste jaarverslag spreekt van 40 op de 100 boeken „Ja, ongeveer 35 pCt. ontspannings lectuur, niet alleen romans. Maar onze min of meer wetenschappelijke boekerij is op dit soort boeken niet in gelicht, kAn dat ook niet. En nu zal juist de avond-openstelling aan de liefhebbers van roman-lectuur gele gen komen en verwachtingen en ver langens opwekken, die op teleurstel ling moeten uitloopen. Een ander be- zwaar (dat hiermee samenhangt) te gen een volledigen uitleeningsdienst op avonduren, is gelegen in het per soneel, dat op één ambtenaar bere kend was, die toezicht zou houden in de leeszaal en de bureau-diensten waarnemen." Hoe bedoelt u dat laatste „Wel, er zou 's avonds gelegenheid zijn geweest boeken en tijdschriften mee naar huis te nemen, die men öf te voren had aangevraagd, óf die, als gemakkelijk uit de gangkasten te krij gen, eveneens konden worden ge leend, o. a. alle tijdschriften, vele aardrijkskundige werken en de boe ken over Haarlem en zijn historie. Eu deze administratie zou voor den aan wezigen ambtenaar niet te zwaar zijn geweest. Maar nu moet deze eenling, als het publiek er naar vraagt, ook boeken haten uit bet magazijn of van een der zolders, waar o. m. de Staats couranten en de Bijvoegsels staan. En al zal het voorloopig niet zoo'n vaart loopen, de mogelijkheid be staat, dat toezicht en uitleening er onder zouden gaan lijden." Is in het boekenmagazijn en op de zolders sedert licht aangebracht „Neen, wij zullen het daar beproe ven met draagbare electrische lan taarns. Toen de Gemeenteraad ook deze boekruimten ten dienste van de avondbozoekers wenschte, was de electrische leiding in leeszaal en gang reeds gereed, en ik vermoed, dat liet nogal wat kosten zou om die thans naar de overige gedeelten van de bi bliotheek uit te breiden." Denkt u zich met die lantaarns te kunnen redden? „Ik kan het u niet zeggen, we zul len de proef nemen. Blijkt het onvol* doende, dan mag ik niet nalaten om andere lichtbronnen te verzoeken." Voor den ambtenaar, die den avonddienst waarneemt, heeft de Raad een salarisverhooging toege staan. Mag ik hieruit afleiden, dat de bemoeiingen van den bibliotheca- rich zich niet zullen uitstrekken over de meerdere openstelling „Geenszins, ik stel er natuurlijk prijs op, den geregelden gang van den avonddienst na te gaan cu te bevorderen, en zal ook zeker dikwijls aanwezig zijn. Zooals u ziet hier wees de heer Van der Loeff naar een van den zolder afhangend lampje ik heb hier in mijn kamer ook een 50-kaarsje gekregen." Met hoeveel lampen is de geheele verlichting aangobraoht „Kijk u zelf maar, daar op het portaal en in de gang hangen er een drietal, waarvan er 2 beneden aan de trap kunnen worden bediend." Bij de deur, die toegang geeft tot de leeszaal, bevinden zich drie knop pen, waarmede naar gelang van lichtbehoefte de 7 Philips-lampen in verschillende combinaties in werking kunnen worden gesteld. De eenvoudi ge apparaten met groene kapjes doen wel wat vreemd in de stemmige oóderwetsche zaal en de kaarsen- kTcon voelt zich niet op haar gemak tusschen al die nieuwlichters. ,,'t Zal er 's avonds wel gezellig zijn", meende de bibliothecaris, ,.en een ware uitkomst zullen de licht bronnetjes vooral zijn op donkere na jaarsmiddagen, als één handbeweging hel twijfelachtige daglicht kan uit schakelen." Hoe lang zit de bibliotheek hier al? vroeg ik bij het heengaan. „Ruim 200 jaar, in het Prinsenhof wel te verstaan, hoewel de Biblio theek in den Franechen Lijd heel wat lange jaren in ballingschap ergens in de Zoetestraat heeft moeten doorbren gen. Aan haar wedergeboorte om streeks 1820 is onafscheidelijk de naam van Abraham de Vries verbon den, die lot 1862 bibliothecaris was." Had in die jaren ieder vrijen toe gang Lot de boekerij, zooals tegen woordig „Ja, maar de uren waren zeer be perkt, 2 maal in de week van 10—2, later geloof ik van 2—4. Eerst onder hel bibliothecariaat van Mr. Just. En schedé werd het 4 maal in de week een middag, en eindelijk in 1899 on der zijn neef J. W. Enschedé stelde de Rand een dagelijksche openstelling tvast van 10—4." Ik hoop, dat de Bibliotheek pleizier beleven zal van de nieuwste regeling. „Ik ben er niet bang voor", besloot onze inlichter. SPOOR- EN TRAMWEGPERSO NEEL. Men schrijft ons: Door de afd. Haarlem van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegper soneel is aan den Raad van Beheer van de Electr. Spoorw. Maatschappij verzocht loonsverhooging voor het werkplaatspersoneel, periodieke loon regeling voor de wegwerkers, toeslag op het loon aan de hulp-eonducteurs gedurende de wintermaanden en hoo- gere vergoeding aan conducteurs, die soms dienst doen als wagenvoerder of halte-chef, waardoor emolumenten worden gemist. Er wordt in het schrij ven op gewezen, dat reeds het vori- ge jaar aan den voorzitter van dit.i college, tevens bedrijfsleider, het- zelfde verzoek is gedaan, waarop nimmer antwoord is ontvangen, wat men hoopt nu in elk geval te mogen ontvangen. Er wordt verder op gewezen, dat de loonregeling die October 1911 is ingevoerd aan het werkplaatsperso neel de mededeeling bevat, dat het loon zal worden berekend naar den plaatselijken loon standaard; in ver band met anciënniteit en bekwaam heid, terwijl nu blijkt dat de E. S- M. ongunstig te voorschijn komt in ver gelijking met de loonen, die elders aan soortgelijke werklieden betaald worden, ondanks den zeer langen diensttijd van sommigen. Voor de wegwerkers bevat die loonregeling wel een maximum van 14, maar nie mand hunner geniet het, weet zelfs niet wanneer hij er voor in aanmer king komt. Ook voor de andere groe pen is het verzoek toegelicht. MUZIEKUITVOERING IN DEN HOUT. Vrijdag30Aug. 1. Marsch und Chor. a. d. Oper Rienzi, Wagner. 2. Ungarische. Ouverture, Gross- mann. 3. Tanzmusik a. d. Oper Die Ver- ka uftc Bra ut, Smetana. 4. Fantaisie a. d. Oper Der fliegeude Hollander, Wagner. 5. Ouverture La Muette de Portici, Auber. 6. Grande Fantaisie de l'Opéra Ham let, Thomas. 1. Valse de Ballet La Bello aux Bois Dormant, Tschaikowsky. 8. Telefunke Potpourri, Moreno. STUKKEN VAN DEN RAAD. HOTEL ROOZEN. De vroegere eigenaar van dit ho tel, de heer H. Scholten, had grond van de gemeente in huur, welke huur met December 1914 afloopt. Dc tegen woordige huurder en exploitant, de heer A. L. Roozen, wil belangrijke verbouwingen en verbeteringen aan brengen, waarom hij vraagt de huur oo zijn naam over te schrijven en dan voor 40 jaar te doen gelden. Mocht de gemeente het juister achten de huur aan te gaan met dc eige naar van 't hotel, den heer Scholten, dan is deze daartoe ook bereid. B. en W. stellen voor de huur aan te gaan met den heer Scholten tegen f 400 per jaar. B. en W. willen even wel de gemeente niet langer dan voor 20 jaar verbinden. DE HERHALINGSSCHOOL. Het aantal leerlingen, aan de Her halingsschool ingeschreven voor den nieuwen cursus, zal tengevolge heb ben dat er negen vermoedelijk wel tien klassen moeten worden ge vormd. Wijl het reglement voor die school slechts de vorming van tweemaal vier klassen toelaat, zal öf tot wijziging van de desbetreffende bepaling in art. 7 moeten worden besloten, öf tot op richting van een 2e herhalingsschool moeten worden overgegaan. In overeenstemming met het advies van den Districts-schoolopziener, mee- nen B. en W. in overweging te moe- j ten geven slechts tot reglemtns-wijzi- ging te besluitende opening van meerdere herhalingsscholen verdient, krachtens vroeger opgedane ervaring, voorloopig geene aanbeveling. De uitbreiding van het aantal leer lingen en klassen zal ook met zich brengen, dat het Hoofd, met de lei ding van en het toezicht op het onderwijs belast, zijne administratie ve en andere werkzaamheden nog meer zal doen toenemen. B. en W. vestigen de aandacht er op, dat die bemoeiingen toch al ver meerderd zijn, sedert in 1909 het aan tal herhalingsscholen van drie tot één is teruggebracht. Aan die eéne school is het aantal leerlingen gaandeweg grooter gewor- geworden maar is niettemin de beloo- ning, die tijdens het bestaan van 3 scüülen voor ieder der Hoofden op 100.bepaald was, dezelfde geble ven. Daarom stellen B. en W. voor, om, ter betrachting van de billijkheid, thans ook de belooning van het Hoofd ais zoodanig te herzien. Met het oog op den veranderden toestand wordt het door hen alles zins wenseliclijk geacht, die beloo ning van 1100 op 300 te brengen. VERHUUR VAN GROND. B. en W. stellen voor aan L. Wij- nands te Lisse weer voor 3 jaar in huur te geven een stuk grond aan de Leidsche Vaart, voor een opslag plaats. De huurprijs bedraagt ƒ4 per jaar. VERBREEDING BROUWERS VAART. B. en W. stellen voor aan J. van Hooff 4450 vierk. Meter grond aap te koopen voor de te verbouwen pcr- ceelen 28-30, ter verbreeding van den weg aldaar. De prijs is 12 50 per vierk. Meter. KINDERKOOR „VOORUITGANG". Gisterenmiddag had voor de eerste maal dc repetitie plaats van het kir.derzangkoor, opgericht door de Coöperatie „Vooruitgang". Ongeveer zestig kinderen maken nu alreeds deel uit van het koor, terwijl nog een groote ledcnaanwas is te verwachten. Het aantal zou nu reeds grooter zijn, doch 't bestuur laat geen kinderen toe, die den leeftijd van tien jaar nog niet hebben bereikt. N e lL H e r v. Diaconie. De Diakenen der Nederd. Herv. Ge meente hebben eer aanvang gemaakt met hun jaarlijksche inschrijving om financieelen steun te vragen ten be hoeve van het Diaconiehuis in de Jans straat. In het afgeloopen jaar bedroeg de bevolking gemiddeld 140 personen. GEHEEL-ONTHOUDING. In de oensdagavond gehouden ver gadering van de afdeeling Haarlem der Ned. Ver. tot afschaffing van al coholhoudende dranken, werden door den voorzitter, den heer Reinalda Jr., eenige leden, alsmede adspirantleden, verwelkomd. Na eenige mededeelingen bracht de heer Edens, namens de afgevaardig den ter algemcene vergadering, ge houden 29 Juli 1,1., in het Brongebouw, alhier, versla.; uit van de gehouden besprekingen. Na eenige besprekingen over de Colportage-commissie, die in hoofd zaak colporteert met de uitgave dor Ned. Vereeniging „De Blauwe Vaan", gaven een aantal leden zich op voor dit oolportage-werk. Na de pauze kwam in behandeling I de bespreking van de stellingen, ver dedigd door den heer F. U. Schmidt, hoofdbestuurder van de Ned. Vereen., op de vergadering, gehouden den avond te voren, van de jaarvergade ring, en alhoewel daarover geen be paalde voorstellen waren aangenomen was toch besloten, dat de afdeelingen i ndezen geest werkzaam zouden zijn. Namens tiet bestuur werden daar omtrent eenige besprekingen gehou den. De voorzitter en de 2e-voorzitter gaven er een uiteenzetting van hoe het bestuur meent, dat deze stellingen voor de afdeeling Haarlem moeten worden uitgewerkt. De stellingen be treffen in hoofdzaak de werkzaamhe den voor de jeugd, zooals het houden van alcoholcongressen, het organise ren van gezellige avondjes voor de zeer jeugdige personen voor zoover daar al niet reeds in voorzien wordt door de Nederl. Onderwijzers-Propa- gandaclub. en vervolgens de oprich ting van een arlspirantafdeeüng. die geheel zelfstandig als onderafdeeling zal werkzaam zijn. Door een der leden werd daarop een en ander nog duidelijker aange stipt en na ruime bespreking werd aan het bestuur de opdracht gegeven,! werkzaam te zijr. in den geest \an het gesprokene en daar spoedig mede aan te vangen, opdat reeds dezen winter een en ander wordt uitgevoerd. Alsnu kwam ia bespreking de uit- noodiging dor S. D. A. P. tot deelne ming aan de bctooging voor Algemeen Kiesrecht a. s. Zondag te houden, aani de betooging te houden den avond vóór den Rooden Dinsdag, Maandag 16 Sept. a. s-, en aan den Rooden Dins dag op 17 Sept. a. s., tot het zenden van een afgevaardigde naar Den Haag. Door eenige leden werd hier over het woord gevoerd en allen we zen op het belang van den alcohol- strijd in verband met het algemeen kiesrecht, te meer daar de Ned. Ver. een vereeniging is, die ijvert voor wet telijke bepalingen en local option (plaatselijke keuze). Besloten wcr dtot het zenden van één afgevaardigde naar den Rooden Dinsdag en toi deelneming aan de twee andere betoogingen. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer Reinalda Sr., vaandrig der al- deeling. Tevens werden de leden opgewe kt, allen deel te nemen aan deze betoo gingen. Na nog eenige besprekingen sloot de voorzitter de vergadering. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Een flinke verbetering. Zeker hebben vele reizigers, die per spoor te Hoofddorp arriveerden en daar eenigen tijd, vaak een kwar tier, moeeten wachten, het onaange name er van ondervonden om onbe schut, dus blootgesteld aan regen en wind, eenigen tijd op het open per ron te moeten vertoeven. Hierin zal verbetering gebracht worden, door midden op het lange perron een soort „abri" van pl.m. 9 Meter lengte, te plaatsen, waar wach tende reizigers een beschutting zul len vinden. We wij'felen niet of deze verbete ring zal met vreugde worden be groet Opnieuw weggeloopen. De 19-jarige regeerinigsjjongen J. de G. door de vereeniging „Onze Tuin" uitbesteed bij den smid J. Kroon aan den IJ weg alhier, verliet een paar maanden geleden heimelijk de woning zijner pleegouders en vluchtte naar Duitsohtand, vanwaar hij toen aJ spoedig moest terugkec- ren wegens gebrek aan goede papie ren. Thans is irij opnieuw verdwenen, zonder dat men iets omtrent zijn heengaan weet, zoodat hij waarschijn lijk weer aan zijn oude zwerflust heeft toegegeven. lem eens te moeten inlichten, h o c de gemeente als werkgeefster, het regle ment harer werklieden toepast. Hetgeen hier medegedeeld wordt, slaat hoofdzakelijk op het Gas- en Electriciteitsbedrijf. Op 1 Juli 1911 werd het reglement ingevoerd. Het raadsbesluit inzake de uitvoering van het reglement, zegt o a. in Besluit no. 9 G: I. Vast te stellen de volgende klas sen van aanvangsweekloonen voor da werklieden, 8 loon klassen, le ki. 12, 8e kl. 16.20. II. Te bepalen, dat de sub I om schreven aanvangsweekloonen na 3 jaren dienst, na 6 jaren dienst en na 9 jaren dienst in dezelfde betrekking, telkens met 0.60 zullen worden ver hoogd, zullende bedoelde verhoogin- gen evenwel niet worden toegekend, indien bij B. en W. ernstige grieven bestaan omtrent de wijze waarop werklieden hun arbeid hebben ver richt. Onder „jaren" worden ten deze ver staan volle kalenderjaren. Nu is het einde Augustus en toch hebben de werklieden bedoelde ver heuging nog niet ontvangen, terwijl die verhooging op 1 Juni 1912 inging. Of hebben die ongeveer GO werklio den hun arbeid niet goed verricht? In besluit no. 9J staat oa.: I. De werktijden van arbeiders bi] de lichtfabrieken te regcleu alt volgt: A. Van hen, die worden aangesteld voor doorloopenden dag-, nacht- co Zondagsdienst: volgens een drieploegenstelsel, waarbij per etmaal 8 uren wordt ge werkt, met om de 3 weken één vrijen dag van Zaterdagavond 10 uur tot Maandagmorgen 6 uur. Wie nu meent, dat de werklieden dien vrijen dag krijgen, heeft het mis, men haalt dien vrijen dag in, waar door er op Zondag 14 uren per et maal moet worden gewerkt. Ruim een jaar wachten wij op deze voor ons groote verbetering van den Zondagsdienst Arbeiders, aangesteld voor dag dienst, of voor dag- en Zondagsdienst, laat men heel gewoon 's nachts wer ken, zonder bet daarvoor vastgestel de percentage voor nachtarbeid te be talen. Koninginnedag is weer in aantocht, wat voor de meeste gemeente-weiklie- den beteekent een vrijen dag. uitge sloten zijn daarvan de arbeiders wier arbeid nacht en dag doorgaat. Werd voorheen aan die arbeiders op feestdagen 't loon met 50 extra betaald, sedert Kerstmis 1911 is dal ook al ingehuuden. Wat dus voor den eenen arbeider een feestdag is, is or den ander een strafdag. Al deze zaken zijn reeds herhaal delijk mc-t de Directies besproken. Aan den Gemeenteraad is geadres seerd hierin verandering te willen brengen, maar het antwoord laat zich stee-ds wachten, hoewel er n adres i\ November 1911 reeds werd inge diend. Mijnh. de Redhet wachten moe de, besloten we hieraan publiciteit te geven in de Haarlemsche pers, ho pende dat ook de pers mede zal wil len werken, om voor de gemeente werklieden datgene ingevoerd te krij gen, wat de Gemeenteraad heeft be sloten. Voor den B v. N. G. W., IL v. BILDERBEEK, 2e Secretaris. INGEZONDEN Van ingezonden plukken, geplaatet of niet geplaaut, wordt de kopie den inzei niet teruggegeven. Voor den iuhoud dezer rnbriek «telt de Eedactie zich ui at aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur, wilt u on derstaand stuk een plaatsjo verke nen? Namens den Bond van Nederl. Ge meente-werklieden, afd. Haarlem, rceenen wij de ingezetenen van Haar Binnenland DE ROODE DINSDAG. Door de inspecteurs der pesterijen en telegrafie is, naar „Het Volk' mee deelt, aan de directeuren in hun af deeling de volgende circulaire ge richt „Evenals ten vorigen jare zal inge volge de bevelen van den heer Direc teur-Generaal voo- het deelnemen aan de eventueel? betooging op den derden Dinsdag in September geen bijzonder of cxtr.i verlof, noch dienst- ruiling kunnen werden toegestaan. Gewoon reglementair verlof mag slechts worden verleend, als dit vol gens rooster bestaat, in dier voege, dat de reglementaire verloren op dier dag beperkt moeten blijven tot hel normale aantal van andere dagen. Ruiling van verlof zal, voor zoove-f dit niet reeds plaats vond, achterwege behooren te blijven. Ik heb de ec>- u op le dragen, dien overeenkomstig te handelen en tevens nadrukkelijk do aandacht van wie hel aangaat er op te vestigen, dat hel deelnemen aan de eventueele hetoo. ging in dienstkleeding streng verbo den is". OVERVALLEN. Een der pat-enter, van het genees kundig gesticht voor krankzinnigen' „De Brinkgreve" bij Deventer, heeft dezer dagen een der verplegers met een dorschvlegel zoo hevig op hel hoofd geslagen, dat daarvan oen ern stige verwonding het gevolg was. Ware een der andere patiënten niet

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1