waar de bloeiende heidebosson liggen opgetast, terwijl oen 25-tal hofdames en U-den van het vrouwelijk personeel bezig zijn de bouquetjes to schikken, waaraan ook de klein© Prinses spe lend nu en dan haar jonge krachten oefent. Met geestdrift cn ijver wordt deze arbeid verricht. GEEN ILLUMINATIE IN DEN HAAG. Het vermoeden, dat de storm over blijfselen in het Ilaagsche Bosch do illuminatie Zaterdagavond zouden verhinderen, is bevestigd. B. en \V. hebben besloten wegens de verwoes ting in .het Bosch en de daardoor ont- Btane versperring der wogen, 011 mits dien om ongelukken te vermijden, do verlichting op Zaterdagavond niet te Ja ten doorgaan. HET BEEMSTERFEEST. Men schrijft ons nog nader: Niet minder dan 8 groote en 50 kleine ecrepoortjes zijn er in de Deemster verrezen. Van do Midden- buurt is speciaal veel werk gemaakt. Largs do beide kanten der wegen die aldaar uitkomen, zijn'kleine, wit te palen met vergulde knoppen ge plaatst; de paaltjes zijn onderling door lijnen verbondon, waaraan een legio van kleurige wimpeltjes, die vroolijk wapperend in den straffen wind en langs de lijnen op en neer deinend een kleurig warrelend ge heel geven, aardig afstekend tegen bet frisch-groen der boomen, welke den Middenweg der Bcemster een wer keliik alleé-achtig voorkomen geven. O)) bet kruispunt der wegen van de Middenbuurt zijn groote pyramidale palen geplaatst, voorzien van bloem bakken en breed-uit golvende vlag gen. Bovendien prijken er groote ge schilderde portretten van Leeghwater en Dirck van Oss. 'e Avonds vooral zal wind en weer dienende de illuminatie van deze feestende buurt aardig doen. Do firma II, P. Jansen uit Leiden zorgde voor do versiering en in aanmerking genomen het bar-slochte weer der vo rige dagen is ze er werkelijk in ge slaagd de versiering tot eene te ma- kon, die alleszins genoemd mag wor den. Heden waren de werklieden der firma bezig er de laatste hand aan t? leggen. Verschillende wapenschil den totaal '800 voorstellende de wapens der in en om Deemster gele gen plaatsen, waren reeds éenige da gen te voren aan de daarvoor be stemde paaltjes bevestigd, maar door de zware regens der laatste dagen, was men genoodzaakt ze er weer af te nemen. Voor het gemeentehuis (Heeren huis) zijn eveneens de geschilderde portretten aangebracht, terwijl naast liet Heerenhuis in fraaie bloemgroe- peering te midden van een matsch grastapijt het wapen van de Bcem ster prijkt. Waarlijk, een mooi bloe- mendécor. Als nu het weer maar wil meewerken, dau zal de feeststem ming er bij het publiek gauw inzit ten. Tegen half 10 Woensdagmorgen waren reeds veleu samengekomen op het feestelijk met vlaggen versierde feest terrein achter hei Hoerenhuis, om te luisteren naar de toespraak van den voorzitter der feestcommissie, den heer Jb. Edel Kzn., die, wijzende op de beteekenis van de driedaagsche feesten \an de Beemster, deze ge opend verklaarde. Op plechtige wijze werd daarna het feest ingezet iTiet koraalmuziek van den toren te Middcn-Beemster, door het fanfare-corps .Koningin Wilhel- mina". Eerbiedig luisterden de velen naar do plechtstatige .tonen van het „Nun danket alle Gott" cn „Ein feste Burg" uit do koperen monden der muziekinstrumenten. Voorts werden nog o.a. uitgevoerd een Öud-Beenvster feestlied en het Wilhelmus van Nassouwe. Wij begaven ons inmiddels naar de belangwekkende Land- en Tuinbouw tentoonstelling, die tegen half elf reeds door deh heer D. Visser Pzn. geopend was. De tentoonstelling geeft een volledig beeld van hetgeen de Beemsterpolder oplevert. De bepaling was daarom gemaakt dat alleen door ingezetenen uit de Beemster produc ten mochten worden ingezonden. Groote collecties land- en tuinbouw- vruchten en zuivelproducten zijn in gezonden de deelneming aan de ten toonstelling" is werkelijk algemeen, li. de laatste jaren heeft vooral de tuinbouw zich sterk ontwikkeld. Van hoe groote beteekenis-deze thans Is, blijkt wel het best uit den grooten aanvoer aan den afslag van de af- 6lagvereenïging „Beemster, Purme- rend en omstreken". In 1911 b.v, werd voor een bedrag van ruim f 453.800 geveild. Men ziet hieruit dus wel de groote beteekenis van de Beemster als land en tuinbouwgebied en deze beteeke nis wordt door deze tentoonstelling uitnemend gedemonstreerd. Deze afdeelïng (land- en tuinbouw) telt op de expositie ongeveer 400 In- zer dingen. de akkerbouw ruim 70 en da afdeeling zuivel (boter en kaas) ruim 30. Evenwel blijft nog steeds de vee teelt de hoofdbron van bestaan. Volgens de veetelling bedroeg het aantal runderen in 1910 9902, het aan tal schapen 23.326. Purmerend dat even buiten den polder ligt, is dan ook de grootste schapen markt van- ons land. Voor liet vee is eene afzonderlijke afdeeling gevormd de tentoonstelling daarvan heelt alleen Vrijdag plaats. Inmiddels nam tegen het middag uur de drukte toe. Verreweg de mees te menschen zijn getooid mot een aar dig zilveren feestinsigne, voorstellen de de beeltenis van Leeghwater, dat voor den civiclcn prijs van 25 cents wordt verkocht. De schoolkinderen met vroolijke gezichtjes, waren vandaag reeds vroeg uit tic veeren. Immers het was ook voor hen feest. Alle leerplich tige kinderen en kinderen beneden dc li jaar uit Deemster of uit omlig gende gemeenten, die echter op een der scholen in Beemster op school gaan, waren voor de speciaal georga niseerde kinderfeesten opgeroepen. De kinderen, ten getale van ruim 700 wel, verzamelden zich in de Schoolstraat; trokken daarna door de Middenbuurt, waarbij voor het Hee- renhuis gezongen werd, en gingen toen naar do plaats, waar hun blijdo kinderhartjes roods naar verlangd hadden: naar het feestterrein, waar zij onthaald werden, In een groote tent verzamelde Bam berg velen der kleinen om zich heen cn hield ze daar aangenaam bezig. De Kinderfeesten duurden tot In den middag. Voor do goctta regeling daarvan hadden verschillende dames zich beschikbaar gesteld. In den namiddag werd een rijtoer gemaakt tot het bezichtigen van de versieringen, die in verschillende ge deelten van den polder zijn aange bracht. We moeten nog melden dat vele medailles uitgeloofd zijn voor de mooiste inzendingen van verschillen de afdeelingen der Tentoonstelling. Ook de leden van ons Koninklijk Huis stelden medailles beschikbaar. H. M. do Koningin loofde oen zilveren me daille uit voor het inzenden van de mooiste koe der tentoonstelling. H. M. de Koningin-Moeder een zilveren me daille voor de schoonste verzameling akkerbouwgewassen en Z. K. H. Prins Hendrik een zilveren medaille voor de mooiste verzameling fruit, decoratief en op naam gesteld. „ENKA*V MeJ. A. van der Vlies, meet bekend als „Enka", de stichtster van d© be weging der Christen-socialisten, heeft thans iiet lidmaatschap van den hond van Christen-socialisten opgezegd en is, naar liet „Rott. Nbld." meldt, lid der Sociaal-Dem. Arbeiders-Partij ge worden. MARIA-BOND IN HET BISDOM HAARLEM. De Haarlemsch© Mariabond hield te 's-Gravenbage zijn vierde jaarver gadering in de groote zaal van den Ned. R.K. Volksbond. Vertegenwoordigd waren 30 Maria- vereenigingen. Uit het jaarverslag der secreta resse, tnej. A. Kokshoorn, bleek van vooruitgang. Het aantal afdeelingen steeg sinds het vorig jaar van 40 met 1171 geheel-onthoudsters en 2479 ofsohafsters tot 46 met 1325 g-eheel- onthoudstere en 2754 afschufstens; 't aantal Mersjestoonden nam toe van 7 met 413 geheel-onthoudsters tot 9 met 560 geheel-onthoudsters, het aan tal St. Amnavereendgingen van 30 met 2306 gezinnen en 7261 kinderen tot 34 met 3025 gezinnen en 9700 kinde ren. De rekening der penningmeesteres- se sloot met een batig saldo van f 332.73. In de plaats van de presidente, mevr. J. M. Burcksen—Wels en de vioe-presidente, mevr. J. M. E. v. d. VeldeViseer, die zich niet herkies baar stelden, werden tot toestuursle den gekozen: mevr. S. C. C: Brons veldVikmga, van Hoorn en mej. C. ten Brink, van Amsterdam. Besloten werd vervolgens, dat ie dere Mar ia-ver eenigacig f 1 en iedere Kinderbond f 0.25 voor het dr. Arións- fonds zal storten. Het voorstel Watergraafsmeer, dat jaarlijks een spieker of spreekster kan aangevraagd worden voor reke ning van de bondskas, werd op voorstel van hot Hoofdbestuur vöor- loopig voor 1 jaar aangenomen; in verband waarmede op voorstel van Den Haag werd besloten, dat bet Rijkssubsidie dan geheel aam de Bondskas zal tolijvon en dan een spre kers-, maar vooral een spreeksters- lijst samen te stellen. Voorts werd besloten, zoo mogelijk gesteund door do andere Diocesane Bonden, bij Sobriètaa aan te dringen op het doen van stappen tot betere controle op alcoholvrije dranken, tot het verkrijgen van bepalingen van overheidswege om hel gebruik van alcoholhoudend suikergoed tegen te gaan en tot het nomen van andere maatregelen 'tegen dergelijk suiker goed. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte der vergadering hield pater H. Ernmnn S.J. een rede over „Ge- beelont'houdiing". ALWEER EEN VERBODEN OPTOCHT. Men schrijft uit Meppel aan het „iHbld." De heer B, Schuurman, waarne mend burgemeester van Meppel, beeft het verzoek van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alco holische dranken, om op Zondag 1 September e.k. een optocht te mogen houden, voorafgaande aan de groote provinciale meeting, die aldaar dien dag zo 1 worden gehouden, niet inge willigd. DE STORM. Het stoomschip „Batavier III", 'dat Dinsdagochtend te Rotterdam moest aankomen, is pas des namiddags ruim 5 uur aan de Boompjes voor den wal gekomen. De passagiers, ten getale van 104, hebben een angstigen nacht doorgebracht. Van de 36 paarden, die te Londen aan boord gekomen waren, leefden er bij aankomst nog 4. Dedoo- de en levende paarden zijn naar het abattoir gebracht. De beide Zaagpolders, te Krimpen a. d. Lek, zijn ondergeloopen. In Friesland heeft men van een storm weinig gemerkt. Vreemd keek men op, toen men de storm berichten uit de andere streken van het vader land las, zoo meldt de Tel. Te Borculo heeft de storm aJl© tien- ten van de landbouwtentoonstelling vernield; de groote feesttent moest in der haast vervangen worden door een circustent uit Oldenzaal. IIET HAAGSCHE BOSCH. Bij den storm, die hot Bosch heeft geteisterd, zijn ook enkele oud© reu zen, dio heelhuids door don elorrn Van verleden Jaar September waren heengekormen., gesneuveld, o.a. de eeuwenoude linde in de Maliebaan, bij vele Hagenaars wolbekend; de 'beroemde Catstoeuk (ook vermeld in hot onlangs door het Staatstooschibe- heer gepubliceorde rapport), de zwaarste boom van hot bosdh, is deerlijk gelhavend en bijna geheel van zijn prachtige kroon beroofd. Geluk kig hebben de jonge beplantingen over het algemeen weinig te lijdon gehad en is ook de Oostzijde van het bosch er tamelijk goed afgekomen. DE REGEN EN DE BOLLENTEELT. Wegens den aanhoudenden regen staan de werkzaamheden in .liet bloembolteuibedrij f in d© poldergron- den te Ldsse, enz., geheel stiL Deze gedwongen stilstand komt den bloe misten op dit oogenbük ai zoor slecht te stad©. („L. D."). ONZE ZOMER. Een zeldzaam voorkomend geval is het zeker, einde Augustus d© water molens druk bezig te zien de lande rijen van het overtollige water te ont lasten. Welk ©en tegenstelling bij het vorig jaarschrijft men ons uit Westergo. Vooral in den greidhoek. Toen d© slooten droog en allerwege gebrek aan voedsel en drinkwater, zoodat do beesten in het land moesten gevoe derd worden, thans aan alles meer dan overvloed. Enkel© veehouders hebben meer hooi gemaaid, dan hun bergplaats groot is©enige stukkon werden reeda voor de derde maal on der de zeis genomen. .Tammer, dat ten gevolge der aanhoudende regens van Augustus zooveel verloren gaat, dat het land begint ,,te trappen", zoo dat enkele veehouders reeds vee be- binnen te stallen. Hot Inkuilen van het gemaaide gras is thans ©en hulp middel van groote beteekenis („Lw. Crt"). LADELICHTERS EN KERMIS- VIERDERS. Te Zaandam nam ©on Amsterdam- sche jongen, die de Zaandamsche ker mis ©en bezoek kwam brengen, in eon oogenbük, waarin hij zich onbewaakt geloofd©, ©pen rijksdaalder uit een toonbanklade. Hij werd echter door de politie gearresfeerd, tegelijk mot een kameraad, aan wien hij het gold ter bewaring had gegeven. FRIESCHE LANDBOUWFEESTEN TE LEEUWARDEN. Tot de sprekers van Woensdag be- hoorde de hoer J. Leendertz Czn., die •behandelde de vraag :„Wat kunnen vereenigingen doen om tuinbouw te bevorderen „Onderling© V©everzekering" was hot onderwerp, waarover de heer Tj. Kuperus, van Grouw, sprak. GEMEENTE-A MBTEN AREN. In de te Zwolle gehouden vergade ring van den Bond van Gemeente ambtenaren werd besloten telegram men te zenden aan de-Koningin, aan den minister van Financiën en den minister van binnenlandsche zaken, waarin werd aangedronegn op spoe dige behandeling eener wettelijke re geling op pensionneering.Tevens werd aangenomen het voorstel tot op richting van een Centraal Advies-Bu reau, dat ten doel zal hebben verbe tering van de gemeente-administratie en den burgerlijken stand en het ge ven van voorlichting op dat gebied. DIEVENBENDE. Enkele dagen geleden werd te Heer- lerheido een belangrijke diefstal ge pleegd bij een winkelier. Hoewel de politie uit Heerlen terstond een -uit gebreid onderzoek instelde, gelukte liet haar niet de hand op de dieven te leggen, hoewel zij gegronde vermoe dens had, dat een Duitsclier bij den diefstal betrokken was. Hot huis van den Duitsclier werd intusschen nauw keurig bespied, en toen de politie zag, dat er een kar voor de deur stil hield, verdubbelde zij hare opmerk zaamheid. Het karretje reed weg ln de richting Nieuwenhagen, gevolgd door de politie. Nabij Nieuwenhagen werd de wa gen aangehouden, en bij de inspectie bleek, dat tal van goederen, die te Heerlerheide gestolen waren, op den wagen verborgen lagen. De voerman, diens vrouw en een knaap werden aangehouden en de politie'begaf zich vervolgens naar Heerlerheide om huis zoeking te doen in de woning van den verdachte. Het onderzoek was al leszins bevredigend. Een half dozijn hammen werden opgegraven uit steenkoleuslip, planken waren uit den vloer en den zolder gezaagd en de openingen gevuld met kolfieboonen, spek enz. Ook twee geladen revolvers werden te voorschijn gehaald. De po litie heeli twee Duitscixers aangehou den; zij zoekt naar een derden ver dachte, die echter de wijk naar het buitenland genomen heeft. Het karretje diexide om het gestolene in veilige haven te brengen, wat. evenwei mislukte door do activiteit der politie, EEN NIEUWE VEREENIGING. Tijdens het Congres voor Zedelij ke Opvoeding heeft prof. Brodiv, uit Parijs, secretaris van de Vereeniging tot liet internationaal uitwisselen van op maatschappelijk, gebied opge dane ervaringen, Ln een daartoe be legde bijeenkomst doel en werking van deze vereeniging uiteengezet, waardoor eenage belangstel! end© landgenooten werden opgewekt, te trachten eene Nederlandscth© afdee ling van dit instituut te stichten. Van liet voorioopige comité, dat met dit doel ds gevormd, is dr. P. II, Eyk- man, arts te Scheveningen, voorzit ter'; secx-etarls is de heer J. F. G. van Butlingha Wichers, te 'a-Gravenliage. KOLONIALE RESERVE. Te Nijmegen zal een tehuis voor de Koloniale Reserve gesticht worden. ONDERWIJZERS EN KAMER VERKIEZINGEN. Op de a. s. algemeen© vergadering van den Bond van Ned. Onderwijzers zal een voorstel van de afdeeling Heor-Hugowaard en omstreken wor den behandeld, orn, bii de verkiezin gen in 1913 in ieder daarvoor in aan- merking komend district, vanwege Jen Bond van Ned. Onderwijzers, de eandidatuur van hen te bestrijden, die zich verklaren voor do voorstellen, ge daan 'door de Grondwets-commissie in zake hol onderwijs. Bedoeling van 't voorstel is, in ieder district een of meer personen aan to wijzen, die ge noemde candidaturen op openbare vergaderingen Bullen bestrijden. TWEEDE-KAMERVERKIEZINGEN. GRONINGEN. In een vergadering van de afdeeling „Groningen" der S. D. A. P., in combinatie met de plaat selijke afdeeling te Kostverloren, is een officieel drietal opgemaakt, voor candidaat voor de Kaïnerverkiezingen in-1913. Als no. 1, is de heer mr. G. W. Sanxxes, van Almelo als no. 2, de heer mr. M. Mendels, van Rotterdam, en als no. 8, de lieer J. H. Schaper, de te genwoordige afgevaardigde voor het district Appïiigedam, op het drieta-l geplaatst. Aan het partijbestuur zal hiervan worden kennis gegeven. Naar verwacht wordt zal mr. San- nes dan cundidaat gesteld worden, en naar men ons mededeelde, zal deze een eventueel candidaatschap waar schijnlijk ook aanvaarden. (N. Gr. Crt.). HAAGSCHE POLITIE. Men schrijft uit Den Haag aan de Tel. In oen druk bezochte vergadering van de 's-Gravenhaagsche Politievcr- oeniging „Door Eendracht saam ver bonden", werden de door den burge meester voorgestelde reorganisatie plannen besproken. Onder algemeene instemming werd gecoxxstateei'd, dat deze plannen voor hot lagere politiecc-rps 80(1 briga diers en agenten niet de geringste verbetering brengen en dat tegenover den voorgestelden vrijen dag in de week dienstvei'zwaring staat. Ten zeer werd betreurd, dat de or ganisatie niet in de reorganisatie plannen was gekend en besloten met kracht te ijveren voor de invoering van een "dri©ploegenstelsel met 8 uren dienst per etmaal. Geconstateerd werd, dat, tegenover de wij,ze waarop ten vorigen jare de positie der gemeente-werklieden is verbeterd, de ontstemming over de thans voor do politie voorgestelde re- oi'ganisatle, des te greater is. De vereeniging besloot o. a. een krachtig beroep te doen op de mede werking van de raadsleden. TE KOUD VÓÓR SCHAPEN- WASSCHEN. Men schrijft aan de Tel. Op de tentoonstelling te Meppel lxad het veeartsen ij kundig staatstoezicht een toestel voor het wasschen van schapen ten toon gesteld, waarbij rijksvoe-opzichters uitlegging gaven en eenige sóhapen waschten. Belanghebbenden werden uitgenoo- digd de inrichting te zien. Ook hooge autoriteiten op landbouwgebied woon den do behandeling bij. Doch zie, wat gebeurt.? De kapitein der maréchaus- sée Mos, van Leeuwarden, toevallig aanwezig, meende de vertooning van liet sciiapen-wassclxen in deze gure Augustusmaand als mishandeling te moeten beschouwen en gelastte eenige maréchaussées om proces-verbaal op te maken. TENTOONSTELLING TE BERGEN OP ZOOM. Prins Hendrik zal Woensdag 4 Sep tember a, s. de tentoonstelüng van landbouw, nijverheid en tuinbouw te Bergen op Zooru bezoeken. TERECHT. De vermiste knecht van den land bouwer Meenderiug, te Ter llaar (Gron.) is weder terecht. Hij was, met achterlating van kleedingstukken, uitgeweken naar Duitschland en is werkzaam op eene steenfabriek te Iiaselunne. BRIEVENMALEN. Aan Iir. Ms. torpedobootjagers Jak hals en Bulhond, zullen de volgende brievenmalen worden verzonden: a. naar Vigo: van 30 Aug. tot cn met 3 Sept, e.k. dagelijks met den trein van 7.4 m. van Amsterdam naar Antwerpen; b. naar Malaga: van 6 tot en met 10 Sept. dagelijks met den trein van 7.4 m. van Amsterdam n. Antwerpen; c. naar Malta: 14 en 15 Sept. met den trein van 4.35 a. van Amsterdam naar Emmerik; d. naar Suez: 21 Sept. met den trein van 4.35 a. van Amsterdam naar Em merik; e. naar Aden: 27 Sept. met den trein van G.45 a. van Amsterdam naar Ant werpen; 28 Sept. 4.35 a. van Am sterdam naar Emmerik; f. naar Colombo: 4 October met den trein van 4.35 a. van Amsterdam n. Emmerik; 5 Oct. 7.4w. van Amster dam naar Antwerpen; 7 Oct. 4,35 a. van Amsterdam naar Emmerik; 11 Oct. 6.45 a. van Amsterdam naar Ant werpen. Indien belanghebbenden hunne brie ven en andere stukken voor genoemde schepen in dio bxievenmalen wen- sclien opgenomen te zien, worden zij uitgenoodigd ze voldoende te frankee- ren en te voorzien van twee elkander snijdende lijnen over het geheele adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. DIEVEN. Om ruim 4 uur Dinsdagnacht is in de Blaak te Rotterdam onder de Keij- zersbrug het stoombootje De Goedo Gun3t vastgeloopen. Twee mannen sprongen aan den wal eri deelden een zich in de nabijheid bevindenden wa ker mede, dat zij den brugwachter van deze brug zouden gaan roepen om hulp le verleenen. Het tweetal kwam echter niet terug. Een onder zoek, door de inmiddels gewaar schuwde politie aan boord van De Goede Gunst ingesteld, bracht aan het licht, dat zich daarop bevonden drie zakken met paardeboonen, die, zooals later bleek, in den nacht ontvreemd zijn van de deklading van den lich ter Eendracht, schipper J. B., liggen- de aan do Maashaven O.Z. He Goede Gunst, die eigendom is van den heer W. de Ruijter, is door de dieven van de paardeboonen weg genomen uit de Nassauhaven. De die ven, dio tot nog toe onbekend geble ven zijn, hebben aan het stoombootje vrij ernstige averij veroorzaakt Do ketel Is droog gestookt, de voorste ven ingedeukt en de schoorsteen be schadigd. Deze schade wordt door verzekering gedekt. VERDRONKEN. Een 4-jarig dochtertje van den heer A. P. te Moerbeek (N.-H.) is gisteren al spetende te water geraakt en ver dronken, BRANDEN. Te Laaghalervoen (gom. Bcilen) is do nieuw gebouwde groote boerderij van den heer Schaap, te Groningen, en bewoond door don heer Stoots, go- heel afgebrand. Do brand is waar schijnlijk door hooibrooi ontstaan. VOLKS- EIN SCHOOLRADEN. In de opiïingsverg&deriing van de Internationale Conferentie voor Volk»- en S ©hooibaden was het vol gende telegram ingekomen van H. M. de Koningin-Moeder: Bij de opening der Internationale Conferentie voor Volks- en Schoolbo den, is het Mij aangenaam haar de verzekering to kunnen geven van Mijne ware belangstelling. Voor het welslagen dor Conferentie zond Ik uwe vergadering Mijne best© wen- schen. Moge zij in ruim© mate bevorder lijk zijn aan de behartiging van het gewichtig volksbelang, dat het onder werp barer beraadslagingen vormen zal, en moge zij het groote nut va/n volks- en schoolbaden in steeds rui mer krin'g doen gevoelen en waar&ee- ren. (get.) EMMA, Leider van de Woensdagnitting was de afgevaardigd© van New^Yoric, dr. W. H. Hallo, die ln een openings woord den Haag huldigde als Vre- desstad. Aan de orde was allereerst de ge- dachtenwiisseling over de Dinsdag uitgebrachte rapporten. Aan de orde was daarop: de physi- ologische invloed der baden, waar over dr. Fortescu© Fox te Londen een referaat hield. Spr. zeide de huid te beschouwen als do groote warmteregulateur van het lichaam. Het bad hoeft een posi tieven of negatieven invloed op het lichaam, naarmate van de tempera- tuur van het water. Te heet© baden kunnen een kunstmatige koorts ver wekken en het lichaam verzwakken. Men besohouwt dit als een der oorza ken, waardoor de Romeinen hun we reldheerschappij verloren hebben. Een koud bad na een warm bad be schouwt spr. als het ideaal bad voor de Noordelijke Volken, met liet oog op den meerderen weerstand dien het lichaam daardoor krijgt tegen de afwisseling van de temperatuur van de buitenlucht. Gp dit referaat volgde eenige dis- cussie. Aangezien prof. dr. A. Cal- niette uit Rijssel door ziekte verhin derd wus te sproken over: de insec ten en hun rol in de voortplanting van besmettel ijk© ziekten had prof. dr. Sleewijk uat Delft diens taak overgenomen. Cholera, typhus, dyssenterie, tuber culose, lepra kunnen door vlldegen wonden overgebracht. Vandaar de eisch van reinheid daar het vuil de vliegen aantrekt. Hij wijst op de rol van den vloo in de verspreiding van de pestziekte. Met lichtbeelden werd de voor dracht nader toegelicht. Prof. dr. Baruch uit N.-York, die zou sproken over: de invloed van de baden op de omgeving in woningen, fabrieken, scholen enz., was met aanwezig. De heer Karl Hanisch uit Weenen behandelde daarop: de gemengde baden bij de .volksboden. In de namiddagzitting sprak mej. A. M. Douwes Dekker uit den Haag over den invloed der baden op de op voeding en de beschaving van het volk en de rol Van de vrouw, Zij kwam tot de volgende conclu- siën: 1. Goed toegepaste schoolbaden heb ben een merkwaaixügen invloed op de opvoeding der jeugd doordat zij haar zindelijkheid, orde en regelmaat leeren. 2. De zindelijkheid van een volk is een der symptomen der beschaving. 3. Het is vooral de plicht van de vrouw om hij het volk den zin op te wekken voor zindelijkheid, mede to werken tot en zich zoo te geven aan liet werk der schoolbaden. 4. Tot dusverre laat deze medewer king helaas nog te veel te wenschen in vele landen. Haar rede vond luide toejuiching. Vervolgens sprak dr. Victor Des- guin, schepen van openhaar onder wijs en gezondheid uit Antwerpen, over: de sohoolbadon. Zijn conclusion luidden,- lo. In alle goed ingerichte scholen moet het baden der leerlingen georga niseerd worden. 2e. Het stelsel der stortbaden is 't moest geschikt; het kan op betrekke lijk weinig kostbare wijze worden ingericht, doet de leerlingen het min ste stoornis l>ij de les; het loan in elk seizoen en op alle tijden worden go- geven. 3o. Wanneer de plaatselijke omstan digheden het toelaten, is liet aan te bevelen om van tijd tot tijd de leer lingen baden te laten nornon in stroo- mend water of in .geschikte bassins en hun zwemmen te leeren. 4e. De invloed van het stortbad vloeit voort uit zijn zedelijken en zijn physlologischen invloed. Do technische inrichting der be doelde schoolbaden te Antwerpen werd vervolgens uiteengezet door den AniLwerpschon stad:hoofdhou,wmee&- ter A. van Meohclon,, Mr. J. N. van Hall, oüd-wethouder van Amsterdam, sprak over hetzelf. de onderwerp ate de lieer Destguin. Spr. beschouwt do zindelijkheid als een van de „maatschappelijke deug den" die volgens de wet op do lagera school moeten worden onderwezen. Want de oppositie tegen de school baden is hardnekkig en gaat uit van bovenaf: de tegenwoordige wethou der van onderwijs van Amsterdam is een tegenstander der schoolbaden (teekenen van verbazing). De tegen- standers der schoolbaden zeggen, dat de school niet mag treden op dit ter rein omdat het het terrein der ou ders is. Ging die redeneering op, dan mocht de School eigenlijk in het ge heel geen onderwijs geven. Want alle onderwijs is Levens opvoeding. Doch spr. meent, dat de opvoedende rol der school juist voortdurend grootep moet worden. Do oudere worden te vens door de kinderen opgevoed, als dezen niet langer genoegen willen nemen met onzindelijke lichamen en vuile kleederen. Het actieve leven eischt personen^ sterk van lichaam en geest. Laat ons daarom krachtig propaganda blijven maken voor de uitbreiding van het aantal schoolba den en er naar streven dat deze al om verrijzen. (Applaus), Freule Boddaort u'it Amsterdam meende, dat na het gebruik van een stortbad het kind minder geschikt is tot het ontvangen van onderwijs: zijn concentratievermogen is verminderd: het kind is geprikkeld. Daarom acht te spr. hot gewonscht dat de school baden huiten de schooluren worden gegeven. Zij wensclit die baden echter verplicht te zien gesteld. De zitting werd daarop tot heden verdaagd. VERBRAND. In een onbewaakt oogenblik viel eek 4-jarig meisje, wonende Van Lim. burg Stirumstraat te Amsterdam, in een tobbe met kokend wnsclivvater. Met ernstige brandwonden naar het gasthuis vervoerd, is/het kind na lie vig lijdon bezweken. ABONNEMENT FR A N? AIS. De heer Ed. Gerzon schrijft aan 't Hbld. In uw blad geeft u een overzicht van een vergadering te Rotterdam gehou den naar aanleiding van een zich al daar gevestigde firma onder den naam „Abonnement francais" (door ons overgenome". red H. D.). Alhoewel u tracht, een overzicht te geven van hel behandelde, is het niet mogelijk uit uw overzicht te lezen, welke argumenten werden aangevoerd ter bestrijding van deze nieuwe inrich ting. Nu kan liet wei ziju, dat de spre kers op deze vergadering óf zeer on duidelijk zijn geweest óf niet de juis te argumenten hebben aangevoeld, ms.tr- daarmodo is nog niet uitge maakt of deze inrichtingen reden van bestaan hebben. Volgens uw bericht ziet u hierin geen bezwaar. Deze in richting vervult bij het publiek als in termediair dezelfde rol al3 de winke lier, namelijk die van tusschenper- soon en wel tussehen grossier en win kelier. Deze mededeeling is niet ge heel juist. Ben ik wel ingelicht, dan is de nieu' w© inrichting „Abonnement francais" een Bureau vau afbetaling zonder eenigon voorraad. Althans „voorloo. Pte"- Zij bestrijdt haar kosten uitsluitend van de kortingen, die de winkelier haar toestaat als bemiddelaarster, waarvoor zij dan den winkelier na 30 dagen betaalt en mogelijk van de ren ten der bij haar niet op tijd afbetaal de rekeningen. Om nu uit te maken of deze inrich ting een reden van bestaan heeft, moet men zich allereerst op 1 et standpunt stellen „hebben afbetalingsmagazij- zijnen" reden van bestaan, vormen zij een noodzakolijken schakel tussehen „producent en consument" Het ant woord hierop kan niet twijfelachtig zijn, afgescheiden daarvan dat op hot Middenstandscongres te Leeuwarden deze vraag in den brcede is behandeld en het aldaar behandelde voor deze in richtingen vernietigend was, weet iedereen, dat „magazijnen van af betaling" inrichtingen zijn, die de ge zonde toestanden niet bevorderen. Ter loops zij aangemerkt, dat er eenige vormen van afbetalen bestaan, die met de algemeene opvatting dezer za ken niets te maken hebben. Zoo zijn er eenige vormen, die er toe bijdra gen „economisch zwakkeren" te hel pen gereedschap te verschaffen om daarmede hun brood te verdienen, b. v. het leveren van naaimachines, pia no's, rijwielen, timmermansgereed schap, enz., maar dit kan geschieden zónder de bemiddeling van die maga zijnen, die bekend staan onder den al- gemeenen term van „magazijn'van af betaling". Waarin schuilt nu liet kwaad van de nieuwe inrichting 19 deze inrichting voor den middenstand een gevaar Het antwoord hierop kan niet anders dan „ja" zijn. Sedert jaren wordt ln middenstands- vereenigingeiL het vraagstuk van „het crediet" behandeld en algemeen is men van oordeel, dat het geven van crediet nadeel oplevert. Door niet a contant ta v-erkoopen maakt elke winkelier zich op den duur het moderne drijven van zaken onmogelijk, hij kan door zelf crediet te neme 011 dit geregeld uit te breiden, wel zaken blijven doen, maar d© concurrentiestrijd op elk gebied zal hem spoedig leeren, dat, kon hij be schikken over het geld wat hij in zijn lK>eken heeft staan, hij heel wat pret tiger en verstandiger zijn zaken kon drijven. Het oude spreekwoord „met geld kan je geld verdienen" is in den handel van zeer groote beteekenis. Maar vau nog veel grooter kwaad voor de geheele maatschappij is hel geven van crediet aan particulieren- Natuurlijk is het moeilijk om in zaken waar tot nog toe crediet werd gege ven plotseling contant te verkoopen, en zoude het kunnen gebeuren, dat het geneesmiddel erger was dan da kwaal, en daarom is het steeds raad zaam om successievelijk daartoe over te gaan, om b.v. den tijd van het cre diet geven langzamerhand in te krim-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6