pen. Maar daar waar liet vaststaat, dat het geven van crediet aan parti culieren is een kwaal van vèrstrekken- den invloed, daar is het nemen van crediet beslist onzedelijk te noe men. Zij, die dèt wat zij koopen wel a contant kunnen betalen en dit ook doen, bewijzen aan de maatschappij een grooten dienst. Zij, die betalen kunnen en dat niet doen, begaan een' moreel onrecht, maar zij die niet he- talen kunnen en tcch op crediet koo pen begaan een nog grooter onrecht, niet alleen tegenover den winkelier, maar nog meer jegens zich zelf en hun familie. Door contant to koopen drijft men zijn budget niet hooger op dan de positie dit toelaat. Daar het geven en het 11 e m e n van crediet zooveel kwaad sticht, daar meen ik voldoende te hebben aangetoond, dat inrichtingeu als die nu te Rotterdam hun intrede hebben gedaan, niet an ders bettekenen dan het constateeren van een nieuwe woekerplant. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is, met in gang van 1 October, aan don commies der telègraphie 1ste klasse A. J. N. T. Aornout en aan den commies der te- legraphte 2de klasse K. Cov, als zoo danig eervol ontslag verleend. Zijn, niet ingang van 1 September, bevorderd tot oommies der telegra phic eerste klasse, M. do Zoete en J. 11. Belgravor, thans commies dor te legraphic 2de klasse, Bij beschikking van den Minister van Marine zijn de navolgende plaat singen enz. gelast: met 30 dezer luitenant ter zee der 2de klasse jbr. O. van den Brandeler geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Heemskerck" met 16 September a.s. officier van gezondheid der 1ste klasse P. Geerke, dienende aan boord van Hr. Ms. „Gel derland", op non-activiteit gesteld, en officier van gezondheid der 1ste klasse L. J. Büller geplaatst aan Jword van dien bodem. OVERREDEN. Een uur buiten Amersfoort op den Utrechtschen straatweg, werd W oens dag de 40-jarige wielrijder J. Verboef uit Amersfoort, door een verhuiswa gen overreden en gedood. De ongelukkige zou juist den wagên pusseeren, toen deze links wendde, om de poort van de villa van jhr. Van Ho-j gendorp binnen te rijden, waar de ver- huizing moest plaats rinden. VERDRONKEN. Dinsdagmiddag is de 18-jarige Jaan- tje, dochter van schipper Verbeek, ter hoogte van de Keersluis van de ha ven te Vlaardingeu, door een slag van een helmstok van liet roer van de schuit „Staatsspoorwegen II" gesla gen en verdronken. BRANDEN. Woensdagmorgen brak er brand uit te Watergraafsmeer in het perceel W. 16 Schagerlaan, dat bewoond wordt door de wed. Root. De brandweer, die spoedig ter Sluatse was, kon niet voorkomen, dat e woning van binnen geheel uit brandde. Drie aangrenzende huizen, wier daken reed3 door het vuur aan getast waren, mocht men behouden. Uit het door de politie ingestelde onderzoek bleek, dat een driejarig jongetje Ojj zolder mot lucifers ge speeld had en den brand veiooizaakt had. GESTRAND. Men meldt uit Heek van Holland Woensdagavond omstreeks 8 uur is de zandzuiger „Siiedreclit' van de fir ma Volker en Bos, aan de Zuiderpier nabij rood 2 gestrand. Sleepbooten vertrokken direct ter assistentie. Ze is later door 3 stoonxbooten van het strand getrokken en naar hier cp- gestoomd. LEERAREN M. O. l>e vergadering van de Vereeniging van Leeraren van het M. O. werd te Breda voortgezet, ln de sectie voor natuurwetenschap pen sprak de heer dr. C. J. Enklaar (s-Gravenhage; naar aanleiding van zijn ervaring verkregen bij het che misch praticum als grondslag van het scheikundig onderwijs. Mejuffrouw J. M. Hoestra uit Lei den besprak, in de plaats van mej. J. Anema uit Arnhem, het eenheids- programma voor de middelbare scho len voor meisjes in verband met een einddiploma waaraan rechten kun nen worden toegekend. De heer Snijders besprak in de al- gomeene vergadering het rapport van de commissie tot bevordering van bet verband tussdhen geestelijke en li chamelijke opvoeding. Daarna kreeg do heer Bolkesteyn t.Arnstcrdam) het woord tot inleiding van het onderwerp „Fransch op de Lagere School en op het toelatings examen van de Middelbare School". Do heer Derksen (Coevorden) leid de het -onderwerp in over de plaats van de school voor M. U. L. O naast do H. B. S. niet 3-j. c. Na deze rede ontspon zich een ge- dachtenwisseidng. Daarna leidde de heer Kuyper in de pensioneering van leeraren. Hierop werd de vergadering geslo ten. FOTOGRAFISCHE VEREENI- GINGEN. Onder voorzitterschap van den heer Ign, Bispinck is te Amsterdam de eerste Bondsdag voor Fotografische vereenigingen gehouden. Ais bondsorgaan werd met alge meens stemmen het tijdschrift Lux aangewezen. Do volgende jaarvergadering zal te Rotterdam of Hilversum worden ge houden. Bij de rondvraag vond een plan van den heer Loeb, dat de bond mede zal werken cxm in de toekomst zijn steun te verleenen aan een nationale tentoonstelling, die op bepaalde tij den zou kunnen worden gehouden, grooten bijval. Do vergadering sprak hieromtrent wel 8e wenscfhelijkheld uit, maar kon niets besluiten, alvo rens dit punt in de vereenigingen zelf is besproken. Met een uitstapje naar Zandvoort werd de dag besloten. Stadsnieuws NED. CHRIST. GEHEELONTHOÜ- DERSBOND. Tor inleiding van de jaarvergade ring die heden hier ter stede gehou den wordt, had Woensdagavond in de Groote Kerk een wijdingsbijeenkomst plaats, 't Groote kerkgebouw was go- heel met belangstellenden gevuld. Na een gemeenschappelijk gezang werd de bijeenkomst geopend door den voorzitter van den bond, den lieer R. R. Posthuma. Deze heette de aanwezigen hartelijk welkom en drukte zijn verheuging uit over de talrijke schare, die opgekomen was. Het wil heel wat zeggen het aan te durven in den zomer de Groote kerk te bestemmen voor een vergadering waarin over geheelonthouding ge sproken wordt. Toch is het niet te veel gewaagd geweest. In zijn openingsrede wees spreker voorts op het veldwinnen van de idee der geheelonthouding, ook onder de Christenen. 30 jaar geleden was het heel iets anders. Toen stond er slechts een klein groepje afschaffers, dat door de andere leden der kerk met vreemde oogen werd aangezien. Geen dominee wilde de zaak der drankbe strijding bepleiten. En nu? Thans zijn honderden predikanten geheel onthouders en wijden zich aan de zsak. Ook liet getal strijders onder de blauwe vaan is zeer vergroot en vormt nu een machtig leger. En we zullen voortstrijden, zoo ver volgde de heer Posthuma. totdat net ideaal cr is: een drankvrij Nederland! Spreker wees er nog op dat de bond gaarne te Haarlem vergsdert, want Haarlem is de plaats waar de vereeniging gesticht werd. Ook is het de woonplaats van wijlen den heer Veldhuijzen, den oprichter van den bond en de pionnier in den drank- strijd. Tenslotte bracht spreker hulde en dank aan allen die medewerkten tot het welslagen van deze bijeenkomst. De zangvereeniging „God is mijn lied" zong nu eenige liederen, o.a. „Lofpsalm" en „Vertrouwen" van Bach. Hierna betrad Ds. T. Doevendans, uit Amsterdam, het spreekgestoelte, om een rede te houden over „Vijan den en bondgenooten". Spreker noemde als vijanden van de geheelonthouding o.a. de wereld, de kroegen, de danshuizen, de drink gewoonten, de dronkaards, de zwak heid van den wil, de matige drinkers en de geheel-onthouders die zich niet mede aangorden tot den strijd. Als bondgenooten van de geheel onthouders somde hij op: do mede strijders, de huisgenooten van de dronkaards en vooral Jezus Cliristus. Het doel der Christen-geheelonthou ders moet niet alleen zijn de dronk aards van den drank af te helpen, maar in dc allereerste plaats hen te brongen tot Jezus Christus. Zijn ze bekeerd, dan zullen ze ook den drank laten staan, 't Misbruik van sterken drank is een beletsel voor de uitbrei ding van het koninkrijk Gods. Alle IJveraars voor 't koninkrijk Gods zijn dus geroepen om mede te strijden in den drankstrijd. Daartoe wekte hij de aanwezigen op. Spreker las voor Koningen 6 vers 8 tot 23 en liet vooral het licht vallen op vers 16: „Vrees niet, want die bij ons zijn, zijn meer dan die bij hen zijn," welke woorden hij toepaste op den strijd der Christen-geheelonthou ders, die immers strijden in de kracht van hun God. Ter afwisseling zong „God is mijn lied" nog „Morgen" van Roeske en ,,1-loe lieflijk zijn op de bergen", van Richter. Mej. Barbas gaf eenige orgelnum- incrs ten beste. *N'a gemeenschappelijk gezang en dankgebed - werd de bijeenkomst daarop gesloten. Door een beroerte getrof- fen. Gisterenmiddag tegen half zes werd op den Kinderhuissingel een vrouw door een beroerte getroffen. Op advies van ür. Van Vten werd zij naar bet gasthuis getransporteerd. Drinkhal. De drinkhal der Staahvaterbron is gisteren door 42 personen bezocht. Beker. B ijden heer Van der Voorst in de Zijlstraat, is uitgestald de zilveren hockey-beker, uitgeloofd door den N. B. v. L. O., welke op 18 Augustus voor de tweede maal gewonnen werd door de „Musschen" in Nijmegen, die van „Togo" met 3—1 wonnen. Benoemd. Met ingang van 2 September a.s. is benoemd tot ploegbaas in draaierij no 1 der C. \V., H. IJ. S. M de me taaldraaier C. Belterman, werkzaam in genoemde afdeeling. Aanbesteding. Bij de gisteren door het departe ment van Koloniën Ie Amsterdam ge houden aanbesteding ad 36 peroeelen was de laagste inschrijver voor perc. 22, slag- en blaasinstrumenten en sciieruigereedschap, bet Ned. Wapen magazijn v.h. S. de Jager tc Haarlem, met f .763.09. Handelsschool. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, is als de school bedoeld onder letter d van het Kon. besluit van 31 Juli aangewezen do openbare handelsschool met 2- jarigen cursus te Haarlem. J u b i 1 a r i s. lieden herdacht de heer C. Visser, den <lag dat liij voor 25 Jaar als draaier in dienst trad aan de Cen- tralo Werkplaats; van zijn kamera den ontving hij een enveloppe met inhoud en bracht verder den dag in huiselijken kring door. Uitbreiding Bestuur. Do Commissie van Maatschappelijk Werk, Alg. Ned. Typografenbond, afd. Haarlem, Is met 2 leden uitgebreid cn nu samengesteld uit de heeren Bies, Stoppelsteen, Flarneling, Kwek- keboom en Heykoop. Do beide laatst-! genoemden werden als nieuwe leden aan de Commissie toegevoegd. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Van 21—27 Augustus worden twee gevallen .van roodvonk geconstateerd. Rubriek voor Vragen GonbonnOerdcn liebbsn het voorrecht, vragen op rer.ichilload gebied, mits voor beant woording vatbaar, in to zenden bij do ïtodactlo van Haarlem's Dagblad, Qruoto Houtstraat 43. Allo antwoorden wordon gohcol kostoloo» gegeven en »oo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt ijaandacht jrewhonken. VRAAG. Hoe oud moet men zijn, om als vrijwilliger in dienst te kun nen treden? ANTWOORD. J51/2 jaar. VRAAG. Waar kan men vloei bare rubber verkrijgen voor het plak ken van regenjassen ANTWOORD. Bij een drogist. VRAAG. Welke soort lak kan men het beste gebruiken voor een kachel ANTWOORD. Vraag dat eens in oen verfwinkel of drogisterij, waar u die lak koopt. VRAAG. Ik heb van Januari tot. Mei 1912 kerkelijke belasting betaald. Nu ben ik van Mei af geen lid meer; moet ik nu voor de jaren 19101911 ook betalen ANTWOORD. Als u die nog niet betaald heeft, weL VRAAG. Ik heb een waterfiltreer gekocht. Wat moet ik er in doen om liclder en zuiver drinkwater te krij gen ANTWOORD. Informeer dat bij den winkelier, waar u dit toestel (kocht, dat ligt toch voor de hand, dunkt ons. VRAAG. Kunt u mij oolc mede deel en, of de laatste uilkeering van liet faillissement der Noord- en Zuid- Ilollandsche Bank nog deze maand zal geschieden ANTWOORD. De eerste jaren zal die uitkeering nog niet geschieden kunnen. VRAAG. Tot wien kan men zich, wenden, om voor ziekenverpleegster te worden opgeleid ANTW OORD. Wend u tot het be stuur van een der ziekenhuizen hier in de stad. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. STUKKEN VAN DEN RAAD. VERPLAATSING METERHUISJE. B. en W. stellen voor, om een be drag van f 2610 te hunner beschikking te stellen, om liet meterhuisje te Over- veen, dat hinderlijk is voor het ver keer, te doen verplaatsen. AANLEG VAN EEN NIEUWEN WEG. Voor het maken van een zijweg van dèu Vogelenzax gschen weg stellen B. en W. voor. oiu van do weduwe H. Kerkvliet—Verdegaal te Noordwijker- hout een stuk grond van 160 vierk. M. aan te koopen tegen een som van 2 de vierk. M.. OVEREENKOMST INZAKE WATERLEIDING. Voorgesteld werdt, in een overeen komst vun de gemeente met den lieer G. J. v.. d. Vliet te bepalen, dat de lieer v. <i V. toestemming verleent tot het leggen van zinkers voor de wa- tei leiding door eenige hein toebehoo- rende wateren, terwijl daarentegen de gemeente gratis water verstieki vuor de jaciitopzienerswouing van den heer V. d. Vliet, lot een maximum van 50 kulx M. per jaar. Het lijk van den onlangs te Noord- wijkiBuiten verdronken 21-jarïgen zoon van den notaris B. uit Noordwijk is gisterochtend op het Bloemendaal- sche sLrand aangespoeld. In de week van 21—27 Aug. werd één geval van diphtheritis geconsta teerd. HEEMSTEDE. RAADSVERGADERING. Woensdagavond 8 uur vergaderde de voltallige Raad, Tot ledcu van het college van zet ters worden! herbenoemd de heeren Th. Smit, C. A. Braam, S. P. Adri- aanse en Roest. Vastgesteld werden de rekeningen der gemeente, van het Burg. Armbe stuur, de Gasfabriek en do Duinwa terleiding, over het jaar 1911. De VOORZITTER constateerde met blijdschap, dat de waterleiding af dadelijk het eerste jaar 1500 winst gaf, terwijl men eerder op verlies ge rekend had. De heer Van Lennep bracht, hulde aan don Directeur der Gasfabriek voor diens beheer. Mede werd goedgekeurd de tweede suppletoire begrooting voor 1912, groot 1220.77. Besloten werd om het verzoek van de Maatschappij „Zuiderhout", om den weg langs liet Zuider Buitcn- spaarne niet 17 1/2, maar 15 M. breed to maken en dat de Beelslaau 6M..en de Crayenesterlaan 5 M. breed zal worden bestraat. De trottoirs worden onderscheidenlijk 41/2 M. en 31j2 M. B. en W. stelden voor, om aan de Maatschappij „Zuiderhout" te De- richten, dat er geen aanleiding was, om toe te staan dat in plaats van den voorgeschreven betonmuur langs het Zuider Buitenspaarne, een houten schoeiing werd gemaakt. Deze zaak wordt aangehouden, om dat er een nieuw adres is ingeko men van do Maatschappij „Zuider hout". Overgegaan werd "tot vaststelling van het Uitbreidingsplan der ge meente het plan werd ongewijzigd aangenomen. De VOORZITTER bracht hulde aan den architect Joseph Th. J. Cuypers, dio eerst bij den bouw yan het Raad- huls en nu weer bij uitbreidingsplan de gemeente van dienst is geweest. In benandeliug kwam thans hot voorstel van B. en W., om de duinwa- terverordening te wijzigen, in dezen zin, dat tegemoet wordt gekomen aan de onblllijklieid, dat bij een 3/4-duinis nieter voor een lager watergebruik kan worden gecontracteerd. In d;t opzicht werd het tarief B zoo verlaagd, dat het duinwater meer bin nen liet bereik van de arbeidersbevol king ligt. Dit voorstel werd goedgekeurd. Deze wijziging zal met 1 Januari in werking treden. B. eri VV. zullen een denkbeeld van den heer TROMP over wegen, om reductie te geven op de aaiisluitingskosten aan lien, die bin nen een bepaalden tijd aansluiten. Besloten werd om het reservefonds der gasfabriek te bestemmen tot uit breiding van deze fabriek. Aangeboden werden de begrootin gen voor 1913 van de gemeente, de waterleiding, de gasfabriek en liet Burg. Armbestuur. Besloten werd. om de rio'eering in het Schouwijesiiwartier te verbeteren. Dit kost 1150. Bij do ingekomen stukiien werd me degedeeld, dat ingekomen is een on gezegeld adres van de Vereeniging voor Schoolartsen, waarin bericht wordt, dat aan de Regeer mg is ver zocht, om een Rij'ksregelirg in zake het instituut schoolartsen. Dit adres werd, als ongezegeld, ter zijde gelogd. De VOORZITTER deelde mede, dat B. en W. ook niet zullen komen tot invoering van schoolartsen, omdat de verordening maatregelen aangeeft voor het geval er besmettelijke ziek ten op school voorkomen. Herbenoemd werden als voorzitter van de Financieele Comnrsbo de lieer J. C. van der Byken en nis leden do heeren Dr. E. M. Droog en J. C. Preyde Jzn. Als leden der Plantsoenencommis sie werden herbenoemd de hoeren Van Meeuwen en De Wilde. Allen verklaarden hun benoeming aan te nemen. Bij do Rondvraag gaf de heer DROOG in overweging om de pompen bij de IJzeren brug te vervangen door standpijpen der waterleiding, nu de waterleiding een batig saldo heeft. Hierna werd de vergadering ge sloten. BEXNEBROEK. Vrijdagavond te 8 uur vergadert de gemeenteraad. Agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoek afd. Bei nebroek der N. II. Vereeniging „Het Witte Kruis", om een maximum snelheid voor motorrij tuigen vast te str-llen. 4. Voorloopige vaststelling rekening 1911. 5. Aanbieding gemeente-begrooting! 1913. HAARLEMMERL1EDE. Een gevail van roodvonk werd hier waargenomen van 2127 Augustus. IlILLEGOM. Naar het L. Dgbl. meedeelt, wordt sedert het begin dezer week de werk man J. A. te UiUegom vermist, BEVERWIJK. In de afgöloopen week ,21—27 Aug.) kwam hier één gov ai van ty phus voor. H£ LF WEG. Do lieer C. Pompe van Meerdervoort behaalde gisteren het diploma Boek houder M. O. Woensdag werd alhier publiek ge veild <le hofstede „Soiioonoord", met ruim 41 1/2 H.A-. bouwland in den Houtrakpolder, waarvan rutin 2Ü H.A. deel uitmaakte van het voormalig eiland Kuigoord in 14 perceelen in bod gebracht op 93.652, werd de ge- heele combinatie op 106J afgemijnd door den bowoner-huufder, den heer Kramers, die de kooper werd voor 94.652. SLOTEN. Ook den verveeners onder Nieuwer- Anistel en deze gemeente gaat liet door den velen regen in de maand Augustus, niet naar wonsohde turf wordt niet droog en de prijzen zijn laag; eerste soort machineturf wordt verkocht voor 3.75 k 4.25 per 1000, mindere soort voor 3 3.25., VELSEN. In de week van 21—27 Aug. kwam hier één geval van roodvonk en één geval van diphtheritis voor. IJMUIDEN. EEN HOLLANDSCHE LOGGER VERGAAN Gistermiddag kwam tc IJmuiden van Scheveningen telegraphisch be richt, dat aldaar aan liet strand aan gespoeld wus een briefje met het be richt, dat de logger „Do vrouw Jo hanna" tussclien Zandvoort en IJmui den in nood verkeerde na de zeilen verloren en de masten gebroken te hebben. Onmiddellijk ging de sleepboot „Cy- 5loop" van IJmuiden uit om een onder zoek naar het vaartuig iu te stellen, doch keerde later onverrichter zake terug. In verband met liet feit, dat nabij het Haaks Vuurschip een mast gezien was, die oogeiischijnlijk aan het wrak van een visschersvaartuig vastzat, is liet zeer waarschijnlijk, dat boven genoemd scheepje met zijn bemanning een prooi der zee is geworden. EEN KRANIGE ONDERNEMING. Gisteren kwam met vijf opvarenden te IJmuiden binnen do Amerikaansche motorboot „Detroit", die niet grooter is dan een flinke reddingboot. Het vaartuigje had 21 dagen reis van New-York naar Ierland, bezocht daarna Ostende en ging nu naar Haarlem, waarna het verder vaart naar St. Petersburg. Onder deze plezierreizigers bevond zich een redacteur van dc „New York- Ilerald" De St.-Clt. van 29 Aug. 1912, no. 202, bevat do goedkeuring der statuten van do Vereeniging v&n lager mochi- nepersoneel Iu dienst bij het Rijks- loodswezen in Nederland, te IJmui den. De vereeniging is aangegaan voor den tijd van 29 jaren en 4 maanden. Koloniën EEN I1AAI TEN PROOI. In de rivier bij Padang is een in- landsch kockvcnter van .ongeveer 12 jaar verslonden door een haai. Hoe dat gebeurde, vertelt de „Sum. Bo de": Ter hoogte van toko Tels Co. zag de kcekventer eenige mannen en jon gens ui dc rivier baden. Zijn koop waar op den oever deponeeren, zich ontkleeden en in de rivier tjompen, was 'net werk van een oogenblik, en daar zwom de kleine lustig tussclien de anderen rond. Juist toen hij zich in de risier gewaagd had, zagen eeaige der badenden en prauwvolk de vinnen van een haai boven water in de nabijheid Men schreeuwde het jongetje toe fluks naar den oever te komen, onder kreten van: „hjoe". De kleine zwom ook terug, maar het dier wa3 vlugger. Van een prauw zag men den viscii naar zijn prooi toeschic- ten, z!ch kort voor den ongelukkigen jongen op den rug keeren en zoo een heen van zijn slachtoffer grijpen. Het armo kereltje gilde nog twee maal van: „toeloeng, toeloeng", en werd toen mede naar de diepte ge sleurd Op den wal en op de prauw hcerschto intusschen een geweldige consternatiemen wierp met steenen en zccht naar staken. Toen men ech ter bemerkte, dat een groote bloedgolf uit ae diepte hei water rood kleur de, begreep men, dat alle hulp ver- geefsch zou zijn. Kort daarna ver scheen het lijkje van den jongen aan de oppervlakte, doch slechts het bo vengedeelte, want buik en beencn ontbraken. De overblijfselen werden opgerischt on aan familieleden af gegeven. die het overschot ter aarde bestelden. Men was nu den gehoelen dag ln de weer, om het zeemonster met aas, waarin vischhaken, te verschalken. In den namiddag gelukte dit einde lijk. Toen het dier boven water ver scheen, bracht men het een lanssteek toewaarschijnlijk door pijn wild geworden, wist het zoo aan de lijn te rukken, dat deze afknapte en do haai weer zijn vrijheid terugkreeg. Men gaf "t echter niet op en weder wer den haken uitgezet, toen een jongetje kwam aanloopen en mededeelde, dat het dier op net strand aan de mon ding dood was aangespoeld. Dadelijk ging men tot de opening van het dier over en in de maag vond men nog overblijfselen van den armen kock vcnter, o.a. een heelen voet. Zij wer den in een doek verzameld en mede genomen, om alsnog ter aarde te worden besteld. Leger en Vloot COMMANDANT VAN IIET VELDLEGER. De generaal-majoor A. E. Roest van Limburg, commandant der le divisie, te 's-Gravenhage, is bestemd om na de pensionneering van den luitenant-ge neraal W. A. T. de Meester, op te tre den als commandant van het veldle ger. (Avp.) MILITAIRE AUTOMOBIELEN. Bij de in 1911 gehouden legerma- noeuvres is voor de eerste maal op be trekkelijk groote schaal van personen (17) en vracht- (14) automobielen ge bruik gemaakt. Blijkens het onlangs verschenen of ficieel „Overzicht" dezer manoeuvres zijn vooral de laatstgenoemde auto's van groot nut geweest bij de verple ging der troepen en werd daardoor in het licht gesteld, „hoe door het groö- ter laadvermogen dezer (vracht-)auto- mobielon het totaal aantal voertuigen kon worden verminderd, terwijl tevens met eon geringere sterkte aan perso neel voor de bediening en de sverk- zaamheden op de hoofddisiributie- plaatsen kou worden volstaan." Afgescheiden daarvan zoo herin neren wij bovei dien behoefde geen zorg te worden gedragen voor fourage van de paarden, welke de tot dusver gebezigde voertuigen moesten trek ken. EEN DIENSTREIS. De 2e-luitenaut der artillerie Oost- Indisch leger S. C. W. J. Bijl de Vroe zal van 12 September af een dienst reis in Duitschland maken, teneinde eenigo fabrieken van springstoffen te (bezoeken. Rechtszaken EEN LIEFHEBBEND ECHTGENOOT. Door de rechtbank te Middelburg is de 26-jarige herbergier A. K. uit Y'er- seke, wegens mishandeling zijner echtgenoote, veroordeeld tot twee maauden gevangenisstraf. Of deze straf helpen zal, is echter de vraag, daar na de behandeling der zaak op 20 Aug._ de man zijn vrouw nogmaals op ergerlijke wijze heeft toe getakeld. Sport en Wedstrijden ZWEMMEN. 1600 METEU-WEDSTRIJD „HET IJ". De lieer Minnes was de eenigo, die Woensdagmiddag te Amsterdam op de 1600 M. uitkwam en legde de baan af in 29 minuten en 42 seconden. Er hadden zich nog eenige deelne mers aangemeld, maar ze waren niet tijdig aan den start gekomen, zoodat de jury hun de deeinemin gheeft ont zegd. WATERPOLO. ROTTERDAM—AMSTERDAM. Het Amsterdamsclie zevental, dat ter gelegenheid van den door de R.Z. C. te houden internationalen wed strijd in do Westkous tegen het Rot- terdanische dito de stcdenmatch om den Hevuo-beker zal spelen, is ten slotte alleen uit IJ-spelcrs samenge steld. De drie gekozen D. J. K.'crs ko men niet uit De opstelling is de vol gende: DoelRühl; achter: G. Slruijs, F. Nijland en G. Cortlcver; voor: A. Minnes, N. Cortlever en W. Bohlander. Tweemaal, memoreert de Tel., heb ben de polostcden elkander den bo ker betwist ln 1910 won Rotterdam met 40. in 1911 Amsterdam met 0—0 OI IJ l in slaat zal blijken don be ker met succes tegen de Roiterdam- sclie combinatie tc verdedigen? Zeker is, dat Rotterdam do meeste kans op de overwinning heeft. Een spannen de match is echter le verwachten. WIELRUDEN. EEN WIELERBAAN TE GRONIN GEN. Naar men aan het Hbld. meedeelt, worden er te Groningen ernstige po gingen aangewend tot oprichting co der groote wielerbaan. SCHAKEN. INTERNATIONALE WEDSTRIJD TE ROTTERDAM. De uitslag van dg zevende rondt was: De Ilaas wint van Battef-id. Fabre remise tegen Weiss. Van Wageningen wint van Van den Broek. Molimard verliest van Garoute. Hoogland remise tegen Bonnard. En die van de achtste: Molimard wint van Garoute, Wclss van Fabre. Battefeld van De Ilaas, Van den Broek van Van Wageningen en Hoogland remise tegen Bonnard. De stand is nu: Hoogland 12, Moli mard 11. Battefeld, De Ilaas en Bon nard ieder 9, Van Wageningen, Fa bre en Weiss ieder 7, Garoute 4 cn v. d. Broek 3. ATHLETIEK. DE 3-OCTOBER-SPORTBETOOGING De inschrijvingen voor de athleli- sche wedstrijden op de 3-October- Sportbetooging, te Leiden, zijn in zulke grooten getale (166) ingekomen, dat het houden van voorwedslrijden noodzakelijk is, daar elke tak van sport op 3 October slechts over een zeer beperkten tijd de beschikking heeft. Deze voorwedstrijden zullen nu a s. Zondag op het Ajax-terrein plaatsvin den, waarna de besten zullen worden gekozen om deel te nemen aan de 3- Gctober-Sportbetooging. De 166 inschrijvingen, die van 84 deelnemers zijn ingekomen, zijn als volgt verdeeld: hardloopen 100 M., 58 deelnemers; hardloopen 400 M., 53 deelnemers; touwtrekken, 6 ploegen van 4 deelnemers; steenstooten, 17 deelnemers, en polsstokspringen, 14 deelnemers. De deelnemers zijn leden van tien verschillende vereenigingen, waaron der: gymnastiek-, korfbal- en voetbal- vereenigingen. Alhoewel de praestatièn niet schit terend zullen worden belooft het aan tal inschrijringen thans een defini tieve vestiging van de athletiek in Leiden. Behalve voor de athletiek zullen ts Leiden ook voor lawn-tennis, scher men en de militaire wedstrijden, na der voorwedstrijden worden vastge steld. Kerk en School GEREFORMEERDE GEMEENTE. Aangenomen het beroep te Zeist ds. H. ltoelofsen te Bruimsse. Gemengd Nieuws GOED AFGELOOPEN. De trein, waarin prins Heinrich van Pruisen, die op weg is naar Ja pan ter bijwoning van de begrafenis van den Mikado, zich bevond, is acu ter Irkoetsk tussclien de halten Ga bion en Macom ontspoord. Niemand kreeg cenig letsel. EEN KRANKZINNIGE KORPORAAL. Een korporaal, Lukawski genaamd, die Zondag bij een vechtpartij tegen arbeiders te Lemberg aan het hoofd gewond werd, kreeg Maandag ln do kazerne eeu aanval van razernij. Hij barricadeerde zich in de chaiubrée en schoot op iedereen, die wilde bin nenkomen. De hulp der brandweer werd ingeroepen zij richtte de slang op hem, doch had geen succes. Do kor poraal schoot ook op do mcnsclionme- nïgte, di© zich voor do kazerne had verzameld. Toen alle pogingen, om zich van den korporaal meester te maken, mislukten, besloot men einde lijk zijn moeder te halen. Deze liep on bevreesd op haar zoon toe en bood hem een flcsch brandewijn aan. Op betzelfde oogenblik, dat de korporaal zijn hand er naar uitstak, wierpen drie soldaten zich op hem. Lukawski gaf zich echter zoc niet gewonnen. Hij bood vertwijfelden tegenstand en loste zelfs een revolverschot op zijn moedei dat haar echter niet trof. Opnieuw drongen toen zes soldaten op hem aan, wien het na ontzettende insjKin- ning gelukte, hem het geweer uit de handen te rukken en hem te boeien. Als door een wonder werd niemand bij de schietpartij gewond. DE TOESTAND VAN DEN DU1TSCHEN KEIZF.R. Over den toestand van den Keizer wordt gemeldde onlaluKingsvcr- scliijnselen zijn verdwenen, do pijn is weg. Voor het geheele herstel zijn echter volgens di geneesheeren nog eenige dagen rust noodig. Do Keizer maakte evenwel reeds een lange wandeling. De roLs naar Zwitserland zal door gaan, maar het programma is iets bekort. 2 Sept. vertrekt de Keizer. STAKENDE MIJNWERKERS. Vier duizend mijnwerkers, werk zaam in de Glanmorgnn-kolenmfjnen van het district Rhomdda hebben het werk neergelegd. Oorzaak :een loon- gesdhiL DE STORM IN ENGELAND. Uit thans ontvangen berichten blijkt, dat de toestand le Norwich nog steeds van ©rnstigcu aard is. Ook wordt gemeld, dat Yarmouth en Lowestoft, waar oen groot aantal pleizierreizigers vertoeven, feitelijk van het spoorwegverkeer afgesneden ziin.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7