Benoemd tol officier in do orde van Dranje Nassau Ph. van den Ileuvel, kanunnik tc St. Michielsgestel; dr. A. Veenetibos, voorzitter van het college van regenten van de Rijkswerkin richting le Toorn. Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau: dr. Er Bargor, Herv. predi- kunt tc Amsterdam; W. Ellens, id. te Usquert; W. Baart de la Faille, idein te Amstelveen; N. de Gaay Fort mans, Gereformeerd predikant te Am sterdam J. Heiwig, Luthers predi kant te Amsterdam, 11. I.. Sloots, oud pastoor te Velsen J. Klootsema, Di recteur van het Rijksopvoedingsge sticht te Alkmaar mej. H. Lofibure, lid van het Algemeen College van Too- zicht op het Rijkstuchtwezen te Am sterdam mej. A. Kalff, secretaresse van Pro Juventute, to 's-Gravcnhage; N. de Ligt, voorzitter van „Kinder- zorg" te MiddelburgJ. Driessen, voorzitter der Vereeniging .Liefde werk voor Kinderbescherming" te Lei den VV. Kan Jr.. adjudant-rijksbouw meester te 's-Gravenhage. Tot ridder in do ordo van den Neder- Jandsohen Leeuw mr. A. baron van Wijnbergen .1. Beckers, ieden van de Tweedo Kamer; mr. J. Schokking, oud-lid van da Tweede KamerD. Keuskamp, directeur van het steno grafisch bureau der Slatcn-Generaal J. Lindo, directeu'- van gemeentewer ken te 's-Gravenhage dr. A. Holwer- da, hoogleeruar, to Leiden dr. J. de Vries, idem, to Utrechtdr. Schoute, id., te Groningen II. ileuvelink, id. te Delftdi. 1'. Zeeman, idom, te Am sterdam dr. R. V\ oltjer, idem aan de Yrijo Universiteit te Amsterdam. Bevorderd tot officier in de Oranje Nassau-ordemr. G. Koiff, Statenlid van Gelderland, te Gelderrnalsen jhr. F. Op ten Moort, drankwet-inspec teur, te Oosterbeekds. E. van Dis sel, voorzitter der Vereeniging voor lijdende Nederlanders, verpleegd te O heel, tc Stratum B. Zweers, toon- kuDstenaar, to Anisterdamdr. A. Diepc-nbrock, idein, tc Amsterdam. Benoemd tot officier in de Oranje- Nassau-orde J. Juiiginann, bibliotheca- ris der Tweede Kumer mr. A. de Veer, Statenlid to Middelburg R. Visser, idem, te Sueek J. Kolkman, raadslid tc Doidrcchtdr. van Staveren, geneesheer te Rotterdam dr. H. Klew iet de Jonge, rector van het gymnasium te Dc-rdrecht Pit. Rut gers van der Locff, voorzitter der Ver eeniging lot beverdering van het Am- bachisonderwijs in Drente, tc Eelde; jhr. R. van Pabst van Bmgerdcn, schoolopz. to Tieiprof. C. L. Dake, onder voorzitter vai. het comité der Vierjaarlijksche Tontooiistclling te Ainsicruaiii G. Muiier, kunstschilder te Amsterdam. Tot riuder in do Nassau-orde J Bouwmeester, buigomocsmr van VrlezeveemE. Wierda, burgemees ter van Winsum J. de Ruyter, bur gemeester van Cromvoirt; 11. Spruijt, burgemeester van Amerongen T. Haitsma Muiier, burgemeester van Lochem A. LanUslieei', wethouder te Oostkapelle Ph. Roos Dzn., wethou der tc CoovordciiA. Vogelaar l'zn., wethouder te Hetóenoord C. Jansen, oud-secretaris van \V onseradeelF. Fund lor do Bouciione, poJiue-coiuinis- earis le Amsterdam Dubois, ge neesheer le VonloC. baronesse Van Pulveren, te Arnhem; mevr. de wed. J. Th. Smits, presidente van de St. Êlisuboth-Vereeniging, te Eindhoven; inej. 11. Spiering, te 'i'ielF. Schroe- dcr, voorzitter van het R.-K. Armbe stuur, le 's-GravonhageW. lvemps, frater Adrian us, Leeruar aan liet St. Hcnricus Blindengesticht, te Grave L Bouwman Jzn., loeraar aan de I-I. B. S. te Amsterdam A. van Achter berg, directeur van <Te Ambachts school te Leiden J. Bergmans, oud- opeubaur schoolhoofd te Sneek II. Lankamp, bijzonder schoolhoofd te Amsterdam mejuffrouw J. Schutjes (Mèro Xnvjor), overste der congrega tie to Ettcn Ph. Rank, onderwijzer a;ui de Rijkskweekschool te Middel burg VV. llftonslra, directeur der Kweekschool te Leidon Johan Wage- naur, toonkunstonaur Ie UtrechtH. Robbers, letterkundige, te Amster dam J. Buyse, hoofdredacteur van „De Zeeuw", to Goes; A. Voogd, se cretaris van den Journalistenkring te Rotterdam. Tot ridder in de orde van dan Ne- derlundschen Leeuw De kapitein ter zee E. Dullemond dr. C. Huiunie, inspecteur van don ge neeskundigen dienst bij oe zeesnuent; J. G:jzen, inspecteur bij den marine- stooiiivuartdiciist F. livers, pustctor te Duivondrecht, lid van den Raad van Defeusio. Tot officier in de Oranje Nassau- Do kapiteins ter zee H. Schoonho ven en F. Smit, en de hoofdingenieur bij de marine J. T. Hooft. Tut ridder in de Üranjo-Nassau- ord- De luitenants ter zee eerste klasse J. «le Wal on C. Steffelaar; de kapi tein dor mariniers J. Schraver de of ficier van gezondheid eerste klasse B. van Uiteren <lo officier van adminis tratie eerste klasse J. de Hartde of- het minst wetende, wat de agent be doelde. Maar dit alles gebeurt als, zei Justus. Als wij hem laten begaan. Als! D irkvervolgde hi| plotseling, wat zou jij doen als iemand je uitschold, je trachtte te vermoorden, en ten slot te je een verdiende belooning trachtte te onthouden Zijn nek breken, mijnheer, zei Dark. Justus, knikte. Zoo, zei hij. Welnu, hier woont pir. Rike. HOOFDSTUK XXVIII. Tegenspoed. De beide mannen openden het hek, .wuardooi Justus zoo haastig gevlucht was bij zijn vorig bezoek aari dit huls, cu namen de omgeving goed op, ter wijl zij het tuinpad opliepen. Er was daar echter weinig wat hun kon interesseeren Het was een ge woon villaatje uit do buitenwijken, evenals er een dozijn andere Injizen in de buurt waren, en daar de ven sters goed gesloten en met neergela ten gordijnen behangen waren, scheen het voor hel oogenblik althans onbe woond. Justus wenkte Dark. Ga mee naar binnen, zei hij. Eenige oogerblikkon lang volgde er ficier-macKinisï eerste khusso J. Ver schoor de magazijn-moester bij de marine-directie te Willemsoord J. Baert. Tot ridder in de orde van don Ncd. Mr. J. Roelvink, bestuurslid-vennoot der Twentsche Bankvereeniging, to Amsterdam; F. Keiler, directeur der Amsterdamsche Bank te Amsterdam; jhr. mr. Von Weiier, administrateur bij het departement van Financien F Dutooie, ontvanger der sucoessio- rechten te Amsterdam. Tot officier in de ordo van Oranje- Nassaut H. Smit, referendaris bij het depar tement van Financiën II. Ras, bo- lasting-inspecteur te Amsterdam A. Volkmaars, inspecteur bij de invoer rechten te Rotterdam J. Offerhaus, directeur der Staatsloterij E. Wey- gers, ingenieur-verificateur hij het kadaster te Groningen F. Leo do leeuw, secretaris-penningmeester hij het bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen, te Bergen-op- Zoom mr. J. van Sonsboeck, secreta ris der Vereeniging voor den Effecten handel, te Amsterdam. Tot ridder in de ordo van Oranje- Nassau I-I. Sassen ,te Breda j M. Roemer, ontvanger cfer invoerrechten te Den Haag C. Bevers, ontvanger der in voerrechten te MaastrichtJ. van Bosveld Heinsius. ontvanger der In voerrechten te Olden-zaal H. Nieu- kerke, leeraar te '3-GravenhagoD. Vonk, landmeter te Haarlem. (Wordt vervolgd.) II. M. DE KONINGIN heeft het voornemen te kennen ge geven. om met Prinses Juliana heden een bezoek te brengen aam het Oranje- park te Apeldoorn, waar 5000 school kinderen opgesteld zullen staan. DE KONINGIN-MOEDER vertrok gisteren in haar salonrijtuig dat in den gewonen trein gehaakt was, van Baarn naar Het Loo en keert Maandag te Soestdijk terug. ONZB MINISTERS. De minister van Koloniën hervat Maandag zijn ambtswerkzaamheden. De minister vari Binnenlandsche Za ken mr. Th. Heemskerk, is na ruim een maand met verlof afwezig te zijn geweest, te "s-Gravenhage terugge keerd en heeft heden zijn werkzaam heden op bet departement hervat. HONDENWAGENS BU DE POST. Bij wijze van proefneming zullen voor het overbrengen ten plattenlaudo van middelmatige zware postvrach- ten hondenwagens in gebruik worden genomen. CONGRES VOOR HEILGYMNASTIEK Do eerste werkvergadering van het Ned. congres voor heilgymnastiek is Vrijdag geopend, met een rede van den voorz., voor dezen dag den heer J. H. Keys, eeielid van het genoot schap voor heilgymnastiek en mas sage. Deze gewaagde van do noodzakelijk heid om een wijziging van de artsen- wet 1SG8 te verkrijger: tot een daad werkelijke bestrijding van het para sitisme en de kwakzalverij op gebied vuri heilgymnastiek. De heer J. van Essen uit Amsterdam sprak een rede uit over de opleiding tot heilgymnast. De heer Milo Sr. nam het woord om de verhouding tusschen medicus en heilgymnast te preciseeren. De heer W. Jansen J.Hzn. te 's-Gra venhage besprak don omvang van de heilgymnastiek. De heer dr. K. F. L. Kaiser van Am sterdam sprak over ademhalmgagym- nastiek. Pruf. dr. J. G. Sleeswijk uit Delft hield een inleiding over heilgymmw- tiek bij beroepsziekten. Daarna sprak de heer dr. B. S. de Smitt, van Amsterdam, over de toe passing in het algemeen van de me- cliano-therapie op verschillende vak gebieden der geneeskunde. De heer J. H. U. Reys le Rotterdam behandelt nu de geschiedenis van de luerapie der scohose, dat is de ziekte van de ruggegraats vei krommingen, welke gewooi lijk een gevolg is van de uitoefening van sommige beroepen. VOLKS- EN SCHOOLBADEN. In de zitting van Vrijdag van da In ternationale conierentie voor volks- cn schoolbaden, hield do heer Rockna- gel, ingenieur te Berlijn, afgevauixilg- de van de Duilsche maatschappij voor voiksbaden een voordracht over zwem baden. Vervolgcjs sprak de heer William H. Hale, Ph. D. New-York, over de voiksbaden van New-York, die voor algemeen gebruik zijn. In plaats van den heer Henry R. Aideedge uit Leicester, die verhinderd was zijn referaatde baden in de werkmansgezinnen" toe te lichten, deelde de heer Alf. L. Keens van Bat- tersea 't een en ander over hetzelfde onderwerp mede. De heer M. Ch. Cazolet, Regeerings- geen antwoord op zijn bellen. Als er eens heelemaal geen antwoord kwam? Toen kon min eindelijk het geluid van schuifelende voetstappen binnen hqo- ren, en Justus kreeg de duidelijke ge waarwording dat er iemand binnen naar de voordeur toegeslopen was on nu door het sleutelgat tuurde. Hij tikte met kracht tegen de pa- neelen. U doet verstandiger met do deur open te meken, riep hij uit, terwijl Dark zijn oogen opensperde. Als u 't niet doet, zal ik haar openbreken. Een oogenblik volgde er doodelljke stilte. Toen stierven de schuifelende voetstappen weg. Een geluid van mom pelende stemmen kwam nu achter uit de hal en toen heerschte er weer stil zwijgen. Dat was te veel voor het geduld van Justus en hij bonsde heftig op de deur. Een oogenblik kwam er geen ant woord, toen klonk er een flinke stap door de hal, de deur ging open en de eerste klerk van mr. Rike met een zeer onaangename uitdrukking op zijn vierkant gelaat, stond in den ingang. Wat weiischt u vroeg hij. Justus gaf hem flink zijn blik terug. Ik wensch mr. Rike te spreken, zei hij.. Mr. Leeds keek r.aar den agent als mat hij een oogenblik zijn kracht en gestalte, en toen naar Dark, die ach ter zijn meester stond. gedelegeerde van Frankrijk, draagt oen referaat voor over taak en rol van het particulier initiatief ten opzichte van de zaak der voiksbaden. Daarna voert 't woord de heer dr. W. P. Ru£9ch tot het ontwikkelen en toelichten zijnor stellingen over het particulier initiatief in deze zaak. Luitenant-generaal R. P. Verspyck geeft vervolgens een verhandeling over hetgeen met particuliere krachten te Utrecht tot stand is gebracht en welke de aard is van den gemeente-steun. Freule Boddaert van Amsterdam be veelt op 't voetspoor van Duitschland aan het vestigen van lucht- en zonne baden. I)e slotsom der beraadslagingen wordt neergelegd ln do volgende concluslën bij acclamatie aangeno- A. De eerste Internationale Confe rentie voor Volks- en Schoolbaden, bijeen te 's-Gravenhage—Scheveningen in Augustus 1912, onder voorzitter schap van den heer dr. Ruysch, van oordeel, dat het beste middel voor de bevordering van do lichamelijke zin delijkheid bestaat in het douchebad, spreekt do volgende wenschen uit lo. dut douchc-badinrichtingen in alle steden en ten platte lande wer den opgericht met medewerking van het openbaar gezag en het particulier Initiatief 2o. dat het douchebad verplicht wor de gesteld voor de nieuw te bouwen scholen 3o. dat de subsidiën van het open baar gezag zullen worden toegekend aan die inrichtingen van onderwijs, waar het douchebad aan de leerlingen wordt verstrekt on 4o. dat de reinheidsmaatregelen door middel van het douchebad wor den aangevuld en volmaakt door het oprichten door het openbaar gez3g, hetzij van zwembassins in de open lucht, heizij door overdekte zwem plaatsen ,ten einde het zwemonder wijs en de zoo nuttige en versterken de sport ontwikkelen. Langdurig wordt gedebatteerd over de plaats, waar de volgende conferen tie zul worden gehouden. De quaeslie wordt aldus opgelost, dal de volgende in Brussel, de daarop volgende te Bordeaux zal worden ge houden. De Graaf do Calvelio stelde voor de hulde van de conferentie toe te bren gen aan HTI. MM. de Koningin en Ko ningin-Moeder veer de hooge belang stelling m de zaak der voiksbaden aan den dag gelegd. Di^werd bij acclama tie goedgekeurd. Het comité zal hier aan uitvoering geven. Aan 't afscheidsdiner van do Inter nationale Conferentie voor volks- en schoolbaden, gisterenavond in 't Kur- haus gegeven, namen ongeveer 100 da mes en lieeren deel, waaronder minis ter Heemskerk. Verschillende toosten werden gehouden. VERDWENEN. Sedert Donderdag is de makelaar in diamant J. R., tff Amsterdam, met een bedrag van ruim 14,000 aan diaman ten voortvluchtig. (N. R. Crt.) W1NKELSLU1T1NGS-ENQUETTE TE HILVERSUM. De eerste vraag of men zich ver klaarde vóór of tegen verplichte slui ting om 8 of 9 uur des avonds, was ills volgt beantwoord: 315 vóór, 173 tegen en 58 blanco. De tweede vraag of men vermoed- do dal verplichte winkelsluiting scha de zou uitoefenen was door 134 met ja, door 314 met neen beantwoord, terwijl 98 blanco biljetten waren in geleverd. De laatste vraag, of het gewenscht werd geacht, dat van gemeentewege bepaald werd het aantal uren, gedu rende welke het personeel mocht werkzaam zijn, was beantwoord met 171 stemmen vóór, 111 tegen en 264 blanco. DE SCHEVENINGSCHE HAVEN. Men schrijft aan de „Visscherij- Courunt" over de aanhoudend ver zandende Scheveningsche haven: Mot de liaven is hot weer mis. Om het nu maar duidelijk te zeggen Er ligt weer te veel zand in do buiten haven. Do schepen stooten weer, zoo dat liet raadzaam is, good uit te zion of er meer dan 30 palm water staat, en of de zee kalm is. Indien dit niet zoo is, maakt men kennis met de zandgronden. Deze week kwam een schip binnen op hoogtij 30 palm en nog stootte het gedacht. Ook van anderen vernamen wij, dat het niet is. zooals het be hoort te zijn. De laatste maanden hoorden we steeds, dat liet ovet de ba ton wel in orde was, maar nu blijkt weer duidelijk, dat dit niet zoo is. VERDRONKEN. Gisteren is te Breda in het diepe bas sin van diens eigen zweminrichting gevonden het lijk van den heer H. De lieer II., die zelf niet kon zwemmen, was Donderdagavond nog even naar de inrichting gegaan om er het een en ander te inspecteeren en is toen blijk- Mr. Hike is uit, zei hij. U zal hem waarschijnlijk op zijn kantoor in de Chancery Lane kunnen vinden. Ik ben daar juist geweest, zei Justus, en de klerk zei mij, dat hij hier heengegaan was, rnet welke woorden hij den dikwangigen jongen onbarmhartig verried. Mr. Leeds fronste do wenkbrauwen. Zoo, zei hij datsprak hij. Wel, dan wist hij er niets van. Ik geloof het niet, zei Justus. Maar in elk geval is er niets tegen, dat wij hier binnen komen, is het wel 1 Mr. Leeds keek hem met de grootste verbazing aan. Daar is alles tegen, zcu ik zoo denken, antwoordde hij. En hij maak te .een boweging om de deur. to sluiten. Justus stok vlug zijn voet uit. Maar, wij zullen het toch maar doen, zei hij. Mr. Leeds werd bleek. Is u krar kzinnig vroeg hij, blijk baar aarzelend tusschen het verlan gen om den agent de stoep af te gooien, en een geheime vrees, waar naar Justus maar raadde. Niet krankzinnig, zei Justus al leen maar nieuwsgierig en vastbe- sloteu. Mr. Leeds werd nog blecker, maar zijn vierkant gelaat begon zich on heilspellend uit te zetteru baar door een ongeluk te water ge-' raakt en verdronken. BoYorieringen In het Leger. Bij Kon. boeiuil van 27 doter zijn aan do non-olgonde geponsionnccrrlo hoofdofficieren van de landmacht do hoogere rangen verteend, hieronder vermeld als: de rang van generaal-majoor: aan do geponsioimoordo kolonels W. T. de Wijs, van den plaatselijlkon staf, W. A. P. F. L. Rovers, van hot wapen der artillerie, S. van don Berd, milltie-oom/mia-wiris in het 2d© mUitio-dislricl van Nooidbmbant, en den dirigeerend officier van gezond heid der 1st© klasse C. de Mooy, van hot personeel van don geneeskundi gen dienst der landmacht; de Pang van kolonel: aan de gepensionneerde Iudtemanit- kokmels M. H. Sprayt, .T. M. van Stein Callenfels, A. Holland, jhr. A. W. J. Snoudk TTurgronjo, D. J. Mid delbeek en B. G. Koopman, de drie ©erstgenoemden van hot wapen der infanterie, de overigen respectiove- lijlk van bot wapen der cavalerie, van het wapen der artillerie en mili- tie-commisjriirls in het 2do miiliitle- distriot van Friesland. Bij Kon. heal uit van 27 dezer is de rang van kolonel verleend nan den gepensionneerden 1 uiten aret-kolonel- kwart termeester P. Vink, van hot dienstvak der militaire administratie. Bij Kon. besluit van 27 dezer zijn aan de geponslonneerd© officieren van het leger in Nederl.-Indiö, hier onder genoemd, de titulaire hoogere rangen verleend, achter ieders naam aangegeven: aan den 1 uitonant-loolonel-i nten- dnnt J. W. TI Hoeder. dl« van kolond aan don kapitein der infanterie M. H. J. van Ewighem, die van majoor; aam den knnHetn-kwnrtiormieester A. H. J. G. P. Scheepens, die van ma joor. Bij Kon. besluit van 27 dozer Is de medaille van het Roodo Kruis ver leend aan F. W. J. de Witt Huberts, majoor bij het 7de reghnent Infante rie. Stadsnieuws GEMEENTERAAD. Vergadering van den Rand der ge meente Haarlem, op Woensdag 4 September 1912, des namiddags te half twee uur, in de Statenzaal (Prin senhof). De volgende zaken zullen aan de ordo worden gesteld 1- Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Schrijven. B. en W. aanbieding rekening en verantwoording, dienst 1911, met advies Commissie van Bij stand in het beheer der gemeente- financièn. 3. Voorstel ld. aankoop grond Brou- 4. Id. id. beschikbaarstelling gelden afrastering terrein Schalkwijkerweg. 5. Id. id. huur localiteit Arbeids- bours en wijziging jaarwedde direc teur Arbeidsbeurs. C. Id. id. wijziging Regeling herha- lingsonderwijs. 7. id. id. verzoekschrift W. H. Scheurkogel e. a., periodieke verhoo- ging loon ugenten van politie 4de klasse. 8. ld. id. id. Haarlemscho Politie- verceniging „Verbetering zij ons stre ven", verbetering salarisregeling po- litie-agenten, met adhaesic-betuiging Bond geinoente-politiebetwiibten in Nederland. 9. Id. id. id. G. W. van Es e. a., brugwachters, om geheel vrijen Zon dag, vrijaf op algemeen erkende Chr. feestdagen en vrij schoeisel. 10. Id. id. verhuring grond Leidsche Vaart aun L. Wijnaods. 11. Id. id. verzoekschriften A. L. Roozen en II. Schotten, huur groud Hout bij voormalig lieeren logement. 12. id. id. afwijking art. 7, la, dor Bouwverordening, bouw werk- on bergplaats Phoenixweg. 13. I<L Commissie art. 166 gemeen tewet, vaststelling verordening oin trent het in voorraad hebben van pe trcleum enz., met nader voorstel der Commissie. 14. ld. IJ. en W. verzoekschrift aid. naariem Ned. Bond van Handels- on Kantoorbedienden, verordening win kelsluiting. 15. Benoeming vaste commission. IC. ld. Commissie bezwaarschriften inzake de plaatselijke directe belas ting. 17. Id. Commissaris gemeentelijke Bank van leening (aftreding-De Braai, niet herkiesbaar). 18. ld. twee Commissarissen Stads- O. zoo, ik lien niet nieuwsgierig, maar ik weet ook heel precies, wat ik wil. zei hij. Koni, ga nu heen. Hij begon tegen de deur te duwen. Een oogenblik was het een strijd tusschen de belde mannen, wie het hardst duwen kon, waarbij de for tuin nu op de hand van den een, dan op die van den ander scheen te zijn. Soms stond de deur wijd open, dan weer was zij bijna gesloten en beide mannen begonnen hevig te hijgen. Zal ik u helpen vro^g Dark ein delijk, bereid om al zijn krachten in te spannen en daardoor een beslissing te bewerken. Ik geloof werkelijk, dat het ver standiger zijn zou, hijgde de agent. Ik denk wel, dat het mij ten slotte zou gelukken, maar er is geen tijd voor ons te verliezen. Mr. Leeds liet een hevige vervven- sching hooren. Maar dat wordt nu toch al te erg, hijgde hij, noig altijd hevig tegenvvor- stelend. U weet toch zeker wel, dat u hiervoor vervolgd kan worden Volkomen, zei Justus. Waarom roept de politie er niet bij Dat zal ik doen, zei mr. Leeds woest, jnaar hij deed het niet. Justus merkte dat op en gaf Dark een knipoogje. De twee mannen ga ven nog een flinken duw, en zij waren binnen. Nu zullen wij zien of mr. Rike apotheek (attreding-Dr. Timmer en Dr Mei'ons). 19. ld. lid Commissie in zake pen- Bionneering Wethouders. 20. Aanbeveling B. en W. benoe ming directeur gemeentelijk museum. 21. Id. id. benoeming twee leeraren H. B. S. met 3-jarigen cursus enz. i 22. Id. id. id. leeraar vervolgklasee Burgeravondschool (stoomwerktuig kunde) 23. Id. id. ld. id. id (burgerl. bouw kunde). 24. Benoeming stenibureaux verkie zing twee Raadsleden. 25. Trekken afdeelingon Raad. 26. Vergadering met gesloten deu reu. VOLKSLIEDEREN-CONCERT. lïct Geheelonthouders Zangkoor „Kunst Adelt", directeur de heer P. de Nobel, bereidt tegen liet a.s. najaar een in vele opzichten merkwaardig coicert voor, n l een volksliedoren- concert. In afwijking van meennulon op dit gebied door andere vereenl- gingen gegeven uitvoeringen, zullen op dit gebied door koor, solisten on dubbel-kwartet volksliederen ten go- hoore worden gebracht van de meeste staten van Europa. De heer De Nobel heeft van dit on derwerp een uitvoerige studie ge maakt en vele schoone liederen, die anders nooit op onze concerten wor den gezongen, uit de betreffende lan den zelf verzameld. Het doel van dit concert is een ver gelijkend overzicht te geven van volks liederen uit verschillende landen ln verband met het volkskarakter en den volksaard. Mej. Hermine Scholten heeft o.a. reeds hare medewerking toegezegd. RAAD VAN BEROEP (ONGEVAL LENVERZEKERING) TE HAARLEM. Ter terechtzitting vari 30 Augustus j.l werden o. a. behandeld de zaken van L de N V. Nederlandsch Wapen magazijn. voorheen S. de Jager, ge vestigd te Haarlem, welke bezwaar had tegen de door het bestuur van de Rijksverzekeringsbank vastgestelde premie over bet tijdvak 1 Juli 1911 tot 1 Januari 1912. Zij meende, dal voor het loon van den directeur van haar filiaal te Arnhem geen premie be doelde te worden betaald en vorderde daarom in zooverre vernietiging der bestreden bestissing. 2. J. H. C. Corvei s, te Schoten, wion op 18 Augustus 1903, werkzaam in dienst van den aannemer G. P. J. Iïeccari te Haarlem, een ongeval over- kwam aan de linkerhand, tengevolge waarvan hij nagenoeg drie vingers dier hand mist. Laatstelijk ontving hij te dier zake eene schadeloosstel ling van f 0.36 per werkdag, berekend naar eene invaliditeit van 20 pCt. Hij heeft daartegen bezwaar, omdat hij sedert de vorige toekenning van scha deloosstelling in geen enkel opzicht in arbeidsgeschiktheid zou zijn voor uitgegaan. Hij vordert daarom hand having zijner vroegere rente van 0.44 1/2 per werkdag. 3. H van Doorn, te Schoten, wien op 12 Januari 1912, werkzaam ln dienst van de H. IJ. S. M. te Haarlem, oen ongeval overkwam aan de rech terhand, tengevolge waarvan hij eenigen tijd daarna zijn werk niet kon hervatten. De door hem aange vraagde schadeloosstelling werd hem door het bestuur der Rijksverzeke ringsbank geweigerd, omdat niet zou kunnen worden aangenomen, dat hier inderdaad een ongeval zou hebben plaats gehad. Klager beweert, dat hij bij het dragen van met steenkool ge vulde zakken is gestruikeld, bij welke gelegenheid hij het ongeval zou heb ben gekregen. Hij vordert daarom alsnog toeken ning van de bij de wet bedoelde scha deloosstellingen. In deze drie zaken bepaalde de Raad van Beroep, na verhoor van klagers, deskundigen en getuigen, de uit- spiaak op 13 September a.s. Uitspraak werd gedaan in de zaken 1. J. Schuurman, te Haarlemmer meer, waarin de voorloopig© rente van 0.41 per werkdag werd verlioogd tot /0.C8 per werkdag van 21 Mei 1912 af 2. B. W'olters, te Haarlem, waarin de rente van f 0.89 per werkdag weid verhoogd tot f 1.07 per werkdag van 2 Mei 1912 af. KAMER VAN KOOPHANDEL. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, gelet op art. 9 van het Ko ninklijk besluit van 4 Mei 1896 (Staats blad uo. 76) maken bekend dat de lijst van kiesgerechtigden voor de Ka mer van Koophandel en Fabrieken in doze gemeente met ingang van 1 Sep tember e. k. gedurende acht dogen voor een ieder ter inzage is nederge- logd op de gemeente-secretarie (le Af- deeling) op alle werkdagen van 9 tot 2 uur dat bezwaren tegen die lijst, het zij' die den klager, hetzij die andere personen betreffen, gedurende acht thuis is, zei Justus Mr. Leeds keek hem vlug aan. Laten wij naar binnen gaan on er rustig over praten, zei hij, terwijl hij naar een deur aan zijn linkerhand wees. Ik heb er niets tegen, om te spre ken over alles wat u wil. zei Justus, maar ik moet er op aandringen om mr. Rike te spreken. Mr. Leeds ging hen voor naar de kamer, waarop hij gewezen had, een soort studeerkamer, en gaf Justus oen stoel. Wil u iets drinken vroeg hij, en hij ging naar de deur. —Zeker, zei Justus, de inspanning heeft mij dorstig gemaakt. Ik wil wel graag wat brandy met sodawater heb ben. Dark, ga naar buiten en houd alsjeblieft ecu oogje op de voordeur. Mr. Leeds knarste kwaadaardig op zijn tanden, maar hij liet den ex-sol daat hem voorbij gaan en verliet toen zelf de kamer het volgend oogenblik met een flosch en twee glazen terug- koerend. Hij verzocht den agent zelf maar in te schenken en zijn voorbeeld volgend, ging hij vlak tegenover Jus tus zitten. Nu, wat is er aan de hand zei hij. Justus keek hem strak aan. Van allerlei, zei hij. Voor zoover ik kan oordeeler-, is het recht ge schonden, zijn er valse he eeden ere dagen na heden bij den Gemeente raad schril lelijk kunnen worden r Ge bracht. Wij vestigen de aandacht op boven staande medix lee ling. Wie kiezer voor de K. v. K. meent le moeten zijn. kan nu nazien of hij wei op de lysl ver meld staat. Uit de Omstreken ZANDVOORT. REDDING VAN DRENKELINGEN. Aan het Zandvoortsche strand, vóói 't Kurhaus, waren gistermiddag een aantal badgasten geinige van de proeven, die do lieer A. Klontje, Mïli- tie-comniissaris in Zeeland, daar op uitnoodiging van de Zandvoortscho Terrein- en Hoti (maatschappij, nam met een nieuw middel lot redding van drenkelingen. Bot primitieve toestelle tje bestaat, uit een stokje van een paar decimeter, dat in hoofdvorm, over eenkomt met een visschenlichaam aan de punt spits, aan den achterkant een plat vierkantje, overeenstemmend mot don staart van een visch. Aan dit achtereinde is het dunne koord bevo* tigd, dat liet stuk hout naar den di en keling moot brengen. Op een eenvou dige manier heeft de heer Klontje een middel uitgedacht, om het hout met de lijn een 50 tot 60 meier weg te wer pen. Dit wegwerpen geschiedt met behulp van oen stok met een touwtje daaraan, die veel lijkt op een zweep. In het houtje, waaraan de lijn bevestigd is, zit een inkeeping Nu wordt het touw van den wegwerpstok in de inkeeping gelegd, zóó, dat een knoop achter liet houtje blijft haken. De heer Klontja nam nu het houtje in de hnkeihand, en den wegvverjislok in de rechter op deze wijze, dat hot touw tusschen houije en stok gespannen stond. Nu boog hij den boigzanieii rottan-weg- werjistok een weinig en liet het hout je met de lijn los en dit vloog een 50 tot 60 meter weg Men ziet, hel toestel is zeer eenvou dig. Het tioutj» kan uit elk waardeloos stuk hout gesr.eden worden en als wegwerpstok kan men desnoods een wandelstok of een purapluie gebrui ken Toen lijKt oiu> uit U-tsièiieije meer geschikt voor redding van drenkelin gen in rivieren, dan aan de kust, vooral aan onze kust. En wel om <ieze reden, dat ecu bader op 50 tot GO me ter niet in gevaar van verdrinken ver keert. Nu kan de badman weliswaar tot uan de urmen in zee gaan en dan zijn hout uitwerpen, maar dan toch blijtt de vraag, of hij ver genoeg ko men kan, temeer daar het wegwerpen noodig maakt, dat een tweedu peisuon het kluwen me; do uitwerpiijn vast houdt. Voor het redden van drenkelingen (die de uitgeworpen lijn moeten grij pen of door de puntige uitsteeksels ge grepen worden) lijkt het ons noodig, aat men de lij i minstens een driehon derd meter ver kan werpen. Daar dit niet met liandkracht schijnt te kunnen geschieden, zouden we misschien als eenvoudig wegseliietiniddei een pijl-en- boog kunnen aanbevelen of een sciiiet- gereedschup iu den trant van ten kmdeigeweer. Wanneer dit wat meer solide wordt geconstrueerd, kan o. i« liet houtje met do lijn wel eenige hon derden nieters vc- "iden geschoten, BENNEBKOEK. In do Vrijdag alhier gehouden raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Na het lezen der notu len werd voorlezing gedaan van een adres der Nederlandsche Vereeniging van Schoolartsen, met verzoek een verordening vast te stellen waarbij aan lijders van verschillende besmet telijke ziekten, tijdelijk het verblijl aan de school kan worden ontzegd en zuo noodig aan den gemeente-arts op te dragen ontsmetting van de lokalen. Over dit punt ontstond eenige discus sie. B. en W. adviseerden het sluk voor kennisgeving aan te nemen. De heer Roijdon echter vonr t wensche- lijk dienaangaande bepalingen vast te stellen; mede in het belang van de andero schoolkinderen. Wanneer huisgenootcn van kinderen aan be smettelijke ziekten lijden, moest het kind het verblijf in de school worden ontzegd, totdat ecri medisch advies tot toelating een einde aan den toestand inuukt. De heer Reijdon vond een ver dediger in den heer Braam, die d:k- wijls had opgemerkt dat zich kinde ren schoolwaarts begaven, lijdende aai* besmettelijke ziekten. Dc overi ge raadsleden waren een andere ruee- ning toegedaan, waarbij de Voorzitter ten overvloede opmerkte dat Hij bij ernstige ziekte en bij uitbreiding van dc busmettelijkheid. met het hoofd der school overleg zal plegen. Een verzoek van de ufdeeling Ben- rieLrock van de N.-H. Vereeniging Het Witte Kruis, om een maximum snel heid voor motorrijtuigen vast te stel len, werd om prae-advies gesteld in handen van B. en W. Bij monde van den heer Van Itter- sumwufil rapport uitgebracht over logd, is or misbruik van toevertrouw de fondsen, of of rnoord gepleegd. Moord liet gelaat van den man tegenover hein was doodsbleek geworden, en hij hield een hand op als wilde hij Justus het verder spreken beletten. Ja, ongetwijfeld moord, zei Jus tus, zonder zijn stem te laten zakken. De man deed een i>oging om zijn kalmte terug te winnen. U is op een verkeerd sjiooi1, zei hij, of u is krankzinnig en #eet zelf niet waarover u praat. Maar u ver keert in een zeer ernstige positie, dat is zeker. En u ook, zei Justus. Ik denk ook, dat gij als advocaten daarvan wel op de hoogte zult zijn. De man keek benepen en zenuwach tig naar de deur. Wat wenscht u zei hij eindelijk, Voor den tweeden keer. Ik wensch mr. Rike te spreken, zei Justus. Ten derde male. Dat kan niet, zei mr. Leeds. Hl) hij is ziek Ziek of niet, ik moet hem spro ken, antwoordde Justus. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 10