NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang, No. 8956 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag 31 augustus leia a HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie aiaanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B<] Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaalsingj Franco per post door Nederland1-65 /gT 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. £SSzS#h'.m Haarlem ".WH "edaclie cn Administratie: Croote Houtstraat 53. „de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. <é%J Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. dit nummer bks1aa1 uit zestien bladzijden. eerste bi ad. AliENDA ZONDAG 1 SEP 1 EMBER. Muziek in den llout. Schouwburg: Bioscoopvoorstellin gen. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel lingen. Soc. Vereeniging: Bioscoopv oorstel- Jing. De Kroon; Optreden van Het Vp Tooneel, 8 uur. Hotel Duin en Daal: Concerten. Rusthoek, Bloemen daal: Concerten. MAANDAG 2 SEPTEMBER. Circus Corty-AlthoW, Julianastr.: Openingsvoorstelling, 8 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. otel Duin en Daal: Concerten. Stadsnieuws STUKKEN VAN DF.N RAAD. Het reglement voorde Ambtenaren. In de raadsvergadering van 1 Mei werden in handen der desbetreffende raadscommissie gesteld om prae-ad- vies do adressen van do Vereeniging van ambtenaren in dienst der ge meente en van den Alg. Nederland- schen Ambtenaarsbond. De commissie heeft thans een voerig schrijven aan den raad richt, met haar prae-advios omtrent de/.e adressen Allereerst wijst de commissie er op, dal de Vereeniging van ambtenaren in dienst der gemeente zich bepaalt lot een eenvoudige en niet nader toe-, gelichte betuiging van instemming anet den inhoud van het adres, dat door de gezamenlijke hoofdnmbtena: ren tot den raad werd goricht. Naar aanleiding van dit laatste adres heeft de commissie zich met eon uitvoerige nota gewend tot het college van B. cn W., met het verzoek die nota voor de leden van den raad ter lezing te wil len neerleggen. In het vertrouwen, dat aan dit verzoek gevolg zal worden gegeven, meent de commissie zich ontslagen te mogen achten van een bespreking van het adres der Vereeni ging van ambtenaren. De Algemeenc Neder'andsrhe Amb tenaarsbond. die in zijn adres de ver beteringen, die de commissie voor stelde. onbesproken laat., verzocht wij ziging van een aantal artikelen van het concept der commissie, waarin naar zijn ineening zoovele „verslech teringen" zouden opgesloten liggen. De commissie heeft in de medegedeel de bezwaren aanleiding gevonden, de betrokken bepalingen nauer te over wegen cn beeft het resultaat neerge legd in een uitvoerigo bespreking van alie bedoelde artikelen. W at artikel 1 lietreft inerkt de com missie op, yat het bezwaar van den Ambtenaarsbond blijkt te gaan tegen het gedwongen internaat van een groot doel der beambte» van zieken en armenhuis. De commissie meent, dat het buiten haar taak ligt, bij deze gelegenheid deze belangrijke en moei lijke zaak aan de orde te stellen. Zij meent dan ook hot voorgestelde te moeten handhaven, zonder daarmede evenwel in 't minst positie te willen nomen ten aanzien van het opgewor pen punt. Wat artikel 7 aangaat, meent de commissie, dat dit bepaalde niet on gunstig afsteekt bij artikel 1637 k B. W. De bepaling van artikel 3 schijnt aan do commissie bi) nadere overwe ging wat straf geformuleerd. Het is wenschclijk, aan B. en W. wat meer dere ruimte van bewoging te laten, zoodanig, dat onder omstandigheden van schade vergóed ing kan worden afgezien. Daarom stelt de commissie dal artikel thans voor als volgt „De ambtenaar is gehouden, ue hem opgedragen werkzaamheden met ijver en nauwgezetheid te volbrengen, en voor de hem in zijn arbeid toevor trouwde goederen nauwlettend zorg te dragen. Van door schuld of nala tigheid daaraan veroorzaakte schade kan duor B. en W. de verplichting tot vergoeding worden opgelegd." Over artikel 9 schrijft de commis sie „Begrijpen wij de strekking goed, va» hetgeen door den Ambtenaars bond naar aanleiding van artikel 9 wordt opgemerkt, dan wordt door dien Bond voor personen in publieken dienst een stakingsrecht gevindiceerd niet alleen, maar wordt bovendien van de gemeente verlangd, dat zij, in geval van onverhoopte slaking, van ahdere, met-slakende personen in tiaar dienst, met eischen zal, 't werk der stakers op te vatten. Daartegenover stelten wij als onze meening, dat staking voor personen in publieken dienst een ongeoorloofd machtsmiddel is. Het besef, dat het publieke belang gaat boven het bij zondere, behoort lien, die de gemeen schap hebben te dienen, van siakings- gedachten verre te houden. Andere middelen, om herstel van grieven te zoeken, behooren te hunnen dienste te staan. Indien evenwel eene staking mocht uitbreken, zou het de ernstige plicht van een gemeentebestuur zijn, de za ken zooveel doenlijk gaande te hou den. Zich daartoe bij voorbaat den wog af te snijden duor een bepaling, als de ambtenaarsbond wenschelijk acht, zou plichtsverzuim zijn." Artikel lö wil de commissie onver anderd laten. Een stelsel, waarbij het vervulleu van nevenbetrekkingen al leen kan worden verboden bij geble ken nadeel, acht de commissie tegen het belang der gemeente en der amb tenaren beide. Dat de voorgedragen bepaling een „direct noodlottigen" in vloed zou kunnen hebben op „vele" gezinnen, zou alleen juist kunnen zijn, indien reeds thans door „vele" ambtenaren in strijd met het gemeentebelang nevenbetrek kingen werden waargenomen, iets wat de commissie zich moeilijk kan voorstellen. Over artikel 14 wordt geschreven „De door ons voorgestelde regeling van salaris-verhoogingen is bedoeld als een gemiddelde van thans be staande afzonderlijke regelingen. Het voorstellen van salarisverbetering lag buiten on ge taak." Artikel 15 wil de commissie nu lezen „De ambtenaar, die gedurende meer dan 30 dagen een hooger bezoldigde vacante boirekkuLg waarneemt, ge niet gedurende dien tijd bet aan die betrekking verbonden minimum sala ris met stilstand van eigen bezoldi ging, indien dit voor hem voordeeli- -ger is." Wat de regeling der werkuren be treft schrijft de commissie over arti kel IS - „Hot door ons voorgestelde .maxi mum van zestig uren beteekent niet, dat naar ons oordeel de arbeidsuren tot dat cijfer moeten worden opge voerd. Geheel afgescheiden van ons voor stel zijn wij van oordeel, dat door Burgemeester en Wethouders moet worden nagegaan, of van de ambte naren wel eene behoorlijke en vol doende praestatie wordt verlangd. De meening heerscht, dat zonder eenig nadeel een langere werktijd voor som mige bureaux zou kunnen worden vastgesteld. Het is zelfs de vraag, of het door den Ambtenaarsbond ge noemde cijfer van 44 uur thans overal bereikt wordt. Wij stellen overigens voor de woor den „gerekend over een vol kalen derjaar" uit de tweede alinea te schrappen. Een maximum van zestig uren kan, meenen wij, oen fixum, en behoeft niet een gemiddelde te zijn. Met de beschouwingen van den Amblenaarsbond omtrent belooning voor overwerk, kan de commissie z'rh niet vereenigen. Zij meent, dat het salaris van een ambtenaar met per uur kan worden berekend, en dat de salarieering ruim genoeg moet zijn, om aparte belooning voor wat langdu riger arbeid in bijzondere gevallen overbodig te maken. Wat de vacantie aangaat schrijft de commissie over artikel 21 „De door ons gestelde zes dagen zijn een minimum dat zes dagen va cantie voor iedereen een voldoende rusttijd zou zijn, ia onze meening niet. Wij vonder, ochlcr geer.c vrijheid, een ruimer minimum voor te stellen, nu ook de gemeente-werklieden slechts zes vrije dagen genieten. Het schijnt ons wenschelijk, ook het maximum der vacantie te rege len en wij stellen daarom alsnog voor de slotwoorden van artikel 21 te wijzi gen in „van minstens zes dagen en hoogstens eene maand"." In artikel 24 wordt een kleine wijzi ging «eniaakt. Artikel 25 wordt onveranderd ge handhaafd. Ook artikel 28 wil de commissie behouden en acht zij geenszins overbodig, want het komt in de praktijk wel voor, dat gemeen tebetrekkingen worden opgeheven. Over de artikelen 29 en 31 schrijft de commissie „Met de beschouwingen van adres sant over inhouding van salaris bij schorsing, kunnen wij ons niet ver eenigen. Men heeft rekening te hou den met het feit. dat ook onder amb tenaren personen kunnen voorkomen, voor wie gemis aan arbeid, zonder meer, geen straf is Overigens vest5-en wij de aandacht isr on. dat volgens artikel 179q der Gemeentewet aan Burgemeester en Wethouders de bevoegdheid toekomt tot schorsing van alle personen in ge meentedienst. Deze bevoegdheid kan door den Raad met worden beperkt, noch worden gebonden aan eenigen regel. Naast deze door Burgemeester en Wethouders uit te spreken schorsing, waarbij door Burgemeester en Wet houders geene inhouding van salaris kan worden opgelegd, staat nu de door ons voorgestelde samengestelde straf van schorsing met inhouding van salaris. De mogelijkheid van schorsing met behoud van salaris blijft dan ook bij once regeling open." Het is aan de commissie niet duide lijk, wat de Ambtenaarsbond bedoelt met de gevraagde vervanging van art. 32 door den tekst van art. 45 der Maastrichtsche verordening Indien de txxloeling der opmerktrg mocht zijn, de Wónschei'ikheid uit te spre ken van een scheidsgerecht, dat. als in Maastricht. een bindende uit spraak geeft, wil devnrrnnissie opmer ken dat de raad in 1909 zich met groo- te meerderheid heeft uit gesproken te gen zulk een scheidsgerecht. Daar de commissie niet kan veronderstellen, .dat de meening van den raad on dit mint sedert zou zijn gewiizigd. heeft de commissie ook in «*H reglement een commissie van advies opgenomen, op gelijken voet als het werklieden-regle ment die kent. Het rapport der raadscommissie is onderteekend door de heeren Thiel, Heerkens Thijssen, Tjeenk Willink en Van Rossum. Do heer Levert was uit- Jandig. Leeraren Handelsschool. B. en W. bevelen voor do benoeming tot leeraar in de Engelsohe taal aan J de Handelsschool aan de heeren P. Roceke te Groningen en C. Jansen te i 's-Gravenhage, voor de benoeming I tot leeraar in de plant- en dierkunde den heer M. J. Sirks te Leiden, ter wijl een aanbeveling tot benoeming van een leeraar in het boekhouden binnenkort aan den Raad wordt overgelegd. Tijdelijk leeraar aan do Burgeravonds rh ooi. De heer H. Evers, benoemd tot tij delijk leeraar voor burgerlijke bouw kunde aan do Burgeravondschool, kan zich door verandering van werk kring niet met dot onderwijs belas ten. B. en W. stellen voor nu te be noemen den heer B. Bouman. reeds aan de school werkzaam bij hel tee- keu onderwijs, op een salaris van 1 75 per wekelijksch lesuur en per cursus. Burgeravondschool. B. en W. stellen voor In plaats der heeren A. J. Koningh en W. Koppen, leeraren in stoom werktuigkunde aan den vervolgcursus der Burgeravond school; die niet voor een herbenoe ming in aanmerking wensohen te ko men, één leeraar aan te stellen. Gemeonterekening De heer J. Schreuders brengt na mens de commissie van bijstand in het beheer van gemeentc-financiën rapport uit over de rekening en ver antwoording over 1911 en adviseert deze als zoodanig vast te stellen. Bouw van een werk plaats. Ingekomen Ls een schrijven van II van Breemen met hol verzoek een werk- en bergplaats te mogen hou wen op het terrain aan den Fhoenix- weg op grooteren afstand dan 10 M. B. en W. adviseeren deze afwijking toe te staan. Afrastering. B. en W. stellen voor een som van f 600 beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een solide houten af rastering tot verbetering van den uit gang. naar den SchaLkw ij kei-weg van het daarvan ten Oosten gelegen ter rein. MUZIEK IN DEN HOUT. Zondag 1 Sept. Programma 1. Marche de Cortége de l'Opéra De- jani re, Saint Saëns. 2. Ouverture dei' Bellerscher der; Geister, Weber. 3. Sc.ne et Valse de l'Opéra Gretna Green. Giraud. 4. Grande Fantaisie de l'Opéra Hé- rodiade, Massenet. 5. Ouverture Marguerite d'Anjou, Meyerbeer. 6. Ungarian Fantaisie, Tavan. 7. Fantaisie a. d. Operette Glitter Gatte, Léhar. Bij koninklijk besluit is voor het tijdvak van 1 September 1912 tot en met 31 Augustus 1913, benoemd aan de Technische Hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de begin selen der verbandleer en eerste hulp bij ongelukken, de heer G. van der Worp, dirigecrend officier van ge- zordheid der 3e kt. te Haarlem. GEEN POLITIENIEUWS. In de courant ontbreekt vandaag da opgaaf van gebeurtenissen, die de politie ons anders eiken dag ver schaft. Vandaag is 't stadhuis gesloten. En Wijl daar de Hoofdinspecteur van Politie den journalisten het dage- lijksch rapport meedeelt, heeft de Commissaris van Politie beslist, dat door de sluiting van 't stadhuis het niet mogelijk is het politienieuws aan de couranten te verstrekken. We veroorloven ons de opmerking, dat de pers op andere dagen, dat het stadhuis gesloten was, wei daar ter plaatse de inlichtingen heeft verkre gen, wat mogelijk is, omdat de politie op andere dan de gewone wijze, toe gang heeft tot 't stadhuis. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Maandelijksch overzicht van de ver eeniging „Weldadigheid naar Ver mogen". Boekjaar 1 November 1911-- 31 October 1912. Voor behoeftigen werd gedurende de maand Augustus 1912 toegestaan Brood en levensmiddelen 59.09 1/2. Ligging- en kleedingstukken: ƒ3.60. In geld 159.65. Totaal ƒ222.34 1/2. Totaal 1 November 1911—31 Augus tus 1912 /7843.94 1/2. ORGELBESPELING op Dinsdag 3 September 191.', des na middags van 12 uur, in de Groote of SintrBaivokerk alhier, door den Heer Louis Robert. Programma: 1. Fantasia et Fuga, c. kl. L, J. S. Bach. 2. Sonate VI, F. Mendelssohn. Choral Variationen. Fuge. Andante. 3. Pilcher-Chor (op verzoek), R. Wagner. 4. Sarabande, E. Grieg. 5. Petite Pastorale, M. Ravel-Choi- suel. 6. Grand Choeur en forme de mar- ohe, Alex. Guilmant. Onderscheidingen. Gisteren zijn. ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Ko ningin -o.a. de volgende onderschei dingen toegekend: Benoemd de heeren: Mr. Th. de Haan Hugenboltz, deken van de or de der advocaten, tot Ridder in de orde van den Nederlandsotien Leeuw; H. L. Sloots, oud-Pastoor te Velsen, tot Ridder in de Oranje Naseau-orde; D. Vonk, landmeter bij het kadaster alhier, idem; J. C. J. Lentz, kapitein- kwartiermeester bij het le rag. inf., idem; H. Wortman, alhier, hoofd ingenieur directeur bij den Rijkswa terstaat, tot Ridder in de orde van den Nedertandsohen Leeuw; J. van Hasselt, voorzXter der commissie tot onderzoek van Kalkzandsteen alhier, idem, Dr. J II. Peek, wiskundig ad viseur der Rijksverzekeringsbank, te Overveen, idem. Voorts werden eere-rnedailles der Öranje-Nassauorde in goud verleend aan den heer P. F. Cramer, opzich ter aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M.. alhier; in brons aan de heeren H. L. Groeneveldt en M. C. BusKing, resp. uraaier en ploegbaas aam dezelfue werkplaats; in zilver Ds Koninginnedag ?an 1912. Vannacht dreigde 't! En omstreek» vier uur buide het hevig. Maar toen 'I weer daagde, school de regen weg en op 't oogenblik dat de eerste vlaggen uitgestoken werden, scheen er meteen een fleurig zonnetje op. De straten kregen er door 't Ko- nir.ginncdagaspect en de woelige kin derschaar, die om 9 uur op de Ge- demjjte Oude Gracht moest zijn voor den optocht naar den Hertenkamp, biacht er het feestgeluid in. Al is vandaag het feest van „Kö- nirginnedag" van bescheidener om vang dan het vorig jaar, de geboorte dag van Koningin Wilhnlmina zal met niet minder opgewektheid gevierd worden. Koraalmuziek, Om half negen luidde b.et plechtig geklank der koraalmuziek den feest dag in. Het waren weer eenige leden van de ..Harmonie", directeur de heer C. F. W. Wernecke. die van den torentrans de bekende nummers ten gehoore brachten Eerst natuurlijk het oud-vertrouwelijk „Wilhelmus". De tonen van ons mooi volkslied hield de mcnschen op de Groote Markt vast. Toen kwam het „Een vaste burcht is onze God" en daarna „Wij allen dan ken God" en „Looft den Heer. den machtigen Koning". „Wien Neèr- landsch Bloed" sloot de rij der stuk- aan de heeren: C. J. van Gaaie, mees- ^en" terKueoot bij de firma Polman Mooy, Kinderoptocht. alb.ee en P. P. Preenen, nie,»;er- Inmiddels waren de kinderen dl» m e W de termen vielen van t kinderfeest knecht bij de kweeke ij te fa - -1 dgn jjertc-riknmp. op de Ge heim van Gobr.. Roozen te Overveen, dempte Oude Gracht met de Feest- E. Krösschel, chef der tuipen-aidee- commissie en de onderwijzers bijeen, ling bij de firma van der Schroot en Dat was weer een vreugde van be- Zoon, te Hillegom, werkman-voor- lang. Zet honderd jongens of honderd in het bloembolle.-be-rijt, in brons a .n a|? je honderdtul met 30 verme de heeren H. Hessels, zuaikneoht der .nigvuldigt, zoodat je drieduizend kin- vereeniging Kunst zij ons Doel. al- deren bij elkaar krijgt en jc belooft hier; G. J. Bies, drukker der firma i z-- dan nog een prettigen ochtend, dan Job. EOMMU en Zoon alluer. J. Mei-1 «jl als °ude Romeinen, w. Leger des Heils. Door het Leger des Heils werden in de afgeloopen week verstrektin de „Metropool' (goedkoop logement en gaarkeuken) 1757 porties voedsel en 83 nachtverblijven, en in de „Toe vlucht voor dakloozen" 616 porties voedsel en 154 nachtverblijven. Heropening. Uit een berichtje in de Kerkbode blijkt, dat de kerk der Vereen. Doops gezinde Gemeente, die wegens verbe teringen tijdelijk gesloten was, den 15den September weder voor den dienst zal worden geopend. Examens. De heer J Bongertman te Haarlem is te Utrecht geslaagd voor 't examen schoonschrijven M. O. Voor 't examen teekenen akte Mb M. O., zijn geslaagd de heeren H. Veg- tel en C. B. van Vliet, te Haarlem. De waterstand. Dank zij den gunstigen „molen- wind" der laatste dagen, waardoor ook des nachts gemalen werd, is de waterstand in de omliggende polders meerendeels weder op normaal peil gebracht. KALKZANDSTEEN. Bij beschikking van den minister van landbouw, nijverheid en handel, is, onder dankbetuiging voor de be wezen diensten, ontbonden de com missie tot onderzoek van kalkzand steen, benoemd op 3 Februari 1908. In de commissie hadden o.a zitting de heeren: J. van Hasselt, c. i., oud-directeur van publieke werken te Amsterdam, te Haarlem, als lid en voorzitter. II. Wortman, c. i., ingenieur van den Rijkswaterstaat te Amsterdam, te Haarlem, ais lid. Een ongelukje. Toen hedenmiddag omstreeks 12 uur de 12-jarige Ch. Noorda, woonachtig in de Reitzstraat te Schoten, van de kinderfeesten huiswaarts keerde, liep hij aan de PorklaaD hoek Kruisweg tegen een lantaarnpaal, waardoor hij een groote bloedende hoofdwonde op liep. Na bii den heer Smit, handelaar in siportartikelen, verbonden te zijn, kon hij huiswaarts keeren. lema, gewezen werkman bij de fir ma Attana te Leeuwarden (fabriek van goudeu en zilveren werken) thans wonende ie Velsen, P. van der Laan. tuinknecht bij do douairière gravin van Lijnden te Keukenhof on der Lisse, mej. S. Haga, dienstbode bij Mevr, de Wed. Hamers—Dijkstra, te Bloemendaal. Mej. C. Wijvering, dienstbode bij den heer II. L. Sloots, rustend pastoor te Velsen en aan de heeren: C. vanBemmelen, meester knecht bij den heer Flentrop. behaja ger te Ilillogom en J. Th. Schoonho ven, werkzaam aan de kweekerij voorheen Groenewegen te Santpoort. BETOOGING ALGEMEEN KIESRECHT. A. s. Zondag zal, i aor wij reeds kort vermeldden, te Schoten een be tooging, gevolgd dooi een openlucht meeting, plaats hebben op het oude voetbalveld „Veelzicht" over de R. K. begraafplaats, uitgeschreven door de afdeelingen Haarlem en Schoten der Soc.-Dem. Arbeiders Partij. De hetooeïng wordt opgesteld op het Pretoriaplein. Er wordt door de vol gende verecnigingen aan deelgenomen met banieren (transparanten mogen niet worden medegevoerd) afdeeiing Haarlem der S D A. P., afd Schoten der S. D. A. P.. Soc-Dem. Vrouwen club Haarlem, idem Schoten, Timmer- liedenbond „D. B. V.", Alg. Ned. Typ. Bond, Coop. Broodbakkerij en Ver- bruiksvereeniging „Vooruitgang", Stu- cadoorsbond, ScLiidersbond, Diankbe- reidersbond, afd. Haarlem en Schoten van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, Onderwij zersbond, Christen SocialistenboDd, z.iuvclbewerkersbond, Handels- en Kantoorbedienden, Li to-Fotograf en- bond, de Postbcnd, Bakkersbond, Si- gareninakersbcnd. Bond van Gemeen te-werklieden, Spoor- en Tramwegper soneel en metaalbewerkers. De belooging wordt voorafgegaan door de muziekvereeniging „Vooruit gang". directeur de heer Hariot. Ook op het terrein zal de muziekvereeni- 1 ging zich doen hooren. i De betoogin,. wordt geformeerd op I hst Pretoriaplein, om zich daarna te 1 kwart vóór drie uur te begeven door Kloosterstraat eri Cronjéstraat naar het terrein. De meeting op het terrein vangt aan0 te 3 uur des middags. De regeling is verder dezelfde als bij de l-Mei-betwging, elke deelnemen de vereeniging zorgt er voor, dat het vaandel wordt gedragen en dat dele den zich spoedig scharen achter het vaandel. De volgorde der deelnemen de vereenogingen bovengenoemd is te vens de volgorde der op te stellen ver- eenigingen iri de hetooging. Aanvankelijk was de heer j. E. Duys, van Zaar-dam, als spreker aan gekondigd, doch deze is verhinderd. neer hun „brood en spelen" in hel vooruitzicht waren gesteld. Naar hun „panem et circenses" en een heelen dag geen school! trokken de kinderen In breeden stoet de stad door. Even na negenen gin gen zij op weg. omstuwd door ouders en verwanten en ook anderen, die 't nog wel aardig vinden, dat fleurig- jonge en levendige goed, dat op een dag als vandaag nu eens een potje mag breken. Van de Gedempte Oude Gracht ging het dc Jncobiinestraat in. vandaar do Groote Markt over. de Barteljoris- straat door. de Kruisstraat in. de Nieuwe Gracht langs en verder door Jansstraat. Groote Houtstraat. Hout plein en de Dreef naar den Herten kamp. De jonpenskelen, die nu niet mev ingetoomde stemmen behoefden te aubadeeren, zongen er met geweld op los. 't Was een ge-Wilhclmus, een ge- gloria en hoerageroep van belang. De jonge geest liet zich maar eens flink uitle-ven aan 't begin van deD ochtend al. Het Kinderfeest in den Hetenkamp. Hier in den Hertenkamp is het een buitengemeen© pleizierigheid Dat vroólijk-lintelende zonnetje, dat zoo jong-zomersch aandoet na die nare regennohtigheid en dat kond-nijdig gewaai van vele weken doet al iets pretPgs in je. Het legt zoo feest"<g een gloed op die reeds-herfstjge hoornen, waaruit de storm takken vol mooi gebladerte heeft weggesleurd en uitgehouwen. Hot oude groen wfgzewelkt in <kn barren tijd, vóór 't seiaoen dit eigen lijk voorschrijft als behoorlijk, schijnt wel met nieuwe kleuren opgepoetst in die zonneblankbeid en het ver- schrompel-dorre grasveld ziet er minder armelijk uit in de warme zonneplekken, waarin de boom en koele scaduwfrguren teekenen. Maar dit is alles enkel stille entourage, het décor van het lustig tooneel, dat zich hier afspeelt Naar Heems'.ede toe staat de greoti tribune, die echter vanmiddag en vanavond eerst ten volle tot zijn doel zal komen bij de feestelijkheden, waar meer publiek zal zijn dan van morgen. Er naast is do witte bestuurs tent, waar de Commissi el-eden liet erg druk hebben. De hooggelioeden sjouwen er kisten en pakken van daan. Hun inhoud is nog geheim, maar de kinderen beoogen die twee pak ketten a! met begeerige oogen. W ant daarin zijn de prijzen, waarom de jongens en meisjes in de verschillen de afgeperkte vakken langs den Her tenkamprand een feilen strijd vee ren. Tusschen het speelveld en de tri-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1