gen beter behartigd te zien, doch we stellen ons bovendien voor, dat ze de politieke macht zal veroveren, tenein de het socialisme mogelijk te maken. Het stembiljet moet daartoe In han den der gehcele klasse zijn. Nu zijn wij er vrij gerust op, dat de honderdduizenden arbeiders en het nog groot or aantal arbeidersvrouwen, die het kiesrecht nog moeten krijgen, liet stembiljet zullen gaan gebruiken, (zij het na eenigen tijd) zooals wij dat bedoelen. We zullen ze dat wel keren. Of, beter gezegd, de practijkeu der po litieke partijen zullen dat wel doen. Omdat wij dat vertrouwen zoo heb ben, en terecht, kunnen we ook zoo enthousiast voor algemeen kiesrecht ijveren. Er is dus wel degelijk verband tus- schen algemeen kiesrecht en socia lisme. Dat verband bestaat echter niet tus- schen algemeen kiesrecht en „vrijzin nigheid". Wie gelooft, dat uit de arbeiders- niet-kiezers, indien ze éénmaal het stembiljet, krijgen, veel voor de „Vrij zinnige" partijen te halen zal zijn, die is, in politiek opzicht, heusch nog „groen". De „vrijzinnige" politici zijn niet groen. Die weten wel, dat ze zich niet blij hoeven te maken met nieuwe kie- zeisgroepon uit de nu nog uitgeslo- teneri. Zou het misschien daardoor komen, dat er bij ons met zooveel meer vuur en geestdrift voor het kiesrecht ge streden wordt? Met eenige minachting spreekt de| hr. Klein over onzen Rooden Dinsdag, als hij hem vergelijkt met de roode da gen in Rusland en Duitschland. Daar waren ze echt. Daar zijn dooden ge vallen. llicr is het maar imitatie. Als het aan ons ligt, vloeit er geen bloed. Maar de arbeidersklasse laat zich haar rechten niet ontnomen. En indien het zoo\er moest komen als in andere landen, waar de rechtvaar dige strijd der arbeiders met wapen geweld werd beantwoord, dan komt het bloed over het schuldige hóotd der heerschers; maar het geweld zal hier evenmin als elders in staat zijn den marsch der arbeiders naar hun bevrijding te vertragen. „Heit Werkliedenverbond ijverde vóór 40 jaar reeds voor algemeen kiesrechtl" roept de hoor.Klein triom fantelijk. Is het wel in orde, vraag ik, als men zich voor zijn goede daden moet beroepen op voor-historische tijden? Dat doen de anti-revolutionairen ook, als ze het hebben over hot Wet boek van den Arbeid, dat Dr. Kuyper reeds in de 70er jaren had ontwor pen. De heer Klein vindt ons manifest beleedïgend voor de vrijzinnigen. Zijn deze dan niet bezig te onder handelen over een vrijzinnige con centratie. Ja, maar wij werken niet samen met tegenstanders van algemeen kiesrecht, zegt de heer Klein. Die zijn er ook, in woorden, haast niet meer. Zelfs de vrij-liberalen wil len wel een algemeen kiesrecht Maar waar het op aankomt, dat is: zijn zij, die zeragen algemeen kiesrecht te wil len, ook democraten? Toen in de Kamer de heer B>>rge- sius, gesteund door den heer Lim burg, een motie voor algemeen kies recht indiende, weigerde hij te ver klaren. dat hij bedoelde: ,,d:rect. en kelvoudig algemeen kiesrecht voor meerderjarige mannen en vrouwen, zonder daarmee gepaard gaande maatregelen, waardoor do invloed van het algemeen kiesieolut in deino- cratischen zin zou worden belem-. merd." Dat was om den „kouden voorstan der" Tydeman te vangen. Zooals in 1905 „blanco" dienst moest doen tot het verzamelen van al wat vrijzinnig is, zoo zal in 1913 het woord „algemeen kiesrecht" ze bij elkaar moeten brengen. Een over winning van zoo'n „conoen'lratie" •zou heit algemeen kiesrecht, zooals de arbeiders dat moeten verlangen, absoluut niet brengen. Ik durf niet meer van de ruimte aan de redactie vragen. De heer Klein meende, dat ik de gelegenheid om te antwoorden niet voorbij zou laten gaan. llij heeft goed gezien. Dat sprak toch ook van zelf. Ik heb hem zelf uitgenood!cd tot een nadere verklaring, 't Zou al zeer onbeleefd geweest zijn, wanneer ik hem nu maar stil had laten praten. A. NAGTZAAM. Voorz. S. D. A. P. Stadsnieuws DE ROODE KRUIS-TRANSPORT- COLONNE. Dank zij de medewerking van de Spoorwegmaatschappij, was opgomel de vereeniging Donderdagavond in de gelegenheid aan de ladingsplaats aan den Kinderhuissingel onder lei ding van Dr. Hieneoh een zeer nut tige oefening te houden. Van 7—10 uur n.m. werd nl. be oefend het inrichten van spoorwa gens tot vervoer van gewonden en het daarin in- en uitladen van ge wonden. Bijna alle leden waren dan ook bij deze oefening aanwezig. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Wed. A. Smit, Jan Steenstraat 8, een horloge. P. van Dantzig, Tulpen- straat 17 rood, een kerkboekje. H. L. Lijnzaad, Ged. Oude Gracht 21, een hond ju. J. P. Maas, Sohoterweg 42, een hond. C. Zuydam, Molensteeg B, een hondje. P. Jongeling, Bakker straat 39. een hondenhalsband. J. Frank, Gasthuislaan 106, een kinder- arnibnndje. F. Heeres, v. Marura- straat 38, twee broodkaarten. H. Karnbelt, Gen. Joufoertstruat 29 rood eenige winkelbons. H. Ploeger, Gen. Joubertstruat 45, een portret met lijst. J. Martens, Gastshuislaan 117a rood, eene parapluie. A. de Ronde, Spaaruwoudestraat 31a, een rozen krans en een paar (handschoenen. Meivr. Polman Mooy, Kleine Hout weg 10, een ceintuur met gesp. H. do liaan, Tulpenstraat 33 rood, een rozenkrans. J. Horsman, N.euw Hei ligland 5, een damestaaohje met in houd. Rubriek voor Vregen Goaboi.lieerden hebben het voorrecht, VTRgon op verschillend gebied, mile vcor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redaclie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat ÓZ. Allo antwoorden wordon geheel kostoloor gegoven en zoo spoedig mogelijk. Aon vragen, dia niet volledig naam en woonplnatB vnu den inzender vermelden wordt gaen aai)ducht geve-bonken. VRAAG* Reeds een paar maal is bij mij een blaadje in de bus ge worpen met een bericht dot wie niet liet blaadje a'an den uitgever terug bezorgt als abonné wordt be schouwd. Heeft de uitgever daar recht toe? ANTWOORD. Neen. VRAAG. Hoeveel kostgeld kom! een meisje toe, wanneer mevrouw de stad uit gaat? ANTWOORD. Hel. kostgeld be loopt van f 3 1/2 tot f 5 per week. VRAAG. Ik heb van mijn ouders bij een sterfgeval een ledikant, bed met toebehooren gekregen Kunnen mijn broers bij sterfgeval van mijn moeder dat bed weer terug eisclicn of moet ik er een schriftelijk bewijs voor hebben? ANTWOORD. Een schriftelijk bewijs is wel raadzaam, als u moei lijkheden ^vreest. VRAAG. Mijn dochtertje ls 21 Aug. 6 jaar geweest. Kan zij nu naai school? ANTWOORD. Wanneer het weer aannemen van kinderen is. VRAAG. Hoe kan men beuken bladeren prepareeren om ze langen tijd goed te houden? ANTWOORD. Drogen tusschen filtreerpapier en dan vernissen. VRAAG. Waar kan ik kosteloos voor pleegzuster leasen? ANTWOORD. Wond u tot den Directeur van het Diaconcssenüiuis, Hazenpaterslaan, alhier. VRAAG. Waar zijn de afdeelin- gen van Nut tot Algemeen gevestigd? ANTWOORD. Dat is een heele lijst. Wilt u die alle weten? Vraag die dan maar eens aan het Nutsgebouw in de Zijlstraat. VRAAG. Waar kan men goed koop onderricht ontvangen in Engel- schc taal? ANTWOORD. Dat is een adver tentie. VRAAG. Heeft een dienstmeisje, dat per 3 maanden gehuurd is, elke maand recht op haar loon? ANTWOORD. Ja. VRAAG. Ik heb eeri kamer tegen 1 September verhuurd aan een juf frouw, doch een paar dagen later schrijft zij 't af. Nu heb ik den heer, welke de kamer bewoonde, reeds op gezegd, kan ik nu schadevergoeding van die juffrouw eischen? ANTWOORD. Ja. VRAAG. Jongelui, beiden wonen de in Haarlem, wenschen in Amster dam te trouwen. Hoe moeten zij hier in handelen? ANTWOORD. Zij moeten zich aan den Burg. Stand le Amsterdam opgeven en daar hun papieren in zenden. VRAAG. Ik was Vrijdag even vóór 2 uur in het stadhuis Omdat er eenige personen voor mij stonden, moest ik eenigen tijd wachten en werd het 2 uur. Toen kwam èen der ambtenaren en stuurde mij met nog een paar andere heeren weg, omdat het 2 uur was Hadt deze daartoe het recht? ANTWOORD. Wie in de afdee- ling is, waar hij wezen moet, wordt geholpen. Maar is u misschien uit 't kantoor gegaan en later weer binnen gekomen? Dan heeft u uw recht om nog geholpen te worden, verbeurd. Uit de Omstreken BLOEMEND AL. HET GEMEENTEVERSLAG. Aan het gemeenteverslag over het jaar 1911, dat zooevon in druk ver schenen is, ontleenen we hier het een en andér R e v o 1 k i n g. De bevolk mg bedroeg op 31 Decem ber 1910 3394 mannen en 4552 vrou wen (totaal 7946) en steeg in 1911 tot 3544 mannen en 4736 vrouwen (totaal 8280). Het getal (levend) geborenen bedroeg 116, liet getal sterfgevallen 196 en het getal huwelijken 39. V erkiezin gen. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer bedroeg 1136, dat voor Pro vinciale Staten 1123 en dat voor den Raad 973. Gemeentewerklieden. Hel aantal vaste gemeentewerklie den bedroog op 1 Januari 1911 12, het aantal losse bedroeg 3. Aan loon werd 10.248.97 1/2 uitbetaald. Sproeidiensten atof- bestr ij ding: De vele proefnemingen met stofbe- strijdingsiniddelen en het succes met de Road-oil van do firma Dyserinck worden gememoreerd. In den warmen zomer van 1911 werden overigens niet minder dan 13.500 MS. water versproeid. Gemeente reiniging. De reinigingsbelasting voor haard- asch enz. bracht in totaal 3676.50 op; do totale reinigingsbeiasting be droeg ƒ5765.80. De reinheid der openbare wegen, de waterver verse hing cn de toestand der goten en riolen enz. lieten niets to wenschen over. Besmettel ij ke z i e k t e n. 19 gevallen van diphtheritis, 4 van roodvonk en 1 van typhus deden zich voor en hadden nüo *en gunstig ver loop Gememoreerd worden de geno men maatregelen in den tijd, dat de diphtherial dreigde epidemisch te wor den Gesticht Meerenberg. Op 1 Januari 1911 waren in totaal 1366 verpleegden aanwezig (667 man nen en 699 vrouwen). 266 patiënten, worden opgenomen. 137 ontslagen cn 130 overleden. Gemeentepolitie. Aan bezoldigingen werd 13700 be taald. Behalve de inspecteur van po- htie waren er 14 agenten 1ste on 2de klasse en 5 vaste en losse nacht wacht®. 918 processen-verbaal werden opgemaakt. De totale kosten voor de politie bedroegen ƒ16.156.71, voor de nachtwacht 2548 cn voor de brand weer 1520.54. Straatverlichting. De straatverlichting kostte de som van 12.201.79. Aan de Kennemer Electr. Mij. werd 10.607.12 betaald, logon 10.236.74 In 1910 (inbegrepen den koopprijs der lampen). In totaal brandden er verder 80 petroleuxnlan- taaras. Onderw ij s. Het totaal aantal leerlingen <ler openbare lagere scholen bedroeg 381; het gotal kosteloos onderwezen leer lingen 196. De kosten van het onder wijs bedroegen 37.630.99 1/2, de schoolgelden ƒ7566.39. Landbouw on tuinbouw. De algemeens toestand was goed te noemen, vooral die der bloembollen cultuur. De hyaeinthen-oogst was uitstekend. De waarde der teeltgron- den voor bloembollen bedroeg 4000 tot 1 15000 in koop, per II.A. Door liet mond- en klauwzeer werd het vee van schier alle boerderijen (31; Jw-smet De totale oppervlakte der gemeente beuroeg 4066 Jbi.A. eu 61 Aren. De groolhauuel in bloembollen mag zich nog steeds in een bloeienden toe siund verheugen, hoewel de gouden dagen voorbij zijn. Gemeentel ïjke Duin waterleiding. In totaal werd 98.221 M3. duinwater van ue gemeenteHaarlem.betrokken. Aun de" ingezetenen word 8ü3U JVi3. geleverd, zoodat als verlies du kolos sale hoeveelheid van 15250 M3.- -over 1911 geboekt moot worden. Hiervoor is geen reden op te geven, want er waren geen leka«n m de hoofdleiding gedurende bot verslagjaar. Bruto bracht de waterlevering op r 18.472.90, terwijl voor 't water aan Haarlem werd betaald ƒ9822.10. Er is een bruto overschot van S650.80. Da hoofdleiding en de watermeters kost ten in totaal 94 527.22. Waterleidingen in Duin en Daa'L In 1911 werd 32724 M3. water opge pompt. Het aantal aansluitingen op de ,wa terleiding was op 1 Januari 1911712, en vermeerderde in den loop van hel jaar met 67. In verband met het con tract met Haarlem kon voor 1912 over 144.650 M3. water beschikt worden. BEVERWIJK. Vrijdag vergaderde do gemeente raad van Beverwijk. Alle leden zijn aanwezig. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De VOORZ. memoreert den toren brand en spreekt den wensch uit, dat de toren spoedig zal mogen hersteld zijn. Aan mej. A. II. v. d. Ilyden wordt eervol ontslag verleend als onderwij zeres aan de school voor lager en m. u 1. onderwijs. De Orde der Goede Tempelieren, afd. Beverwijk, verzoekt de door den heer 11. Duiker aangevraagde vergun ning niet te verleenen. Dit adres wordt ter zijde gelegd als r.iet behoorende bij den Raad, maar bij bet college van B. en W. Besloten wordt de door de N. V. fir ma J. C. Cool aangeboden strook grond bij haar Murmerfabrieit, die gelegenheid geeft den toegangsweg tot de straat ac h teil de fabriek te ver bloeden, met dank te aanvaarden. Eon verzoek van N. Oort, om van de bouwverordening te mogen afwij ken, wordt gcrenvoyeerd naar B. en VV., om praeadvies. Een adres van de Ver. van School artsen, om een gemeentelijke verorde ning te maken tegen besmettelijke ziekten, vooral in verband met het schoolbezoek, v ordt voor kennisgeving aangenomen. De heeren G. Poel en B. Sluiter wor den herkozen als leden van do Com-i missie van toezicht op de landerijen de heeren Th. J. Cornelissen en J. F.. Braun tot leden der Gaseomnussie. Tot onderwijzers en onderwijzeros sen bij het herbalingsonderwijs, cur-' sus 1912/13, worden benoemd de hoe ren B. Bouman, J. L. G. Nies sen, A. Wensing, A. Hulshof en II. E. Jansen en de dames A. C. Japickse, G. Tol en A. Smit. De gemeente-rekening 1911 wordt goedgekeurd tot een bedrag van 168.603.52 in ontvangst en ƒ161.015.49 in uitgaaf dus met een voordeelig saldo van 4588.03 li venzoo de rekening van het Bur gert Armbestuur met een ontvangst van 1665.21, een uitgaaf van ƒ1687.73 en dus een nadeelig saldo van 22.50. Het verzoek van de Vereeniging Tum- iust, om gebruik van een gymnastiek lokaal te mogen maken, waarover in de vorige vergadering de stommen slaakten, komt weer In behandeling. Besloten wordt voor deze vereeni ging het gymnastieklokaal der open bare lagere school beschikbaar te stel len, mits 25 per jaar wordt betaald voor dekking der kosten, verbonden aan de oprichting van" een bergplaats voor werktuigen, enz. Het verzoek van den lieer B. A. Smit om te mogen blijven wonen in liet door de gemeente aangekochte en als woning ongeschikt geachte perceel in de Meerstraat, waarover in de vorige zitting de stommen staakten, wordt van de hand gewezen, Den watermolenaar A. Klornp wordt ontslag verleend wegens verandering van molen. Aangeboden wordt een onlwerp-ver ordening regelende de loonen der werklieden in vasten dienst der ge meente. Weth. MOENR wil dit ontwerp be handelen bij de begrooting. De VOORZ. heeft daartegen be zwaar er is bij de begrooting zoo veel te bespreken. De heer VELTH. v. ZANTEN stelt voor,' de behandeling uit te stellen lot de volgende vergadering, waartoe met 85 stemmen werd besloten. De bcgrooling voor 1913 wordt aan geboden, sluitende in ontvangst en uitgaaf met 169.710.69 1/2, alsmede die van het Burgerlijk Armbestuur 1913, sluitende in ontvangst en uitgaaf met 1874. De heeren Pol, Gorter en Zwager zullen de begrotingscommissie vor men. Bij de Rondvraag informeert de heer ZWAGER naa- den toestand van het gemeenteland, in verband met de berichten, dat dit onder water zou staan. De VOORZ. zegt, dat de oude molen met het oog op de kosten moest afge broken worden voor de nieuwe kon ge zel worden dit is echter niet gebeurd alvorens zich de hulp van een locomo biel verzekerd te hebben. Momenteel is het land dan ook droog en staat de locomobiel zelfs stiL De nieuwe molen hoopt men spoedig in werking te kunnen stellen. Boven dien is het gemeenteland niet erger onder water gekomen, dan andere landerijen, zelfs heel wat minder. De heer VAN ZANTEN vraagt vrij voor de gemeentewerklieden op Ko ninginnedag. De VOORZ. zegt, dat ze dan zoo noodig zijn, doch toch zooveel moge lijk vrij zullen hebben, 1JMU1DEN. EIGENAARDIGE BESLAGLEGGING Een vrouw te IJmuiden, die een eisch tot echtscheiding instelde, heeft van den president der Recht bank te Haarlem toestemming ver kregen tot beslaglegging op do wa terschuit van haren echtgenoot, ten einde zekerheid te h -blien voor de uitbetaling van het haar door de Rechtbank toe te kennen bedrag. Donderdagmiddag is heit vaartuig van de visschershaven naar de bin nenhaven versleept en onder toe-, zicht van de havenpolitie gesteld. Het eigenaardige is dat de water- verkoop evengoed mag doorgaan als die schepen iu dit geval slechts naar de waterschuit willen toekomen, zoo meldt 't HbtóL Gemengd nieuws De uitvaart van Generaal Boolb. Dli BEGRAFENIS. De Loudcnsohe Hbld. corresp. schrijft; 't Zag er Donderdagochtend aller treurigst uit voor de officieren van t Heilsleger, die aangewezen waren om den verren tocht van de City naar het kerichof te Stoke Newington, de noordelijke voorstad van Londen, te doen, om daar het stoffelijk over schot van Generaal William Booth, ter laatste ruste te leggen. De regen viel weder in stroomen over Londen; de barometers stonden slecht, de he mel was egaalgrijs, alsof 't regen voor gansch den dag zou wezen. Toen ik can elf uur in de City kwam, waar voor het Hoofdkwartier van het Leger in Queen Victoria Street en bij Mansion House de nren- schen reeds in honderden waren soaringestroornd onder portieken en een veld van para.pluies, stroomde het water Langs de straat, en ginds langs Theems-Embankment, waar de stoet zich zou opstellen, kwamen de duizenden mannelijke en vrouwe lijke officieren druipnat bijeen 't was om medelijden mede te krijgen, waar zij het vooruitzicht hadden te moeten loopen langs een weg van vijf mijlen, drie uur lang in den re gen! De menedientmassa nam steeds toe; de politie, er waren slechts drie be reden agenten, gingen 'het rijtuig- venkeer reeds verbieden. Altijd maar nam de menigte in omvang toe, slechts enkele agenten waren echter iioodig om de menseheu in do rijen te krijgen. Op een enkelen wenk van een poiiueman schaarden z;j zich op de trottoirs, die ochter bij lange na niet breed genoeg waren om al die duizenden te bergen. Dies liet de po litie de nvenschen ook eenvoudig toe in het midden der straten, bepaald rekenende op den ziin voor orde van luet Eiiigelsche publiek^ dat zekar straks wel ruim baan zou laten aan den begrafenisstoet. En daarin hoeft zij zich niet vergist 't was merk waardig te zien, hoe later, toen de stoet zich in beweging stelde, slechts een enkele handbeweging van een paar agenten voldoende was, om voor den stoet ruim baan te laten. T Regende nog steeds. Maar ziet, juist half twaalf, toen de corpsen op het Embankment zich' in beweging stelden, hield als bij tooverslag de regen op, de laatste dreigende wol ken verspreidden zich; de hemel werd biauw; ae zou seheeu heerlijk en is gcneel den m.U iag blijven schijnen. Vol waren do straten; vol za'. het aan alle ramen der City-kantoren en City-winkeis; gansch de araeid stond eenige uren stil. Zwart stond het op de trappen der Beurs; in groepen zaten of stonden de menschcn op de daken van Beurs, van Bank, van Mansion House, en op het balkon van laatetgenoemxl gebouw, van welks dak de City-vlag haif-atdk woei, stonden de waarnemend Lord Mayor en de Sheriffs in hun staatsiegewa den om een laatsten groet te bren gén aan den man, die in 1895 waar dig was bevonden eere-burger der Jity to worden. De stoet dor Heilslege r- of f i ci e ren kwam Queen Victoria Strooi in, waar voor het Hoofdkwartier de lijkkist reeds op den wagen stond, gedekt door de vlug van „Bloed en vuur", waarop lagen do pet en de gebeden- >oeken van den overleden stichter der wereld-organisatie. Zij gingen voorbij die lijkkist, brengende het militair saluut en om twaalf uur be gon de stoet de City te verlaten. Pre cies een uur ging "voorbij voor hij den toeschouwer was voorbijgegaan. Eerbiedig stonden er de duizenden; alle mannen blootshoofd, gedurende het geheele uur. Drie politie-agenten te paard open den den stoet; dan kwam de drager van het voornaamste vaandel van liet Leger, gevolgd door het eerste der veertig muziekkorpsen, die in dezen langen stoet zich bevonden. Daarna volgden de vaandeldragers uit verschillende vreemde landen, schier alle vlaggen van alle Euro- peesche natiën en van volken in an dere werelddeel en kon men zien. En vervolgens marcheerden die ongeveer 6000 mannelijke en vrouwe lijke Heilssoldaten. Zij waren de af gevaardigden van niet minder dan 50 Engelsehe brigaden, van elke bri gade een honderdtal, en elke briga de geopend door de dragers van 12 Heilsiogervlaggen. De muziekkorpsen wisselden elkander af, zoodat er steeds muziek klonk, meerendeels werd de Lreurmarsch in Suui ten ge- hoore gebracht, soms ook een of an der Heilslege r-psalm, nu en dan ook zongen enkelen der brigades hun vrome liederen. Zoo ging het voorbij, steeds maar door, in de volmaakste orde; eerbie dig gezien door die duizenden in de Londensche straten, die zeker be wonderend hebben gedacht aan den doode, wien deze eer gold, cn die van een eenvoudig boete-prediker in I8ó5, gestorven was als een man door gansch de wereld met eerbied, met weemoed, met waardeering, met liefde herdacht. Toen hot laatste Legercorps voor bij was, kwam het grootste muziek korps, dat van het hoodkwartier, en daarop volgden do twee eenige koet sen, die in den stoet waren. Het eer ste was een landauer volgestapeld met de kransen van vorsten en machthebbenden der wereld, die ge zonden waren, daarna de lijkkoets, door twee paarden getrokken. Het was voor een Engelsch publiek eigen aardig dat de paarden voor beide rijtuigen bruin, niet zwart waren, want in Engeland worden bij Begra fenissen steeds zwarte paarden ge bruikt, terwijl de dieren van die kleur nooit voor ander dool gebruikt worden. Ook de lijkkoets was niet degene, die men hier gewoonlijk ziet; geen glazen koets, waarbinnen men de ongedekte lijkkist ziet staan. Deze lijkwagen was een platboomde wa gen, waarvan aan weerszijden de wielen bedekt waren door groen en met witte biezen afgezette doeken, waarop men las: „Hij heoit het zwaard afgelegd". Qp dien wagen stond op een katafalk de eikenhou ten kist, op de vier hoeken stonden Heilslegervlaggen, daartusschen eeni ge gedroogde palmtakken, de een voud zélf. En achter dien wagen volgden de kinderen en klein-kinde- ren van den overledene, gelijk allo anderen te voet. Generaal Branvwell Booth in zijn wijnroode uniform, tus schen zijn gade en oudste zuster, die breede witte sjerpen droegen, waar op een groot rood kruis en de letter S. De stoet werd gesloten door de of ficieren van het Hoofdkwartier en van den Emigratie-stal, door nog een muziekkorps, door nog weer officie ren uit andere landen en drie poli tieagenten der. City te paard. Zoo ging hij den langen weg naar Abney Cemetery, ginds ver in het Noorden, steeds nagestaard door een dikke, eerbiedig wachtende menigte. Geen vorst had waardiger uitvaart kun nen hebben dan deze -man, die Zijn Koninkrijk niet zocht op deze we reld, doch wiens leven was één den ken en handelen voor de minst-bé deelden en minstwaardigen cp aarde. Toen de stoet te ongeveer drie uur in den namiddag op het kerkhof was aangekomen, wend daar nog een lijkdienst gehouden bij het graf, waarbij alleen degenen, die speciale toegangskaarten gekregen hadden,, werden toegelaten. Bij het graf wer den gebeden gezegd; liederen gezon gen; leden van Booth's familie hiel den er korte grafredenen, ook de nieuw-opgetreden Generaal, en toen ging do kist in den grafkelder, ter wijl de aanwezigen een lied zon gen. En het slotwoord van den man, die nu in de voetstappen zijns vaders is getreden, was: „Waar bot God Almachtig be- hhagd heeft onzen geliesien gene raal. William Booth, van deze plaata en zijn rang in het Leger des Heiis tot zich te nemen naar het Huis hem hierboven bereid, staan wij thans zijn lichaam af aan het graf, aarde aan aarde, asdh aan asch, stof aan stof, in de zekere en vaste hoop hem weder to zullen zien op don dag der Opstanding". Toen ging het „Amen! Amen!" van de lippen van degenen, die daar wa ren oen groot man'was ter eeuwi ge ruste gelegd! EEN ERNSTIG ONGELUK AAN BOORD. Volgens een bericht uit Parijs is aan boord van de „Versailles" bij hare aankomst te Point-è-Pitre op Guadeloupe, een ernstig ongeluk ge beurd. Bij de landing werd n.l. een signaalvuurpijl opgelaten en daarbij wel een vonk op een op het dek staande open kist met munitie, die ontplof to. Een stuurman werd zwaar gewond en stierf in het hospitaal te Point-a- Pitre. Of nog andere personen letsel hebben gekregen, wordt niet gemeld. BRAND OP HELGOLAND. Uit Helgoland wordt gemeld, dat brand is uitgebroken in de macl.ine- loodsen van de firma Hagemann, die belast is met liet aanleggen en ver nieuwen der fortificaties. De in da nabijheid der loodsen slaande gebou wen vatten eveneens vuur. De schade moet zeer aanzienlijk zijn. SPOORWEGONGELUK TE LONDEN. Nader wordt over dit ongeluk ge meld: Aan het Zuid-Londeusche station Vauxhall Bridge stoppen alle trei nen van den London and South Wes tern Spoorweg, vóór zij het hoofd station Waterloo bereiken, aange zien daar de kaartjes der passa giers worden verzameld. -Zoo stond daar Donderdagmorgen ongeveer acht uur aan een der per rons een volle trein uit Aldershot, toen op eens een zware locomotief, door verkeerd signaal gereden, ach ter op dien passagierstrein reed. Het gevolg daarvan scheen voor degenen die, op het perron zijnde, het ongeluk zagen gebeuren, ontzet tend lo zullen zijn. De bagagewagen en twee daarvoor staando passa gierswagens werden lugedrukt en uit de rails gekanteld ep men vreesde dat een aantal dooden uit de ruiue gehaald zouden moeten worden. Dadelijk liepen stations-beambten, menschen op het perron en passa giers uit het niet gehavende deel van den trein ter hulpe en begonnen de mensohen uit de opeenstapeliug van hout en glas te holen. Dokters wer den getelephoneerd, brancards ge- requireord. Zij waren noodig. Want al was hot ongeluk gelukkig niet zóó erg als aanvankelijk gevreesd was, het was toch erg genoeg. Een man nelijke passagier was gedood en het aantal gewonden, dat na voorloopig verbonden te zijn, naar St. Thomas- Hospitaal moest worden vervoerd, was niet minder dan 23, en van ve len hunner waren de verwondingen ernstig. Zeven konden na verbonden te zijn het gasthuis verlaten, dodh de anderen moesten er ter verpleging opgenomen worden. Het aantal der passagiers dat minder beduidende kwetsuren had bekomen, was zeer groot. De treinenloop van en naar Wa terloo was gedurende een groot deel van den dag geheel in do war, want hoewel spoedig een aantal spoorweg arbeiders ter piaaftse was om de ver woeste wagens van dc spoorbaan te verwijderen, ging daarmede toch ge ruim^ tijd gepaard. Later wordt nog geseind: Het blijkt thans dat het aantal ge wonden in 't geheet dertig bedraagt; drie hunner zijn zóó ernstig, dat hua toestand bezorgdheid inboezemt." Leger en Vloot KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE. Tengevolge van den uitslag van 't onlangs gehouden rangschikkings- otxlorzoek der adspiranten voor toe lating als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda, komen voor eene plaatsing bij deze inrich ting, tegen 16 September e.k., voorloo pig m aanmerking, voor a. infanterie hier te lande C. E. Chivat, G. M. J. Schaub, W, van der Zanden, J. E.'Coers, U. de Stoppelaiir, T. van I'opta, Th. Chr. van Dieren- donck, C. Goudstikker, 11. W. Lende rink, J. 11. van Riesen, jhr. C. Smid- berg. J. M. Steenbeck, J Termateu b. cavalerie hier te lande A. D. C. van Zijp, Jhr. Ch. E. J. M. Verheijen, jhr J. G. A. van Spengler, jhr. G. A. Bowler, G. Albarda c. artillerie hier te Inndo M. Tans W. il6chut, H. J J. W. Dürst Brit, J P. G. Grootendorst. W. E. Stoorvo gel .1 W. van Maanen, A. J. H. C. Chr. F. Iluizer, P. Riligelwerk, A. W. van Zijl. M. Schreuder. L Kogge, H. .1 J. Tti M. Steerunetser, M. H. C. Herman, jhr. H. G. A. Quarles van Ufford, P.'J. Stienetru d. genie hier te lande J. J. van Os, J. Kok, J. F. Bischoff; e. infanterie in Nederlandsch-Indië: J G. Gout, S. J. Andriessen, Th. Ph. Fikenscher, D. van Kempen, 11. J. dt Janiaer, P. W. G. Gout, G. Wielinga C. van Meurs, A. J. Dahler f. cavalerie in Nederlandsch-Indiö G. A. de Stoppel aar g. artillerie in Nederlandsch-Indië A. R. Rake, C. Bakker. C. J Reerink en J. Dekker; h. genie in Nederkindsch-Indiê F. D Brands. N. J. C. Tierie en A. van Hl 1! e gon dsberg.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7