NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30* Jaargang, No. 8956 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 31 AUGUSTUS 101S C HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: vVan 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1-20 Jj, Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B-ij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 J/( Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 jjT W. fe'l 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nummers 0.0 w j |r Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.J//5 É«Vi( de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600en der Admmistratie724. Ujtgaye der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuidcr Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de nlaatsin» van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Tclephoon interc. 6229. Naar men uit Beiroet verneemt, ziji. de italiaansche oorlogsschepen, die in 't begin dezer week voor de ha ven waren aangekomen. Donderdag vertrokken, zonder met de kust in verbinding getreden te zijn. Voor het vertrek doorzochten mariniers En- gclsche, Oostenrijksche en Russische schepen eu maakten den Turkschcn driemaster „Archangelas" Iniit. Do winkels waren gesloten en de inwo ners vluchtten naar den Libanon. Buitcnlundsche instellingen en con sulaten hadden als toeken der neu traliteit hun vlag geheschen. In de stad marcheerden Turksche troepen. De spinning In den Balkan. Dc Bulgaarsche regeering dringt er bij de regeeringen van de Triple En tente op aan, dat Bulgarije ook zal mogen deelnemen aan de beraadsla gingen over het voorstel van graaf Berchtold inzake de Europcesche con ferentie. Rusland moet zelfs reeds verklaard hebben, dat het bereid is Bulgarije in deze quaestie ter wille te zij u. TURKIJE EN GRIEKENLAND. Turksche soldaten hebben een aan val gedaan op het Griekschc blokhuis te Argyropoulo en twee andere nabu rige blokhuizen. Zes Grieken werden gedood. In een andere schermutseling sneu velden twee Turken. De Turksche minister van oorlog heeft last gegeven tot versterking der grensposten en er is een ernstig on derzoek geopend. Frankrijk In Marokko. Sinds de eerste dagen van Augus tus vertrokken uit Marseille: 1650 man koloniale infanterie en 400 man genie, artillerie 011 treinperso neel. Van hot leger in het moeder land vertrekken 400 man met 15 offi cieren uit Aix en 400 man met 12 of ficieren uit Lyon. Thans wordt te Marseille een nieuw detachement ge formeerd uit de compagnieën van het 141Ó linieregiment: van elke com pagnie worden 80 man door het lot a angewezen. Men verwacht elk oogenblik een nieuw treffen tussehen do leger machten van El Heiiba en 'kolonel Mangin, die zich er toe bepalen moet, den pretendent den weg naar 'hot noorden te versperren. AliirUI. EEN AANSLAG OP PRESIDENT TAFT. In het vorig blad is de inhechtenis neming gemeld van een vrouw, te Co lumbus in Ohio, die in het bezit van eenige messen bleek en beweerde dc vrouw van president Taft te zijn. Uit nadere telegrammen blijkt, dat di vrouw een aanslag op president 'fait in den zin had. Zij zou president Taft in het Southern Hotel, waar hij verblijf houdt, hebben opgezocht en hem met een dolk hebben willen tc lijf gaan. Detectives konden haar bij tijds tegenhouden. Blijkbaar beeft men mot een krankzinnige te doen. DE REVOLUTIE IN MEXICO. Naar uit New-York gemeld wordt, liep up het ministerie van buitenland- sche zaken te Washington het ge lucht. dat er in de nabijheid van Alamo, in bet noorden van Mexico, ecu nieuw gevecht heeft plaats ge had. 1800 rebellen, die een aanval op Alamo wilden doen, vverdc-n terug geslagen. Aan hun zijde zouden meer dan 300 gesneuvelden zijn. DE VER. STATEN EN NICA RAGUA. Admiraal Southerland heeft het op perbevel over de Amerika&nsohe troe pen in Nicaragua aanvaard. Hij beschikt over 5000 matrozen en ma riniers en heeft zijn troepen opge steld langs do spoorlijn Coriivto- Managua, om het treinverkeer te herstellen. Hij berichtte, dait de toe stand ©enigszins verbeterd is en dat zijn troepen in staat zijn het leven en den eigendom van de buitenlan ders te beschermen. EEN OPROERIGE BEWEGING IN BRAZILle. Uit Para (Beleui) komt de telegra- phische mededeeling, dat partijgan gers van senator Luurosodre 't ge bouw van het dagblad „Provincia di Para" vernield hebben. Er moet, naar verzekerd wordt, in deze plaats een oproerige beweging op touw zijn gezet. Het gebeurde is evenwel van uit sluitend lokaal-politieken aard. Nadat het gebouw van het blad ,,Provincia di Para" afgebrand was, stak de menigte het huis van den po- litieken leider Antonio Lemos in brand. Deze zelf zou. naar het heet. gevangen zijn genomen. Naar verzekerd wordt, zijn er een groot aantal dooden en gewonden ge vallen Winkels en kantoren zijn ge sloten. IIF.T PARLEMENT IN CHINA. De Chineesche Staatscourant be vat een besluit van den president be treffende het republikeinsche parle ment, ingesteld op advies van den Na- tionalen Raad. liet parlement zal bestaan uit twee kamers: le. het eigenlijke huis der volksvertegenwoordigers en 2e. 't lloo- gerhuïs of de Senaat. Voor dit hoogerhuis zullen de Chi neesche provinciën elk 10 leden aan wijzen en daarnevens komen dan 27 leden van Mongolië, 10 voor Thibet, 3 voor Kokonor, 8 voor de Pekingsctie universiteit en 6 voor de in het bui tenland gevestigde Chincezen. Op elke 800.000 inwoners zal verder komen een lid van het Lagerhuis, met dien verstande, dat geen provincie, ook al telt zij minder dan 8 millioen iiwoners, minder dan 10 afgevaar digden zal hebben. Als voorloopige maatregel is even wel in afwachting van een betrouw bare volkstelling, voor elke provin cie liet aantal afgevaardigden voor de eerste maal in het besluit vastge steld. Amsterdamsche Kout XXXIX. De burgemeester, de poli tie en de burgerij. Vrije schilders. De Volkslecszaal. Ook na mijn uiteenzetting in mijn vorigen brief heb ik toch over de Am sterdamsche politie-kw.estie nog wel een en ander op 't hart. De burgemeester, immers het hoofd der politie, is wel in de eerste plaats bij de zaak betrokken, en burgemees ter Roclls positie in Amsterdam komt in deze dagen vanzelf weder eens ter sprake. De opvolger van burgemeester Van Leeuwen heeft tot nog toe in zijn werkkring niet veel pleizier beleefd. Toen hij optrad zaten we midden in dc onverkwikkelijke gemeente- electriciteits-kwestie. Burgcmcnslvr Roeit stond hier weliswaar geheel bui ten, maar bij zijn optreden als ma gistraat, kwam hij onmiddellijk voor de zware taak te staan de debatten over deze kwestie te leiden. Vcflgde do Kattenburg-geschiedenis met.héél den treurigen aankleve. Het beleid van den burgemeester, die toen nog maar kort aan het bewind was, is in dié dagen niet malscli gecriti- scerd. Een der Amsterdamsche bla den b v. had een zeer scherp gesteld artikeltje „Het schietend gevaar", waarin als ik mij wel herinner, niet meer of minder gezegd werd dan dat de burgemeester als hij 't onder zulke omstandigheden niet zonder militaire hulp af kon, maar beter zou doen heen te gaan. En ook in den Raad heeft dc bur gemeester harde dingen moeten hoo rei). Dan hebben we de Paleis-Raadliuis- kweslié, waarin de houding van den burgemeester zelfs vrij algemeen hoogst onsympathiek gevonden werd, en dan nu weer de strubbelingen in het politie-korps. Het zou natuurlijk in hooge mate on billijk zijn, heel de schuld van de poli- tie-niisère te laden op de schouders van den burgemeester, maar men zou toch vvenschen, dat het hoofd der po litie eens daadwerkelijk blijk gaf van een neiging om aan billijke wenschen tegemoet te komen en rondweg te wil len medewerken aaTi een behoorlijke rechtspositie. Do burgemeester heeft het goed ge oordeeld in enkele bladen zijn lezing van het geval-Winters te geven, waar tegenover die van den gestraften agent staat. Mag uit dit feit worden afgeleid, dat dc burgemeester voornemens is in «en gemeenteraad niets te zeggen, en dus niet op de interpellatie Nolting te ant woorden 't Schijnt, dat de burge meester van oordeel is, dat de wet hem zulks verbiedt, met welke opvatting zijn Haagscne collega het niet eens is. Hóe het ook zij, als ile burgemees ter in den Raad uiet spreekt, koint toch te eeniger tijd in benandeling het verzoek van de politie-vereemgiug om een commissie van advies vooi po- litie-zakeu in te stellen, bij welke com missie in beroep kan worden gekomen van opgelegde straffen. Een voorstel om zulk een commissie in bet leven te roepen, heeft, voor wie de kaart van het land kent, veel kans door onzen Raad te worden aangeno- Ik zou haast wel durven voorspel len, dat binneu niet al te langen uja in de hoofdstad zulk een commissie zal bestaan. De vraag dringt zich op, hoe zal zich hiertegen de bugemeester houden 't Is natuurlijk met onmogelijk, dat hij in dit gevai zou buigen voor den wil van den Raad en zich in het on vermijdelijke schikken. Maar de mogelijkheid bestaat even zeer, dat het hoofd der politie zich zóó gekrenkt zou gevoelen, dat liij licen cing. Onmogelijk is het dus niet, dat bin nen niet al te langen tijd voor Am sterdam een „ander heer 1 moet wor den benoemd, hoewel mij vooralsnog hel waarschijnlijkst lijkt dat, mocht de Raad een commissie van advies nobdig achten, de burgemeester ook dit zal slikken. Er is in schilderskringen nogal eens ontstemming gewekt over de censuur, die toegepast wordt bij ten toonstellingen in het stedelijk mu seum. Ik zal niet zeggen, dat de weigering om doeken te ex poseeren lil ons mu seum altijd ten onrechte is gedaan. Er is zeer zeker wel eens volkomen terecht „veto" uitgesproken. Dat is ook de zaak niet. De kwestie is, dat die censuur wordt, uitgeoefend, zonder dat schilders zelf in bet geval gehoord worden. Men laat de kunstenaars thuis als bet geldt- de moeilijke kwestie „Kunst en Zedelijkheid". Én niemand zal toch willen ontkennen, dat juist zij de aan gewezen menschen zijn, om hierin uitspraak te «toen. Nu heeft zich een groep vrije schil ders gevormd, die, in overleg met den architect Harry Elte voornemens is aan de gemeente grond te vragen waarop dan een houten expositie- loods zal worden gebouwd voor ten toonstellingen zonder censuur. Gaat he>t goed dan, zoo luidt het plan, zal er over vijif jaar in plaats van het houten een stoenen gebouw verrij zen. Op zich zelf is dit pogen der schil ders zoo merkwaardig niet en zeer goed te hegrijpen. Toe te juichen valt echter, dat het gemeentebestuur niet ongenegen schijnt het te steunen. Den noodigen grond gratis geven gaat niet: rnen zou daarmede te lastige precedenten sohenpen. Men wil echter de huur bepalen op niet meer dan f 0.60 per vierk Meen uiterst loa.g prijsje dus; bijna te geef. Maar en dit is wel het veriblij- dend«t. het is niet onmoaeltjik dat door den tijd de hunrsom door de ge meente aan de groep der vrije schil ders als subside? verleend wordt. Dit zou zeker een navolgenswaar dig besluit van het be-t ur der hoofdstad van ons land zijn. Laat voor tentoowste'lmg-ri. die in het S'ede'iik M se mi worden gehou den de censuur dart maar gerust be staan Hiernaast toch zal AirMer- dam in de toekomst een gebouw be vatten waar élke kunstuiting plaats vinden kan. Tot veler teleurstelling is uit de begrooting gebleken, dat wc voorloo- pig op een volksleeszaal, waaraan in Amsterdam zoo groote behoefte be staat, nog niet behoeven te rekenen. Er is slechts een xuemor.epost voor uitgetrokken De commissi schijnt nog over al lerlei moeilijkheden te mtften deli- bereeren. De groote moeilijkheid is natuur lijk het Bureau voor Sociale adviezen, dat thans gevestigd is in de voorma lige kantoren der gasfabriek aan de Keizersgracht. De regelingen en onderhandelin gen schieten niet hard op en liet heeft er allen sohijn van of men weinig lust gevoelt met spoed de tot stand- komiiig te bevorderen. Er zal bij de behandeling in den Raad zeker wel op meer ernst en spoed worden aangedrongen, want zooals thans, nu eer. stad als Am sterdam een behoorlijke openbare volksleeszaal mist, mag toch zeker niet voortduren. AMSTERDAMMER. Onze Lachhoek Officier (tot reservist met grooten rooden baard). Allo, die man daar met dien rooden baard, ec-n beetje terug. zoo. Deze rede hield de officier altijd te gen den reservist, totdat deze van ergernis zijn baard liet afscheren. Maar nu commandeerde de officier: Allo, die man daar met dien af geschoren rooden baard, een beetje terug zoo, HET KON ZIJNS INZIENS NOG.' Apotheker (om twee uur in den morgen). Vijf centen broomnatrium voor de zenuwen van je vrouw Haal je me daar m'n bed voor uit Maar, man, je hadt not zoo goed wa ter kunnen geven. Klant (haastig). O, dan zal ik u niet langer lastig vallen. Dank voor uw goedkoojxvn raad.... Slaap wel meneer. Huwelijksmakelaar. Ik geef toe, dat de rug van de dame in kwestie een weinig merkwaardig gevormd is, maai' daar moet u overheen zien. Huwelijkscandidaat. En dan dat vuurrood© haar? Huwelijksmakelaar. Wat wilt u Daardoor juist wordt de aandacht van haar eigenaardig gebogen rug afgeleid. Binnenland KONINKLIJKE ONDERSCHEIDIN GEN. Bevorderd tot commandeur in den Ncderl. I.ccuw, jhr. mr. W. van Wee- de van Berecamp, gezant te Weenen. Benoemd tot officier in dc Oranje Naesati-orde mr. L. Dubourg, voorzit ter van de Ned. Vereen, van Welda digheid te New-York; tot ridder in de Oranje Nassau-orde J. Barendrecht, coi.sul te Kobé; W. Mac Donald, con sul le Port Said; W. van Atneijdèn v. Duym, consul te Dresden; A. Lse, con sul van Japan (Porlo-Rico); E Ilag- gart, consul te Keyston; A. Reyre, consul te Guayaquil; C. Ludwig, vice- consul te Aberdeen; F. Martineugo, id. te Savoua; E. Werring. idem te Christiansund; J. Steketee, idem te Grand-Rapids; S. Bendelac, idem te Tuali; W. Gollcher, idem tc Malta; ds. F. Pantckoek, gewezen Herv. predi kant te St. Petersburg; L. Smeding, voorzitter van de Ned. Ver. tot Hulp betoon te Antwerpen; H. Andriesse, commissaris van de Ned. Weldadig- heidsvereeniging te Brussel; dr. J. Gunning, voorzitter der Ned Veree- iging te Pretoria; J. Botter, te Con- Eianiinopel; dr. W. van Everdingen, secretaris van de Boekencommissie der Ned. Herv. Gem. te Rolerdam. Bevorderd tot commandeur in de or de van den Ned. Leeuw, jhr. mr. S. Laman Trip, president van den Hoo- gen Raad; mr. T. Noyon, procureur- generaal van den Hoogen Raad. Benoemd tot ridder in dc orde van den Nederl, Leeuw, mr. R. Fockema, president van het gerechtshof te Leeuwarden; mr. D, baron van I.yu- den, president van de rechtbank te Arnhem mr. K. Schram de Jong, offi cier van justitie te Tiel; mr. E. van do Velde .griffier bij den Hoogen Raad; mr. Th- de Haan Hugcnholtz, deken van de orde van advocaten te Haar lem; L. Wagenaar, opperrabbijn te Arnhem; Ch. Miseroy, notaris le Am sterdam; mr. J. van Schaik, voorzitter van den Voogdijraad tc Arnhem. Bevorderd tot officier in de orde van Orunje Nassau M. van Kenenade, notaris te Gemert; G. Brestraten, pas toor tc Gilze. DERDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht lis wedstrüil lï oorlogsbewapsnlng Aan een feeetmaal, dat te Ottawa eau een gezelschap Britsolie finan ciers, dio Canada bezoeken, werd aangeboden, heeft de oud-premier sir Wilfrid Laurier een rede gehouden, in antwoord op een toespraak vau idè'u leider van lïet uitstapje, die sprekende over de buitengewone ont wikkeling van Duüschluml en over liet Duitsche gevaar natuurlijk er op aandrong dat alle Bi itsclie Do minions zouden samenwerken, opdat Duitschland zou worden overtuigd van het noodelooze den wedstrijd in de bewapening voort te zetten. Sir Wilfrid Laurier merkte op, dat als Duitsohland alleen „een plaats In de zon" zocht, er volstrekt geen vrees behoefde te bestaan, daar er plaats genoeg in de zon was. „Het Duitsche gevaar bestaat niet". Spr. geloofde niet dat Engeland in gevaar was. Hij keurde den dwazen wedstrijd in bewapeifiög af eu dank te den Hemel, dat Canada daaraan •niet behoefde mede tc doen. Men had hier arbitrage en arbitrage was èetcr dan een succesvolleu oorlog. Spr. verklaarde zich ook tegen een organische imperiale unie, daarvoor Waren do vraagstukken, die de ver schillende landen van het Rijk be- ziir houden, te veel verschillend. Beter was autonomie. „Tn dit land denken we nooit aan. oorlog. Zullen wij nu aan dien dwazen wedstrijd in oorlogstoerustingen mee gaan doen of zullen we voortgaan onze moei lijkheden door arbitrage te regelen? De rede van sir Wllfr.d trekt zeer aandacht, zoo seint de correspondent van de Time s, daar hij hierin uit sprak de meeningen, die hij ook reeds vroeger had voorgestaan. 5e oorlog tusscben Italls en Turkije Zooals men weet, hoeft de Italiaan sche pers thans officieus medege deeld, dut werkelijk in Zwitserland voorloopige besprekingen over het sluiten van vrede tussehen Turkije en Italic zijn gehouden. De Echo de Paris verneemt nu van een welingelicht diplomaat, dal de vrede zich niet lang meer zal laten wachten. Do officieuze onderhande laars zouden n.l. ten aanzien van de volgende punten reeds tot overeen- stemming zijn gekomen: lo. Italië zou den eiscb laten val len, dat in het besluit van Italic tot annexatie van Tripolis gewag wordt gemaakt. 2o. De suzereiniteit van Turkije over Tripolis zal in het verdrag spe- ciaal erkend worden. 3o. Italic zal toestaan, dat do Tur- ken zich coucentreeren in Cyrenai- ca, totdat alles definitief geregeld is. 4o. Italië zal een hooge schadeloos stelling ontvangen voor de zoogen. domaniale landen in Tripolis. 5o. Italië zal, nadat de vijandelijk heden geëindigd zijn, de eilanden, die het in de Acgeïsche Zee heeft bezet, ontruimen, zoodra de voorwaarden daarvoor en voor de bezetting van het achterland van Tripolis vastgc- teld zullen zijn. Feuilleton Het geheim van de Tower Hill. Uit het Engelscli, door A. WILSON BARRETT. 31) Hoe moet ik nu mr. Rike vau den moord beschuldigen, mompelde hij. Hij deed liet natuurlijk. Dat is zoo helde.' als glas. Hij was natuurlijk bang. Hij kon mr. Carl niet vinden, hoewel hij naar hem zocht. Maar hij was executeur en hij had zich meester gemaakt van Wedderhurn's geld, wat zijn bedoeling was. Maar Farge stond hem in den weg. I-lij kon Farge niet vertrouwen, eu hoewel hij Fairlax kon beschuldigen, omdat deze dacht, dat hij Weddcrburn tad vermoord, kon hij dit niet doen, als Fargo hem te spreken krec.'j en hem de waarheid vertelde, wat hij toch, hetzij dronken of nuchter, zou doen. Daarom ruimt hij Fuige uit den weg. Maar hij deed het met het mes van Fairfax. Nie mand heeft gezien, dat hij Farge ver moordde, dat is zeker, anders zou het wel zijn uitgekomen. Ik heb bet vodje papier, dat de arme kerel in het res taurant schreef ik weet tussehen twee haakjes niet aan wie waarin stond, dat hij den „ouden vos ruoest ontmoeten, maar de politie zou hier door niet overtuigd worden, dat nir. Rike den dokter vermoordde. Neen, werkelijk, ais mr. Rike niet zelf ver- Lelt, dat hij het gedaan heeft, zie ik er niet veel kans too, de zaak aan het Jicht te brengen, zuchtte hij, terwijl hij nog een glas brandy bestelde. Ik geloof, dat als ik nu mijn eene hand om den nek van mr. Rike had en in mijn andere nog een glas bran dy, dat hij dan wel zou bekennen. Geef me nog een glas brandy, zei hij luide tegen liet- meisje achter het buffet. Die kleine advocaat sprak over mijn kneehtendiensten, mompelde hij, zijn derde glas brandy leegdrinkende. Ilij probeerde mij te laten vermoorden mijn schouder doet mij nog pijn, hij overrompeld; mij door mijn hospi ta en liij probeert me nu de belooning van het aanstaande jonge paar te ont houden. Justus verliet liet restaurant. In dc straat gekomen, bleef hij een oogenblik staan en liep toen iu dc lichting van Holborn en zijn kantoor. Dark, zei hij tot den ex-soldaat, kan je vechten Dark keek verbaasd en groette toen eerbiedig. Ik heb wel eens kruit gereken, mijnheer, zei hij. Kijk mijn medailles maar. Ik ben in Atbara. haast ge dood Dat soort .vechten bedoel ik niet, zei Justus. Ik bedoel, kan je met jc handen vechten Dark grijnsde. In mijn jonge dagen heb ik wel eens gevochten, mijnheer, zei bij. Justus knikte Goed, zei hij. Sluit dan het kan toor en ga met mij mee. Dark, hoewel verbaasd .groette en begon het kantooi te sluiten. Neem mij niet kwalijk, mijnheer, zei hij, na een oogenblik, maar als het lcelïjk wordt, heb ik nog wel een dienstrevolver in deze lade... Justus schudd: liet hoofd. Bij dit gevecht zijn vuurwapenen uit den booze, zti hij. ij hebben geen bekijks noodig. Wij moeten op ons zelf vertrouwen, Dark, op ons verstand en op onze armen. Ben je klaar t Vooruit dan. Hij liep naar beneden. Ik geloof, dat je me vertelde, dat jc niet veel geeft om mr. Rike zei hij, een oogenblik stilsiaaude, toen zij de straat bereikten. Dark schudde het hoofd. Een nare kerel, zei hij. Kan niet zeggen, dat ik van heui houd. Nu, -zei Justus, wij gaan hem op zoeken. Hij stoute weer aan den ingang van het kantoor vau den kleinen advo caat. Je hebt toch niets tegen een ge- vechtje, Dark zei hij. De ex-soldaat had zijn meester nooit te voren zoo gezien, maar toch keek hij strak vóo- zich uil. Dat juist niet, mijnheer, zei hij. Laten we dan naar boven gaan, zei Justus en hij liep de trap op. Aan de dour van het kantoor geko men, klopte Justus niet aan, doch liep dadelijk naar binnen. De bolwangige klerk zal aan zijn gewone lessenaar met het gezicht naar (le deur. Hij keek verschrikt op en w erd bleek, toen hij den bezoeker her kende. Waar Ls je meester? zei Justus streng. De bolwangige klerk keek den agent zenuwachtig aan, terwijl zijn oogen op Dark bleven rusten. Hij is niet thuis, mijnheer, zei hij. Waar is hij dan herhaalde Jus tus nog strengci'. Hij is uit, mijrheer, stotterde de klerk. Justus liep naai- hem toe en greep hem bij do kin. Doe dut niet. zei de klerk, u doet mij pijn. Lieg j<5 vroeg Justus. De klerk sohudde het hoofd, zoo goed hij kon. Neen, werkelijk niet, mijnheer, stamelde hij. Hij is heusch uit. Justus liet de kin los. En de andere vroeg hij, de hoofdklerk Waar is die? Die is ook uit, mijnheer, zei de klerk. Justus keek htm strak aon. Waar zijn zij heen vroeg hij. De oogen va.i den klerk sloten zich. Ik weet het niet. zei hij. Justus stuk zijn hand echter weer uit en Dark nam een dreigeude hou ding aan. Zij zijn naar St. St. Jon's Wood, zei hij snel. Waarvoor? vroeg Justus. Het is zijn huis. Mr. Rike woont daar. Justus schudde het hoofd, De kantooruren zijn nog lang met om, zei hij. W aarom zijn ze daar heen De klerk keek wild om zich heen, naar een middel om te ontsnappen. Oh, het kan me niet schelen, zei hij ten slotte. Ze zullen mij niet op eten. Zij zijn naar huis gegaan, om dat hij, nir. Rike, vanavond naar Spanje gaat, en mr. Leeds is hem vaarwel gaan zeggen. Naar Spanje Vanavond riep Justus uit. Zeg me vlug. is er een tele- pïioon in het huis in St. John s Wood? De Jongen schudde het hoofd. Goed. zei Justus. Wij zullen ze daar gaan opzoeken. Als het mocht uitkomen, dat je mij voorgelogen hebt, zal ik je mores leeren, ventje, re ken daarop. Botjour 11 ij liep wee - naar beneden. Ik ben blij, dat er geen telefoon in St. John's Wood is, zei hij tot Dark, toen zij Chancery Lane verlieten, om- dut die jongen ze niet meer kan waar schuwen, vóór wij er zijn. Justus zweeg verder de geheele reis, en sprak eerst, teen zij St. John's Wood Road Station bereikt hadden. Ik geloof, dat ik eerst een glas brandy ga drinker.. Dark, zei hij. Ik veronderstel, dat jij er ook wel een wilt hebben. Ik heb er niets op tegen, mijn heer, zei Dark, en zij gingen het res taurant binneu. Na het vierde glas voelde Justus zich sterk genoeg en liep naar bt. Johu's W ood Road, steeds door zijn helper gevolgd. Ik doorzi.* hem, zei Justus, naa. het huis van den advocaat gaande- Hij gaf zijn inlichtingen en berokken' de ons zooveel schade als hij kon, maar heeft niet den moed het uit t« spelen eu voor de rechtbank le ver schijnen. Dus hij gaat naar Spanje, voor gezondheid of voor zaken. All het nu goed voor hem afkopt, kom» hij natuurlijk terug, in het tegenga stelde geval, zal hij nog wel een eindjr verder gaan. Ja, mijnheer, zei Dark, niet ii

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9