NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30® Jaargang, No. 8957 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 2 SEPTEMBER 1S12 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D VERTENTI ÉN: PER DR,E maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem J 1,zu Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor dc dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der WSWr3 Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente).. Advtjrtentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 jfi TvV1 %T 50 Cts- voor 3 plaatsingen a contant. P g' Afzonderlijke nummers0.02 X V flfc: -r: J V I ijfm w Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 X Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Congresbrieven. NABETRACHTING. De brieven uit Antwerpen, voor uw krant geschreven, hebben de beteeke- nis gekregen, die ik er van vermoed de ze hebben de komst van het con gres te Haarlem aangekondigd. Wij krijgen het bier, uiterst waarschijn lijk over twee jaar, dat parlement van Groot Nederland, en het is daarom nu gewenscht, voor de Haarlemmers de beteeken is uiteen te zetten van het congres, dat achter den rug is. Allereerst is het oen van de beste congressen geweest van de laatste jaren; dan zijn ze nu voor goed terug gebracht tot «Ie aloude banen het is niet meer een Taal- en Letterkundig Congres, waar in deze vakken gelief hebberd word, het is een siam-congres geweest, en hier zijn de belangen van den boelen stam in zake taal, onder wijs van do moedertaal, economie, handel, tooneel, muziek, kritiek, enz., besproken. Uiteraard lieten wij het meest het oog weiden over de bestre den doelen van onzen stam, de Afri- kaanders ca Vlamingen, maar het tournoni Scharten—Quérido was voor ons Nederlanders buitengewoon belangwekkend en de Afrikaansche rede van Ds. Van Broekhuyscn was de aangrijpendste van het congres hoe velen uit alle deelen van ons ge bied kregen niet de tranen in de oogen bij de herdenking van al het geledene daarginds Dus wij, Haarlemmers, hoeven het volgende congres niet meer tot een stam-congres tc maken wij moeten andere dingen doen lo. er naar streven, die letterkundi gen, die te Antwerpen kwamen, mis schien wel omdat het een Vlaamsche stad is, waar onder de Vlamingen terstond meer een vrijere, aangena mere toon heerscht, dan men hier ge woon is, ook hier te krijgen, en nog meerdere er bij ®o. Haarlem dus op z'n best te la ten zien en dat niet alleen met ver toon van wat hier moois is aan kunst en natuur, maar meteen in den gloed, d'c bij ons misschien niet altijd zoo te zien is maar die in tijden van crisis er toch wel bleek te zijn en fel ook. Wat heeft Haarlem niet voor de Boe ren en hun onderwijs gedaan hoe veel geld heeft het daarvoor niet bij een gebracht niet om er mee te snoe ven, maar omdat uien iiet niet laten kon'te geven. En daarom was nu dit congres ook zoo belangrijk, omdat wij op de be streden punten, Vlaanderen en Zuid- Afrika, zooveel licht zagen vallen. Vlaanderen is met noeste vlijt en taaie w ilskracht bezig zich den weg tot hoogore ontwikkeling te banen door de Veivlaamsching van de Gent- sehe Hoogeschool. Als het deze in die twee jaar bereikt, kunnen wij hier het overwinningsfeest vieren, omdat onzo stamverwanten dan zich gerustelijk verder zullen kunnen gaan wijden aan de ontwikkeling van hun volk, dat nu zoo achter staat bij do Walen. En Zuid-Afrika heeft de volkomen ge lijkheid van de twee talen Neder landsch en Engelsch, al verworven. Daar ontvangt ieder kind het eerste onderwijs in de taal die het spreekt, maar als tweede taal móét het les ontvangen in de andere taai, tenzij de ouders dwaas genoeg zijn, het te verbieden. Toen deze wet averechts zou wor den toegepast en er een rondschrijven rondging aan de ouders, om le vra gen in welke taal zij voor hun kin deren het eerste onderricht verlang den, ontstond er zooveel verzet, dat Feuilleton Het geheim van de Tower Hill. Uit het Engelsch, door A. WILSON BARRETT. 32) Mr. Leeds scheen op de woorden van zijn bezoeker niet te letten. Zijn oogen waren op de deur gericht en hij scheen te luisteren naar een ver verwijderd geluid. De uitdrukking van zijn gelaat trof Justus dadelijk, en snel sprong hij overeind Kom, nu. waar is hij riep hij uit. Ik ga het huis doorzoeken, als u het mij niet zegt. Ilct eenige antwoord, dat mr. Leeds gaf, was een ruw gegrinnik. Zoek maar, zei hij, en plotseling kwam er weer een zeer vrooiijke uit drukking op zijn gelaat. Justus zag dat. Verschrikt snelde hij de gang in. Met één oogopslag zag hij nog, hoe Dark de voordeur en hal bewaakte, maar met hevigen schrik herinnerde de agent zich do achter zitkamer en do vensters, die in den ,luin uitkwamen. dit rondschrijven werd ingetrokkon. MisscJiien ziet menigeen niet in, wat gevaar er in lag, maar als men land en volk kent, is het klaar, dat vele ouders zouden gezegd hebben, ook Afrikaansche; leer mijn kind al leen maar Engelsch, Nederlandsch leert hij thuis wel, en zoo was het Nederlandsch op den tweeden rang teruggeduwd, wat niet mocht. De taal die het kind werkelijk spreekt moet beslissen. Men ziet het, dat er bemoedigende actie is op beide terrei nen en hot is heerlijk voor ons. Ne derlandei's, dat dc vacantie-leergan- gen, door onze professoren te Leiden, en nu to Amsterdam gegeven, Vlaan deren geholpen hebben, evenals het reuzenwerk van onze Boekencommis- sie, die meer dan 100.000 boeken naar Zuid-Afrika zond ten geschenke, en den boeken-invoer van Nederland in Zuid-Afrika deed klimmen van ƒ80.000 in 1007 tot f 132.000 in 1911, Zuid- Afrika geholpen heeft. Dit laatste is bovendien buitengewoon geholpen met de van Nederland uitgegane ver eenvoudiging van onze spelling: daar door is de liefheblierij, om onzo taal te loeren, in gestadige, maar niet langzame, -stijging. Ook van daar zul len wij dus over twee jaar blijde be richten kunnen vernemen. Ook wat mr. D. Foclc, de oud-minis ter van Koloniën, zei van ons Neder landsch onderwijs in Indië, is bemoe digend voor de toekomst, maar doet meteen een nieuw gebied open voor onze Nederlandsche ondervv ijskrach- ten. Indië schreeuwt orn flinke kerels van aanpakken, op elk gebied. Niets I kan ons eigen geestelijk leven zoo verhoogen als de wetenschap, dat er een ruim veld is voor onze werk kracht. Er is waarlijk op elk gebied van den Nederlandschen stam voor ons zooveel te doen, dat het schijnt, of we handen te kort komen; maar dot is maar schijn: even goed als 50 Boe ren 0000 Kaffers konden staan en ver- slóan, kunnen wij overal onze zelfbe wuste kracht laten overwinnen. Er zijn goede voorteekenen: de blijmoe dige offervaardigheid van Koningin en volk voor Aruba en Bonaire, vroe ger glad vergeten hoekjes in Ameri ka, bewijst nu weer dat wij het stam- bevvustzijn al heviger zijn gaan voe len dan voor jaren. Geen rustiger plokje dan. Haarlem om over twee jaar als op een soort sterrenwacht poolshoogte te. nemen van den toe stand van onzen stam over de heolo wereld. Mijar dan moet het ook een genot zijn hier te wezen en voor de strij ders om hier eens uit te rusten van den strijd. Er moet voor goed en niet te duur onderdak gezorgd worden in hotels of bij families. De laatsten moeten met elkaar wedijveren, om te tooncn, dat men hier meeleeft met alles daarginds. Men moet beginnen met zich in te werken in veel wat vreemd was en toch zoo belang rijk. Men kan dat nooit beter doen, dan door het lezen van „Neerlandia", liet maandblad van het Algemeen Ne derlandsch Verbond, dus door lid van dit Verbond te worden. Wie er zoo rauwweg in komt, heeft er lang zoo veel niet aan, mist dus veel van de verdieping van zijn leven door de aan raking met zoovele vreemde, hoog staande elementen. Men moet met goede voorbereiding iets moois weten aan te bieden op bet gebied van mu ziek en tooncelkunst. Ook hierbij is voorbereiding noodig. Is het niet dwaas, b.v. dat wij, Nederlanders, te Antwerpen tot de ontdekking moeten komen, dat er zoo'n prachtige, direct tot ons sprekende Vlaamsche kunst is, als wij hoorden in de liederen voor zang en orkest van Mortelmans? Is Groote goedheid dacht hij, hij is er van door gedaan, terwijl die ke- Tel mij aan de praat hield. Hij holde de gang verder in. De eer ste kamer, waar hij aankwam was een slaapkamer. Zij was leeg en had een gewoon venster. De volgende was de zitkamer, waarin hij gegluurd had op den avond, dat hij den brief van Far- ge was machtig geworden. Die was ook leeg, maar dc tuindeuren «tonden wijd open en aan het eind van het grasveld zag Justus een kleine, groe ne deur, die ook open stond, waardoor een stukje van den weg zichtbaar werd. Zonder een oogenblik te verlie zen, sprong; hij de tuindeuren door on holdo door den tuin. Misschien is hij nog met uil liet gezicht, dacht hijmisscliien kan ik heul nog inhalen. Maar hoe hij ook den weg langs keek, in welke richting ook, er svas geen spoor meer van mr. Rike ie zien. Als Justus zijn bakkebaarden nog bezeten had, zou hij ze zeker op dit oogenblik hebben uitgetrokken. Zon- als de zaken nu stonden, kan hij al leen nog zijn vuist ballen tegen den verlaten weg. Wat een dwaas ben ik geweest riep hij uit, om mij door dien gek met zija vierkante gezicht voor den mal te laten houden. Maar ik ga terug en zal hem zeggen, hoe ik over hem denk. het nu niet do tijd voor onze Bach- vereeniging om ons met Vlaamsche muziek van hem, van lllockx en vele ar deren te doen kennis maken? In de muziek uit zich de ziel van een volk en als wij die van de Vlamingen willen leeren kennen, moeten wij hun muziek hooren. Het kan ons niet anders dan winst zijn! Ook het Vlaamsche lied, hetzij dan het volkslied, of het kunst-, tiet salon- lied, (want ze zijn er beide) moet hier klinken en gewaardeerd worden en als wij dus hier den frisschen, monteren zanger Em. Iluilcbroeclt weer doen optreden met zijn veredel t volkslied voor het Algemeen Neder landsch Verbond, dan moot dc groo te concertzaal van Dc Kroon vol zijn tot den nok toe. Dat zal dezen winter plaats heb ben. ALs wij dan, om te besluiten, op 't Congres die Vlaamsche mu/.iek eens door onzen Mengelberg doen uitvoe ren, als wij onze tooneclspeelkunst op z'n best hun toonen, dan kunnen wij evengoed iets moois leveren, Ja, beter nog dan Antwerpen op dat ge bied deed. Als wij het hier gezellig weten te maken, onze kunstschatten openstellen, en tevens de boste kracn- ten hier weten te krijgen op 't Con gres, kan ook hierin Antwerpen geC- vcnaard worden en dan blijft alleen de niet te overtreffen ontvangst ln het ruime stadhuis te Antwerpen, met de groote wee 1 de in de buffetten voor ons over, om te overwinnen met toewijding van al onze krachten van gemoed en geest en nart aan dit parlement van Groot Nederland. Als het 33ste Taal- en Let terkundig Congres bier slaagt als te Antwerpen het 32ste, komt dat ons zelfbewustzijn, onze geestelijke en mcreele kracht ten goede. Dat hoop ik. JOHAN DE FRIES. NASCHRIFT. Eenige zinstorende drukfouten verzoek ik den lezer van nnjn brle- vo.i wel te willen verbeteren. Brief I, le kolom: wij fel, lees twij fel, 200lees zoo. 2e kolom: En nu al dadelijk bleek enzmoei voorafgegaan worden door Maandagmorgen. Hiermee beginnen de werkzaamheden. Zoo lijkt het of dat alles 's avonds was. Brief II, 2e kolom: harden arbeid, lees: handenarbeid; Iwectalligheid, lees: tweetaligheid; Br. Blonk, lees: Br. Blink; schrijver, lees: schrijven. Br. Te Lontuih, lees: Br. Te Lintum. Ie kolommuiar daarom, lees: maar daarin. Brief IV, 1c kolom: 11. Meers, lees: 11. Meert; groeve, lees: grieve. Brief V, 2e kolom: Wat gebeurt er dan. Bat uerd enz., lees: Wat gebeurt er dan? Werd dat; moedertaal kon den spreken, lees: moedertaal kon den lezen en schrijven; na dit jaar, lees: nu, dit jaar. J. d. F. Buitenlandsch Overzicht De oorlog lusscben Italië en Turkije De vredesgeruchten houden aan, De Neue Freie Prcsse, publiceert van den Italiaanscheu Kamerafge- vaardjgde Cirmini, die de opinie der Italiaansche regeering moet kennen, het volgende: Italië denkt er niet aan een wapenstilstand te sluiten. De strijd in Cyrenaïca zou met onver zwakte kracht gedurende de vredes onderhandelingen worden voortgezet Italië verlangt volledige suzereiniteit zoowel over Tripolis als over Cyre naïca. Bij een vrede moeten de Turk- Hij keerde op zijn schreden terug. Toen hij do open deur van do ledige slaapkamer \oorb;jging, keek hij naar binnen. Dat zal zijn slaapkamer die van Rike zijn, dacht hij, terwijl hij bleef stilstaan. En, goede hemel, hij is aan "t pakken geweest en zijn kof fers zijn weg. Dat was blijkbaar zoo, nu hij wat nauwkeuriger keek. Spijkertjes, stuk jes papier, oude dassen en boorden- logen op den vloer, en duidelijke af drukken vertoonden nog, waar de kof fers gestaan hadden. Hij slaakte een verwensching. Maar plotseling zog hij iusschen de papie ren op den vloer eon enveloppe liggen en raapte dio op, terwijl do uitdruk king op zijn gelaat veranderde. Het was.een leege enveloppe, rnaar op den bovenkant stond het welliekendo merk van Cook, en er bleek duidelijk uit, dat zij nog maar kort to vorea een bundel reiscoupons had bevat. Justus herademde. Dan is alles nog niet verloren, dacht hij. Hij vertrekt naar Spanje, en wij hebben zelfs nu nog wat tijd. Snel stak hij de enveloppe in zijn zak en keerde naar de gang terug. Halverwege de gang kwam hij mr. Leeds tegen, die hem grinnikend aan keek. Kom weer hier en wacht op hem, zei hij grijnzend. Hij zal misschien sche officieren en soldaten zoowel uit Tripolis als uit Cyrenaïca verdwij nen. Turkije moet zijn betrekkingen met de Arabieren formeel afbreken en mag noch oficieren, noch wapens, noch ammunitie, noch levensmidde len, noch geld ter ondersteuning naar beide provincies slurc-n. De kwestie der eilanden in de Aegeische zee kan thans nog niet besproken worden. De kwestie der schadeloosstelling voor de Turkschc staatsdomeinen in Tri polis en Cyrenaïca levert weinig be zwaar op. Wanneer Turkije den bin- nenlandschen toestand kan beheer- schen, en de revolutionaire beweging bedwingt, dan is de vrede inet Italië niet ver meer af. Do Italiaansche Popoio Bomano, meldt officieel, dat alle berichten over een spoedige oplossing slechts op veronderstellingen berusten. Toch is er weer iets, dat er op wijst, dat de vredespogingen kans van sla gen hebben. Uit Milaan wordt gemeld, dat het nieuwe groote expeditiekorps, be stemd voor het binnenland van Tri polis, voorloopig in Italië blijft. Men ziet hierin een teeken, dat de vredes onderhandelingen een gunstig ver loop hebben. Do commissie van toezicht op de vuurtorens bericht, dat in de Darda- nellcn door den storm losgelaten con- tactmijnen in zuidelijke richting drij- De crisis In Turkije. Het blijkt hoe langer hoe duidelij ker, dat het militaire opstootje te Kon stantinopel eigenlijk niets te beteeke- nc i heeft gehad. De berichten over hetgc-cn er ge beurd is, loopen echter sterk uiteen. Nu wordt weder het volgende geseind: Dertig soldaten, die van een wacht post naar de kazerne terugkeerden, gedroegen zich onderweg wat luid ruchtig, waarop, zonder dat daartoe feitelijk aanleiding was, een gedeelte van liet garnizoen gealarmeerd, de bauken en postkantoren onder mili taire bewaking gesteld en de voor naamste punten van de slad bezet werden. De verwarring werd nog ver ergerd, doordat de militaire autori teiten al deze maatregelen hadden ge- romen, zonder de politie ervan in kennis te stellen. En daar liet alar- meoroii, volgens de bepalingen op den staat van beleg, geschiedde door het lossen van drie kanonschoten, waardoor de bevolking uit haar slaap werd gewekt, wil deze zich naar niet uit het hoofd laten praten, dat er werkelijk een muiterij heeft plaats gehad. Turkije en de mogendheden. Uit Weenen wordt gemeld, dat de besprekingen tusschen de mogendhe den over het voorstel van graaf Berch told omtrent den Balkan binnen ee nige dagen een aanvang zullen ne men. Bcrchtold heeft aan alle Oosten- rij ksch-I-Iongaarsche ambassadeurs nauwkeurige instructies gezonden. De besprekingen zullen in het buiten land gehouden worden door tusschen- komst van de ambassadeurs van Oos- tenrijk-Hongarije en te Weenen tus- schen Berchtold en de ambassadeurs der mogendheden. Dc spanning In dei Balkan. 't Wordt blijkbaar iets rustiger, maar volkomen rustig is t nog lang niet. Het Grieksche gezantschap diende bij de Turkschc regeering een nota in, waarin de aandacht gevestigd wordt op de incidenten aan de Griek- wel gauw weer terug komen. Justus glimlachte welwillend terug. Ik zal later op den avond terug komen, zei hij, en wachten tot hij thuis komt. Doe dat, zei mr. Leeds, ik ben overtuigd, dat het hem aangenaam zal zijn u te ontmoeten. Is er nog iets anders, van uw verlangen Niets dan dat ik u wou zien han gen, zei Justus opgewekt. Ga mee, Dark, en hij trok zijn klerk mee te stoep af. Als hij maar niet gezien hoeft, dat ik die enveloppe opraapte en dat is niet mogelijk, dacht hij. den zal hij deuken, dat ik er in geloopen ben. Maar zoover is liet nog niet. W ij zul len de telephoon opzoeken. Dark Gelukkig behoefden zij daarvoor niet ver te gaan. Er was een publieke telephoon in liet station van den On- dergroudschen Spoorweg, dat zij spoe dig bereikten, en Justus snelde uuor binnen. Het volgend oogenblik was hij in gesprek met het bureau van Cook. U heeft mij van morgen eenige coupons voor Spanje naar St. John's Wood gezonden, zei hij ik heb mij vergist in den tijd van den trein. Het waren immers coupons voor do boot, niet waar. mijnheer zei de stem. Ja, ja, natuurlijk, zei Justus vlug. Ik bedoel, hoe laat gaai de trein sche grens, en een onderzoek ge vraagd wordt. Dreigender is 't gevaar van den Ser- vischen kant. Een door do bevolking tc Belgrado belegde meeting, nam een motie aan, waarbij de regeering verzocht werd voldoening te eischen voor de slacht offers van Siernitza c-n Boelopolis. De betoogers gingen uiteen met den kreet: „Oorlog met Turkije t" Het rapport van den wali van Kos- sowo over de voorvallen tc Kotsjane zegt, dat de ontploffing der hommen den dood van 26 personen heeft ver oorzaakt.; 21 personen kwamen om lil de opschudding, die op de ontploffin gen volgde. Er werden 3U muzelman nen en 15 Bulgaren gekwetst door de bommen cn een even groot aantal in de verwarring daarna. Vier gewon den zijn gestorven. Geen enkel lijk, behalve dier personen, dio door de bommen zijn omgekomen, was ver- mirkt. Zestien personen, aangewezen als de bedrijvers der aanslagen, zijn in hechtenis gesteld. In Albanië is de toestand ook nog onzeker. De oproerige Malissoren van Tsji- ne zijn teruggeslagen cn trekken thans naar het noorden. Arnauten hebben de poorten van de gevangenis te Gussinje geforceerd en dc gevangenen vrijgelaten. Ds rede van den Dultscben Keizer Bij liet feestmaal van de vertegen woordigers van de provincie Bran denburg in dé rijkshoofdstad hield de Keizer een redevoering, waarin hij zeide: „Naar het mij voorkomt, kunnen wij tevreden zijn over den huldigen toestand, niettegenstaande de onvolkomenheden, die nu eenmaal al het anrdsche aankleven. Beschut tegen vijandelijken over moed en vijandelijke aanvallen door een slagvaardig leger en een vloot, die voortdurend uitgebreid wordt, kun nen de landbouwers in onzen geor dende» staat hun akkers bebouwen, de koopman, de fabrikant en de hand werksman hun zaken doen en kan dc arbeider zeker zijn van zijn wel verdiend loon. Er zijn tijden geweest, dat het er in ons vaderland niet zoo goed uit zag. Het jaar 1912 met zijn gedenkda gen, biedt een geschikte gelegenheid voor zulk een terugblik. Het is thans immers 500 jaren gele-- den, dat burggraaf Frederik VI van Neurenberg zijn historische» tocht naar de Mark aanvaardde. Welke beteekenis de eerste voet stap van een HohcnzoHcru op Mar- kischen bodem voor ons land heeft gehad, treedt ons heden duidelijk voor oogen, wanneer wij do geschie denis van den Pruisischen staat en het Duitsche rijk nagaan, wier ge meenschappelijk fondament stevig rust op Markischen bodem. Ook in de toekomst zullen, daarvan ben ik overtuigd, de Biandeuburg- sche mannen, wanneer Koning en va derland hen roepen, de eersten zijn om zich te melden met de ver schal lende kreet: „Hier is Brandenburg allerwegcl" Dit Marokko. De Franschen komen geducht ln den strijd. De Fransche kolonne Maugin raak te dezer dagen slaags niet de geheele strijdmacht van El ileiba. Nadat zij den pretendent zware ver liezen had toegebracht, vervolgde zij haren tocht. Generaal Lyautey seint, dat een detachement, dat ruiterposten uitzet te te Azourée, in de buurt van Mekl- die correspondeert op de boot t U kan ieder oogenblik gaan. mijnbeer, antwoordde de stem. U zou van do dokken vertrekken, niet waar Ja, natuurlijk, antwoordde Jus- tus weer. Maar wanueer vertrekt de boot ook weer Kwart vóór tien of omstreeks dien tijd, antwoordde de stem, maar alle bijzonderheden weiden u tegelijk met de coupons toegezonden of zouden u toegezonden moeten zijn. Ik hel) ze verloren, zei Justus en hij belde af. Het is nu zes uur, dacht hij Eén blik in dc courant, om to zien, welke boot vanavond naar Spanje zal ver trekken, ik kon werkelijk niets meer vragen en dan gaan w ij naar de dok ken. Hij vond spoedig de inlichting, die hij noodig bad aan het boekenstalle tje op 't station nog enkele minuten en Dark en hij snelde naar de Dokken. HOOFDSTUK XXIX, ln den k e 1 <1 o r. In den doolhof van de Dokken en de verwarring, die dat deel van de we reld altijd kormerkt, moesten Justus en zijn klerk lang zoeken om de boot te vinden, die dier. avond naar Span je zou vertrekken en op het oogen- Onze Lachhoek ZIJN VOORZORG. Maar, man, nu heb jo al eori flcsch wijn gedronken Houdt dat nu r.óg niet op lieb je dan zóón dorst. Dorst Dorst ken ik niet. Zoo ver laat ik hel nooit komen. Dokter. Ja, ik zie wel kans, u t8 genezen, maar dan moet u trouw op volgen wat ik zeg. Patiënt. Ja zeker, dokter. Dokter. Goed, betaal mo dort eerst de rekening van verleden jaar. ZIJ WIST HET. Bertha (bezig een Fransche thema (e maken'. Zeg eens, Betsie, hoe moet ik schrijven LE coeur of LA coeur Bots ie. Wel, LE coeur. Toeluisterende tante (die van een glaasje houdt). Ik geloof, kinderen, dut het Likeur moet zijn. nez, door ongeveer 100 leden van den stam der Boni Mghils werd aange vallen, waarbij een cavalerist word gedood. De aanvallers werden terug geslagen. Ook de Spanjaarden gaan weer strijden. Uit Elksar wordt althans ge- 1 seind: Om Raissouli minder slreng bij 'f innen der belasting te doen optreden, vertrok kolonel Sylvestre aan liet hoofd van een colonne naar Oulad Buaiza. De voorhoede werd door een licht geweervuur van een mehallah verrast, die. na eenige verliezen te hebben geleden, uiteen werd gedreven en materiaal en wapens op het slag veld achterliet. Een afdeeling poll- tielroepen uit Elksar, verloor twee gewonden. Dc Spanjaarden bezetten de sleliing, zonder verliezen tc heb ben geleden. Binnenland DE GESCHAAKTE BARONES. Do kwestie betreffende de geschaak te Ilollandsche barones Van C., die te Ostciirle werd opgelicht en in een krankzinnigengesticht opgesloten, is voor de Brusselseho rechtbank be handeld. De advocaat der barones had een aanklacht ingediend tegen do heide arisen, die haar ontoerekenbaar verklaard hadden. Voorts diende hij een klacht in wegens vrijheidsberoo- ving en verklaarde het bew ijs te kun nen leveren, dat do jongedame in het volledig bezit liarer geestvermogens is. Het gerecht wildo dit bewijs echter niet accepteeren en verklaarde zich onbevoegd, daar liet een administra tieve zaak betreft. EEN NAAKTLOOPER. In het bosch tc Veenklooster (Fr heeft zich een naaktiooper vertoond. De politie beeft hem nog niet opge spoord. DIEFSTAL VAN ƒ1450. Terwijl te Terheijden (N.-Br.) do bewoner A. V. afwezig was, hebben dieven zich toegang verschaft tot zijn woning aldaar en door openbreken eener kast een bedrag van 1450 ont vreemd. De politie zoe-kt naar de da ders. Zie vervolg Binnenland op pagina 3, Tweede Blad. blik, dat zij haar gevonden hadden en naar boven stonden te kijken, was het al bijna donker. Ik zou wel eens willen weten of hij aan boord is zei Justus.-Ik voor mij hoop van niet. Ik zou liever wat met hem willen praten aan den vas ten wal. Maar liet zal gebeuren, al moest ik er voor naar den bodem van de zee. Ik zal aan boord gaan en da delijk inlichtingen vragen. Hij ging de loopbrug over, die naaf het laagste dek van de boot leidde en wierp een blik om zich lieen. Overal was herrie en drukte aan boord en een poos lang werd hij geduwd en ge stompt alsof hij een baal goed was. ook kon hij er nie' in slagen iemand to vinden, die zou kunnen weten of mr. Rike van plun was als passagier met deze boot mee to gaan. Eindelijk echter wist hij een hof meester te spreken le krijgen, die hem naar een vriendelijke hut op het dek bracht. Mr. Rike komt hier, mijnheer, zei hij; en daar is zijn bagage. Hierbij wees Hij naar een stapel koffers en reisdekens. Maar de gentleman komt niet aan boord vóór even voordat wij vertrekken. H;j vertelde mij dat. Hij houdt niet va i zooveel lawaai. En hoo laat denkt u tc vertrek ken vroeg Justus. Nu, dat zal dichter bij elf dan bi] tien uur zijn, antwoorde de man. Wij

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5