SPORT EN WEDSTRIJDEN in Haarlem's Dagblad» Voetbal, örloket. Water polo* Voetbal. De R. A. P.-Sei'lewodstrüden. II.F.C. WINTI Op een door regen doorweekt, glad veld zijn Zondag to Amsterdam de demifinales en do finale der R.A.P.- eeriewedstrijden gehouden. H.F.G. heeft tweemaal met gemak gewonnen en een schitterende victorie behaald. Onze stadgenooten zotten het seizoen wèl goed in I Anders is het ditmaal met Haar lem, dat de vorige weck van II. B. S. won, maar zich nu door een lam men tweede-klusser als R.A.P. met 2—1 liet kloppen. Aan Il.V.V. was Za terdag hetzelfde overkomen, maar die was onvolledig en onvoltallig, terwijl Haarlem au grand complet verscheen. Dc wedstrijd tusschen de verliezers der demi-finales, Haarlem en U. D., werd met 1—0 gewonnen door Haar lem, dat daarmee den tweeden prijs behaalde, omdat R.A.P. buiten mede-! dit ging speelde. II.F C. won den uitgeloofden beker en elf kleine zilveren medailles voor de spelers. DE WEDSTRIJDEN. Demi-finales. HVARLEM-R.A.P, 1-2. 's Morgens om half elf wordt met dezen kamp begonnen. Dc volgende elftallen komen uit: li a a r 1 e m: v. Eek (doel). Koster en Wilhelm (achter). Bouwmeester, Koalcy en Wolff (midden). Bakker, Houtkooper, Schravcndijk, Jur. Haak en A. Haak (voor). R. A. P.: Lobry dc Bruyn (doel), v. J ï.inde en De Vries (achter). Fran cken, Schrekker en Brat (midden), v. d Briel, Jurrema, v. Essen," Jage- rink cn Herckenratk (voor). Haarlem speelt vrij lauw, wil blijk baar een kleine overwinning balen en zich voor den eindstrijd sparen. Wilhelm, in de verdediging, is op het gladde veld totaal out of form en mist herhaaldelijk. Toch nemen de Haarlemmers vóór rust al de leiding, door Jur Haak, maar R.A.P. weet, met assistentie der llaarlem-verdedi- ginge spoedig gelijk te maken, zoo dat halftime met 11 Icomt. In de tweede helft is Haarlem ster ner, maar het schieten is over 't ge heel slecht, in ieder geval te slecht om een keeper als Lobry de Bruyn te passeoren, Acht minuten vóór tijd ge beurt dan 't onverwachte, als R.A.P. doorbreekt en door Jurrema opnieuw do leiding neemt. Haarlem poogt nog eenige malen vruchteloos den R.A.P.-keeper te pas- soeren, en als tijd komt winnen de Amsterdammers met 2—1. IJ. F. C.-U. D. 7—1. Als II. F. C. den toss wint, ver kiest Ten Cate me1 den wind mede te spelen. Om kwart voor twaalf stellen de elftallen zich als volgt op, onder lei ding van scheidsrechter Meerum Ter- WOgt H. F. C. V. d. Weord, La Bastide, V. d. Nagel, De Klerck, L. Verwey, B. Verwey, J. Francken, Laan, Ten Cate RL F rat-cken, Gravelaar. U. D. luewit de Jonghe, Pluim, V. d. Vegte, Koning. V. d. Worp, Pluim. Woerdman, Schilfgaarde, Hulscher, Rijneveldt, Houwink, U. D. trapt af, doch li. F. C. bemach tigt direct den bal het midden-trio der 11. F. C. speelt zeer goed samen, en liet duurt mei lang, of Mannus geeft H. F. C. me; een ver schot de leiding. Weer trapt U. D. af, doch het laat zich direct at.nzien, dat liet een inmaaktijd zal worden. Weer is liet Mannus, die met een scherp schot de leiding vergroot. Dan volgt een keurig staaltje van samen spel der H. F. C.-voorhoede met klei ne tikjes gaat de bal van speler naar speler, totdat hij ten slotte bij J. Fran cken belandt. Deze zet voor, Grave laar vangt den bal op, en zet opnieuw voor doel, waar J. Laan den bal in liet net kopt. 1L F. C. blijft voortdu rend aanvallen, en de enkele doorbra ken van U. D. worden door V. d. Na gel en L. Verwey, dio in uitstekende conditie zijn, onschadelijk gemaakt. Dan krijgt Mannus den bal, centert deze naar Ten Cate, dio, na eenige spelers voorbij to zijn gedreven den bal langs den doel-verdedigor jaagt (4—0). Het wordt eentonig al do goals to beschrijven. Het 5e punt komt van Mannus, die een voorzet van zijn broer in eens in het doel trapt. Dan volgen eenige doorbraken van de U. D.-voor- hoede, die echte niet tot het ge- wenschte doel leidden. Dan bemach tigt B. Verwey don hal. Deze geeft over naar Laan. Deze centert naar Cees, die keurig Wijnveldt voorbij drijft, en met een fraai schot, het zes de doelpunt voor zijn club maakt. Dan blijft het doelpunten voorloopig uit, totdat plotseling Ten Cate door snel inloopen den U. D.-back in 't nauw brengt, die tegen een zijner spelers aantrapt, zoodat do bal in het doel springt (7—0). Kort hierna is het rusten. Na de thee neemt H. F. C. het kalm op, Mannus gaat lirksbuitou spelen, en Gravelaar op zijn plaats. U. D., die nu het voordeel var. den wind heeft, valt direct heftig aan, doch het schot van den linksbirnen komt tegen de lat aan. Weder eenige aanvallen van U. D., die echter niets opleveren. Dan komt II. F. C. geweldig opzetten. Doch Wijnveldt is in uitstekende conditie, en verijdelt voorloopig alles. Dan oen plotselinge doorbraak van U. D. <n de ceüternalf geeft met een verren, bardon schuiver, V. d. \V eerd het na kijken (71). Dan volgt oen saai ver loop en na nog een kwartier spelens biaast scneidsiccliiei Meerum tijd. Van H. F. C. dienen speciaal Man nus, Ten Cate, V. d. Nagel, Verwey en De Klerck genoemd te worden, ter wijl bij U. D. W ijriveldt en <ie rechts binnen goed spel vertoonden. IL F. C.—R. A. P. 4—1. DE FINALE. Onder oen flinke rogenbui vangt de ze wedstrijd om ruim 3 uur aau, en- der leiding van scheidsrechter Tromp. Dc elftallen stellen zich op evenals 's morgens. 11. F. C. verliest den toss cn Ten Cate trapt voor II. F. C. af. Het begin is dadelijk voor H. F. C., dio terstond het spel op R. A. P.'s helft forceert. Het duurt "niet lang of Mannus, die weer in schitterende conduit is, geeft een juweeltje van een center aan Ten Gate, die met een schitterend schot in den linker bovenhoek zijn club de leiding geeft. Ais weer is afgetrapt, volgt een snelle doorbraak van R. A. P.'s linkervleugel doch De Klerck, de onvermoeide, redt schitterend. Dan verplaatst Mannus het spel weder hij schiet, doch een back trapt den bal corner. Deze wordt goed door Ten Cate genomen, de rechtsback van R. A. P. mist den bal en door de glad heid rolt de bal over Lobry de Bruyn heen in het do-_i (2—0). Als weer begornen is, breekt R. A. P. plotseling door. hun voorhoede speelt goed samen doch hun rush wordt mooi door V. d. Nagel onder broken. Dan komt het IL F. C.-quin tet keurig opzetten. Laan is weder do oude van vroeger hij zet goed over aan J. Francken, die zijn center dank baar benut en viorzet. J. Laan va den bal op, en puntert hem zeer zui ver in den "hoek (30). Als de bal vveci aan 't rollen is ge bracht, bemachtigt Herckenrath den bal. Deze rent langs ile lijn en zet laag voor. La Basnde tracht nog te redden, doch de bat belandt bij den center-voor der Amsterdammers, die den bal langs V. d. Weerd jaagt. Thans laten de blauwwitten zich weer gelden. Mannus zet over naar Grave laar en deze weer terug. .Mannus zet subliem voor doel, en weer is het Laan, die den bel keihard in hot doel trapt (4—1). Kort hierna is bet rusten. Na een minuut of 10 verschijnen beide elftal len weer in het veld R. A. P. brengt den bal aan het rellen, doch H. F. C. forceert het spel op R. A. P.'s helft. Het spel is thans niet meer zoo geani meerd. Wel komt R. A. P. telkens opzetten, doch V. d. W eerd redt af en toe meesterlijk. Laan speelt goed met Ten Calo en J. Francken samen, doch R. A. P.'b achterhoede speelt thans veol op dor. man, waartegen H. F. C.'s lichte voorhoede niet op kan. Mannus zet een paar malen goed door, doch hoeft pech, want zijn schoten gaan lak naast. Gravelaar rent een paar malen langs de lijn, en zet goed over don grapd voor doch telkens wordt de bal door Lobry de Bruyn wegge werkt. Het einde is tamelijk verve lend cn als scheidsrechter Tromp ein de blaast, heeft II. F. C. een mooien zilveren beker gewonnen. Van II. F. C. dienen vermeld te worden V. d. Nagel, Mannus, Laan, Ton Cate en De Klerck, en bij R. A. P.llerckenrath en Van Briel. OM DEN TWEEDEN PRIJS. HAARLEM—U. D. 1—0. Door een 1O-overwinning op U. D. won Haarlem den tweeden prijs. Het was een zeer onbeduidende wed strijd. Alleen Bouwmeester en de U. D.'cr Wijnveldt speelden goed. Haar lem was constant aanvallende partij, maar scoorde maar éénmaal (door Houtkooper) en won met 1—0. Het De- ventersche doel ontsnapte telkens op de wonderlijkste manieren. DE UITSLAGEN VAN ZONDAG. I)e eerste ronde van den Nederland- 8chen Voetbalbeker bracht, naar de ,,M. Ct." meldt, de volgende resulta ten DelftConcordia't Zesde, 84. Maastricht: M. V. V.—V. V. O., 4-1. Amsterdam Wilh. VooruitAchil les R., 4—2. SchiedamS. V. V.—T. O. P., 1—2. Hilversum SpartaBloemend aal (na verlenging), 3—3. Apeldoorn Robur el Vel.—Steeds Voorwaarts (A'dam), 4—1. Weesp Rapiditas—Amstel, 13. UtrechtD. O. S.—V. V. A., O—l. VoorwaartsM. V. V. O., 20. AlkmaarAlemaria Victrix—V. F C., 3-0. Rotterdam D. V. S.Quick A£rt 6-1. Fortune—Allen Weerbaar (Bussum) 3—1. Zulplien: Be Quick—Kampong, 3—1. Hengelo HengeloU. V. V., 32. Tilburg Willem II—Zeelandia M., 4-1. Verder hadden verscheidene serie- wedstrijden plaats. Behalve die van R. A. P. (elders in dit blad vermeld) nog de volgende SERIEWEDSTRIJDEN WILHELMINA. D. F. C.-A. F. C., 5-1. U. V. V. Wilhelmina, 3—1. Finale. D. F. C.—U. V. V. (na tweemaal verlenging), 3—2. PROPAGANDA-WEDSTRIJD. Ber.gen-op-Zoom Do Korver XI Quick II., 6—0. SERIEWEDSTRIJDEN CONCORDIA. U. S. C.Fortuna, 3—1. S. V. V.—Dordrecht, 3-0. LconidasConcordia, 0—6. Neptunus—Sparta (Neptunus wint bij loting), 1—1. VITESSE-SPARTA, 2—1. Vitesse speelde Zaterdag te Arn hem tegen de Ncderlandsche kampi oenen, die met 4 invallers uitkwamen en met 1—2 van de Arnhemmers ver loren. Grtelit. A.MSTERD. CRICKETBOND. OLYMPIA—HAARLEM II. Te Zaandam is Zondag met dezen wedstrijd begonnen. Méér niet. Want als 't Haarlem's totaal 10 is voor 1 wicket (dat van Heye, die 6 ge maakt heeft) en er vier overs ge bowld zijn, wordt cr gestaakt voor der. regen, en niet meer opnieuw be^ gonnen. Rood en Wit-'s-Gr: G. C. BESLISSINGSWEDSTRIJD KAM PIOENSCHAP N. C. B. „DE HAAGSCHE" KAMPIOEN! Om elf uur Zaterdagmorgen begint deze match en daar Feith den toss heeft gewonnen, zien we de Haarlem mers eerst batten. W. v. Spengler en v. Wave ren gaan dun onder een ap plausje van het talrijke publiek naar do mat. Feith en Coops zijn met den aan val belast; v. Spengler staat in den beginne vreemd te schutteren op de ze bowlers en gaat telkens voor zijn wicket staan, ook v. Wavercn speelt aesr voorzichtig en het gevolg zijn eenige maidens. Als Feith dan la Chapelle aan het bowlen zot, hoeft deze spoedig suc ces als v. Spenglor een bal hard iu de slips speelt en keurig door den Haagsclicn captain gevangen wordt Het publiek verwacht van den nu inkomenden v. Gogh minstons een oentury en een groote teleurstelling is het dan ooik, als deze heel onge lukkig ruij out gaat, door een mis verstand met v. Wovcron cn door snel ingooien van v. Loon. Dicmer Kool en v. Waveren houden dan lan gen tijd stand. Er wordt zeer lang zaam gespeeld, daar de Hagenaars bijzondere zorg besteden aan het uit zetten van het veld. De sooro stijgt snel als Kool en v. Waveren op Coops een paar harde vieren naar log slaan, waarna de ze wordt afgezet cn Feith zelf den bal weer ter hand neemt. Kool kan dan het eerst vertrekken als de Groot hem na een onnoozel slagje vangt, met 17 runs achter zijn naam. F. Iloldert wordt onmiddellijk daar na door la Chapeilo gebowid en ook E. Iloldert maakt het niet lang. Als Swens inkomt, wordt v. Waveren, die even le voren gemist is, al gauw gevangen, door Feith Jr. achter de palen. Hij heeft een gelukkige 42 ge maakt. Posthuma en Swens.houden het tot den lunch uit en met 6 voor 62 wordt geen lioogo score verwacht. Di rect na den lunch laat de Haarlem- sche captain forsch cricket zien en heeft spoedig dubbele cijfers. Net als deze batslui gevaarlijk beginnen te 'orden, maakt- la Chapclle aan hun batten een eande door bei dien to bowlen. Als A. v. Spengler nog 6 runs maakt en Mr. extra nog 18 runs toevoegt), is het totaal 117 ge worden. La Chapeilo had met 5 voor 20 fraaie bowlingcijfers. Do Hage naars gaan hierna in en openen met 't traditioneele paar Feith Sr. en Fok ker. v. Waveren on Posthuma han- teeren den bal. Fokker kan het eerst verdwijnen, als hij door eon fraaie leg break van Posthuma zijn hout- winkel ziet door elkaar liggon. Feith volgt liem spoedig op en gaat op dezelfde manier uit als Kool, ook een mislukten slag naar leg. Nadat Stelling het akelige geluid van om vallende palen heeft gehoord, door Posthuma's schuld, komt eon kleine stand tusschen la Chapeilo en Feith Jr. Kool is voor v. Waveren gaan bowlen en na eon tijd goprik slaat plotseling la QhnpeUe een e; ,or.mo zes op den slowbowler. Als hij weer een harden slag doet, wordt prachtig door W. v. Spengler bij do boundary ingepikt, met 16 runs. Feith slaat onderlussohen ee nige vieren en laat uitstekend cric ket zien. Als hij dan een harden Slag op Kool wil doen, gaat de bal hoog over v. Gogh de luoht in, doch'deze weet hem goed te beoordeclen en een prach tige running catch beëindigt de in nings van den dikken Hagenaar. Feith maakte 26 runs. v. Loon maakt 19 runs eer hij door v. Waveren gebowld wordt en het to taal begint gevaarlijk het Rood en Wti dito te naderen. Dolf Kessler (de ex-voetballer) en De Beus spelen dan uitstekend en al9 het totaal 112 is, passeert Dolf Kessler het totaal met een flinke zes. Er wordt nu vrijer gespeeld en me nige vier en zelfs 2 zessen van De Beus zijn het gevolg. Posthuma weet dan Kessler l.b.w. te krijgen en deze heeft een uitstekende 24 gemaakt. De Beus heeft niet veel bijstand meer, als Mesman de 2 laatste wic kets neemt, door goedo vangen van W. v. Spengler en v. Waveren, en hij blijft dan ook 35 not out. Het to taal is 150 geworden. De Hagenaars winnen dus met 33 runs en zijn hier door kampioen van Nederland. De lage totalen van beide clubs zijn voor namelijk aan den slechten pitch te danken, die zeer onbetrouwbaar was. Eooden Wit: W. v. Spengler, c. Feith St., b. la Chapeilo 6 W. v. Waveren, c. Feith Jr., b. la Chapeilo 42 L. v. Gogh run out 3 A. Dienier Kool, c. do Gboofc, b. Feith Sr. 17 E. Iloldert bowled Coops 1 F. Holdert b. la Chapeilo 0 J. Swens b. la Chapeilo 7 C. J. Posthuma b. la Chapeilo 17 A. v. Spengler bowled v. Loon G Mesman not out 0 Do Jong bowled v. Loon 0 Extra's 18 Totaal 117 Bowlingcijfers: 's-Gr. C. C.: Feith Sr. 1—21; Coops 156; Le Chapelle 5—20; v. Loon 2—0. 's-Gr. C. C. Feith Sr. c. do Jong, b. v.Wa- veren 4 Fokker bowled Posthuma 5 Feith Jr., c. v. Gogh, b. Kool 26 Stelling bowled Posthuma 1 v. Loon bowled v. Waveren 19 La Chapelle c. W. v. Spengler b. Kool 16 D. Kessler, l.b.w. Posthuma 24 De Beus not out 35 Kuipers bowled Posthuma 2 De Groot c. v. Waveren b. Mes man 2 Coops c. W. v. Spengler, b. Mesman 0 Extra's 16 Totaal 150 Bowlingcijfers. v. Waveren 2—59; Posthuma 4—50, Kool 2—13, Mesman 212. ROOD EN WIT. Rood en Wit had in twee dagen Zaterdag en Zondag hot kampioen schap van Nederland en den Telc- graafbeker kunnen winnen. Het re sultaat is het slechtste, dat mogelijk was twee nederlagen liet kampioenschap van Nederland hebben de Haarlemmers Zaterdag verloren in geregelden kamp, waarin weliswaar de déveine een rol speelde (zie Van Gogh's run out), maar waarin de tegenpartij toch een overwinning behaalde, waarop niets te zeggen valt. Anders is het gesteld met do finale om den Telegraafbeker. Rood en Wit is niet opgekomen, heeft gewonnen gegeven aan Volhardingdat ver moedelijk met een dergelijke victorie allesbehalve zal zijn ingenomen. Want de oorzaak van het gewonnen- geven is even futiel als ongewoon. Die is n.l., dat Rood en Wit's cap tain, de heer C. J. Posthuma, wèl op eigen terrein of in Den Haag vvildo spelen, maar niet op het ({officieel aangewezen) Haarlem-terrein. Een quaestie van appreciatie dus, zou men zeggeu. Maar het merkwaardig ste is, dat naar we uit goede bron hoorden de meeste R. en W.-spelers 's heeren Posthuma's appreciatie niet deelden, en wèl bereid waren te Scholen te spelen. We leveren geen commentaar op dit gewonnen-geven, om de eenvoudi ge reden, dat het ons een raadsel is. Volharding wil te Schoten spelen. De meerderheid van Rood en Wit wil het ook. Maar captain Posthuuia wil niet.... En dus gaat de Telegraaf- beker-finale niet door....? Nader vernemen we, dat Volhar ding in deze omstandigheden den Telegraafbeker niet wenscht te accep- teeren. Waarin de Amsterdamsche club ongetwijfeld gelijk heeft 1 Waterpolo. WEDSTRIJDEN VAN H. V. G. B. De waterpolowedstrijden, die II. V. G. B. Zondagmiddag in de abonne- ments-zweminrichting aan de Hout vaart hield, troffen slecht weer cn koud water, maar een vrij groote pu blieke belangstelling. O. a. waren een aantal Kennemer Padvinders met hun leider, den heer H. Menalda van Schouwenburg ,aarwezig. Begonnen werd om twee uur met de finale van het II. V. G. B.-concours HET IJ III—DOLFIJN 1—1. De Dolfijn was ,,op papier de sterk ste", maar do jeugdige „eieren" ga ven moedig kamp en namen spoedig de leiding. Dve. voor rust maakte de Dolfijn gelijk, miste na halftime ver scheidene kansen om het winnende punt, to maken en moest zich door een gelijk spel met den tweeden prijs te vreden stollen. Het IJ won den eer sten. 'i; Was een vrij aardig partijtje, al toonden de deelnemers zich over 't geheel veel beter in 't zwemmen dan in handigheid-met-den-bal, en al werd er onnoodig veel door de spelers ge schreeuwd. De eindstand van het H. V. G. B.- concours is nu -rj J» i I i liet IJ III 2 *1 1 0 2—1 3 Dolfijn 2 0 2 0 2—2 2 A. Z. II 2 0 11 1—2 1 Doordat de Haagsche Z wemclub plotseling bericht van verhindering had gezonden, had II. V. G. B. hier na geen tegenpartij, en werd beslo ten een onderlinge partij te spelen, waarin zes Hoarlenrners, vier IJ- lederi en vier Dolfijnen uitkwamen. De Nederlandscho zeventallers Geor- Cortlever en G. Struys speelden ook in dit partijtje, dat goed slaagde. In de witte partij speelden L. Kreymborg (Dolfijn), L. Robert (H. V. G. B.), Nic. Ccrtlever (IJ), Van den Berg (H. V. G. B.). George Cortlever (IJ). Adé Verwey (H. V. G. B en G. Bohlander (IJ j. In de blauwe partij Knip (Dolfijn), Remmelt (H. V. G. B.). R. Peereboo n (IL V. G B.). G. Struys (IJ), F. Kreym borg (Dolfijn), Van 't Ende (Dolfijn) en H. E. Boissevain (H. V. G. B.). De witte partij leidde aanvankelijk met 20. door Cortlever en Verwey, maar de blauwen werden sterker na rust en wonnen ten slotte met 4—2, waarbij Rcmmelts en Van 't Ende ieder tweemaal scoorden. Na afloop der tweede polomatch er'd nog 'n nummertje sclioonsnrin- gen uitgevoerd door dc H. V. G B.'ers ■T. C. van Dijk en O. Schönhuth, die veel succes met hun sprongen had den. Tenslotte hield de H. V. G. B.-voor zitter dr. W. E. Merens (die ook de beide polomatches geleid bad) de prïjs- uitdeeling van het concours en reikte met een yvaardcerend woordje do zil veren medaille van den N. Z. B. aan den T.T-non voord er uit, en de bronzen van do TI. O. 7. aan den Dolfijn-cap tain. Waarna de Amsterdammers ge zamenlijk een „three cheers" voor de H, V. G. 13. aanhieven. Dat was 't slot van dezen polo-mid dag. IIET TOPPUNT! Zoo mag zeker, in de "reeks van kwesties die zich dat jaar in de Ne- pderlandscho zwem wereld Vooa-doen, do handelwijze van ,,de Jonge Kam pioen" uit Amsterdam genoemd wor den. Er was Zondag nl. nog één eerste- klasse-wedstrijd te spelen, tusschen de Maas en de Jonge Kampioen. Het IJ, dat op de eerste plaats stond, kon alleen het kampioenschap nog verlie zen als do Maas niet minstens 13—0 van D. J. K. won. Iets, dat dus feite lijk onmogelijk was. Maar nu is er een bekende animo siteit tusschen het IJ en De Jonge Kampioen. En wat deden nu de D. J K'ers? Onder aanvoering van Ed. Meyer (meldt de M. Ct.) gingen ze met zes invallers naar Rotterdam, lieten dertien goals tegen zich scoren en verlieten voor tijd het wa ter, aldus met 0IS verliezend. Zoo is dus de Maas kampioen geworden. Het blad schrijft o.a. over deze pa rodie-op-een wedstrijd: Achtereenvolgens wordt voor de rust de stand tot 120 opgevoerd, waarbij verschillende D. J. K.-spelers een handje hielpen en de doelman Ooms Jr. bovendien verscheidene makkelijk© ballen liet passeeren. Na dat bij de hervatting de Maas-spelers Hoogendijk en Logeman als protest legen het onsportieve gedoe der Am sterdammers bet water verlaten heb- ntoeten dat alles nog aan boord bren gen. Justus keek op zijn horloge. Het was pas acht uur. Dan hebben wij nog bijna drie uur tot ouze beschikking, zei hij tot Park. Wij zullen iets gaan eten. Dit loffelijk plan was echter gemak kelijker gezegd dan uitgevoerd, zoo als Justus spoedig ontdekte. In den omtrek van dc Dokken staan niet veel goede of zelfs minder goede restaurants en een poos lang liepen de agent en Dark tusschen stapels hout, ijzeren spoorweg rails en een scherpe scbeepslucht door, zonder eenig resultaat. Eindelijk stonden zij voor een vuil gordijn te turen in de donkere schuil plaats van een klein logement, dat •beloften bevatte van uitstekende bief stuk, lekkere puddingen en groote ge- bukken visch, welke beloften waar schijnlijk niet vervuld zouden worden. Er is niets aan te doen, zei Jus tus. Dit ziet er niet heel presentabel uit, maar wij zullen hier nergens an ders beter terecht komen. Wij zullen het probeeren. Hij keek voor het laatst nog eens door de reet van het gordijn, toen hij plotseling een hevige kreet liet hoo- ren. Wel, daar zit hij, zeker, daar in dat donkere hoekje riep hij uit, ter wijl hij Dark naar zich toetrok en door het gordijn naar zijn vijand wees. Dark gluurde over zijn schouder en keek door het venster maar do ge stalte, die de agent had aangewezen, was haastig opgestaan en voerde nu een zenuwachtig gesprek met den eigenaar van het logement, die in overhemdsmouwen achter een soort van toonbank in den versten hoek stond. De man, die door Justus was aangewezen, stond nu met zijn rug naar het venster gekeerd, maar liet kwam den agent voor of er werkelijk niet twee van zulke ruggen in Londen waren en hij trok den ex-soldaat voor liet venster vandaan. I-Iij is het, ik bun er van over tuigd, zei hij snel. Ga mee naar de deur en laten wij naar binnen gaan. Eén oogenblik hadden zij de ver keerde deur te pakken, toen merkten zij, dat zij zich vergisten en stonden even later voor de goede. Tot verbazing van Justus echter, ging zij niet dadelijk open, toen hij do knop omdraaide, en ofschoon hij er steeds harder tegen bonsde en duwde, bleef zij gesloton. Goede hemel, dacht hij, zij heb ben haar gesloten. Ileftig rammelde hij aan de knop. Na eenige minuten kwam de loge menthouder met vuurrood gelaat aan- geloopen, keek door de glazen ruiten naar hen en grijnsde hevig. Laat ons binnen, schreeuwde Justus woedend. Wat wenscht u vroeg de loge menthouder nog altijd door de ruiten heen. Iets te eten natuurlijk, antwoord de Justus listig Wat zouden wij an ders noodig hebben 1 O 1 zei do man. Wel, je kunt het hier natuurlijk krijgen. ITij maakte echter geen aanstalten om de deur te openen. Natuurlijk kunnen wij dat, zei Justus, anders zou jij je vergunning wel eens kunnen verliezen. Zijn woorden schenen op den roo- den eigenaar indruk te maken, want zijn gelaat verdween van de ruiten en hij maakte de deur open. Kom binnen, zei hij een beetje somber, en ga zitten. Justus en zijn metgezel gingen do lage, donkere kamer binnen en de agent keek het vertrek rond. Er was niemand in, behalve zijzelf en de eigenaar, en de stoel, waarop hij Rike liad mcenen te zien zitten, was nu on gebruikt. Wij wenschen iets te eten te heb ben, zei hij. Maar vóór alles, waar is dio mijnheer, die zooeven daar zat Weer vertoonde de logementhouder zijn onschuldigen grijnslach. Welke mijrheer? vroeg hij. Justus fronste de wenkbrauwen. Die mijnheer, dien ik zaz oost a an en zooeven met u spreken, zei hij streng. O, hij is weer weg, zei hij. Weg zei Justus vol verbazing, en keek daarop liet vertrek rond. Maar er is hier geen andere deur, zei hij plotseling. De logementhouder keek rond, als of liet hem verbaasde, dat nuttige voorwerp niet te kunnen ontdekken. Neen, die is er niet riep hij uit. Nu, hoe kan hij clan verdwenen zijn? vroeg Justus boos. Door die deur misschien, zei de man. Maar boe zou dat kunnen riep de agent uit. Daar stonden wij im mers. Misschien heeft u hem niet ge zien, antwoordde de kastelein, terwijl hij den blik van Justus vermeed. De agent werd vuurrood en balde zijn vuisten, terwijl hij op den man toestapte. Hoor eens hier, zei hij, waar is die man heengegaan Och, loop naar den duivel 1 zei de man, blijkbaar ten eindo raad of ik zal de jjolitie roepen. Justus dacht na. Do man kon daar eens toe overgaan en dat was nu juist wat Justus wilde vermijden. Hij besloot het over een anderen boeg te gooien, en zijn hand ging naar zijn zak, waar nog altijd het goud van doktor Farge verwijlde. Ik zal je vijf pend geven, als je 't mij vertelt, zei hij, terwijl hij een handvol souvereinen te voorschijn haalde, waarnaar Dark vol verbazing keek. De logementhouder aarzelde. Toen keek bij naar Justus. Hij heeft er mij vijf -gegeven, grin nikte hij. Dan zal ik er je tien geven, ten minste als je inlichtingen mij vol doende blijken te zijn. Top, zei de man. Hij is daar be neden in mijn kelder. Waar is de kelder Laat hem mij zien, en ik zal je het geld geven. Hierheen, zei de logementhouder. Hij ging hem voor naar een hoek van het vertrek, waar achter een gor dijn een valluik in den vloer was. Daar is hij in, fluisterde hij, ter wijl hij het luik optilde, in eon van die twee kelders. Luister, kunt ge hem hooren bewegen Werkelijk klonk er een schuifelend, sloffend geluid uit den kelder, het ge luid van iemand, die rusteloos en hij gend heen en weer liep. Luister maar, zei de man. Hij is bang. Justus knikte. Ja, ik hoor het, zei hij. Hier is j© geld. Nu, hoe moeten wij beneden komen Hier in dezen hoek staat de lad der. antwoordde de logementhouder. Hij vroeg mij boar veiligheidshalve weg te zetten. Worden wij daar beneden niet gestoord vroeg Justus. Wat is u van plan met hem te alleen maar eenige vragen doen. Neem er maar geen notitie van als je wat lawaai hoort. Ge kunt liem, wat mij betreft, braden, zei de man. Ik wilde liet al leen maar welen maar het is uw zaak. Hij draaide zich om. Justus nam de ladder, stak baar naar beneden door bet trapgat, keer de zich toen om en keek naar den eigenaar. Dio waardige heer had zich echter weer achter cle toonbank te» •uggetrokken eu las de courant. Blijk baar had hij maar heel weinig belang stelling voor hetgeen zijn gasten over kwam, als hij maar eenmaal hun geld te pakken had. Ilij zou mij op mijn beurt weef voor twintig pond verkoopen, dacht Justus. Maar er is gelukkig niemand, die mij koopen wil. Kooi, Dark, zei hij bedaard en zij daalden do lodder af. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6