NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30« Jaargang, I*®. 8958 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 3 SEPTEMBER 1912 A Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 Vi de omstreken en franco per post 0.45 Dltgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1—, elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentrën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTA Al' UIT ACHT BLADZIJDEN. EKRSTB BI AD. AGENDA WOENSDAG 4 SEPTEMBER. Vergadering van den gemeenteraad, 1 12 uur. Muziek in den Hout. Circus Corty-Althoff: Voorstellin gen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Duin en Daal, Bloemend aal: Con certen. ~R EG EN POËZIE. Nu toch niemand voor zijn plezier uitgaat, zullen wij een kleinen wed strijd in Regenpoëzie houden iedereen heelt immers den tijd tot dichten. Het doel is da Inzending van een vers, groot minstens 30 en hoogstens 50 regels, over den natten zomer. Eerste prijs is een parapluie voor heer of dame naar keuze. Tweede prijs 13 een paar overschoe nen. De gedichten, die oorspronkelijk moeten zijn, moeten uiterlijk Donder dagavond aan ons Bureau Groote Houtstraat 53 zijn ingeleverd en getec- kend door den inzender of de inzend ster, met bijvoeging van duidelijk adres. De redactie beslist, aan wie de prij zen toekomen, publiceert don uitslag in de courant van Zaterdag 7 Sept. cn drukt daarbij de twee bekroonde ver zen af, zich voorbehoudende van de met-bekroonde die te plaatsen, welke haar het best voorkomen. Om de doel nemers wat op gang te brengen publiceert de redactie alvast een door haar zelf gedicht© J eremiade. Sedert meer dan veertig dagen Stroomt de regen op ons neer En we vinden, hoe we ook klagen, Nergens een droog plekje meer. Altijd is je goed brspat, Iiï je huis is allee nat, Het is sombei in de stad. Wat een aakligheid is dat 1 Wil jo 's morgens buiten kijken, 't Is niet'noodig, laat het maar, W olken weten niet van wijken, Nergens is de hemel klaar. Parapluie is nooit meer droog, lloop op uitgaan, die vervloog, Perst ook water in het oog. Daar de zomer zóo bedroog. Ga j© soms ercis uit wandlcn, Fluks betrekt de hemel weer. Vóór je weet hoe nu to handlen, Plast een bui weer op je neer. Vlucht dan maai 111 een café, Drink een gloeiend kopje thee, Of je graag wat krachtigs zee. Daar wordt het niet beter mee. Waar we eindlljk moeten blijven Met dien grooten voorraad nat Wel, we zullen weg gaan drijven, Ver uit onze gcedo siad. Spoelen we aan in 't zonnig zuid, Dan wringt elk zijn kleeren uit En roept met een forsch geluid „Wat geluk, we zijn er uit Ja, men moet zijn land beminnen, 'k Heb het vaak wel zelf gezegd, Maar voor 't tikkertje daarbinnen Wordt zóó n land op 't laatst te slecht. Water, water is het al, In dit Neêrlondsch tranendal, En ik ben wel stellig mal, Als 'k nog langer blijven zal. „tachmeuws Om Ons Ileen. In liet Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Schoonheidscommissie", in de ru briek Orn Ons Heen. VERVROEGDE WINKEL SLUITING. In ditzelfde nummer vinden onze lezers een request aan den Raad, waarin wordt aangedrongen op de benoeming van een Raadscommissie, die over vervroegde winkelsluiting een rapport zal samenstellen. In G111 Ons Heen No. 1577 van W oensdag 23 Augustus is er reeds op gewezen, dat het dien kant uitging. Wij kunnen er bovendien nog aan toevoegen, dat door eenigo leden van den Raad een voorstel, strekkende tot bet benoemen eener zoodanige Raads commissie, is of zal worden inge diend. Jhr. BoreeL Onze oud-Burgemeester Jhr. mr. J. W. G. Boreel vao Hogelanden, hoopt op 30 Sept. a.s. zijn GOsten verjaar dag te vieren. CIRCUS CORTY-ALTHOFF. „So etwas hab' ich 111 meinem Le- ben noch nicht mitgemacht", klaagde Herr Director Pierre Althoff, toen wij hem dezen morgen in zijn admini stratie-wagen een bezoek brachten. Zoo n verschrikkelijk weer als hot Maandag was. Een goede manege kon met geen mogelijkheid gemaakt wor den, alles werd dadelijk water. En we hadden al vier uur vertraging uit Alkmaar I Ik heb in twijfel ge staan: zal ik spelen of zal ik niet spe len? Maar de menschen wachtten en ze wegsturen gaat toch ook niet. Maar de „looping the loop", een prachtig nummer, kon niet op tijd worden op gesteld en mijn eigen dressuurnuin- mers waren onmogelijk: ik kon die in zoo'n zware manege niet maken en de twee jockey-rijders kwamen bij mij en zeiden: „Herr Director, laBScn Sie uns nicht spielcn, damit wir nicht Schweinerei inachen". Ja, het liep tegen bij de openings voorstelling, zoodat, hoe hard er ook gewerkt werd, het publiek pas tegen negen uur kon toegelaten worden. Maar toen ging ook alles vlot en vlug van stapel. Moest er een en ander achterwege blijven, er bleef toch nog veel moois to zien over. Mevrouw Althoff heeft keurige staaltjes van paardehdressuur te zien gegeven en een verzameling prachtige dieren. Het is moeilijk te zeggen, wat mooier is: 'dc Hongaarsche paarden, de ele gante goudvossen of de machtige die ren, die op de nchterpooten door de manege gingen. Keurig, maar zwaar werk was het, want de directrice, die er natuurlijk voor zorgen moet, dat zij niet tusschen al die dravende, galoppcerende en steigerende paarden raakt, kon in de zwaar klonterende manege vaak nauwelijks wegkomen. Merkwaardig is zeker, wat de heer Willy Manns, een zwager van den di recteur, bereikt heeft met een reus achtig Belgisch trekpaard. Wij ken nen dat ras wel: het loopt voor zware bier- en vrachtwagens en geeft wel den indruk van logge kracht, maar niet van leerzaamheid. Daarom is het de moeite waard te zien, hoe dit dier. niet ten onrechte Goliath ge doopt. alles doel wat we In de hooge- school van slanke, scherpzinnige en elegante dieren gewoon zijn te zien. Maar de groote tentoonstelling van paarden kómt in het slotnummer Kaleidoscoop; dan draven ach tereenvolgens tachtig dieren, het eene al mooier dan het andere, de manege binnen en stappen of draven daarin rond, tot op den rand van de manege toe. Dat was een schitterend schouw spel, voor paardenkenners om hun hart aan op te halen. Zeer goed is ook Mile Zephora, rijd ster zonder zadel; haar kunstzuster Miss Evelina kampte in haar voltige- nummers blijkbaar met den zwaren bodem. Zelfs de strik waar haar lin ker voet in stak, was kletsnat Van den eersten rang zijn ook de acrobatennummers, de 4 Alexanders, krachtige, vlugge gymnasten. dc E x c c 1 si 0 r-wielrijders, durfallen, die zelfs wielrijden en acrobatiek combineeren en niet het minst the JansJy's. Wat deze zes vertoonen in een versneld tempo op het stuk van voetkracht, voetbcheudigheid, zouden we bijna zeggen, hebbeu we nog nooit gezien. De afdeeliug clowns is wel voor zien. Vooral Folly Dassi, de eenige Nederlander onder de artisten, geeft met zijn boksende poney Punch een heel aardig nummer. Pauze werd er Maandagavond wij selijk maar met gehouden, zoodat de voorstelling ruim 11 uur afgeloopen was. Maar voor vandaag is alle leed geleden. Het giet nu, o wonder, eens niet van omhoog, zoodat al de natte modder met kruiwagens kon worden weggereden en een heel nieuwe, vas tere manege aangelegd. Vanavond zal dan ook het geheele programma zon der stoornis worden afgewerkt. En dat het publiek daarop vertrouwt, bleek wel uil de lange nj, die Uvee aan twee geschaard stond voor den wagen voor den kaartverkoop. Me nigeen moest duchtig geduld oefenen. Zou het niet mogelijk zijn, den plaats verkoop naar de rangen over twee bureaux te splitsen? Dat is voor 't pu bliek gemakkelijker en allicht dus voor de onderneming voórdeelig. Een meeting. Door de „Landelijke Federatie van bouwvakarbeiders iu Nederland" wordt op Zondag 8 September in den tuin van het Brcngebouw een meeting gehouden ten gunste der onafhanke lijke vakorganisutie en geheel-onthou ding. Eenige sprekers zullen optre den. Tot het doen slagen dezer mee ting verleenen de muziekverenigin gen „Voorwaarts" van Haarlem, en Apollo" van de Zaan, medewerking. Ook <le gemengde zangvereeniging „Excelsior", directeur de heer Over bids, uit Amsterdam, verleent, mede werking. Uit de Zaanstreek is een boottocht georganiseerd en ook uit Amsterdam komen meetinggangeis. Uit Rotterdam en Den Haag verwacht men ook bezoekers. STUKKEN VAN DEN RAAD. In druk is verschenen het adres van de afil. Haarlem van het Nationaal Comité tot verweer tegen een wette lijk te bepalen sluitingsuur voor win kels. Eukele dagen geleden plaatsten we dit adres reeds in zijn geheel. Winterlezingen. Naar wij vernemen beeft Dr. A H. de Hartog zich ook dezen winter be reid verklaard een serie voordrach ten te houd on en wel over het Pro- fetisme in IsraëL Kerkconcert. Maandag 16 September zal een uit voering van Gewijde Muziek plaats vinden in de Groot© Kerk te geven door Mevrouw Noordewier-Reddin- gius. Mevrouw de HaanMamfar- ges en don heer A B. H. Verhey, or ganist. ORGELBESPELING op Donderdag 5 Sept. 1912, des nam. van 23 uur, in de Groote- of Sint- Bavokerk alhier, door den Heer Louis .Robert. Programma. 1. Praeludlum e Fuga, G gr. t., J. S. Bach. 2. Adagio Cantabile, Pietro Nar- dini. 3. Phantasle und F ago, W. A- Mo zart. 4. Scherzando, Gabr. Pierné. 5. Rbapsodio II sur des cantiques Bretons, C. Saint-Saëns. 6. Toccata. C. F. Hendriks Jr. MUZIEK IN DEN IIOUT. Woensdag 4 September. 1. Picas y Banderilla», Spaansche Marsch, Anduaga. 2. Ouverture Euryaithe, Weber. 3. a. Prélude uit Nadeshda, Thomas b. Menuetto, Paderewsky. 4. Grande Fantaisie de l'opéra Les Huguenots. Meyerbeer. 5. Ouverture de Concert no. 2, Mas senet. 6. Ballet de l'opéra le Cid, Massenet. a. Entr'acte. b. Andalouse. c. Arragonaise. d. Aubade. e. Madrilène. I. Finale. 7. Walzer a d. Operette da Vice- admiral, Millöcker. 8. Divertissement Espagnol, Dessor- mes. VERVROEGDE WINKELSLUITING. Het volgende adres la verzonnen aan <len Gemeenteraad van Haarlem: Geven met verechuldigden eerbied te kennen. ondergoteekenden, H. J. Lingeman, voorzitter van de afdoeling Haarlem van den NodcrJ andsehen Barbiers- en Kappersbond P. Crama, winkelier; C. A. P. Dammers, secretarsi van de afdeeling Haarlem van den Ned. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor-en Winkelbedienden „Sint Franciscus van Assisië" A Balk, penningmeester van de Haarlemsclie Melkverkoopersverceni- ging „Ouderling Belang" Mr. A. Bruch allen wonende te Haarlem en te za- mem vormende het bestuur van- en al- zoo optredende namens de afdeeling Haarlem van het Nationaal Comité voor Vervroegde Winkelsluiting, dat zij hebben kennis genomen van het proe-advies, waarbij B. en W. naar aanleiding van eenige tot Uwen Raad gerichte verzoekschriften tot het vaststellen van eene verordening, re gelende het sluitingsuur van winkels en magazijnen, eenparig zich verkla ren tegen het denkbeeld eener zooda nige verordening dat het hun alleszins gewenscht voorkomt, dat een belangrijke kwes tie als deze niet word© afgedaan dan na een ernstig onderzoek van de plaatselijke toestanden dat toch een korte verwijzing naar de gebruikelijke argumenten, gelijk die in voormeld prae-advies voor komt, nimmer kan wettigen een be slissend antwoord op de vraag, of te Haarlem een wettelijke regeling van het sluitingsuur van winkels en ma gazijnen ul dan niet gewenscht is dat zulks te meer klemt, waar de resultaten eener te dezer zake door de Haarlomsche Handelsvoreeniging en den R.-K. Middenstandsbond „De Hanze" ingestelde enquête nog niet ter kennisse van Uwen Raad zijn go- komen dat voorts het adressoorond Comité zich had voorgesteld, na kennisne ming van de uitkomsten van boven staande enquête, ter nadere aanvul ling daarvan Uwen Ilaad gegevens aan te bieden en wel in het bijzonder in verband met de ervaringen, opge daan in Amsterdam en elders, waar verordeningen als hier bedoeld reeds vigeeren dat zij het derhalve ten zeerste be treuren zouden, zoo Uw Raad zich reeds tlians zonder meer met het prae-advies van B. en W. vereenlgde; redenen waarom adressanten zich wenden tot Uwen Raad met eerbiedig verzoek, eene principieele beslissing inzake het vraagstuk der Vervroegde Winkelsluiting wel te willen aanhou den totdat Uwen Raad de resultaten der meergemelde enquête en andere voornoemde gegevens zullen hebben bereikt, of wel te willen benoemen eene commissie uit Uwen Raad, ten einde de onderhavige kwestie te on derzoeken en Uwen Raad daarom trent rapport to doen. 't Welk doonde, ©nz. Mgr. Prins. Mgr. Prins, de nieuwe Oud-Katho lieke bisschop van Haarlem, zal rich in den pasteorsdienst hier ter ste de niet laten vervangen, maar blijft dien zelf verrichten. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatBte berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE In de gisteravond gehouden verga- do ring van de afdeehng Heemstede van den Volksbond tegen Drankmis bruik werden eenige huishoudelijke werkzaamheden afgedaan. In de plaats van het aftredend be stuurslid, den heer Fred, van Heel (r.iet herkiesbaar) werd benoemd de heer A. A. Swolfs. Vervolgens bracht de secretaris, Dr W. Pauw, het jaarverslag uit cn deed do penningmeester, de hoer W. C. van Meeuwen, rekening en verantwoor ding van zijri gehouden beheer. Verder kwam de beschrijvingsbrief voor de op 5 September a.s. te houden algemeene vergadering ter tafel cn werd tot afgevaardigde benoemd de heer Chr. Niessink. Ten slotte werd besloten, om ook voor dit jaar den huisvlijt-cursus te subsidieeren. De voorzitter, Mr. C. J. Boerlage, sloot met een woord van dank aan de opgekomen en de vergadering. HAARLEMMERMEER. I n w ij d i n g R. K. school. Te Hoofddorp werden Maandag, onder zeer groote belangstelling, de nieuw gestichtt© R. K. Parochiale scholen ingewijd. Do plechtigheid geschiedde door den pastoor der parochie, den Zeer- Eerw. Heer Soepnel. Verder waren er bij tegenwoordig de ZeerEerw. hoeren A. B. Traut- wein, vroeger pastoor alhier, J. S. v. Bucbem en J. Schravenmade, beiden pastoors respectievelijk aan de Lijn den en Nieuw-Vennep; de burgemees ter cn de beide wethouders; de ar- roiidissementsschoolopziener. en het Kerk- en Armbestuur doF parochie Hoofddorp. De kinderen werden onthaald op eenigo ververschingen. Na de plech tigheid gebruikten ce genood-gilen 'n lunch in de pastorie. Niet gelukkig. Bij de gisteren gehouden loting voor de Nationale Militie te Hoofd dorp, werd voor deze gemeente daar aan deelgenomen door een persoon die reeds gehuwd is en twee kinde ren heeft. De man trok een dienste plichtig nummer. ZANDVOORT. OFFICIeELL OPENING VAN HET NIEUWE RAADHUIS. Vanmiddag om drie uur heeft de officicele opening van het mooie nieuwe raadhuis plaats gehad. Van morgen vlagden al de openbare ge bouwen en verscheidene particulie ren, en het zonnetje droeg bij tot de feeststemming. De secretarie was al sinds eenige dagen verhuisd van 't bekrompen ou de raadhuisje naar het nieuwe ge meentelijke palcis. En ook do politie had haar nieuw verblij...f vanmor gen al betrokken. Eenigen tijd geleden schreven we al eens iets over de inrichting van het raadhuis, maar nu we vanmor gen even de keurige aankleeding en meubiieering hebben kunnen bewon deren, meenen we er nog "t een en ander aan te moeten toevoegen. Buiten valt 't eerst de spreuk in 't oog. die in gouden letters den voor gevel siert: „Trekt u niet aen, wat yedcr scght; Maar doet, dat billijk is en recht." Als men dan den geveltrap beklimt en door de hoofddeur binnengaat, komt men in 't portaal, waarop de deuren van Raadszaal, raads-anti- chambro, trouwzaal, burgemeesters kamer en secretarie-kamer uitko men. Alles is hier in smaakvolle, donkere tinten gehouden. De raadszaal is keurig ingericht. Aan 't hoofd der hoefijzer vormige raadstafel staan de drie hoogleunige stoelen van het Dagelijksch Bestuur, waarachter boven den schoorsteen mantel de spreuk sthat: „Alle man van pas te maken. En door iedereen bemind, Zijn d'onmooglijkste zaken, Die men in de wereld vinda." Smaakvol en stemmig is ook hier de kleurcnkeuze van meubileering en gordijnen. Een ruime afdeeling ia voor het publiek gereserveerd, en daarvóór heeft de pers uitstekende plaatsen. De officiëele opening zou in deze zaal plaats hebben. Aan de raadszaal grenst een klei ne antichambre voor de leden, en daarnaast vindt men het mooie trouwzaaltje, waar mc-ubileering en gordijnen in donkerblauw zijn ge houden en een keurige schoorsteen mantel is aangebracht Overal in 't gebouw ia electrische verlichting, ter wijl de verwarming centraal is. Zach- ti cocosmatten liggen overal voor de deuren. Het keurige burgemecstersvertrek, een hoekkamer naast het hoofdpor taal, is doorglansd van het zonnelicht dat door de groote ramen binnen komt. De kamer van den secretaris, den heer De Vries, en de secretarie grenzen eraan. Bóven deze verdieping zijn 'n groo te zolder en archiefkamer. Maar we dalen nu den binnen-trap af, om in het souslerrain de praetische indee- ling der kamers en de keurige af werking van alles te bewonderen. Naast elkaar liggen de vertrekken van den gemeente-ontvanger (die, evenals de secretaris, oen brandvrije kluis bij z'n kamer heeft); van het waterleidingsbedrijf cn van den ge meente-opzichter. Verder is er een ruime fietsenbergplaats, en aan den kant van de Haltestraat vindt men het politiebureau. De inspecteur van politie heeft een ruime kamer, er is een wachtkamer voor dc agenten, ver der zijn cr vier arrestantencellen waaraan een slaapvertrek voor „door gaande reizigers", met drie bedden, grenst. Zelfs dat is electrisch ver licht! Waarlijk, 't nieuwe Zandvoortscbe raadhuis is in z'n soort een model inrichting van ruime en royale op vatting. Do architect, de heer Johs. Jansen, uit Haarlem, heeft alle eer van zijn werk. In Zandvoort vernamen we van morgen nog. dat bij de opening de burgemeester, de heer Becckman, een rede zou houden. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland, de heer mr. dr. W. F. ara Leeuwen, had toezegging gedaan, de plechtigheid te zullen bijwonen. De oud-commissaris, de heer mr. G. van Tienhoven, had bericht van verhindering gezonden. INGEZONDEN Van ingezonden slakken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie don ia sender niet teruggegeven. Voor den inbond deter rubriek stelt de Bedactle aich niet aansprakelijk. Haarlem, 3 Sept 1912. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik u mij nog wel eenige plaatsruimte te willen afstaan, om eenige opmerkingen te maken raar aanleiding van het antwoord van den heer Von Saher in uw blad van gisterenavond. De heer v. S. beschuldigt het Co mité van „mystificatie" (misleiding) en uit zijn verder betoog heb ik en hebben vele anderen met mij, niet an ders gelezen dan dat hier gewaar schuwd werd tegen opzettelijke „mys tificatie". Die „opzettelijke mystificatie" zou dan, volgens den heer v. S., bestaan in: het karakter. het doel. de kleur der bloempjes en bussen en de dag en wijze waarop werd verkocht Wat het karakter der inzameling betreft, veroorloof ik mij den heer v. Saher te verwijzen, behalve naar de N. Rott. Ct. en het Handelsblad, naar de Nederlander en de Maasbode. Dat het on-nationalc zou zitten In het predicaat „christelijk" dat do bond, die deze inzameling organiseer de, voert, kan de heer v. S. niet in ernst meenen, tenzij hij bedoelt dat alleen datgene wat „onchristelijk" is, waarlijk „nationaal" is. In do ook mij gezondeu circulaire wordt met geen enkel woord gespro ken van een ander doel dan „dat de opbrengst van dezen verkoop be stemd is voor de dertig Chr. Milit. Tehuizen v. d. Nederl. Mil. Bond .zoo mede voor de tehuizen in Oost- en West-Indië" Wat voor „mystificatie" daarin schuilt, is mij ten eenenmale onbegrijpelijk! Van „mystificatie" had, naar mijn bescheiden meening, dan alleen gesproken mogen worden, indien het in de circulaire aangege ven doel, 6lechts tchijn-doel zou zijn geweest. Ik meen te mogen constateeren dat in de circulaire ten opzichte van het doel, dus geen onzeker, laat staan een „misleidend" geluid is gegeven. (An dere dan Chr. Milit. Tehuizen zijn er voor zoover ik weet, niet.) De overige bewijzen? voor de „mys tificatie", die de heer v. S. aanvoert, zijn toch beusch al te naïef! Voor hen, die sympathise eren met den arbeid der tehuizen, kunnen ze zeker niet bedoeld zijn! Zij, die geen voorstanders van de zen arbeid zijn, worden door den heer v. S. m. i voor al te ounoozel aangezien. Die behooren immers tot „het denkend deel der natie"! En nu kan ik heusch niet inzien, dat de circulaire zoo ,slim" gesteld is dat zij het slachtoffer eener „mysti ficatie" zouden worden. Wat blijft er dus over van de beschuldiging \an den heer v. S Jn zijn ingezonden stuk van 30 Aug. doet de heer v. S. echter nog iets er- gers dan waarschuwen tegen eene niet-bestaande „mystificatie Hij beschuldigt daar hen, die uiei denken als hij, van te zijn: omvaar niet erg christelijk en bekrompen". Het zij mij vergund op deze punten nog een enkel woord met hem te wisselen. In welk opzicht geeft de verspreide circulaire den lieer v. S. aanleiding om te constateeren, dat „die men schen den mond vol hebben", enz? Van den heer v. S. mag worden verondersteld, dat hij met de Vaderl. historie op de hoogte is. Het zal hem moeilijk zijn te bewijzen, dat „die menschen" schuldig zijn aan hetgeen hij hun ten laste legt! Indien de heer v. S. zich, vóór hij ging schrijven over datgene wat hij „niet erg christelijk" noemt, van de dessous op de hoogte had gesteld, waren deze woorden hem niet uit de pen gevloeid I Met de „bekrompenheid" van de voorstanders der Chr. Milit. Tehuizen zal het nog wel gaan, zoolang daar toe behooren, om maar geen andere namen ie noemen, mannen als mi nister Col ijn, Generaal Van Marie, Jhr de Savornln Lohman, enz. Had de lieer v. S. zich er toe be perkt om tegenover de opwekking van het comité, een poging te doen om steun te ontraden, niemand die hem zulks kwalijk had kunnen nemen. Nu hij dit niet deed, maar integendeel getracht heeft, op m. L onedele en licm onwaardige wijze, het comité tegen te werken, mag een woord van ernstig protest tegeu zulk lichtvaar dig beschuldigen, niet achterwege blijven. Misschien heb ik door het boven staande in de oogen van den heer v. S. het recht verbeurd om „een rechtge aard Nederlander" te heeten. Ik deel dit lot dan met de onderteekenaars der circulaire, en acht mij bij hen in goed gezelschap. Met de meeste hoogachting heb ik de eer te zijn Uw dw. KORVINUS. HELP ONS STEUNEN. In het blad van gisteren stond abusievelijk vermeld dat op lijst no. 1 was geteekend voor ƒ735, dit moet zijn: 5.75. K. BUGTEL, S eer.-Pen n ingmeester. Amsterd. Vaart 4. (voorbij de Oosterstraat.) Binnenland BIJ T ONWEER. Te Terwispel (Fr.) zijn twee kiVide- ren door den bliksem getroffen cn ge dood. Door het inslaan van den bliksem is er gisternamiddag brand ontstaan m de behuizing van Keen en Kelder te Gees (Dr.) EEN QUAESTIE OVER 'T BEHEER VAN EEN GASFABRIEK. Men «chrijft uit Hilversum aan "t 11 bid. Zooals men zich herinnert, heeft de heer C. Knapper, accountant aan de gemeentelijke gasfabriek 1© Hilversum eenigen tijd geleden den Raad aldaar bericht, voor eer herbenoeming als zoodanig niet meer in aanmerking to willen komen. De heer K. heeft thans een schrijven aan den Raad gericht, waardoor het vermoeden, dat"er ie« niet in orde was, meerdere zekerheid krijgt. De heer K. wijst er op, dat het ma» gfLzijnboek niet in orde is, gelijk hij reeds eerder aan de gascommissie me dedeelde. De heer K. protesteert tegen de aan tijging, dat het hem te doen is 0111 den directeur der gasfabriek te treffen. Zulk een beschuldiging laat hij zich niet aanleunen en als dc vooratter der gascommissie bij deze opinie blijft, dan wil hij alsnog zijn memo rie aan den Raad zenden, ten einde de geheele vertegenwoordiging der ge-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1