Rona Cacao Van Houten s ROODVONK TE AMSTERDAM. Do burgemeester van Amsterdam brengt ter algomeene kennis, daj iu dc week van Maandag 26 Augustus tot en met Zondag 1 dezer 116 geval len van roodvonk in die gemeoute zijn aangegeven. Het cijfer der overlede nen is nihil. Maandag 26 Aug. 1912 15 aangetas ten. Dinsdag 27 Aug. 1912 90 aange tasten. Woensdag 2S Aug. 1912 3i aan get Donderdag 29 Aug. 1912 21 aang. Vrijdag 30 Aug. 1912 li aang. Zater dag 31 Aug. 1912 13 aang. Zondag 1 Sept. 1912 14 aang. Totaal 1-16 aange tasten. Naar wij vernemen, heeft het epi demisch verklaren vun het roodvonk te Amsterdam aan het legerbestuur tot dusver geen aanleiding gegeven, verandering te brengen in de vastge stelde militaire manoeuvres in de Stelling van Amsterdam in de tweede helft dezer maand. Die oefeningen «uilen mitsdien doorgaan. 't llbld. meldt nog: Naar wij vernomen zullen de mill- tifcplichtigen, die heden bij de batal jons van het 7e Reg. Inf., te Amster dam in garnizoen onder de wapens moeten komen, geschift worden naar gelang zij komen uit besmette stads wijken of uit niot-besmette wijken. De eersten zullen naar huis gezon den worden, do anderen, voor zoover zij behooren tot het 4o Bataljon, af- marchcercn naar het kamp van La ren; degenen, die behooren tot de bei de andere bataljons, betrekken de kazerne tot den datum, waarop het gchcele regiment naar genoemd kamp vertrekt tot het houden van batal jons- en regimentsóofeningen. Het ie Bataljon gaat, zooals men weet. vooruit wegens plaatsgebrek in de kazerne. PEST OP JAVA. Een regeeringstelegram betreffende peslgovailcn op Java van 14 tot en inct 27 Augustus luidtAfdeeling Ma- lang KS nieuwe postgovallen, 98 doo- den Madioon één doodelijk geval Ke-i rl 1U en in de vorige periode nog 2. ONWEER EN BRAND. Gisterenmorgen ongeveer 10 uur 0! tló>tlc zich boven Purmerend een k. rt doch lievig onweer, waarvan het gevolg was dat «le bliksem sloeg in den schoorsteen van het huis bewoond door do wed. llagedoorn in de Willem Eggensirani; de stukken kwamen te recht door het dak der aangrenzende woning van den heer Cortissos en vielen door den zolder beneden op de tafel waar het gezin juist zat te ont bijten. Verdere onheilen werden niet aangericht. Om 3 uur 's namiddags ontlastte zich aldaar opnieuw een hevig on weer toen word een koe doodelijk getroffen in de weide. Te Palemig (gom. Heerlen) is de wo ning van E. geheel afgebrand Van den inboedel werd slechts weinig ge red. Gisterenmiddag bij kort onweer is de bliksem geslagen in de boerderij van den heer Zoelte, te Monniken dam, liggende niet ver van Broek in Waterland. De boerderij, die bewoond was door S. Middelbeek, werd geheel in de asch gelegd. Zaterdagmiddag is te Odoornerveen dc boerenplaats van L. Hooiveld afge brand Er kon niets worden gered, liet vee bleef echter gespaard. Ver zekering dekt de schade. EEN ERNSTIG ONGELUK. Aan den Sloteratraatweg te Amster dam heeft in een fubriek een ernstig ongeluk plaats gevonden. De eigenaar der fabriek werd door ©en drijfriem gegrepen, waardoor zijn linkerarm gedeeltelijk werd afgeknald, terwijl boenen, gelaat en rug werden ver wond. In bedenkelijken toestand word hij per auto-ziekenwagen naar het Wilhelminagaathuis vervoerd en al daar opgenomen. DE HAAGSCHE SCHOUWBURG. Het voorstel in zake den bouw van een nieuwen schouwburg op de tegen woordige plaats, dat door B. en W. van Den Haag als resultaat van den arbeid van de Schouwburgcommissie, aan den Raad zal worden aangebo den, zal vergezeld gaan van de be- steksvoorwaarden voor dien bouw en voor alle verdere in- cn uitwendige werkzaamheden de meubileering inbegrepen. De kosten van den bouw worden geraamd op ongeveer 1.150.000. Het ligt voorts in het voornemen van B. en \V., den Raad voor te stel len. de leiding bij de uitvoering van deu bouw op te dragen aan de heerea Hellmer en Helens, architecten te Weenen en ontwerpers van het plan. De nieuwe schouwburg zai piaats kunnen bieden aan 126S bezoekers. ACCOUNTANTSDAG. De vijfde accountantsdag der Ne- deilamïsche Acceuntauts-Vereeniging zal worden gehouden Zaterdag 19 Oc tober te Roueixlam. Des voormiddags zal als spreker optreden de heer mr. G. van Slootcn Azn., rechter in de rechtbank te Rotterdam, wiens onder werp zal zijn „Wettelijke regeling van de publicatie der jaarstukken van Naamlooz© Vennootschappen". Des namiddags zal de heer C. P. J. Hoge- weg, accountant te Amsterdam, spre ken over „Waardebepaling der activa op de Balans EIGEN VERTEGENWOOR DIGING INDIë. De „llbld. "-correspondent te Bata via seint In zijn rede, ter gelegenheid van de openbnre audiëntie op Koninginne dag door den gouverneur-generaal Idenburg gehouden, deelde deze o. a. mede, dat binnenkort een eerste stap zal wordeai ge-daan om Indië een eigen vertegenwoordiging te geven. De ,,N. R. Ct." schrijft De quaes tie van een eigen vertegen woordiging voor Nederlandsch Oo3t- Indië is reeds meermalen ter sprake gekomen, o. a bij de behandeling in de Tweede Kamer van het wetsont werp tot nadere wijziging en aanvul ling van de Indische comptabiliteits wet in de maand Maart j.l. Men zal zich herinneren, dat toen in de Ka mer de meening geuit Is, dat van' rechtspersoonlijkheid van Noderl.-In- dië geen sprake kan zijn, zoolang die kolonie tiet vermogen mist, haar eigen wil kenbaar te maken voor rechtspersoonlijkheid werd derhalve een eigen vertegenwoordiging noodig geacht. De Minister was het hiermede niet eens, met welke meening hij in de Ka mer in goed gezelschap verkeerde. Z. E. zeide verder, dat hij allerminst had willen kenbaar maken, dat hij do wenschelijkheid gering zou achten, om Indië zoo spoedig mogelijk een afzonderlijk bestaan te geven, dat ©en meer representabel karakter draagt, waardoor de ingezetenen in Indië zelf Ln de gelegenheid worden gesteld, voor hun eigen belangen op te ko men. Ik ben daarvan een warm voor stander, zeide Z. E., en vervolgdeIk wil dat doel op tweeërlei wijze nastre ven. In de eerste plaats wijs ik op het wetsontwerp betreffende de bestuurs- reorganisatie, dat nu bij de Kamer aanhangig is. Wanneer het doel be reikt wordt, dat met dit wetsontwerp wordt beoogd, zal dit ten gevolge heb ben, dat over een aantal aangelegen heden, die thans door den begro tingswetgever in Nederland worden uitgemaakt, voortaan door de belang hebbenden in Indië zelfstandig zal worden beslist. In de tweede plaats aldus verder de Minister wensch Ik hieraan toe te voegen, in antwoord op de vraag, die mij door verschillende hoeren is gedaan, dat op dit oogonhlik 't wets ontwerp, waarvan in de Memorie van Antwoord sprake is, zoo goed als ge reed is. om naar Indië te worden ge zonden, om daarover advies uit te brengen, waarbij ik verzoeken zal, om dat advies niet te lang te vertra gen. De mededeeling van den Gouver neur-Generaal op de audiëntie van 31 Augustus, is nu te beschouwen ais een vervolg op hetgeen de Minister ter zake heeft gezegd. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat het advies van den raad van Indië betreffende het wetsontwerp, waarbij een eigen vertegenwoordiging van NederL-In- dié wordt voorgesteld, reeds hier te lande is ontvangen, dat van den Gou verneur-Generaai echter nog niet. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninklijk besluit zijn met ing. van 1 Sept. benoemd tot leeraar aan de middelbare koloniale landbouw school te Deventer, dr. L. Vuyck, dr. G. H. Coops, P. N. W. van Dam en M. Bron, onder toekenning van eervol ontslag als leeraar aan de Rijksland- bouvvschool te Wageningen, en tot tijd. leeraar aan eerstgen. school L. Brocx, te Wageningen. Is met ing. van 1 Oct. benoemd tot dir. van het post- en telegraafkantoor te Zvvijndrecht, J. H. Acker, thans id. te Zevenbergen. Is met ing. van 1 Oct. opnieuw be noemd tot schoolopz. in het arrond. Slochteren I. A. van Roijen, te Hooge- zand. Is voor het tijdvak van 1 Sept. 1912 tot en met 31 Aug. 1913, benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Leeuwar den, mr. dr. P. C. Andreae, te Sneek. Is voor het tijdvak van 1 Oct. tot en met 30 Sept. 1913 benoemd tot amanuensis-concierge aan de Rijlcs- tuinbouwwinterschool te Tiel, C. T. van der Meer, te Rotterdam. Is met ing. van 16 Sept. aan kapi tein K. Kooiman, van liet 5de reg. in fanterie, op aanvrage, onder verplich ting om ter beschikking te blijven, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, onder toekenning van een pensioen van 1092 en is hij bij het reserve-personeel der land macht benoemd tot reserve-kapitein bij de inf. der landweer, met bestem ming voor de betrekking van com mandant in het 20ste landweerdis trict. is, met ingang van 2 Sept., aan den kapitein der artillerie op non-activ. A. G. Landaai, op aanvrage, onder verplichting om ter beschikking te blijven, eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend onder toeken ning van een pensioen van ƒ870 en is hij benoemd bij het reserve-personeel der landmacht tot reserve-kapitein bij het éde reg. vestmg-artilierie. INTERNATIONAAL CONGRES OOR VERZEKERLNGSWETEN- SCHAP. Maandagmiddag is "t congres te Amsterdam geopend, in tegenwoor digheid van Prins Hendrik, minister Heemskerk, Mr. dr. van Leeuwen, Commissaris der Koningin, en de burgemeester van Amsterdam, Jhr. mr. dr. Roell, en Mr. G v. Tienho ven, oud-Commissaris der Koningin. De voorzitter van 't permanente comité de heer Amedée Begault, uit Brussel, heette de aanwezigen wel kom, daarna sprak de voorzitter van 't congres proi. Muller. Uit naam der regeering heette mi nister Heemskerk de congressisten welkom. Spreker wees op "t belang der verzekeringswetenschap. Daarna was aan de orde het eerste onderwerp van het con gres: „De herverzékering Ln de le vensverzekering'. Over dit onder werp waren rapporten uitgebracht, 0.a. door dr. D. P. Moll, uit Den Haag. Maandagavond zijn do congressis ten officieel door het gemeentebe stuur van Amsterdam ontvangen. POLITIEKE LANDDAG. In een tuin ie Schagen werd Zon dagmiddag een vrijzinnig politieke landdag gehouden, die door een 5 k 600-tal belangstellenden werd bij gewoond. Als sprekers traden op de hoeren W. de Jong met het onderwerp: „Waakt tegen de tariefwet", Frans Netscher over „Op voor algemeen kiesrecht en Staatspensioen" en dr. 1. H. J. Vos over „Tegen de reactie, voor den vooruitgang". De heer Netscher wee3 er op, hoe het clubje van tien wakkere mannen, dat in vroeger jaren had geijverd voor Staatspensioen, thans gestegen was tot een leger van 80.000 strijden de voorstanders. Men heeft getracht INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 80 Ct. per regel GOED en GOEDKOOP Is vierkante bussen. 1 Kg. /i.50|y4Kg!/0.42| de IJveraars voor het Staatspensioen dood te zwijgen en te bespotten, doch dot is niet gelukt! Thans worden zelfs politieke personen bekeerd (men den- ke aan hetgeen op een vergadering te Hoorn is gebeurd) en op het laat ste congres waren alle politieke par tijen vertegenwoordigd, behalve die, van rechts. Spr. meent, dat deze par tijen wel nooit tot het Staatspensioen zulten worden overgehaald; de recht- 3che partijen hebben er groot belang bij de beweging voor Staatspensioen niet te steunen. De actie voor Staatspensioen ts aanvankelijk gevoerd op gevoelsar gumenten, en men verweet haar voor standers geen degelijker motieven te hebben. Spr. zou als rechtsgrond voor het Staatspensioen willen aanvoeren dat deze gelegen is in de beteekenis van den arbeid als sociaal verschijn- seL Uitvoerig werkte bij deze stel ling uit en meende, dat tbans terecht de tijd gekomen was om propagan da door woord en geschrift te doen volgen door de daad: invoering eener wet, die Staatspensioen waarborgt. Dit kan alleen geschieden als in de rweede Kamer mannen gekozen wor den door middel van algemeen stemrecht, aan wie te voren gevraagd is zij voor Staatspensioen zijn. Die richting moet het thans bij den ko menden strijd uit; men vorgete niet, dat Staatspensioen zonder algemeen kiesrech tonmogelijk is en daarom dient bij den komenden stembusstrijd hiermede rekening gehouden te wor den dat langs den weg van algemeen kiesrecht het staatspensioen moet worden bereikt. KATHOLIEKE SOCL4LE WEEK. Zondagavond werd to Breda in de SintrAntoniuskerk de Katholieke So ciale Week geopend door den voor zitter van het diocesaan-comité den heer W. H. Bogaardt, lid der Tweede Kamer. Spreker zette de gedachte uiteen: geestelijke slavernij leidt tot geestelijke tyrannic, en wees er op, dat z. i. door het liberalisme en het socialisme het economisch evenwicht was verbroken, maar dat daarna de reactie was ingetreden; dat .van het volk zelf het verlangen was uitgegaan om het economisch evenwicht weer op christelijke grondslagen te bren gen. Hierna besprak de voorzitter het doel der sociale actie, dat hij aangaf met de woorden: het doel der soc. actie is niet het behar tigen der belangen van één stand of van ééne klasse der maatschappij, maar dat van alle rangen en stan den en voor allen gelijk. Dat de chris telijke arbeiders het eerst moeten ge holpen worden, vond de heer Bo- gaurdt vanzelf sprekend. Met den wensch, «lat deze sociale week, eene week van heerlijke open baring voor de kath. sociaal weten den zou zijn, verklaarde de voorzit ter deze week geopend. Als eerste redenaar trap op pater Barromeus de Greeve met het on derwerp „Rechtvaardigheid en Naas tenliefde." Staande zongen de aanwezigen: Aan U, o Koning der Eeuwen." Maandagochtend vingen in het ge bouw van den Sint Josephskring de eigenlijke lessen aan. De ochtend en namiddag werden ingenomen door 't onderwerp „Arbeidsovereenkomst", dat in twee onderdeelen, als arbeids loon en arbeidsduur, door twee ver schillende sprekers, de heeren mr. Aalberse en Eqgels, werd behandeld. De opkomst was groot, er waren 850 toehuorderessen en toehoorders. De eerste spreker was de heer mr. Aalberse, over Arbeidsloon, een ge rechtvaardigd Arbeidsloon. Wat een gerechtvaardigd arbeidsloon is, meende spreker te kunnen aantoo- nen uit de „Rerum Novarum", dat hij nader besprak. EEN OPLICHTER. Te Wageningen en omgeving word door een als veldwachter gekleed per soon, die zich SpeLcter noemde en voorgaf gemeenteveldwachter te Westzaan te zijn, geld ingezameld, onder het voorwendsel, dat hij een kind had op een Chr. gymnasium, doch de daaruit voortvloeiende kosten niet geheel kon bestrijden. Bij een van politiewege ingesteld onderzoek is gebleken, dat iemand van genoemden naam te Westzaan onbekend is, zoodat men hier blijk baar te doen heeft met een oplichter, van wiens praktijken reeds enkele llchtgeloovigen het slachtoffer gewor den zUn. HET STROOPERSDRAMA TE RUCPHEN. In „De Grondwet" vinden wij het volgende aaneengeschakelde verhaal, omtrent liet stroopersdraina, dat ver leden week het Noord-Brabantsche dorpje Rucphen in beroering bracht Het was Donderdagavond ruirn elf uur. dut de boschwnchtéra H. Maas, Koo Gorden en C. Polios op surveil lance uit een bosch kwamen, gren zende aan de Langend ij ksche Heide, een 20 minuten van do HelgiscJie grens, yiük bij, op ongeveer 50 Meter afstand, zagen zij het zoeklicht van ©en lichtbak, waarvan do uiterste stralen hen reeds JieJiclitten. Van den hoogon boschrarwi sprongen do wach ters in een ouder hen liggenden grep pel, toen op hetzelfde oogenblik één der stroopers een schot op hen af vuurde, waarvan de hagel heai flui tend over het hoofd joeg. Op het ge roep der boschwachters „halt poli tie kwam het zoeklicht nog meer naderbij, on terwijl de stroopers ach ter den lichtbak in do duisternis ver scholen bleven, trachtten zij de bosch wachters nog moor in den lichtschijn te krijgen, om daarna hun doel des te zekerder to treffen. Uit alles bleek dan ook, dat de stroopers op een he vig verzot voorbereid waren. Bevreesd voor eigen leven, meenden de boschwachters thans het oogenblik gokomon om daadwerkelijk op te tre den en ofschoon zij door het fel uit stralende licht niemand konden on derscheiden, losten zij gezamenlijk, na nogmaals gewaarschuwd te bob ben, in de richting van deu lichtbuk, ea op ruim manshoogte, hunne ge weren. Ofschoon van meening, dat de schoten wel over hem heen zouden ge gaan zijn, zagen zij plotseling den lichtbak vallen en een kerel, vlak daar achter, wankelend tegen den grond storten. Alsnu sprongen de wachters te voorschijn, doch een he vig gevloek en de bedreiging van een paar mannenstemmen (waarvan zij de gestalten in de duisternis niet kon den onderscheiden), dat, zoo zy nog één voet naderbij kwamen, men hen kapot zou schieten, deed de bosch- wachteis besluiten, hun eigen leven niet te wagen en eerst hulp te gaan halen bij de marechaussee te Ruc phen. Toen brigadier Sijsterman met do boschwachters ©enigen tijd na dien op de plaats van het voorval aan kwamen, vontSm ze een paar pas ach ter den gevallen lichtbak een man lig gen, omstreeks 25 jaar oud, met dik opgezwollen gelaat, waarop de lijk kleur den ingetreden dood reeds af- teekende. Daar bij de heerschende duisternis niemand den man herkende, werd hij op een kar geladen en naar Rucphen gereden. Aldaar bleek hij te zijn de arbeider P. Konings, bijgenaamd „Peerke de Vaik", oud 23 jaar, wo nende op „het Hoekje", een gehucht, behoorende tot de gemeente Rucphen. Ondertusschen had de uitstekend gedresseerde politiehond van briga dier Sijsterman, nabij de plaats van het drama, een pet opgespoord en ©enig© honderden meters verder een bus carbid. Terstond werd de justitie te Breda gewaarschuwd, en reeds in den voor middag arriveerde het gerecht, verge zeld vau 2 goueesheeren. Dezen con stateerden bij liet sectie-onderzoek, dat de ongelukkige slechts door één hagelkorreltje was geraakt geworden, en wel aan don linkerslaap, hetwelk zoo diep was doorgedrongen, dat de hersenen geraakt werden, hetwelk den dood tengevolge had. VERWOND. K., te Arnihem, die iu de Pastoor- straat aldaar langs een in aanbouw zijnd huis liep, kreeg een schoorsteen pijp, die juist geplaatst word, op hot hoofd. Hij is m levensgevaarlijken toestand in het ziekenhuis opgeoio- JUBILEUM Dr. A. KUYPER. De Tel." meldt Het zal 20 September a.s. vijftig jaar geleden zijn, dat Dr. A. Kuyper aan de Groningsche Hoogeschool pro moveerde tot doctor in de theologie op proerschrift„Joannis Calvini et Joaimis a Lasco de Ecclesia Sintentia- rum inter se Compoaitio".Hij was toen 25 jaar en had kort te voren zijn ant woord op een door de Groningsche faculteit uitgeschreven prijsvraag over „Het kerkelijk vraagstuk in de dagen van Calvijn en A. Lasco" reeds met goud zien bekronen. Ongeveer een jaar na zijn promotie, namelijk op 7 Augustus 1863, deed dr. Kuyper zijn intrede als predikant te Beeèd. Vandaar vertrok hij in 1867 naar Utrecht, om in 1870 predikant te wor den in Amsterdam, wat hij tot 1874 bleef, in welk jaar hij voor het eerst tot lid der Tweede Kamer werd geko zen In 1880 trad hij op als hoogleeraar aan de door hem gestichte Vrije Uni versiteit. Zijn verdere loopbaan is genoeg- ■zaam bekend. Op 29 October as. wordt dr. Kuyper 75 jaar oud» EEN DRONKEN HUZAAR. Toen Van H., te Arnhem, zijn wo ning op het St Jansplein wilde bin nentreden, kwaui uit een naaslbijzijn- de tapperij een huzaar naar buiten, trok zijn sabel en bracht hem, zonder eenige aanleiding, «joij houw over iiel hoofd toe. In bewusteloozen toestand werd Van H. naar het ziekenhuis ver voerd. Zijn toestand is ernstig. NOG EEN BEKNIBBELD STEM BUREAU! De vorige week deelden we een en ander mee uit de Raadsvergadering van Schoten, waar de vertering, door de leden van het stembureau ge maakt, aan critiek werd onderwor pen. In de Omimer Ct. vinden we een verslag van den Raad van Ommen, waarin eveneens over de consumpties in stembureau* gebruikt, werd ge discussieerd. De jongste verkiezing heeft f 34 gekost voor vijf flesschen port en 175 sigaren en daarin vond een der leden aanleiding oen inter pellatie te houden. Uit de besprekin gen nemen we het volgende over: De Voorz. De menschen te beknib belen, terwijl ze zitten voor de ge meente, vind ik wel een beetje kras. Dat kunnen we den menschen niet onthouden. Wat de sigaren betreft, die vind ik wel wat veel voor drte dogen. De heeren Paarhuis, Van der Veen e:i Van der Bent merken op dat men, als men zoo'n heelen dag zit, wel wat mag hehben, maar dat liet niet overdreven behoeft te worden. De heer Paarhuis: Als er vroeger stemming werd gehouden, werd er ook middageten gebruikt» Ik vind echter goed dat voortaan eten en drinken uit eigen zak betaald wordt. De heer Janssen: Mij dunkt, als er 5 flesch port is gebruikt, waren de leden van het stembureau niet in staat geweest de briefjes te tellen. De Voorz. Ik herinner me niet dat ooit meer is gebruikt dan één flesch. Ook in 't Ambt niet, maar daar krij gen ze in „De Zon" wat te eten, om dat de meesten te ver van huis zijn. In de stad kunnen ze echter best even naar huis, behalve Bijkor. De heer Paarhuis. Als men met een paar man voor 'n flesch zit, schenkt men er nog niet zooveel uit. De glaasjes zijn nog niet zoo klein. Voorz. De toekomstige voorzitters zijn hier tegenwoordig, zo kunnen er zich van aanti'ekken wat ze willen. De heer Janssen. Ik zeg niet dat het de schuld is van de voorzitters. Voorz. Och ja, het was misschien oen nare koude dag, evenals van daag. STEEKPARTIJEN. In de Rijnstraat te Arnhem kregen een zekere B. en zijn meisje twist met den broeder van het meisje. De ruzie liep zoo hoog, dat de messen getrok ken werden en de twistenden elkaar te lijf gingen. De politie scheidde de vechtenden. Het meisje had een wonde aan den arm, haar vrijer was aan het hoofd gekwetst. Beiden werden in vrij ern st i zen toestand in het gasthuis opge nomen. Zaterdagnacht is te Nieuw-Helvoet de 26-jarige J. v. O. Czn., die van liet terrein, waar men had feestgevierd, ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin, huiswaarts keerde, bui ten het dorp door eenige jongens uit Rockanje aangevallen. Een van zijn aanranders bracht hem een diepe steek in de borst toe. Daarna vlucht ten de jongens. De toestand van v. O- is op het oogenblik vrij ernstig. De vermoedelijke dader is aangehouden. De machinist C. P. bezocht met zijn vrouw een café op de Vlasmarkt te Rotterdam. In dit café vroeg een on bekend varensgezel of hij met zijn vrouw mocht dansen, hetgeen P. wei gerde. Even later verlieten P. ui zijn vrouw liet calé. Zij werden zonder het te weten door den varensgezel gevolgd die den machinist onverhoeds van achteren aanviel en hem zijn knipmes in den linkerschouder stak. De zwaar gewonde machinist is in het zieken huis ter verpleging opgenomen. De dader is onbekend gebleven. In het café van C. E„ in de Leeu wenstraat te Rotterdam, heeft de va rensgezel J. M. A. Z. twist gekregen met een drietal vrouwen. Tijdens die woordenwisseling wond hij zicb zoo op, dat hij dit drietal met een mes te lijf ging, met het gevolg, dat vrouw v. d. B. een steek bij het rechteroog kroeg, vrouw V. liep twee steken iu den rug op, en vrouw O. een messteek in den rechterarm. Te Bussum is op Koninginnedag de feestvreugde des avonds bij een dans partij in de Harmonie verstoord ge worden door ruzie, welke op eon vechtpartij, waarbij van het nies word gebruik gemaakt, is uitgoloopen. Ver schillende pei-sonen moeten hieraan hebben deelgenomen. Een zekere O., uit Hüversum, word op verscheidene plaatsen aan handen en hoofd met het mes getroffen en danig toegeta keld. Op het politiebureau werd liet eerste verband gelegd daarna ver leende dr. De Jong zijne assistentie. Na verhoor kon de gewonde por trein naar zijne woonplaats vertrekken. Ook een soldaat der Yesting-artille- rie te Naaiden, zoon van R., xut Bus sum, liep een verwonding met liet mes aan den arm op. De dader is nog niet bekend. VERREGAANDE BALDADIG HEID. Men meldt uit Bussum aan de „Te legraaf Dronken boeren van elders, die don overweg bij het blokhuis in de zande rij der H. IJ. S. M. zijn gepasseerd, hebben de bij den slagboom bevestig de signaal-lantaarn verwijderd. Een onvoorzichtige daad, weike ernstige gevolgen had kunnen hebben. HET RIJKSMUSEUM. De heer D. van Hogeuuorp, te Sclie- veningen, naar hij meedeelt, „van nabij bekend met de kunstschatten, welke de heer en mevrouw Druckcr thans nog toebehooren en met hun ne zeer ernstige voornemens tot ver meerdering en afronding er van", breekt in een tot B. en W. en tot den Raad van Amsterdam gerichten open brief een lans voor het vooistei van B. en W., inzake uitbreiding van den Drucker-uitbouw in den tuin van het Rijks-museum. In dat schrijven wordt er op ge wezen dat „piëteit en eerbied jegens onze groot© kunstenaars, don lieer en mevrouw Drucker er naar doen streven, hunne werken geplaatst te zien in zalen, waar zij goed tot liun recht komen; daarom, luidt het schrijven verder, „is het niet wel aan te nemen, dat zij een oplossing zullen aanvaarden, welk© hun onvoldoende zalen zou versohaffen in stede van de zeer goed©, welke zij eensdeels reeds hebben en die zij anderdeels verwachten van den bestreden verdo ren uithouw. Zij zullen daartoe te minder bereid zijn, sedert dr. Cuy- pers hen, na een persoonlijke bespre king en daarop gevolgde gezette over- woging zijnerzijds, schriftelijk ken baar heeft gemaakt zich te vereeni- gen met de zienswijze, dat „een offer g< bracht meeat worden" (uL de ver der© uitbouw;, „omdat daardoor een uanwiust kon verkregen w -eden, welke tegen het offer ruimschoots op woog." Voorts wordt er door den heer Van Hogendorp op gewezen, dat dr. Cuypcrs, van do zijd© van liet echtpaar Drucker steeds mei do meest mogelijk© piëteit is bejegend. Hij kan zulks, daar by doze gehecT© aangelegenheid met of namens den heer en mevx-ouw Drucker heeft be handeld, op grond van eigen erva ring bevestigen. Ten slotte wijst de schrijver er op, dat de heer en mevrouw Drucker, als dank voor hunne vorstelijke vrijge vigheid en verdienstelijke bemoeiin gen, welke zij door den aangevraag- den verderen uitbouw hopen voort te zetten, verzet oogsten cn min of meer oj>enlijk worden beschuldigd van eigendunk, onredelijkheid en dwingzucht. Schrijver betwijfelt o«f zulke gedra gingen, nu de regeering door de so ciale en militaire uitgaven te weinig gelden beschikbaar heeft voor het aankoopen van belangrijke kunst werken, voreenigbaar zijn met do waardigheid der hoofdstad. Hij hoopt, dat de beslissing ten de ze zijn zal ln overeenstemming met de groote belangen, die op het spel staan. EEN MASSAAL ONTSLAG. Zaterdag zijn op de staalgieterij van Keizer te Hoogezand 20 arbei ders, die het overwerk weigerden, op staandon voet ontslagen, zoo meldt de TeL VERDRONKEN. De arbeider J. T., die visehte in da Oude Vecht te Zwolle, is te water ge raakt en na een half uur levenloos opgehaald. DOOR DE TRAM OVERREDEN. Zaterdagavond wilde een in be schonken toestand verkeerende man in de Hoofdstraat te Velp op de in volle vaart zijnde tram springen. Hij deed den sprong aan de zijde, waar het afsluithek van het achterbalcon van den motorwagen gesloten was en had het ongeluk te vallen. Een oo genblik later werd bij door den volg- wagen overreden. De man was ter stond dood. Op den Haarlemmerdijk te Am sterdam werd een man door eeD tramwagen aangereden en ernstig aan het hoofd verwond. Na over brenging naar het gasthuis is hij kort daarop aldaar overleden. Men meldt ons uit Oostburg: A. Maene, die gisteren te Schoondij- ke op de in beweging zijnde tram 'sprong, is aan de hekomen verwon dingen overleden. DE BAKKERSWET. In een te Groningen gehouden ver gadering van afgevaardigden van de verschillende bakkerspatroonsveree- gingen in de prov. Groningen en Drente, werd besloten ten sterkste te ageeren tegen de invoering van het drieploegenstelsel. BRANDEN. Men meldt uit Rotterdam: Tijdons de viering van het Koning- innefeest braken hier Zaterdag avond branden udt aan den Binnen weg en de Nieuwe Markt, welke branden zich ernstig deden aanzien, doch in een uur tijds werden ge bluscht De betrokken woningen brandden uit. Bij den brand aan den Binnenweg werd door de brandweer een burger betrapt, die onder voor wendsel van te helpen, zich aan dief stal schuldig maakt© van verschillen de voorwerpen en gold. STAKING VAN 50 JONGENS. Maandagmiddag is een staking uit gebroken aan Philips Gloeilampenfa brieken te Eindhoven. Een 50-tal jon gens der afdeeling sterrenmakerij legde liet work neder, omdat een loonsverlaging van onderscheidenlijk 118 en 5 cent per honderd stuks was aangezegd. Een gedeelte der sta kers is georganiseerd in den R.-K, Volksbond. VAARPLAN „ZEEHOND" EN „PCLFIJN". Ingevolge opdracht van den mini» ter van Marine brengt de comman- dant van Ilr. Ms. „Zeehond" het on- dervolgendo vaarplan voor de beide kruisers, heiast mot het politietoezicht op de visscherij over de maand Sep tember ter kennisse van belangheb benden. Hr. Ms. „Zeehond" vertrek van Nieuwedieo 2 September aankomst te Huil 9 September vertrek van Huil 14 September aankomst te Nieuwe- diep 19 September vertrek van Nieuwediep 25 September aankomst te Nieuwediep 2 October. Hr. Ms. „Dolfijn" aankomst te Nieuwediep 2 September vertrek van Nieuwediep 9 September aankomst te Huil 14 September vertrek van Huil 19 September aar-komst te Nieuwe diep 25 September; vertrek van Nieu wediep 30 September aankomst ta Nieuwediep 5 October. BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE. De Vereeniging voor personeel in dienst der Nederlandsche spoorwegen' lot bestrijding der tuberculose heeft een commissie ingesteld om na te gaan hoe tot heden de verpleging van tu berculoselijders onder het spoorweg personeel en hun gezinnen geregeld is. Deze commissie bestaat uit de heeren dr. L. C. Kersbergen, S. A. L. Pijl, C. Spaan, A. J. A. v. d. Stadt, C. F. J- van Varseveld, H. E. Verschoor, A. Willemse. C. E. Ardonne. C. H. D.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6