Beckmann, A. A. H. J. Grijsseels, A. Iteijntjes, terwijl als secretaris der commissie zal optreden de heer K. van Deel Piepers, commies H. S. M. te Am sterdam. HET PERSONEEL BIJ DE POST. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft algemeen© regelen vastgesteld, wat betreft de werktij den van het lagere en middelbare personeel. Volgens deze regeling zal de duur van den dienst in den regel gedurende 6 werkdagen niet meer dan 45 uur bed ragen voor telefonisten en hulptelefonisten 48 uur voor com miezen, commiezen-titulair, telegra fisten, klerken, hulptelegrafisten, bui tengewoon geëmployeerden en kan toorbedienden 53 uur voor adsisten- ten, hoofdbestellers, conducteurs, schrijvers en jongelingen; 58 uur voor kantoorlui echts en bestellers. Dé tijd, ia welken tusschen 11 uur 's avonds en 5 uur 's morgens dienst verricht imoet worden, wordt voor do bereke ning van het aantal diensturen met anderhalf uur vermenigvuldigd. Het aantal uren loopdienst, per dag te verrichten, bedraagt ten hoogste 8; de tijd bestemd voor nachtrust tus schen 2 opeenvolgende dienstdagen bedraagt in den regel niet minder dan 10 uur eenmaal in de zes werk dagen wordt, van ongeveer vijf uur 's avonds af, dienstvrljheid genoten, op welken dag de vóór dien tijd wer kelijk verrichte dienst niet meer be draagt dan 8 uurdes Zondags om de li dagen wordt geheele dienstvrij- heid genoten. Op den diénst-Zondag bedraagt de te verrichten dienst ten hoogste 7 uur. Voor treindiensten is bovendien vastgesteld, dat de rijtijd met meer bedrage dan 7 1/2 uur per etmaal, en dat de duur van het verblijf buiten de standplaats niet meer bedrage dan gemiddeld 10 uur per etmaal. VOOR DEN ACHTUR1GEN ARBEIDSDAG. Bij de nationale bijeenkomst voor den achturigen arbeidsdag, welke 15 dezer op het larógoed De Binkhorst to 's-Gravenhage zal gehouden worden, zullen de volgende onderwerpen be sproken worden De achturige arbeidsdag en de huis industrie de achturige arbeidsdag, een internationale eisch de achturi ge arbeidsdag en het socialisme. CONGRES HEILGYMNASTIEK. Zaterdag vtng de tweede zitting aan van bet Nederlandsch Congres voor Heilgymnastiek. - De heer J. H. Reijs verhaalde in groote trekken de geschiedenis van de heilgymnastiek in Nederland, waarbij iiii de verdiensten herdacht van nu wijlen dr. Mezger, in ons land de vader der massage, en van den heer J. G. Milo, den vader van de heilgymnastiek, die, als steeds op het congres aanwezig, een hartelijke ova tie ontving van de andere congressis ten. Eerste redenaar is de heer ar. Ch. Bles, van Amsterdam, over „massage bij zenuwziekten". Dr. H. Poslrna, te Zeist, hield een rede over de grenzen tusschen heil gymnastiek en geneeskunde. De heer F. L. Stumf, uit Hilversum, trachtte de grenzen tusschen gymnas tiek en heilgymnastiek vast te stel len. maar hij meende te moeten af zien van een zeer scherpe scheiding. De heer Dr. J. Leda, van Amster dam, behandelde de vraag, hoe de ruggegraatsvorkrommingen tijdens den schoolplichtige!! leeftijd moeten wórden behandeld. De laatste redenaar was de heer W. Jansen J.Hzn., te 's-Gravenhage, over ,,de toekomst der lichamelijke opvoe ding op de lagere school". WEER EEN NAAKTLOOPER. To Delden is weer een naaktlooper gezien, Kerk en School NED. IIERV. KERK. Bedankt voor het beroep' te Sehoon- dijke ds. F. A. van der Vlies ie Poor- tugaal. GEREF. KERKEN. Beroepen te Nordhorn (graafschap Benthemi) de heer B. van Halsema, cand. te Nijèveen. Aangenomen het beroep te Meppel ds. J. S. Brussard te 'Denhoven. Bedankt voor liet beroep te Haas trecht ds. II. van der Zanden te An- del (N.-Br.) te Leiden ds. J. J. Mie- denia te Groningen. R. K. KERK. Z. D. H. de Bisschop van Haarlepi heeft benoemd tot kapelaan ie Vlis- singen, den weleervv. heer P. Kemper; tot kapelaan te Oegstgeest, den wel- eerw. heer L. J. M. Jansen Schmidt, 15 Aug. 11. priester gewijd te Oolt- gensplaat den weleerw. heer A. F. J. Góossens tot kapelaan te Hoek van Holland, don weleerw. heer Th. NV. Tanmn, 15 Aug. 11. priester gewijd tot kapelaan te Beverwijk den wel eerw. heer W J. Slenders lot kape laan te Gouda (O L. Vr. Hemelv.), den weleerw. lieer P. J. M. v. d. Burgtot kapelaan te Leiden (H. Petrust, den weleerw. lieer G. C. J. v. Leeuwen tot kapelaan te Hoorn, den weleerw. heer G vun Niekerk tot kapelaan te Amsterdam (II. Vincentius), den wel eerw heer H. J. P. Hemsingtot ka pelaan te Naaldwijk, den weleerw. heer L. N. Geldermans tot kapelaan te Rotterdam (H. Elisabeth), den wel eerw. heer J. J. Vollens tot kapelaan ie Liminen, den weleerw. heer W. H. de Groottot kapelaan te Rotterdam (H. Franc. v. Ass.), den weleerw. heer J. A. J. van Rooy tot kapelaan te Ursem, den weleerw. heer G. Boos, 15 Aug. 11. priester gewijd tot kapelaan te Poeldijk, der: weleerw. heer \Y. F. Beuieltnnu, 15 Aug. 11. priester ge wijd tot kapelaai te Overschie, den weleerw. hoer J. C. C. Groot, 15 Aug. 1L priester gewijd, en tot Assistent te Oud-Beyerland, den weleerw. heer B. II C. Hosman, 15 Aug. 11. priester ge wijd. Stadsnieuws Haarlemse he n ij verheid. Gisteren zijn van de Werf Conrad" vertrokken drie onderlossers, bestemd voor Venetië. STA OS-BIBLIOTHEEK. Men schrijft ons Voor de eerste maal openden zich Maandagavond de deuren van het grijze Prinsenhof om weetgierigen en belangstellenden te ontvangen binnen zijn muren en hen in de gelegenheid to stellen naar hartelust te snuffelen In al het schoone en nuttige wat der ,,8tede librye" aanbiedt. De zeer goede en zachte verlichting maakte een aar dig effect in deze oud-Hollandsche om geving en gaf aan het geheel een ca chot van vriendelijkheid en huiselijk heid. Het scheen we! of de eeuwen oude folianten zich met zekeren trots verhieven, als wilden zij zeggen, dat de grondslage', var al deze nieuwig heden reeds te vinden waren binnen hunne perkamenten omslagen, die door het matte licht een frisecher aan zien hadden gekregen. Ja, het kwam ons voor, dat de con- terfoitselsj der oude bibliothecarissen een blijde en vergenoegde uitdrukking luidden aangenomen, ars wilden ze hunne bijzondere tevredenheid betui gen met deze reorganisatie, die zeker ook in hun geest zou zijn geweest. Er werd een zeer dankbaar gebruik ge maakt van de boekerij, vooral van po- puiair-wetenschappelijke zaken. Ge rust durven wij voorspellen, dat bet goede besluit van Haarlem's gemeen tebestuur door di ingezetenen van on ze stad en hare omstreken op bijzon der hoogen prijs zal worden gesteld. N UTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Augus tus 19121911 Aantal behandelde posten 946 (vo rig jaar 690). Aantal inlagen 60S (vorig jaar ■429). Aantal terugbetalingen 338 (vorig jaar 261). Ingelegd: 50.468.23 1/2 (vorig jaar 3G.336.051ffl. Gemiddeld bedrag per inlago 83.01 (vorig jaar ƒ84.68). Terugbetaald 44.465.72 (vorig jaar 20.600.52). Gemiddeld bedrag per terugbetaling ƒ131.55 (vorig jaar 73.93). Meer ingelegd 6002.51 1/2 (vorig jaar f 15.735.53 1/2). Aantal nieuwe boekjes 80 (vorig jaar 771. Aantal afbetaalde boekjes 29 (vorig jaar 27). Spaarbusjes op 31 Augustus 1912 in o: n loon 158. Geledigd in Augustus 1912 37 busjes met ƒ287.01. Aantal in bewaring genomen boek jes op 31 Augustus 1912 84. INDEELING NAJAARSPLOEG. De miliciens lichting 1912, bestemd .oor den najaasploeg, uit Haarlem en omgeving afkomstig, zullen op 20 September a.s. worden ingedeeld. De indeeling zal plaats hebben in de militaire ziekeninrichting alhier. „JACOB VAN LENNEP", Men schrijft ons: De Haarlemsche Tooneelvereeni- ging Jacob van Lennep" houdt dit jaar een tooneelwedstrijd waaraan 12 le klasse vercenigingen zullen deel nemen. Reeds zijn verschillende mooio me dailles geschonken door personen, _ie in dezen wedstrijd, die iets moois belooft te worden, zeer veel belang stellen. „Jacob van Lennep" begint dus ..eer met vollen moed en zal even als de vorige jaren hel den leden zoo aangenaam mogelijk trachten te ma ken. NAAR KEVELAAR. Hedenmorgen vertrokken een groot aantal pelgrims naar de jaarlijksche bedevaart te Kevelaar. Donderdag avond komen zij weder terug. Militaire zaken. De le luit. jiir. P. J. Boogaert, van het 3e regiment huzaren, gedettv- cheerd bij de rij- en hoefsm idschool te Amersfoort, wordt overgeplaatst bij het le depot huzaren te Haarlem. Aanbesteding, liet gemeentebestuur van Amster dam heeft aanbesteed: Het dempen van slooten en ophoogen en rioleeren van wegbanen ten westen van de Rrederik Hendrikstraat. Dngekomen 5 biljetten. Minste inschrijver L. Gort, Haarlem, f 12.680 of f 12.200. Jong Excelsior. Men schrijft ons Door het kinderkoor „Jong Excel sior", onder-afdeeling van het Ge mengd Geheelonthouderskoor „Excel sior", werd Zaterdag 31 Augustus een uitstapje gemaakt onder leiding van liet bestuur. Des morgens vertrokken de leden, ongeveer 90 in getal, op eenige leden na het geheele kinderkoor, met de tram naar Santpoort, waar de dag verder werd doorgebracht ln den speeltuin „Roozenstein". Na aankomst werden de kinderen allereerst onthaald, waarna zij zich verder onledig hielden met spelletjes, ook op de speeltuigen in den tuin. Des middags werd door alle deelne mers het middagmaal gebruikt in den tuin. Na een prettigen dag arriveerden de kinderen s avonds te ongeveer half acht met de tram wederom te Haar lem, om verder, onder vroolijk gebab bel over het genotene, den terugtocht aar huis te aanvaarden. Het bestuur kan dan ook met vol doening terugzien op dezen dag, aan de kinderen bereid, en ook do leden waren voldaan over dit uitstapje. GEHEELONTHOUDERS-GEBOUW. In het Geheelonthouders-Gebouw, Lange Hoerenstraat alhier, was Za terdagavond een gezellige avond georganiseerd. Daartoe werkten mede de he eren J. Overhuis, van Amsterdam, piano, Jac. Hooze, viooL Voor declamatie werd gezorgd door de heeien Mes man, Manoury, Klaas Driehuis en mej. Heinow. Een en ander droeg veel bij tot het welslagen van dezen avond. Al reeds bij het begin van den avond was bet or bijzonder druk. Ook de geheelonthouders-zangve... niging „Excelsior" deed zich nooren onder leiding van haren directeur, den heer J. Overhuis. Door den heer Manoury werd o. a. m gehoore gebracht „De brand in de mijn" en „Het fabriekskind". Alle nummers oogstten een luid applaus Nog was aan dezen avond verbon den een verkoop van verschillende voorworpen, o. a. prachtvolle plaat werken, welke verkoop ton goede kwam van het gebouw. Tot laat in den avond bleef men verder bijeen, Esperanto. Hedenmiddag arriveerden alhier 27 Eneelsche Esperantisten uit Hudders- field. Zondag j.L in Rotterdam aange komen, bezochten ze achtereenvolgens Rotterdam, Den Haag, Schevoningen en Leiden en kwamen pl.m. 1 uur al hier aan. Aan het station werden ze ■welkom geheeten door den Delegito 'der U. E. A., een dei- consuls en de consulinó. Daarna werd het concert de Groote Kerk bijgewoond en do stad bezichtigd. Hedenavond zullen de Haarlemsche Esperantisten hunne Engelsche geestr verwanten ontvangen in de tuinzaal van Café Brinkmaan. Morgen wor den de omstreken bezichtigd. Moge het weer hun gunstig zijn TE VEEL WATER. Waterstand Was Zaterdagavond de stand van het buiten- en pol derwater vrijwel op normaal peil te ruggebracht, door den regen der beide laatste dagen is de stand weder te hoog. Maandagmiddag moesten de stoom-1 gemalen en molens in do omgeving weder in werking gesteld worden, doch hedenmorgen was er voor de molens onvoldoende wind. ARROND. RECHTBANK. Heden, in de eerste zitting voor bur gerlijke zaken, na de vocantie, kwa men niet minder dan 101 zaken op de rol voor. BESTUURSVERANDERING. Tot 2e secretaresse van de Soc- Dem. Vrouwenclub is in de vacature, ontstaan door het bedanken van Mej. De Vries, gekozen Mej. BQxbman. Door de leden der Vrouwenclub worden pogingen in het werk gesteld cm te komen tot de verkrijging van een vaandel, waarvoor bons worden verkocht. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen hij: C. van Breder ode. Groot Heiligland 20rood, een manchetknoop; E. Ver- nout. Plein 22, een netje met tennis ballen; J. Meerkerk, Lange Poellaan 2, een hondenhalsband; A. J. Liefe- ring, Schoterweg 208, een geldstuk; mej. de wed. J. Verstern, Haarlem- merliectcetiaat 17, een hond; W. Balt, hotel „het Haasje", Groote Markt, een portemonnaie met inhoud; W. Ding jan, Krom 5, een muilkorf; L. H. Steeiskamp, Kolkstraat 18rood, een duif; B. Weijnveld, Ged. Oude Gracht 93, een kinderarmbandje; C. M. van Zutphcn, Doelstraat 19a, een kinder- armband^R. Quaestenit, Javastraat 12, Schoten, een zweep; J. J. Kloos, 2de Vooruitgangstraat 13, een vrouwen zak met inhoud; J. Stckelenburg, KI. Heiligland 25, een kerkboekje; H. v. d. Hoeff, Roosveldstraat 25, een por temonnaie met inhoud; J. .C Schef- fer, Scheperstraat 9, Schoten, een pakje heerendassen; II. M. Bonke, Ge neraal Bothastraat 53, Schoten, een medaillon; J Nienkemper, Oosterstr. 47, een dames-vingerring; A. Beets, Amsterdamstraat 52, een hondenhals band; Mr. Vis, Ged. Oude Gracht 24, een portemonnaie met geld; J. v. cL Reep, KI. Hofstraat 9d, een kinder schoentje; J. P. van Hemert, Duvcn- voordestraat 22zw.t een medaillon met portretten; H. Bouret, Soutman straat 5, twee petten; Bureau van po litie, ring met 6 sleutels; idem, een zilveren 2-snoers-armband. Rubriek voor Vragen Geabonceordeu bobben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mite vcor beantvroordiug vatbaar, in to senden bij do B&ductio van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat ó3. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan Tropen, die niet volledig naam en Woonplaats van den inzender vermelden wordt geen oandaeht geschonken. VRAAG: Ik heb een kinderwagen. De gummiband van het wiel laat los. Waar kan ik die mee vast maken? ANTWOORD: Met zoogenaamd kit of anders Tenesatin. VRAAG: Hoe kan ik inkt uit witte goederen krijgen? ANTWOORD: Met zuringzout of citroenzuur. VRAAG: Ik hoorde dat men oude muntbiljetten van 10 gulden weer in kan wisselen. Kunt u mij ook mee- deelen, waar dit kan geschieden? ANTWOORD: Dat is onlangs dooi de regeering bepaald. Wend u tot den rijksbetaalmeester. VRAAG: Kunt u mij ook naam en adres geven van den inspecteur van den arbeid in ons land? ANTWOORD: In den Staatsalmanak ter inzage op de Stadsbiüotlieek vindt u alle ANTWOORD: Dat ls een geheel hui selijke quaestie, die u vredelievend moet trachten op te lossen. Wij zou den zoo zeggen, dat uw dochter moet betalen, b.v. per week, voor den tijd dat ze bij u in huls is. VRAAG. Het haar van onze poes valt uit. Wat is hieraan te doen? ANTWOORD. Niets, dat komt elk jaar eenmaal voor en is de gewo ne verharing. VRAAG. Ik heb kuikens 3 A 4 weken oud en do een na de ander woedt ziek. Zij laten de vleugeltjes hangen en hebben dikke oogen. Wat is hiertegen te doen ANTWOORD. - Het is een slechte tijd voor jongo kippen, nu met dit nat te weder, zorg voor droge en frissche loop en voor dito nachthok, en voer vooral practisch, geef des morgens oclitendvoeder, aangemaakt met warm water; 's middags groen en des avonds volop gemengd graan. De zieke dieren moet u afzonderen opeen warme plaats houden en als voeder geeft u deze gekookte rijst in melk, VRAAG. Ik heb een hond, die haast niets eet, en erg uit zijn adem ruikt. Wat is hieraan te doen 7 ANTWOORD. Geef hem gedu rende een weck eiken dag een lejpel wonderolie >n. VRAAG. Ik heb een hond, die goed eet en drinkt, hij heeft een ge spannen lichaam en neiging tot spu wen. In zijn speeksel hebben wij wor men gevonden, 's Avonds wordt het dier onrustig en loopt steeds kermen de de kamer op en neer. Wat is hier aan te doen ANTWOORD. Behandel'uw hond met een middel tegen wormen. De firma Schuld Co., Open Rijstuin, te Rotterdam, heeft hiervoor een zeer doeltreffend middel. VRAAG. Als een gehuwd man is overleden zonder testament na te la ten, aan wie komt clan de erfenis als er geen kinderen zijn? ANTWOORD. Aan zijn naaste •bloedverwanten. In elk geval niet aan zijn VRAAG. Een meisje is met Mei als noodhulp in betrekking gekomen en heeft een Godspenning ontvangen. Nu is zij mot 1 Augustus voor vast aangenomen. Heelt zij recht op een kermisfoo> ANTWOORD. Ja, in zooverre als het gebruikelijk is en al wat gebrui kelijk is, kan als stilzwijgend over eengekomen worden beschouwd.. VRAAG. Moet iemand, die voor den keuringsrnad is afgekeurd, nog aan de loting deelnemen ANTWOORD. Neen. VRAAG: Kunt u mij ock zeggen, wanneer de Toynbeo-vereeniging gra tis lessen geeft? ANTWOORD: U geeft niet op wel ke lessen u bedoelt. Informeer zelf aan het gebouw der vereeniging aan het Donkere Spaarne. VRAAG: Bestaan er ook adreslijs ten van alle pieken- en gasthuizen in ons land, van alle scholen en andere onderwijsinrichtingen, van alle ho tels, pensions en cafë's.? ANTWOORD: Speciale lijsten be staan er niet. In het jaarverslag over het onderwijs een bijlage der Han delingen, ter inzage op de Stadsbi bliotheek vindt u gegevens over het onderwijs, in het Jaarboekje van den Bond voor ziekenverpleging bij zonderheden over do Ziekenhuizen, en in reisgidsen lijsten van hotels en restaurants. VRAAG: Mijn dochter is uit een be trekking met kostgeld ln mijn huis. Nu is ze een week uit logieeren ge gaan. Heeft ze nu het recht een week kostgeld in te houden en het geld voor do vier andere weken onder haar berusting te houden? BLOEMEND AAL. Gevonden en terug te bekomen s Aan den politiepost Kleverlaah, te Bloemendaal, ecu paar pantoffels, oen spons en ec-n doosje Odol. Bij H. Kohier, Korte Kleverlaan, te Bloemendaal, een granaten armband met gouden slot Aan de school der Bloemendaalsche Schoolvereeniging, een lorgnet ln étui. Bij Togtema, Lage Duin en Daal- scheweg 5, een ceintuur. Aan hel bui eau van politie te O ver veen, een kn femes. Bij C. Visse. Zandvaartpad no. 2 A, een zilveren Zeeuwsche hoedenspeld. BENNEBROEK. Zondag herdacht de oudste van on ze postboden, P. Lammers, den dag, waarop hij dertig jaar geleden zijn loopbaan bij da posterijen alhier be gon. Aan blijken van belangstelling ontbrak het hem niet. HILLEGOM. De zangvereeniiging „Zang en Vriendschap" behaalde Zondag bij dien "wedstrijd in den Haag van de Kon. Nat. Zangschool in de 2e afdee- ling voor gemengde koren den 4en prijs. SANTPOORT. De groote propaganda-uitvoering van den Kennemer Turnbond, zal al hier plaats hebben den Sen Sept. a.s., op het weiland van Van Neste aan het Kerkpad, en aanvangen 's mid dags te 2 uur. De oefeningen zullen bestaan uit vrije oefeningen voor heeren, knots- oefeningen voor dames, vrije oefenin gen voor meisjes en jongens, toestel- turnen, springen, stok- en staafoefe- ningen, enz. Men hoopt, dat als gevolg dezer uitvoering alhier een gymnastïekver- eeniging zal worden opgericht. HAARLEMMERMEER. Bij voldoende deelneming (die wel is te verwachten) zal in school no. 9 (bij Halfweg) weder een Tuinbouw- cursus gehouden worden, IJ MUIDEN. Zeemansbond. De afdeeling IJmuiden van den *41- gemeenen Nederlandschen Zeemans bond heeft voor de opvarenden van de stoomvisscherijschepen tegen a-S. Woensdagmorgen een algemeen© ver gadering uitgeschreven ter bespre king van maatregelen can tot alge meen© en regelmatige loonsverhoo- ging te komen. Zcoals gemeld is door de reeders aangesloten bij de reeders- vereeniging besloten gedurende de wintermaanden een loonsverhooging toe te kennen, ongeveer zoo groot als benoodigd is voor de voeding, doch is van de niet aangesloten reed ere, ©n dat zijn er vele, nog geen. bericht gekomen, dat zij die loonsverfiöbgiiig ook willen toekennen, 't Is le hopen, dat men tusschen partijen tot een goede schikking kome, opdat niet we der een slaking uitbreke, wat lang zamerhand een chronische kwaal zou worden tot groote schade van het sloomvisscherijfoedrijf. DE HITTE IN AMERIKA. Uit de Vcreenigde Staten komen berichten over een verzengende hitte. Bij een gymnastiek feest op het plein voor do hoogeschool te Columbus in Ohio, werden 60 kinderen en 40 vol wassenen door de hitte overmand, zoodat de vertooning moest afgebro ken worden. Te Chicago wees de ther mometer Vrijdag 40 graden Celsius; ■het was daar de warmste dag van den zomer. Vier menschen bezweken aan zonnesteek. Te New-York was het daarentegen guur en herfstachtig. DE AARDSCHOKKEN te Konstantinopel hebben nog altijd i niet opgehouden. Bij een avondfeest, dat in de voorstad Sjichll ten bale van de slachtoffers van de aardbe-j ving aun de zee van Marmora werd gegeven, voelde men Vrijdag een nieu j wen aardschok, die groote opschud ding veroorzaakte. PANAMAKANAAL. Do hoofdingenieur van het Pana ma-kanaal verklaart in een brief aan het havenbestuur van Los Angelos dat het kanaal nog in 1913 voltooid zal zijn. SPOORWEGONGELUK. Zondag heeft te Werden (.Rijn-pro vincie) een spoorwegongeluk plaats gehad. Terwijl een trein van den Ber- gisch-Markischen spoorweg met groo te snelheid een steilte opreed, raakte plotseling een der wagens los, door-j dat de koppeling brak, en rolde naar beneden. De wagen werd verpletterd en van de ruim 40 inzittenden werden acht onmiddellijk gedood, acht zwaar en vijfentwintig licht gekwetst GRAAN IN RUSLAND. Volgens een telegram uit Peters burg zou de Russische minister van handel bezig zijn met de uitwerking, van een wetsontwerp, waarbij de in voer van buitenlandsch graan totaal verboden wordt EEN HERINNERING AAN NAPO LEON. De villa San Martino üje Napo leon I tij lens ziji! verblijf op E.ba bewoond heeft, zal dezer dagen pu bliek verkocht worden. Een der voorwaarden voor den verkoop is, dat de nieuwe eigenaar zich verbindt geen enkel meubelstuk dat zich in de villa bevindt, te ver knopen of zelfs te verplaatsen. De villa bevat nog tal van stuk ken, die aan Napoleon hebben toebe hoord en o.a. ook drie origineele brie- en van den keizer. STAKINGSGERUCHTEN. Uit Keulen werd aan het „Berliner Tageblatt" geseind In West-Duitschland dreigt het nu toch tot een geweldige krachtproef van de metaalarbeiders te komen, die eischen ingediend hebben tot verkor ting van den werktijd. De rnetaal- industrieelen, die bij den werkgevers- bond zijn aangesloten, hebben zich bereid verklaard, enkele concessies te doen, doch willen den hoofdeisch niet inwilligen. Waarschijnlijk zal het tot een steking en daarna tot een groote uitsluiting komen. In het district Keulen-Muhlheim alleen zijn 50.000 metaalarbeiders in deze beweging be trokken, HET LEGER LU CHTSCHIP Z. 2 heeft Zaterdag te Keulen zware averij gekregen. Het ongeluk droeg zich als volgt toe. De manschappen, die het luchtschip uit de loods moesten bren gen, gleden uit op den grond, die ten gevolge van de regens van de laatste dagen glad en glibberig was gewor den. Zij verloren de macht over het ge vaarte, en de wind wierp het tegen de deur van de loods, waardoor het stuur beschadigd werd. De gezagvoerder van het luchtschip moest niettemin opstijgen, omdat de manschappen het onmogelijk konden houden. Een lan ding voor de loods mislukte, maar eindelijk kwam men toch 500 M. verder neer. Bij deze landing werd het schip opnieuw naar een kant geworpen en werden er twee g&scellen ingedrukt en twee schroeven beschadigd. Geluk kig kon men den ballon daarna naar de loods sleepen. Majoor v. Schulz, de commandant van het bataljon luchtschippers, en een paar manschappen hebben lichte kwetsuren opgdoopen. EEN GEWELDENAAR. In het Ziwitsersche dorp Romans- horn is een jonge man als een ge weldenaar opgetreden en heeft ver schillende menschen gedood en ande re gekwetst. De 25-jarige Hermann Schwarz was uit den militairen dienst ontslagen en keerde in zijn geboortedorp terug. Het eerste wat hij deed was zich scherpe patronen te koopen. Hij sloot zich op in zijn huis dat hij gebarricadeerd had en om 7 uur 's avonds begon hij te schieten. Met het eerste schot viel 'n boerenzoon dood neer. Een buurman wilde het huis binnendringen om Schwarz te kalmeeren, maar ook hij, een slagersknecht, werd gedood. Daarop begon hij uit een dakvenster in de donkere straat te schieten; wee r bleven twee mannen levenloos lig gen, een vierde werd doodelijk en daarop werden nog 7 menschen meer of minder gekwetst. Een brievenbe steller kreeg een kogel in den arm, een ander man werd met een door boord been naar liet hospitaal ver voerd. Het heele dorp kwam in pa niek. Wel veertig schutters omsin gelden het huis en onderhielden een onafgebroken geweervuur, dat door Sdhwarz werd beantwoord. In het zelfde huis was een vrouw met haar dochter opgesloten. Zij verkeerden in doodsangst want zij konden er niet uit. Eerst te middernacht slaagde men er In het huis binnen te drin gen maar de geweldenaar was ver dwenen. Men vermoedde, dat hij in het naburige toosch was gevlucht. Met meer dan 100 man werd de ver volging begonnen en oindclijk werd Schwarz met behulp van politiehon den gevonden. Hij staagde er in nog een van de vervolgers te dooden, hoewel hij zelf verschillende malen was gewond. Zijn geweer werd in het huis gevonden, maar hij had nog een revolver bij 2ich. Wat den man bezield heeft is niet recht duidelijk. In het geheel heeft hij minstens ze ven menschen vennoord en een veel grooter aantal gekwetst. NAVOLGERS VAN BONNOT. To Moskou heeft de politie een ben- do misdadigers gearresteerd, die in betrekkelijk korten tijd niet minder duu 36 misdaden, waarvan 18 moor den, gepleegd heeft. Aan het hoofd van deze bende stond een zekere Samychkine.Hij was sléchts 24 jaar oud. Om beter aan de vei volgingen der politie te kunnen ontkomen, had hij de bendo op een uiterst geheime wijze georganiseerd.- De bandieten hadden allen een bij naam van elkaar wisten zij niet, waar zfj woonden of hoe zij werkelijk heetten. Hadden zij een misdaad ge pleegd, dan ging de bende onmiddel lijk uiteen, om zich mijlen ver te ver wijderen. Op het voorbeeld van Bon. not en zijn vrienden hadden zij zich van een auto meester gemaakt, na eerst den chauffeur en een mechani cian, die hem vergezelde, gedood te hebben. Daar zij het voertuig niet konden besturen, lieten zij het echter op den weg staan. De politie vond wel do auto en den vermoorden chauffeur met diens metgezel, doch niet de ban dieten. De aanvoerder der bende viel in de handen der politie op 't oogen- blik, dat hij een aantal gestolen effec ten te gelde trachtte te maken. Voor den commissaris van politie go- bracht. wist Samychkine dezen met zijn handboeien eenige flinke slagen toe te brengen, die den commissaris bewusteloos deden neervallen. DE GRUWELIJKE MOORD TD ANTWERPEN. Op de Leopoldslei te Antwerpen is, zooals men weet, een dubbele moord gepleegd, die ia d: stad een ontzaglij ke opschudding heeft verwekt. Een 50-jarige huisbewaarster is nL met haar 20-jarige dcchter door ha» inerslagen om hel leven gebracht. l)e zoon van d'- huisbewaarster aldus bet verhaal der „Nieuwe Gazet"' kwam te middernacht te huis en .ond zijn moeder op de trap liggen met verbrijzelden schedel. Hij riep zijn zuster, doch bekwam geen ant woord. Toen nam hij zijn moeder op, droeg haar naar een voorkamertje be neden en begon haar te verzorgen, doch hij zag reeds spoedig in, dat geen zorgen meer baten konden. Door ang stig voorgevoel gedreven, snelde hij de trap op en vend op een bovenkamer zijn 20-jarige zuster, zwaar door ha- nierslagen op het hoofd getroffen, in een bloedplas liggen. Het meisje ademde nog zwakjes. Hij trachtte het nog steeds vloeiende bloed te stelpen, muar dit gelukte hem niet. Eindelijk liep hij naar buiten ,om uit een nabu rig koffiehuis hulp te halen. Weidra kwam een dokter, die constateerde, dat de moeder reeds vier uren dood was, zoodat de misdaad legen 8 uur 'b avonds moet hebben plaats gehad. De dochter leefde nog en moest in al lerijl naar het Camillusgesticln ge bracht worden, waar zij des ochtends overleden is. Van de moordenaars is nog geen spoor ontdekt. Verleden jaar omstreeks dezen tijd werd in hetzelfde huis gestolen en de daders van toen zijn nog steeds-enbe- kend gebleven. Men oppert nu het ver moeden, dat dezelfde schurken thans bezig waren te stelen cn toen, door do vrouwen verrast, de IJselijke daad hebben bedreven. In het „Hbld. van Antw." vinden we, althans wat den moordaanslag op de dochter betreft, een andere lezing. Het meisje was, zoo verhaalt dit blad, naar boven gegaan om de vensters te sluiten. „Op de kamer van haar broeder ge komen, werd ze, terwijl ze aan het venster stond, in den hals den adem gewaar van iemard, die achter haar stond. Zij keerde zich plots om. en zag voor haar een grooten kerel staan. Haar eanrandcr moet uit de tegen overgelegen kamer harer moeder gekomen zijn. Zonder een woord t© zeggen, sloeg deze op haar toe, en trof haar ver scheidene malen op het hoofd, denke lijk met een s4ok, zei de dochter, maar meer dan waarschijnlijk wel met een soort knods. Zeodanig heeft de kerel toegeslagen, dat het hoofd en vooral het voorhoofd vreeselijk werden ge- „Het meisje riep luidkeels Moedert moeder „Dit hulpgeschreeuw werd door de arme vrouw gehoord, die naar boven kwam gesneld, roepend© W at is er gaande? Wat is er gaande „De schurk, hoorer.de. dat er iemand naar boven kwam gesneld, liet de dochter los. die ten gronde was ingezakt, en liep naar de trap, om de vrouw, die raar boven kwam, te gemoet te gaan. „Hij kwam haar tegen op do trap zaal, daar waar al de kamers van da eerste verdieping op uitkomen. „Een hevige worsteling ontstond tusschen den moordenaar en zijn slachtoffer. ,,Iu die oogenblikkc-n kreeg de doch ter Martha de gelukkige gedachte zich in veiligheid te brengen, met bebloed gelaat snelde ze van de derde verdie ping tot op de tweede, waar ze zich in een kamer opsloot, terwijl de boos wicht haar moeder afmaakte. „Het gevecht moet hevig zijn ge weest, want do vier haarkammen van het slachtoffer werden op de trapzaal erspreid gevonden. Ook werd een stuk afgescheurde kleerstof gevonden, ter wijl overal de muren met bloed be spat werden. „De arme vrouw werd op het laatst van den wanhopigen strijd van de

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7