NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30® Jaargang. No. 8961 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 6 SEPTEMBER lBia A ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.371$ a de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOÖM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. B-ij Abonnement aanzienlijk rabat. Adverienttén van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing* 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoes et ra at 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BES 1 AA t' UIT ACHI BLADZIJDEN. BK it STB BLAD. AüENDA ZATERDAG 7 SEPTEMBER. Schouwburg: Bioscoopvoorstellin gen. Circus Corly-Althoff. Voorstellin gen. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern; Voorstellingen. Hotel Duin en Daad, Bloeinendaal: Concerten. Stadsnieuws Om Ons ileen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „De gemeentelijke Arbeidsbeurs", in de rubriek Otn Ons Heen. CIRCUS CORTY ALTHOFF. Donderdagavond was alles weer uit verkocht I En die talrijke kijklustlgen hebben als eiken avond weer uitnemend genoten en gingen welvol daan huiswaarts. Het programma voor dezen avond was eenigszina gewijzigd. Het werd namelijk aangevuld met het optreden van 4 gedresseerde kameelen. Aardig was 't om „de levende schepen der rairdzeeïrarca ie zien huppelen en dax.sen op de maat der muziek. Ook de kunstjes die ze in vereeniging met eenige hitjes deden, waren ziens- waardig Aan mevrouw Althoft werden na haar optreden een tweetal zeer fraaie bloemstukken aangeboden. Het publiek beloonde elk der artis- tei- niet een rijk applaus, wel een be wijs, dat men zich uitstekend amu seerde. ALGEMEENE NEDERLANDSCUE ZOUAVENBOND. De 20ste jaarJijkscbe vergadering, tevens ter herdenking van den 52sten verjaardag dor oprichting van het Regiment Pauselijke Zouaven, zal worden gehouden te Haarlem, op Zonuag 15 SeDlember. Zaterdagavond is er vergadering van de ledou der afdeeling Haarlem met de inmiddels aangekomen Üud- Zouaven. Zondagmorgen II. Mis in de kerk van den H. Antonius van Pa dua, Niet we Grummarkt. Daarna ontvangst der Broederschappen van hel station door leden dei- afdeeling Haar'em Later heeft oen H. Mis met gewa pend eerbetoon plaats in de kerk O. L Vrouw van den H. Rozenkrans en den H Dominicus aan het Spaarne, waarna do predicatie zal ge!n?udon worden door den weleerw. heer L. van den Berg, rector in het St. Jo- sephgesticht ie Haarlem. De H. Mis zal vermoedelijk worden opgedragen door den weleerw. heer N. v. d. Pa- vort, pastoor der Vreemde missie. 's Middags heeft de vergadering plaats, waarbij de protestrede zal worden gehouden door den weleerw. beer Ignaee M. P. A Wils, kapelaan te Amsterdam Gedurende de verga dering zal het Dubbel Mannenkwartet „Cantemus Domino" enkele zangnum mers ten beste geven, en de Harmonie van Heemstede zal zich eveneens doen hooren. s Middags is er ook een gemeen schappelijke maaltijd. K i n d e r-C ursussen. De verschillende cursussen, inder tijd opgericht uoor de coöperatieve broodbuhkerij en verbruiksvereeni- gmg „Vooruitgang", zijn nu alle aan gevangen. De vurige week reeds kwam het ge mengd kinderkoor bijeen, ongeveer 3 G0-tal meisjes en jongens, om te Dinsdag kwamen de leerlingen bij een voor den slojd-cursus, waarvoor niet alle leerlingen, die zich daarvoor opgaven, konden worden toegelaten. Deze cursus vindt plaats onder lei ding van de lieeren Dankelman en De Ruiter. Woensdag- en Donderdagavond kwamen de leerlingen voor den knip- en borduurcursus bijeen, om werk zaam to zijn onder leiding van de dames Dankolman, De Ruiter en Brouwer. De cursussen zijn alleen toeganke lijk voor de kinderen van leden van bovengenoemde coöperatie en worden gegeven des avonds van (i uur tot half acht in het gebouw „Vooruitgang", Bmedestruat. Auto-ongeval. Donderdagmiddag is in het Kenau- {•ark een auto, die slipte, tegen een antaarnpaal gereden. De kap der auto werd beschadigd, en een wiel afgebroken. Bevorderd. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot militie eerste luitenant de mili- tio-tweede-luitenants J. Schuitemaker Jhr. J. P. de Savornin Lehman, W. F. Uennink en P. A. Bange, allen van het 10e regiment. Jaarfeest De Centrale Bond van Bouwvak arbeiders. afdeeling Haarlem, viert Zaterdag a.s. zijn vijfjarig bestaan, wnorbij dan tevens zijn nieuwe vnan del zal onthuld worden. Als spreker zal optreden do heer Valkenburg, hoofdbestuurder van den Centralen Bond van Bouwvak-arbeiders. Haarl. Jongenskoor. Naar wij vernemen zijn gisteren avond na geliouden keuin.g van stemmen, een 35-tal van de 120 jon gens die zicb hadden aangemeld, als leden van het Haarlemsch Jongens koor toegelaten. In brand gevlogen. Op de aschbelt raakte een vuilnis wagen, waarin riog gloeiende asch was, in brand. Met een paar emmers water werd het vuur gebluscht. De Drinkhal. De Drinkhal der Staal waterbron is gisteren door 37 personen bezocht. U i t st a_p j e. Gisteren hebben do kinderen van de Groen van Prinsterer School, onder leiding van het hoofd, den heer Kap pers, een uitstapje gemaakt naar Bloemendaal. Om 9 uur zijn de kleine kinderen der lagere klas per eleclri- sche tram gegaan de grooteren gin gen in optocht met aandels daar heen. De kinderen hebben veel plezier gehad. Er werd veel gespeeld, zonals hardloopen, turflc>op«n enz. Óm half zeven zijn de kinderen weer in op tocht naar huis gegaan. Feestviering Koningin- nedag. Heden vieren de kinderen uit het Westerkwartier den verjaardag van H. M. de Koningin. Ze maken een boottocht naar Leiden, daartoe in staat gesteld door mevrouw Visser van llazerswoudc van Merlen, l>e- schennvrouw van de vereeniging. Omstreeks 8 uur hedeiunorgen heb ben de kinderen zich verzameld op het Leidschepleui en zijn vervolgens in optocht, voorafgegaan door een muziekkorps, naar de booten in het Spaarne getrokken. De kinderen waren allen getooid met oranje en voorzien van vlagge- Generaal Booth. Gisteravond is aan de bezoekers, die de samenkomsten van het Leger des HeiJs aan de Schagchelstraat geregeld bezoeken, ter nagedachtenis van wij len generaal William Booth, een fraai portret gratis uitgereikt. Erg zuinig. Een milicien, in dienst voor de her halingsoefeningen. wiens zuster gis teren trouwde, vroeg een dag verlof. Hij kon dien wel knjgen. maar moet dan een dag nadienen. Begrafenis J. G. Wolzak. In allen eenvoud had hedenmorgen van het Diaconiehuis uit de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. G. Wolzak, in leven oud adjudant-onderofficier bij de Schutte rij, waarbij hij 31 jaren had gediend. Alleen familieleden volgden de baar De aanrijding. Nader kunnen we omtrent de aan rijding van een jeugdige fietsier in-do Velserstraat meededen, dat het boen der kleine ernstiger gekwetst is dan zich eerst liet aanzien, zoodat de ge- gewonde opgenomen is in ihet gast huis. Roods Kruis. In de gistere i gehouden vergadering van de Ned. Afd. „Het Roode Kruis" is tot bestuurslid gekozen de heer W. M. ten Houto de Large. STUDENTEN-BIJEENKOMST OP DUIN- EN KRUIDBERG. lieden had op Duin- en Kruidborg te Santpoort, het landgoed van den heer J. T. Cremer, de bijeenkomst plaats, georganiseerd door de Amstor- damsche en Leidsche Studenten-af- deelingen van het Algemeen Neder- landsch Verbond. Aanwezig waren 100 k 200 deelne mers, afgevaardigden van de afdee- Rng van het A. N. V., en van het hoofdbestuur de lieeren dr. Van Ever- dingen, Van Son, Prof. Knappert, Prof. Te Winkel. Afgevaardigde van de groep België was do heer MeerL Eerst werd de Ruïne van Brederode gezamenlijk bezichtigd. Daarna werd het koffiemaal in hotel Velserend ge houden. waaraan prof. Te Winkel over de Vlaamsche beweging sprak. Daarna zou Prof. Knappen 't woord voeren. Het weer is tot heden dragelijk. De A. N. V.-vlaggen zijn aanwezig. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: C. van Poorten, Westergracht 53 rood, een katoenen hoofdkap; H. S. Serné, Kampervest 3, een duimstok; J Ilartog, Damstraat 8r, een zak 6iiij- bounen; P. van Beugen, Ged Raam gracht 55. een schroefsleutel, Mej de wed. J. Klingen, Noorder Schoolsteeg 7, een porlemonnaie met Bank van Leeningbricfjes; H. C Caulcn. Spaarn wouderstraat 2, een moer van een wa gen; P. Schalbing, Korte Wijngaard straat 28rood, een bruine porlemon naie; Mej. M. Kinjet, Tulpenstraat no. 17 1, een hondje; J. Boon, Oranjeboom stra&t 91, een pet; A. Bergenia, Sant- poert Station, een zwarte hond; R. Boonstra, Oranjestraat 56, een paar dendek; F. Sabelis, Schouwtjeslaan 11, een overschoen; Mej. W. de Jong, Coornhertstraat 25, een rozenkrans; G. J. Steenkist, Saenredamstraat 82, een kruis. R.-K.; Mej M. Meijer, Rol-1 landslraat 4 G, een bruine porlemon naie; Mej. B. v. d. Weegh, Leidsche 1 Vaart 22, een kerkboekje; D. Laduc, i Wouwermansiraat 44, een rijwiel; J. John, N'assaustraat 27, een medaillon; Mej. de Vries, Ged. Voldersgracht 14, een porlemonnaie met inhoud; Bur. van politie, een rozenkrans; C. v. d. Boogaerdt. Rozenprièelstraat 8, een dameshandschoen. (Zie vervolg stadsnieuwe onder de laatste borichtenj. Het werk is gegund aan de laag ste inschrijvers de beuren Leliveld en v .d. Poll te Ilillegoin. SLOTEN. Gaalevering. De gemeenteraad van Amsterdam hoeft hel voorstel van B. en W., om met het gemeentebestuur van Sloten een overeenkomst aan te gaan voor de levering van gas aan die gemeente, enz., goedgekeurd. IJMUIDEN. Men meldt ons Tijdens de oefening van do red dingsbrigade Prins He «rik te IJrnui- den doelde de teider gisteravond me de, dat op 26 September e.k. te IJmui- den eene oefening zal plaats hebbem vari de Haarlemsche colonne van tiet Roode Kruis, waarbij vermoedelijk Prins Hendrik zal tegenwoordig zijn. De leden van bovengenoemdo brigade zullen de oefening des gewen scht kun nen bijwonen. binnenland Uit de Omstreken HOUTRIJK EN POLANEN. EEN WONDERB1G. In den Houtrakpolder bij den heer J. Duinhoven, is een big geboren met 2 voor- en 4 achterpooten en 2 poo len op den rug. Het beest heeft ook 4 ooren. f wee uur na zijn geboorte overleed 't dier. HAARLEMMERMEER. Publieke veiling. Door notaris Seignette, te Haarlem, werd Donderdag ie Hoofddorp pu bliek geveild de boerderij, genaamd „De Leeuwenkop", met ruim 20 H.A. bouw- eu weiland, gelegen aan den IJ weg, nabij den Lisserweg, De veiling geschiedde in 2 percee- lan. Perceel I, bestaande uit boerderij met stalling, schuren, erf en boom gaard, benevens 10 H A. 7 Are en 5 c.A. bouw- en weiland. Ingezet door L. Gijsenberg, alhier, op 17.100, en afgemijnd door J. West- stein, alhier, op ƒ5. Perceel II 10 H.A., 3 A en 55 c.A. bouw- en weiland. Ingezet door L. Gijsenberg voor noemd, op 16.400. Niet afgemijnd. In massa slaande op f33.505, werd het bij afslag afgemijnd door J, West- stein, alhier, op 550, die al zoo kooper werd voor 34.055. Polderhuis. Met liet bouwen van hot Polderhuis te Hoofddorp is men thans zoover ge vorderd, dat men aan de bekapping is beigonnen. De eerste spanten zijn gis teren geplaatst en vroolijk waait de driekleur van de hoogste bint. Uitslag aanbesteding van school met bewaar- ennaalschool, speelzaal en annexe door den archi tect C. L. M Robbers, gehouden te Roelofarendsveen op Donderdag 5 Septemtoor 1912. A. Lel 1 veld en C. G. v. d. Poll, Hil- legom, f 32 275. P. A. J. Groot, den Haag, f 32.345. Joh. Verberae, Weeterblokker, f 32.358. J. R. Vlaming, Schagen, f 32.930. C. Eykelen, den Haag, f 32.B»7. Jacob Wayer, Medemblik. f 33.165. J J. Heuneman, Heemskerk, f 33300 Th. M. v. Deur sen, Haarlem, f 33.690. G. J. Smit Thz., Heemstede, f 34.223. A. E. Vreeburg, Boskoop, f 85.349. G. J. v. Slingerland Az., Haarlem, f 35.624. W. J. E. van Haaren, Nijmegen, f 359-17. P. Bakker. Nieuw-Vennep, f 86100. DE ROODVONK-EPIDEMIE TE AMSTERDAM. Omtrent de interpellatie door het Raadslid Abrahams in de Woensdag avond gehouden besloten Raadsver gadering tot B en W., en meer in het bijzonder tot den wethouder voor de openbare gezondheid, gericht, inzake opneming van roodvonk-patiënten in de gasthuizen, kan 't Hbld nog het volgende meedeelen: De heer Abrahams hield zijn inter pellatie in besloten vergadering, om dat hij het niet in het belang der stad achtte, dat zijn woorden in openbare vergadering werden geuit. Hij herin nerde aan de Interpellatie, den 12den Juni j.l. door hem gehouden inzake het weigeren van opneming van rood vonk liiders in het Wilhelmina-gast- huis Wethouder Jitta deelde toen ten slotte mede. dat er, juist sedert den dag waarop de interpellatie gehouden werd. plaats was voor opneming van roodvonk-lijders. In zijn nu gehouden interpellatie corstateerde de heer Abrahams, dat zich wederom plaatsgebrek in het Wilhelmina-gasthuis voordeed, waar het betrof de opneming van roodvonk- lijders. zoodat uit dien hoofde her haaldelijk patiënten geweigerd wa ren De interpellant meende, dat een en ander geen blijk gaf van goed be leid van de ziide van het Dagelijksch bestuur der gemeente en speciaal van den betrokken wethouder. En hij drong op spoedige, afdoende maatre gelen aan ten einde het alsnog mo gelijk te maken, dat roodvonkpatiën ten die dit wenschen, opgenomen worden. Ook enkele andere Raadsleden na men aan de bespreking deel. Zijn wij goed ingelicht dan heeft ten slotte wethouder Jitta onvoor waardelijk toegezegd, dat ten spoe digste afdoende maatregelen zullen worden genomen om het mop-eüjk te maken, dat alle roodvohk-paticnteii, die dit vragen, in het Wilhelmina- gasthuis worden opgenomen. De be doeling zou zijn, niet dit doel eenige hulpbarakken nabij dit gasthuis te bouwen. ZEVENTIGSTE VERJAARDAG VAN LOUIS BOUWMEESTER. Onder zeer veel blijken van belang stelling he^ft Louis Bouwmeester gis teren zijn 70s ten verjaardag gevierd. Van alle zijden kwamen de gelukvven- scheri binnen en de huiskamer van on zen grooten tconeelspeler was in een bloemenhof herschapen Tegen middernacht werd den jubi laris voor zijn woning een serenade gebracht door eer, gedeelte van de or kesten van „Csrré" en „Flora". De di rigent van het laatstgenoemde orkest, de heer Sol. J. Kinsbergen, onder wiens leiding de muziek werd uitge voerd, richtte nog een kort woord tot Bouwmeester, waarin hij er op wees dal men behoefte gevoeldo op deze wijze nog op dit late uur liukle te brengen aan den grooten meester. Van het balcoi, af van de eerste ver dieping van zijn woning dankte Bouwmeester voor de huldiging en gul te kennen, dat deze hem een spoor slag zou zijn zicli aan de kunst te blijven wijden en in den vreemde te toonen, dat Holland op kunstgebied met in de achterste rijen staat Met het speleu van het „Wilhelmus" en een „Lang zal hij leven" eindigde deze serenade. INTERN. CONGRES TEGEN (DE HUIS INDUS TRIE. Gister zijn do heeren J. van den Tempel, secreluris van het Ned. Ver bond van Vakvereenigingen, en E. Kupers, bestuurder van den Bond van arbeiders en arbeidsters in de kleedingindustrienaar Zuriüh ver trokken, ter bijwoning vau het daar te houden internationale oongroe bo gen de huisindustrie. De regeering zal op dit congres vertegenwoordigd zijn door den directeur-generaal van den Arbeid, den heer H. A. van IJs- selsteijo, en den inspecteur der Ar beidsinspectie, den heer C. J. P. Zaal berg. Regel i ng Rood e Dinsdag. De regeling van den Rooden Dins dag is verschenen. Daaruit blijkt o.a,, dat van 12 tribunes bet woord zal worden gevoerd, en we) van No. 1 door Mr. P. J. Troelstra, No. 2 Mr. M. Meridels.No. 3 J. G. van Kuykhof, No. 4 Heleen Arikersinit, No. 5 J. II. Scha- j>er, No. 6 L. M. Hermans, No. 7 F. van der Goes, No. 8 Ds. A. van der Heide, No. 9 J Oudegeest. No. 10 A. W. Heykoop, No. 11 H. de Boer Baltjes. No. 12 F. M Wibaut. De openingsrede zal gesproken wor den door den voorzitter, den heer W H Vliegen, te 12 uur. Van half twaalf tot twaalf uur mu ziek van de Muziekvereniging te Delft en die te 's-Gravenhage. Van kwart na twaalf tot kwart voor één zullen 500 zangeressen en zan gers zioh doen hooren onder leiding van den heer L. van Zetten, te Zaan- da-m bij ddt koor doen zich ook hoo ren uc leden der zangvereeniging „De Stem des Vol'ks van luer. Van kwart na 1 tot hall twee muziek vaji de luuziettvereenigingon vaji Am sterdam en Leiden. Om balf tw«e sluiting door den voorzitter, waarna van half twee tot 2 uur nog eenige muziekvereemgingen zich zullen doen hooren. De hameren van de deelnemende verenigingen worden geplaatst in rekken rondom het terrein. DE POLITIE EN DE VISSCHERIJ- WET. De Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën zijn, uitgenoodigd de burgemeesters in de verschillende gemeenten er mee in kennis to willen 6tollen, dat het den Minister gewertscht voorkomt, dat voor het toezicht en nalevirffe der Vis- 6cüerijwel volgens gegeven voor- scurilten samenwerking plaats heeft tusschen de visscherij-inspectie en de gemeente-politie. Die samenwerking bestond sedert de invoering der nieuwe Visscherijwet alleen tusschen de visachenj-inspectie en de Rijkspolitie. Waar thans is ge bleken, uat de voorschriften betref fende die samenwerking aan de ver wachting voldoen, acht de Minister den lijd gekomen om deze uit te brei- de tot de gemeente-politie en de ma- rechaussëe. GEBOORTE EN STERFTE. Aan een statistiek der geboorten en <ler sterfte naar den leeftijd en de oorzasen van den dood in Nederland over Juli 1912, is het volgende ont leend: Aantal inwoners óp 1 Juli 1912 6.059.813, levend geborenen 14.055 of 27.38 op do 1000 inwoners per jaar; overleden 6053; (op 1000 inwoners per jaar 11.80). Overleden op den leeftijd van min der dan een jaar 1454. 14 jaren 570, 513 jaren 234, 1419 jaren 202, 20— 29 jaren 284, 30—39 jaren 285, ,0—49 jaren 352, 5064 jaren 827, 6579 ja ren 1350, 80 jaren en daarboven 516, onbekend 4. DIEFSTAL OP HR. MS. „GELDER LAND". Op of omstreeks 8 Augustus j 1. is van boord van Hr. Ms. Gelderland te Willemsoord, gemeente Helder, ont vreemd of vermist: le. 1 prisma kijker der firma Zeiss, model Marine x, gemerkt D. F. 6 x 30, No. 261 683, 2e. 1 Zeiss s prisma bino cle, in het koperen beslag gemerkt E. B. Willenrustein; 3e. uil eene woning, 1 gouden broche, samengesteld uil ronde schalmpjes, die vastzitten op een gouden staafje; indertijd werd door een goudsmid een nieuwe gou den speld aangebracht; welke repara tie bijna niet te zien is. HET as. „KURSK". Door de schippers M. Sperling, A. Sperling, Th. Grinwis, C. van der Klooster Azn. en J. Niernan, is bij den burgemeester-strandvonder der ge meente Ouddorp, aungebracht een be langrijke hoeveelheid kristal en glas werk, herkomstig van het vergane Deensche stoomschip „Kursk" en op gehaald ln het Brouwershavensche zeegat. NIET GRONINGEN, MAAR LEIDEN. De Tel. heeft het bericht gebracht, dat het den 20en September a.s. vijf tig jaar geleden zou zijn, dat dr. A. Kuyper aan de Groningsche Hooge- school promoveerde tot doctor in de theoiogie. Dat is onjuist Dr. Kuyper is in 1SG2 tot doctor gepromoveerd in Leiden. GEVALLEN. De bejaarde timmerman M. Rijn» ders, te Tiel, is achterover van oen ladder gevallen. Zijn toestand schijnt hopeloos. KATHOLIEKE SOCIALE WEEK. Donderdag behandelde de heer Watterum, kapelaan te Schevenin- gen, het onderwerp „Armenzorg". EEN MISDAAD? Het lijk van een man, mot een groote halswonrle. is te JJbach-over- Worms (L) in een poel gevonden. Do politie doet onderzoek ONZE JEUGD. Over een hoepel hebben twee jon gens op het Van der Werffplein to Rotterdam twist gekregen. Een hun ner, de 11-jarige T P., maakte zich zoo driftig, dat bij zijn kameraadjc.de 11-jaripe J H met een zakmes in den rug stak onder het schouderblad Een geneesheer heeft den vrij ernstig verwonden jongen verbonden. WINKELSLUITING TE DORDRECHT. De afdeeling Dordrecht van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden, had den Dordrecht- schen raad verzocht, een verordening In 'l leven te roepen, waarin het ver boden zou worden winkels of maga zijnen voor den verkoop van waren geopend te hebljen of bedienden daar in te laten «ertoeven vóór des och tends 7 uur en na des avond9 8 uur. B en W. van Dordrecht herinneren er den Raad aan. dat het vraagstuk der winkelsluiting is behandeld in de raadsvergadering van 26 Februari 1907, nadat een commissie een uit voerig onderzoek had ingesteld en rapport had uitgebracht. Het slot der discussie was toen. dat een motie- Roest B. en W'. uilnoodigende een ontwerp verordening op de winkel sluiting in te dienen, werd verwor pen met 14 tegen 3 stommen. B. en W. durven den raad tbans niet adviseeren dit onderwerp weer to behandelen. BANDIETEN. Do hoer L. Rodoruioud, vroeger to Leeuwarden wonende, bericht het volgende uit Den Haag aan he> „Leeuw. Nieuwsbl." Dinsdagavond den trein naar Am sterdam missende voor een reis, die geen uitstel gedoogde, nam ik een taxi van de firma Oostmeijer te Don Haag. Twee chauffeurs gingen mee: een aan het stuur en een voor den uitkijk. Ruim zeven uur reden we af. In tiet Haagscho Bosch stopte de auto. De man van den uitkijk stapte uit en eischte onmiddellijk „Mijn heer, uw ring 1" Toen ik na eenig tegenstreven mijn gouden ring afgaf, luidde zijn bevel „Stao u«t „En mijn bagage?" „Die krijgt u niet terug." Ik werd gedwongen de auto te ver» laten, waarna deze wegreed met mijn overjas, een bruin tas-hje met in houd. een kistje sigaren en een bou quet lk ben daarop dadelijk naar een politiebureau gesneld en heb later door bemiddeling van de politie al het mij ontroofde terug ontvangen. H. SPRUYT. Te Breda is overleden de heer II. Spruyt, luiteiiant-kolonel-comman dant van het XLle landweerdi9triet. De overledene bereikte den leeftijd van 56 jaar en was officier in de ord* van Oranje-Nassau. RESERVEKADER. Het legerbestuur heeft bepaald, dat voortaan de aanneming als vrijwilli ger voor het reservekader slechts mag geschieden tot vóór 22 Maart van het jaar, waarin het 19de levensjaar is of zal worden volbracht, tenzij blijkt, dat de adspiront-vrijwiiliger mot bij de militie is of niet moer daarbij kan worden ingelijfd en den leeftijd van 24 Jaar niet heeft overschreden. GEDENKBOEK. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen worden hier ter stede pogingen aangewend om een gedenkboek samen te stellen, gewijd aan de nagedachtenis van wijlen Dr. J. II. Dïinner, in leven opperrabbijn ie Amsterdam. FORTIFICATIE VAN EENIGE DUIT- SCHE NOORDZEE-EILANDEN. De „Braunewoichische L&ndeszei- tung" vernoemt van welingelichte zijde, dat de Noordzee-eilaiuh n I.an- gcJioog, Spiekeroog en Juist g.-foi t ifi- ceerd zullen worden. Met dit werk zal in October aangevangen worden.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1