,,1'iid cs wimle immer Bpfiter". 't Was kwart vóór vijf, toen 'dan eii' .'.ijk de repetitie aanving. Je zit er bij en ais lock denk je al gauw dat gaat wel, dat loopt lekker, it iar terwijl je al zoo'n beetje nice- nunriul op de wijs van een vroolijk couplot, snerpte het fluitje van den re- liier een stand verbeterd, daar een ander verzet. dan weer een korist, die een requisiet vergeten hoeft. En als je denkt, dut 't heel goed gnat, dun is het juist heelemaal mis. Dan gilt het regisseurs-fluitje als een 1» ïoiono, omdat er iets ontbreekt aan 't lichteffect. Omdat niet vlug genoeg wit of groen licht gegeven is, of om dat het effect bedorven wordt mét een schijnwerper, of zonder schijnwerper. Wat moet ervan terecht komen denk je. als dA regisseur scheldt, de kapelmeester Sol Kinsbergen nijdig aftikt ou de dansmeester wanhopig is. Zoo werd liet zeven uur in den mor gen En als je dan den volgenden avond voor een stampvolle zaal, in 't vroolij- ke licht hetzelfde vertooiien ziet, dim sta je paf, dat als door een tooverslag alle fouten van diei nacht nu verme den worden. „Broek maar af' trekt ook weer. De entrée-coupletten en de kcur-bioscoop waarmede Rido's Amsterdamsche schels aanvangt, is van een genre, dat uien beter doit over te slaan. Maar verder houdt de schets u aan genaam bezig. De aardigste iuomea-' ten zijn wel de afkrekerij van de Em pire cn het slaan van den eersten paal. Een „heuschelijke" hei-machine drijft den eerste-» paal den grond in onder ccht-Amsterdamsch feest; 't achterdoek vertoont de brekerij aan den Dam. Deze Septembermaand brengt nóg een Amsterdam sche schets. Die wordt in den Hollandschen Schouwburg gespeeld. Daar voert het gezelschap van Sol s-er cn Iicsse op „Ga j' mee de erfenis (lof-Ion van oomc Hein", door A. Schmitz. Ooino ITcin's dood, de vcrdooling van diens erfenis en de wijze, waarop 't geld aan 't rollen wordt gebracht, gaven den schrijver slof voor oen viertal scènes vol echt kostelijk hu moristisch Jordaan-lcven. Er is rumor in casa. "W< i'tisdavavond vergaderde do ge- meeuteraad in geheime zitting. Er be hoorde al heel weinig vernuft toe om t begrijpen, dat het ging over de roodvonk-epidemie en dat. met name het raadslid Dr. Abrahams wethouder Jitla i faire zou nemen. Nu was het voor "n journalist met wet combinatievermogen, als hij maar '11 half woord kon opvangen, al- zeer g makkelijk zijn lezers mede te tied vu, wat er m die geheime zitting verhandeld was. l)e ochtend- cn avondbladen van 'Dpuderdag 1 «watten dun ook mede- déelingei». \'u» 't combinatie-vermogen van een journalist snapt men op liet stadhuis natuurlijk niets. Du burgemeester was verontwaar digd. /uur ten onrechte, want geen ster veling ter wereld begrijpt, waarom geheimhouding werd opgelegd. Mot publicatie is niet in het minst een ge meentebelang geschaad. üe burgemeester zou verstandig doen zijn hautaine houding tegenover do pers te* veranderen in een toeschie telijker. Wanneer hij zooals behoorlijk zou zijn de journalisten bij zulke gelegenheden ten stadhui'ze zou noo- digun, cn hun inlichtingen verschuf- t dan kwamen zulke dingen niet voc r. Maar "Zijn Edelachtbare verheft zich mijlen hoog boven de pers, met hut gevolg dat de pers ook hem niet Lijster vriendelijk gezind is, maar ge luk kig zijn de Amsterdamsche jour nalisten voorzichtig en bezadigd. AMSTERDAMMER. ïiinn&Qiaud VOORZITTER EERSTE KAMER. Bij koninklijk besluit vau 5 Sept. is benoemd tot voorzitter van de Eer ste Kamer der Statcn-Generaul, ge durende de zitting die zal aanvangen op den dorden Dinsdag in September 11)12, J. E. N. baron Schimmelpon- ninck van der Oije van Hoevelaken, lid van iiie Kamer. SLUITING VAN DE ZITTING STATEN-GEN ER A AL. Bij koninklijk besluit van 5 Sept. is -bepaald: Art. 1. Dc tegenwoordige zitting der Staten-Geueraal zal worden gesloten op Zaterdag 14 Sept., des nam. te drie uren. Art. 2. Onze Minister van Binnen- loi u.-che Zaken wordt gemachtigd zich op het in art. 1 vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten cindo in eens vereenigde vergadering der belde Ka mers de zitting in Onzen naam te sluiten. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninklijk besluit is J. J. L. Duy- vendak benoemd tot leerling-tolk bij Hr. Ms. gezantschap te Peking. Is, met ingang van 16 Sept. P. H. Hendrikse, te Harlingen, benoemd tot opzichter Rijkswaterstaat 4o kl. Js verlof verleend tol het aannemen der onderschcidingsteekcnen, achter hunne namen vermeld, aan: P. van Hoek, dir.-gen. v. d. Landbouw, 's-Gra venhage, en dr. A. J. Swaving, jnsp. in alg. dienst bij de Dir. v. d. Landb., 's- Gravenhage, beiden het commandeurs kruis, R. P. Bonthuis, Rijkstuinbouw- eeraar 's-Gravenhage, liet officiers ki uis, en J. Willemen, zich teekenende Joh. Willemse jr., expert-comptable, Amsterdam, liet ridderkruis, der orde van de Kroon van Rumenië; J. C. Moors, kamerdienaar, 's-Gravenh&ge, de eeremed. in goud, H. L. Gerhard, 1ste lakei, C. J. Goul, lakei, allen te 's-Gravenhage, en J. VV. F. Berkel, to Het Loo, lakei-huisknecht, allen in dienst van H. M. de Koningin, de eere medaille in zilvor der Fransche Repu bliek. Bij beschikking van den Min. van Oorlok ad int. v. Marine, zijn de insp. van adm. I. Lombaard cn luit. t. z. z*e kl. A. Seret Azn., ua terugkeer uit O.- Indiè, op non-act gesteld, en zijn de volgende plaatsingen gelast: met 9 de zer, luit. t. z. 2e kl. Kon. Marine-re serve A. W. Fischer a. b „Reinier Claeszen, en met 5 Oct. off.-inach. 2e kl. J. H. Voorthuyzen, uit O.-Indié te ruggekeerd, in de directie te Willems oord. DE VERDRONKEN SOLDATEN. Het „U. D." verneemt, dat de ter aardebestelling van de lijken der om gekomen militairen zal plaats helmen op as. Maandag, 's morgens te half II. De familie van den milicien Lau- werse uit Domburg, heeft den wensch te kennen gegeven, dat het lijk te Domburg zou worden ter aarde be steld, aan welk verzoek natuurlijk zat worden gevolg gegeven. J)e familie leden van de vijf overige militairen hebben nog geen beslissing omtrent do begrafenis genomen. Aangenomen wordt evenwel, dat deze vijf te Utrecht begraven zullen worden, be houdens natuurlijk onvoorziene ver anderingen in deze regeling. Van deze vijf belmoren er vier tot de R.-K. kerk; zij zullen dus óp de Roomsche begraafplaats Ier aarde worden be steld- De vijfde, die Protestant is, zat denkelijk op de Nieuwe Algemeene Begraafplaats te rusten worden ge legd. De begrafenis zal plaats hebben met militaire eer en muziek. NED. VEREENIGING VAN GE MEENTEBELANGEN. Onder voorzitterschap van den heer F. B. 's Jacobs hield deze vereeniging te Groningen een v ei nadering. Medegedeeld werd, dat het bestuur voornemens is. om in den zomer van 1913 in Den Haag een congres te or ganiseren en dat het in de bedoeling ligt om aldaar de volgende onderwer pen te doen bespreken: 1. het gemeentelijk grondbedrijf; 2. die regelen, die in acht te nemen zijn bij de prijsbepaling van het pro duct van een gemeentebedrijf, in ge val van levering aan een anderen gemeentelijken diensttak of aan der den. Tot leden van 't bestuur werden Be noemd de hoeren 'mr. J. A. Baeza cn A. de Vulder van Noorden. De heer Blaupot.ten Gate betoogde de vvenschelijkheid van ilo"oprichting van een instituut voor afneming van examens, dat geleidelijk tot een on- derwijs-instituut voor gemeente-admi nistratie zou kunnen worden uitge breid. De Voorzitter deed de toezegging, dat het bestuur het denkbeeld ernstig zal overwegen. Hierna w erd behandeld het rapport inzake de bevoegdheid en organisatie der politie, opgenomen in „Gemeente belangen". Dit rapport werd door jhr. De Jong van Beek en Donk, secretaris car daarvoor ingestelde oommissie, inge leid. Daarna ontspon zich een discussie. DE a.s. KAMERVERKIEZINGEN. Do afdeeling Amsterdam IV der S. D. A. P. heeft, naar „Het Volk" meldt, candid aat gesteld voor do Ka merverkiezingen lil 1913, den heer Jos. Loopuit. GEEN BEHOOVING? Tegen den heer L. It. die in het Leeuw. Nwsbl. een verhaal heeft ge daan van berooving in het Huagsche Bosch door twee chauffeurs van de firma Oostnieïjcr in Den Kaag, is een klacht vvc-gei-s smaadschrift in gediend. Het geval moot zicli geheel anders INGEZONDEN MEDEDEEIJNGEN A 30 Cts. per regeL «jb Victoriawalor, Obsrluhstein geeft, vermengd met Llmo- 'AeSr riade- of andere Siropen, een HEERLIJKE DRANK. Jicht on rheumatiek. Reeds meermalen hebben wij er in dezo kolommen op gewezen, <iat wan-, neer de nieren tengevolge van zwak te of ziekte niet in staat zijn om het bloed behoorlijk te fillreeren, do on zuiverheden die in liet bloed achter blijven on onder deze neemt het urinezuur de eerste plaats in - de oorzaak zijn van velschillende onge-i steldheden. Op welke grijze deze zich voordoen hangt van hot gestel van den patient af. Onder meer kunnen do onzuiverhe den zich in den vorm van uruten in de holle gedeelten van het lichaam kristalLi&eeron en zich nestelen in de spieren en gewrichten, waar zij de oorzaak vormen van jicht e.n rheu matiek. Uw spieren en gewrichten in de handen, armen, boenen of heupen worden als het ware verstijfd. De huid wordt op die plaatsen gespan nen en rood van kleur, de scherpe kanten der kristallen veroorzaken bij de minste beweging lievige pijn en de gewrichten zwellen op. liet zal ons duidelijk zijn, dat wanneer alleen de verschijnselen be handeld worden door pijnstillende middelen, daarmede geen genezing verkregen wordt doch alleen lijdelij ke verlichting. Wanneer de ziekte niet in haar oorsprong wordt aangetast, kan de afzetting der onzuivere stof fen steeds ongestoord voortgaan en de rheumatiek of jicht zich tot 'een chronische kwaal omwikkelen. Behandelt de nieren, do bron van uw ziekte, opdat zij de schadelijke stoffen geregeld uit uw bloed Uitroe ren én deze mot de urine uit het lichaam worden afgevoerd. Voor dit doel bestaan Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Zij herstellen de nieren, zij versterken hen en maken hen ge zond, zoodat zij hun hoogst gewich tig werk weer volkomen vervullen. Wacht u voor namaak. De échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, dra gende de handteekeniug van James Foster op het etiket, zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de hoereu J. J. Gop- piuger, Groote Houtstraat 117a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel kt 1.75 voor één, of 110.— voor zes doozen. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie deu inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de .Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, G Sept. 1912. G. R. Uw „biografie", in uw blad van mijn „persoon" gegeven, kan voor de actie, die aanstaande is, twee minder gewenschte gevolgen hebben of lie ver één gevolg ontleend aan twee ooi-zaken. Ten eerste Noemt gij het feit, dat ik ben Arrsterdnmscb Gem.-' ambtenaar, met toestemming van B. en W. alhier woonachtig" zonder méér. De volledigheid eischt echter hierbij te melden, dat ik Haarlemmer ben, hier heb school gegaan en daar na van mijn 14de tot mijn 24ste jaar meest „buitengaats" was. Dat ik in 1899 weer hier als Haarlem's burger ben ingeschreven (tevensin het leden boek van de S. D. A. P.) en, op enkele „slippertjes" na tot 16 Jan. 1905 liier woonachtig was. Ik vind liet noodzakelijk dit te we- moreeren niet uit persoonlijke overwegingen, doch meer om to voor komen, dat de Haarlemscho kiezers van „111" uit uw „beschrijving" gaan distiLIeeren dat ik wellicht een ge ïmporteerd-Anisterdanisch-merk" beu, die van specifiek Haarlemscho toe standen niets of weinig weet. Tweedons weegt bij. U blijkbaar nog al zwaar, dat de verkiezing plaats heeft 8 Oct. en ik dan 3 dagen le kort in Haarlem woon om „toelaatbaar" te zijn. Daar zou gesteld de kiezers van „lil" wilden n eindelijk eens toonen, dat do arbeiderspartij ook in den Haarlem sc hen „raad" minstens door twee afgevaardigden vertegen woordigd dient te zijn cn zij deden dat zóo, dat wij heiden bij eerste stemming gekozen werden! daar -zou, zeg ik, niet zoo'n boom over be- boeven worden opgezet. Het geval zou niet op zich zelf stoom dat trien (-eni ge dagen zelfs weken over 't hoofd zag, om da eenvoudige reden, dat een vergadering van <len raad toch niet denzelfden dag van de var- kiezing plaats liceft en er ettelijke da gen verloopcn kunnen voor"en al- eer hef nieuw-hakken raadslid „bin nen" mag. Maar biuh-u deze red -ro e ring om de zaak staat wel even an ders. B. en W. van Amsterdam gaven mij verlof van I Sept. '11 af „Wa ring zoeken" en „buur hebben aan 't oude huis" veroorzaakten numij vertraging, Nu was het heel eenvoudig <i-.s an. deren daags 1 Oct. naar den burger lijken stand te loopen, doch er moest een officieel biljet komen van 't Stad huis te Amsterdam. 'I wi-ik daar in geleverd moest worden. Dit kwam la ter en nu weet ik niet o! dit alles v.el formeel juist ij gegaan, doch wel weet ik, dat de belasting-ambtenaar de vrijheid heeft genomen mij voor drie volle maanden in de inkomstenbelasting aan te slaan, DUS VAN 1 UCT. AF; waartegen ik niets heb ingebracht, want practise)) was het ook zóó. Deze twee voorstellingen bedoel ik, k u n- n e n veroorzaken, dat hel percenta ge h-eurig-laksche kiezers, do zeo-iuak- kelijk-thuisblïjvenden nog vergroot wordt. En hieraan vvc-nschte ik door stil zwijgen niet mee te werken, U dankend, E. VAN EVERD1NGEN, Brouwerskndo 29 rood. De lieer Van Everdingen schijnt iela snoods achter ons bericht te zoeken ten onrechte, want het was alleen te doen oin de merkwaardigheid van t geval, zonder meer Practisch kan het nooit moeilijkheid opleveren, want er zijn zooveel C3ndidaten, dat aan een verkiezing bij eerste stemming, van vvien ook, niet te denken valt. REDACTIE. Gemengd Nieuws EEN UITDAGING. Uit Berlijn wordt aan 't Ilbld. ge seind Het bericht, door de Germania me degedeeld, dat de eerera ad van Ryb- nik den kapitein Von Kammler, bij vennis van de rechtbank voor een kwaadaardige krankzinnige ver klaard, gedwongen zou hebben den kantonrechter Ivnittel. die tevens of ficier van de landweer is, tot een tweegevecht uit te dagen, wordt thans bevestigd. De militaire eereraad wil dus den rechter dwingen met de re volver een rechterlijk vonnis te cor« ONGELUK IN EEN MIJN. In een kolenmijn bij Dover is Don derdag jl. een ongeluk gebeurd. Een zeer groote watertank viel, doordat de stutten verschoven, in een schacht, waar verscheiden arbeiders aan het werk waren. Vier arbeiders werden op slag gedood en zes zeer zwaar ge wond. 1 MILLIOEN WEGGEGEVEN. Be Berlijusche warenhuis-eigenaar Oskar Tietz heeft ter gelegenheid van zijn zilveren bruiloft 1 millioen mk. voor allerlei goede doeleinden weg geschonken. WINKELBEDRIJF IN ENGELAND Het congres van vakvereenigingea te Newport hoeft moties aangenomen ten gunste van oen wettelijke regeling van het winkelbedrijf in dier voege dat de werkuren van het personeel tot zestig in de week beperkt zullen worden. Verder verlangt het congres een wet waarbij allen volwassen ar beiders een minimum-loon van 39 shillings in de week voor 48 werk uren gewaarborgd wordt. Eindelijk werden moties goedgekeurd ten gun ste van nationalisatie van land, mij nen, spoorwegen en kanalen. VAN HONGER GESTORVEN. Aan den grooten weg van Schwane- wede naar Sant Magnus heeft men het lijk gevonden van den leoraar ör. Ernst Spieder, die laatstelijk te lize- hoe werkzaam was geweest. Hij had blijkens zijn papieren te Koningsber gen gestudeerd en liet recht om les te geven in het Duitscli, Latijn, Grieksch, Engelsch en Fransch. in zijn beurs zat niets dan 'n 5-pfennig- stuk. De man is blijkbaar van hon ger en gebrek gestorven. Rechtszaken ONTOEREKENBAAR. Voor de rechtbank te Middelburg is het onderzoek hervat in de zaak van C. v. 11., oud 27 jaar, landbouwer te Sint Kruis, beklaagd van poging geloof ik dat u bij het armzalige we zen zal worden toegelaten, Muur het betreft een iieei belang rijke particuliere zaak, zei Justus ont steld. Eu werkelijk, ik moet hem spreken. Heel goed, zei de dokier eindelijk bet za! gebeuren. En hij ging hem voor. loan Justus den kleinen advocaat weer terugzag, dacht hij dat het te Iaat was, en dat het rampzalige we- zen den laatsten adem al had uitge- bluzon. maar toen hij naderbij kwam, deed Hike even de oogen open, en ver zocht hem mot een wenkend gebaar naderbij te komen. Heeft u zc gekregen? vroeg hij, langzaam zijn oogen op de tasch ves tigend. Dat is goed. En hij stale een bevende hand uit, die echter dadelijk als verlamd op liet dek neerviel. Kom hier. zei hij. Ik wensch nog, dat er iets gedaan wordt. Ik kun U ver trouwen. Ik heb geen vrienden of bloedverwanten op de wereld, alleen (k; oude vrouw die het huis in .St John's Wood in orde houdt. Zij is twintig jaar bij mij geweest en heeft uiij voortdurend bestolen; maar zij placht mijn voeten in mosterd en water te steken als ik koude had ge vat, eri ik wensch haar haar leven lang een iiond per week te geven Nu ga ik heen. Ik ben stervend. Ik wist wel dat het er van komen zou. als de nieiischen voortgingen met mij zoo te behandelen. Niemand ontzag mij de laatste dagen en let nu eens op wat een toeval. Nu ben ik stervend, en ik had in Spanje kunnen zijn. Ik zego Justus keek naar den dokter, die knikte. Mr. Riko was dood. En de agent keerde zich langzaam om en verdwx-'. n met de kleine, zwar te tasch in zijn hand. HOOFDSTUK XXXIV, Nog een beloon in g. Mr. Rike zei, dat hij geen vrien den of bloedverwanten luid, peinsde Justus, terwijl hij de ziekenzaal uit ging met de kleine zwarte tasch in zijn hand. Daarom diende het tot niets die tasch bij hem achter te la ten. Bovendien, aks ik haar niet ge red had, dan zou Mr. Leeds er nu mee onderweg naar Spanje zijn. Maar het geld behoorde ln elk geval niet aan Mr. Rike. Het werd Mr. Fairfax nagelaten. Mr. Fairfax heeft het ge weigerd. Werkelijk, het komt mij voor, alsof het even goed van mij als van een ander beschouwd kan wor den. Hij zuchtte. Aan den anderen kant kan ik het niet nomen. Mr. Fair- fax kon het nu wel noodig hebben, en ik zou mij nooit meer gelukkig voe len als ik dat bekoorlijke, jonge paartje bestolen had. Ja, kir. Fairfax hebben toegedragen dan de lieer R. het hooft voorgesteld. Deze zou hom toebeboorende goederen aan de chauf fours als pand hebben gegeven. (N. R. Ct) MISSIE UIT LUXEMBURG. Eten 13en dezer wordt to 's-Graven- hage verwacht do hoer Mongenast, directeur van Financiën in Luxem burg, dlo do aanvaarding van het bewind door de groothertogin tor kennis komt brengen van onze Ko ningin. BETER LAAT DAN NOOFRr Iemand te Lissorbroek heeft een briefkaart ontvangen, afgezonden uil Alkmaar, die niet minder dan 5 1/2 jaar onderweg is geweest. De kaart werd op 19 Februari 1907 verzonden, blijkens poststempel 20 Februari 1907, Haarlemmermeer. Onder de vele stempels prijkt ook dat van Amster dam, d.d. 31 Augustus 1912, zoo meldt de N. Ct landweer-onderzoek* De „Tel." meldt De rapporten over liet onderzoek, dat door den Minister van Oorlog werd bevolen naar do waarheid der feiten, door den oud-luitennnt-ge.no- raal W. G. F. Snijders in de „Tijd spiegel" en de „Nieuwe Courant" in dertijd gepubliceerd, zijn, gelijk be kend, reeds oenteen tijd geleden aan de Staten-Generiuil overgelegd. Naar wij vernemen, luiden de conclusies aldus, dat. wel is waar, die feiten greotendeels hebben plaats gehad, maar dat door de wijze van voorstel len eri de commentarifering niette min een beeld van de landweer-oefe ningen ln 1910 is- gegeven, dat niet met de werkelijkheid overeen kwam. Met de afzonderlijk overgelegde nota's wordt groote geheimzinnigheid be tracht, wat geen verwondering be hoeft te wokken, daar het, naar wij meenen te weten, in de vergadering der commissie soms allerzonderlingst is toegegaan. VERDRONKEN. De herbergier N. M., uit Goudriaan, en zijn 70 jarige zwager J. T., die van een familiefeest te Giessen—Nieuw- kerk per rijtuig huiswaarts keerden, zijn, doordat het paard schrikte, mei rijtuig en al in de Smoutjesvliet, on der laatstgenoemde gemeente, terecht gekomen. De herbergier is gered, de heer T. verdronken. Ook het paard is bij het ongeluk omgekomen. KATHOLIEKE SOCLALE WEEK. Donderdagavond sprak de heer P. G. Groenen over „Kerk en Charitas". DENTRAM TE AMSTERDAM. De tragi voordracht is door den Am- sterdamschen gemeenteraad goedge keurd, zoodat nu komen de nieuwe lij nen 15 ParkwegkwartierPlantage, 16 Parkwegkwartier—Rembrandtplein en 17 Amstelveenscbe wegRozen grachtDam. Het ceuige aangenomen amendement was dat van den heer Klaas de Vries, die de vele scholen wilde sparen, die de stilte vau de Jan Luykenstraat gezocht .hadden. De meerderheid van den Raad oordeelde, dat andere verkeorsbozwaren niet ern stig genoeg waren om een tramla- waai-overlast voor vele onderwijs inrichtingen te billijken. OPTOCHT TOEGESTAAN. Naar men meldt hebben B. en \V. van 's-Gravenhage vergunning "ver leend tot het houden van een optocht met muziek en banieren op Zondag 15 Septemter a s. ter propaganda voor den achturigen arbeidsdag. Verschillend® arbeidsorganisaties zullen nan dezen optocht deelnemen. Stadsnieuws Baden. In het Douchebadhuis aan het LeidSclic Plein zijn in de afgeloopen weck 652 en ln dat aan deu Kouden- horu 7i& baden genomen. Brandje. Door liet overkoken van vet, ont stond Donderdagmiddag in het per ceel Maerton van Ilcemskerkstraat 29, een begin van brand; door de be woners en eenige buren werd het vuur spoedig gebluscht. Eenige scha de aan kleèdingstukken werd aange richt. Politiediploma. Bij 't examen te Utrecht zijn ge slaagd voor 't diploma met aanteeke- ning: P. G. C. van Buchem, te Haar- lemmermeer, S. Burah, te ZandvoorL zal liet zeker kunnen gebruiken, (ik moet die oude vrouw in St. John's Wood niet vergeten), en ik moet het hem overhandigen. Het is ten slotte honderd duizend pond in gangbare ef fecten en aandeden en hij zal mij wel edelmoedig behandelen. Ja, ik zal het hem brengen. Het kwam den agent voor, alsof die kleine zwarte tasch hem met kracht in een andere richting trok, toen hij dat deel van de gevangenis opzocht, waar Carl Fairfax nog verblijf hield. Dezelfde neiging om een reis naar Spanje te maken, die Mr. Rike en zijn eersten klerk had aangegrepen, kreeg ook hem te pakken en hij kou er bijna geen weerstand aun bieden. Maai' toch wist hij zich te bohoerschon en spoe dig bevond hij zicli in tegenwoordig heid van Fairfax. Hij vond den jongen man als een toonbeeld van gezondheid en geluk in zijn cel op en neer loopen. Komt u in ij voor 't laatst nog eens hier opzoeken? vroeg liij opge wekt. Ik zul straks, over een half uur ongeveer, vrijgelaten worden. Ik ben gereed met pakken. Eén zakdoek, die al iu mijn zak zat Ja, zij zullen mij vrij laten, voor hetgeen ik niet deed. Hc-t schijnt wel, dat onze dierbare vriend, de arme duivel, dood is, en dat hij de waarheid verteld heeft, omtrent den dood van Farge. Ik ge loof, dat ik maar op 't kantje af ont snapt hen, wunt het geluk hielp hier MUSEUM VAN KUNSTNUYER'- HEID, Op algemeen verlangen zullen de schoolplaten met do verschillende voorstollingon uit Nederlandsch-lndie aanstaanden Zondag nog eenmaal tentoongesteld blijvendo tentoon stelling wordt de volgende week on herroepelijk gesloten. Zondag is de toegang kosteloos. Rubriek voor Vragen Gaebonccerdtn heiben hot voorrecht, vrngon op varachllleud gobied, voi!> voor beantwoording vatbaar, iu to sonden bij do Redftctio ran Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Allo HDtwoordcn worden geh&el Jcosleloor gegeven en noo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet vollodig naam cn WCOnplnals vun don Inrender Termoldon wordt f^en aandacht geschonken. VRAAG: Mijn man is los werkman, vast inkomen heb ik nooit. Dat is ook opgegeven op het inschrijviugsbiljet voor d® belasting. Nu krijg ik tooli deze week con biljet thuis voor dc in komstenbelasting om f 1.10 te beta len. Wat moet ik nu doen'? ANT WOORD; Iïet is niet de vraag of er oen vast inkomen is, maar wel of het totaal inkomen ineenjaar boven de f 500 is. Zoo ja, dan is u belasting .verschuldigd, zoo neen, dan kunt u een schriftelijk bezwaar bij den raad indienen. VRAAG: Mijn dochter heeft gedu rende'den zomer in een pension ge diend. Het verval is door mevrouw bewaard. Nu wil mevrouw dat mijn dochter deelt met een kind van 14 jaar. Mag dat? ANTWOORD: Als dat kind van 14 jaar ook dienstbode was komt haar ook een deel van het verval toe. VRAAG: Welke papieren heb ik noodig om te trouwen? Ik ben 33 jaar en heb gecfli ouders meer. Mijn aan staande is 32 jaar en heeft wel ou ders. ANTWOORD: Aan het Bureau van den Burgerlijken Stand kunt u alle inlichtingen verkrijgen. VRAAG: ln welke streek stond vroe ger het huis Koulster en zijn hier omtrent ook bijzonderheden bekend? Wanneer is het gesloopt? ANTWOORD: We weten het niet. Is het aan een onzer oudheidkundige lezers bekend? VRAAG. Ik heb een meisje, dat per week betaald wordt. Nu hebben we dit meisje met 14 dagen ojigezegd, doch zij komt Dor derdagmiddag in de eerste week en zegt, dat Vrijdag haar goed gehaald wordt en dat zij een week vroeger vertrekt. Heeft ze nu recht op kostgeld voor die volgen de w eek en mag ik dc. goederón eerst Vrijdags afgeven ANTWOORD. U kunt haar betalen tot den dag van vertrek, zonder meer en haar goederen bij haar vertrek af geven. Uit de Omstreken SANTPOORT. Toon de Ifoetsier van Mej. Enschedé alhier, gisteren middag ongeveer te 12 uur met eeri ledig rijtuig, bespannen met 2 paarden, liüiswaart6 keerde, schrikten de dieren bij het oude tol huis te Schoteu van een troep koeien, waarvan er een tegen de paarden op- sprohg; zoodanig, dat zij beide op zij sprongen en op hol sloegen. Dc koet sier werd van den bok geslingerd, be kwam een ruggekneuzing en brak een vinger. De palfrenier was er inmid dels afgesprongen. In het dorp slingerde het rijtuig te gen een ijzeren hek, viel om, werd nog een eind medegesleept, en bij de Noorder-Dorpsslraat werden de die ren gegrepen en lot stilstaan ge bracht. Het rijtuig was zwaar beschadigd. De koetsier en palfrenier waren in- tusschen door den heer Van Tuyll Ln zijn auto opgenomen en naar hier ge bracht. HAARLEMMERMEER. Gebrand. Een driejarig meisje van den arbei der B. aan den ringdijk bij Halfweg, trok aan het tafelkleed, waarop een lichtje met een grooten pot kokende koffie stond, die de moeder juist met kokend water had volgegoten. De kleine kreeg het grootste gedeelte over het lichaampje, waardoor het kind hevige brandwonden bekwam. De toestand van het meisje, dat naar het ziekenhuis tc Amsterdam is ver werd, is hoogst zorgelijk. geen hand mee. Het kwaui alleen door uw vernuft. Wel, wel, Farge is clood, Rike is dood, en de oude Wed- derhurn, die arme, oude kerel, is ook al dood. Die bladzijde kan dus geluk kig gevoegelijk uit mijn levensboek gescheurd worden. Justus keek naar de kleine, zwarte tasch. Ik zal hot hem vertellen, dacht hij. Ik zal het hem tegen alle gezond verstand iu toch vei tellen! Het moet gebeuren En hij stak de tasch uit. Mr. Fairfax, zei hij, die mannen zijn dood, ja, maar toch kunt u die blad zijde nog niet uit *uw levensboek scheuren. Er is iets achtergebleven dat zeker maar liever niet ver scheurd moet worden. Wat is dat? vroeg Fairfax, ter wijl hij vol verbazing naar de tasch keek. Niets, zei Justus langzaam. Niets anders dan ongeveer honderd duizend pond of daaromtrent. Fairfax keek naar de tasch, en ging toen met gefronste wenkbrau wen achteruit. Wat bedoelt u? vroeg hij. Welke honderdduizend pond? Die van Wedderbura, zei Justus. Zijn vermogen, dat hij u heeft nage laten. Goede hemelt zei do jonge man, terwijl hij een paar passen de kamer op en neer liep. Maar hoe komt u daaraan? Heeft Rike mij dat gezon den? Justus glimlachte. Neen, zei hij. Hij scheen haar bij zijn eersten klerk te hebben achtergelaten, met de op dracht hem de effecten iu Spanje te brengen of ze daarheen op te zenden. Ik denk, dat hij geen tijd had om ze voor zijn vlucht om te zetten in effec ten, die hij kou gebruiken. Hij ver trouwde dezen klerk blijkbaar, toen hij vrij en in staat was een oogje op he m te houden; maar werd zenuwach tig toen hij beschuldigd van moord i.i de gevangenis gezet werd. Hij dacht dat zijn klerk niet in staat zou zijn aan het verleidelijke van dien toestand het hoofd te bieden. 1-lij had i jk. De man stond op het punt er mee van door te gaan. Fairfax keck hem verbaasd aan. Maar hoe heeft u het dan gered, U schijnt mij toe een soort wonder- niensch te zijn, om er niet meer van te zeggen. Heelemaal niet, zei Justus be scheiden. Het was louter toeval. Mr. Rike zond met zekere bedoeling om mij. Met die bedoeling kon ik niet instemmen. Ilij vertelde mij toen van ziin wantrouwen omtrent zijn klerk co verzocht mij met een geschreven order de effecten van hem op te ei- schen. Ik deed dat, en vond den klerk oji het puni van op reis te gaan. Hij had gelukkig deze tasch achtergelaten onder de hoede van een jongen, ter wijl hij was heengegaan om plaats bewijzen te koopen cn zoo wist ik mij van "de effecten te verzekeren. Het ia alles heel eenvoudig. Fairfax keek hem glimlachend aan. Ja, op de wijze waarop gij het verteil, zei lit! lk vrees dat hel mij niet zoo gemakkelijk zou zijn afge gaan. Dus nu brengt u het mij in plaats van aan Rike? Justus aarzelde. -- Neen. zei hij. Ik nam het eerst mee naar Rike. Het trof nuj niet dadelijk dril liet geld ei genlek aan u toebehoorde, daarom bracht ik het hem. Ilij siierf ongeluk kig op het oogóribjik dat ik de tasch naar hem uitstak, ik weet werkelijk niet of hij van plan wns het aan te nemen of niet. Ilij vroeg mij alleen maar te zorgen dat een oude huis houdster van hem haar leven lang ee-i pond in de week zou krijgen, daar *hii geen bloedverwanten of vrienden had. Fairfax keek eerst naar Justus ea toen naar de tasch. Toen liep hij d« cel een paar maal op en neer. Eindelijk wendde hij zich tol Jus tus. Wel, u deedt verstandiger met te zorgen, dat zij het krijgt? Justus keek hem met ojien mond aan. Deed ik verstandiger! schreeuwde hij uit (Slot volgt)

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 10