Hmilevs Dagblad TWEEDE BLAD Maandag 9 September 1912. Klachten over hsrhallngs- oefeilngen. Dez© dagen ontvingen wij een schrijven van een huisv ader, die voor herhalingsoefeningen onder de wape nen geroepen is en verschillende be twaren oppert. Wij ontleonen aan dit schrijven de navolgende zinsneden: „Een van do grootste grieven is „zeker wel, dat wij eiken dag moe-1 „ten uitrukken bij regen en wind, „model gepakt, di do rol op den „ransel 'Zijn wij eenmaal tot op ons „blooto lichaam nat geregend en ver- „kleunid van de koude, dan wordt „ons in hoogst bijzondere gevallen „vergunning verleend, de overjas aan ,to trekken, welke dan natuurlijk ook „reeds gedeeltelijk is doorgeregend. „Het gevolg hiervan is, dat het li- „chaain daardoor geen uitwaseming „heeft en do moeste manschappen „zich dan ook ziek gevoelen. Aangc- „zien de manschappen maar twee „verschooningen hebben en zij in het „begin der week wanneer zij door nat thuis komende, zich van hunne „natte kleeren ontdeden en zich ver schoonden, ligt voor de hand, dat „zij in het laatst der week geen droog „goed bezitten en' alzoo gedwongen „zijn, in hun natte kleeren to blijven „loopen. Daarbij komt nog dat 's mid- „dags bij de rust, als er koffie ge dronken moet worden, (koude, „slechte koffie) en wij moede als wij „zijn, ons in het koude natte gras „of zand neervieien, een en ander „zeker niet bevorderlijk is voor de „gezondheid, liet ligt voor dc hand „dat de zieke manschappen zich ziek moeten melden, maar o wee, wan- „neer zij hiertoe willen overgaan, „komen de compagnies commandan- „ten en dreigen al degenen die zich „zit'k melden, hun 24 uur verlof of „andere gunsten in to houden". Naar aanleiding van deze klachten hebben wij eens ons licht opgestoken bij iemand, die meer met het leger in aanraking komt dan wij. Het eer ste, wat deze ons zcide, was: „Een Hollandsdi soldaat klaagt altijd!" Verleden jaar weid algemeen gemop perd, omdat men dienst moest doen In de hitte en dit jaar, omdat men moet uitrukken bij regen en wind. Zeer zeker zijn die voortdurtmdè re genbuien alleronaangenaamst, maar wat daartegen te doen? De 1200 man, die thans in Haarlem ouder de wa penen zijn, niet laten uitrukken en op de kamers laten rondboemelen? U zoudt eens zien, hoe er dan gemop perd werd. Zijn we daarom uit on zen werkkring gehaald, zou het dan wezen, om hier den lieelen dag onzen tijd te verlummelen op een oharn- bree? Is het noodig, dat wij vrouw en kinderen achterlaten om hief in een kazerne niets uit te voeren? Want of het één of het ander: men moet oefenen, ondanks regen en wind, of men moet den tijd ongebruikt laten voorbijgaan. Het treft allerongelukkigst en het is heel treurig, dat het juist in deze maand zulk een hóndeweer is, maar is het eigenlijk nog niet treuriger, dat sommige Hollanders altijd mee- nen te moeten klagen? Is het leger bestuur voor dit weer verantwoorde lijk? Men zou het soms gaan den ken. Laaf men eens een blik slaan naar het buitenland. Denkt men, dat daar niet in dezen regentijd geoefend wordt en dut daar 'n soldaat nooit eens nat wordt. Wat zouden al die mopperaars naar de vleeschpotten Feuilleton Het geheim van de Tower Hill. Uit bet Engelsch, door A. WILSON BARRETT. 38) Fairfax knikte. Ja. Tenzij u onge hoorzaam wilt zijn aan de laatste in structies van den waardigen overle dene. Dc agent werd eerst rood cn toen weer bleek. Maar dat geld is niet van mijbromde hij. Fairfax glimlachte. Van u even min als van iemand anders, zei hij opgewekt. Ik wenseh het niet te heb ben. Justus keek hem weer inet open mond aan. Wil u het niet heb ben! Fail fax schudde zijn hoofd. Zeker niet, zei hij. Ik heb het al geweigerd. Ik heb het in den steek gelaten. Wel is waar deed ik dat ook omdat ik mij verbeeldde een moorde naar te zijn, maar moordenaar of niet, ik zou toch nooit gelukkig kun nen zijn in liet bezit van geld, dat zoo frewor.nen werd als dit. Ik weet daar iet een en ander van, En nu hoor eens*. hier, Mr. Wise, zij komen nu straks om mij vrij te laten. Ik doe in het ver/olg niets meer zonder eerst raad te vragen aan zeker persoontje. Zij moet ten 6lotte ook geraadpleegd worden in een zaak als deze. Zoo gauw ik vrij ben zullen wij naar .haar toegaan, en zullen wij haar vragen of van Holland terugverlangen, als xij eens een „Keizei-manoeuvre' Ln DuitschJand of de groote manoeuvres in Frankrijk, Oostenrijk of Zwitser land moesten meemaken. Want men heeft 'hier dikwijls don mond vol over do ideale toestanden in Zwitserland, maar de mopperaars weten niet, wat daar van den soldaat in zijn korten oefeningstijd gevergd wordt. Hier klaagt men steen en been, als men eens een marsch van over de 30 K.M. heeft gernaaakt, 'Doorgaans zijn de marschen niet grooter dan 25 K.M j Ik sprak Duitsolie officieren die mij vertelden van dogniarschen van z fi ve n t i g K.M. en meer, bij hitte of bij regen en wind. In Frankrijk maakte onlangs bet 154ste regiment gepakt en gezakt in 35 uren een marsch van 90 K.M. en het 151ste marcheerde in 60 uren 125 K.M. In Frankrijk was men algemeen trotseh op deze prestaties; in Holland zou het klachten in de kranten hebben geregend om zoo'n „nfbeulenj". Tot zoover onze informator. Naar- wij nog vernemen handelen do compagnies-commandanten ver schillend ten opzichte van het 24 uurs-verlof: inderdaad achten som mige het beter, dat wanneer een mi licien zich ziek gevoelt, hij niet uit- gaat, maar rust noemt. Overigens werd ons meegedeeld, dat er op dit oogenblik volstrekt niet meer zieken zijn, dan gewoonlijk. Wij zonden een exemplaar van dit blad speciaal onder kruisband aan den regimentscommandant, omdat het in elk geval goed is, dat deze van de klachten kennis draagt. Buitenlandsch Overzicht Oorlogsgevaar ln den Balkan Het blijkt uit alle berichten, die uit, Potersburg komen, dat men daar de toestanden in den Balkan voor zeer crilick lioudt, zoodat de ongerustheid cn bezorgdheid in allo kringen too- ncemt. Die vrees wordt aangewak kerd door de alarnieerende en oor logszuchtige berichten uit Sofia het schijnt v/el, dat de Bulgaarsche pers dc afkondiging van den oorlog als tiet eorrigo redmiddel voor de ontevreden Balkanvolken beschouwt. Rerchtold's voorstel om een soort Europeesuhe conferentie bijeen te rde- pen wordt genoemd „een emmer water om een rouzenbrand te blus- schcn" Men rekent er op, dat iedere dag een onheilvolle beslissing kan bren kou. Maar die onrustbarende stemming wordt niet gedeeld door de Bulgaar sche diplomalen. De gezant van Uul- garije te Petersburg verzekert, dat de toestand niet zóó ernstig is, en dat men zeker nog niet aan den voor avond van een Bui kan-oorlog staat. De regeering van Bulgarije zul alles doen, om zich niet door de oorlogs zuchtige stemming in het land te la- ton meeste epen. Zij zul alleen aan drijven .op definitieve regeling van de Macedonische toestanden. De alarmeerendc berichten zijn uit sluitend ontstaan in Bulgaarsche bla den, die propaganda voor den oorlog maken. Te Berana op de Turksch-Montene- grijnsclie grens is het weet zeer woe lig. De Mohammedanen aldaar eischen, *dat hun 5000 geweren uitge reikt zullen worden, ten einde hen in staat te stellen zicli te verdedigen en dreigen zichzelf van wapenen uit de regeeringsmagazijnen te zullen voor zien, zoo hun eisclt niet wordt inge willigd. Intusschen is men alvast begonnen met de plundering der kerk. Dc go- roefde voorwerpen van waarde wer den op de markt te Ipek verkocht. De Grieken zijn ook ontevreden I Een meeting van 30.000 personen te Athene nam een in krachtige bewoor dingen vervatte protest-motie aan, tegen den toestand der Grieken in Turkije. Officieel wordt medegedeeld, dal de uitvoer van'tarwe, haver en andere graangewassen in Servië voorloopig is verboden. De oorlogtu3sch8n Italië en TarkUs Volgens een telegram uit Konstan- tiuopel zijn de kansen op een spoedi- gen vrede nu weer gering, daar de ik het geld moet aannemen of niet. Ik geloof, dat ik wel weet wat haar ant woord zul zijn, maar wij zullen zien. Duur zijn ze. Goddank. Terwijl de cab den kant van de Brook Street uitreed, babbelde Fair fax vroolijk, verrukt over de zon, de straten, de mensehen, het leven en de beweging. Maar Justus Wisè zat daar bewegingloos, zwijgend en als ver lamd. De parels vocht, die hij telkens en telkens weer afveegde, stonden hein op het voorhoofd, en zijn bene denlip, gewoonlijk zoo flink en he slist, trilde nu onrustig. En de vingers van zijn rechterhand lieten diepe spo ren achter in het leer van de kleine, zwarte tasch. Natuurlijk zal zij zeggen, neem tiet. Zij is een vrouw, en welke vrouw gooit geld weg, dacht hij, tel kens cn telkens weer. Wat bonst het tocli daarbinnen? O, het is alleen maar mijn hart. Ik geloof niet, dut ik mij gezond voel. Op mijn leeftijd moest men niet meer aan dergelijke zenuwoverspanning onderworpen zijn Waar spreekt hij -nu over? O, dat de hoornen zoo mooi groen zijn! Goede hemel, hier zijn wij er. Vaarwel tascbjo. Waarom ging ik maar niet liever naar Spanje? ILé, ik wou dat die jonge man nu niet zoo veel glimlachte! Miss Neave liet zich niet lang wacli ten Wij werden dadelijk een kamer binnengelaten, waar zij blijkbaar vol ongeduld en verlangen op haar min naar had zitten wachten. Het volgend oogenblik lagen zij, zonder aan Justus te denken, in ei kaars armen, aldus jong en knap als zij waren, een bekoorlijke groep voor hem opleverend. Maar het was een groep, waarvoor Justus onder de gegeven omstandig-1 Italiaansche ondei handelaars mets van hun eischen willen laten vallen. Geen der verantwoordelijk® politieke leiders in Turkije durft onder deze omstandigheden de officieele vredes onderhandelingen doen beginnen. Ook uit Italië wordt geseind, dat de kansen op vrede voorloopig verkeken zijn. Wel zal de Italiaansche regee ring nieuwe maatregelen nemen, om; Turkije te dwingen, de afgebroken vredesonderhandelingen weer te be ginnen. De „Tribuna" bericht, dat de Tur ken een aanval op Derna beramen. Dit Marokko. Er is alie kans, dat tiet dezer dagen in Marrok ko tot een lieslissend ge vecht zal 'komen. Volgens een mede deel ing uit Parijs namelijk verwacht te men daar, dat de colonne-Mangin Zaterdag voor de poorten van Mara- kesj zou aankomen. Man gin beschikt over een vrij sterke legermacht, 20 compagnieën infanterie, 3 eskadrons e;i 2 1/2 batterij, samen ongeveer 5000 man, terwijl liet leger van den Ma- rokkaanschen pretendent El Haiba slechts ongeveer 4000 man telt, die bovendien nog vrij slecht gewapend zijn. Hoofddoel van <le expeditie is do negen Franschen, die te Marakesj ge vangen worden gehouden, tc bevrij den, maar tevens El I-Iaiba te verdrij ven. Volgens sommige berichten uit Marokko, zou de kans daarop ver meerderd zijn, daar het aanzien van den pretendent bij de kaïds gedaald is en velen hunner hem niet ongaar ne van het tooneel zouden zien ver dwijnen, ofschoon van andere zijde wordt medegedeeld, dat de machtige kaïds Anftoès en Gelloèli uit het ge bied tusschen Mogador en Marakesj naar laatstgenoemde plaats zijn ge trokken. om zich daar met El Haiba te vereenigen. Generaal Lyautey heeft intusschen te Marakesj hekend gemaakt, dat hij al de notabelen aldaar aansprakelijk stelt voor het leven der gevangenen. Allirlil. ENGELAND EN ZU1D-AFRIKA. De regeering te Pretoria heeft ko ning George en koningin Marie uitge- noodigd, om een bezoek aan Zuid- Afrika té brengen, ten einde daar in 1914 de gebouwen van de Unie van Zuïd-Afrika te openen. UIT NICARAGUA. Blijkens een bericht uil Washington is de toestand in Nicaragua in de laatste dagen belangrijk verbeterd. Het bandsleger heeft een aantal over winningen op de opstandelingen be haald en de voornaamste punten zijn door Amerikaansche zeelieden bezet, zocdat er geen gevaar meer bestaat voor de veiligheid der buitenlanders. VROUWENKIESRECHT IN AMERIKA. Blijkens een door den directeur van het Bureau voor Handel en Arbeid, samengestelde statistiek, hebben thans 1.347.000 vrouwen boven 21 jaar- in de Vereenigde Staten liet stem recht. Aan het hoofd der lijst staat Cali- fornië met 671.386 vrouwen, daarna komt de slaat Washington met 277.727, vervolgens' Colorado met 213.425, Utah met 83.729, idah met 69.818 en yonnng met 1/8.840. In Sun Francisco zijn 121.318 vrouwen stein- go rechugdin Lbs Angeles 108.128, m Denver 69.357, cn in Seattle 65.990. Ui.oc-r de 1 346.925 vrouwen, mei het kiesrecht begiftigd, zijn 6i>4.?84 van Ainerikaanscnch oorsprong, 333.925 hebben in het buitenlanu geboren ouders en 327.682 zijn zelf elders ge boren. isjAilitiliUliU HOFBERICHTEN. Men meldt uit Apeldoorn Met zekerheid Kunnen wij thans niededeelen, dat de koninklijke fami lie a. s. Zaterdag 14 Sejit. per konink lijken trein van Het Luo naai Sóest- dijk vertrekt en Maandag van daar naar Den Haag. Na de opining der Staten-Generaal wordt weder naar Soesidijk gereisd, waar de kon. fami lie tot in nét laatst dezer maand blijft vertoeven, om daarna naar liet Loo terug te keeren UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit is met ingang van den datum waarop hij zijné be trekking zal aanvaarden; benoemd tot leeraar aan de Middelb. Kol. heden al heel weinig belangstelling kon voelen. En toen Fairfax en zijn verloofde hem en zulke kleinigheden als hon derdduizend "pond geheel vergetend, over belungrjjke zaken zooals eikaars wenkbrauwen en oogen begonnen te discussïeeren, kreeg liet uiterlijk van den Agent werkelijk iets dreigends. Wuurom zeggen zij het maar niet liever dadelijk, zoodat er een eind aan komt? dacht hij wild. Het moet er toch ten' slotte van komen. Eindelijk keelt Mrs. Xeave als een echte vrouw, die voelt dat er een toe schouwer aanwezig is op. Maar daar staat Mr. Wise, die cr heel ongelukkig uitziet, lieveling, zei ze. Wat is er, Mr. Wise? U mag niet de eenige zijn, die er vandaag treurig uitziet. Justus deed zijn mond open, maar geen geluid kwam te voorschijn. En Fairfax, die dadelijk een ernsti ger uitdrukking op zijn gelaat kreeg, sprong overeind. Lieveling, zei hij, ik had Mr. Wise niet zoolang moeten vergeten, want ik heb jou een heel belangrijke vraag te doen. Een heel ernstige vraag, waarvan ik het antwoord to taal aan jou overlaat. Er trok een wolk over het gelaat van Mrs. Neave. O, neen, Carl, riep zij uit. Van daag niet. Dat doet de deur dicht, dacht Justus. Ik kan niet tot morgen \vach-: ten Vandaag niet, ging de jonge we duwe voort. Bederf dezen mooien dag niet door quaesties, hoe ernstig dan ook. Bovendien kan er niets ernstigs meer zijn na hetgeen er gebeurd is. Het is iets wat met bet verleden in verband slaat, zei Fairfax eenvou-i dier. Landbouwschool te Deventer, B, II. van Ruyven, te Zaltbommel. Zijn benoemd lot ridder in de orde van Oranje-NassauB. J. Hulshof, bnrgemi. der gem. Uorgen-op-Zoom, en E. li, M. C. Laane, bankier, voorz. van het hoofdcoinité der tentoonstel ling van landbouw, tuinbouw en nij verheid te Bergen op 7ooin, wonen de aldaar. Is aan mej. M. A. Henscliel, geb. in Frankrijk en mej. M. C. Rott, gel>. in Duitschland, vergunning xer- Icend tot tiet geven van M. O. en L. O. Zijn benoemd: hij de genie, bij den stuf van het- wapen, tot kapitein, de le luit. P. J. Stuitje; lot 1ste luit. de 2de luit. jhr. M. J. I. de Jonge van Ellenieet, beiden van dien staf; bij het rog. genietroepen, tot kapitein dc lsto luitenant J. A. Percy, tot 1ste luitenant, de 2<le luitenant J. A. Iitiy- laars, J. F. A. Eltch, en A. Eekhoff, allen van liet korps, eerstgen. adj. bij tiet korps; bij het res. pers. der landmacht, bij de genie, bij het 2c reg. genietroepen, tot res. 1ste luit. do res. 2e luit. J. Bruce. P. J. G. Ven- nink, A. M. Kok, J. M. Rongen, A. Np)tee, L. Vlaanderen, H. Hemmes en A. Jonas, allen van het korps. Is gedetacheerd voor den tijd van 5 jarcii bij do cavalerie van het le ger in Ned-Indië, de 1ste luit. K. W. baron v. Wassenaar. 2de reg. huza ren, gedetacheerd bij de rij- en lioef- samdschool; en gedetacheerd voor den tijd van 5 jaren bij de cavalerie hier té lande bij het 2de reg. huzaren de lste luit. J. It. Swait, van de ca valerie in Nederlundsch-Indie, thans gedetacheerd bij de rij- en hotfsimd- scliopl. Is kapt. A. G. J. Dumans, lsto rog. inf. ter zake van tijdelijke ongesteld heid op non-activiteit gesteld. De off. van adm. 2e kl. J. Dolk on luit. tér zee 2e kl. D. J. Baron Van Lynden, beiden uit Oost-Indiê terug gekeerd, zijn op iionactiviten ge steld. ONDERSCHEIDING. De Duitsche Keizer heeft Mr. C. C. Gtii'i'tsema. Commissaris der Ko ningin in de provincie Groningen, benoemd tot ridder in de orde van den Rooden Adelaar 2de klasse. NADERE BIJZONDERHEDEN over HET ONGELUK BIJ TIET FORT VOSSEGAT. Op last van den auditeur-militair heeft er een justitieel onderzoek plaats gehad naar 't ongeluk bij het fort Vossegat. Tul van militairen, of ficieren en minderen, die Donderdag morgen op. het fort aanwezig waren en de oefeningen met de vlotten ga de-loggen, zoomede zij, die deel uit maakten van de bemanning op 't vlot, ziji. in verband met dat onderzoek ge hoord. Hun verklaringen zijn op schrift gesteld. Omtrent het gebeurde zelf kunnen wij nog niededeelen, dut een officier en eeii sergeant, die 'op hét fort naar de manoeuvre van het vlot stonden te kijken en speciaal met de leiding'dier oefening waren belast, pertinent hebbtn verklaard, dat zij plotseling een «Ier manschappen, die het vlot voortbuJinden, zagen uitglo- den, tengevolge 'waarvan in 't vaar tuig een noolottige beweging kwam ea liet kantelde Dc militairen die zich op het vlot bevonden en gered werden, hebben verklaard: dat zij plotseling eenig ge kraak hoorden en toen te water ge raakten. Dit kraken is ontstaan, door dat de planken, de onderlinge verbin dingen van het vlot, waren gespij kerd en uit elkander werden gerukt, toen enkele tonnen onder het raam uitschoten en de steunpunten voor dut raam dus verdwenen, waardoor hel verhand van het geheel uileen werd gerukt. Inmiddels moi t een proces-verbaal van 't voorgevallene zijn opgemaakt, waarin de feilen m de volgorde, waar in ze voorvielen, nauwkeurig zijn ge memoreerd. Zoo moeto.a. onderzocht zijn: allereerst hoe het vlot werd in elkaar gezet. Dit moet zijn geschied in den geest van artikel. 124 van het zakboek van den pionnier. Het raam werk bestond uit gezaagd hout, zg. buddings; de verbindingen waren ge sp herd. Hei vlot had derhalve een getimmerd raamwerk. Als steunpun- Laat het dan muar gaan zooals hel wil, zei Mrs. Neave snel. Laat hel tot liet verleden bchooren, en vergeet hot Ja, vergeet het, dacht Justus knik kend gelijk dc clown in he circus. Trachten het te vergeten. Fairfax schudde zijn hoofd. Dit kan niet vergeten worden. Het is een quaeslie die nu en voor altijd'op' een of andere wijze beslist moét worden. Jij moot mij helpen, lie veling. Mrs. Neave zat rechtop in haar stoel en maakte een gebaar van toegeven. Heel goed, zei ze. Wat is het dan? Maar ik weet zeker, dat het cr nu niets meer toe doen kan. Dat kan het ook niet, mompel de Justus als in een droom. Carl Fairfax ging vlak bij Mrs. Neave staan. Lieveling, zei hij, wij zijn niet rijk. Mrs. Neave keek verbaasd op. Maak je geen zorgen over geld, zei ze, terwijl Justus toestemmend knikte. Wij hebben genoeg om. te doen wat wij wensciien en te leven zooals w ij gaarne willen. Natuurlijk zijn wij niet rijk, maar na hetgeen er ge beurd is willen wij immers niets an ders dan rustig en vrij van angsten leven. Justus knikte. Juist, dat ben ik volkomen met je eens. Zoo denk ik er ook over. Maar er is iets anders. Lieveling, wij zouden rijk kunnen zijn. Mrs. Neave keek op. lloe dan? vroeg zij. Ik wou wel, dat hij er op een an dere manier over begonnen was, dacht de Agent. Ilij schijnt de vrou wen niet te kennen. Fairfax wees naar de kleine zwar te tasch, die niet een plof uit de han- ten voor het vlot zelf ware* 8 tonnen aangebracht, waaroverheen het raam werk gelegd werd. Do draagkracht var. iedere ton bedraagt 150 K.G.; de totale draagkracht van het vlot be droeg alzoo 8 maal 150 KG. of 1200 K.G., wat voldoende werd geacht voor het vervoeren van 16 personen, ge kleed in gewone werk kl ceding, onge wapend en niet bejmkt. AI het mate riaal bestond uit zéér goed, gaaf hout. Nadat het vlot was te water ge bracht. gingen er 13 man op zitten, terwijl 3 man bleven staan, twee ser geants en een korporaal. Degenen die zaten, namen in zittende houding plaats op dc dwarsliggers van het raamwerk. Het drietul dat slaan bleef, kreeg ieder een vaarboom, om daarmede het vlot voort te duwen. Dertien mun zaten dus en 3 stonden. Het vlot ging aan den fortkant van wal en bereikte, zonder incidenten de overzijde van de gracht. Do bemanning kreeg voor het ma- noeuvreeren aanwijzingen van serge ant Van der Hucht, die zich op het fort bevond. Deze heeft den man schappen op het vlot eenige malen toegeroepen kalm te blijven zitten. Hij deed dit, omdat er nu en dan te veel beweging kwam in liet vlot, wat b'j deze vaartuigen stipt moet wor den vermeden. Ook bevonden zich de luitenants Van Kvcrdingen en Wins op het fort, van waar zij de oefening gadesloegen. Nadat nu het vlot aan de overzijde van de gracht was ge weest, moest het wederom terug. Het was op dien terugtocht dat plotse ling eenige tonnen onder liet raarn uitschoten, tengevolge waarvan de menschen te water geraakten, die lui de om hulp riepen. Dadelijk schoten officieren en minderen toe. die aan stonds te water sjirongen om te red den. Geleidelijk werden 10 man op- gevischt en binnengebracht in het fort; twee waren bewusteloos, doch werden bijgebracht. Naar het militair hospitaal was intusschen getelefo neerd om geneeskundige hulp, even- zoo naar do politie. Door den om vang van de ramp was het niet doen lijk onmiddellijk te overzien of alle opvarenden van het vlot reeds waren opgehaald. Men ging daarom aan stonds aan het duiken, doch zonder resultaat; het koude weer en de ab- normaal-lage temperatuur van het water droegen er het hunne toe bij om de redding te bemoeilijken. Men is daarom met het duiken opgehou den en vervolgens gaan dreggen. Dit dreggen geschiedde mct_beiiutp van vlotten en schuiten. Inmiddels was geconstateerd, dat 6 mun werden ver mist; van deze zes werd de eerste te 10.3U opgehaald, de laatste te 12 30. Bij de drie eerste drenkelingen werd nog gejirobeerd de levensgeesten op le wekken met behulp van zuurstof apparaten, doch het mocht niet meer gelukken; bij de laatste 3 zijn die maatregelen niet meer genomen, om dat dr. Wolffensperger, militair arts, deze pogingen overbodig achtte. De oefening met de vlotten had plaats onder commando van kapitein li. J. Duelz, de luitenant 11. W. Schuk king was hem toegevoegd, terwijl als ploeg-cómmahdant fungeerde de ser geant Van der Tlucht. Bij hel bemannen van het vlot moet nog.door twee officieren aan den ser geant Van der Hucht, die deze be manning regelde, gevraagd zijn, hoe veel manschappen op tiet vlot kónden worden toegelaten. Hiernaar werd 0.-1x1. geïnformeerd door de officie ren Van E verdingen- en Wins. Aan beide officieren is door den sergeant geantwoord: twee man per ton. Dit is wel het voornaamste van tietgeen officieel moet zijn gerappor teerd. De auditeur-militair zal nu hebben uit te maken, in hoeverre van schuld of nalatigheid bij dit onge luk is sprake geweest. (U. D) SLECHTS 2 KONDEN ZWEMMEN... Men schrijft aan de „N. R. Ct," Deze woorden vielen mij op bij het lezen van oen bericht over het ongeval te Utrecht, waarbij 6 miliciens liet lev en liet an. Slechts 2 van do zestien waren in staat zichzelf te redden Men laat 16 miliciens op een wankel vlot werkzaamheden verriqjiten, zon der zich te bekommeren om het feit. of deze jongelieden al of niet het zwennnen verstaan! Zoo ooit dan blijkt wel uit deze treurige gebeurtenis, dat men bij bet leger meer zorg aan het zwemmen moet wijden. Men eisclie van elkori milicien', die deze nuttige kunst niet verstaat, dat hij het zwemmen in zijn diensttijd Leere. Elk regiment tiebbe zijn vasté mi litaire 'zwem-i nstructeuré. den van Justus viel. In die tasch zit, zei hij, naar mij verteld is. bijna honderdduizend pond. Het vermogen dat de oude Wedderburn mij naliet. O! De oogen van Mrs. Neave dwaalden naar de tasch, die Justus zich niet dc moeite gegeven had op te rapen, ofschoon zijn oogen er op gevestigd blevc-n. Honderd duizend pond. Wat een akelige hoop geld. Ik mag die jonge vrouw .toch niet zoo graag lijden, dacht Justus. Zij schijnt mij toe inhulig te zijn, zooals alle leden van haai sekse. liet is in bezit van Mr. Wise ge komen, ging Fairfax voort, en hij heeft het mij gebracht, omdat aan mi| de nalatenschap was toebe deeld Ik weigerde het eerst, en toen bedacht Ik, dat ik er jou liever over moest raadplegen. Wat zeg je er van? Zal ik het houden of niet.' Mrs. Neave dacht een poosje na. Toen keek zij op. Als jij het niet aanneemt, zou den er dan bloedverwanten van Mr Wedderburn zijn, vroeg zij, aan wie- het geld zou komen? Fairfax schudde zijn hoofd. Geen enkele, geloof ik, zei hij. Dat heeft hij in zijn testament ge zegd. Aan wien zou het dan komen? vroeg Mrs. Neave. Aan den Koning, denk ik, ant woordde de Fairfax. De koning! Maar hij heeft er geen behoefte aan, zei Mrs. Neave. Heeiemaal niet, mompelde Jus tus. Hij zou er niet armer of rijker door worden. Mrs. Neave keek weer op. Heb jij lust om het te nemen, Carl? vroeg zij. Fairfax schudde zijn hoofd. Neen, zei hij. Onze Lachhoek EEN KLEIN LEVENTJE. Tommie, zelde de moedor, ga grootmoeder een beetje opvroolij- kon, zij gevoelt zich zoo naar en on prettig. Ja, moeder, zeide Toimnie. Hij ging naar dc kamer. Na eenige minuten zocht Tom mie zijn moeder geheel ontroostbaar weer op. Moeder, sprak hij. ik zou graag willen, maar ik kan het niet, grootmoeder is er slechter van go- worden. Wat heb je dan zoo al aan haar verteld, lieveling vroeg de moe- dar. Wel, ik vroe« haar, of zij solda ten bij een begrafenis mooi vond Een leger, dat zwemmen kan, lijkt mij in ons waterrijke land van groo- tere weerbaarheid. Droevige ongtwal len als dat te Utrecht zullen zich niet meer horhalen. BROEDERSCHAP VAN COMMIE ZEN BIJ DE H. S. M. Ter voorbereiding van de algemeo no vergadering van de Broederschap van commiezen in dienst bij de IT. S. M. die Zondag te Zaandam word gehouden, hud Zaterdagavond in café Suisse aldaar de begroetings- uvond plaats, die een feestelijk ka rakter droeg. Vooraf waren de loden door het muziekkorps van het spoorwegsta tion afgehaald. Nadat allen in de versierde zaal waren vergaderd, werden de aanwe zigen welkom geheeten door den ver tegenwoordiger der afdeeling Zaan dam, don heer J. G. van Eijken. Hierna word liet woord gevoerd door don Voorzitter van het hoofd bestuur, den heer D. J. A. Binnen dijk, die in het kort 't doel van de Broederschap waarbij thans reeds 70 der comm., in dienst bij de U.S. M., te zamen 770 comm. uiteenzette, daarbij wijzende op hetgeen ten ge volge van den arbeid van den bond reeds werd verkregen, getuige do betere pensioenregeling die tot stand kwam en waarvoor dank werd ge bracht aan de directie en aan den Minister van Waterstaat, den heer Regout. Nog werd het woord gevoerd door den burgemeester van Zaandam, jhr mr. Elias. Door den heer R. G. Rijkens, wet houder van Onderwijs te Amersfoort werd een rede gehouden met het on derwerp „Het Vakvereenigin galeven in liet algemeen en de neutrale vak- vereeniging in het bijzonder". Hel verdere gedeelte van den avond was gewijd aan ontspanning. DE ZAAK VROONS. Men meldt aan de N. Ct. Er bestaat thans zekerheid, dat aan H. P. Vroons, den 20 jaar gele den door een dwaling der autoritei ten ontslagen werkman der Marine werf te Amsterdam, een wekelijkscha uitkeering yan f 12 zal worden toe gekend, terwijl, in geval van zijn overlijden, ook voor zijn weduwe wordt gezorgd. Op de jongste jaar lij ksche audiëntie te Amsterdam, werd V. in de gelegenheid gesteld zijn zaak uitvoerig aan H. M. do Ko ningin uiteen ie zetten. En de thans genomen maatregel, is klaarblijke lijk aan de persoonlijke bemoeiingen van II. M. te danken. HET SPOORWEGONGELUK BIJ AXF.L. Betreffende het Donderdagavond bij Axel voorgekomen spoorwegongeluk, waarbij een stoker gedood en een ma chinist ernstig gewond werd, meld! men nader, dat de marechaussee een uitgebreid onderzoek is opgedragen, daar men aanneemt, dat er schuld voor dit ongeluk bestaat. Zie vervolg Binnenland op pagina 3. Tweede Blad. Mrs. Neave glimlachte. Zijn niet al je moeilijkheden bo- gonncn met dit geld? zei de jonge weduwe. Was het niet op denzelfden dag waarop die oude man dit testament maakte, dat dat vreeselijke ongeluk gebeurde? Beri je niet voortdurend in vreeselijke moeilijkheden geweest, sinds dat geld je eigendom is gowor- den tot op lieden, nu het, als ik goed begrijp, in bezit van Mr. Wise is ge komen, ben je niet in afschuwelijke moeilijkheden, mot gevaar voor je le ven, in de gevangenis gekomen en van mij gescheiden? Fairfax knikte Ja, zei hij. Ik zou dat geld icde- ren dag van mijn leven haten. Mrs. Neave glimlachte. Waarom zou je het dan Mr. Wise niet laten behouden? zei ze. Justus stond daar met knikkende knieën. Ik ben geen lid van de vrouwen beweging, dacht hij, maar van mor gei. af zat ik het worden. Vrouwen steken in logische redeneering boven ons uit. Fairfax lachte. Wel, dat zal mij een flinke som geld uitsparen, zei hij, die ik voor Mr. Wise bestemd had. Mr. Wise, u moet het mij vergeven en dit versma de fortuin daarvoor in de plaats ne men. Natuurlijk moet u ons al tijd op de hoogte houden waar u is en hoe u het maakt. Wij zullen u al tijd als onzen besten vriend blijven beschouwen. Daar sluit ik mij geheel bij aan, zei Mrs. Neave, haar hand uitstekend. Ik dank u, zei Justus Wise. En hij ging heen. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5