ge officieels vlucht gedaan; zij duur de 19 min. en 54 sec. Op het oogenhlik dat hij opnieuw wilde vertrekken, 6loeg de schroef, die ln volle werking was, tegen een drijvend stuk hout aan. Een Wad van de schroef braJT en trof met krocht do kano van den twee dekker zonder evenwel Beaumont of eijn pusagier te raken. Des namiddags werd het vliegveld door het water van do Schelde over weldigd als gevolg van een sterken vlood. Geniesoldaten zijn aan het work om do nog niet andorgeloopen plaatsen droog te houden. HET ONGEÉUK BIJ OXFORD. De Engelsche bladen geven bijzon- derheden van hot nieuwe ongeluk met het legervliegtuig. Het is geval- leu ongeveer op de plek, waar, bij Oxford, do twee officforen van plan waren te landen. Zij waren van de vlakte van Salisbury opgeslegon, lui tenant H'Otchkise als bestuurder en luitenant Bettington als waarnemer, en hadden een hoogte van 600 M. be reikt. Daarna daalde hot vliegtuig, op het laatst in zweefvlucht. Op ongeveer 150 M. van den grond hoorden de meuschen, die het vliegtuig met do oogen volgden, een knal in de lucht; men zag een stuk van een vleugel het was een tweedekker volgens het eene bericht, een eendekker volgens het andore afknappen en vervol gens beide vleugels samenslaan. Voorover gedoken viel het vliegtuig ftoen en sloeg nog eens om voor liet den grond bereikte. Een van de inzit tenden den bestuurder zag men in de lucht uit het vliegtuig valleu. Hij kwam terecht in hot ondiepe wa ter van een riviertje. Toen men bij hem kwam, leefde hij nog even, vol gens een bericht. De ander werd ver pletterd onder de wrakstukken van het vliegtuig gevonden. Men heeft nog het logboek gevonden, waarin luitenant Bettington zijn waarnemin gen had geschreven tot kort voor het ongeluk. Do wind waait met vlagen, EEN VLIEGER VERDRONKEN. Do vlieger Karamanlakis, die gis teren van Athene naar Patras wilde vliegen, is hij Korlnthè in zee geval len en verdronken. BUSSON'S VAL. Volgens te Brussel verschijnende bladtin is de toestand van Borie, do mecanicien van Busson, met wien hij viel, hopeloos, IN T PUBLIEK GEVLOGEN. Men meldt uit Ponferruda (Spanje) De vlieger Lacombc is in ft publiek gevlogen. Er zijn vier gewonden. La combc is ongedeerd. DAMMEN. Huldiging van Hoogland. Hoogland, de nieuwe wereldkam pioen, is Woensdagavond te Utrecht gehuldigd. Op een receptie, waar ve len den kampioen kwamen compli menteeren, werd o.a. het woord ge voerd door zijn sterksten tegenstan der, De Haas. Deze bracht hulde aan den veroveraar van den hoogstcn danunerstitel, die toch eerst 20 jaar is. Voorts bracht hij de belangwek kende mededeeling. dat door den krachtigen steun van de Rotterdam- sche financiers, voornamelijk de hee- ren Vervloei en Musly, de zekerheid bestaat van de stichting van een foi ds voor internationale wedstrijden en dus de herhaling van dergelijke belangwekkende tournooien als vast-' slaand kon worden aangenomen. Gemengd Nieuws EIGENAARD IG O N G F. LUK. Het corset is oorzaak geweest van den dood van een man te Birkenhead. Zekere heer Clover, lid van eene rocdersfirma, had eene tooneeluitvoc- ring voor amateurs op touw gezet, waaraan hij zelf deel zou nemen. Zaterdagavond begaf hij zich ter ruste in zijn tooneelcostuum, waarbij ook een corset werd gedragen. Zon dagmorgen werd hij dood op den vker van zijn slaapvertrek gevon den. l'i' het gehouden onderzoek bleek, dut «!e ongelukkige tevergeefs ge tracht heeft het corset losser te ma ken en door verstikking om het leven is gekomen. EEN GEHEIMZINNIGE ZAAK. Te New-York heeft een gerechtelijke schouwing plaats gehad van het lijk van gravin Szaro, die op een boot tochtje met haar advocaat, Gibson, zou zijn verdronken. II.I onderzoek bracht aan het licht, dat de «lood niet aan verdrinking, maar aan wurging moest worden toe geschreven. Genoemde advocaat, op wien nu in de eerste plaats de verdenking viel, wordt door detectiven nagegaan. Hij nam het echter nog al luchtig op en gtif te kennen, dot de justitie te allen tijde over hem kan beschikken. DE LUCHT-OORLOG. Naar het heet, bouwt men voor het Eiigclsché leger in alle stilte oen luchtschip, dat vier rnachinekanon- nen, bommenwerpers en zoeklichten zal voeren. De bemanning zal uit tien koppen bestaan. Een rijk En-' gelscliman betaalt de helft der kos ten. Over 8 maanden zal het schip gereed zijn. CHAMBERLAIN. Het vei luidt, dat Josef Chamber lain's einde nadert, CI1RISTABEL PANKIIÜRST. Blijkens eene verklaring bevindt de lang gezochte mejuffrouw Christabel Pu uk lun st zich te Parijs, waar zij zic h volkomen veilig acht. Rechtskun dig advies, zoowel in Engeland als ln Frankrijk ingewonnen, heeft haar ge leerd, dat hare uitlevering niet zou kunnen worden gevraagd, wijl haar vergrijp er een was van politioken aard. De strijdbare suffragette zal te Pa rijs de hoofdartikelen en de politieke beschouwingen voor het orgaan van den bond blijven schrijven. „Het was een open geheim", zoo schrijft een En gelach blad, „dat zij van den dag van hare verdwijning tot nu het hoofdartikel en de politie ke besohoawingen in de „Outlook" schreef. Zij zal daarmede voortgaan, maar in den vervolge hare artikelen onderteekenen." HET ECHTSCHEIDINGSPROCES- HOFRICHTER. Voor het kantongerecht te Ba«len had de derde en laatste poging tot verzoening plaats tusschen de echte lieden Hofrichter. Naar men zich zal herinneren, had do echlgenoote van den voormaligeu eersten luitenant die thans wegens giftmoord zijn straf afzit, een eisch tot echtscheiding ingediend. Tot dus- verra was Hofrichter weigerachtig ge- bicven, zijn toestemming tot deze scheiding te geven, maar nu bleek hij zijn standpunt te hebben gewijzigd- Hij verklaarde thans, in beginsel de scheiding goed te keuren, op voor waarde evenwel, dat het kind zijn naam zou blijven dragen en in con tact zou blijven met zijn familie. Op de vraag van den rechter aan de vrouw van den gevangene, of zij er beslist op stond, haar huwelijk met Adolf Hofrichter te verbreken, ant woordde zij, sidderend van aandoe ning: „Ik kan niet meer mevrouw Hofrichter heeten. Ilij heeft me te veel aangedaan." Nu haalde Hofrichter een gedenk- boek te voorschijn, waarin hij des tijds zijn vrouw bezworen had, dat hij onschuldig was aan den giftmoord en vroeg of zij zich niet kon herin ne ren, wat er met dit gedenkboek ge beurd was. Mevrouw Hofrichter antwoordde: „Ik weet het, en toch kan en mag ik mijn besluit niet veranderen." Hofrichter betuigde hierop nog maals zijn onschuld. Onder dit too- neel viel zijn vrouw in onmacht en moest naar een zijkamer gebracht worden. De zaak werd in huur afwe zigheid voortgezet, en na verloop van drie kwartier beëindigd. Na het pro ces-verbaal te hebben onderteekend, smeekte Hofrichter zijn kind te mo gen zien, hetgeen de rechter, als niet tot zijn bevoegdheid behoozend, moest afwijzen. Hofrichter houdt zich thans in zijn gevangenis bezig met teekenen en schilderen. Hij inaakt meestal schil- derijtjes, die in Slavonic en in de Balkandistricten goed verkocht wor den. OVERSTROOMING. Volgens de „Gazette de Bruxelles" trad de Dunne door een zwaren vloed buiten haar oevers, waardoor de sta tionswijk van Lokeren onder gel oo pen is. De bewoners waren verpLicht haas tig hun lunzen te ontruimen. Er is veel schade op het platteland aange richt. De dijk is doorgebroken; het vee kon slechts met groote moeite in vei ligheid gebracht worden. DE PARIJSCIIE BANDIETEN. De rechter Gilbert -heeft naar het assizonhof verwezen ouder beschuldi ging van het behooren tot een veree- nigitig van misdadiger* en medeplich tigheid wegens .heling, 22 bandieten. Onder hetgeen ten laste gelegd wordt kcunt voor, dat zij in den nacht van 7 op 8 Februari een auto in Den Haag gestolen hebben. MOORDPARTIJ. In het dorp Morde Valepaio in Portugal is een zevenvoudige moord gepleegd. Een vrouw is er vermoord, j terwijl zij terugkeerde van de rivier, waar zij linnen had gespoeld, en met baar, haar 5 kinderen. De zuigeling werd in haar armen vermoord. Men vond de vier andere kinderen dicht bij, allen met afgesneden hals. Een eind verder log de vader dood, op dezelfde manier omgebracht. Men llieeft verdenking op een boer,, een buur van het gezin. Men bewaakt zijn huis. De óudsle zoon van het anno orde gezin werlct bij hem en men vreest, dat do moordenaar het ook op hem heeft voorzien. WEER EENS DE HOPE-DIAMANT. Men herinnert zich wel het bericht, dat de Hope-diamant bij de ramp van de „Titanic" zou zijn verloren ge- ffaaa. Dit schijnt nu niet het geval te zijn g.-weest De diamant heeft echter we! een nieuw slachtoffer g-eëischt. Het kleinood moot laatstelijk in het bezit zijn geweest van mevrouw Mc. Lean, een der toon aan geefsters in de Wash- i.ngtonsohe groote wereld, voor wie haar zoon in den loop van het vorige jaar het kleinood kocht voor een be drag van 432 000 gulden. Mevrouw Mc. Lean, die den zomer te Bar Harbour in den staat Maine doorbracht, deed daar eene longont steking op, welke zich reeds dadelijk ernstig het aanzien. Zij vvenschteeen geneesheer, dr. Barker, in wien zij groot vertrouwen stelde, bij haar ziek bed te roepen. Dr. Barker, die zich Juist, in de horgen van Noord-Caroli- na verpoosde, werd gewaarschuwd: Hij gaf onmiddellijk gehoor aan de oproeping, maar ondanks het gebruik vun alle mogelijke middelen van ver voer kwam hij toch te laat. Mevrouw Mc. Lean had, toen hij eindelijk aan kwam, reeds den geest gegeven. üe Hope-diamaut had weder eijn werk verricht, zal de bijgeloovigo me nigte nu wel zeggen. SPOORWEGONGELUK. Op den electrise hen spoorweg tus schen Menton en Sospel, in het Fran- sclie departement der Zee-Alpen, zijn een motorwagen en een goederenwa gon in een afgrond van 150 M geval len. De twee bestuurders werden ge dood. Verder was er niemand in. MIJNONGELUK. Wederom heeft een ontploffing in een mijn in Duitschlund een aantal slachtoffers-geëischl. liet ongeluk had Woensdagavond plaats in de mijn Westende te Duisburg-Meiderich. Van de zes arbeiders, die op de plaats des onlieils arbeidden, werden er vijf gedood, terwijl de zesde levens gevaarlijk werd gewond. EEN LEZING VAN RAOUL AMUNDSEN. Raoul Amundsen heeft ln de Aard rijkskundige Vereeniglng te Kristia- nia in tegenwoordig beid van het Ko ninklijk echtpaar,1 van prins Roland Bonaparte en van leden der regee ring en van hot diplomatieke korps een voordracht van v.vee uur gehou den over hei verloop zijner expe itie. Hij las eon brief voor van den Oberlehrer Alexander, waarin deze mededeelt, dut Polheim, volgens de gecorrigeerde waarneming op &'J gr. 58. G' ligt en dat de expeditie de Pool waarschijnlijk op een afstand van slechts e&nigo meters is vootbijgelrok ken, DE VLEESCIINOOD IN DUITSCH- I.AND. De regeering van Baden heeft ter vermindering van den vleeschnood een maatregel g nomen. Zij heeft verbod van in- en doorvoer van run deren en geiten uit Zwitserland bui ten werking gesteld. De in- en door voer hangt alleen af van hei onder zoek, door een veearts. PEST. Uit Casablanca wordt bericht, dat aldaar negentien gevallen van pest zijn voorgekomen, waarvan drie met doodelijken afloop. Stadsnieuws R.-K. KIE.SVEREENIGING. Op de gisterenavond gehouden al- gemeene vergadering der R.-K Kiea- vereeniging, welke druk bezocht was, werden de volgende candidaten be sproken: vacature-Middelkoop, de lu-er Dr. De Jong, van de Christel ijk- Historische partij; vacature-Loo- meijer, de heer P. J". van Kessel, van dc R.-K. Kieavereeniging; binnen 8 dagen zal weder een algemecne ver gadering worden gehouden waarin definitief dc candidaten zullen wor den gesteld. R.-KATII. VOLKSBOND. Maandag a,s. zal door de afd. Haar lem van den Ned. R.-K. Volksbond een algemeene vergadering worden ge houden in haar gebouw Sint Bavo. EEN BUITENKANSJE. Gisteren was een Amsterdamsch vi&scher, van bet mooie weder ge bruik makende, gaan visschen in de Ringvaart bij Hoofddorp. Zijn verre reis werd wel boloond, want gisteren middag liep hij triomfeerend, met pen karper van 7 pond, aan een touw be vestigd, op hot perron. Wei een bewijs, dat er in de ring vaart nog wel groote visschen te van gen zijn. GOED AFGELOOPEN. Gisterenavond te ruim 6 uur had een zandschipper, die een schuit aan den Schalkwijk'rweg, even voorbij 't slachthuis, voortboomde, het ongeluk daar de boom van de schuit afgleed, voorover in het Zuider Buitenspaarne te vallen. Door tegenwoordigheid van geest wist hij zich aan de schuit vast te houden. Dit ongeval werd gezien door eon tweetal metselaars, die van hun werk huiswaarts keerden, zij kwamen hem te hulp ert brachten hem op het droge. De schuit was in middels naar het midden gedreven en werd met 'behulp van een roeibootje naar den kant getrokken. UIT IIET KAMP BIJ ZEIST. Donderdag was gelukkig verande ring ten goede gekomen in de weers gesteldheid. Een helder zonnetje bescheen reeds vroeg de tenten, terwijl een flinke bries woei, waardoor de heide spoe dig droog zal zijn. Het was oen ieder aan te zien, dat deze gunstige verandering zeer wel kom was. Men behoefde dan ook niet, aan de verveling ten prooi, den gan- schen dag met een man of 10 zich in een vrij bejierkt tentje op te bergen. Ia 't kort, de gewone opgewekte kampstemming kwam er in. Te half acht v.m. rukten de vier bataljons ieder afzonderlijk uit. Bij het eerste bataljon was de stafmuziek ingedeeld en weldra zag men de troe pen onder vroolijke marschmuziek naar de oefeningsterreinen trekken. Van 9 tot 11 uur boorden wc dan ook in de omgeving van het kamp lier haaldol ijk het geweervuur en het geratel van het mitrailieurvuur. Van 12 tot 1 uur werd in het kamp gerust, om daarna weder tot halt vier de oefeningen voort te .zetten. liet tweede bataljon bleef evenwel dit tweede gedeelte in het kamp en zou yan half zes tot half elf eene avondoefening houden nabij Soester- Jjer£. Heden Vrijdag heeft voor het derde en vicixlo bataljon een oefening plaats in den voorpostendienst, waarbij ook, om de werkelijkheid zooveel mogelijk na te bootsen, nabij de voorposten door «Ie troepen veldkeukens worden gegraven om het eten daar te berei den en te gebruiken. De voeding in het kamp is, rekening houdende inet de omstandigheden, zeer goed te noemen. De gezondheidstoestand van de troe pen is zeker goed te noemen, al is, ovenals altijd, het aantal ziekgemel- den bijzonder groot. Dezen worden evenwel, na afloop van liet zieken rapport, indien ze dienst moeten doen, naar «Ie oefeningsterreinen na gezonden, terwijl van bepaald ern stige zieken tot nu toe niet is ge hoord. DE KLEVERLAAN. Men is nu bezig den rijweg op de Kleverlaait tusschen Kleverparkweg en het Huis ter Spijt, te verbroeden en één a twee decimeter te verhoogen dcor bestorling met puin en geklopte steen. Tegelijk wordt in 't midden een paardenspoor gemaakt van oude klin kers. NA A ML. VENNOOTSCHA PPEN. De Staatscourant bevat de statuten van de Haarlem&che Mineraalwater-1 fabriek „Do Nijverheid", voorheen Ramakers en Van Berkuin, te Haar lem. Doel is het fabriceeren van miueralö wateren, gazeuse dranken en limona desiropen en de verkoop van deze en aanverwante artikelen, 't Kapitaal is ƒ30,000, verdeeld in CO aandeden, elk van 500. Geplaatst zijn 40 a&ndeelen. Ook de statuten van de N. V. Stoom- visscherij „Viribus Unltas te IJrnui- den. 't Kapitaal is 30,000, verdeeld ip GO aandeden ,eik van ƒ500, van welke •48 zijn geplaatst. Voor de eerst© maal eijn directeuren de hoeren A. Ileliin- ga en A. J. Elskamp en is commissaris de heer mr. dr. W. P. Vis. ELECTR. SPOORWEG MIJ. Aan het verslag over 1011 wordt het volgende ontleend: Met onderhoudswerken en geleide lijke vernieuwingen aan onder- en bo venbouw der verschillende baanvak ken werd regelmatig voortgegaan. De belde electrischc centralen werkten op alleszins bevredigende wijze; bedrijfsstoringen kwamen niet voor, andere dan norznalc onder houdswerken behoefden niet plaats te hebben. Voor het spoorwegbedrijf werden afgeleverd: Te Haarlem 1,236.515 Kilowatturen 3.517 cent. De jiroductie der centrale te Half weg kan niet met volkomen nauw keurigheid worden vastgesteld door het vrij langdurig ontbreken der watt meters, die voor herijking naar het buitenland gezonden moesten wor den; zo kan ecliter vrij nauwkeurig worden geraamd op 1.100.000 Kilo watturen a pl.m. 2.93 cent. liet jaar 1911 heeft wederom gun stige uitkomsten opgeleverd wat het reizigersvervoer betreft. De stijging der bruto ontvangsten op de lijnen Amsterdam—Zundvoort, Ceintuurbaan en Haarlem—Bloemen- daal bedroeg respectievelijk 108, 165 en 7 55 De exploitatiekosten hobbon den te rugslag ondervonden zoowel van de stijgende eischen voor onderhoud en vernieuwingen, als van hoogere prij zen van tol van grondstoffen en ver bruik sartikelen en van de nieuwe loon regeling voor het personeel. Niettemin bleef de exploilatie-coëf- ficient beperkt tot 66.997 (.vorig jaar 65.806 met inbegrip van de aan de gemeente Amsterdam te betalen recognitie. liet spoorwegbedrijf leverde in 1911 een batig saldo op van ƒ216003. Ter voldoening aan Art. 4 der lee- nir.gsv oor waarden werd van de bij verkoop en overdracht der terreinen1 ortvangen bedragen het voorgeschre ven gedeelte besteed voor amortisa tie van obligaties, deels door aankoop, deels door uitloting. Aangekocht werden in den loop van het jaar 199 stukken van ƒ1000. Uitgeloot werden uit dezen hoofde 33 stukken, te zamen met 27 stukken van 1000 volgens aflossingstabel. Gelijk hierboven gezegd, bedroeg de bedrijfswinst op de spoorwegexploi- tatie ƒ216.003. Hierbij komt: winst op verkochte bouwterreinen ƒ186.955, op brengst pacht bouwterreinen 1228, gekweekte rente ƒ10 058, totaal 414245. Hier tegenover staat: rente obligatieleening ƒ96.467, contractueele uitkeering aan de Eerste Ncileri. Elec trischc Tram-Mij. 50.602; afschrijving op „Verbetering en Vernieuwing E. N'. E. T." 1.162; koersverschil op ef fecten en waarborgsommen ƒ2766; af schrijving up magazijngoederen ƒ6900, totaal 157.900, zoodat liet boekjaar sluit met een saldowinst van 256-345, waarbij te voegen onverdeeld winst saldo vorig jaar 18212. Totaal 274 557. Dit bedrug zou gedeeltelijk gebruikt kunnen worden voor uitkeering van dividend; met het oog ecliter op be langrijke vernieuwingen en verbete ringen, welke in 1912 moeten plaats vinden, wordt door den Raad van Be heer voorgesteld het geheele bedrag voor afschrijving als volgt te bestem men: op rekening Concessie ƒ5500, weg en werken 140.930, machinerieën en ge reedschappen ƒ17.032; rollend materi eel ƒ61.941; meubilair 1503, en op aandeden Eerste Nederl. Electr. Tram maatschappij 47.650, totaal 274.557. N. B. L. O. De afdceling Haarlem van den N. B. L. O. heeft Donderdagavond een zeer -slecht bezochte vergadering gehouden onder presidium van den beer G. Adrian, ter bespreking van de agenda voor de algemeene bondsver gadering. Do Voorzitter deelt mede, dat bijzondere omstandigheden de oor zaak moeten geweest zijn, dat de alge meene bondsvergadering door het hoofdbestuur mei zooals aanvan kelijk was bepaald te Haarlem is vastgesteld, maar te Den llaag. Tot afgevaardigden ter vergadering worden daarna' benoemd de hoeren mr, C. J. G. Brcdkis en B. ten Have. Over de agenda heeft thans niemand iets op te merken. De Voorzitter stelt aan de orde een verzoek van de Haarlomscho On derwijzers Z wemclub. Deze wil re- «[uestreeren bij de Regeering, opdat bereikt wonde, dat den onderwijzers der Rijks- en Christelijke Normaal lessen zwemonderricht worde ver leend De eigenaar der zweminrich ting aan de Houtvaart, de heer A. A. Sprcnger Sr.. is genegen de onderwij zers van dezelfde condities te laten genieten, die voor de leerlingen der Rijkskweekschool bestaan, en de di recteur dier school voelt veel voor het plan. De heer V a n d e Kamp wenscht de zaak uit te breiden en liet adres ook aan den Minister van Oorlog te zenden, opdat deze bewerken zal, dat de miliciens, waar de gelegenheid be staat. zwemmen leeren. Spreker wijst op het ernstige ongeluk in Utrecht. De hoer De Groot meent, dat men hier alken met het locale belang rekening heeft te houden. Het verzoek dat de heer Van de Kamp bedoelt, zou door hei hoofdbestuur gedaan kunnen worden. De heer VandeKamp zeg'., wèl speciaal Haarlem op het oog te heb ben, waar immers de gelegenheid be staat De Voorzitter zegt een bespre king door het bestuur met den garni zoenscommandant toe, waarna de be raadslaging over dit punt geëin digd is. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. MINISTER COLIJN. De Minister van Oorlog heeft Woensdag op zijn terugreis van Nieuwedlep te Haarlem de dépots der huzaren bezocht. De Minister was vergezeld van zijn adjudant, den ka pitein van den generalen staf Do Quay, en werd in de kazerne rond geleid door den commandeerenden officier. Do Minister hoopt, indien de weers gesteldheid dit toelaat, in de aan staande wéék aan zijn plan om bij de zee-oefeningen tegenwoordig te zijn, alsnog gevolg te geven. MILITAIRE ZAKEN. De le luitenant H. F. M. baron Van Voorst tot Voorst, van het le depót te Haarlem, wordt met 1 October a-b. gedetacheerd aan de rijschool te Seauinur In Frankrijk. KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van de lotelingen, die niet bij den Keuringsraad of ter gelegenheid van het Ln artikel 76 van het Militiebesluit bedoelde onderzoek hunne wenschen met betrekking tot de inlijving hebben kenbaar gemaakt, dat zij alsnog vóór 10 October a,a bij hem van bedoelde wenschen kunnen doen blijken. KERKCONCERT. Op het kerkconcert, te geven door de dames A. Noordewier-Keddingius en I'. de Haan Manifarges en den organist A. B. II. Verhey, op Maandagavond a s. in de Groote kerk, wordt het volgende programma uit- gevoerd: Duetten van Handel, Bach, Clari en Von Herzogenberg; Liede ren voor sopraan, van Bach, Handel, en-liederen voor alt, van Schulz en Dvörak; orgelslukken van Bach. Op verzoek wordt het Oud-Neder- landsch Duet: „Heer Jezus heeft een Hofken", ton gehoore gebracht. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: G. Kipshagen, Bakkerstraat 59, een kinderportemonnaie met inhoud. Mej, M. Bartel, Leidsche straat 14, een rozenkrans. A. Vrugt, Oosterstr. 38, een ceintuur. N. Bekkcr, Leidsche straat 20, een schoolschrift. A. Bom, Rustenburgerlaan 27 h, .een vischluik. Rubriek voor Vragen Geabonnoerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in le renden bij de Redactie ran Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en ïoo spoedig mogelijk. Aan Tragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermeldon wordt goon aandacht geschonken. VRAAG, Is iemand, die Pro Deo, door tusschenkomst van een aange wezen advocaat, een proces voert, vrij van alle kosten? ANTWOORD. Wanneer hij, die gratis procedeert, het proces wint, dan moeten alle gemaakte kosten door dc verliezende partij worden gedragen alsof er niet gratis ware ge procedeerd. Anders wordt de persoon die gratis procedeerde in de kosten verwezen, maar deze kan natuurlijk niet betalen en nu heeft de wederpar tij liet recht om de kosten, aan haar kant gevallen, en die zij moet voor schieten, zoo mogelijk op de partij, die gratis procedeerde, te ver halen. VRAAG. Ik had mot een dame een mondelinge overeenkomst ge maakt, dat zij gedurende de geheele maand Augustus een gemeubileerde slaapkamer met pension bij ons zou huren. Kort daarop ontving ik van mijnheer een briefkaart, luidende: „Ik stem volkomen in met hetgeen mijn vrouw niet u afgesjiroken heeft" Vier dagen vóór het einde van Augustus vertrekt de dame, slechts willende be talen tot op den dag van haar ver trek. Ik had reeds het pension afge trokken, maar nu weigert ze <>ok de kamerhuur voor die -l dagen. Wat moet ik nu doen? ANTWOORD. De briefkaart van mijnheer is niet al te duidelijk. U kunt het echtpaar flinkweg dagvaar den tot betalen. VRAAG. Kan een meisje op 25- jarigen leeftijd trouwen zonder toe stemming van haar ouders, en bin nen hoeveel weken? ANTWOORD. Neen, zij moet wel toestemming vragen. Bij gebreke van «lie kan ze echter den heer kanton rechter om diens tusschenkomst ver zoeken en dan gaat het huwelijk in ietier geval door. Het kan dan nog on geveer drie maanden duren. VRAAG. Iemand is door wange drag uit den militairen dienst verwij derd. Als hij tot lid van den gemeen teraad gekozen wordt, mag hij deze functie dan vervullen? ANTWOORD. De vraag is of de bedoelde persoon in het volle genot zijner burgerlijke en burgerschaps rechten is, hetgeen wel het geval zal zijn en dan kan hij de bedoelde func tie ook vervullen. VRAAG. Waar kan ik inlichtin gen verkrijgen over het auteursrecht voor een handelscirculaire? Hoe gaat alles in zijn werk? ANTWOORD. U moet twee exem plaren, door den drukker geteekend, binnen een maand inzenden bij het departement van justitie, met een verklaring van den drukker, dat het werk bij hem is gedrukt. Vooraf is ze geling en registratie een vereischte, maar uw drukker is daaromtrent stel lig wel op de hoogte en zal u wel kunnen helpen aan wat verder noo- dig is. VRAAG. Ik ben dagdienstbode en heb mijn betrekking met 14 dagen op- gezegd. Ik heb van mevrouw een kermisfooi gekregen. Moet ik die nu teruggeven? ANTWOORD. Ja, want u hadt u volgen^ het gebruik door het aanne men dier fooi verbonden om die op zegging nu niet le doen. Maar mis schien werdt u per week betaald? Dan wordt dat gebruik geacht niet te gelden. In 't algemeen worden derge lijke gebruiken op de dagdienstboden minder toegepast. VRAAG. Heeft iemand die ge scheiden is, voor ccn tweede huwelijk do toestemming van zijn ouders noo- dig? ANTWOORD. Ja, ten minste als hi; deri vollen leeftijd van dertig ja ren niet heeft bereikt. Het huwelijk kon hem meerderjarig maken, maar geen ouderlijke rechten opheffen; VRAAG. Ileeft een weduwe het recht; nadat de kinderen huns vaders erfdeel gehad hebben, haar vasté goodoren of een gedeelte daarvan, aan één kind uit datzelfde huwelijk U vermaken? ANTWOORD. Jawel, als die goe deren aan haar zijn toegescheiden, en dan natuurlijk zonder bet eene Kind boven het ar.dere te bevoordeelen met meer dan de wet toelaat VRAAG. Mijn dochtertje is op een atolier, heeft do juffrouw, indien zij uitgaat, het recht, daar zij dan vrij kroeg, «lit van haar loon uf te houden? ANTWOORD. Het antwoord op deze vraag hangt geheel van de gemaakt» condities af. In 't algemeen is geen loon verschuldigd voor den tijd, dat het werk niet is verricht. VRAAG.. Wanneer iemand per weck werkt en beta aid'is, en hij web eert don laatsten dag te werken, ben ik dan als patroon zijnde, verplicht hein een week loon uit te betalen ANTWOORD. Neen, dan verbeurt hij dlo week loon. VRAAG. Heeft een 'dienstbode het recht met 1 Nov. te ver! rekken als zij 7 A 8 weken vóór dien tijd opzegtzij is per 3 maanden gehuurd? Moet zij de kermisfooi teruggeven? ANTWOORD. D«' term ij n van op zegging is best, mnar daar ze zich juist stilzwijgend verbonden had, door het aannemen van dio fooi, om mot Nov. niet te vertrekken, zal zij «le fooi moeten missen. VRAAG. Een meisje per 3 maanden gehuurd, zegt met 1 Aug. baar betrek king op, om met 15 Sept. te vertrek ken Heeft zij daar recht toe? ANTWOORD. Volgens de te Haar lem bestaande rechtspraak zou zij pas met Nov. mogen vertrekken. VRAAG. Is het lolingsnummer 300 voor Haarlem vrij ANTWOORD. Neen. VRAAG. Mijn dienstbode is van 1 Mei tot 1 Aug. verscheidene weken ziek geweest, door mij zijn toen be taald kostgeld, behandeling en ge neesmiddelen. Nu krijgt zij opnieuw dezelfde kwaal, en ik wil haar nu weg hebben. Wat bec ik nu aan h3ar ver schuldigd ANTWOORD. U moet haar terstond opzeggen. Zoolang de dienstbetrekking d;ni nog voortduurt moet u voor haar verpleging en behandeling zorgen, maar alleen de eerste vier weken ko< men voor uw rekening. VRAAG. Ik ben ongeveer 25 jaar ge leden in een levensverzekering gegaan voor een bepaalde som, onder voor waarde, dat ik na een zekeren tijd, wanneer ik nog zou leven, aan mij zeil het celd uitbetaald zou krijgen. Nu ia de tijd spoedig verstreken Als ik het geld uitbetaald krijg, mag ik dat dan aan mijn vrouw vermaken, of gaat hot dan in den boedel, zoodat ook do kin deren deelen ANTW OORD. Het is u w geld, dat natuurlijk valt ia do gemeenschap van goederen tusschen u en uwe echtge noot» bestaande en als u overlijdt voor do helft tot uw nalatenschap be hoort. Het staat gelijk inet een erfenis 'die u mocht krijgen, of een winstje, dat u mocht toevallen. De premie is ook uit de gemeenschap betaald Uit de Omstreken OVERVEEN. Jubileum. Op den 16en September herdenkt de heer M. van, Buggenum, den «lag waarop hij vóór 60 jaar bij den heer F. van Velsen Jr., bloemist, alhier, in dienst trad. SCHOTEN. Zondag 15 Sept. a s. zal de af«L Schoten van den Ned. R.-K. Volks bond, een vergadering houden, waar d<} nieuw benoemde adviseur, da WelËerw. lieer Pietorse, zal geïnstal leerd worden door den heer J. W. Smit, uit Amsterdam. VELSEN. Bij de aanbesteding van den touw van een nieuwen winkel annex bakke rij voor rekening van de Coöp. Win* kelvereeniging der Kou. Ne<L Papier fabrieken te Velsen was laagste de firma B. Hagen te Haarlem, voor 16,575. 4 Stoomvaartberichtea TRANSATLANTISCH E LIJNEN, Het st. Billiton, v. Batavia naat Amsterdam, vertrok 11 Sept. van Port-Soid. liet st. Nias v. Amsterdam naai Batavia, pass. 11 Sept. Ouessant. Het st. Lombok, v. Amsterdam n. Batavia, arriv. 11 Sept., te Sahang. liet st. Maasland, y. Buenos-Ayres n. Amsterdam, vertrok 11 Sept. van Santos met 26500 bn. koffie. Het st. Hollandia, v. Buenos-Ayrea n. Amsterdam, vertrok li Sept. van Lissabon. Het st. Noardam, v. New-York n- Rotterdam, pass. 12 Sept. v.m. 7 u. 30 m. Prawle Point. Het st. Rindjani, v. Java naar Rot terdam, vertrok 11 Sept. van Tanger. Het st. Kawi, v. Rotterdam naar Java, arriv. 12 Sept te Padung. Het stoomschip Making. van Java naar Rotterdam, passeerde 12 Sep tember Ouessant en wordt a s. Zater dagochtend te Rotterdam verwacht. liet stoomschip Rembrandt, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 12 Sept. van Genua. Het stoomschip Banda, van Am sterdam naar Java. passeerde 12 Sep tember Dungoneas. Het stoomschip Rijnland, van Bue nos Ayres naar Amsterdam, arriveer de 12 Sept. te Santos. Het stoomschip Amsteiland, van Amsterdam naar Buenos Ayres, arri veerde 12 Sept. te Montevideo. Het stoomschip Soestdijk. van Rot terdam naar Boston en Philadelphia, passeerde 12 September n.m. 12 uur 45 min. Sciliy. Het stoomschip Gorredijk (Nep.lijn) arriveerde 12 September v.m. xan Botterdam te Nownort News.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7