Weerbericht MEDEDEELIN'GEN VAN IIET gONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur. Da Bi kit, 1? September 1912. Hoogste barometerstand 770 4 m.M. te Malin Headlaagste 744.6 m.M. te llaparandu. Verwachting tot den avond van 18 September Wind zwakke tot matigen Weste lijken tot Noordelijken wind. Gesteldheid van de luchtafwisse lende bewolking, weinig of geen re gen. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vur 769 m M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 772 m.M. OPGAVE VAN: JOH M. SCHMIDT -Opticien 8*1 ZIJLSTRAAT HAARLEM. Thermometerstand 17 September Hoogste gisteren F. 69 Laagste beden nacht. F. 53 Hedenmiddag 12 uur. F. 61 HOOQ- en LAAQWATER STAN DEN 18 September. H oog w a t er. IJmuiden T.m. 7 u. 80 m.n.m. 8 u. 8m Katwijk v.rn. 7 u. 5m.in.rn. 7 u. S8m Petten v.m. 7o.50m.;n.m. 8 a. 23m Laag water. IJmuidenn.m. 8u.3Um.; v.m. 4u. 8m Katwijk n.ui. Ju.lUm.; v.m. £u. 48 m Petten n.m. 6u. m.jv.in. 5u.88ai Het aaustekeu der lantarens van rijwielen, auto's en andere voertui gen, moet te 6 u. 44 m. geschieden. De stroom betoogers gaat daarlangs in seider eindelooze reeks. Vlaggen wapperen boven den ingang van het sportterrein, waai' rnen voor 'n dub beltje toegang heelt en dan verplicht is zich te tooien met zoo'n roodwitte kaart „Algemeen kiesrecht voor man- Ven en vrouwen." Er worden bij den ingaDg Troel- stra- en Gorter-brochures gevent, en er staan collecte-bussen voor de sta kende glasblazers, in den vorm van reuzen fl-esschen. De versiering van het enorme ter rein vertoont alle sc'halceeringen van rood. Helrood® vlaggen wapperen bij tientallen boven de tribunes om het voetbalveld. „Arbeiders strijdt voor het alge meen kiesrecht" beveelt in enorme witte letters een meters-lange roode vlag, tegen een schutting gespijkerd. Twaalf kleine spreek tr.b unes zijn op verschillende punten van het ter rein opgericht. Daar zullen aan stonds even zooveel redenaars over 't algemeen kiesrecht spreken, na Vlie- gen's openingsspeech. Een veelkleurige rij vaandels zijn rond liet gansche terrein geplant. Om half twaalf wordt de meeting geopend met het spelen van de Inter nationale door een muziekkorps. Dui zenden betoogers zijn dan al op het terrein bijeen. Tn de openingsrede heette de heer Vliegen namens het partijbestuur al len hartelijk welkom. De deelneming aan dezen Rooden Dinsdag overtreft verre den vorige in de eerste plaats dank daarvoor aan hen, die tegen werkten, den burgemeester van Den Haag en kleinere despootjes. De arbei ders. daardoor geprikkeld, hebben het roode leger verdubbeld morgen ver schijnt onze stctistiFk over de deelne ming aan de grootste manifestatie, die de Nederlandsche arbeidersklasse ooit heeft gehouden. Melk een belofte voor de toekomst is dat Zelfs manifestan ten uit Friesland en Limburg zijn hier. Spreker doet voorlezing van te legrammen vau mei schen, aan wie toestemming om te gaan, geweigerd is, onder andere miliciens uit Arnhem sn Zeist zenden adbaesiebetuigingen. Straks is er betooging in de straten van Dc-n Haag. we zullen trachten te manifesteeren op tiet Binnenhof op onze ordelijke wijze. Gauw moeten we er heen, de heeren wachten ons. Spre ker eindigt onder daverend applaus. Er was een enorme menschenmas- 6a op het terrein. De zangvereenigingen zongen socia listische liederen. Bii een der eerste spreekplaatsen hield Mr. P. J. Troelstra een rede Hij critlseerde de weigering van den Hnagschen burgemeester om den op tocht toe te staan. Ook keurde hij de houding der Tweede-Kamerleden, bij de behandeling der kiesrechtmotie af. De arbeidersmacht is een stroom geworden, die de dammen breekt. Dit znl heden blijken als de stroom bij het regeeringskasteel komt. Voorts besprak Mr. Troelstra de verschillende wetten die dit jaar in de Kamer behandeld zijn er. sprak als lijn overtuiging uit. dat de belangen der arbeiders door de Kamermeerder heid niet gediend worden. In het bij zonder wees spreker op de belasting wetten, die vooral de kleine lieden treffen. Tenslotte zegt Mr Troelstra: „Wij hebben ons vandaag niet dc minste dwang op te leggen. Wij houden ons zelf aan het touwtje, nu de burge meester van Den Hang het niet noo- dig vindt ons aan het touwtje te doen." Hierna werden de deelnemers in groepen verdeeld, provincie-gewijs in gedeeld. De groep Noord-Holland stonu onder leiding van den lieer Vau Kuykliof, de groep Friesland ouder Mr. Troelstra, enz. Te 112 uur trok men in groepen van tiet meetingsterrein naar het Bin nenhof. Als men daar aankomt, is H. M. de Koningin reeds vertrokken, want vóór 11/2 uur heeft de voorlezing dei- Troonrede al plaats gehad. Aan den gang is dun evenwel nog de vergade ring v<jn de Eerste en Tweede Kamer. Het voornemen dei lietoogers is, om iictar liet Binnenhof te Hekken, als men daar evenwel niet wordt toegela ten, dan blijft men op het Buitenhof. Nader seint men ons van half drie Het Binnenhof eil het Buitenhof zijn door politie te voet eu te paard afge zet. De bereden politie heeft aile kija- lustigen van het buitenhof verwijderd. De betoogers mogen op hel Bui tenhof komen. Te 2 1/2 uur zijn de groepen betoo gers een buitengewoon talrijke schare, die geregeld socialistische liederen zongen op het Buitenhof aangekomen. Alles verliep tot heden ir. de beste orde. Er heeft slechts één arrestatie plaats gehad, maar dit was geen be- tooger, maar een andere rnan, die wat drukte maakte. ROBERT P. Uit Amsterdam vertrokken 3800 be toogers naar Den Haag. Via Amster dam kwamen 1200 betoogers uit do richting Wcrmerveer. Men seinde ons hedenmorgen uit 's- Gravenhage: Naar wij vernemen zijn in het ge bouw van het departement van Wa terstaat heden 50 rijksveldwachters geherbergd, om zoo noodig bij botsin gen welke bij de ingangen van het Binnenhof tussehen de betoogers en de pol'.tie zouden kunnen ontstaan, onmiddellijk hulp te verleenen. Zoo als men weet komen de gebouwen van het departement van Waterstaat op het Binnenhof uit. VOOR DE PUBLIEKE TRIBUNE. De gebruikelijke bewaarders en be- waardsters van een plaatsje voor de meestbiedenden op de publieke tri bune in de Ridderzaal ter bijwoning van de opening der Kamerzitting hadden reeds van gisterochtend vroeg voor het grijze gebouw op het Bin nenhof post gevat, natuurlijk met het voornemen om er ook gedurende den afgeloopen nacht te kampeeren. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 15 September benoemd tot direc teur van het Rijksopvoedingsgesticht te Doetinchem, J. Klootsema, thans idern te Alkmaar. Is G. F, J. l>ouwe§, onderwijzer aan de St. Vinceritiusschool C te Amster dam, benoemd tot ridder in de orde van "Oranje Nassau. Is met ingang van 1 December aan den directeur van het post- en tele graafkantoor te Winschoten, R. van der Meulen, op verzoek eervol ontsla# verleend. Bij beschikking van den Minister van Oorlog ad int. marine is de aan boord van Ilr. Ms. „Gelderland", die nende luitenant ter zee 1ste klasse J. N. de Ronde, met 19 September a.s., op non-activiteit gesteld. ROODVONK TE AMSTERDAM. Van Maandag 9 September tot en met Zondag 15 September zijn de vol gende gevallen van roodvonk aange geven Maandag 9 Sept. 20 aangetasten, Dinsdag 10 Sept. 23 id., Woensdag 11 Sept. 21 id.. Der derdag 12 Sept. 23 id., Vrijdag 13 Sept. 27 id., Zaterdag 14 Sept. 21 id., Zondag 15 Sept. 7 id. Te zamen 142 aangetasten. Overl. nihil. LUSTRUM DEI.FTSCH STUDENTENCORPS De Inca-maskc-rade van he* Delftsch Studentencorps in 1913 gnat niet door, wegens groote bezwaren aan de uit voering verbotsden. De feestcommissie stuurt thans aan op oen Perzisch feest. DYNAMIET. Men seint ons uit Maastricht, dat te Rotterdam een mijn werker is gear resteerd, die verdacht wordt van dy- riaroieldiefstal uit de mijn te Eijgels- hoven. Hij is naar de gevangenis te Maastricht overgebracht. DE VREDESKANSEN. Men seint ons De Turksche minister van bniten- lanasche zaken verklaarde in een in terview, dat de besprekingen over den vrede op den goeden weg zijn, al zijn ze op het oogenhlik onderbroken. TWEEDE KAMER. DEBIETBECHT OP TABAK. De Minister van Financiën ontkent in zijn Memorie van Antwoord, dat de bloei van den Nederlandschen tabaks- handel door een belasting als de thans voorgesteld" in gevaar zou ko men. Het schijnt hein weinig aanne melijk. Het euvel, dat vooral de mingegoc- den in deze belasting zouden hebben bij te dragen, heeft de Minister zooveel mogelijk willen vermijden door zijn keus op een belasting van de tabak naar de waarde te doen vallen. De heffing is volkomen,gerechtvaar digd, getuige ook liet feit, dat wel haast in ieder land tabak object van belasting is. De invoering van een belasting naar den maatstaf va' de prijzen, die op de veilingen voor de ruwe tabak worden besteed, zou de Minister als een ge waagde en daaróm niet aan te bevelen proefneming beschouwen. Evenmin kan de Minister treden in een hoog invoerrecht op tabak. Evenals de straks bedoelde belasting, zou deze 't gevaar ople\eren, dat do tahaksmark'. zich naar liet buitenland verplautste. Ook een fabricage-lw-lasting, zoome de een vergui ningsrecht voor verkoop van tabak acht de Minister niet ge- wenscht. De Minister weigert uitstel van be handeling van dit ontwerp tot na de invoering der andere nieuwe belastin gen. Hij kan do bate uit het debiet- rerht niet missen Wat het keeren van knoeierijen door de contröle-maatregelcn betreft, ont duiking zal ia vele gevallen niet wor den achterhaald. Maar de ambtena ren en de Raden van Beroep zijn hel, die den aanslag vaststellen en zij zul len, is er eei maal reden om fraude aannemelijk te achten, daarmede bij het bepalen vau den aanslag rekening houden. Ub .Minister kan niet te geuioct ko men aan het vei langen van dc leden, die alleen winkels van zekeren omvang in het debietrecht zouden willen be trokken zien. Groote uitbreiding van het getal ambtenaren acht de Minister niet noo dig. De kosten daarvoor zullen met die, welke ter uitvoering van deze wet noodig zijn, het bedrag van 50,000 niet overschrijden. HET CONFLICT IN DE KLEEDING- INDUSIRIE TE AMSTERDAM. Het conflict in de kleedlnglndustr.e is gisteren na een schikking beëin digd. Bij de firma d'Ancona zal men Don derdag weer aan het werk gaan. DE STAKING TE DELFT. De heeren professoren D. van Blom en G. Knuttel en dr. J. G. Sleeswijk hebben zich als hemiddelingscommis- sie bij de glasfabrikanten en de ar beiders aangemeld. KIND VERBRAND. In een onbewaakt oogenblik viel de 31/2-jarjge G. K.. te Arnhem, in een emmer heet water. Het kind, dat verschillende brandwonden bekwam, is aan de bekomen brandwonden overleden. VERDRONKEN. Zondagavond is D. B., huisvrouw vau den werkman G. v. d. L wonen de onder St. Jacoba parochie, in do Koude vaart gevallen en verdronken. Zij was van een bezoek bij de buren op weg naar huis en schijnt, doordat zij bij avond slecht zag, den weg ge mist te hebben. Gemengd Nieuws HYGIëNE DER VERLICHTING. Wat de hygiëne der verlichting aangaat, heeft men schrijft de G. en W. in hel algemeen te letten op twee hoofdzaken: do hygiëne van do lucht en die van het oog, Dikwijls wordt wegens do concurrentie dooi de electrische industrie beweert, dat door de gasverlichting de lucht be dorven wordt en deze verlichting dus onhygiënisch is en in dit opzicht de electrische verlichting bepaald de voorkeur verdient, omdat zij de luclit niet door verbrandingsprod/ucten ver ontreinigt, en op het eerste gezicht schijnt dit, vooral voor leeken, juist to zijn; maar ook het gaslicht is niet zoo onhygiënisch. In het algemeen wordt de qunilt&lt der lucht in een vertrek beoordeeld naar baar koolzu urgohalte. Gemid deld ontwikkelt 1 kub. gas bij de ver branding 0.6 cub. M. Koolzuur; een gasgloeilicht van 80 tot 100 Kaarsen zou dus per uur 60 tot 70 liter of 0.07 kub. M. koolzuur geven; in een ver trek van gemiddelde grootte, bijv. van 100 kub. M. inhoud, zou het kool- zuurgehalto van de lucht dus onge veer 0.07 pet. zijn; zelfs als in dat zelfde lokaal 8 iichteu branden, zou het too te laten gehalte van 1 pet. koolzuur nog niet bereikt worden. Door de natuurlijke ventilatie in het vertrek wordt liet koolzuurpercent aanmerkelijk verlaagd, zoodat na deel voor de gezondheid door het koolzuur, ontwikkeld bij de verbran ding van het gas, geheel uitgesloten is. Niet de gasverlichting, maar de mensch zelf bederft bij onvoldoende ventilatie van het vertrek do lucht en maakt deze ongezond. Door de verwarming van de lucht door een gasverlichting ontstaat ech ter oen krachtige luchtstroom van de vloer naar het plafond, waardoor in de tijdseenheid de lucht sneller vor- verscht wordt en hoe vaker dat go- beurt, hoe aangenamer voor men- schen het verblijf iu zulk een vertrek is; op die wijze kan het gaslicht dus meewerken tot verbetering van de lucht. Wat nu de hygiëne van het oog aangaat, volgens Rubner moeten in dit opzicht aan de kunstmatige ver lichting de volgende eischen gesteld worden: lo Er moet een voldoende hoeveel heid licht zijn. 2o. liet licht moet gelijkmatig branden en niet flikkeren. 3o. Het licht moet een kleur heli- ben, die het oog aangenaam aandoet en het mag niet verblindend wezen. Ook in deze drie opzichten staat het gas, met name het gasgloeilicht, volgens de G. en W., boven het elek trisch licht. Wat het laatste punt belieft schrijft het blad: Volgens de onderzoekingen van Stocknuusen en Schantz staat ook in dit opzicht het gasgloeilicht met het kleinste aantal ultraviolette lichtstra len bovenaan; door de spectraal-ano- lyse van verschillende lichtbronnen hebben zij namelijk gevonden, dot liet electrisch booglicht betrekkelijk rijk aan ultra-violette lichtstralen is, dan volgt het electrisch glooilicht en daarop het gasgloeilicht Ten slotte nog een enkel woord over de warm te-uitstraling; volgens de onderzoe kingen van Neuberg woiden door de verschillende lichtbronnen per uur per kaars lichtstel kto uitgestraald liet volgend aantal warmte-eeniieden: l'&lrolcuuilauip 10.50 Paraffine-kaars 10 76 Vleermuis brander lichtgas 3.72 Aigandbrander 6.37 Gasgloeilicht 1.37 Acetyleen 1.06 Electrisch gloeiliebt 2.53 Electrisch booglicht 0.58 HET NUT VAN KOFFIEDRINKEN. In onze dagen van bestrijding van alcohol en tabak komt steeds Sterker de vraag ter sprake, in hoeverre ook andere genotmiddelen schadelijk voor de gezondheid geacht kunnen wor den. Ten einde deze i raag op afdoen de wijze te beantwoorden, wordt dan Jen meer en meer gob rui kei ijken weg van het experiment gekozen. Een AmdVikaansclie hooglceraar, Holingworlh, verbonden aan de Co lumbia universiteit, achtte de vraag of koffie schadelijk is voor de ge zondheid, zóó belangrijk, dat hij zich de moeite getroost heeft een heele reeks experimenteels onderzoekingen in te stellen naar de physiologische werking van de caffeine. Naar hij mededeelt, namen hij en zijn assis tenten in oen speciaal daartoe inge richt laboratorium proeven met 16 personen van beiderlei kunne, die zich bereid verklaard hadden de proef zoolang voort te zetten als de hoogleeraar noodig en nutUg oor deelde. Do melbden waren streng wetenschappelijk en gingen met tal van voorzorgsmaatregelen gepaard. Do proefpersonen ontvingen deels caffeine, deels melksuiker, beide in capsules, zoodat zij niet wisten, wel ke der beide stoffen hun werd toege- diend. Na het gebruik hadden zij lichaamsoefeningen uit te voeren en. worden zij onderzocht op snelheid en juistheid van rekenen, vlug type- writen, enz. De proeven, welke vijf maal per uur herhaald werden, en 76.000 liepalingen noodzakelijk maak ten, gaven als einduitkomst, dat zoo wel het lichamelijk, als geestelijk arbeidsvermogen door matig gebruik van caffeine toenam. Bij bet typewri- ten gaf caffeïne b.v. zoowel sneller schrift als Schrift met minder fou ten. De opwekkende invloed van het genotmiddel begon reeds binnen een u/ar na het gebruik en duurde in liet geheel 6 A 7 uur. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cis. per regel. Laatste Berichten D r i n k li a 1. De drinkhui der Slaalwaterbron werd gisteren bezocht door 40 perso- OP HOL. Gisterenmorgen half twaalf kwam paard en wagen van den zuurhande laar Kok, de brug van den Schoter- weg oprijden, toen het paard viel. Daardoor brak de boom van den wa gen. Het paard sloeg op hol, maar werd spoedig door een spoorbeambte gegrepen. KASTANJES. Van gemeentewege is men in den Hout, de plantsoenen en ook elders be gonnen met de kasLanjes van de hoo rnen af te balen. Hel werd ook tijd, daar do hoornen anders wellicht ge heel vernield zouden worden door liet gooien met steenen door de jeugd. FAILLISSEMENTEN. Bij vonnis van de Arr. Rechtbank alhier, d.d. 17 September 1912, zijn in staat van faillissement verklaard 11. van der Does, melkslijter, wonen de te Beverwijk. Jb. Rep Sz-, veehouder, wonende te Oost/aan. ltechter-commissaris in beide fail lissementen Mr. J. D. Pasteur. Bij vonnis van 17 September 1912 is door de Arr. Rechtbank alhier opge heven het faillissement van C. van Roon, koopmai. en caféhouder, wonen de te Beverwijk, welk faillissement is uitgesproken 20 Augustus 1912. TRAMVERTR AGING. Heden ondervond de tramdienst Amsterdam- Haarlem groote vertra ging, doordat bij Sloterdijk een geiei- dingsdraad was gesprongen en tus sehen de wissels SloterdijkHalfweg één spoor moest worden bereden. HEEMSTEDE. Door B. en W. i3 aan den heer A. de Haan vergunning verleend tot het slooj>en van een gebouw aan den Hee- renweg no. 273 (café de Nachtegaal) en het daar ter plaatse bouwen van een winkelhuis met bovenwoning. Sport en Wedstrijden VOETBAL. IN ENGELAND. Aston Villa—Woolwich Arsenal 3—0 VICTORIA I—HAARLEM IV TE HILVERSUM. Door een misverstand stelt Victo ria haar le elftal tegenover Haarlem IV, daar er algemeen gedacht wend, dat Haarlem met een combinatie van 't 2e en 3e elftal zeu opkomen. Men verwacht dus algemeen pen inmaakpartijtje van Haarlem. Haarlem speelt eerst mot wind mee en is dadelijk de meerdere. Er ont wikkelt zich een vlug spel. Na onge veer 20 minuten spelens gelukt het den linksbinnen van Haarlem met een mooi schot in 't rechter boven- hoekje te doelpunten. Tot rust blijft de stand onveranderd. 10 voor Haar lem IV. Niettegenstaande Haarlem IV te gen wind in speelt is zij de eerste 10 minuten de meerdere. Langzamer hand gaat het spel gelijk op. Na on geveer een kwartiertje spelens, stelt de middenvoor van Victoria de beide partijen op gelijken voet Nu doelpun ten Haarlem en Victoria om de beurt, zoodat deze geanimeerde, vriend schappelijke wedstrijd met 32 in 't voordeel van Haarlem IV endigt. De scheidsrechter was uitstekend. Bij Haarlem blonken vooral uit de koe per en in de voorhoede 't middentrio, terwijl de anderen goed voldeden. Niettegenstaande het tamelijk slech te weer was er nog vrij veel publiek aanwezig. "Ingezonden Ysn ÏDgesonden stukken, geplaatst of niet geplas Vat, wordt de kopia don inxender niet teruggegeven. Voor den inbond dexer rubriek stolt do Bedactio sieh niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur Vergun mij s.v.p. als trouw lezer van uw blad even mijn meaning te zeggen over het artikel ,,Op de lijn", voorkomende in liet nummer van Za terdag 14 September, door u overge nomen uit „De Blauwe Vaan". Dat er propaganda gemaakt wordt met zooveel mogelijk krachtige mid delen is Le begrijpen, maar men blijvo dan eerlijk en waar, en vooral zette men vriend Tuinstra niet op zijn praatstoel, want dan slaat die goede man door als een blinde vink. Klaar blijkelijk spreekt de man over toe standen van 30 A 40 jaren geleden, en deze dan veel te zwart gekleurd. Laat mii echter allereerst zoggen, dat vriend Tuinstra zich aan grof plichts verzuim heeft schuldig gemaakt, door datgene wat hij daar zoo gemoedelijk weet te vertellen, niet vroeger tér kennis te brengen van zijne supe rieuren. Ik kari toch niet aannemen, dat zij, die zich aan dergelijke straf bare handelingen schuldig zouden gemaakt hebben, flat zelf zouden gaan vertellen, of wel er anderen bijgeroe pen zouden hebben. Het is te wenschen, dat de spoor- wegbesturen eens nader onderzoek in dezen instellen, opdat de oer en de goede naam van het personeel niet. op dergelijke manier door het slijk ge sleurd wordt. Ik ben bijna 30 jaar in dienst der spoorwegen, doch heb een dergelijken toestand nimmer aange troffen. Wel werd er vroeger meer misbruik gemaakt van sterken drank, doch het .personeel is in deze ook nl wiizer geworden en gelukkig mag ik zeggen, da.t dronkenschap in dienst der spoorwegen tot de liooge uitzon deringen 'behoort. Overigens heeft het spoorwegpersoneel nog wel zooveel gevoel van eigenwaarde, dat het zich dergelijke veidachtmakerij niet kalm laat aanleunen, en het zal, dunkt mij, niet bevorderlijk zijn. voor de propa ganda van ,,Dè BLauwe Vaan" onder het spoorwegpersoneel, wanneer de blauwe vaan op dergelijke manier wordt omhoog gehouden. Bij voorbaat mijn dank voor de plaatsing. T. G. BOERSMA, Hoofdconducteur H. S. M. Haarlem, 16 September '1912. Rechtszaken LETSEL DOOR SCHULD. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage stond terecht F. A. V., chauffeur te Utrecht, beklaagd van op Hemel vaartsdag op tien Rotterdamschen straatweg onder Vrijeban bij Delft roekeloos hard gereden te hebben, met het gevolg, dat een wielrijder werd aangereden en ernstig werd aangereden en ernstig werd verwond. Bekl. ontkende hard te hebben ge reden- Hij weet het ongeluk aan ze nuwachtigheid van den wielrijder. Bekl. had gestopt en den verwonde naar het ziekenhuis gereden. De gewonde verklaarde, dat er voor hem geen gelegenheid was geweest tot uitwijken. Hij en andere getuigen verklaarden, dat de chauffeur een andere auto wilde voorbijrijden. Het 0. M. achtte het bewijs gele verd en vorderde, wegens hel veroor zaken van letsel door schuld, 3 maan den gevangenisstraf. Uitspraak heden over 8 dagen. VERGIFTIGING EN VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. De nieuw te benoemen deskundi gen in de zaak van A. M G., huis vrouw van Th. K., te Nieuw-Lekker- land, zullen worden gehoord ter be antwoording van de volgende vragen: lo. Of en zoo ja in hoever de verschijnselen, waargenomen aan het ziekbed van Arie Groen, overeenko men met de verschijnselen, welke zich voordoen bij een vergiftiging door fosfor of eenig ander vergif. 2o. In hoever die verschijnselen, waargenomen aan het ziekbed van Ario Groen, in verband met de resul taten, neergelegd in hc-t rapport vau d' deskundigen Van IJzeren en Goe- mans, de waarschijnlijkheid of de rel ikheid openen, dat Arie Groen is overleden aan een vergiftiging door fosfor of eenig ander vergif. Telegrammen SPOORWEGSTAKING IN SPANJE. BARCELONA, 16 Sept. (Reuter.) De spoorwegambtenaren verklaren offi cieel, na het einde van den bij con tract vastgestelden termijn van acht dagen, tot stoking te zullen overgaan. (Hbld.) Burgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN: 14 Sep.t J. M. Scliaut—Berbé, d. 15 Sept. VV. M. van de Nes—WalU kers, z. T. J. Dijkmans—Neuhaus, z. C. C. DekkerSelraat, z. 16 Sept. M. E. Streurman—Alteiia, d. 17 Sept L. de NijsVan Poorten, d. OVERLEDEN: 16 Sept. J. M. Schouten-Kloek, 73 j., Hagestraat. A. G. Schokker—v. Veen, 61 j., Groote Houtstraat. 17 Sept R. W. Jongkind—De Wit, 40 j., Hazepa- terslaan. Amsterdamsche Biurs. Openingskoersen van 17 September 1912. LABOUCHERE OVENS Co.'s BANK ZUID-AMERUv.AANSCHE STAATS FONDSEN. C. Peru 131/4, Pref. Peru 551/2. TAB VKSAANDEELliN. Deli Maatschappij 604, Medan 274, Rotterdam Dch 396. Scnemhah 581. RUBBER-AANDE F. LEN. Dezelfde. Anist. Rubber 2351/2. PETROLEUM-AANDEELEN. Vast. Koninklijke Petr. 536—7, Dordt- sch6 Olie 166, Geconsolideerde 272 1/2- 4 3/4, Sumatra Palembang 1951/2—6, Orion 117—9, C. Scliibaieff 32, Prei id 25—261/2, Bibi F.vb.it 17 1/4—18. MIJNAANDEELEN. Cultuur Vorstenlanden 163, Winst- bew. 135.50, Great Cboar 114—1H 1/2, Hide en Leather 23 3 4—29. De AMERIK. MARKT opende prijs houdend: Denver 22 18, Erie 36 1/4, Kansas 27 1/4, Preferente 61 1/4, Missouri 29 1/81/4, Rock Island 26 5/8, Southern Rails 31 1/4. Union Pacif c 170 3/4, C. Wabash 5. Steel 73 3/4, Carren 59 7/8, C. Marino's 5 1/8, Preferent® 20 5/8, Amalgamated 85 7/8—86, C. Cigars 56 1/, Cm. Can. 40 1/2, C. Stand Mil ling, Pittsburg Coal 24 1/4, United Copper 2 1/8. Marktnieuws Op de Maandag alluer gehouden groentenmarkt waren aangevoerd en verkocht: Aardappelen, aangevoerd 48 HL„ verkocht '10 HL., f 3. Appelen, aangevoerd 390 HL., ver kocht 300 1IL-, 5—f 8. Peren .aangevoerd 350 HL., ver kocht 300 HL., f 4—f 12. Bloemkool aangevoerd en ver kocht 800 stuks, 16—18 ets. Roode kool aangevoerd en verkocht 3000 stuks, 35 ct. Witte kool aangevoerd en verkocht 1000 stuks, 3—1 ct. Savoyekool aangevoerd 5000 stuks, verkocht 4000 stuks, 3—5 ct. Heerenboonen, aangevoerd en ver koeld. 270 manden, f 0.70—f 1.50. Snijboonen aangevoerd en verkocht 170 manden, f 0.60—f 1. Wortelen aangevoerd en verkocht 3000 bos, 3—5 cl. Op do Maandag alhier gehouden botermarkt waren aangevoerd en verkocht 48 KG. boter, f 1.70—f 1.80 per KG. BEVERWIJK. Groenterimurkt. Aangevoerd eu verkocht te Bever wijk op 1G September 1912 Spinazie, jier mand 40 ct. Postelein, per mand 45 ct Andijvie, 100 str. ƒ2—4. Wortelen, per bos, 12 ct. Bieten, per 100 1.50. Augurken, per mandje 80 ct. Rameiias, per 100 4. Aardap. klei, p. llect. ƒ2.50. ld. zand, ƒ4. Doppers, per kilo 24 ct. Capucijners, per kilo 28 ct. Ruspers, per kilo 30 ct. Tuinboonen, per' 1000 1.35. Snijboonen, per 1000 ƒ3. Ileerenboonon, per 1000 40—50 Ct, Roode kool, per 100 5. Witte kool, per 100 5. Bloemkool, per 100 8— ƒ20. Uien, per Heet 5. Prei, per bos 10 ct. Sla, per 100 krop 1.60. Rabarbor, per 1(H) bos ƒ5ƒ10. Pieterselie, per bos 5 ct. Selderie, per bos 5 ct. Appelen per Heet. 35. Peren, per Heet. ƒ4. Pruimen, per 100 ƒ1. Aardbeien,, per mandje 15 ct Frambozen, por mandje 15 ct Druiven, por kilo 35 ct. PL'RMEREND, 17 Sept. 1912. Kaas Aanvoer 160 stapels kaas, 32 a 33 per 50 kg. Boter. Aanvoer 1443 kg., prijs ƒ1.45 a 1.55. gemiddeld 1.50 per k.g. Vee. 898 runderen, waaronder zijn 556 volte, 45 stieren. 51 paarden, ƒ80 a ƒ400 per stuk. 113 vette kalveren, 0.85 a 1.05 pei kilogr. 207 nuchtere kalveren, 16 a f 30 po* stuk. 306 vette varkens, 0.58 a 0.64 per kilogr. 82 magere varkens, ƒ22 a 34 per stuk. 329 biggen, 10 a 14. 36-17 schajK'ii cu lammeren. Peren. 1593 zak. ƒ1 a ƒ2.50 p. zak. Appelen. 1400 zak, ƒ1 a 2 por zak. Eieren. Kip- 5 per 100 stuks. Eendeneieren ƒ5.50 per 100 stuks. Vette koeien prijshoudend, handel stug, ƒ0.68 a 0.84 per kg. Gelden koeien prijshoudend, han del stug. 140 a I 210 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel stug. 180 a ƒ310 per stuk. Nuchtere kalveren prijshoudend, handel vlug. Vette varkens prijshoudend, handel vlug. Magere varkens en biggen prijs houdend. handel vlug. Overhouders prijshoudend, handel stug. 22 a ƒ32. Lammeren prijshoudend, handel vlug. 14 a 19 per stuk.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 2