Hutu's Dagblad HET ROODE LICHT. TWEEDE BLAD Woensdag 18 September 1912. Buitenlandsch Overzicht Os opening van het Hongaarsohe parlement. De voorzitter, graaf Tisza, werd met vijandige uitingen en oorvcrdoo- vend rumoer door de oppositie, be groet. Tisza las een brief des konings voor, waarbij de zitting geopend ver klaard werd. In de zaal ontstond een vechtpartij met lief tig geschimp. „Schoft, schurk, schooier," behoor den tot de zachtste namen, die de president, graaf Tisza, van de oppo sitie te hooren kreeg. Ook de minis ter-president Lukacs kreeg zijn deel. „Hond, laffe schurk," riepen ze hem toe. „Tisza durft tenminste nog voor den dag te komen, maar jij verschuilt je achter je bank, kom er uit,schoft." Al wat voor projectiel gebruikt kon worden, werd tevoren uit de zaal ver wijderd, zelfs boeken, papier en inkt kokers. Dit kon evenwel niet verhin deren, dat men elkaar toch op an dere wijze wist te treffen. Maurïts Esterliazy kreeg een beet in de rech terhand. Twee worstelende afgevaar digden moest men van elkaar halen. In de korte pauze, die gehouden werd, haalde de oppositie allerlei levenma kende instrumenten in do zaal, au- lomobielhoorns, wekkers en groote bellen, zooals de koeien om don hals dragen. Zoodra onder de middagver gadering de president zijn bel zwaai de, kwamen ook allo bellen der op positie in beweging. Hier hield een lid een solo-voordracht, elders weer zong men in kotfr1 cabaretliederen. Zoo ging het lieve leven den ganschen middag door. Van vergaderen kwam niets. Een sterke afdecling politie ver scheen later in de Kamer. Tisza ver klaart in de wandelgangen, dat hij de politie zal vragen, om hem legen de rustverstoorders te helpen. De crisis in den Balkan. Er wordt geseind, dat de onrust onder de bevolking van het eiland Samos van dag tot dag toeneemt. Po litieke moorden volgen elkander zeer snel op. Een bende roovers heeft de staatskas van Samos geplunderd en zich daarna in het gebergte ver schanst. Gendarmes en Turksche troepen achtervolgden hen. Daarbij moet het tot een strijd gekomen zijn, waarvan dc uitslag nog onbekend ge bleven is. De bevolking verlangt steeds uitdrukkelijker de terugtrek king van 't Turksche garnizoen. De woordvoerder van de republi- keinsche partij in Bulgarije hield in ecu bijeenkomst te Sofia, een rede voering voor den oorlog, waarin hij koning Ferdinand den raad gaf, den oorlog aan Turkije liever uit eigen beweging te verklaren, dan onder den druk van republikeinsche denkbeel den, die in het land grooter weer klank vinden, dan men meent. Dc Bulgaarsche bladen eischeii de ontwapening der Turksche bevolking in Bulgarije. De houding dier bevol king, meenen zij, bij het uitbreken van een oorlog met Turkije, is een vqórwerp van aanhoudende zorg der regeering die een deel van hot Bul gaarsche leger in Bulgarije zal moe ten achterlaten om toezicht op de?e Turksche bewoners te houden. Heeds sedert vijftien jaren worden geen Turken meer opgenomen uls soldaat iu het Bulgaarsche leger. Tegen be taling eener militaire belasting zijn de Turken van den militairen dienst vrijgesteld. Een brief van den bisschop meldt, dat de Armeniërs tc Sjedak den lei der der rvoerdischc roovers te Mirmi- hc hebben belegerd, maar dat zij zich hebben teruggetrokken op verzoek der overheidspersonen, die een gevecht vreesden, uitgelokt door een algemee- ncn opstand der Koerden tegen de Armeniërs. In opstand gekomen Mirditen heb ben Toezie aangevallen, maar werden teruggeslagen. Ds oorlog tusschen Italië en Turkije De vrede zal wellicht gauw komen! Uit Zwitserland wordt gemeld: Men heeft den indruk, dat over dc meeste punten van liet laatste vredesvoorstel van Turkije (Zie vo rig Overzicht) de overeenstemming als bereikt beschouwd kan worden. Dc onderhandelingen loepen nu voor al over de haven lobroek (bij de oos telijke grens van Barka) en den lla- liaauschcn waarborg van de Turk sche leening. Feuilleton Roman ui' li 11 D u 11 s c h van Anny v. Pauhuys. 3) Haar geliefd Buchenau mocht niet meer opnieuw op den rand des af- gronds gewerkt worden. Sinds zij na den dood v^n haar schoonvader ■hier haar thuis gevonden had, hield zij van Buchenau, van het oude slot met den eeuvoudigon gevel, hield zij van de weiden en liet beukenbosch, dat er omheen lag, van de donkere gangen in het slot en de witle zalen met de eeuwenoude geërfde meube len, waarin de houtwormen knaag den, dai het scheen, alsof er uur werkjes in tikten. Buiten achter een boschje heesters stonden Minna, het kamermeisje, en Max Holm, de koetsier, diuk met el kaar te babbelen. Hoor eens, Max, aei Minna zocht. de koude rillingen loopen je over den rug, als je er over nadenkt ik bedoel, dat het roode licht in den toren toch maar weer gelijk heeft ge had. De zuster van de barones is nu toch gestorven. Jij hebt het roode In politieke kringen te Home acht men ook een gunstigen afloop van dc vredesonderhandelingen met Turkije zeer aanstaande. Men verklaart ech ter, dat het onwaarschijnlijk is, dat de Ilaliaansche regeering zich zal be geven in een afstand van gebied in Eritrea aan Turkije. De vioot-quaestie. Met betrekking tot de samentrek king van de Fransche slagvloot in dc Middellandsche Zee wordt nogmaals in een blijkbaar officieus Fran sell communiqué verklaard, dat „deze maatregel volstrekt niet bedoelt dc beveiliging van Frankrijk's noord- en westkust over te laten aan Engeland of wel om aan Frankrijk de uitslui tende rol van schildwacht iu de Mid dellandsche Zee toe te deelon. Reeds jaren geleden was besloten de gchce- lu vloot onder één opperbevelhebber te vereenigen. Zoodoende krijgt Frankrijk één hoogzee-vloot, ovenals Engeland, Duitschland en Italië. Maar uit een en ander volgt niet, dut die vloot nu ook per se in de Middelland sche Zee moet blijven; zij kan zich wel degelijk ter oefening naar ande re zeeën hegeven. Men heeft dit tijdstip gekozen voor de concentratie, omdat de buitcnland- sche betrekkingen van Frankrijk zoo danig zijn, dat geen enkele mogend heid aan den maatregel aanstoot kan nemen." -Maarin andere landen denkt men er ook anders over! Door de Frankfurter Zeilung wordt geschreven: „Met zakelijke, gedeelte lijk zelfs formeele overeenstemming waaruit valt op tc maken, dat beide uit dezelfde bron putten spre ken de Parijsche bladen over do con centratie der Fransche vloot in de Middellandsche- Zee en brengen zij Italië met ongewone duidelijkheid onder het oog, dat dit land zich ook in het Vervolg in do Middellandsche Zee met Engeland en Frankrijk heeft te verstaan. In geval van oorlog moet Italië- maar zien hoe het zijn plichten als mogendheid van het Drievoudig Ver bond te land'met zijn vriendschappe lijke betrekkingen tot de Triple En tente in de Middellandsche Zee in overeenstemming kan brengen. Waar lin-n op de hoogte is met de politieke betrekkingen en deze kalm beoordeelt, gelooft men niet, dat Ita lië zich bang zal laten maken. Overigens wordt de waarde van de ilaliaansche vloot bij ons (Duitsch land) belangrijk hooger geschat dan door de Parijsche bladen geschiedt, die bij de hooge vlucht van hun po- tieke gedachten totaal schijnen te vergelen, dat Frankrijk ook land grenzen heeft. Het is in het oogvallend, dat de Fransche bladen dien uitdagenden loon eerst begonnen aan te slaan, se dert het bezoek van minister-presi dent Poincaré aan Rusland. De Franschen in Marokko. De vliegende kolonnc uit Zaers be gaf zich naar Sidi Kasen om de plaats voor een nieuw kamp te verkennen. Tal van afdeelingen inlanders deden een verwoeden aanval Zij werden met groote verliezen teruggedreven. De Franschen kregen negen dooden e:i 30 gewonden. In de Kamer waren de gemoederen gisteren weer zeer opgewonden. Binnenland DE OPENING DER STATEN- GENERAAL. Ter aanvulling van 't meegedeelde In ons vorig nummer kan nog gemeld worden, dat dc Koningin en de Prins voor T vertrek mot de gouden statie- koets naar 't Binnenhof, voor 't pa- leishordes verschenen en door een tal rijke menigte werden toegejuicht. Overal langs den weg, dien de stoet nam, stonden dichte rijen belangstel lenden. Vooral in het Voorhout was een enorme menigte op de been. Evenals bij een vorige gelegenheid was op het voorplein van het Mauritshuis aan groepen weeskinderen een plaatsje ingeruimd. Plechtig klonk het Ko- ninklijk echtpaar bij het oprijden van den stoet o deze historische plek het oude Wilhelmus tegemoet, gespeeld door de muziekkapel der Jagers, van welk corps het 4e bataljon onder aan voering van -luitenant-kolonel Von Schmidt de eerbewijzen gaf. Propvol stond het Binnenhof; in zesdubbele rijen had de menigte zich geschaard achter de militairen, tcr- wiil honderden eu nogmaals honder den Koningin en Prins toejuichten met hand en zakdoek it de ven sters der landsgebouwen. ITier had men wel t mooiste plaatsje om I-Iare Majesteit en Z. K. H. voor hun bin nengaan in de Ridderzaal eens goed te kunnen zien, want hier moest de gulden koets voor geruimen tijd stil staan, alvorens men na het uitstap pen van de dignitarissen uit de voor afgaande rijtuigen tot voor de grafe lijke zalen kon rijden. licht immers zelf ook gezien Max knikte. Maar om mij bang te maken is er meer noodig, dan zoo'n rood vonk je, lachte hij. Jouw oogen, Min- liatjê, zijn voor mij veel gevaarlijker. Och, scheid toch uit met die domme grappen, Max, pruttelde Minna. Maar in ernst, ik denk er al een paar dagen over na, of ik ook maar liever zal heengaan, het keu ken- en het tweede-meisje hebben den dienst al opgezegd. Max floot spottend tusschen do tan den door. Als je verstandig wilt zijn, moet je dat liever laten, want ik hel) zoo- iets hooren verluiden, dat er door dat sterfgeval weer veel geld in huis komt. En mijnheer en mevrouw kij ken alles niet zoo nauwkeurig na en geven een goed loon. Minna knakte. Je hebt gelijk, Max, en zij knikte hem vriendelijk toe. Hector had dadelijk aan zijn gar nizoen langer verlof aangevraagd, hetgeen hem ook werd toegestaan. Nadat de erfeniszaken geregeld waren, had de jonge officier een lang onderhoud met zijn vader, dat tot vvederzijdsche tevredenheid afliep. Hector was besloten het soldatenpak uit te trekken en zich in plaats daar van in het wambuis van den landheer te steken. Landheer wilde hij wor den. evenals zijn vader en grootvader. De Koningin was gekleed in wit sa tijn en droeg een witte pleureuse op den hoed. De Ridderzaal bood een schitteren de aanblik door dc uniformen en ambtsgewaden der aanwezigen. Geen der socialistische Kamerleden was aanwezig. Na de opening der Kamers reden de vorstel ke personen terug. Ook nu klonken luide hoera's. Door geen enkel incdent kenmerk te zich de tocht, noch naar, noch van dc vergaderzaal menigte, die in de nabijheid van het Koninklijk paleis stond, wachtte no" de verrassing, dut H. M. en de Prins even nadat 2ii wa ren teruggekeerd, zich gedurende ee- niec ooeénblikken achter een der vensters vertoonde. Het gejuich, dat verstomd was, brak nu opnieuw los, terwijl de Koninklijke militaire ka pel opnieuw het Wilhelmus inzette. Eerst toen het volkslied uitgespeeld was, trok het Kon. echtpaar zich te rug, waarna de troepen onder een vroolijken marsch aftrokken. Nog, eenigen tijd bleven velen zich bij het paleis ophouden om Koningin en Prins nog even le zien bij liet uit rijden naar het Staalsspoorstation cir ca half drie. EERSTE KAMER. Met een kort woord aanvaardde de opnieuw benoemde President, baron Schimmelpenninck van dor Oye van Hoevelaken.'gisteren zijn ambt. Bij dankte 11. M. c-n den Minister van Bin- nenlandsche Zaken voor do eervolle benoemingen hoopte, dat de Kamer zou blijven* beantwoorden aan haar hooge roeping. Wijzende op den be langrijken arbeid, die haar wacht, riej) hij de Kamer op tot gepaste n ijver in de volvoering van haar taak. Hij riep daartoe aller medewerking Besloten werd ook dit jair een adres van antwoord op de Troonrede aan do Koningin te zenden. De Voorzitter wees de hoeren Van der Maesen de Sombreff. Berge, Van Hardenhroek, De Boer en Lely aan als leden der Commissie voor de verzoek schriften. Heden worden de andere Commissies door de Kamer gekozen. Te 11 uur vergadert dc Kamer om liet ontwerp te ontvangen voor het adres van antwoord, ii»niidde|| door dc Commissie opgemaakt, die gisteren door de nieuw samengestelde afdee lingen daartoe is gekozen. Dat con cept wordt dan in de secties behan deld en in de eerstvolgende bijeen komst definitief vastgesteld, misschien reeds dezen mit'dag. TWEEDE KAMER. Een korte inleidingsspeech niet geheel van politiek gehalte ontbloot gaf dc heer LieftmCk, die als oudste lid in jaren de eerste vergadering gis teren opende, aan de Kamer ten beste. Hij wees er op, dat de Vertegenwoor diging, na een lijd van rust, die voor velen zelfs geen rust was, dit jaar voor zwaren arbeid zal staan. Vele wetsontwerpen wachten op af doening en hij hoopte, met allen, dat vele daarvan zullen worden afgedaan. Maar 't gaat niet zoozeer om 't af doen van vele ontwerpen, dan wel om wetten, die inderdaad iu 't belang van het land zijn. Die wetten, moeien gebouwd zijn op, onze aloude en Goddank steeds hoog gehouden begirseïén van vrijheid en niet datómedc in strijd zijn, willen ze voor gcs volk duurzaam van nut zijn. Spr: wenschte de leden de noodige kracht voor hun arbeid en hij eindig de met den wei sch, dat er zegen moge ïusten op dien arbeid. Na eemge mededeelingen, o. a. van 't ontslag door Di. Kuyper als Kamer lid genomen, bood de Minister van Fi nanciën, de heer Kolkman, do Staals- b eg rooting voor 1313 aun, die naar de afdeelingen wero verzonden. De Kamer heeft de volgende nomina tie opgemaaut voor het president schap iii 1912—T3 Jhr. Mr. O. van Nispen tot Scvenaer, Iï.-Kath., afgevaardigde voor Nijme gen, die 59 van de S3 stemmen ver kreeg (tegen 21 op Mr. Goeman Bor- gesius, 7 op Mr. Drueker, enz.) Jhr. De Geer Christ.-Hist., met 4S van de" S3 stenanen, tegen 20 op Mr. Borgesius, 7 op Mr. Drueker, 5 op Dr. Dc Visser, enz., en Mr. H. L. Drueker, viijz.-dem., met 51 van de 72 stemmen, tegen li op Mr. Borgesius, enz. Heden te 3 uur zal de uit deze aan H. M. toegezonden voordracht geko zen president zeker Jhr. Van Nispen het voorzitterschap aanvaarden. OVERBRENGING VAN HET STOF FELIJK OVERSCHOT VAN WIJ- LEN OSCAR CARRé. Het was op 2!) Juli van het vorig jaar, dat de heer Oscar Carré tc Ko penhagen overleed. Op Donderdag 1 Augustus daaraanvolgend werd zijn lijk voorloopig bijgezet in een nis in de St. Petri-Kirche aldaar. Het lag al dadelijk in de bedoeling zijner wedu we en kindoren, om bet stoffelijk o\erschot naar Amsterdam over te brengen en le plaatsen in den graf- die allebei in hun jonge jaren vroo- hjke garde-luitenants geweest wa ren, evenals hij. En nu het gewichtig besluit genomen en besproken was, moest het ook begoten worden. Spoe dig stond er een fameuze oude flesch Kudeshetener voor ue beide heeren. Flink zullen wij de verbeteringen .in ons Buchenau nu aanpakken, pa paatje zei Hector, eu zijn vader schudde krampachtig de rechterhand van zijn zoon, aan nuj zal het niet liggen, jongen, ik ben een andere kerel geworden, sinds ik weer vasten grond onder de voeten voel. Prosit, Hector, laat ons eens klinken, leve tante Tilde, ach noen, hij dacht even na, toen hief hij zijn glas weer op en zeiHaar laten leven, gaat werkelijk niet, laten wij haar daarom liever een dronk van hoogachting wij den llè, mijn jongen, hola! riep hij, toen Hector zijn half geledigd glas neerzette, ik vind werkelijk, dat ze het aan je verdiend heeft, dat je het glas tot den bodem leegdrinkt. Toen dronk Hector -zijn glas ad funduin leeg en hij dacht ook, dat tante Tilde het wel aan hem verdiend Jia.i Hij kon zich barer nauwelijks her inneren. Heel vaag scliemerxle hem nog uit zijn kinderjaren een magere, lange vrouw met een boosaardig ge laat voor oogen. Dat moest tante Tilde geweest zijn. Zoo was zij in zijn her innering gebleven. Het kon echter ook kelder van de familie Carré op „Zorg-1 vlied". Maar deze'moest eerst ver bouwd worden. Nu vertrekt mevr. do wed.Carré-Adams den 25en dezer maand naar Kopenhagen, om het lijk hierheen tc begeleiden. Tegen het einde dezer maand of in het begin der volgende zal de begrafe nis te Amsterdam plaats hebben en zal het lijk van wijlen Oscar Carré rvsten in denzelfden grafkelder, waar reeds zoovele zijner nabestaanden hem zijn voorgegaan, en in de nabij heid van Amsterdam, de stad die hem zoo lief was, waar hij zoovele vrien den telde, waar hij zoo groote waar- deering genoot. MISHANDELING. Te Tilburg is overleden de werkman Van der Put, die Zondagavond mis- lTundeki werd, o.m. met een stuk hout op het hoofd geslagen. De verdachte, 3. genaamd, is gearresteerd. 103 JAAR 1 Gisteren herdacht Gijsbert van Ham ie Oosterhout zijn 103en jaardag. Zon dag zal deze geboortedag in die ge meente feestelijk worden herdacht. 'T TEKORT IN KAS. Naar 't Ilbld. verneemt is in zake het tekort iu kas bij'het Burgerlijk Armbestuur te Schoterland met den vroegeren boekhouder een vergelijk getroffen. Het tekort is naar onder zoek der administratie vastgesteld en de boekhouder heeft zich bereid verklaard dit in jaarlijksche termij nen af te betalen. VfeRMIST. Sedert Vrijdag wordt te Oosterbeek de bejaarde, gepensioneerde kolonel, de heer A., vermist. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen, Sedert Zondagmiddag wordt te Lemmer een ruim driejarig meisje van G. Z. vermist. Men vreest, dat het kind verdronken is. KAMERVERKIEZINGEN IN 1913. Mr. P. J. Troelstra zal op Maandag 4 November te Leiden spreken, over: „De aanstaande verkiezingen". VERDRONKEN. Maandagavond, toen het loggerschip VL. 2 Johan, schipper H. Woensdregt. van dc recderij J. H. Wameke, zich ii' het Scheur, tc-r hoogte van Maas sluis bevond, zijn twee schepelin gen, die eenigszins onder den invloed van sterken drank verkeerden, in brooddronkenheid over boord gespron geil. Men slaagde er in één van hen, den 24 jarigen J. Welbie, wonende te Viaur.dingen, te redden; dc 24-jarige 11. van Zanten, wonende te Rotter dam, is 'verdronken. Hot schip is weer naar Vlaardin- gen teruggekeerd en Dinsdagochtend weer naar zee vertrokken. Maandagmiddag is het 3-jarig zoon tje van den landbouwer E. Bte Fin- sierwolde (Gr.), in een diepe gracht verdronken. DOOR EEN VARKEN. In 't meer bij Hef ren veen hebben varkens zoo lang in den polderdijk gewroet, dal deze bezweken er. in' weinig tijds de geheele polder onder- geloopen is. SPOORWEGBOTSING. Op het spoorwegterrein langs de /aanstraal te Amsterdam is een goe derentrein, komende van het Centraal station, up eenige ledige op dat ter rein staande wagens geloopen Een van die rijtuigen werd daardoor ge heel vernield en vier andere bescha digd, Persoonlijke ongelukken.hadden niét plaats. SMOKKELEN. Te Koakon, even over dc Holland- sche grenzen, zijn door do ambtena ren der belasting de boeken der boler- fabriek in beslag genomen. Men ineent, dat er jarenlang op groote schaal gesmokkeld is en minstens voor 30.000 mark belasting ontdoken is- PENSIOEN VOOR WETHOUDERS. Door de Raadsleden van Utrecht v. Bolhuis en Werker is bij den gemeen teraad een uitgewerkt voorstel inge diend ter pensioneering van wethou ders. liet pensioen zal worden ver leend op 65-jarigen leeftijd, of na 18 jaren achtereenvolgens wethouder te zijn geweest, of bij lichamelijk onge schikt worden, of niet als raadslid werden herkozen, of kennelijk buiten eigen wil niet meer als raadslid worden gocandideerd, of buiten eigen wil niet als wethouder worden herko zen. Het pensioen zal bedragen 1/20 van de volle jaarwedde voor elke maand, die iemand wethouder is ge weest. Het pensioen zal echter 2/3 van het volle salaris niet te hoven mo'ren gaan. In 1911 werd een motie aangaande de wethouderspensioneering duor een weinig vollalligen raad met kleine meerderheid verworpen; vandaar deze nieuwe poging. zijn, dat het een van zijn eerste kin derjuffrouwen geweest was, die hij zicii voorstelde als hij aan zijn tante dacht Dikwijls was dai vóór haar dood zeker met gebeurd. Ecu jonge, levenslustige Luitenant heeft wel wat anders te doen, dan aan een oude, zuurktjkende tante te denken, die niets vaii hem wilde weten. Op brie ven van zijn ouders gaf zij ternauwer nood antwoord, en bezoeken ontving zij eenvoudig niet. Zeg eens, papa, waarom was tante eigenlijk altijd zoo on vriend e lijk bogen ons.' vroe>g Hector en slak een cigarette aan. Eerlijk gezegd, geloof ik, dat ik het werkelijk zelf zoo precies niet weel, tante heeft vroeger maar aange nomen, dat mijn herhaalde bezoeken hij haur vader, generaal Mergeirlal. haar golden. Later, als oude jongejuf frouw, schijnt zij toen pas recht woe dend op mij geworden te zijn. Eigen lijk hen ik er zelf nooit recht wijs uit geworden, besloot hij. en glim lachend voegde hij er aun toe Kan men de vrouwen ooit goed begrij pen, daarbij drukte hij zijn mo nocle weer in zijn oog en trok aan zijn met wat kunstmiddeltjes goed on derhouden knfeveL Barones Dora was overgelukkig, dat haar eenige zoon nu voor altijd op het landgoed zou blijven, en vond. hét dubbel verdienstelijk van lietu,- dat hij nu van liet regiment afscheid naklank ral den Rooden Dinsdag Van den vorigen heeft deze laatste Roode Dinsdag veel verschild. Im mers, in 1911 was er een ofLcieel door de autoriteiten gesanctioneerde! optocht, en ditmaal ontbrak die sanctie. Do optocht had dus niet plaats. Tenminste er waren geen muziekkorpsen en ontplooide vaan dels. En hel schijnt dat, ingeval de ze zaken ontbroken, de benaming „optocht"' onjuist is, en door „ge meenschappelijke wandeling" vervan gen moet worden. Eenige tienduizenden betoogers hebben dus gezamenlijk door Den Haag- gewandeld. En het dient er kend, dat zij de orde uitstekend heb ben betracht. Wel heeft 't 's middags nog even geschenen, dat het mis zqu gaan. maar dat liep toch met een 'sisser af. Als de bereden politiemannen eens wat doortastend moesten optreden, en dat deden door hun paarden drei gende aanvals-uljures te doen aan nemen, dan was dat alléén om'het al te nieuwsgierige Haagsche publiek een beetje op een afstand te houden. Toch was do taak der politie en marechaussee een moeilijke. De Haagsche binnenstad met tmar veel-' vertakte smalle straten en stegen is moeilijk af te zetten. Alles ging goed vóórdat betoogers het Buitenhof hadden bere.kt. De toegangswegen van het groote plein, waarop alleen nog de journalisten present mochten zijn, waren alle door politïecordons afgezet. En daarachter stonden de Hagenaars in massa saomgedron- gen. Toen nu de optocht. pardon: toen nu de duizenden wandelaars arriveer den, bleek het niet makkelijk om ruimte te krijgen, want de rpensghgn- liaag achter de politie-coidons moest natuurlijk opzij om de manifestanten te laten passet-ren. Toen kwamen er opstoppingen iu de nauwe straat en moesten de massa betoogers waditen. Ze deden dut geduldig, en zongen maar steeds onverdroten hun Inter nationale. en meerdere 1 ede ren. Toen de manifestanten over hei Buitenhof waren getrokken, en do drukte sJich weer concentreerde in de straten daaromheen, sciieen hei afzettiugs-systeem niet meer te kJop- pen. Ten minste, ik heb in eenige straten gezien hoe een poiiiiecordon het publiek dot de straat i n walde tegenhield, terwijl de menschen van den anderen kant rustig kwamen aankuieren, en- ongolrinderd door mochten gaan. Een beetje grappig was dat wél. Enfin, de groote politiemacht, die op de been was, zorgde er zonder twijfel al door haar tegenwoordigheid voor, dat moeilijkheid uitbleef En de afzet ting van zoo'n binnenstad moet wel een wiskundig probleem zijn. Over *t geheel heerschte er onder de menschen een gemoedelijke, opge wekte stemming. Links en rechts hoorde je kwii kslugen wisselen tus schen betoogers en publiek. En zoo lang het bij d3t soort van slagen blijft, is er voor dc andere variëteit nog weinig gevaar. De Tweede Kamer zal weinig ge hoord hebben van de kiesrécht-betoo- gers. V ant d j poorten van liet Bin nenhof waren voor hen gesloten. Nie mand heeft kunnen voldoen aan het verzoek in het manifest, dat op Hout- rust verspreid werd 't verzoek orn binnen die poorten aanwezig te zijn. Do meeting op het sportterrein. De openlucht-samenkomst was door haar buitengewonen omvang werkelijk merkwaardig. Het reusach tige sportveld, nu omringd door ette lijke tientallen vlaggen en vaandels en overdekt van tienduizenden betoo gers, bood een schouwspel aan, om mei licnt te vergeten, t Aantal van iwaaif spiekers was niet ie groot, want ze moesieii allen hun. stem tot 'i uiterste 'inspannen om zich- geheel verstaanbaar te maken voor de -mas sa, die rond hun spreektribune stond te luisteren. Ik seinde Dinsdag het een en ander van Troelstra's korte rede. De leider der socialistische Kamerfractie voerde (natuurlijk) van tribune I liet woOrd en had (natuurlijk) het grootste audi torium. Wat hij zei, sloeg in bij zijn hoor ders, zooals zijn rede altijd op derge lijke vergaderingen succes heeft. IIoc men ook vuil inzicht en meening met den socialistisehen leider moge ver schillen iedereen moet hem erken nen als een groot woordvoerder. wilde nemen, juist nu zijn middelen hem veroorloofden, zoo echt van de genoegens van zijn officierschap te genieten. Zij fêteerde haar zoon als een held. Zijn vader ducht er meer malen over ria, wat zijn zoon er wel toe brengen kon, zicii zoo snel en ge makkelijk aan het burgerlijke leven te willen aanpassen, en het streelde zijn eigenliefde niet weinig, dat hij daarvoor geen andere reden kon vin den dan ouderliefde, den vvensch om zijn vader bij de huishouding van het groote landgoed van dienst te zijn. De ware reden, waarom Hector v. Buchenau er zoo gemakkelijk too overging, zijn leven geheel anders in te richten, dio vermoedden vader noch moeder, die kende niemand dan hij alleen. Maar spoedig, naar hij hoopte, heel spoedig zou hij daarover mogen sproken. TWEEDE HOOFDSTUK. Ruim twee uur rijden van Buche nau lag liet landgoed Birrendorf, dat toebehooide aan de weduwe van dcu Oberamtmann Von Ruppea. In den geheelen omtrek beweerde men wel, dat er geen pan van het dak di-s hee renhuizes of ook maar de kleinste schuur haar toebehoorde, maar de catastrophe van het faillissement der familie Von B.rrondorf was toch al tijd nog uitgebleven, niettegenstaan de de buren het al zoo dikwijls als dicht op handen zijnd hadden mee- Onze Lachhoek KLEINE DIENSTEN. Sergeant. Onder kameraad» schappelijk verstaat men kleine dien sten, die men zijn kameraden be wijst. Wat zal je bijvoorbeeld doen, Jansen, ais je ziel. dat je kameraad zijn eten op tafel heelt slaan, dat de khoopen van zijn jas nog niet go- poetst zijn en dat er juist „aangetre den' geblazen wordt? Recruut Jansen. Ik zou gauvf voor hem eten, dat hij zou kunnen poetsen, ERNSTIG GEVAL. Een patiënt wacht drie uren in da wachtkamer van een beroemden dok ter en belt, als zijn geduld is uitge put, den bediende. Zeg den dokter, sprak hij, dat ik, als ik niet binnen drio minuten binnengelaten word, weer gezond zal zijn. En hij was weer een typische fi guur, zooals-ie daar stend te oreeren onder 't linnen afdakje van z'n „spreektribune". Niet in 'n mooi» 0f- fioieele jas gekleed, maar in een sim pel dnagsch pakje, een slappe fanfa- siehoed op 't hoofd, redevoerde daar Pieler Jelles. En z'n stem snerpte als hij. zich vooroverbuigend en gestipu- leerend met beide armen, hoonde wat hij en de zijnen als „kapitalistisch stelsel", als „uitbuiterij", als „slaven ketens opleggen", als „onderdruk king" enzoovoorts plegen te anolifi- ceeren D"e Hagenaars, die vlak" achter el kaar een koninklijken stoet en een so cialistische betooging te zien kregen, bleven er vrij kalm onder. Do eenige „verzetpoging" als 't dan zoo hceten •mag tecen da liederen der nianifes- Linten, bestond uit het hier-en-d.iar inzetten van „Oranje Boven" en „Vooi Koningin en Vaderland". Van een zingen der Internationale, toen de Koninklijke stoet naar het Binnenhof reed, heb 'k niet gehoord. Trouwens op liet moment, dat de Troonrede gehouden werd, stelden de leiders pas op Houtrust de groepen manifestanten samen, die naar het Buitenhof moesten gaan, waar de roode demonstratie op het Koninklijk schouwspel ging volgen. Ten slotte nog icis, dat met der. IRooden Dinsdag nic-fs uitstaande heeft jen slechts een kleine persoonlijke er varing is, op denzeifden dag in Den Haag opgedaan. Het betreft den schoonen toestand van een postburcau In een Haagsche buitenwijk. Om halt i'én 's middags kwam schrij ver dezes aan liet post- en telegraaf kantoor in de Adriaan Paüwslraal (vlak bij Houtrust) om een vrij Hang telegram over de rede van Vliegen aan zijn blad te zenden. 't Bijkantoor was een keurig klcia viRa'tje. En Ue ambtenaren waren zéér be leefd. Moor 'ongelukkig was er één ding minder goed geregeld: dc dienst. Het volgende gesprek ontspon zich (in hoofdzaak) daarover: Wilt u hier zóó n lang telegram verzenden? Eu waarom niet? Moet u 't eerst naar het hoofdbureau sturen? Ja ziet u, soms wel en soms niet. Maar als u hier seinen wilt, kan ik niet zeggen, hoe laat dal telegram in Haarlem zal zijn. We hebben hier oudcrwctsche toestellen. O zool Ja, u deed beter met naar het bureau in de Prinsenstraat te gaan. Tien minuten heeft u er per fiets voor rioodig. Hier heeft u geen zekerheid, hoe lang uw telegram erover doet! Maar kunt u 'l dan niet telefo nisch aan liet hoofdbureau opgeven? We hebben hier geen telefoon. Wat zegt u? 't Is zco. Helpt het nog, als ik dringend sein? Nee dat helpt u niets 1 Er was niets aan to doen. Aan de onzekere seinkansen van het Adriaan Pauwstraat-bureau heb ik mijn tele gram moeien toevertrouwen, omdat k onmiddellijk naar Houtrust terug moest. Enfin, 't bericht is bijtijds in Haar lem gekomen. Maar ik mag toch niet nalaten even dezen schoonen toestand te rnemoreeren van een Huagsch kan toor, waar geen telefoon Is en waar "I niet helpt of je dringend seint'I Is daar dan alleen een telegraaf bureau ingesteld om "t advies te ge ven: „In tien minuten bent u per,fiets ii de Prinsenstraat' ROBERT P. gedeeld. Oberamtmann Von Ruppea was een flink landheer geweest, meende men, daar viel uicts op aan to merken, maar zijn vrouw, „de Poolsciie'zooals men haar kortweg uoeiudo. had in de paar jaar na zijn dood kans gezien, het landgoed vol komen ten gronde te richten. Door slechte rentmeesters, die telkens wis selden, werd zij aan alle kanten be drogen. Daarbij kwamen nog de kost bare. verre reizen, dio zij van tijd tot tijd met haar dochter maakte, dure Parijsche toiletten en allerlei andere persoonlijke weelde, waarop mevrouw Von Rnppen aanspraak maakte. Zoo raakte het geld op. Maar mevrouw Judwiga verloor er het hoofd niet bij, ofschoon de voortdurend toenemende vloed van schulden haar met angsten schrik had moeten vervullen. Maar zij vond altijd een manier, waaropzij zich uit het dreigende govaar kon red den. Zoo zat zij ook nu terneer en smeed de plannen, altijd nieuwe, e:i toch moest zij het eene na het andere als onuitvoerbaar weer verwerpen. In een kleine, met wilden wingerd begroeide hut diep in het park was zij gaan zitten. Mevrouw Jadwiga von Ruppen rustte met haar met roodbruin haar begroeid hoofd tegen den achterwand van het hutje Zij had een energiek besneden gelaat, met groote, zw arte oogen. Een zeer interessant, eigen aardig mooi gelaat.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5