In aansluiting op de mededeelingen (11 ons vorig en de nabetrachting in dit nummer, kan nog het volgende ge meld worden Enkele kleine incidenten deden zich voor. Daarover schrijft 't Ilbld. ..Even een vermakelijk incident. Ih t Kamerlid I)uys, getooid met het embleem der kiesrechtbetooging, zicii over liet Buitenhof naar Tweede Kamer begeven. Een inspec tor van politie, in hem slechts een betooger ziende, die de agenten-file; verbroken heeft, wil hem tegenhou den. maar het afschuwelijk misver stand is dra opgelost. Een dei-gelijk incident doot zich kort daarop voor. Het Kamerlid Hugen lioltz wil zich uit de gelederen naar tie Tweede Kamer begeven en toont zich zoor gebelgd, omdat de commissa ris van politie Olivier hem niet dade lijk wil doorlaten. Het Unie-liberale Kamerlid De Jong (Hoorn) redt de si tuatie. door den heer Hugenlioltz bij zijn naam te r.cemen en hem de hand te drukken. l)e heer Troelstra kiorn aan den Lan gen Vijverberg op een bank en sprak de menigte betoogers toe. Hij zeide, dat trots alle machtsmiddelen van de bourgeoisie deze betoogmg uitstekend is geslaagd. Ten slotte wekte hij zijn hoorders op. om nu rustig weg te trek ken en uiteen te gaan. Do menigte trok daarna naar het Buitenhof, waar de heer Troelstra zeil liet voorbeeld gaf door den optocht te verlaten ondc* het geroep door de menigte van „Leve Troelstra Ouk het Kamerlid Duvs wilde de menigte toespreken en terwijl de ma rechaussee rustig toekeek, terwijl liij sprak, kwam ee- brigadier van politie uu-t twee agenten te paard en beduid de den heer Duys van de bank, waar op hij sfond, te gaan de om hem ge schaarde betoogers werden vervol- ty-'iis door de bereden politie verspreid. Om 5 uur verflauwde de drukte op Plein en Vijverberg, maar in de bin nenstad bleef het nog lang zeer druk. De gearresteerde betooger had een boksbeugel in de hand. zoodat tegen hem proces-verbaal is opgemaakt we gens overtreding van de Wapenwet Verwondingen van ecnige beteekenis werden nier. toegebracht. Alleen een man werd door een paard op den voet Setrapt en door den geneeskundigen ienst verbonden. Ook een ku&apje, dat was gevallen werd daar verbonden. D Tel. meldt nog. dat twee jeugdi ge betoogers, die zich niet goeds moeds wilden laten terugdringen, waren gearresteerd. Op aandringen van den heer Troelstra werden zij weer in vrijheid gesteld en een ge juich ging op voor den hoofdcommis saris, die op zulk een tactische wijze een conflict had weten te voorkomen. Ook meldt dj Tel. nog, dat de heer Hugenlioltz na 't gebeurde (zie hier boven) door twee rechercheurs naar het Kamergebouw werd gebraent. Een groep bciocgers, onder leiding van den heer Schaper, wilde een ver boden weg bewendelen, en kwam daardoor in botsing met paardenvolk. De betoogers keerden toen terug. De Staatsbigrooting voor 1913. De uitkomsten over 't dienstjaar 1910 waren bevredigend, in sterkere mate is dit 't geval met 1911. Over 1912 is nog niet veel te zeggen. (Men zie de beschouwing in ons vorig nummer hierover Bed. II. D.) Voor 191zijn do uitgaven geraamd op 231.219.968, waaronder 11.982 000 aan buitengewone uitgaven. Golden zijn uitgetrokken voor ver betering in de bezoldiging van de di plomatie. liet iager onderwijs vraagt 1 197.940 nicer dan verleden jaar. De uitvoering van de nieuwe rnili- tiewet "vordert een meerdere uitgaaf! geraamd o pf 149.940. Min 1.075.ÜU0. ƒ600.000 is uitgetrok- i, voor do «erslo lwln.ee aan hui 1 ««Iw^srootlng fonds der kustverdediging en I oogenblik, waarop tot het or- 1.100.000 is meer uitgetrokken voor ganiseeren van de luchtvaart ten be- aaiiyulling van legeruitrusting (aan-hoeve van onze strijdmacht behoort vulling militie er^aanschaffing van te wor(jen overgegaan, aoht de Mi- j nister thans aangebroken. ken, dat uit de genoemde belasting- verhoogingen geen voldoende inkom sten zullen kunnen worden getrok ken voor den dienst van 1913 en met name dat de Inkomstenbelasting niet met 1 Mei in werking kan treden, dan zal hij zich alsnog genoopt zien de indiening van een ontwerp tot voort zetting van de opcentonheffing te be vorderen. In het uiterste geval, d.l. wanneer geen van bovengenoemde belastingoutwerpen tijdig tot i&tand mocht komen, zoude tot dekking van het tekort van 1913 de toevlucht kun nen worden genomen tot hetgeen de verhoogde accijns op het gedistilleerd in 1913 meer dan /252ÜO.OOO zal op brengen, een bedrag, voorloopig ge schat op ƒ3.400 000. Wat de details van do raming be treft, zij vermeld, dat tot de boogere raming van de middelen voorname lijk bijdroegen: de Grondbelasting ƒ260.000, de Personeeie Belasting ƒ500.000, de Vermogensbelasting (zon der opcenten) 230.U00, de Bedrijfsbe lasting (idem) 590.000, de Suikerac cijns 700.000, de Registratierechten ƒ320.000, de Zegelrechten ƒ260.000, de Rechten op den Invoer 1.100.000, de Posterijen 847.000, de Telegrafen en Telefonen G64.000, de Loodsgelden 150.000. Voor suikeraccijns <-s f 70 000 meer gerekend dan verleden jaar, voor bier en azijn f 80.000 meer, voor wijn f 150.0)0 minder. De invoerrechten zijn 1 nrilüoen hooger geraamd, in totaal nu f 14.800.000. De positie der rijksveldwachters zal ©enigszins verbeterd worden. f 2000 is uitgetrokken voor subsidie aan de Vossciienj school te IJmuiden, f 700 voor de Arubaohtsschooi te Haar lem. Uit de Mailnebegrootlng blijkt: Voorloopig geene aanleiding vin dende om wijziging te brengen in het bedrag dat door zijn ambtsvoorgan ger op de door dezen herhaaldelijk toegelichte gronden jaarlijks voor nieuwen aanbouw noodig werd ge acht 4.2 millïoen gulden, gespitst in 2 millioen voor lndië en 2.2 inil- lioen voor Nederland zou dus voor Nederland slechts kunnen worden aangebouwd voor eene som, de 2.2 millioen niet te boven gaande. De Minister acht het echter wenscht om niet aan deze laatste som vast te houden, maar op deze begroo ting zooveel geld aan te vragen binnen de grens van 4.2 millioen als noodig is om met kracht voort te kunnen gaan met de versterking van dat gedeelte van het drijvend mate rieel voor de verdediging van Ne derland dat, hoe ook die verdediging zal worden georganiseerd, in elk geval aanwezig zal moeten zijn. Van dezen grondslag uitgaande rnoet bij deze begrooung in de eer ste plaats gerekend worden op toet in vorige jaren genoteerde en thans op stapel staande materieel, voor den afbouw waarvan nog vereischt wordt: een laatste termijn voer den bouw van 3 pantserbooten f 69.700; 3de ter mijn van 4torpedobootjagers, in aan bouw bij de Schelde en Feijenoord f 32.890; 2e termijn voor 4 torpedoboo ten, toegestaan bij de bogrootmg van 1912, f 588.448, te aanren f 691038. Voorts wordt de aanbouw voorge steld van een 2de depotsoliip voor de onderzeebooten, dat verkregen kan worden door eene der ontwapende kanonneerbooten voor dat doel in te richten. De kosten daarvan worden wagens), ƒ215.500 is uitgetrok ken voor militaire luchtvaart, 235.000 meer voor kampeeren, ƒ81.000 voor con betere bezoldiging der onderoffi- c olim. In 1913 zijn geen landweer- oefeningen. De inkomsten worden geraamd op f209.331.459.50, dat is ƒ6.093.244.50 meer. Ilel geheele tekort wordt dus ge raamd op ƒ21.688.508 53, voor den ge wonen dienst alleen op ƒ11303.988 53, maar de minister verwacht wel dat dit tekort niet grooter zal zijn dan f 9-900.000. Voor de dekking van dit tekort ko men in aanmerking de opbrengst van de voorgestelde heffing van een de bit trccht op tabak, ad ƒ2 millioen, alsmede heigeen de voorgestelde In komstenbelasting te zamen met de ge wijzigde Vermogensbelasting meer zullen opbrengen dan de thans be staande Bedrijls- en Vermogensbelas- tii gen, een- surplus, dat op 3 millioen windt geraamd. Moch echter onverhoopt later blij- Hiertoe wordt al dadelijk de aan schaffing noodig geacht van: een katoe 1 vliegersy steem een kabeiballonafdeeling bestaan de uit: 2 vliegerballons en 1 bolbal- lon ad 600 M3., een automobiel-gas- trein, e.a.; de noodige wagens, gas- - fleaschen, instrumenten, enz.; instrumenten, gasflesschen en vul- inrichting ten behoeve van het Rijks- luohtsohip Duindi gt; en 2 vliegtuigen en 2 leerstoelen, elk voor twee personen, benevens een volgautomobieL Voorts dienen daarvoor te worden gebouwd eene ballonloods, twee vlieg- tuiglodsen en de noodige barakken tot onderkomen van het personeel, alsmede een osfemngsterrem te worden gehuurd. Tot het houden van de oefeningen zal eene afdeeling moeten worden op gericht, sterk ongeveer 9 offic-eren, 16 onderofficieren en 122 korporaals en manschappen. In verband met 't voorloopig© karakter van de afdee- ling, zul het personeel als gedeta cheerd van do korpsen, waarvan het afkomstig is, worden gevoerd, zoo dat het alleen voor toelagen en ver goedingen is berekend. Aangenomen is, dat de aanschaf fingen en verdere voortiereidingen omstreeks 1 Juli 1913 genoegzaam gevorderd zullen zijn, om alsdan niet de oefeningen te kunnen aanvangen. l>e kosten van aamJohaJfang van het hierboven materieel worden raarnd op te zomen f 215.500. OVERREDEN. Gistermiddag is een paard van den landbouwer J. Kruit, te Ter Apel, op hol geslagen. K. en zijn klein zoon geraakten onder den wagen. Het kind was spoedig dood; do toe stand van K. is hoogst bedenkelijk. DOOR EEN MOLENWIEK GE TROFFEN. De molenaar G. van Z., van Voor schoten, die bij 't verwijderen van vuJ uit zijn watermolen door een wiek aan 't hoofd werd getroffen, is in hel Ziekenhuis te Leiden overle den. TE WATER GERAAKT. Te Tinte, gern. Oostvoorne, is door st achteruitloopeu van het paard een verhuiswagen, in de wetering gevallen. Vrouw P., die op den wa gen zat, raakte eveneens te water en onder het paard. Hoewel zij er spoe dig uit gehaald wer<L is zij kort daarop overleden. EEN BADINRICHTING AAN DEN HAALI Tengevolge van den Imogen wa terstand en den daarmede gepaard gaan den sterken stroom op den Usel, heeft de aan het Bronkhorster veer Lggende Brummensche badinrich ting zich van haar plaats losgewerkt en is er van door gegaan. SOC. DEAL GEMEENTERAADS LEDEN. Maandag is t& 's-Gravenhage een vergadering dezer vereerd ging ge houden. De voorzitter, de heer W. H. Vliegen, oonsluteerdo, dat 't le dental weer met 60 is gestegen. 't Bestuur stelde voor om als in 1913 weer een Roode Dinsdag wordt gehouden de volgende vergaderiug weer te 's-Gravenhage te doen plaats hebben, anders te Amsterdam op een Zondag. De vergadering besloot even wel in elk geval te Amsterdam te vergaderen. Enkele aftredende bestuursleden werden herkozen, in vacatures wer den gekozen de hoeren Iloejenbos en Bugge. De heer II. Spiekman hield oèn re feraat over de nieuwe Armenwet, daarna besprak de heer F. M. W'i- ibaut 't rapport der grondwetscom missie en de positie der gemeentera den. BRANDEN. Te Neede is door onbekende oor zaak de" hoorder ij van den lundbou- wer Voortman afgebrand. Het vee en de paarden werden alleen gered. Al les was verzekerd. Te Tilburg is de wollonstoffen- fabriek van de firma Enne king geheel afgebrand. Verzekering dekt de aan zienlijke schade. EEN TENTOONSTELLING TE GRONINGEN. Nadat het bestuur- der Groningsche Tontoonstellingsvennootschup een 3- tal plannen in overweging genomen en bestudeerd had, heeft het in het begin van dit jaar besloten, nauw keuriger te onderzoekeu, of een plan oia te Groningen een internationale tentoonstelling van de 6 middelstaten an Noord-YVest-Europa te houden, e verwezenlijken zou zijn. Bij zijn voorloopige onderzoekingen heeft hot bestuur voor dit plan, in verband niet eau algemeen© toenadering van de be volking dier zes staten (de drie Scan dinavische, Zwitserland, België en Nederland), zooveel sympathie gevon den, speciaal ook m liet Noorden, dat het besioteu heeft de voorbereiding van dit plan met kracht voort te zet ten. Waarschijnlijk zal in verband met du medewerking der Scandinavische landen niet aan het jaar 1914 kunnen worden vastgehouden, doch daarte gen zal ruimschoots opwegen, dat, slagen de voorbereidingen, deze ten toonstelling iets grootsch, nieuws en bij uitstek nuttigs zal worden en dus ongewoon veel vreemdelingen naar Groningen zal trekken. ROODVONK BIJ DE POST- BESTELLERS. Ook in de gezinnen van e brievenbestellers te Amsterdam heb ben zich gedurende de laatste weken gevallen van roodvonk voorgedaan- Van de zijde van de directie werden echter alle mogelijke maatregelen ge nomen om besmetting te vourkomen. Zorxlra in het gezin van êen postbe ambte het roodvonk uitbreekt, wordt hem onmiddellijk verlof verleend. Eerst dan, wanneer de patiënt elders wordt verpleegd en de woning ont smet is, of anders wanneer de be smetverklaring door genezing van den patient is opgeheven, mag de beambte weder dienst doen. BAKKERSNACHTARBEID. Het bestuur van het Bakkers-Co mité (Voorzitter: Dr. J. Roeters van Lennep, Secretaris: Mr. H. Blaupot ten Cate) hield Dinsdag een vergade ring ter bespreking van de Bakkers- wet-Aalberse. Algemeen was men van meening, dat de oplossing, welke de heer Aal- berse voor het vraagstuk meent te hebben gevonden, niet gelukkig is geslaagd. Met name had men over wegende bedenkingen tegen het voor gestelde verkoopverbod, als praclisch niet door voerbaar en tot groote onbil lijkheden aanleiding gevende. Besloten werd in eene kleine bro chure de bezwaren, welke bij het Rakkere-Comité tegen de voorgestel de regeling bestaan, te bespreken. MYCOLOGISCHE TENTOOXS TEL LING. Behalve paddestoelen en men, tentoongesteld gelijk reeds werd medegedeeld zooals zij in -natuur worden aangetroffen, zal de expositie te Arnhem, op 21, 25 September te houden, ook nog het geen volgt te zien geven: Een verzameling Polyporeeën uit de standaardcollectie der Ned. Myc. Vereeniging, bewerkt door den heer H. A. A. v. d. Lek; 'ingezonden door 's Rijks Herbarium; aquarellen van Fungi vervaardigd en Ingezonden door mevr. E. KalshovenBierrnans, te Nijmegen, consul voor de provin cie Gelderland, door mej. II. C. van de Pavord Smits te Leiden (voor de Flora Batavia), en den heer Joh. Ruys to Heemstede, voorzitter N. M. V.; foto's van Fungi (kleurenfoto grafie) vervaardigd door den heer L. H. van Berk te Zeist, consul voor de provincie Utrecht, door mej. Bijl te Assen en den heer Jos. Rao- maokers; ste.réo scoop foto's vervaar digd door den heer H. A. A. v. d. Lek en ingezonden door 's Rijks Her barium; boek- en plaatwerken inge zonden door den heer dr. J. S. Mou- lenJlioff te Zwolle en door den heer Martinus Nij'hoff te 's-Gravenhage en toebereide paddenstoelen, ingezon den door mej. C. Cool te Haarlem, consul voor de provincie Nóord-Hol- land. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN h 30 Cts. per regel. Als gij nw kind gezond, vroolijk en frlsch van geest wilt zien op groeien, geeft het dan Dr. HOMMEL'S Haematogen, WAARSCHUWING Men vrage uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL. De wedstrijd vindt plaats ln de omgdving van Bielefeld, begint des morgens om 10 uur en zal vermoede lijk ten 4 ure eindigen. Gemengd Nienws Land- en Tuinbouw NEDERLAiN'DSCHE HEIDE MAATSCHAPPIJ. De Directie der Nederlandache Heidemaatschappij verzoekt ons me de te dcelen, dat vanwege de Land- bouwverec-mging Minden Ravensberg en de Vereeniging voor Wiesenhau, Moor- en Heideculturen in West fa len, den 20sten September a s. een wedstrijd is uitgeschreven voor land bouwwerktuigen speciaal voor de verpleging en het bewerken van gras land. Onder meer zullen aan dezen wed strijd deelnemen: schijfeggen, vleu geleggen, weide-eggen, cultivatoren, weide-sleepen, weide-rollen, greppel- ploegen, ketting-eggen, enz. HET ONGELUK MET DE „G 171 Een telegram meldde reeds, dat de Duitsche torpedoboot „G 171" gedu rende de vlootmanoeuvres ten Zuid westen van Helgoland door het linie schip „Zahringen", bij een poging om de vijandelijke linie te doorbreken, aangevaren en in tweeën gesneden werd. De torpedoboot hield zich nog ongeveer 15 minuten boven water, waarna zij zonk. Van de 82 koppen tellende bemanning, zijn, volgens de laatste berichten, zes verdronken, terwijl een zevende, die nog opge vischt werd, niet lang daarna even eens den geest gaf. Drie anderen zijn zwaar gewond. De gezonken boot ligt 1G zeemijlen ten Zuidwesten van Helgoland. De plaats des onheils is met een boei aangeduid. Daar de „G 171" niet dieper dan 30 M. onder den zeespiegel ligt, hoopt men haar te kunnen lichten. De keizer werd ter stond met het ongeluk in kennis ge steld. Alle oorlogsschepen en torpedo- booten, die aan de oefeningen deel namen, keerden onmiddellijk, nadat de ramp had plaats gehad, de vlaggen halfstok geheschen, naar Helgoland terug. De „G 171" had een inhoud van 636 ton en was in de jaren 1908—1909 ge bouwd. Haar gemiddelde snelheid be droeg 30 mijlen. HET DUEL IN DUITSCHLAND. De commissie voor het wetboek van strafrecht, die zich op het oogenblik bezig houdt met het ontwerpen van een wet op het duel, heeft besloten aan de duellanten voortaan een ves tingstraf, varieerende tusschen drie maanden en vijf jaar. op te leggen. De uitdager kan veroordeeld worden van drie maanden tot vijf jaar ge vangenisstraf. Eindigt het duel met den dood van een der tegenstanders, dan kan den overlevende een vestingstraf van twee tot tien jaar opgelegd worden; is hij tevens de uitdager, dan een even zware gevangenisstraf. MUITERIJ ONDER INDISCHE TROEPEN. Een telegram uit Kanton meldt, dat onder de Engelsch-Indiaolie troe pen, die daar voor de bewaking van de vreemdelingenstad gedetacheerd zijn, muiterij is ontslaan. De troepen hebben een Indisch officier doodge schoten en de andere officieren be dreigd. Zij zullen naar Hongkong worden teruggezonden en door an dere troepen worden vervangen. OP EEN TORPEDO GEVAREN. Het Engelsche stoomschip Barnes- more, zonder loods de haven van Sa- loniki willende binnenvaren, is op een torpedo gestooten. liet schip is zwaar beschadigd. Ver- scheidenen van de bemanning zijn gewond. AANSLAGEN OP TREINEN MET TROEPEN. Uit Keulen seint rnen aan de N. R. Crt. Achteraf verluidt, dat in de laatste dagen dikwijls op militaire treinen, die de soldaten van de ma- es in Baden naar hun garni- zien terugbrachten, aanslagen ge pleegd zijn. Naar den militairen trein van het 114de regiment infanterie werd bij Lórrach met steeneu gewor pen, ten gevolge waarvan de machi nist zwaar gewond werd. Bij het sta tion Schopfheim is ook met steeneu naar een militairen trein gegooid, waarbij een coupé getroffen werd, waarin officiereu zaten. Een officier werd door glasscherven ernstig ge wond. Ondanks een ijverig onderzoek is men er tot nu toe niet in geslaagd den dader te pakken te krijgen. NIET VEEL GOEDS IN DEN ZIN. Zondagnacht werd in een bar van Montmartr© een jonge man met zijn gezellin gearresteerd, op het oogen blik dat hij zijn vertering betaalde niet een valscli 10-fraiicsstuk. Hij bleek Georges Dobry te heeten, is meester in de rechten en valsche munter, in zijn bezit weiden allerlei iiibrekerswerktiügen en wapens ge vonden, benevens de platte grond van een woning. Bij navraag door de politie verklaarde hij cyuisch, dat dit huis bewoond werd door een rente nier, bij wieii hij eerstdaags had wil len inbreken. PEST AAN BOORD VAN EEN ENGELSCH SCHIP. Uit Hamburg wordt gemeld, dat verschillende matrozen van een En- gelsch stoomschip, komende uit Ro- sardo, als lijdende aan builenpest, in het afzonderlijke hospitaal voor tro- penziekten te Cuxhavcn zijn opgeno men. F,en matroos is reeds overle den, terwijl zich een tweede m Ie- vensgevaar bevindt. De zieken wor den geheel geïsoleerd en onder bui tengewoon strenge controle ver pleegd. Het schip is in quarantaine. Kiöuwu Parijscha bandieten. De Parijsche „Hbld."-corres;iondent schrijft Dat wil zoggen in oen auto reden de drie boeven, die in de buurt van Orleans gepakt ziju, eigenlijk niet Voorloopig deden ze het nog maar heel alledaags met den trein. Maar de aard van hun uitrusting en hun optreden geven hun liet recht in du gevaarlijke categorie vun Bonnet s en Garnier's gerangschikt te worden, en auto-bandieten moeten liet dus nu ook maar weer zijn. Volgens de lange verhalen, die d» Parijsche bladen aan do urrc-st.itie van de nieuwe bende wijden arres tatie die helaas alweer oen men- schenleven gekost iiceft - had de controleur aan het stationnetje Auhrais bij Orleans, waar de boeven uit den Parijsclten trein stapten, on middellijk argwaan tegen ben opge vat De marnier waarop drie vrij have- lcoze passagiers derde klasse met oen beter gekleed heer, die uit een ande ren waggon gekomen was, stonden te smoezen, zonder naar den uitgang te komen, leek hem verdacht, en hij ging daarom op lien toe, om naar hun kaartjes te vragen. Die hadden ze niet, bleek toen alleen de beter-ge- kleede, die de leider sclieen, hoewel hij zei, de anderen niet te kennen en niets met hen te maken te hebben, had een biljet tot een dichter hij Pa rijs gelegen plaatsje. Hij verklaarde dat door te zeggen, dat hij in slaap geraakt en zoo liet station, waar liij zijn moest, voorbij gereden was, en betaalde onmiddellijk een supple ment. Men wilde hem reeds weer Ju ten gaan, toen plotseling een van de drie anderen naar de deur holde en do vlucht nuui, met achterlating vun een klein valiesje, dat hij bij zicb droeg. Onmiddellijk liegen men een vervol ging, terwijl de drie overblijvendeu werden opgesloten. Twee beambten liepen zoo hard ze konden den vluch teling na, die de rails overgestoken, en zoo op den weg gekomen was. De controleur, die het eersi argwaan hud opgevat, Tarry genaamd, sprong op zijn fiets en kwam Jungs een omweg op den straatweg, waar hij den vluch teling al gausv had ingehaald. Op dit oogenblik keerde de boef zich om, trok een revolver en Josto snol aeliter elkaar drie schoten. De twee eerste, gericht op de vervolgers te voet, misten, maar hadden tot effect, dat de mannen haastig ufdcinsden. Het derde, h bout portant gelost op den fietser, trof dezen in het hart, en leed hem dood ter aarde storten. De misdadiger Jiep nu dadelijk naai zijn slachtoffer toe. trok de fiets on der het zieltogende lichaam uil sprong er op en trapte zich met all macht uit de voeten. In.«en oogenbU! hij verdwenen, en tot dusve heeft men nog geen spoor vau hem kunnen ontdekken. Zijnen vervolgers bleef niets anders over, dan met liet lijk van Tarry terug te keeren, en te trachten door het verhooren van de drie anderen meer omtrent deze ge aarlijke boude te weten te komen. Voorloopig heeft dit verhoor, dat, later door politie cn justitie werd overgenomen en voortgezet, nog niet veel opgeleverd. De goed-geklcedo man, die volhoudt de anderen niet te kennen en ten stelligste ontkent mot hen gesproken te hebben, geeft zich uit voor een renteniertje, op reis voor zijn zaken. Een groote revolvor, die hij bij zich droeg, diende om hom op reis tot verdediging in staat te stellen, en van een kolossaal knipmes met een veer, die maakt dat men or mee steken kun zonder dat het dichtg.t*.t, zei hij slechts dat het „tot zijn per soonlijk gebruik" diende. Overigens was hij zeer weinig spraakzaam. Ook de twee anderen lieten niet veel los Ze gaven hun namen op en zei den, dat ze metaal-arbeiders zondor werk waren, dat ze heclemual niet uit den trein gekomen waren, maar toevallig daar op het perron stonden, omdat ze toch maar zoo'n beetje rond- vagebondeenden. Den ontsnapte had den ze natuurlijk in het geheel niot gekend. Een had ei" een revolver, mot het adres van een Luikschen wapen handelaar. Maar toen ze onder stevig geleide waren weggebracht vond men in hot lokaal, waar ze gezeten had den, achter oen kast nóg een revol ver, met hetzelfde Luiksehe adres er op, en eeu bom met een lont er aan, van eeu sigarettenkistje gemaakt en van het type van de kleine bommen, waarmee inbrekers brandkasten doen springen. In het valiesje van don vluchteling vond men bovendien een paar nieuwe auto-binnenbanden, oen groote dot watten en e«n flesch chlo roform. Dat is voorloopig alles w at men wxn Daar naderde ©en lichte stap. Inde deuropening van het kleine hutje ver schoon een jonge dame. Zoo, Wera, al terug uit Storkow? lk heb het rijtuig heelemaal niet hoo ien aankomen. Maar, mama, dat kan men ook hier niet hooren, lachte het ver- jonsde evenbeeld van de altijd nog mooi© Poolsehe. Mevrouw Von Ruppen streek zicb met de hand over het voorhoofd. Neen, dat kan men hier ook niet Maar, vertel eens. heb je mis schien iets nieuws gehoord Je ziet es- precies uit, alsof er je iets op het hart brandt en ons ambtsstadje is immers het middelpunt, waar al het geba libel samenkomt Geraden, mama, ik heb wat nieuws gehoord, antwoordde Wera en ging tegenover haar moeder zitten, verbeeld u, men zegt. dat de fami lie Bnchonau geërfd heeft, name lijk Hector, die lange garde-luitenant. JiB ezie maakte haar weeke stem een beetje hard, toen zij or hij voeg de Hij moet een millioen geërfd hebben. Ph. glimlachte haar moeder, wie weet of lief wel waai- is, er wordt zooveel verleid. Toch schijnt dit wel waar ie zijn. zei de dochter, ja. men weet nog meer. Men zegt. dat Hector oi.l -i.ig heeft genomen uit den dienst e i z ch op liet beboeren van het land goed wil gaan toeleggen. Nu. men zal gauw genoeg onder vinden of dat waar is, antwoordde de andere. Plotseling begonnen haar zwarte oogen te schitteren, en lang zaam kioiik het van haar Lppan Als dat w aar w as, dan zij hield op en tuurde in de verte. liet schijnt wel, mama, of dit nieuwtje u een beetje in de war heeft gebracht, lachte Wera, wat praat u toch voor komische nonsens? Haar moeder keek haar doordrin gend aan en laclite toen ook Ja, Weraatje, hoe komisch het misschien ook klinkt, wat ik zei, ik dacht daarbij in elk geval aan Iets zeer ernstigs, aan iets dat voor ons goed zou zijn. Hoofdzakelijk betrof het jou, mijn kind, voegde zij er op zachton toon aan toe. Och, mama. word nu als 't u be lieft niet sentimenteel. klonk het terug, dat past namelijk heelemaal niet bij u, en als u zooeven aan mi; gedacht heeft, toen u in u zelf zat te praten. Als dat zoo was, dan geloof ik mij niet te vergissen als ik aan neem. dat u overlegde, of het nu mis schien niet heel voordeelig zijn zou, ais de lange Buchenau en ik een paar eiden Zij stond op en streek over haar gefriseerden haardos, die ais een don- kerroode golf op haar voorhoofd lag. Houd toch op met dat plannen omeden, mama, het komt toch altijd 1 anders uit. Uwe berekeningen komen nooit uit. Wat weet jij daarvan Ook mevrouw Von Ruppen stond nu op. Laat ons dat afwachten. Eerst moet men natuurlijk weten, of die geschie denis van die erfenis werkelijk waar is. Wera trok luchtig de wenkbrau wen on Of het waar is of niet, dat kan ik u in elk geval vooruit al met zeker heid zeggen, ik geef om Hector v. Bu chenau met zóóveel, zij knipte met de vingers. Dat komt wel in orde, "ver klaarde mevrouw Von Ruppen op be slisten toon, en Wera fronste, in- plaats van antwoord te geven, weer de wenkbrauwen. Waarom zich opwinden Wera kon- de haar moeder goed genoeg om te weten, dut zij haar plannen maar zelden tot hot einde toe volbracht. De eerste mooilijklieden. die zicli voor deden, waren voldoende om haar het •koenste plan overboord te doen wer pen. Dus. waarom zich ©r nu druk over te makon 1 Dat zou maar kwaad doen aan haar teint, en Wera was hoel troi9ch op huar blank, fijn ge laat. dat zij iederen morgen in melk, die nog warm was von de koe, wasch- to, en dat zij in den tijd van don aardbeienoogst 's avonds met fijnge maakte aardbeien bestreek. Ditmaal echter ging mevrouw Jad- wiga van het begin af met meer ener gie op haar plan los, dan haar doch ter verwacht bad. Den volgenden morgen aan het ont bijt al berichtte zij haar dochter, dat zij dadelijk na tafel met haar naar Bucheuau wilde rijden. We zijn der familie Buchenau al lajig een bezoek schuldig, zei ze, en omdat liet weer heel mooi is.' kunnen wij vandaag dezen plicht ver vullen. Maak je nu vandaag als 't u belieft eens recht mooi, kindje, voegde zij er bij, het verheugt mij altijd zoo, als men je mooi vindt Tenminste, als die „men", die het vinden moet, een millioen geërfd heeft en no« zonder vrouw door het leven gaat, antwoordde het jonge meisje en schonk zich nog een kopje koffie in. Wera, je neemt den laatsten tijd zoo'n weinig eerbiedigen toon tegen mij aan U vergist zich, mamaatje, dat verbeeldt u zich maar, onze geldzor gen hebben u heel .prikkelbaar ga- maakt. De jonge dame in haar lichtblauwe morgenjapon, waarvan de kant aan de mouwen verscheurd was, smeerde zielsvergenoegd nog een boterham. Ik heb zoo'n honger, mamaatje, en het mij ln het voor uitzicht gestelde millioen heeft mij eetlust gegeven. Je bent onverbeterlijk, zei me vrouw Vau Ruppen. Haar oog viel od de gescheurde kant en ontevreden het hoofd schuddend, wees zij daarop Zoo komt een freule Von Ruppen, wier moeder een geboren Gravin 01- schofska is, niet aan de ontbijttafel. Wera begon luid te lachen. U mocht eerst wel eens naar u- zelf kijken Kijk eens in den spiegel en zeg dan zoo komt eene mevrouw Von Ruppen, die een geboren Gravin Olschofska is, niet aan de ontbijt- tafeL Mevrouw Jadwiga zweeg uit haar humeur. Het meisje kon echter niet tot bedaren komen. Voorzichtig keek zij nu naar haar eigen morgenjapon van lichtgroen dun zijden fluweel. Van voren ontbraken twee knoopen, andere waren scheef gesloten en in de breede kant om hals en armen zaten groote gaten. Ach, als men er voortdurend over tobben moest hoe men zich het best uit die eeuwige geldzorgen kon redden, dan kon men "s morgens niet aan het toilet denken, zoo rechtvaardigde mevrouw Von Ruppen zich voor zichzelf. Zij vergat, dat zij. hoo clüc en elegant zij er ook buitenshuis uitzog, zich er binnen haar vier muren heelemaal geen mceite voor gaf. Als er onvc-rwncht bezoek kwam, dan moest zij altijd eerst een fatsoenlijke japon aantrek ken, dat wisten de buren allemaal. De post werd binnen gebracht. Er was niet veel bij. Eenige couranten, eenige grijze couverts met firma namen er op, die door de meesteres van Birrendorf dadelijk met een on tevreden gezicht ter zijde geschoven werden, en een lange, smalle brief, waarnaar zij haastig greep. Van uw mij volkomen onbeken den vriend uit uw jeugd, nietwaar, mamaatje Wera greep een Berlijnsch blad, dat zij openvouwde. Ja, van mijnheer v. Richarski, Luidde kortaf het antwoord. Wera keek over de courant heen naar hot gelaat der lezende, maar d« gelaatstrekken van mevrouw Vot Ruppen bleven onveranderd. Toen verdiepte de jonge dame zich in het blad, dat zij voor zich had. Haar moeder stak na lezing den brief in den zak van haar morgen japon en nam eveneens een courant op. Het was liet Storkowsch dagblad van den vorigen avond. Onverscliillig keek zij de kolommen door, maar op eens scheen iets bijzonders haar oog te boeien. Telkens weer las zij de en kele regels over, ioen reikte zij haar dochter het blad toe en op een ploata wijzend, zei te glimlachend Lees dat als 't u belieft eens. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6