de zaan weet, maar het is genoeg om de zekerheid te geven, dat men liier- Ineo weer een paar ulteret-gevaarlijke boeven gesnapt heeft, dio een of an dere misdaad op liet oog hadden, en die, naai" uit den door den ontvluchte gepleegden moord blijkt, tot alles in slant waren. Gegeven de aanwezig heid van de autobanden, en de deug delijke bewapening van bet viertal, vraagt men zich af, of ze niet, volgens het illustere voorbeeld van Bonnot en Gamier, plan hadden eerst ergens een auto te bemachtigen, om zich daarmee later uit de voeten te kunnen maken. In de lijn van hun vak zou dat wel gc-legen hebben, want de twee sjofelen gaven zich op als mechani- ciens zonder werk, en de zoogeitaam- de rentenier vertelde, dat hij vroeger ook wel in automobielen gedaan had. Bij onderzoek is gebleken, dat de twee ondergeschikte boeven bekende misdadigers zijn, die doel uitmaken van Apachenbenden" uit de Zuidelijke Parijsche grensstreek. Omtrent den ontsnapte en den rentenier is men tot dusverre nog niets te weten gekomen. Maar een goede vangst, heeft men tocli zeker gedaan. En wie weet welk een nieuwe misdaad thans door den ijver en den moed van den ongelukki- gen Tarry voorkomen is.... Stadsnieuws UIT DE LEGERPLAATS BIJ ZEIST. Dinsdag 17 Sopt. 1912. Als we hedenmorgen na de reveille de toegangen tot de tenten hebben losgemaakt en ons hoofd er buiten stoken zien we een grauwen nevel over de heide hangen, wanrdoor de zon vergeefs tracht door te dringen. Do bossehen rondom het kampterrein zijn dan ook nauwelijks zichtbaar. Te half acht staat liet regiment weder opgesteld en wordt met de muziek aan het hoofd afgemarcheerd. De troep, die dient om de tegenpartij te markeeren, marcheert op hetzelfde uur af onder leiding van den Hht.-kol. Ophorst. Aanvankelijk werd met het geheele rog inent gemarcheerd in de richting van Amersfoort tot Kampoord. Na een kleine rust vrerü de gevechtsfor matie voor een aanvallend gevecht aangenomen en gemarcheerd door Patrijzenbosch langs het Lange Bosch, in de richting van de Pyrami- do van AusterUtz. Tusschen het Lange Bosch en de Pyramids van Austorlitz was onder leiding van Luitenant-kolonel, Op horst eene vijandelijke stelling ge markeerd. waarop met het geheele regiment te onge\eer 11 uur v.m. een atlnque werd uitgevoerd. Nadat te ongeveer 12 uur weder om meer Zui-dwaarts opnieuw een stelling was ingenomen werd daarop andermaal de aanval gedaan. Zoowel aan den len als aan den herhaalden aanval namen de mi trailleurs en een batterij Artillerie uit Amersfoort deel, waardoor, be halve herhaald geweervuur, het ge knetter der mitrailleurs en herhaald artillerievuur over de heide weer klonk. To ongeveer 1 uur maakte het sig naal eindigen der manoeuvres" ook deze Regi mentsoefoning weder ten einde en werd na rust naar liet kamp tcvuggemarcheerd. De Generaal-Majoor Roest van Lim burg, Commandant der le Divisie, woonde de geheele oefening bij. In het kamp teruggekeerd verna men cle troepen, dat de laatste lood jes zwaar zouden wegen. Het is nl. Woensdagnacht om half twee reveil le en om halfdrie wordt afgemar cheerd voor de laatste Regiments-oe- fen: jg in de legerplaats. Deze oefe ning zal plaats hebben onder leiding van hiitenant-kolonel Ophorst, ter wijl de gemarkeerde tegenpartij onder bevel zal staan van luitenant-kolonel Gi Gi llet vooruitzicht op den terugkeer op Donderdag a.s. (het IV' Bat. en staf met muziek komt te 11.33 uur voorm. en het Ille Bat. te 12.07 uur nam. aan het Goederenstation aan) en bet daarop voor bijna allen vol gende groot verlof, vooral nu dit laatste verstrek van do viermuanders 1912 in plaats van op 30 September a.s. reeds op 28 September zal plaats hebben, verhoogt do goede stemming die h er heerscht. Examen. Voor de hoofdakte is te 's-Gravenha- ge ceslaagd de heer 11. J. v. d. Winden tc Haarlem. TUINBOUW EX PLANTKUNDE. Dinsdagavond vergaderde de afdee- ling Haarlem van de Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde in "t café Brinkmann, on der voorzitterschap van den heer Joh. de Breuk. De opkomst der leden was vrij groot. Na voorlezing der notulen en der ingekomen stukken werd de beschrij vingsbrief voor dc 50ste algemeene vergadering op 24 September te De venter te houden besproken. Als candidaten voor het hoofdbe stuur zullen door de afdeeling ge steund worden de heeren Jhr. G. A. v. Tets en Felders. De afdeeling Haarlem zal verzoeken de gezellige bijeenkomst der maat schappij m 1913 hier ter stede te houden, anders in elk geval de alge meene vergadering of winterbijeen komst. Tot afgevaardigden werden be noemd dc heeren Joh. de Breuk en M. J F. Bolderdijk, en tot plaatsvervan gers de heeren Van Nedcrhasselt, Voet en Teunis. 't Hoofdbestuur heeft gevraagd of de afdeeling dezen winter een vvan- delleeiaar wil hebben voor boom-, bloera- of groenteteelt. Besloten werd aan te vragen voor boomteelt. Daarna kwam aan dc orde de voort gezette bespreking plan 1913. Het Comité heeft meegedeeld, dal nog geen vaste plannen gevormd zijn, la ter zal gaarne overleg gepleegd wor den met liet afdcelingsbcstuur. Het plan werd geojiperd de Groote Markt te versieren, b.v. inet masten en bloemenmanden. Er gingen ook stemmen op, om ook in andere stadsdeelen wat te doen. Een ander vond het wcnschelijk (linke prijzen uit te loven voor het versieren van gevels. Daaraan verdie nen de bloemisten dan ook wat. De Voorzitter: Dat is meer het werk van dc- Vereeniging voor Vreemde lingen-verkeer. Ook werd aangedrongen op samen werking rnet Vreemdelingenverkeer en Bloembollencultuur. Deze vereeni- gingen zouden een commissie kunnen benoemen om verdere plannen le ontwerpen. Besloten werd samenwerking te zoeken. De afdeeling wil 300 aan 't plan besteden. Voor 't overleg werd 't bestuur ge machtigd. Mededeeling werd gedaan van de correspondentie, met de Heidemaat schappij, naar aanleiding van vorige besprekingen. Het betreft de hou ding dezer maatschappij ten opzichte van haar optreden inzake levering van artikelen en het uitvoeren van werkzaamheden aan en voor particu lieren. De Ilaarlemsche afdeeling heeft ge vraagd om deze zaak in de algemee ne vergadering ter sprake te brengen. Het hoofdbestuur wees er op, dat in 1907 door de directie der Heidemaat schappij reeds beloofd is om zooveel mogelijk te ijveren, dat er geen aan leiding is tot het uiten van zulke klachten. Nu heeft het hoofdbestuur dc directie der Heidemaatschappij aan de in 1907 gedane toezegging her innerd. Aan 't hoofdbestuur op aandrin gen van den heer N. Sterk zal ge vraagd worden om deze corresponden tie te publiceeren. De bespreking over een excursie naar de Wereldtentoonstelling in .Gent in 1913 werd, wegens het late uur der vergadering uitgesteld tot de volgende vergadering. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. B. eri \V. van Haarlem maken be kend, dat het asphalteeren van den rijweg van de Barteljorisstraat en het onderhoud van deze wegbedekking, door hen is opgedragen aan de N. V. Utrechtsche Asphaltfabriek v/h Stein en Takken, te Utrecht. De Roode Dinsdag. Bij de terugkemst der betoogors, des avonds te ongeveer kwart vóór achten, begaven dezen zich, evenals des morgens, wederom, liederen zin gend, naar het gebouw in de Sma- (lestraat, doch toen bleek, /dat de poli tie het zingen op grond der politiever ordening verbood. Zoo nu en dan hoorde men nog wel eenig gezang, maar wanneer de poli tie dat vernam, werd wederom het verbod kenbaar semaakt, en werd het zingen gestaakt, om des te luider te klinken in het Volksgebouvv. CENTRALE RAAD VAN BEROEP. (Ongevallenverzekering). In de te Utrecht gehouden openba re terechtzitting heeft de uitspraak plaats gehad in de volgende zaak Honger beroep van .T R., bootwer ker te Zaandam, tegen dc uitspraak van den Raad van Beroep te Haar lem, houdende bevestiging der beslis sing van de Rijksverzekeringsbank, waarbij hem voorloopig een rente is toegekend van f 0.52 1/2 per werkdag naar 25 pCt. invaliditeit, ter zake van een ongeval tengevolge waarvan de rechterhand den duim mist, de kracht in die hand is verminderd, de rechter arm 1/2 c.M. atrophie vertoont en de buiging van wijs- en middelvinger iet^ gestoord is. De Centrale Raad vernietigde de uitspraak en bankbe- slissing en kende getroffene ingaande 26 Februari 1912 voorloopig een rente toe van u 84 per werkdag naar 40 pCt. invaliditeit. HULDE AAN ONZEN OUD-BURGEMEESTER. Door het fcestuur^van de Vereenitring van Burgemeesters en Secretarissen in de provincie Noord-Holland is Dins dag aan Jhr. Mr. I. W. G. Bareel van Hogelanden hel huldeblijk aangebo den van die Vereeniging, waarvan Jhr. Borecl' 19 jaar voorzitter is ge weest. Het huldeblijk bestaat uit. een antiek tuinbeeld ter plaatsing op het land goed „Waterland". Daarbij i.s gevoegd een oorkonde, vervaardigd op liet ale- lier van Gebr. Grevenstuk. Bij de aanbieding werd het woord gevoerd door den heer H .T Cal koen, Burgemeester van Edam, vice--. unnzit- ter der Ycveemsrir.g, waarna Jhr. Ro- reel met eenice hartelijke woorden het geschenk aanvaardde. De oui koude is versierd met hot wa pen der provincie en van liet geslacht] boreel vun Hogelanden, en daarop staat het volgende vers Boreel, die, waardig zoon van 't oud en Vroed geslacht, Zijn plicht als goed regent voornaam en trouw vervulde, Brengt zijn Vereeniging, die hij lot aanzien bracht, Haar diepgevoelden dank, tiaar welverdiende hulde. Jhr. Boreel blijft als Eere-lid aan de Vereeniging verbonden. I1AARLEMSCH LIGIIALFONDS. In dc afgeloopen maand Augustus en begin September, werden voor het Lighalfonds der Vereeniging tot be strijding der tuberculose in Haarlem en Omstreken in hartelijken dank ontvangen de volgende giften: van den lieer P. van Akkeren Jr., oogst propagandadag voor tie Vereeniging in Zandvoort, f 11978 1/2; afrekening 1 cents-vcreeniging „Door Kleintjes Groot" over Juli en Augustus 10 000 centen; van Alida en Elegonda Sta- vinga en Betsy Vermaas, kleine bloe- incnverkoojistcrtjes, 1.50; en van de Coöp. Brooclbakk. en Verbruiksvereeni ging „Eendracht", overschot vergade ring, 10.70. Rubriek voor Vragen Gcnbonneerden bobben bet voorrecht, vragen op versohlllend gebied, mile vcor beantwoording vathsur, iu te zenden bij de Redactie van Honrloin'a Dagblad, Qrooto Houtstraat 68. Alle antwoorden worden geheel kosleloo» gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niot volledig naam en woonplaats van den Inzender venneldon wordt geen aandaaht geschonken. VRAAG. Ik ben in Jun£ voor de militie gekeurd en goed bevonden. Nu ben ik aangeloot. Na de keuring heb ik evenwel een breuk gekregen. Hoe moet ik me nu laten afkeuren? ANTWOORD. Do dag, volgende op dien, waarop u bent ingelijfd bij de militie, wordt u weer ge keu tl. Geef dan uw breuk op, waarbij over legging van et-n attest van uw huis dokter van veel belang kan zijn. VRAAG: Mijn zoon is dienstplichtig en heeft aangevraagd voor de huza ren te 's-Gravenhage. Wanneer moet hij nu in dienst"? ANTWOORD: De indeeling bij de bereden korpsen heeft plaats 16 '20 Maart en 1—5 October 1913 De juiste datum is nog niet bekend. VRAAG. Waar en wanneer moet ik mij vervoegen om een bewijs van onvermogen te ontvangen voor les nemen in het vakteekenen in het gebouw der Ambachtsschool? ANTWOORD. Misschien komt u iu aanmerking voor steun van de Schuurman Schimmel van Outeren- Stichting. Richt een verzoek tot den heer J. Krol Kzn., Florapark 40, al hier. VRAAG. Mijn man is kort gelo den overleden. Ben ik nu verplicht om personeele belasting te betalen? ANTWOORD. Dat is zoo niet te bcoordeelen. Vraagt u eens inlichtin gen hij den ontvanger, Kleine Hout straat 13. VRAAG. Mijn bedrijfsbelasting is f 12.10. Op hoeveel wordt dan mijn inkomen geschat ANTWOORD. Op 1300. VRAAG. Ik ben aangeslagen in de inkomstenbelasting voor 2.45. Op hoeveel wordt mijn jaarlijksch inko men berekend ANTWOORD. Op /550. Hit de Omstreken SCHOTEN. Gemeenteraad. De Gemeenteraad zal vergaderen op Donderdag 19 September a.s., n.m. 7 1/2 uur, ter behandeling van de na volgende onder werpen Ingekomen stukken. Aanbieding Gemeentebegrooting, van de gasfabriek eu van het burger lijk Armbestuur. Voorstel toi afwijking van de Bouw verordening ten behoeve van C. J. Al ders. Voorstel "tot aanvulling van de ver ordening regelende de door de ge meente te verstrekken diensten Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van woningen. Voorstel tot vertiooging der loonen van de werklieden aan de gasfabriek. Voorstel tot aanstelling in vasten dienst van werklieden. Voorstel tot verhooging van jaar wedden wegens dienstjaren. Voorstel lot het terugbetalen aan de gemeente Spaarndam van te veel betaalde kosten voor straatverlich ting. Benoeming van leden van het Bur gerlijk Armbestuur. HAARLEMMERMEER. Onder begunstiging van prachtig weer had gisteren te Hoofddorp do jaartijksche provinciale hengstenkeu- ring plaats. In het geheel waren er 39 lieng-j sten voor de keuring ingeschreven, waarvan evenwel om verschillende redenen 12 niet waren opgekomen. Van de opgekomenen werden er 5 afgekeurd, waarvan een tijdelijk. 22 hengsten werden dus goedgekeurd en wel als volgt: 1. Trautwein, eigenaar J. Koper draad. te Muiderberg. 2. ICasimir, eigenaar dezelfde. 3. Milo, eigenaar A. J. Jutting, te Groningen. 4. Leon, eigenaar M. van Wierin- gen, te Haarlemmermeer. 5. Manuel, eigenaar Vereeniging Hippos te N.-Amstel. 6. Wilhelm V, eigenaar Vereen. Sloterweg te Haarlemmermeer. 7. Epicure, eigenaar T. Hanedoes, te Haarlemmermeer. 8. Kolonel, eigenaar dezelfde. 9. Bravo, eigenaar K. Los, te Haar lemmermeer. 10. Hochet, eigenaar J. F. de Rijk, te Mijdrecht. 11. Mylord II, eigenaar Vereen. Oostzijde, te Haarlemmermeer. 12. Tancred, eigenaar B. Biesheu vel. te Haarlemmermeer. 13. Cicero 111, eigenaar Vereen. Vooruit, te Haarlemmermeer. 14. Jonker, eigenaar, H. F. Bult man, te Haarlemmermeer. 15. Maitrank, eigenaar dezelfde. 16. Arthur II. eigenaar B. Biesheu vel te Haarlemmermeer. 17. Elegant V, eigenaar Gebr. van Gulpen, te Spanrndammerpolder. 18. Amiens, eigenaar VereenJgt'ng te Assendelft, 19. Claudius Civilus, eigenaar A. de Ridder te Noordcr-IJpolder. 20. Cornelis R, eigenaar dezelfde 21. Emir ex Lion, eigenaar J. F. de Rijk te Mijdrecht. 22. Model lo, eigenaar D. van Gen- deren te Weesperkarspel. De keuringscommi ssie bestond uit de heeren C. Oud te Waddingsvcen, G. Costermans to Eist en K. Goossen te 's-Gravenhage. Bovendien waren er nog verschillende leden van de re gel ingscommissio op het keuringster- rcin aanwezig. Van de zijde van het publiek was de belangstelling niet groot, hetgeen hoofdzakelijk tot oorzaak had, het prachtige oogstweer, waarop de land bouwers al zoo lang tevergeefs ge wacht hadden. Nu ging inen den oogst bnnen halen vóór alles. Ongeschikt. I>e vereeniging net Witte Kruis, ufil Haarlemmermeer, heeft een on- derzoek doen instellen naar hot wa ter der Nortonwel te Nicuw-Vennep die bestemd was voor algemeen ge bruik. Hierbij is gebleken, dat dit als drinkwater ongeschikt is. Leeghwater. In het watergemaal „Leeghwater" is men bezig met het montecren der nieuwe machine, een rouzenmotor van 435 paardenkracht, met 4 cylinders. Ilot gebouw is grootendeets gereed, terwijl men druk bezig is het bassin in orde te brengen. Gerekend wordt, dut een en ander met November ge reed zal komen. Pers-Overzicht Da Pars over do Troonrede. 't Alg. Handelsblad schrijft o.a.: „11. M. de Koningin lie- ft zelve weer de zitting der Staten-Generaal geopend: een feit, waarop, nu dit Ln de laatste jaren om gelukkige of be treurenswaardige redenen een paar koeren niet gebeurde, met voldoening mag gewezen worden." „De rede, welke der Koningin in den mond is gelegd, behoort overi gens tot de zeer onbeduidende. Laat ons terstond toegeven, dat niet an ders te verwachten viel. Reeds*verie den jaar moest verklaard worden, dat de Kamer3 everkropt waren met werk; dat werk is voor een groot deel nog niet afgedaan, en er is nog het een en ander bijgekomen; waar toe zou men daar nog veel bijvoegen? Waartoe tenzij om te getuigen, om richting aan te geven, om beloften to doen? Als zoodanig moeten dan ook wor den beschouwd de regeerlngsvoorstel- len tot Grondwetsherziening, waar van de indiening, in een trouwens uiterst voorzichtig zinnetje „naar ik mij „vlei"; „zullen kunnen..." wordt toegezegd. Laat ons in dit op zicht het ministerie' kracht toewe-n- schen: het is waarlijk niet onver schillig tegen de sternbus van 1913 te welen, hoe de gezamenlijke recht- sche partijen denken over Grond wetsherziening en speciaal over het kiesrecht. Ook al weten wij vooruit dat die voorstellen voor deze wetge vende periode niet meer van beteeke- nis zullen zijn, als politieke geloofs belijdenis zijn zij van groot gewicht! Van de overige wetsontwerpen, d e in uitzicht'worden gesteld, zijn wel die „naar aanleiding van het rap port der ineenschakelingscomnussie" de belangrijkste. Of zij werkelijk verschijnen zullen, is natuurlijk de vraag." De Nieuwe Rott. Ct.": De regeering weet zelve natuurlijk opperbest, dat, wanneer, met eene verkiezing ia het vooruitz 'ehft, de „toewijding en inspanning" der Ka mer op eene dergelijke wijze aan eene krachtproef onderworpen is, voorstel len tot grondwetslierzieiüng onbe handeld. zullen blijven liggen. Bij ons rijst dan ook de gedachte, dat méér dan het inzicht in de nood zakelijkheid, méér dan het heii ge vuur, hier het verlangen, om een te genzet te doen tegenover het verkie- zings-program-punt, dat onder de vrijzinnigen in de maak schijnt te zijn, voor de regeering de drijvende kracht is. Als zoodanig kan niettemin van vrijzinnige zijde de aankondiging van eene grondwetsherziening met in stemming worden begroet. Van de ontwerpen zelve verwachten wij, ge let op de voorstellen van de gronS- wets-commissie, dio onder leiding van minister Heemskerk werkzaam is geweest, weinig goeds. Maar dat te genover de critiek," waarmede van vrijzinnige zijde zonder uitzondering de nieuwe door de Staatscommissie ontworpen grondwettelijke beginse len zijn bejegend, do regeering van rechts „onverwijld" ecu staatsstuk zal stellen, waarin officieel de -rech ter verlangens zijn uitgedrukt, lijkt ons voor de zuiverheid van de ver kiezingen winst. Winst, voor wie te-! genover de regeering gezeten zijn, doch ook voor de anderen. De Nieuwe Courant merkt op, dat wat de Koningin over de be steding van het geopende zittingsjaar aeide, sterk lijkt op een door de Re geering aan de Kamer voorgeschre ven werkprogram. Eerst wordt het „onafgedaan ge bleven" Invaliditeits-ontwerp ge noemd, waarvoor sedert een half Jaar uit krachte van Kuypcr's rescript October „vast ligt". Met deze toeken ning van den voorrang aan zijn ooi lam wordt een bijna dramatische hulde gebracht aan den uit het par lementaire leven scheidenden Mees ter, die voortaan buiten de Kamer zijn wil aan do rechtsche coalitie gaat -licteeren. Merkwaardig ook dat minister Talma, die nog pas vóór het reces een tamelijk hoog woord over de urgentie van de l>ehandeling der Ziekfew«f voerde, thans hij voorbaat het hoofd ln den schoot legt tegen over een le wachten besluit van de KamerineerderlwJd om overeenkom stig dr. Kuyper's bevel de Invalidi teit voor te trokken. Het noemen van de Ziektewet op de derde plaats kan aangemerkt worden als een poging om Taltna althans nog een weinig satisfactie te geven, maar het la een ondeugdelijke poging. Want dat het zittingjaar 19121913, van welke, staart de verkiezingsmaand Juni een aanmerkelijk gedeelte afkapt, ons de afdoening vau Invaliditeitswet, Ta riefherziening en Ziektewet, zelfs al leen maar door de Tweede Kamer, bij mogelijkheid zou kunnen brengen, ge- gelooft niemand zelfs de steller van de Troonrede niet. Het Vaderland: „...Vatten wij ons gevoelen aan gaande do heden uitgesproken Troon rede samen, dan domineert bij ons de indruk, dat wij onder deze Regee ring steeds verder naar het conser vatisme afzakken, en dat in dit alles tweeërlei element zich verraadt: de overheerscliende invloed van den lei der wiens leiding Biet openlijk mag worden erkend, en de slembus van 1913. Het U t r e ch ts c h Dagblad noemt de Troonrede saai en mat Het werk van een Kabinet, dat moe is en afgewerkt de uiting eener Re- geeri.ig, die zich met moeite voort sleept naar het einde zónder illusie, zónder veel hoopgelaten en moede loos. De Standarfrd: „Toch wordt er naar eisch nadruk op gelegd, dat dit ons niet mag doen inslapen, en dat het accres van liet oogenblik geen vrijbrief hoegenaamd verstrekt, om de fiscale verbeterin gen, waarop meer dan één wetsont werp gericht is, en met name de Tariefwet, van tafel te nemen. We staan voor zulk een ongemeen accres van uitgaven, dat we allerminst mo gen berusten lp de toeneming van inkomsten, die dit jaar ons bracht. Vooral op de sociale wetten wordt hierbij de aandacht gevestigd, en on omwonden uitgesproken, dat de Re geering er op rekent, om aanstonds in October met de Invaliditeitswet voor de Kamer te kunnen komen. Vooral deze beslistheid zal in den lande met ongemeend blijdschap ver nomen worden. Er dreigde gevaar, dat dit ontwerp schipbreuk zou lij den. Gelukkig is toen het Reglement van de Kamer zoo veranderd, dat die vreeza wijken kon. En vooral nu, nog eer de Troonrede werd uitgesproken, het Verslag der Commissie de Kamer bereikt heeft, mag nu gelukkiglijk ge constateerd, dat althans deze groote sociale wet, waar reeds zulk een reeks van jaren naar uit is gezien, eindelijk dan toch door de beide Ka mers zal worden geijkt. Even verblijdend is de mededeeling, dat de ontwerpen voor de Grondwets herziening reeds zoover gereed zijn, dat ze nog in dit kalenderjaar zullen afkomen. Ook d.t toont weer, dat er door dit Kabinet hard gewerkt wordt, en zulks bij schier alle Departemen ten. „Van een antwoord op deze Troon rede zal wel geen sprake zijn. Voor al dit jaar moet tijd voor de Begroo- tingsdiscussiën gespaard. Maar hier van zijn we zeker, dat de drie groe pen Rechts in Pers en Kamer het Ka binet voor deze Troonrede dankbaar zijn." De Nederlander: „Uit den aard der zaak bevat een Troonrede, gehouden in het laatste jaar eener parlementaire periode wei nig. dal op een Regeeringsprogram gelijkt, eu zoo is dan ook de Troonre de, Dinsdag door 11. M. de Koningin in de Yerccuigde Staten-Generaal uitge sproken, een uitermate sober stuk, waarin, na de gebruikelijke zinsueden over den ecouomischen toestand des lands, niet veel meer dan herinnerd wordt aan hetgeen in wetten van in grijpenden aard reeds op het werk program der Kamers is gebracht, mot name de invaliditeit- en ouderdoms- vorzekering, die, ook in dit Staatsstuk, thans vóór de Ziektewet is gesteld. Toch staat er nog wel een en ander bovendien in, dat de aandacht ver dient." „De Troonrede, hoe sober zij ook moge wezen, levert het bewijs, dat cr zelfs al wtrdeu vcor het scheiden van de markt in 1913 alle aanhangige wetsontwerpen afgehandeld voor loopig nog werk genoeg voorhanden is. Aan het Kabinet ligt het niet, in dien de nog komende jaar-periode niet of weinig "vruchtbaar mocht blijken." De Rotterdammer (a.-r. Lichtelijk verwijlend en vriendelijk dringend staat liet daar: Nu voor cn boven alles Invaliditeitswet. Tarief- wet en zoo mogelijk Ziektewet 1 De T ij d „Ofschoon de Kamer in haar huidi ge samenstelling haar laatste zittings jaar is ingegaan en vóór do volgende plechtige opening algemeene verkie zingen zullen zijn gehouden, geeft, de Regeering in de Troonrede haar voor nemen te kennen, om nog moer go- wichtige wetsvoorstellen te zullen in dienen. Vóór Januari e. k. zullen voorstel len tot Grondwetsherziening de Ka mers bereiken. Zoo het gelukken mag. vóór Juni a. s. die voorstellen iu eer ste lezing te behandelen, dun zullen zij bij de verkiezingen ongetwijfeld een veel beteekenend programma vor men voor het kiezersvolk. Het is niet ti verwachten, dat de drie wetsontwerpen op het gansche gebied vau het onderwijs, d>e als vrucht van de voorlichting, door de Ineonschakelingsc'-inmissie gegeven, worden toegezegd, noz vóór d.- verkie zingen zullen zijn tot stand to bren gen. Ook hieromtrent zullen de poli tieke partijen buiten de Kamer zicfr aan de stembus kunnen uitspreken. De Residentiebode: Doch daarnaast vragen wij waar moeten do Staten-Generaal den tijd vandaan halen, wanneer zij behalvo do Verzekeringswetten waarvoor de Regeering terecht hun toewijding en krachtsinspanning in prioriteit vordert de begrooung zullen af handelen en dan ook nog de Grond wetsherziening willen ter hand ne men, in dier voege, dat deze in eerste lezing gereed komt vóór de stembus van 1913 in trouwe, het gaat boven ons be seffon I II et Huisgezin constateert, da' de regoering in hot ingetreden parle mentaire jaar haar sociaal-financieel program volledig uit zal voeren, dit ts ontegenzeggelijk de gewichtigste mededeeling, welke in de Troonrede voorkomt. Zoowel de Invaliditeitswet als do Ziektewet van den eenen kant, de Ta riefwet, de inkomstenbelasting en do tabaksbelasting van den anderen kant zullen in dit korte jaar haar be slag moeten krijgen. Met minder ls de regeering niet te vreden. Spant zij baar boog niet te strak? Summa Summa rum: het wacht woord voor dit zittingsjaar, meer dan voor welk vroeger ook, is: werken, afdoen. Hot Centrum oordeelt, dat wanneer men do Troonrede kortelijk zou. willen samenvatten en karukteri- seeren, men daarvoor zou kunnen kiezen de woorden, door Hare Majes teit gesproken tot de vereeniigde ver tegenwoordigers der Natie: „Deze zit ting zal uwo toewijding cn krachts inspanning op zware proef stellen." Niemand zal verwachten, dat dr Kamer al dien arbeid vóór de verkie zingen èf doet. Maar zij moge toch in de belangrijke en veelomvattende taak, die haar waoht, een prikkel vin den tot verdubbelde werkzaamheid, opdat althans het meest dringende zijn beslag krijge. Aan lange redevoe ringen is daarbij zeker niet het meest behoefte, wèl aan een knappe en ste vige leiding der debatten. De Limburger Koerier (R.-Kath.) acht het een „hoogst be- T&r.grijke troonrede", want... We krijgen een bevaarbare Maas. Het daghet in den Oosten. Sport en Wedstrijden VOETBAL. HAARLEM—H. F. C. De eerste Haarlem—II. F. C.-ont moeting voor de competitie wordt reeds op den 2en competitiedag, 6 Oc tober, op het Haarlem-veld te Schoten gehouden. HET WEDSTRIJDPROGRAMMA. We meldden reeds, welke le klasse wedstrijden voor 29 September waren vastgesteld. Hieraan dient toegevoegd dat voor de verdere Haarlemsche elf tallen in aen N. V. B. de volgeude matches zijn vastgesteld Reserve eerste klasse: A. F. C. II—II. F. C. II. Haarlem II—H. B. S. II, Tweede klasse. V. U. C.—E. D. O. Het programma der 3e klasse-wed strijden wordt eerst later bekend ge maakt. ROEIEN. Roei- en Zeilverceniging Het Spaarne. De R. en Z. V. Het Spaarne, houdt een algemeene ledenvergadering in het clubgebouw, a.s. Zaterdagavond. Op de agenda staat de verkiezing van vier nieuwe bestuursleden in de plaats der heeren mr. L. J. Toulon v. der Koog. B. Loos, W. J. Enger en P. W. Pecreboom, die bedankt hebben, LUCHTVAART. 5600 M. hoogt De Fransche aviateur Legagneur heeft Dinsdag het wcreld-hoogtere- cord verbeterd, en 't gebracht op 5600 M.l Burgerlijke Stand SCHOTEN. Ondertrouwd II. Reumann cn M< T. Meijer. Getrouwd C. Junge en J. de Vos. Bevallen J. M. G. Nijssen—Slcn- ders, z„ M. K. Drogtrop—Hutter, d. OVERLEDEN A. M. Chattolion—Van Hoeffelen, 74 j. H. C. S. A. J. Keijzer—Kinjet, 71 j. Stoomvaart berichten TRANSATLANTISCH E LIJNEN. Het st. Jacatra van Java naar Rot terdam. vertrok 17 Sept. van Perim. Het ?t Bali, van Java naar Amster dam. passeerde 17 Sept. Gibraltar. Het st. Banda, van Amsterdam naar Java, passeerde 17 Sept. Gibraltar. Het st. Koning Willem I, van Am sterdam naar Java, vertrok 17 Sept. v. Southampton. Het st. Soer-bowa, van Java naar Amsterdam, vertrok 17 Sept. van Li verpool. Het st. Nieuw Amsterdam, van Rot terdam naar New-York, bevond zich, volgens een draadloos bericht via Crookhaven, 16 Sept. 's middags 12 u. op ongeveer 412 mijl West van Scilly. 1-Iot st. Sommelsdijk, van Rotterdam naar Cuba (Mexico) en New-Orleans, arriveerde 17 Sept. le Antwerpen. Het st. Goenloer. van Java naar Rotterdam, arriv. 17 Sept. te Suez. llet st. Prinz Eitcl Fricdr., v. Rotter dam naar Japan, vertrok 15 Sept. vau Algiers. Het st. Billiton, van Batavia naar Amsterdam, arriv. 17-Sept te Genua. Het si. Oranje, van Amsterdam n. Batavia, arriveerde 17 Sept. te Sa- bang. Het st. Rembrandt, van Amsterdam naar Java, arriv. 17 Sept. te Port- Safcl Het st. Rotterdam vertrok 17 Sept van New-York naar Rotterdam. Het st. Andijk, vertrok 17 Sept. van Rotterdam naar Baltimore.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7