NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang, Efo. 8975 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. maandag 23 septfmber teia a HAARLEM S DAGBLAD abonnementen a d v ertentiên: per drie maanden: w&fP Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der |/>$vrd Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 J>fAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 w Ka J 50 Cts. voor 3'plaatsingen contant. GrïUusUeerd ZonctagBblad, 'voor Haarlem' laÊx f1/ Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. ERRSTB BI AD. AGENDA DINSDAG 24 SEPTEMBER. Orgelbespeling in de Groote kerk, vun 12 uur. Schouwburg: Bioscoopvoorstelling. Soc. Vereent ging: Bioscoopvoorstel ling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. Zandvoort: Raadsvergadering, 7 1/2 uur. Hotel Duin en Daal, Bloernendaal: Concerten. Stadsnieuws VERHOOGDE HONDENBE LASTING. De stukken in de Raadsportefeuil- les geven nog het een en ander over de voorgeschiedenis van 'het voorstel tol verhooging der hondenbelasting. De oud-Burgemeester jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelojidcn, die in de Rechtsgeleerde Commissie de vraag ter sprake heeft gebracht, of er maatregelen te nemen zijn tegen den overlast door honden veroorzaakt., beeft aanvankelijk in overweging ge geven, om een maximum-boete van f 10 te stellen op 't laten losloopen van honden des nachts tussohen 11 en 6 uur en 't beschadigen van plant soenen door honden. De honden die opgepakt werden, zouden aan de ei genaars teruggegeven worden tegen betaling van 50 cents per dag, gedu rende welke de honden bewaard wa ren. De Rechtsgeleerde Commissie acht te echter geen afdoende strafbepaling mogelijk. De Commissaris van Poli tie adviseerde ook tegen het denk beeld om de honden op te vangen en in bewaring te houden. Dit zou den vroegeren toestand, die on gewenscht bl eek, he i-stellen. Ook zouden strafbepalingen den diefstal van hondenpenningen in de hand werken. Vele eigenaars laten daar om hun hond den penning ook ni©t dragen. Thans zijn een adjunct-inspecteur en twee rechercheurs belast met het opsporen van de eigenaars der losloo- peude hondeu. D.e maatregel voldoet wel. Meer heil zag de Commissaris van Politie in het verboogen van de be lasting. Hij stelde voor te heffen: f 25 van hondeu grooter dan 60 c.M. schofthoogte, f 15 voor honden van 40 tot 60 centimeter en f 3 voor hon den kleiner dan 40 c.M. schofthoogto. Er werden in 1911 aangegeven 1287 honden grooter dan 50 c.M. en 1881 honden kleiner dan 50 c.M. Do Commissaris motiveert zijn mee ning omtrent de strafbepalingen nog nader. Wanneer men d o bepalingen invoeii, zullen velen opgeven dat hun hond waakhond is. En de Justitie legt steeds de verbalen der politie tegen de eigenaars, die hun honden niet aangeven, op zijde, wanneer door de eigenaars opgegeven wordt, dat die honden dienst doen als waak- of trekhond of wanneer de eigenaar zegt, dat hij koopman in bonden is. Immers, het valt niet te bewijzen, dat een hond geen waakd:enst ver- richt, ook niet, dat iemand geen hon den verkoopt. liet gerechtshof te Amsterdam heeft Indertijd in een dergelijk geval een Vrijsprekend vonnis gegeven, omdat niet bewezen was, dat de hond4u- kwesbie geen trekhond was. De directeur der Gemeente-reiniging achtte 't desgevraagd, niet doenlijk, om een kleinen reinigingsdienst voor 't hondenvuil in te richten. De meening van den lieer Springer kennen onze lezers. Vrije middag. Naar wij vernemen waren de lijs ten, inhoudende bet verzoek aan de directie om aan de Centrale Werkpl. der H.1J.S.M., den vrijen Zaterdag middag te behouden, voorzien van circa 1000 handteekeningen. Voor het personeel is het afschaffen van de- zon middag door de directie, een groote teleurstelling. DIERENMISHANDELING. Men schrijft ons: Zaterdagmiddag ongeveer twee uur, wilde het paard van zekeren B op de Groote Markt niet verder. Wat men ook deed, het was niet te bewegen voort te gaan. Maar B. wist raad. Hij spande hot beest uit, en sloeg het ten aanschouwe van wel honderd men- schen en ook een agent, met het ach tereind van de zweep voor de voor- pooten, achterpooten, buik en kop, tot dat de agent hem vastgreep en zei, dat het nu genoeg was. Maar B. bleek een driftig man. Ilij rukte zich los en riep: „Het is mijn paard, en al zal ik het op de plaats doodslaan, gaat dat geen mensch aan", waarop hij hem nog een paar slagen gaf, tot groote ergc-rnis van het publiek. Moe de van liet slaan, spande hij het dier weder in, en toen ging het beest vooruit. Tot groote verwondering van eenigen uit het publiek, maakte de agent geen proces-verbaal op. Tot zoover onze berichtgever. Naar onze meening behoort de po litie dat nader te onderzoeken en proces-verbaal op te maken, wanneer het geval zich inderdaad zóó beeft toegedragen. OEFENINGEN IN DE STELLING VAN AMSTERDAM. De kapiteins Belzer, Kruyt en Ba ron Van Ittersum en de le Luit.-adj. Brusser, zoomede een detachement onderofficieren en minderen van het 10e Regiment Infanterie, vertrokken hedenmorgen naar de verschillende forten van het Zuiderfront der stelling van Amsterdam om van heden tot 28 September a.s. dienst te doen bij de stellingmanoeuvres. Aan deze ma noeuvres nemen o.a. deel het 20e, 22e en 23e Bataljon Landweer en het 4de J Regiment Infanterie. DOOR EEN RUIT GEVALLEN. Zondagmiddag omstreeks half zes reed zekere B., die op een fiets geze ten was. en voor een ander moest uit wijken, waardoor hij zijn stuur kwijt raakte, pardoes door een winkelruit van den kruidenier Jansen in de An- thoniestraat. Voor den jongen liep het nog al goed af, daar hij zich weinig bezeer de; voor den winkelier bleef het een schadepostje. PLOTSELING OVERLIJDEN. Vrijdagavond is aan het Noord er- Station to Brussel, plotseling, tenge volge van hartverlamming, overle den do heer G. H. J. van der Sluijs, zonder beroep, oud 71 jaren, geboren te Amsterdam 16 Augustus 1841, en woonachtig aan de Lakewkooper- straat no. 12 alhier. Het lijk is her waarts overgebracht en zal a.s. Woensdag op de begraafplaats Vre- denhof te Sloterdijk worden begra ven. Uit de Rechtszaal De Bnrgsraeester van Zaandam veroordaeld. De Rechtbank, uitspraak doende in de zaak van Jhr. mr. G. A. Elias, Bur gemeester van Zaandam, verklaarde hem schuldig aan het ten laste geleg de in artikel 231 Wetb. van Strafr., luidende: „Hij, die een reispas, veiligheids- kaart of reisorder valschelijk op maakt of vervalscht, of die zoodanig stuk op een valschen naam of voor naam of met aanwijzing eencr valsche hoedanigheid doet afgeven, met het oogmerk om het te gebrui ken als ware het echt en onver- valscht of als ware de inhoud in over eenstemming met de waarheid, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren"; waarvoor de Rechtbank den Burgemeester veroor deelde. tot 5 dagen gevangenisstraf. De eisch was een maand. DIEFSTAL EN VERDUISTERING. Een jongen, uit Duitschland geboor tig, had by zija patroon twee jassen weggenomen en bad 5 w isselgeld en ƒ7,15 vun geïnde quitauties in zijn zak gestoken. Toen was hij naar Antwerpen ge gaan en had vandaar aan z'n patroon A. Jansen, geschreven, dat hij Jiet ver duisterde geld wilde terugverdienen. Deze schreef, dat hij maar lenig moest komen, doch bracht hem met een naar het politiebureau, om do zaak aan te geven. De cisch luidde 2 maanden govan- Senisstraf, wegens diefstal en ver- uistering. Wat ga je nu doen, als je vrij komt 7 vrueg de president. Niet naar Duitschland zeker, want daar word je opgepakt wegens landlooperij. Ich ga na Belgién, zei de jongen. Wat ga je daar doen Arbeiten. Ja. maar wat „arbeiten Dat wist de jongen zelf niet goed. Mr. Bredius pleitte clementie. Hst Weldadigheidsfeest. Behalve eenïge giften, die nog moe ten inkomen, heeft het Weldadigheids feest voor West-Indië opgebracht 11032.021/2. Zeker een mooi succes, waarvoor allen, die tot het welslagen van dit Padvindersfeest hebben bijgedragen, hulde verdienen. Knoop ingeslikt. Dat men mot kinderen voorziclhitlig moet zijn, blijkt hieruit, dat gister morgen een 2 1/2-jarig kónd je in do Maria-Stiöfating werd gebracht, dat een boordenknoopje had ingeslikt. Den geneesheer mocht het, na een tijd lang met 'het kind bezig geweest te zijn, toch gelukken bet knoopje u.t de keel te balen. S. D. A. P. Sinds verleden week Maandag, toen de vergadering en optocht ter pro paganda voor algemeen kiesrecht ge houden zijn, heeft de afd. Haarlem dear S. D. A. P. een 30-tal nieuwe le den ingeschreven. J ubileum. Gisteren herdacht J. Roos, wagen- lichter aan de Centrale Werkplaats der H. S. M., den dag waarop hij voor 25 jaar bij de maatschappij in dienst trad. Namens de kameraden werd den jubilaris een fraaie leu ningstoel aangeboden, benevens een vrijen dag, waarvaji bij vandaag ge bruik maakte. Begin van brand ontstond ton huize van A. J Z., op den Har- men jansweg, wiens dochter met een brandende petroleumlamp vieL Het vuur werd met een emmer water ge- bluscht. Ongeval. Zaterdag kreeg de vrouw van zeke ren H., wonende in de Breestraat, te lefonisch bericht, dat haar man, die verhuizingen vervoert, op weg van Den Haag naar Haarlem, het ongeluk had gehad den wagen over zijn heenen te krijgen, waardoor eenige teenen werden verbrijzeld. Hij is ter verple ging in het Gasthuis alhier opgeno- METAALBEWERKERS. Binnenkort zal door den Metaalbe- werkersbond worden uitgegeven een geschrift, waarin de toestand der verschillende werkplaatsen bespro ken wordt. Verder zal een openbare vergadering worden gehouden in bet gebouw „Sint Bavo", Smedestraat, waar de toestand in de Metaalindus trie behandeld zal worden. VERDWIJNING VAN EEN OUDEN HOLLANDSCHEN GEVEL. Wegens het overlijdeu van den heer J. A. v. Gemund, is o.a. iliet'huis Klei ne Houtstraat no. 50, met oud-Hol- landschcn gevel, waarin het moubel- magazijn van den hear v G. was ge vestigd, in veiling aan den heer J. Wal.ig verkocht, liet zal eerstdaags worden verbouwd, en vervangen door een modern winikel'hu.s met afzonder lijke bovenwoning. BOUQUETJE VAN PRINSES JULIANA. In de étalage van den heer SU nis, sigarenhandelaar, Kruisweg, staat het bouqueije van Prinses Juliana tentoongesteld. Argent ij nsch vlocsch. Dat het Argent ijnsch rundvleesch wei gewild is. kon men Zaterdag- at oud in de Cronjéstraat zien reeds vóór de verkoop begon, stonden er verscheidene menschen le wachten en te 10 uur was men bijna uitverkocht. Enkele slagers in de Schoterbuurt hadden het vlcesch met 10 en 5 cent verlaagd. KLOEKE REDDING. Zondagmorgen vlei een 72-jarig vrouwtje, K. genaam den verpleegde in het R.-K. Armenhuis in de Ilage- straat. Iemand, die niet zwemmen kon, doch meende, dat hij het oudje kon bereiken, ais hij zich langs den kant liet zakken en op den gracht bodem bij den wal ging staan, sprong in het water. Maar het water is er te diep, dan dat men er aan den kant in kan staan. Daardoor geraakte niet alleen het vrouwtje, maar ook de redder in 't gevaar. De heer A. J. Meijerink, leeraar in de gymnastiek, die op den hoek van den Kleinen Houtweg woont, zag op dit oogenblik wat er gaande was. Hij bedacht zich geen oogenblik, liep het huis uit en sprong te water. Eerst vatte hij den man in de kraag, greep toen het oudje, dat op haar rok ken drijvende was gebleven beet en bracht beiden naar den kant. waar de beide drenkelingen met behulp van een touw op den wal werden ge trokken. Het vrouwtje werd naar het St. Eli sabeth's gasthuis overgebracht. Dc heer Meijerink werd bij 't on derduiken gewaar hoe modderig de gracht daar is. Hij geraakte tot den buik in den modder. Tien jaren geleden heeft de heer Meijerink ook eens een kranige red ding volbracht, toen hij achtecnvol- gens drie personen en een jongen uit de Nieuwe Gracht redde. Examencommissie. In de commissie die te Amsterdam zitting zal houden voor de examens \rijc- en orde-oefeningen 1. o., heb ben o.a. zitting als plaatsvervangers de hceron G. Roodenburch en J. A. v. d. Boom, te Haarlem. DE ZALSMAN-AVONDEN. Evenals vorige jaren geeft de heer Zalsman in het a.s. seizoen vier con certen. Onder de solisten, die daaraan hun medewerking zullen verleenen, vin den wij de namen van Wanda Lan- dowska, de beroemde pianiste en clavecimbaliste, den heer en mevr. Vogel-Van Vladeracken, mevrouw Noordewier—Reddingius, mej. Jan nette Walen, mevrouw Jeanne Salo- ïson—Asser, den heer Anton B. H. Verhcy, en onze bekende altzangeres Tilly Koenen. Gev. voorwerpen: Terug te bekomen bij: H. J. Zoet, Magdalenaslraat 3 rood, een hondje; H. Cartier, Wijde Gelde- looze pad 22. een schaartje; N. Scha- vemaker. Wouwermanstraat 10. een pet; II. Schetzer, Groote Markt 15. een liondcnhalsband; J. Drupsteen, Bloe- mertsteeg 12, een geldkistje (ijzer); J. Valkers, Laurens Costerstraat 14, een kindermanteltje; Bureau van Po litie, een zweep: J. de Boer. Bake- nessergraclit 41, een dasspeld; II. v. Keulen, Wouwermanstraat 58, een ta baksdoos; P. F. van Huizen, Clercq- straat 91, een lognet; E. Kaptiju, A. L. Dyserinckstraat 18, een damestasch- je; A. Vermeer, 2e Brouwersstraat 22, een rijwielpomp en een koperen ge wicht; W. de Beider, Jan Nieuwenhui- zcnslraat 30, een kinderhalsketting; D. Durgshof, Javastraat 6, te Scho ten, een rozenkrans; J. Fauze, De Wit- straat 30, een taxhond; Wed. De Kan ten, een rozenkrans; J. Faurc, De Wit- Bloemcndaal, een broche; S. Schuite- inaker, Zuid Polderstraat 52 zwart, een overschoen; H. Heijmensen, Groot Heiligland 67, een portemonnaie met inhoud; C. Smit, Oosterstraat 46, een werkjasje; Hulpbureau Overveen poort, een handwagen; J. van Halm, Klarenbeekstraat 55 rood, een dames- taschje met inhoud; G. Watsema, v. d. Hulststraat 13, een gouden vinger ring. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. MEJ. A. G. VONK. Men schrijft uit Bloernendaal aan de Ned. Alhier is op 60-jarigen leeftijd over leden mej. A. C. Vonk, in leven hoofd der Chr. Bewaarschool „Borski-Sil- lem Stichting". Ruim 30 jaar heeft de overledene in trouwe plichtsbetrach ting deze betrekking waargenomen. Iin dat haar werk oi der de jonge kin deren gewaardeerd werd, blec-k wel in het bijzonder gedurende haar ziekte, waar zij van alle kanten ruime be langstelling mocht ondervinden. niet alleen van ouders der kinderen, doch ook van hen, die hun eerste les sen bij Juffr. Vonk op school hebben genoten en bij wie haar onderwijs een onuitwischbaren indruk heeft achter gelaten. Ook was de overledene op richtster en leidster der „Martha- Krans", waarvan het doel is om door het houden van een jaarl. bazar van handwerken voor de „Martha-Stich- ting" te Alphen a. d. Rijn werkzaam te zijn. De gedachtenis der overledene zal bij velen, zoowel jonge als oude Bloe mendalers in dankbare herinnering blijven. Zondagmiddag gal de muziekveree- niginfi „Harmonie", onder directie van den hoer Wernecke, een matinee aan haar beschermvrouw, mevrouw Visser van Hazerswoude, en hare ge- ncodigden op haar villa „Karmel", te Bloernendaal. De uitvoering word be gunstigd door prachtig weder. Na het spelen van een mooi pro gramma werden de leden van de Harmonie door hun gastvrouw rijke lijk onthaald en keerden allen vol daan huiswaarts. Uitvaart Mevr. Van der Vliet- Borskl. Vanmorgen is m den fainilie-graf- kelder op de begraafplaats te Over- i het stoffelijk overschot van me- iw wed. Van der VlietBorski ter aarde besteld. De belangstelling was zeer groot. Om elf uur 's morgens, toen Ds. Van Lennep, emeritus-predikant, den lijk dienst leidde, die door een veertigtal familieleden en vrienden der overle dene in dc biljartzaal van Huize „Duinlust" werd bijgewoond, stonden langs den ganscheu weg, dien de stoet stiaks zou nemen, de belangstellen den geschaard. Om half eén verscheen de lijkkoets, beladen met negentien kransen. Het gansche personeel van de overledene, een 80 man, volgde te voet. En daar achter kwamen elf volgkoetsen. De Bloemondaulsoiie politie zorgde er voor, dat honderden belangstellen den en deelnemenden plaats kregen op het kleine kerkhof. Een overzicht der aanwezigen te geven, zou ondoenlijk zijn. Laten we volstaan met te vermelden, dat aan wezig waren de burgemeester, Jhr. Bas Backer, evenals de wethouder de heer C. J. van Tienhoven, vele le den van den Raad, de Ilaarlemsciie wethouder de heer Jobs. de Breuk, de directeur van het Diaconessenhuis, Ds Kampstra, de heer L. W. Have- laar, Ds. Van Gheel Gildemeester, uit Den Haag, en vele and-eren. Verder aren er deputaties van de Vereeni ging tot verpleging van lijders aan vallende ziekten (Ds. Van Paassen en Ds Barger), van de Nederlandsehe Heide-Maatschappij en van de Ned. Vereen. Hot Roode Kruis. Op de begraafplaats voerde het svoord Ds. J. A. van Leeuwen, uit Bloernendaal. De gedachten van allen, die hier staan, zullen zich vermenigvuldigen, nu deze dierbare doode ten grave is gedaald aldus ving spreker aan. Want een lang leven is hier afgesne den. De maat van haar leven was volgemctea. Een zeer verantwoordelijke plaats (hoeft zij in do wereld ingenomen. Door haar groot vermogen :s zij in staat geweest de tranen te drogen van velen, die haar bijstand noodig had den. En toch hoeft ook zij ervaren, dat zelfs geen muren van goud de donkere wolken van leed en zorg uit hare woning ibebben kunnen weren. Hoevele stormen zijn over haar'hoofd heengegaan! Is er geen licht in deze duisternis? Dan zou ik gezwegen hebben. Maar wij weten, dat ook voor haar is op gegaan het Licht der Wereld. Wat zullen wij dan beter wenschen wan neer de boeken des levens geopend zijn voor het oog des Almaehtigen, dan haar veilig geborgen te weten bij Hem? Wij vragen dan: „Docd, w. is uw angel? Doodenrijk, waai- is uw zegepraal? Ook 'haar hart heeft zich gebogen voor de Oppermajesteit van Hem, die Zijn Licht laat schijnen over de groeven van hen, die we hebben lief gehad. Bij elke groeve speuren we de ver gankelijkheid, maar ook den adeim der Eeuwigheid. En door alle leed en alle oprechte tranen heen zal klinken de kreet der victorie! De heer Lude.n, schoonzoon overledene, dankte namens de familie alle aanwezigen en in het bijzonder den voorganger der gemeente voor de bewijzen van aanhankelijkheid, l.efde en vvaardeencg, der overlede ne bewezen. Hiermede was deze droc-ve plechtig heid ten einde. HILLEGOM. De uitslag van cie gisteren te Hil- legom gespeelde voetbalwedstrijden is als volgt II. V. V., 1-lillegom—Concor dia, Haarlem 6—U Excelsior, Hille- gom—L. V. C., Lisse 6—0 jongste elf tallen van Excelsior—H. V. V., beide van Hiliegom, 21. SLOTEN Vanwege de afdeeling der Holland- sche Maatschappij van Landbouw is alhier, mede voor "het aangrenzende Noordelijk deel van Haarlemmermeer een landlxmwcursus opgericht. De Unie-collecte bracht te Sloterdijk f 137.44 op. HALFWEG. Overreden. Hedenmorgen, omstreeks negen uur, is te Halfweg een vierjarig kind van den heer W. Verhagen, aldaar, onder een van Amsterdam komende tram geraakt, mei het gevolg dat het een beentje is afgereden. Dr. Melchior verleende de eerste hulp. De campagne aan de suikerfabriek „Holland" alhier zal begin der volgen de week aanvangen. VELSEN. Onverzorgd achtergelaten. Men schrijft ons: Een inwoner dezer gemeente heeft zijn vrouw met zes kinderen onver zorgd achtergelaten, en is, naar het gerucht gaat, naar Amerika vertrok ken. IJMUIDEN. Door verkeerd uit te wijken reed gisteren aan de visschersliaven te Umuiden een ongeveer 12-jarige fietser tegen een anderen wielrijder op niet het gevolg dat hij van dea boogen kaaimuur op de vlotten vieL- Zwaar aan het hoofd verwond werd hij naar huis gebracht, terwijl het rijwiel van den heer, dat eveneens te water raakte, kon worden opgevischt. BENNEBROEK. De gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1913, sluit in ontvangst en uitgaaf met ƒ13398.06. Letteren en Kunst LIOBA. z De Berlijnsche Hbld.-berichtgever meldt Frederik van Eeden's „Lioba" is in de uitnemende vertaling van Else Ot- tcn ter uitvoering aangenomen door het hoftheater te Weimar. Sport en Wedstrijden VOETBAL. ..FOOTBALL EXCITEMENT". Dc Tel. vertelt iu haar Eugelsch voetbaloverzicht Onder de rubriek „Ongevallen" kunnen we ten slotte nog noteeren, dat er al weer iemand door te veel „voet- bal-enthousiasme' gestorven is. liet was bij den in den loop dezer week gespeelden wedstrijd te Burnley, waai Burnley bezoek had van Preston North End. Als officieele oorzaak van den dood werd aangegeven „football- excitement". Toeschouwers zijD dus gewaar schuwd zich bij een wedstrijd maar niet al te druk maken." Zou 't waar zijn PEOPAGANDAWEDSTRIJDEN TE IJMUIDEN. Een verslag dezer wedst rijden moe< ten we wegens plaats/ebruk tot mor gen laten liggen. We volstaan heden met de uitslagen Unitas I (Velsen)LI. V. V. Storm vogels II 1—1. S. V. V. I (Schoten)—H. IJ. S. M. 1 (Amsterdam) 60. IJ. V. V. Stormvogels I-H. S. V. j 3-1. LUCHTVAART. DE ZWARTE I.1JST. Volgens "n telegram u t She na rf-> doah (Iowa) is de vlieger Russel Blau van 100 meter hoogte gevallen. Ilij was terstond dood. Te Lanciano bij Ohtelo wilde Aldo Mghetto, een advocaat, zijn brevet halen. De schroef werd te vroeg in beweging gesteld, het toestel ■was nog los en kwam in volle vaart tegen een muur, waartegen het zich verpletter de. De bestuurder werd gedood (Tel.) Telegrammen De vredesonderhandelingen. KONSTANTINOPEL. 22 Sept (Reu ter.) Men verzekert dat de Porie de laatste vredesvoorstellen van de Ita lianen verworpen heeft en besloten is tot het voortzetten van de vijande lijkheden. Op Samos. KONSTANTINOPEL, 22 Sept. (Reu- ter.) De regeering is er iri geslaagd, een bataljon van 800 man van Smyr na naar Samos over te brengen. Mei het garnizoen dat nog op het eiland is, wordt dit voldoende geacht om het tegen de opstandelingen op te nemen. De Fransche en Engelsche oorlogs schepen zijn naar het eiland terugge keerd. DE CRISIS IN TURKIJE. KONSTANTINOPEL. 21 Sept. (Reu ter.) Malissoren hebben do arsena- nalen te Kawa en Cbajut geplunderd cn eenige gendarmen gevangen ge nomen. Naar Montenegro uitgeweken Ma lissoren hebben een aanval gedaan op Turksche stellingen aan de grens. Ibrahim pasja heeft gemeld, dat

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1