Franken's Brood TELEFOON 137 HET BROOD voor hen die het beste verlangen ben der noo'dige bulzen voor liet wa- tertransport van Leiduin naar Am sterdam. Ten einde een verbreeding van de kruin van den weg met 4 M. mogelijk te maken, zou volgens een raming van den Rijkswaterstaat 190,000 aan grond ten zuiden van den Haarlem merweg onteigend moeten worden. De Minister wenschte, dat die onteigening namens den Staat door en voor reke ning van de Gemeente zou plaats heb ben. terwijl hij daarbij nog een bij drage van ƒ35.000 eischte voor het ge- va!, dat de Provircie er niet in zou toestemmen een bijdrage in de aanleg- kosten op zich t" nemen. De bedoeling is dan, het zuidelijke spoor van de electrische tram te verleggen naast 't noordelijke spoor en de Gemeente de gelegenheid te geven in don zuidelijken berni van den nieuwen weg haar wa terleidingbuizen ta leggen. Daar echter het tot stand komen de zer wegverbreeding nog geruimen tijd zal eischen en er van dezen kant op werd gewezen, dat een vergrooting der vervoercapaciteit, met het oog op een behoorlijke waterlevering, urgent was, verklaarde de Minister zich bereid toe te staan, dat voor het gedeelte Slotor- dijkHalfweg, in overleg met de Electrische Spoorweg-maatschappij, reeds terstond als volgt zoude worden te werk gegaan. Het zuidelijk spoor der Electrische Spoorwegmaatschap pij wordt telkens voor een baanvak van zekere lengte buiten gebruik ge steld en het tramverkeer in beide lichtingen over liet noordelijke spoor geleid. Daarna wordt dit zuidelijke spoor verwijderd en op die plaats de 30" waterleidingbuis gelegd, daarna het bestrate gedeelte van den weg zoo veel zuidelijk verlegd, dat de noodige ruimte vrij komt, om het tweede spoor onmiddellijk naast het bestaande noordelijke spoor te leggen. Wanneer deze werkzaamheden over een baan vak zijn afgeloopen, wordt een vol gend baanvak in uitvoering genomen. U. en W. van Amsterdam stellen voor, deze voorwaarden te aanvaar den. De kosten, die daaruit voor de ge meente Amsterdam zuilen voortvloeien zijn dan te raaien op 200,000 tot 230.000, eventueel vermeerderd met 35.000. Hierb j is ta wijzen up liet feit dat de nieuwe 30" leiding nu niet, zoo als eerst bedoeld, zal komen te liggen op de plaats van de bestaande 20" lei duig, maar daarnaast zul komen, zoo dat, zoolang althans de bestaande 20" buisleiding in dienst kan blijven, een aanzienlijk grooters vervoercapaciteit der waterleiding kan worden verkre gen. Bovendien zal het crcdiet voor het leggen van de 30" buisleiding, bedoeld in het voorstel van B. en W., van 3 November 1911 met circa ƒ50,000 moe ten worden verhoogd, wegens de kos ten van do tijdelijke omlegging van liet bestrate gedeelte van den weg tus- schen Sloterdijk eu Halfweg en voor een tegemoetkoming aan do Electri sche Spoorwegmaatschappij, ton einde haar medewerking te verkrijgen tot de verlegging van baar zuidelijk spoor. VOLKSWEERBAARHEID. Onder leiding van den Reserve 2e laitenant Van Ze>ben ibielden do af- deelingen Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort jl. Zaterdag eeno geza menlijke avondocfening In het ter rein tusschen Aerdenhout en Voge lenzang. Daartoe was te 9 uur nam. onder sergant van Lent met do afd. Haar lem en Bloemendaal een veldwacht betrokken nabij de Vlwkebaan. Do tegenpartij onder luitenant v. Z<e ben zou van Zandvoort eene -ver kenning doen naar Station Vogelen zang. De verkenningspatrouille kon evenwel haar doel niet bereiken daar ido strook LeidschevaartVogelen- zangsohen straatweg geheel door pos ten en patrouilles was bewaakt. Vau 10—12 toonde herhaald geweer vuur het contact tusschen patrouilles aan en te 12 uur werd de veldwacht door de verkenningspatrouille aange vallen, waarmede de oefening was geëindigd. Er werd met losse patronen ge vuurd. Het weder was uiterst gunstig en in opgewekte stemming werd huia- vvaarts gemarcheerd. Een 50-tal leden namen aan de oefening deel. Benoemd. De lieer J. ïlaeseker, loconiotief- schilder aan do Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., wordt met ingang van heden aangesteld tot ploegbaas aan diezelfde afdeéüng. DE BOOGLAMPEN" IN DE HOUT STRAAT. Zaterdagavond is een groot gedeel te van den avond de Groote Hout- brug in donker gehuld geweest, om dat de electrische booglamp daar wei gerde te branden. Bij iliet drukke ver keer op die hrug is dat met zonder ge vaar. WATERVOORZIENING VOOR AMSTERDAM. Iu het schrijven van de Commissie van bijstand in liet beheer der Ge meente waterleidingen te Amsterdam, ovc-rgelegd 3 November 1911, werd reeds medegedeeld, dut, om de wer ken te Leiduin voor do toenemende wuterievering van Amsterdam ge schikt te maken, noodig zal zijn het uitbreiden van do filtercapaciteit, waarvoor een gedeelte van de terrei nen. behoorende tot do hoeve „De Koekoek", ten westen van de spoor baan Haarlem—Leiden, zal moeten worden bestemd. Alvorens tot den bouw van de nieu we filter-inrichtingen en van eene centrale machine-inrichting kan wor den overgegaan, zul volgens B. en \V. van Amsterdam een gedeelte van den veenuciitigen bovengrond moeten worden afgegraven en eene zaïidophocgïng gemaakt. Zoowel tot aanvoer van dit zand als van het op den duur benoodigde filterzand, is ge projecteerd een weg, waarlangs dan tevens de waterleiding zal worden gemaakt van hot centraal duingemaal naar LeiduLn. Voor den aanleg van dien weg moet een stuk grond worden onteigend, waartoe B. en W. reeds werden gemachtigd. De uit te voeren werken omvatten het gereed maken van een terrein, groot ongeveer 150.000 M2., bestemd behalve voor den bouw van een elec trische krachtcentrale en de definitie ve uitbreiding van het hoogdruk pompstation, voor den aanleg van 12 voorfilters en 10 dubbele nafilters met de daarbij behoorende ruwwaterbas- i, gefiltreerd-waterreservoirs, hulp reservoirs, enz. Bovendien moet voor den afvoer van den veenachtigen grond een be staande waterloop in verbinding wor den gebracht met de Leidschevaart door het hou won van eene brug in den westelijk van die vaart loopenden j veg. Het voor deze werken geraamde be drag is circa 5G0.000. Dit bedrag vragen B. en W. van Amsterdam be schikbaar te stellen. VAST BENOEMD. Met ingang van 1 October wordt de rijksklerk bij de directe belastingen, invoerrechten enz. J. C. van Hm te, titans tjjdolijk ter inspectie Haarlem, 2c"afd, definitief alhier werkzaam gestold. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE HAARLEM. Aan de mededeelingen die ons over de vergadering der Kamer op Dins dag 3 dezer worden gedaan, ontlee- nen wij, dat is verzonden een schrij ven aan B. en W. waarbij terugge zonden wordt de voorloopjge lijst van kiesgerechtigden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken met elf daarbij behoorende aanvragen tot plaatsing, met opgave van de namen van eenige op die lijst voorkomende personen, welke naar de meening der Kamer niet voldoen aan de vereisch- ten en derhalve van de voorloopige lijst van kiesgerechtigden zouden be lmoren te worden afgevoerd. Ingekomen is verdér een schrijven! van een 26-tal bezoekers der Donder de gschc korenbeurs te Hoofddorp, die aandringen op een betere dienst regeling der treinen, zoodat ze uit de richting I-Iaarlcm op beursdagen om streeks 10 uur te Hoofddorp kunnen aankomen en na afloop der beurs on- evcer 12 uur, kunnen vertrekken, en daartoe de medewerking der Kamer inroepen. Naar aanleiding van dit schrijven in verband met de omstandigheid, dat naar het oordeel van meerdere leden der Kamer de dienstregeling van de spoorwegen door de Haarlem mermeer in deze niet geheel geregeld is naar de bestaande behoeften, is d d. 7 September 1912 aan het Bestuur der I-Iollandsche Electrische Spoor weg-Maatschappij een schrijven ver zonden, waarin de wensch wordt uit gesproken, dat op de Donderdagen twee beurstreinen zullen loopen, één ochtendtrein van Haarlem naar Hoofddorp, vertrekuur te 9 91/4 uur, en één middagtrein van Hoofddorp naar Haarlem, vertrekuur omstreeks 121/2 uur. De thans bestaande trei nen naar en van Hoofddorp zijn óf te vroeg, óf te laat voor het beursbe- zoclc. Voor het geval dat bij het ontwer pen der aanstaande winterdienstre- geling daarmede nog geen rekening mocht gehouden zijn, zou onze Ka mer het ten zeerste op prijs stellen indien dit alsnog in het belang van de vele belanghebbenden door u werd gedaan. Vervolgens wordt mededeeling ge daan dat een deputatie uit de Kamer, bestaande uit den Voorzitter eu de hoeren G e ij 1 en J a n z e n, ter af- scheids-audiëntie van den afgetreden Burgemeester is geweest, bij welke gelegenheid door den Voorzitter de 'olgende rede is uitgesproken: Mijnheer de Burgemeester, Nu de Gemeente Haarlem geplaatst wordt voor het feit haren Burgemees ter te zien heengaan, die ruim negen tien jaren met onverdroten ijver en toewijding aan hare belangen heeft gearbeid, willen wij, vertegenwoordi gende de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, niet achter blijven om U een afscheid te komen brengen en daarbij een woord van warmen dank te spreken voor al het geen Gij in die jaren voor den bloei van Haarlem uit t oogpunt van han del en nijverheid hebt gedaan. Wij denken daarbij aan 't vele dat onder Uw bestuur tot stand is geko men, aan de uitbreiding der sluizen te Spaarndam en uitdieping van het Spaarne, waardoor de scheepvaart zicii uanmerkelijk heeft kunnen ont wikkelen, aan de vergrooting en vooral de verhooging van het spoor wegstation, waardoor liet verkeer met het noordelijke deel der stad zich uit een knellenden band heeft kun nen ontrukken, aan de stichting der licht- e i krachtfabrieken, waardoor de groot- en klein-n ij verheid ten zeer ste gebaat is, aan de op handen zijn de opening van den spoorweg door de Haarlemmermeer, waardoor een koopkrachtige en vruchtbare streek direct met Haarlem zal worden ver bonden en niet 't minst ook aan Uc voorbereiding van de nieuwe groote spoorweghaven aan liet Noordor- Spaarne, die een centrum kan wor den van nieuw te vestigen of uit de oude stad te verplaatsen groote nij verheids-ondernemingen. Aan al deze werken, voor handel en nijverheid van zoo groot gewicht, hebt Gij. Mijnheer de Burgemeester, een deel van Uwe krachten en tijd ge wijd en daarvoor U dank te zeggen rekent onze Kamer zich tot aangena me n plicht. Maar bovendien wil onze Kamer U dank zeggen voor de aangename ver houding, die steeds tusschen Uw Col lege en haar heeft bestaan, voor de welwillendheid waarmede Gij hare adviezen hebt ontvangen en zooveel als mogelijk was daarmede rekening hebt gehouden. Wij hechten aan deze uiting van dankbaarheid en waardeering een bijzondere beteekenis, omdat maar al to vaak over de werking van de Kamers van Koophandel, als zijnde slechts adviseerende' lichamen, een weinig vleiend oordeel wordt uitge sproken. Dat deze opvatting niet door U, Mijnheer de Burgemeester, werd gehuldigd, heeft ons steeds tot spoorslag gediend om in het uitbren- I gen onzer adviezen met den meesten 1 ernst en nauwgezetheid te werk te gaan, daarbij trachtende het prestige onzer Kamer zoo hoog mogelijk te houden. Wanneer wij thans uit naam der Kamer afscheid van U als Burge meester nemen, dan is het met een gevoel van leedwezen, dat de band tusschen U en haar verbroken zal worden, maar met den wclge- meenden wensch, dat "t U gegeven moge zijn nog vele jaren rusteloos en met de U eigen geest- en veerkracht werkzaam te zijn in het beiang van het gewest, dat voortaan Uwe goede zorgen zal eischen. En wanneer liet dan mocht voorko men, dat Haarlem's belangen o" 't gebied van handel en nijverheid daar bij in 't spel komen, dan houdt onze Kamer zich overtuigd, dat zij in U een even warmen voorstander en ver dediger zal vinden als Gij getoond hebt te zijn gedurende den tijd, dat Haarlem het voorrecht heeft gehad, U als Burgemeester aan haar hoofd te zien. In zijn antwoord drukte de Burge meester o.a. zijn leedwezen er over uit, dat hij de behandeling van de aanhangige plannen omtrent de spoorweghaven aan liet Noorder- Spaarne door zijn aftreden niet meer j in den Raad kan bijwonen en deze j plannen, wat hij anders zoo gaarne met warmte gedaan had, dus ook niet kan verdedigen, en memoreerde hij de aangename verstandhouding die zooveel jaren tusschen hem en den overleden Voorzitter, den heer Mr. Joh. Enschedé, had bestaan. Bij de rondvraag werd naar aan- leiding van een opmerking, dat B. en W. inzake verplichte winkelsluiting niet het advies der Kamer hadden in gewonnen, door den Voorzitter mede-1 gedeeld, dat eenige jaren geleden de Kamer, naar aanleiding van een I vraag van B. en W. over deze quaes- lie, in gelijken zin heeft geadviseerd als dit College thans aan den Raad, zoodat waarschijnlijk daarom thans geen vraag om advies is ingekomen. Wij (Redactie H.'s D.) wenschen daaraan bescheidenlijk toe te voegen, dat de tijdgeest evenmin als de tijd heeft stilgestaan en dat het dus mis schien overweging zou verdienen, het 'onnis van „eenige jaren geleden" te horzien. GEMEENTERAAD. We vermeldden reeds enkele pun ten van de agenda der Raadszitting, d:e overmorgen (Woensdag) gehou den wondt. De volledige lijst van werkzaamheden luidt Mededeelingen en ingekomen Stukken. Proces-verbaal opneming boeken en j kas Gemeente-ontvanger. Ontslag onderwijzer school No. G. j Id. id. school voor m. u. 1. o. No. 2. j 2. Herstemming over het voorstel- Modoo, om „de beslissing omtrent de verplaatsing der Arbeidsbeurs of het voor vijf jaren inhuren va,n het ge bouw aan de Nieuwe Gracht aan te houden, met liet oog op de mogelijk heid van het beschikbaar komen van een gemeentegebouw". 3. Voorstel B. en W. goedkeuring begrooting St. Elisabeths- of Groote Gasthuis, dienst 1913. 4. ld .id. in zake uitbreiding perso neel U. B. S mot 3-j. cursus enz. en aanbeveling benoeming lijd. leeraar Fransdhe laai. 5. Id. id. beschikbaarstelling gelden bouwen draaistroom-scliakelaanleg Electr. bedrijf. 6. Id. id. verzoekschrift „Nosokö- mos", vergoeding kost en inwoning verplegenden tijdens vacantie. Id. id overeenkomst gaslevering aan Haarlemmerliede en Spaarn- woude. S Id. id. vaststelling verordening heffing belasting op het houden van honden en wijziging verordening in vordering. 9. ld. id. overneming voor straal en plein bestemde gronden van de Maat schappij „Rolland". 10. Id. id. verzoekschrift Comité be vordering beoefening gymnastiek voor meisjes afd. Haarlem Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding, gebruik gymnastieklokaal. 37. Id. id. id. afd. Haarlem Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedien den, verordening winkelsluiting, met voorstel 11. B. Weijland e. a. en nader schrijven B. en W. 12. Voordracht i<L benoeming twee onderwijzers Herhalingsschool. 13. Vergadering met gesloten deu- Rubriek voor Vragen Goubonneerdon hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mila Toor beantwoording vatbaar, iu to sendeu bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegovon en soo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig n: woonplaots van don ÏDzender vermelden wordt goen aandacht g-sehonken. VRAAG. Waar woont do secre taris van de voetbalvereenigiag II. F. C. ANTWOORD. Het adres van den heer J. J. A. Bailing is: Oranje- kade 27. CORRESPONDENTIE. Naar aanleiding van ecu vraag, onlangs gedaan over de Piet-Hem boon meldt ons een deskundige: De witbloeiende Piet Hein of Pronkboon is bijzonder liekker als snijboouen ingemaakt. In de noor delijke Srovtinciën, vooral In Gronin gen, worden ze bij bunders geteeld, Daar zijn kweekers, die bij goeden oogst per jaar 80 a 90 okshoofden in maken. Ken jaar of vijf geleden wer den door de kweekersvereeaiigring te Sappemeer (Gron.) aan een groot handelaar te Rotterdam, een tjalk schip en een spoorwagigan tegelijk afgeleverd en sedert breidt zich de teelt daar nog aanmerkelijk uit. De roodhloeiende zijn meer stug en voor den handel minder gescüiikt. door den rijksveldwachter brig.-tit. Van Zeelt Vrijdagavond aangehou den wegens strooperij van aardappe len onder vex-zwarende omstandighe den. Een partij aardappelen werd op zijn wagen Lnboelag genomen, terwijl thij erkende dit feit deze weck meer te hebben gepleegd. BEVERWIJK. De nieuwe Kerk der Doopsgezinde Gemeente. Men schrijft aan 't Hbld.: Aan de Meerstraat alhier is ver rezen een nieuwe Kerk voor de Doops gezinde gemeente. Deze gemeente oorspronkelijk slechts zeer klein en eerst in 1874 een eigen predikant in nu wijlen ds. J. Sepp verkrijgend, breidde ziöh in den laats ten tijd zoo uit dat het kleine kerkje moest ver vangen worden door een met meer zitplaatsen en tevens meer voldoen de aan de euschen des tijds. De ar chitecten Gebrs. Koolhaas te Am sterdam maakten een plan, dat door de aannemers Luyt en Rol alhier werd uitgevoerd voor ruim f 20.000. 2 Februari begon men te sloopen en Zondag 22 September werd het nieuwe gebouw in gebruik genomen. Het kerkje, versierd met een toren tje, heeft bij een oppervlakte van 200 vierkante M. 221 beukenhouten klap- stoelen als zitplaatsen, terwijl voor den predikant een podium is ge maakt waarboven een Christus-beeld onder 'het bijzonder fraaie orgel. HALFWEG. Bij den dienst der dir. belasting, in voerrechten enz., zijn benoemd tot commies 3e klasse J. van Schooten, S. Plaatsman, H. A. Labrie, T. Schot ten, T. Visser en M. Snoek, te Half weg. SLOTERDIJK. Zondagavond te ongeveer 10 uur moest alhier een motorwagen van de Electrische spoor, van .•Amsterdam komende, buiten dienst gesteld wor den. Door hel brengen op zijspoor en het overnemen der passagiers door den volgenden dienst werd de trei nenloop tussclien 10 en 10 34 uur van die richting vertraagd. IJMUÏDEN. EEN NIEUWE REEDERSVEREENI- GING. Door een aantal niet georganiseer de renders wordt getracht een nieu we reedersvereeniging te stichten. Een vergadering had dezer dagen reeds plaats en er werd besloten po gingen bij de bestaande reedersver eeniging aan te wenden om aan eeni ge bezwaren tegemoet te komen, ten einde de toetreding voor alle roeders mogelijk te maken. Een commissie van vijf reeders: nl. de keeren J. Fennell, A. Heliinga; C. Maas, W. Polderman en P. Visser werd geko zen cnn in die richting stappen te doen. VEILIGHEID OP ZEE. De Ilbld. berichtgever sclxrijft, dat de wrakken van de gezonken stoom schepen „Einden" en „Petrel" eer lang door de regeöring zullen wor den opgeruimd. Door een duiker zijn dezer dagen reeds opmetmgen ge daan. ZANDVOORT. Den lsten October a.s. zal de werk- liedenvereeniging „Onderling Hulp betoon den dag herdenken, dat de vereeniging twintig jaren geleden werd opgericht. Door Zandvoorts Harmonlegezel- schap zal dien dag in het Olynipia Palace voor de leden van Onderling Hulpbetoon een concert worden ge geven. Het eigenlijke jubileumfeest zal in het laatst der maand December ge vierd worden. In het Haarlem's Kinderhuis is de 5o ploeg kinderen, ten getale van 65, aangekomen en in de vacantiekolonie Park Kostvorioren eveneens de vijf de ploeg bedragende 60. Vervolg Binnenland, „ZIEKE" MILITAIREN. In veiband met het zeer groote aantal militairen, dat zich thans te Assen dagelijks „ziek" meldt on geveer 200 per dag heeft, zoo meldt de A. Ct., de chef van den genees kundigen dienst aldaar den regi ments-commandant den volgenden brief toegezonden: „Het is mij gebleken, dat van ihet zeer groote aantal zieken, dat zich op het ziekenrapport aanmeldt, een met gering deel bestaat uit gevallen voorbijgaande vermoeidheid, spierpijnen, voetgebreken, enz. In zulk een geringen graad, dat de be trokken personen, in de burgermaat schappij verkeerende, er niet aan zouden denken daarvoor geneeskun dige hulp in to roepen. Het komt mij voor, dat door offi cieren en kader een niet te onder schatten goede invloed kan worden uitgeoefend door de manschappen dit onder bet oog te brengen en hen vooral op t6 wijzen, dat zij op deze wijze de aandacht en de zorg van den betrokken officier van ge zondheid isi groote mate afleiden an hunne werkelijk ziek zijnde ka meraden, waardoor aan dezen mis schien blijvend -lichamelijk nadeel n'.et zou kunnen worden bespaard' R.-K, KAMERCLUB. De R.-K. Komerclub hfcetft harjr bestuur herkozen. Het is samenge steld uit de hoeren mgr. Nolens, voor zitter; generaal Van Vlijmen, onder voorzitter, en Van Vuuren, secreta ris. TUSSCHEN DE BUFFERS BEKNELD. De rangeerder P. Torbain is bij het rangeeren op liet terrein te Boarn tussclien de buffers bekneld geraakt, en. ernstig gewond aan schouders, borst en armen, per goederentrein naar liet ziekenhuis te Utrecht over gebracht. VERDRONKEN. Te Schiedam is het 8-jarige zoontje van den stoker aan de bierbrouwerij J. H. in de Nieuwe Haven verdron ken. TENTOONSTELLING 1913 DEN HAAG. De Haagsche gemeenteraadsleden de hoeren Gevers Deynoot, Lasman, Vas Dlas, Weseeling, AnkermanSil- leviis, Streng en Penn 'hebben den ge meenteraad v ooi-gesteld: dat in het waarborgfonds van de nationale en internationale ten toonstelling van sport en toerisme 1913 de gemeente zal deelnemen voor een bedrag van ten hoogste f 5000 (worden bedoeld 50 aandeden van f 100); b. dat worde goedgevonden, dat de voornoemde tentoonstelling worde ge steld onder de bescherming van het gemeentebestuur van 's-Gravenliage. NIEUWE UNIFORMEN. Zoolang de voorhanden voorraad van de olauwe uniformen duurt, zul len de miliciens der nieuwe lichtin gen bij het in dienst treden in de oude uniform worden gekleed. De nieuwe grijsgroene uniformen zullen voor die miliciens derwijze worden ingevoerd, dat deze aan hen eerst bij bet met groot verlof vertrekken zal worden uitgereikt. GROOTE BRAND. Volgens een telegram uit Peters- burg, is een grooto brand uilgebroken in het gouvernement Perm langs den Siberischen spoorweg op de Euro- peesch-Aziatische grens Het spoor wegverkeer met Siberië is voorloopig gestremd. Twintig boeren zijn, nav liet heet, in het vuur omgekomen. DE SPOORWEGSTAKING IN SPANJE. Uit Saraeossa wordt geseind, dat <li ipoorweg-fTeambten aldair een verkla ring hebben ingezonden, dat zij den arbeid zullen nederleggen cm zich so lidair te betconen met de Catalaansche spoorwegmannen. De civiele gouver neur weigerde evenwel die verklaring ontvangst te nemen, omdat hij van meening is, dat de vakvereeniging niet wettig geconstitueerd is. Met het oog op de te verwachten staking is een spoorwegbutaljon naar Saragossa vertrokken. DE MOORD OP DEN OUDHEID- VORSCHER DR. BLUME. De verdenking, dat do dood vau dr. Ivrich Biume, den assistent aan het Keizer Friedrich Museum te Posen, aaromtrent wij reeds berichtten, niet door een toeval is veroorzaakt, maar dat de jonge archeoloog door zijn vrouw is vermoord, heeft al spoe dig bevestiging erlangd. V rijdag heeft mevrouw Blume bekend, haar inua door het hoofd te hebben geschoten- De moordenares is 2-1 jaar. Een iief- desquaestie was de aanleiding tot dit drama. EEN CYCLOON. Naar uit Saragossa verluidt, heeft een cycloon de streek Norrcva geteis terd. Honderden huizen en de kerk zijn overstroomd. De stroom heeft de biug over de Ebro medegeyoerd. Van het vee is veel verdronken. Verschei den brievenbestellers zijn verdwenen- Gemengd Nieuws TREINONGELUK. Zaterdagochtend kwamen aan het Aus-terlitz-station te Parijs tegelijker tijd treinen uit Toulouse ea Juvisy binnen. Door de trilling vau de locomotieven rolde een kar voor liet vervoer van goederen op het spoor. De trein uit Toulouse reed er met geweld tegen op en wierp haar tegen den trein uit Juvisy op. Zij kaatste terug op het perron, en raakte 9 handsve rkliedendie meer of miLn ernstig gewond werden. Een die on dier den trein rolde, werd gedo-od. Stooffivaartbericbten Het stoomschip Kangean vertrok 21 September van Amsterdam naar Ba- ta\ -a. Het stoomschip Lombok arriveerde 21 September van Amsterdam te Ba tavia. Het stoomschip Oranje arriveerde 21 September van Amsterdam te Ba- tav'A. Het stoomschip Prinz Eitel Frie drich, van Rotterdam naar Oost-Azië, arriveerde 20 Sept. te Napcis. Het stoomschip Amsteklijk arriveer de 21 September, nam. 10 uur, van Boston en Philadelphia to Rotter dam. Het stoomschip Noordain vertrok 21 September van Rotterdam naar Now- Yorlt. Het stoomschip Dardanus, van Am sterdam naar Liverpool en Java, pas seerde 19 Sept. Kaap Wrath. Het stoomschip Sommelsdijk, van Rotterdam naar Cuba, Mexico en New-Orleans, passeerde 21 Sept. v.m. 6 uur 50 mina Gnsnez. Het stoomschip Besoeki, van Ham burg via Antwerpen naar Java, pas seerde 21 Sept. Perïm. Het stoomschip Tabanan vertrok 21 Sept. von Rotterdam naar Java. Het stoomschip Wilis, van Rotter dam naar Java, passeerde 21 Sept., voorin., Kaap del Aran. Het stoomschip Goeutoer, Yan Java naar Rotterdam, passeerde 21 Sept., voorin., Kaap del Armi. Het stoomschip Goromalo, van Java naar Rotterdam, passeerde 21 Sept., Oitavos. Het stoomschip Koning Willem I, van Amsterdam naar Batavia, ver trok 20 Sept. van Lissabon. Het stoomschip Billiton, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 20 Sep tember van Marseille. Het stoomsohip Koning Willem ÏIL van Batavia naar Amsterdam, ver trok 21 Sept. van Singapore. Het stoomschip Zaanland, van Bue nos Ayres naar Amsterdam, passeer de 21 Sept. Eastbourne. liet stoomschip Koningin der Ne derlanden, van Batavia naar Am sterdam, arriveerde 21 September te Lissabon. Het stoomschip Willehad arriveerde 20 September van Rotterdam te Que bec. liet stoomschip Lord Sefton .(Burg.- lijn), van Rotterdam via Hamburg naar Savannah, arriveerde 21 Sept, v.m., te Hamburg. Het stoomschip Amsteklijk, van Boston en Philadelphia naar Rcrtter- »dam, passeerde 21 September, v.m. G.30, Dover. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Een los werkman in dienst bij den heer J. II. Roozen, die belast was met liet rooien van aardappelen, werd na het eindigen van zijn werktijd,1

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7