RONA Van Houten's Cacao Oogen^chijnlijk slechts langzaam nam zij haar richting naar het Noordon, waar zij op gelijke hoogte plotseling verdween, nu eerst nog bijzonder hel der op te lichten. Het prachtige na tuurverschijnsel duurde ongeveer een dinuut. DEFTIG! In een onzer Noordhollandsche ste den is iemand belast met het ontste ken der straatlantaarns, die recht meent to hebben op een erfenis en daardoor lijdt aan hoogheidswaanzin. In de afgeïoopen week ging hij zijn werk verrichten in geklccdo jas, met hoogen zijden hoed op, en voorzien van een wandelstok. De stumper had natuurlijk nogal bekijk, zoo vertelt 't Hbld. INGEZONDEN V«n ingwondei) stukken, guplaatst of Bist geplaatst, wordt de kopis dsn iuseuder Bist teruggegeven. Voor den Inhoud deter rubriek stelt de Bedsctie ilah niet aansprakelijk. Haarlem, 24 Sopt. 1912. WAARSCHUWING 111 Mijnheer de Redacteur, RIJ voorbaat mijn dank voor de plaatsing in uw veelgelezen blad Toon ik dezer dagen mijn aanslag biljet voor de plaatselijke inkomsten belasting thuis kreeg, zag ik dat ik maar weer met A3.— verhoogd was; nu, u begrijpt, dat zinde rnij" niet erg, zooals er wel meer zullen zijn. Ik ging naar bet informatiebureau (Kruisstraat) en vroeg om inlichtin gen. Nadat mij een en ander was medegedeeld, vroeg ik, hoeveel of er voor de kinderen werd afgetrokken? Het antwoord luidde: daar wordt niets voor afgetrokken. Dus, M. de R., een huisvader die A16— per week verdient met 10 kinderen, moet net zoo veel betalen als iemand met één of geen kinderen; dit is toch de groot ste onbillijkheid die ik ooit beleefd beb. Volgens mijn gedachten bobben zij maar gedacht: gelijke monniken, ge lijke kappen, rnaar dat is toch de grootste onzin geweest van die wijze heoren welke onze wetten hebben ge mankt, want iemand met één of twee kinderen heeft al een heelen strijd om een burgerlijk bestaan, als hij AM of f 16 verdient, inaar iemand met 7 of meer kinderen en hetzelfde sala •ris, kan armoede lijden, dat hij zwart wordt. Ik kan mij niet hegrijpen, dat bij de personeele belasting wel voor de kindoren wordt afgetrokken en ook in andere gemeenten wordt voor de kinderen percentsgewijze afgetrokken en niet hier, terwijl or maar wordt uitgegeven of wij belastingbetalers, niet behoefden te betalen, maar o wee, dat ondervinden we nu reeds weer. Daar er eerstdaags weer verkie zing is voor leden van den Gemeente raad, geef ik een ieder, die met mij gevoelt dal wat onrecht is. in recht vaardigheid moet verkeeren, in over woging zich wel te bedenken en zijn slem uit to brengen op dat lid hetwelk zijn gedachten gebruikt, om aan der gelijke wantoestanden een einde te maken, en het tracht gedaan te krij gen dat er evenals op andere plaat sen percentsgewijze voor de kinderen wordt, afgetrokken, opdat een huisva der met een groot gezin nog niet veel meer kopzorgen krijgt door de onbil lijke regeling welke onze Wetgevers hebben gemaakt. Kunnen zij zich niet voorstellen, dat een moeder met één of twee kinderen hun Ieder een flin ke boterham kan geven van een broodje, maar dat 7 of meer kinderen nog r.iet eens ieder een sneedje heb ben. Nogmaals, belastingbetalers van Haarlem, bij de aanstaande verkie zing. denkt cr om wat ge doet, opdat nog -niet meer van uw zuur verdien de penningen moeten geofferd wor den, bezint vóór gij begint! C. LIJNZAAD. Stadsnieuws ZWARTJES EN BRONZEN. Onze voorouders vermaakten zich met silhouetjes, wij met zwartjes. Sil houetjes en zwartjes zijn toch van eonerlei werking, al zijn de silhouet ten. op papier geplakt, ook meer los van liet ondervlak, voor 't oog. dan de zwarlgekleurde prentjes, waarnaep» Neliy Bodenheini en Jan Fcith gees tige tafereeltjes maken. En de silhouette heeft de oudste rechten. Do uitvinding van de sil- houctkunst schrijft men toe aan den Franschen staatsman Silhouette, die ten tijde van Madame de Pompadour den verwarden financiCelen toestand van zijn land in orde zocht te bren gen. maar in ongi-nado viel, toenyülj op de uitgaven van het Konittklijk bul.- wilde gaan bezuinigen. In zijn ledige uren knipte hij nu uit zwart papier allerlei personen en dingen na. Hel nageslacht eerde hem dcor dt- voortbrengselen dezer krnp-j kunst silhouetten te noemen. Voor de fotofrafie het lichtbeeld bracht, was de silhouette de eenig. manier van portrettecren, die rnun buiten de schilder- en teekenkunst om, kende. Rondreizende silhouettes ten knipten den nienschen hun zwart beeld in eenige minuten. Nog ziet nu i vaak op kermissen, tentoonstelling' n en op badplaatsen van deze men senen aai- den arbeid. Wal r don loop uer tcuwer bi,- eengeknipt en aan zwartjes is gete kend. leert de aurdige-lentoonstcll die thans in het Museum voor Rui M nijverheid is geopend. De silhouetteerkunst is in vroeger tilden geen middel geweest om gees tige of grappige effecten to verkrij gen, zooals de fijne zwartjes va iJ.iu Feith en de naïeve prentjes van Neily Bocicnheim, die ti er ook to zien zijn. Dit bewijzen b.v. de plats- van Jvo- newka, die de Faust van Goetlio op deze manier illustreoren. Bij dezen silhoueltisl vindt men den overgai g van knipsel tot geleekende prentjes. De verzameling geet't mede c-n, overzicht van de afwijkende vormen dezer zwart-kunst Er zijn de Engel- scho schaduwbeelden, die werkelijk de rol van fotografie een tijdlang hebben vervuld. Men maakte deze beelden, door de schaduwen dj® op een stuk papier vielen, na te teeltenen en te verkleinen. Ook vindt men ei de oneigenaardige silhouetten ver sierd(?) met kanten en edelsteeneu, om de kleeding van de gesilhouettecr den echt te doen zijn. De Zweedsche kunstenaar Hugo Elmquist uit Florence, zond een ver zameling bronzen en vazen ter uiP stalling. Voor een Hollandsch liart is 't bi de aanschouwing van deze voorwer pen, die werkelijk van goed gchalu zijn, een verheuging, te kunnen vast stellen, dat onze Nederlandsche kunst nijverheid niet ten onrechte de hooge plaats inneemt, die haar wordt toe gekend. Want deze buitenlandschc kunst voorwerpen maken geen goed figuur bij die, welke door onzen kunstnijve- ren worden gemaakt. Daarin zijn we t buitenland voor uit. Door de Arr. Rechtbank alhier is bij vonnis van 24 September 1912 op geheven het faillissement van A. do Bas, wed. P. 11. Granncinan, zonder beroep, wonende to Hillegom, het welk den lOen Sept. jJ. was uitgespro ken. RIJKSTU1NBOUWW1NTER- SCIIOOL TE AALSMEER. Voor t toelatingsexamen zijn ge slaagd E. J. Kioon te Haarlem en T Verbeek, te Sloten. Gevonden voorwerpen. Terug te nekomen bij N. Diebon, Gioote Houtstraat 183, oen dames- armband Mej, A. van Ommeren. Kcoimarkt 12, oen kerkboekje; J Brand, Kct-e Regijnestraat 16, een ring met sleutels Mej. .1. Kenson, Frans Halsstraat 46, een da meshand- schoon Mej. G. Sa-eiis, Ixingendijk- straat 11, oen medaillon S. Bijl, Kloosterstraat 67 rood, een automo- bjeihandsohoen J. H. lleijl, Sant poorter straat 14, oen witte kinderzak niet inhoud D. Godefrooi, Noorder Schoolsteeg 15, even pakje goed J Bakker, R uijsilaelstraat 8 rood, een premie-coupon va.n -het Witte Kruis, B. K la assen'j Zuid Polderstraat 20, oen witte vrouwenzak niet inhoud G- van Kes&el, Tul penstraat 35, e-ou zil veren broche Mej. G. Cop, Srruxle- straat 7, een pet H. .1 Bouman, Schouwijeslaaii 57, een zilveren bro che;, Mej. C. Deken, Aeiberlsbergstr. 49, een ceintuur met gesp D. Mooij, Lange Raamstraat 10 zwart, êon paai nieuwe doeken. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. De burgemeester van Haarlemmer meer, heeft de loden van den ge meenteraad opgeioepen tot liet bij wonen van eene vergadering op Don derdag 26 September 1912, des na middags te halfeen uur. Agenda: 1. Vaststelling van de notulen der verirucieringeu van 1 eu 22 Aug. 1912. 2 Mcdedeeling van ingekomen stukken. 3. Verzoek van mej. II. J. N v, Dorp om eervol ontslag als onderwijzeres aan school no. 1 Hoofd de heer Van der Horj. 4. Benoeming van oen lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs (vuc. Ds B. W. de Jong). Aanbeveling: no. 1 Ds. E. Schouten, predikant der Geref. kerk te Hoofd dorp 2. P Borst, voorzitter van het bestuur eener Ciwistelijke School te Hoofddoro. 5. Voorstel tot het regelen van on kele uitgaven op de begroeting dienst 1912. 6. Voorstel tot het aangaan van ee-n overeenkomst met de gemeente Haar- IV ZONDEN. MEDEDEELINGF.N A 30 Cis per ree*!. De BESTE voor den prijs. Bevoegde beoordeelaars vinden hierin terug den smaak en geur, die goed gefabriceerde cacao moet bezitten. Ji I. mmorliode c.a. betreffende de leve ring van gas in het noordelijk ged-eel- i '..in deze gemeente, de z.g. buurt schap nabij Halfweg. 7. Voorstel om burgemeester en K ethouders te machtigen tot het on dershands aanbesteden van de leve ling van brandstoffen, ten dienste van de scholen. S. Voorstel tot het opheffen van de twee vaste commissien van raadsle den en het benoemen van twee vaste - 'unniissien van bijstand. 9 Benoeming van de leden van de va«le raadscommissiên van bijstand. 10. Voorstel om burgemeester «n wethouders te machtigen tot den on- derhandschen verkoop van een ge deelte van het bij besluit van 1 Aug. tl. aangekochte bouwterrein te Hoofd dorp. tegen een prijs van een gulden po- vierkante Meter. 11. Idem tot den onderhandschen verkoop van een gedeelte van het ge meente-terrein nabij de vuilnisbelt te Nieuw vennep .tegen een prijs van een gulden por vierkante Meter. 12. Behandeling van aanvragen om restitutie van hoofdei ijken omslag, wegens vertrek uit do gemeente. 13. Rondvraag. 14. Behandeling van bezwaarschrif ten tegen aanslagen in den hoofdelij ke) i omslag. Bietencampagne. De bietencampagne staat weer voor de deur en een aantal schepen, lig gende bij Hoofddorp in de Genievaart, kondigen haar nadering aan. In het hotel ,,De Beurs" te Hoofddorp werd al een bijeenkomst gehouden van den directeur der fabriek te Halfweg, den lieer Van Rossum, met een groot aan tal voor die fabriek telende boeren, teneinde den rooitijd te regelen. Wij vernemen, <lat de fabriek in 't begin van October zal gaan werken, zoodra de werkzaamheden daaraan, in ver band met vergroeiing, gereed zullen zijn. De groote hoeveelheid bieten, door vele landbouwers geteeld, dwingt tot. een spoedig beginnen met rooien, ofschoon men ze liever nog wat liet zitten", daar het gehalte van de binten door het mooie weer-- van den laatstee tijd sterk toeneemt. Zoo zag iemand liet geualte in de laatste paar weken klimmen van 13 tot 16 pCt., tiet geen een verschil var. drie gulden per 10UU kg. hctéêkeut of per H.A. bij een opbrengst van ongeveer 4U.009 kg. een verschil van (I'M. Hieruit blijkt ten duidelijkste van welken invloed het weer is op liet suikergehalte der bie ten en ook dat een mooie September maand nog heel wat goed kan ma ken. I Varen zonder vergunning. Volgens de bepalingen van den llaaileiniiiermeerpolder mogen sche- j pen ïuet giooter breedte dan 7 M. al- I leen dan door de Ringvaart varen, wanneet door het bestuur van den I polder daarloe vergunning is ver- i leeiid. Iu dit geval wordt vanwege dat bestuur een geleider medegegeven. Zondag jl. nu passeerde dour hel Rmgkanaal een stoomboot van groote breedte en bij het doorvaren van de llillegoiiiinerbrug bleek die breedte 7 1/2 M. te bedragen. De gezagvoerder wus niet van een vergunning voor- i zien. Om deze reden werd door den brugwachter proces-verbaal tegen heat opgemaakt en tevens werd hem gelast de boot vast te meren en verboden verder te varen, totdat de vereischte vergunning verleend zou zijn. De boot was afkomstig uit Antwerpen, heette „Diamant" en mat 430 ton. Naar men ons mededeelde kwam de boot van de werf Conrad" te Haar lem, waar ze in reparatie was ge weest VELSEN. STUKKEN VAN DEN RAAD. De minderheid van 't college van B. en W. (de wethouder de heer Nct- scher) ontraadt ten sterkste de aan neming van de voorstellen der 3 raadsleden om bij de eindstemming alsnog wijzigingen iu 't werklieden- reglement te brengen, omdat dit te gen de goede parlementaire usance Is. IJMUIDEN. De vischcnizet in do Rijkshallon te IJmuiden bedroeg in de vorige week 191.621, wat bet hoogste cijfer in één week is sedert do opening der haven. In dezelfde week van 1911 bodroeg die omzet 176,000. Sport en Wedstrijden VOETBAL. OM DE(N ZILVEREN BAL. Om den Zilveren Bal is nu al twaalf maal gespeeld. II. V. V. wou 'in vier maal, H. B. S. en Quick bleven ieder tweemaal overwinnaar en Velocitas, Sparta, V. O. C. en Haarlem ieder ééns. In de finales speelden in die Iwaalf jaar 1901. H. V. V. in eindstrijd met Ra- piditas. 1902. H. V. V. id. met Quick. 1903. H. V. V. id. met Sparla. 1904. Velocitas id. met, Sparta. 1905. 11. B S. id. met Sparta. 1906. H. V. V. id. met II. F. C. 1907. 11. li. S. ui. met Achilles. 1908. Quick id. met Haarlem, 1909. Quick id. met V. O. C. 1910. Spart t id. met 11. B. S. 1911. V. O. C. id met Quick. 1912. Haarlem id. met H. F. C. 11. F. C. kwam du» twecmuiU iu de finaio, maar verloor beide keeren De eeiste maal in 1906 van II. V met 2—6. Haarlem was in 1908 in de finale en verloor toen met 2—4 Quick. Steeds werd op het Sparta terrein gespeeld, behalve in 1907, toen 11 B. S. te Haarlem deu Bul won. EER EEN TRAINER Ook Sparta krijgt een trainer, 't Zal vermoedelijk do Engelschman Black burn, van Xerxes, zijn. KAREL HEYTING. De oud H. V. V.'er c» internationa le achter-speler Karei Heyting, thans te Parijs woonachtig, speelde Zondag met de Red Star A. C. tegen de C. A. de Vitry. De Red Star verloor met 1—0, wat echter niet aan lleyting te wijten was, daar zijn spel zeer geprezen werd, meldt de Tel. HOCKEY. NEDERLANDSCHE HOCKEY- EN BANDY-BOND. In de Maandagavond to 's-Graven- hage gehouden jaarvergadering van den Ned. Hockey- en Bandybond, werd de contributie voor vereenigin- gen vastgesteld op 10. Eeu langdurig debat ontspon zich naar aanleiding au de door het bestuur aan een Mus- ichc-n-speler opgelegde schorsing. Vol gens de meening van vele afgevaar digden zou het geval in kwestie liet toebrengen van een slag aan een te genspeler in den grond veroor zaakt zijn door het onbewust partij dige en in elk geval slappe en onkun dige optreden van den scheidsrechter.- De vergadering keurde ten slotte hot optreden van het bestuur goed. Het nieuwe bestuur werd daarna geheel nieuwe krachten samengesteld nl. do hc-eren ihr. Jan Faith, voorzitter, Dutilli, vice-voorzitler, Everts, rnr. Gallois, Hoe tink en Smit vuri Gelder, commissarissen LUCHTVAART. A11SS DAV1ES. Het Engelsche blad ine Daily Mir ror noemt miss Daviios, de vrouwelij ke passagier van den avialeur Ast- ley, de koeltoloedigste vrouw tor we reld. Zij heeft al heel veel vluülilen gemaakt, eu is o.a. niet minder dan tienmaal het Kanaal overgestoken. To Lille viel zij met Astley van een hoogte van 200 voet, en noteerde tij dens den val kalmweg hare indruk ken. Haar not.ties eindigden met do woorden: Planing madly... dave to earth 2.20 Bus of us flying,now". Astley en zijn passagiere kwiunen er lieekiuids af. Maar lang heeft do koene aviateur het daarna niet moer gemaakt. Te Belfast viel hij Maandag dood. H. J. D. ASTLEY DOODGEVALLEN. Do bekende vlieger Astley is Zater dag bij een vliegvortooning te Belfast van een hoogte van 50 meter gevallen en kort daarop gestorven. Het was ruw weer, zoo erg, dat een vliegweusLTijO van Dublin naar Bel fast afgelast, had moeten worden. In de plaats daarvan had men toen om het pubhek tevreden te stellen, deze vertooning in elkaar gezet. Astley heeft wel ingezien, aan welk gevaar hij zich blootstelde door onder derge lijke omstandigheden te vliegen; eer hij de lucht in ging zei hij. dat er nu juist genoeg wind was om het amu sant te maken. Hij dood een aantal fraaie kring vluchten en wilde daarna in spiraal- vormigon zweefval Janden, maar schijnt daarbij oen te scherpe bocht gemaakt te hebben. Op hetzelfde oogenblik tuimelde zijn vliegtuig tenminste, door den wind medegesleept, omlaag. Astley werd er uitgeslingerd. Duizenden toe schouwers zagen hem mot een smak op het vliegplein neerkomen. Hij word mot een schedelbreuk naar een ziekenhuis gebracht en daar onmid- delLijk geopereerd. Zonder tot het be wustzijn te zijn teruggekomen, stierf hij onder de handen van de dokters, die met hem bezig waren. Hij was 25 jaar oud. Astley was een van dc stoutmoedigste vliegers van Enge land, hij had bij zijn vliegvertnonin- geai te Brooklands liet publiek inge pakt door de handigheid en liet go mak, waarmee hij zijn vliegtuig wist te regoeren. Hij was reeds twee of drie keer ter nauwernood aan den dood ontsnapt. To Brooklands werd hij eens gedu rende een vlucht op een ééndekker van «zijn zitplaats geslingerd door een ruk van den wind. Hij wist zich eob- ler aan liet geraamte vait zijn vlieg tuig vast te houden, naar zijn plaats terug to klauteren en zijn eendekker, die aan het vallen was, weer in zijn macht te krijgen, zóodat hij er in slaagde het toestel zoo op den grond Lo doen komen, dat het wel is waar geheel vernield word, maar hij zelf er toch nog heelhuids afkwam. Up 28 Augustus ueou hij een mooie vlucht van Londen naar Hardelot in Bolgie, vanwaar hij op 2 bepteuibej tei ug keerde. Astley li oef i ook gedon gen naar den Pommery-beker, bij is van Issy-les-Moulineaux tot Bonn gekoman. Verleden Woensdag, toen hij met zijn bekende passagierster mej. Da- vies ,te Rijsse) vloog, was hij nog van meer dan 60 meier hoogte gevallen, tengevolge van een plotseling defect aan zijn toestel. Hij had toen zijn voet ernstig bezeerd, vvatjiem belette zijii machine volkomen te besturen zooals het behoorde. Ook als molorvvielrijder was dc overledene welbekend. (N. R. Ct.) Waterpolo. DE QUAEST1E MEI T KAMPIOEN SCHAP. Wij hebben onlangs vermeld, hoe weinig sportief men op waterpolo-ge bied opgetreden had, ten einde liet IJ het kampioenschap te ontnemen. Naar de Tel. verneemt boft het bestuur van de geïncrimineerde ver eeniging ingezien dat daarin ver. dering moet komen. Daarom is tegen Woensdag een vergadering uitge schreven van De Jonge Kampioen, waarop niet alleen een bespreking zal gcsjieoldon vvaterpolo- wedstiijd Do Maas-D. J. K.; doch te vens eon voorstel van liet bestuur ter tafel zal komen, om in het huishou- |dolijk reglement een nieuw artikeJ 11a op te nemen, luidende: Indien een j lid der vereeniging zich, hetzij ais deelnemen aan een zwemwedstrijd, hetzij als speler in een zevental bij eene partij waterpolo, schuldig maakt aan handelingen, die, naar het oordeel van het liestuux uit een oog punt van loyale sportbeoefening niet te verdedigen zijn of waardoor naar het oordeel van liet bestuur afbreuk kan worden gedaan aan den goeden naam der vereeniging, zal het bestuur onverminderd de reeds volgens art, 11 van liet huish. regl. bestaande be voegdheid, gerechtigd zijn zoodanig lid ton bate van de kas der vereeni ging eene boete op te leggen, een be drag van f 10 niet te boven gaande en hom bovendien voor con door het be stuur vast to stellen termijn van het deelnomen aan zwemwedstrijden ol li waterpolo als lid der vereeni ging uit ie sluiten. Van zoodanige boeteoplegging en uitsluiting zal het bestuur zoowel aan de leden als aan de daartoe in aanmerking komende bonden en vereonlgingen kennis ge ven. ROEIEN. SINIGAGLIA. De Italiaan Sinigaglia heeft Zondag in de skif den beker van Parijs ge wonnen. Do liaan was 1800 M. lang; Tijd C min. 58 sec. AUTOMORTLTSME. DE WINNER. Bij de rennen, die te Moskou gehou den zijn, is de als eerste aankomende Konschin uit zijn auto gevallen ener onder geraakt iuj was terstond dood. Het ongeluk gefleurde vlak bij cte eindstreep. Biljarten. NEDERLANDSC11E B1LJART-BOND. In de Maandag to Amsterdam ge houden eerste statutaire vergadering van den Nederlandschen Biljart-Bond werd met algetneene stemmen mr. D. E. l.ioni tut voorzitter gekozen; ter wijl. na eenige stemmingen, het be stuur mol de volgende heereu werd gecompleteerd: dr. Adriaans (Den .lluug); I. L. Pmto, (Amsterdam); Hommes (Groningen) en Vermeulen (Nijmegen). Besloten werd alle bil jartfabrikanten ais amateurs te be schouwen, tenzij zij geldelijk voordeel trekken uit liet geven van biljartde monstraties etc. Het coiste kampioenschap van Ne derland zul in Januari te Arnhem verspeeld worden, volgens rooster systeem. Alleen 1ste klasse-krachten kunnen daaraan deelnemen. Afgevaardigden van de biljartver- eeniging Amsterdam. K. R. A. S., Arnhem, Nijmegen, Den Haag, Gro ningen en Friesland, woonden deze vergadering bij. Gemengd Nieuws GESTRAFT. Bij een schietwedstrijd om den kei- zei prijs tusschen de 6de compagnie vari liet 1ste garde-regiment en eeu compagnie van liet 4de garde-regi- ment had eerstgenoemde compagnie een te groot aantal patronen ontvan gen De krijgsraad te Potsdam veroor deelde te dezer zake den kapitein Lol oen week kamer arrest, den onder- officier, belast met dc uikieeling der patronen, lot 4 maanden gevangenis straf, den sergeant-majoor en drie louriers tot twee weken, de andere manschappen tot drie en do overige grenadiers tot twee dagen arrest. Tut® rn.ui werden vrijgesproken. De gestrafte compagnie had verle den jaar den keizerprijs gewonnen en de manschappen en onderofficieren hadden, ten einde hunne kansen voor dit jaar te verhoogeu en in het bezit van dien begeerden prijs te blijven, sedert maanden patronen ontvreemd en deze verhorte n in hunne kleede- ren, laarzen, enz. Terwijl de wedstrijd aan den gang was, werd het bedrog bij toeval ont dekt eu toen bleek, dat de compagnie over 1700 patronen meer beschikte dun haar rechtens toekwamen. De kapitein werd gestraft, omdat hij peen voldoende contröle had uit geoefend. EF.N GENERAAL VOOR HET GERECHT. Uit Petersburg wordt gemeld, dat voor het krijgsgerucht aldaar het pro ces begonnen m tegen generaal lichatsch Otorowitsch, opper-inspec- teur over de lege.--leveranties in den Riissisch-Japansclien oorlog. IIij wordt van verduisteringen om- hooping beschuldigd. De behandeling zal tien dagen in beslag nemen. gewoonte in haar karakter, haar ou den vader alles toe te vertrouwen, zei Karl Roszner, er ontbreken het meis je allerlei eip11 hoppen om bij het theater iets te bereiken. Maar laat ons weer gaan zitten, voegde hij er aan toe. Nadat men weer had plaats geno men, vroeg de oude man: En mag ik weten, baron, of uw ouders van uw jilarnici) ten opzichte van mijn dochter op de hoolc zijn? Neen, Hen- Rath, ik wilde eerst, het jawoord van juffrouw Marianne hebben, van dc toestemming mijner ouders ben ik zeker. Toen vertelde hij Karl Roszner breedvoerig zijn plannen, vertelde vari de erfenis en van het riddergoed Buchenau, en de oude was geheel oor en wreef ten tee- ken van tevred enheid van tijd tot tijd in zijn handen. Ilij voelde zieti steeds gelukkiger worden. Zijn Mart- anno, zijn eenige, dio hom altijd als een kostbare, hem toevertrouwde schat was voorgekomen, zou gelukkig worden. Een voorname dame zou ze worden, een van degenen, die tot de hoogste kringen belmoren, als de echt- genootc van een man, wiens titel hem al dadelijk een bevoorrechte plaatsin hel leven aanwijst Hoe goed, hoe fijn gevoelig behamMde de man, die daar tegenover hem zat. deze zaak. Daar klonk hel geluid van een sleutel, die in het slot werd omge draaid, de twee mannen hoorden het niet, hoorden niet den naderenden lichten tred en keken elkaar ver baasd aan, toen plotseling een bocld- schoone jonge dame midden tusschen de viooltjésblauwe meubelen stond, die haar groote blauwe oogen vra gend van den een naar den ander liet gaan. Eenige oogenblikken heerschto er stilzwijgen tusschen 'deze menechen. Plotseling stond Hector haastig van zijn stoel op, de ex-ontvangei bleef gemoedelijk zitten. -- Waarde jufrouwHij bleef steken. Juffrouw Marianne.,, weer stil zwijgen. Marianne! Een lichte blos trok bij dot ver-, trouwclijlce woordje over haar fijn gezichtje. Maar, baron, zoo komen wij niet, verder, lachte de oude. U is geheel van uw stuk gebracht. Mijn klein meisje schijnt u good op een afstand gehouden te hebben. Als ik u een raad schuldig ben, zou ik wel willen adoi- zeeren, dat de heer en dame zich eerst als echt beschaafde menschen goeden dag zeiden. Ilij amuseerde zich kostelijk,want als daartoe gedwongen staken de bel de jonge menschenkinderen elkoar de hand toe. Zoo is het goed. prees de oude man, en nu, lieve Marianne, laat u mij dat zeggen, ik doe het zoo graag, sprak hij tol Hector. moet ik je wat mededeelen. Nu stond de spreker op. Hij trok zijn grijs luster jiibjc, dat hij in huis droeg, recht, streek zich een paar maai over de kin en zei toen langzaam, plechtig, uit zijn stem klonk daarbij hevige aandoening: Baron v. Buchenau heeft ons zoo even de eer bewezen, bij mij om je hand te vragen. In romans behan delden de voorname menschen het altijd oji die manier, en die volzin was hem in de gedachte blijven han gen. Hij las graag romans in zijn ledige uren, en daaraan ontbrak het hem niet, sinds hij gepensioneerd was. Maar nog veel mooier was het zelf een roman te beleven, en beleefde liij er nu niet een in werkelijkheid? Marianne bleef na de woorden van haar vader onbeweeglijk staan. Te onverwacht was het gekomen. Geen brief had haar daarop voorbereid, geen woordje zond hij haar om voor dit uur van geluk haar zenuwen in bedwang te kunnen houden. Marianne! Een gevoel van be klemming overviel llector. Waarom zei ze niets, gaf ze hem geen zeker heid. Zouden hij en haar vader zich dan toch vergist hebben? Nu kwam er beweging in de als verstijfde gestalte: Is het dan wer kelijk waar. vader, wat u daar zegt? Zij keek den ouden man aan, als ouU waakte zij uit een droom. Maar meisje, wat vraag je toch nog, kijk dan toch naar je minnaar, in levenden lijve en als een reus staat bij immers voor je. Toen glinsterde een straal van rein, onuitsprekelijk geluk in haar oogen, en zonder een woord te spreken, zag zij Hector aan. Ook zonder dat zij het hem vertelde, wist Hector v. Bu chenau, dat Marianne Roszner zich ,oor altijd aan hem gaf, haar den ken en gevoelen zou hom gewijd zijn. Ontroerd sloop de oude man de kamer uit, dit oogenblik moest liet tweetal ongestoord doorbrengen. VIJFDE HOOFDSTUK. Zeer vergenoegd keerde Mevr. v. Ruppen uit Berlijn naar Blrrendorf lerrg. De erfen-s was werkelijk waar, llector v. Buchenau zou ztIi geheel aan de landhuishoudkunde gaan wij don, Wera was mooi eji Hoclor jong, dus: waarom zouden haar plannen iu de war loop en I Vun het mitlioen zou wel zooveel afvallen, dat Birrendorf van de dringendste schuldeischers bevrijd kon worden en als Wera maar eenmaal niet meer thuis was, dan zou zij Mevr. v. Richarski wor den. Zij gevoelde nog veel voor den geliefde uit haar jeugd. Knap on def tig was bij nog altijd. Het loven had hen van elkaar gescheurd, nu zou den de oude banden, die hen sinds een jaar ongeveer weer verbonden, sinds zij Casimlr Richarski toevallig in Berlijn terugzag, door een hu welijk voor goed vastgeknoopt wor den. Haar liefde zou het licht der openbaarheid niet meer, zooals tot nu toe, behoeven te schuwen. Herhaaldelijk moest de koetsier an Birrendorf nu de richting naar Buchenau inslaan. De eenzaamheid drukt mij zoo, klaagde Mevr. Jadwiga tegen de ba rones, en goedhartig liet deze zich het niet heel welkome bezoek aan leunen. Wera werd mei Hector zeer bevriend. Dc schertsende toon van liet meisje amuseerde Hector, en hier in de stilte van Bu chenau moest men dankbaar zijn voor iedere afleiding. Meermalen ging de familie Buchenau ook naar Birren dorf en daarbij trof het llector, dat Mevr. v. Ruppen hem al te ongege neerd gfelc'gehhèid gaf met Wera al leen te zijn. Hij sprak daarover met zijn vader. Deze lachte. Misschien zou de Poolsche wel graag zien dat er uit jelui een paar werd; maar, beste jon gen, wat kan dat jou schelen. Jij bent toch al verzegdI Sinds je voor mama en mij na je thuiskomst uit Berlijn je hart hebt uitgestort, en wij je nolens volens onzen ouderlijken zegen wel moesten geven er bleef ons tegenover den redder van Buche nau wel niets anders over zie ik in Wera v. Ruppen geen aanstaande schoondochter meer. Weet je, hij trok zoon vertrouwelijk aan dei. mouw, Birrendorf zal het toch wel gauw moeten opgeven, de hypotheken drukken er te zwaar op. En de beide vrouwen hebben lichtzinnig Poolsch bloed in de aderen. Zich mooi maken, genieten, i3 haar devies en zooiets deugt niet voor .Buchenau, onder zul ke vingers zou je erfenis gauw weer vervlogen zijn. Noen, Hector, ilc heb er korten tijd geleden ook nog over ge ducht, welk een mooi paar ge beiden zouilt wezen, heb er toen echter wat dieper over gedacht. Eenmaal was Buchenau in den put en als Mevr. Jad wiga als koningin-moeder een woord je meesprak, dan zou liet heel gauw weer zoover zijn, Maar de mooiste vrouw blijft zij daarom toch, die Pool sche, dc schoonste vrouw mijlen ver in den omtrek. Spoedig zal Marianne de schoon, ste zijn, zei Hector. Daar kun jij niet over oordeelen, verliefde jongeling! plaagde Felix Buchenau, maar onuitsprekelijk nieuwsgierig ben ik intusschen jo keus te leeren kennen, stiekemerd, die je bent. Om iemand maar heclc- maal niet voor te bereiden op de ge noegens van spoedig schoonvader te zullen zijn. Volgens het portret moet zij wel heel bekoorlijk zijn, voegde hij erbij. Mama is al vuur en vlam, en heeft haar dadelijk geschreven. (Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6