Haarlems Dieslid wf ROODE LICHT. TWEEDE BLAD Donderdag 26 September 1912. Oj.l O.xS hicEN No. 1502 Nabetrachting ran den Gemeenteraad. Dezen keer pleegde de Raad geen verzet tegen de leeraren in Nedcr- landsch en Fransch, die opnieuw voor de handelsschool gevraagd werden en Mr. Thiel dekte min of meer zijn te rugtocht met een schot los kruit, dat de belangstellende lezer in het uit voerig verslag in dit nummer zelf kan zien ploffen. Want ik kan bij 't ge- noegelijk nabetrachten toch niet ieder woord, dat gezegd werd, her halen 1 Daarom volgt hier ook geen uitvoerig verhaal over de manier, waarop de vereeniging Nosokomos nul kreeg op haar request, om aan de Verpleegsters een gulden daags ver goeding in haar vacantietijd te ge ven. Mr. Thiel wou zeggenschap over de' arbeidsvoorwaarden van de verpl sters behouden, omdat het St.-Elisa- heths gasthuis is en steeds meer wor den zal een gemeentelijke instelling. Niet ten onrechte voerde Mr. Thijssen daartegen aan, dat is en worden z a 1 niet precies met elkaar strookt: hij zag in het gasthuis geen ge meentelijke instelling. En zoo sukkelt deze aloude quaestie altijd maar voort door de Haarleinsche historie, als een hondje met een zeer pootje. Het debat liep uit op een verzuchting van Mr. Thiel, dat hij 't hoopt te bele ven dat het voorgestelde reglement op de positie van de ambtenaren in behandeling komt. Aan de tafel van B. en W. heerschtc een glimlach. Natuurlijk ging het contract tot levering van gas aan de gemeente Haarlcmmerliede en Spaarnwoude er gladjes door. De Raad is verstandig genoeg niet te tornen aan overeenkomsten van. koophandel, die lang zijn voorbereid en dus gevaar loopen te mislukken, wanneer er naderhand verandering in wordt gebracht. Mot eenigc redac tiewijzigingen eenigszins schuchter voorgesteld, neemt de Raad dus ge noegen. Toch leek mij de opmerking van Mr. Slingenberg juist, dat nlei van een contract voor 30 jaar gespro ken kan worden, wanneer dat na 5 jaar opzegbaar is. En het antwoord dat de heer Hulswit gaf, deed mij den ken aan de opmerking van een scherp zinnig jurist, „dat als leeken aan ju risterij gaan doen, zij den besten ju rist overtreffen"; de wethouder zei namelijk, dat het contract gold voor 5 jaar, doch de voorwaarden voor 30 jaar. Alsof niet de weerpartij na 5 jaar de verlenging van 't contract af hankelijk zou kunnen maken van wij ziging in de voorwaarden I Groot was het vertrouwen niet, dat de Raad stelde in de redigeerende kwaamheden van B. en W. Toen men meende, dat de prijsbepaling van de gaslevering ietwat onduidelijk ge formuleerd was, liet men de verbete ring niet aan B. en W. over, maar kwam achtereenvolgens met vier amendementen aan, totdat eindelijk de formule van een associatie Thiel- Thijssen aangenomen werd. Het scheen niet heel hoffelijk, te minder omdat B. en W. bereid waren, de redactie te verduidelijken. Maar erger nog maakte de Raad het bij het voor stel over verplichte winkelsluiting. Hier moet ik, om duidelijk te zijn, nog even de voorgeschiedenis nagaan. Er was een request om vervroegde winkelsluiting ingekomen van een vereeniging van Handels- «n Kantoor bedienden, dat zeker geen meerder heid in den Raad verkrecen zou heb ben. B. en W. adviseerden tot afwij zing, deden zich daarbij als princi- piëcle tegenstanders van vervroegde F e u III et o n Roman ui' het Duitsch van Anny v. Panhuys. 10) Daar ben ik mama ook heel dankbaar voor, antwoordde llector, maar menigmaal bekruipt mij een gevoel van angst, dat zij in den laat- 6ten tijd zoo wonderlijk stil en vreemd kan zijn. Altijd, als men haar aanspreekt, schijnt zij wel uit diepe gepeinzen op te schrikken. Ja, bevestigde Felix Buclienau, dat is zoo geworden, nadat die ge heimzinnige geschiedenis met het roode licht weer ter sprake is geko men. Dit gerucht, gevolgd door den dood van Tilde. Daarover tobt zij nu voort zonder er uit wijs te kunnen worden. Het opgewekte humeur van Ma rianne zal die hersenschimmen wel doen verdwijnen. Dat zullen wij hopen, jongen, want ik moet je eerlijk bekennen, dat in den laatsten tijd mama's stemming mij ook angstig maakt. Eerst lachte ik er om en spotte ermee, maar haar teere gezondheid wordt door dat dom me bijgeloof, waarover zij Deinst, ge- winkelsluiting kennen en gaven op de hoofdzaak, de gedachte van ver vroegde winkelsluiting zelf, geen ad vies, omdat zij de zaak genoegzaam bekend achtten. Daarmee waren eenige Raadsleden, de heeren Weijland c.s., het niet eens, stelden voor het request aan te hou den en o/er de hoofdzaak rapport te doen uitbrengen door een Raadscom missie. B. en W., begrijpelijkerwijs daardoor geprikkeld, wezen er op wel wat laat dat zij toch het naast aan advies geven toe waren, gaven dus in overweging, het voorstel-Weij- land c.s. tc verwerpen en hun, B. en W., het uitbrengen van een rapport op te dragen. En wat deed Woensdagmiddag de Raad? Hij verwierp het voorstel van B. en W. cn nam het voorstel-Weijland c.s. aan, met andere woorden, verkoos da voorlichting door een Raadscom missie boven die door B. en W. Alweer, hoffelijk was dat niet, maar het gaf erger indruk, namelijk van gebrek aan vertrouwen in B. en W. En nu is wel altijd de verhouding tusschen Raad en dagelijksch be stuur. hier en overal, er een van zon derling half verborgen wantrouwen, zooiets van: „wat zou daar nu weer achter ziten?" maar dezen keer ging dat toch wel wat heel ver. De heer Weijlar.d en zijn medestanders had den beter gedaan, ter wille van de goede verstandhouding, die toch voor een vruchtbaren arbeid onmisbaar is, hun voorstel in te trekken en B. en W. de opdracht te geven, die zij ver zochten. Ik vertrouw, dat er wel een goed rapport gekomen zou zijn en zoo niet, dan had de Raad altijd nog tot een nader onderzoek kunnen beslui ten. Nu heeft de meerderheid zich te genover het dagelijksch bestuur mei weinig deferentie gedragen. Zou ik daarmee willen zeggen, dat alles wat van het College komt, door' den Raad maar als een goede sul moet worden aanvaard? Verre van dien. En ik heb ook den gewichtigen ondergrond niet doorschouwd van "t bezwaar, om aan anderen de gymnas- tiekwerktuigen in een school te laten gebruiken, omdat het schoolhoofd dan de verantwoordelijkheid voor dte werktuigen niet meer aanvaarden kan. Hoofdzaak is toch, dat die toe stellen zoo nuttig mogelijk worden ge bruikt., bijzaak die verantwoordelijk heid. Na deze gedachtenwisseling in den Raad is het schoolhoofd van zelf van die verantwoordelijkheid ontsla gen cn als een rekstok breekt, zal de gemeente hem in elk geval moeten laten repareuren. Het besluit, om meisjes uit de volksklasse wel in het lokaal te laten gymnastiseeren. was een succesje voor Dr Merens; hij hield daarover een enthousiast be toog, waarop maar één aanmerking te maken valt, het herhaald gebruik van het woord „ontzettend ".Och, er is zoo weinig in de wereld „ontzettend" en hoe kleinzielig is ontzettend klein zielig wel? Ik kan dat niet meer be kijken. En nu do hondenbelasting. Daar heeft waarlijk de courant heelwat meer tijd op zoek gebracht, dan de Raad. Misschien is er verband tusschen het eene en het andere. Een aantal sprekers tegen, slechts één spreker, Dr. Timmer, er vóór, een ander, Mr. Tjeenk Willink, er half voor en do verdedigende wethouder, de heer Loosjeg, ook niet enthousiast. Geen wonder, want wie kan van har te opgewekt zijn in een ijskelder? En aan zoo'n inrichting deed de stem ming in den Raad denken. Toch kwam er iets komisch in de discussie, toen de wethouder de heeren van de rechtsgeleerde Commissie aanwees als de geestelijke vaders van het denk beeld der belastingverbooging en de zen, bij monde van Mrs. Thijssen en Spoor, die betichting verontwaardigd van zich afwierpen. Hoe kan het gaan met een wurmpje van een weck oud (we kregen het voorstel de vorige week pas) dat va derloos de koude wereld wordt inge stuurd? Het komt te sterven, niet schaad. Vader en zoon wandelden door de met bont herfstloof dicht bezaaide laan van het Buchenausche Park Eeuwenoud was het park en tot ver over de grenzen van het district be roemd. Meer dan tweehonderd jaar geleden had Joachim v. Buchenau het park laten aanleggen. Prachtige mar meren beelden met slanke lichamen, versierden mooie gazons, en breede waterstralen spoten uit den muit van reusachtige visschen, in welks mid den een Poseidon troonde, met den drietand in de machtige hand. Joa chim v. Buchenau moest een bijzon der mooi man geweest zijn, zekere prinses Barenfeld-Hessenheim, die zoo rijk was, dat zij haar geld nooit tel len kon, werd zijn gemalin. Van het geld der prinses werd het reusachti ge, heerlijke park aangelegd en be stond bet gcheele landgoed. De latere Buchenauers bouwden de voorgebou wen. Mooi is ons bezit 1 Hector keek om zich heen. De beide heeren sloe gen een korte platanenlaan in, die direct op het huis liep. Grijs al6 een groote, vormelooze steenklomp met kleine, zeer vooruitspringende vleu gels, stond het daarginds aan het einde van de laan. Bij dit park behoort eigenlijk een coquet kasteeltje in rococostijl, zei Hector, en niet zoo'n lompe ko lossus. Bij deze woorden wees hij naar waar? Welnu, met 24 tegen i stem men verwierp de Raad het voorstel. Zelfs de voorzitter, Dr. Kruseman, stemde tegen en die had als wethou der van financiën toch tuk moeten wezen op de bate voor de gemeente kas, die zoo vriendelijk als zekere winste werd voorgespiegeld, in 't ge val, dat de nieuwe verordening geen vermindering van honden meebracht I Het noodlottige plan tol belasting- verhooging is nu gelukkig weg, maar de honden blijven cn de vraag is, wat gedaan moet worden om te beletten, dat zij plantsoenen beschadigen en stralen vuil maken. De heer Spoor zag kans, voor het eerste hun eige naar aan te spreken en vond tegen het tweede een kleinen, afzonderlijken reinigingsdienst het beste middel. Als deze twee denkbeelden nu eens verder komen, dan zoo losweg in de vergadering te vallen, komt het mij voor, dat in deze richting de oplos sing van de moeilijkheid wel gele gen is. Indertijd wilde de heer Van do Kamp al, dat bet Rijk de gebouwen van de infanleriekazcrne aan de ge meente terug zou geven, maar daar is toen niet van gekomen. Nu, naar aanleiding van den brand, bracht hij de zaak opnieuw ter sprake. In beginsel is 't zeker niet kwaad, dat zoo u kazerne even buiten ae grens en niet zoo midden in de stad staat. Alleen vrees ik dat de Regee ring als conditie zou stellen een flin ke bijdrage van de gemeente. En gaf zij die niet, dan zou in dezen iriar- chandeerendeu tijd het hééle garni zoen wel eens uit Haarlem kunnen verdwijnen tzeer lot schade van vele neringdoenden) wanneer een andere gemeente hooger prijs, in letterlijken zin, stelde op zijn aanwezigheid. Ik wil maar zeggen, dat er nog wel wat aan die zaak vastzit. J. C. P. Cuitenlanciscli Overzicht Ds crisis in den Balkan. Een Ba...aubond tegen lurkijs. liet blijkt steeds duidelijker, dat de Balkaustaten niet alleen alle vroe gere twisten en oneenigheden hebben vergeten, en thans een Balkanbond hebben gesloten, maar ook, dat die vereeniging van Bulgarije, Servie, Griekenland ei Montenegro niet alleen een defensief karakter heeft, maar tevens een soort ..vennootschap voor onderlinge verdeeling van Mace donië" vormt. Rusland schijnt de hand in het spel te hebben gehad, en door zijn diplo matiek optreden Bulgarije en Servië tot eikaar te hebben gebracht. De mogendheden hebben voorloopig nog invloed genoeg in den Balkan, ni» de vier verbonde Slaten te weerhou den Turkije aan te vallen. Het doel schijnt voorloopig dan nok slechts te zijn, door hun samengaan en door de daarin opgesloten bedreiging, Turkije te noodzaken tot het toestaan van con cessies op... afbetaling. Zij eischen van Turkije autcnc-mie en hervormin gen voor de Macedonische vilayets maar het is daarbij minder om die hervormingen, dan wei cm verzwak king van de Turksche heerschappij te doen. En daarbij spelen zij in de kaart der mogendheden, dis door hun toestem mend antwoord aan graaf Berchtold den leider van de bnitenlandsche politiek van Oosieniyk-Hongaiije Ook Ue hervormingsactie op ueii voor grond schoven, 'niuar tevens zien voor namen den status quo ie zullen hand haven den statiio quo, die naar de bericnten uit den Banian ie oordee- len, toch niets meer te beteekeuen neeft. i urkije poogt zich tegen de nande- lingeji van den Balkanuond bij voor baai te wapenen. Maar. waar eik uer betrokken staten elk denkbeeld aan een mogelijkeu oorlog officieel voortdurend krachtig tegenspreekt, daar moet ook Turkije zijn maatrege len nemen onder een voorwendsel, dat de gedachte aan een verdedigings maatregel, officieel tenminste, tegen spreekt. Voor de samentrekking van troepen aan de zuidelijke grens van Bulgarije in de vlakte van Adrianopel heeft Turkije nu een merkwaardig voorwendsel bedacht het gaat, ter wijl het openlijk in oorlog is met Ita lic, in die vlakte'groote legermanoeu- vres houden, met een troopenmacht van 50,000 man. Het kan daardoor niet alleen^de troepen, die thans on der de wapenen zijn, naar Adrianopel de muren van Buchenau, gekroond door drie spitse torens. L'it ieder van deze torens blonk in den schijn van den ondergaanden zon een groot, rond venster als een oog. Wie kan zeggen, welk idéé den bouwer van Buchenau bezield heeft, toen hij io plaats van een rococo-kas- teeltje, zoo'n streng, ernstig slot liet verrijzen, antwoordde de andere. Kijk eens naar die drie torenvensters, ging hij voort, hoe glinsteren zij in de zon, alsof zij in rood goud gedom peld zijn, een prachtig schouwspel. Felix Buchenau bleef staan. Ook Hector hield zijn stap in. Dicht voor het tweetal stond nu de gevel van het slot, gloeiend schitterden de drie glasoogen van de torens. Zeg eens, papa, lijkt mij dat nu maar zoo, of is hpt werkelijk waar, het schijnt mij toe, alsof de zon zich in het middelste venster rooder weer spiegelt dan in de beide andere. Maar jongen, wil jij het roode licht al in den middag zien? lachte de baron. Denk je dat liet spook om jou pleizier te doen zich al zoo vroeg laat kijken. Neen, ventje, een fat soenlijk spook komt niet vóór mid dernacht te voorschijn; dat doet zijn plicht tusschen twaalf en één uur. En nu zullen wij verder gaan, want ma ma wacht ons stellig al met de thee Maar Hector bewoog zich niet. Als gehypnotiseerd bleef zijn blik aan het venster van den middelsten toren 'brengen, maar ook de reserven onder de wapenen roejven. Sedert een paar maanden werden reeds groote troe- penafdeelingen naar Adrianopel en Saloniki vervoerd, en de infanterie- bezettingen langs de Bulgaarscho grens aanmerkelijk versterkt. Dit geeft der Turksche regeering de gele genheid om, zoodra de oorlog mocht uitbreken, haar bataljons, zonder de reserves af tc wachten, in Bulgarije te werpen, wasidoor in dat land een mogelijke mobilisatie kan worden be lemmerd en in elk geval den op- marsch der regimenten vertraagd. Dat zijn oude bekende strategische plannen, die door Bulgarije eveneens worden beantwoord met versterking der grensposten. Tegenover de Servische regeering heeft Turkije ook een krassen maatre gel genomen, door de aanhouding van IA) woggoiiladiiigeii oorlogsmateriaal, voor Servië bestemd, dat ui Ueskjoeü in beslag werd genomen. Do Servische regeering heeft tegen die auuliouuing geptotcsieeid, maar de Turksche re geering is itoof en heeft zelfs aan de autoriteiten te Saloniki lust gegeven geen ontscheping van oorlogsmate riaal voor Servië meer toe te laten. Berichten uit Servië melden, dat de oorlogszuchtige opwinding wat be daard is, maar dat de militaire bewa pening en uitrusting kiachtig wordt voortgezet Van de houding, die Tur kije in Oud-Serviè en in .Macedonië zal aannemen, van d-j besluiten der Bul- ganrsche regeering en van het resul taat der besprekingen tusschen Saso- nof en Sir Edward Grey te Londen zal voor de ontwikkeling der gebeur tenissen in den Balkan in de volgen de maanden veel afhangen. Voor dat dus tot een militaire actie wordt over gegaan wil men eerst het resultaat van die besprekingen en bemoeiingen afwachten. Wat de militaire toebereidseden be treft, die men in Griekenland meent tc hebben waargenomen, is het zeker, dat de Griekscho regecring, sedert Venizelos als minister-president is op getreden het lege- volkomen heeft ge reorganiseerd. bervio neeit van de mogendheden de waarseuuwing ontvangen om geen oorlog met Turkije te bcguuieu, uaar de opoffering aan geld eu bloed, uie 't land zich zou getroosten, met de min ste winst zoude-, oplet e>eu. Legezaa ien van GrootBrïtanie, Frankrijk en Uusiaiid, die op hei ministerie van buileulandscnc zaken te Ucigrado de ze mededeeiing deden, voegden daar aan evenwel toe, dat de mogendheden 1 urkije zoude.i weten te nopen ten spoedigste hervormingen in Macedonië ut te voeren. 't is in den Balkan dus altijd nog als op een vulkaan. De onweerswol ken ureigen nog onheilspellend. Zal de bui ook losbreken De oorlog tusscben Italië en Turkije Uit Rome wordt geseind Uit goede bron wordt vernomen, dat lengevolge van een opdracht, die de Italiuansche afgevaardigden voor de vredesonder handelingen ontvangen hebben, zij aan de Turksche gedelegeerden heb ben doen weten, dat zij geen discussie meer vvenschten te voeren over de su- zereiniteit van Italië ix Lybie. Verder verzekert men, dai de Ifa- liaansche regeering aan de Porte heeft medegedeeld, dat zij een zekeren termijn stelde voor het ontvangen van een beslissend antwoord op de Ita- Imansclie voorstellen en dat zij de de liberaties toch niet tot het oneindige kon voortzetten. De Italiaanschw afgevaardigde Mar tini heeft verklaard, dat Italië reeds ue uiog^lijkneiU Onuei ae oogcu heelt gezien van een afbreking van de ou- utmandelingen In aai gevai zou ita lic ouiuickienijk weder naar vijanue- lijkheden in ae Aegeische Zee hervat ten. Uit Quciiy wordt geseind, dat men hel bij de ondernanaeliugeii over den vrede nog mei eens is kunnen worden over de vertegenwoordiging van den buitan van Turkije in lnpolis. Tur kije wenschl al. een politiek vertegen woordiger van den bultau in ïnpo- lis, terwTjl ltalre slechts genoegen wil nemen niet een vertegenwoordiger, voor zaken de godsdienst oetiellende en zonder politieke bevoegdheid. Aiiinei. DE OPVOLGER VAN VON MAHSCHALL. Dinsdag reeds, op den dag" van Von Marschali's overlijden, weiden de na men genoemd va - degenen, die kans hadden zijn opvolger als Duitsch am bassadeur te Londen te worden. Men spreekt o. a. van minister Von Ivider- len-Wachter en van den Duitscben ambassadeur te Washington graaf Bernstorff. Van andere zijde wordt dit evenwel tegengesproken en be weerd, dat het waarschijnlijk lang zal duren, m verband met de moeilijk heden aan de keuze verbonden, voor de ambassadeur benoemd zal worden. hangen. En toch, kijk alstublieft eens nauwkeurig, papa, het middelste venster is beslist rooder dau dat ter rechter- en ter linkerzijde. Felix Buchenau zette zijn monocle vaster in het oog, maar voordat hij gelegenheid had om te zien of Hec tor gelijk had, ging de zon ter ruste. Alle roode glans was verdwenen, er bleef niets anders over dan drie ron de, witachtig glinsterende gewone vensterruiten. Zooveel -phantasie had Ik heele- maal niet in je verwacht, mijn jon gen, de baron borg zijn monocle weer weg. llector gaf geen antwoord, maar in wendig was hij overtuigd, goed gezien te hebben. Het middelste venster straalde zooeven intenser rood dan de beide zijvensters. Hij wist dat heel zeker I Merkwaardig 1 mompelde hij voor zich heen. Zijn vader hoorde dat Wat is merkwaardig? Och, komt llector, volg nu niet je moeder na door bijgeloovig te worden, zei hij schertsend waarschuwend, met opge heven wijsvinger. Hector lette er nauwelijks op, wat zijn vader zei, hij dacht ernstig na. Het was hem als werd er een zwaar, dicht gesloten gordijn op zij gescho ven om een kier licht door te laten, en als het hem nu maar gelukte, het gordijn geheel ter zijde te schuiven, dan kende hij de waarheid over de DE OPPOSITIE -TEGEN DE HON GA Al «SC HE REGEERING. De manifestaties tegen 't ministerie duren voort. De afgevaardigden van de oi»positie werden op hun terugreis tan eencn naar Boedapest op elk station, dal zij 'voorbijreden, door de menigte toege juicht en hij hun aankomst te Boeda pest aan het station opgewacht donri meer dun 100.00U personen, d;e in be dwang werden gehcudën deor een talrijke macht politie eu gendarmen. De menigte slaagde er desniettegen- staande in, de afsluitingen te verbre ken en drong toen het statior. binnen onder de krete- „Leze graat Karo- lyi, leve het algemeen stemrecht, leve de republiek 1" ïihnieniand HOFBERICHTEN. Van de Koningin is bericht ontvan gen, dat Zij vorhinderd is gevolg to geven aan Haar voornemen, de Bos- beom-Toussaint-tentoonstelling te Utrecht te bezoeken. Z. K. H. UE PRINS, die gister in Don Haag vertoefde om een vergadering v.m het bestuur van het Roode Kruis bij te wonen, heeft gistermiddag in liet departement van waterstaat een conferentie met den m" nister van waterstaat, mr. Regout, gehad. DE KONINGIN-MOEDER heeft het voornemen 7 Oct:ber liet Paleis te Soestdvk te verlaten en zich voor eenigen t'jd naar het buitenland te begeven. 'T RIJKSMUSEUM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren de behandeling "van de Rijksmuseum quaestie (Drucker-uit- bouw) nog uitgesteld. DE OEFENINGEN IN DE STEL LING AMSTERDAM. De aanvaller op de voor-stelling werd op linkervleugel en front af geslagen, de rechtervleugel w-rd. na een verwoeden slriïd in Leimuiden, waarbij tweo mitrailleurs en een stuk geschut door tien vijand ve oterd wer den. tot achter dit plaatsje terugge worpen. Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat de aanvaller zoo spoedig mogelijk zal trachten zijn succes op dezen vleugel te vervolgen, en den verdediger te dwingen, in zijn hoofd stelling terug te gaan. Ook Woensdag rukte hij in drie co lonnes op, en wel" in de richting Lei muiden— RiMerdnmHuis te Drecht De verdediger had zijn twee infante- re-bataljons in eerste linie gebracht, het landweer-bataljon in reserve ge houden. Ziin sterke mobiele artilWie werd gesteund door het vuur uit de hoofdstelling. In verhand met de te verwachten nachtelijke oefeningen wordt heden overdag gerust. De Koningin komt vermeed Tijk he den in Uilhoorn voor een bezoek aan do stelling. Wegens uitgebreldlieid van de dis locatie der troepen zal voortaan de uitdeeling der levensmiddelen goechie den per motorwagen, welke toege voegd is aan den luitenant-kwartier meester, belast met de voorziening met levensmiddelen van de meest verwijderde voorposten. NEDERLAND EN DE TENTOON STELLING TE GENT. In verband met het schrijven au den Nederlai dschen consul te Gent over de wereldtentoonstelling, aldaar het volgend jaar te houden, deelt men mede, dat sedert eenige maanden een vanwege de Vereeniging voor tentoon- stellingsbelangen eu de Vereeniging van Nederlandsche exposanten inge stelde commissie, bestaande uit de heeren A. Enthoven te Utrecht. Jos Polak Jzn. eu Bern. J. Veldhuis te Amsterdam, zicli bezighoudt niet de voorbereiding der totstandkoming van een Nederlandscbe afdeeling. Het is thans vrijwel zeker, dat de samenstel ling eener officieels commissie voor eeu, Nederlai dsehe afdeeling te Gent spoedig te verwachten is. ONTEVREDEN ONTVANGERS DER BELASTINGEN. De Broederschap van ontvaogers der directe belastingen heeft een ma nifest tot de leden gericht, waarin leedwezen wordt uitgesproken over het feit, dat de staatsbegroting voor 1913 geen enkel bedrag aanwijst, waarme de de positie dei ontvangers zal wor den verbeterd. Het bestuur stelt zich voor, pogingen aan te wenden, om nog verbetering te verkrijgen. oude sage van het roode licht. Als het hem gelukte I De zon brengt het voor den dag, zei hij hardop. llector, jongen, je bent compleet in de war, zei dc vader op ontevreden toon. Toen zij het slot binnenkwamen, kwam de oude dienaar Franz de bei de heeren tegemoet. Dè dames van Birrendorf zijn ongeveer een kwartier geleden hier'gekomen eu zijn nu bo ven bij mevrouw, Felix greep haastig in zijn zak en bracht een klein etui te voorschijn, waarin een borsteltje eu spiegeltje zaten. Snel nog even over den dunnen schedel strijkend, zei hij op halflui- den toon tot zijn zoon: De Poolsehe schijnt werkelijk den laatsten lijd iets bijzonders in ons te zien. Hector trok een boos gezicht. Hij was zoo graag dien avond genoegelijk alleen met zijn ouders gebleven, over Marianne en over de toekomst wilde hij spreken en nu moest hij weer den galanten cavalier spelen en mocht zich geen woord over zijn liefde laten ontvallen. Hij was met zijn vaderen moeder overeen gekomen, dat Marian ne met haar vader eenige dagen op Bu chenau geïnviteerd zou worden, opdat men elkaar zou leeren kennen. De verloving kon dan later In Berlijn pu bliek worden. Voordat Marianne op Buchenau geweest was. mocht Hec- Onze Lachhoek EEN BEDSERMOEN. N Hij. Beste vrouw, jo hebt vaa nacht een hoe 1 en tijd in je slaap ge sproken. Zij. Wat zei ik dan? Hij. Je liet je niks vriendelijï over mij uit. Zij. lk heb heelemaal niet go- slapen. BOOSAARDIG. Schoonmoeder (de courant voor!©» zend). anneer zullen flauwe anecdoten over schoonmoeders toch ecus endelijk ophouden? Schoonzoon. Maar, beste mama, ze zijn toch niet allemaal op u ge munt. ER IN GELOOPEN. Oom, weet u 't verschil tussclieif een ei en 'n olifant? Neen, ventje. Nou, dan moeten ze u ook maar niet uitsturen om eieren t© koopenl Voor een rechtbank werd gepleit eii de advocaat, die gaarne zijn l&tijn luchtte, gaf heel wat aanhalingen ten beste. De president, zelf goed ervaren in de oude talen, volgde de rede met oplettendheid, nu en dan glimlachen de, als het hem b'eek, dat de pleiter z:ch vergiste. Bij een aanhaling werd het hem te machtig en hij zeide: Is u wel zeker, meneer, dat a hier correct is in uw aanhaling? De jong© advocaat wilde zich door brutaliteit redden en zeide; Ik ben geen schoolmeester. Neen, dat begrijp ik, zei do an der, 't komt er maar op aan hoe u als leerling geweest is. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninklijk besluit is M. L. Q. van Ledden Hulseboscb, insp. van het Staatstoezicht op de volksgezond heid. benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Is aan kapt. t z C. C. Zcgers Rij- ser, adj. i. b. d. van H. M. de Ko ningin, met 28 Septwegens langd. dienst, eervol ontslag uit den zee dienst verleend, met erkenning van het recht op pensioen. Is aan den Staatsraad 1. b d L. A. Dittlof Tjassens, op verzoek, eervol ontslag verleend als secr.-gen. bij het Dep. van Marine, met ingang van 1 Oct is voorn. Staatsraad i. b. d. Hr. Ms. dank betuigd voor de vele cn ge wichtige diensten, door hem geduren de eene lange reeks van jaren in ver schillende betrekkingen aan den lan de bewezen, en is met ing. van 1 Oct. benoemd tot secr.-gen. hij het Dep v. Marine, de met erkenning van het recht op pensioen eervol ontslagen kapitein C. C. Zegers Rijser, adj. i. b, d. san H. M. de Koningin. Is, met ing. van 1 Nov., bij de N V". De Nederlandsche Bank benoemd tot prcsideat-directenr, mr. G Vissering, thans pres -dir. van de Javasclie Bank, en zulks voor den tijd van 7 jaren. Is aan F. G. Stucki, op verzoek, met ing. van 1 Oct., eervol ontslag verleend als insp van het kadaster bij het Dep. van Financiën, met dank betuiging voor de langdurige aan den lande bewezen diensten. Is, met ing. van 1 Oct. a saan kap- luit. t/z. G. K. graaf van Hogendorp wegens ongeschiktheid voor de verde re waarneming van den mil. dienst, ten gevolge van Jichaamsgcbr., eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van een pensioen van f2625 '6jaars en zijn, met ing. van dienzelfden datum, bevorderd: tot kapt.-luit. t/z. 1ste kt. R. van Leent. M. 11. Halewijn en G. van Hulstijo, en tot luit. t.'z 1ste kl. de id 2e kl. E. R. Schullz, F. F. van der Ven en NV'. C. Can ter 6. Bij besch. van den Min. van Land bouw is. met ing. van 1 Oct., benoemd tot tijd. leeraar aan de Rïjksland- bouwwniterschooi te Schagen, A. Ko^ ning, aldaar. Bij besch. v. d. Min. v. Rinnenl. Za ken, is met ing. van 1 Oct, op verz-, eervol ontslag verleend aan C. J. Kras, als ads bij de verg patholoflle aan de univ. te Leiden, en als zooda nig voor het tijdvak van 1 Oct, t/m 31 I Dec. benoemd G. Kapsenberg, met toekenning van eervol ontslag als conservator bij de hygiëne en bacte riologie aan die univen is, met dien datum op verzoek, eervol ontslag icr- leend aan J. Knappert en F. E. van den Gugten, als professoren bij de anatomie aan de univ. te Leiden, en zijn, voor het tijdvak van 1 Oct. I'm. 31 Dec. als zoodanig benoemd: G. Roijcr en A. Kits van Heyningen. I Bij besch.v. d. Min. v. Landb is dr. lor met niemand over Marianne Roszner spreken, dat kon licht aan leiding geven tol babbelpraatjes. En daarom moest llector tegenover ieder een over zijn liefde zwijgen, hoe zwaar hem dat ook viel. Het aller liefst zou hij het juichend aan de ge- heele wereld verkondigd hebben, hoe gelukkig hij was. Felix Buchenau en zijn zoon bleven verbluft voor de deur van den groenen salon, waarin de drie damei zalen, staan. Achter de deur reciteer de een diepe, heldere stem een won derschoon gedicht, met warme voor dracht. Als muziek klonk die stem tot hen door. Wat is dat, verbaasde zich d« landheer. Dat is Wera v. Ruppen. zei Hec tor en toen de stem zweeg traden de beide heeren binnen. De barones zat dicht bij den haaid, waarin al een paar beukeuhoutblok- ken opvlamden, naast haar had de Poolsehe het zich gemakkelijk ge maakt. Tegen den gesloten vleugel, midden in het groote vertrek, leunde Wera, in onverschillige, schilderach tige houding. Een hoog aan den hals gesloten zwart laken toilet in prin- se&sevorm, dat als ecnig versiersel met geelachtige kant was afgezet, omsloot haar gracieuse gestalte. Het gelaat droeg een lichten blos en de donker* oogen straalden.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5