H. Raken Rzn., te Dordrecht, voor hel tijdvak vau 1 Oct. t in 30 Sopt. 1013, wederom benoemd tot leeraar aan de Kijkslundbouwwiiitcrschool al daar. Bij besch. v. d. Min. van Landb. ts voor bet tijdvak van 1 Oct. 1912 tot en met 30 September 1913, benoemd tot amanuensis aan de Middelb. Land bouwschool te Groningen en tevens belast met bot verleenen van ama- nuenslediensten aan de Hijksland- bouwwinlerschool aldaar, II. Zweers, te Ede. GEREFORMEERDE ZIEKENVER ZORGING. Door het hoofdbestuur van de Ger. Ziekenverzorging in Nederland wordt moeite gedaan om liet landgoed .Dal- wijlt", aan do Schutstrook to llooge- veen, te koopen. ten einde op dit ter rein het zieken huis-oploldingsschool to stichten. Aan het gemeentebestuur van Hoogeveen is een voorschot van f 25.000 verzocht om genoemd terro'ïi te koopen. WETHOUDER DE VRIES. Dc Raadszitting van Amsterdam werd Woensdag weder bijgewoond door den wethouder voor het onder wijs. mr. S. de Vries Czn. Mr. De Vries ivas iu staat zich, schoon zeer langzaam, steunende op oen stok voort te bewegen. EEN BEGRAFENIS MET HINDERNISSEN. De teraardebestelling van de vrouw in de Ten Kntcstrnat te Amsterdam, die uit wanhoop zelfmoord pleegde, had Woensdag aldaar plaats. Reeds aan het Wilhilmina-gasthuis. waar't lijk word uitgedragen, toonde de me nigte zich vijandig tegenover den echt- geuoot, die zich in don stoet bevond. Rij het verlaten van do begraafplaats „V redenhof" werden van liet volgrij- tuig de glazen verbrijzeld. De politie bad veel moeite erger te voorkomen. ENTREE VOOR MARKEN. Men herinnert zich wellicht het kleine berichtje „Entree voor Mar ken", betreffende het raadsbesluit, om van het eiland Marken bezoekende jiersoiien een zekere heffing to vergen. Van welingelichte zijde schrijft men thans uit Marken aan „De Ned.": Aan het oulijk gemeenteraadsbe sluit is nog een oolijklicidjc. Geen lol wordt geheven van passagiers, aangevoerd door schenen, die tevens vrachtgoederen vervoeren. 't Lijkt heel onschuldig Schept echter in werkelijkheid 'n soort mono polie voor du Noord-Holl. Tramwcg- Mnntschappij. Deze Mij. geëxploiteerd door de II. IJ. ij. M., heeft in haar motorboot vaart op Marken een rijke bron van inkomsten, daar bij het reusachtig vervoer do retourprijs is: lo kl. /0 80, 2e kl. 0 50 voor een afstand van 25 minuten varen (hemelsbreed geen uur gaans). Zonder bijzondere onkosten te moe ten maken, heeft zij legen hooge ver goeding het postvervoer in handen, zonder dat zij verplicht werd, doorliet aanschaffen van een.heusche ijsvlet, ie zorgen dat dit vervoer ook bij ijs gang zoo geregeld mogelijk plaats vindt Toon men voor een paar jaren In de rijkshavcn oen z g. vuurgeld ging heffen om de kosten der Marker., straatverlichting to dekken, moest de ze Mij. voor haar beide motorbooten 30 "s jaars te betalen. (Hcusch niet te veel, waar een arme tjalkschipper, met een vracht sloenen, waaraan hij nog geen ƒ25 vracht verdiende, voor hel komen in de haven ƒ9 moest be ta Ion.) De Maatschappij nam echter dade lijk wraak. Voorheen* betaalden burgemeester, dokter, predikanten, onderwijzers e.d. Op Marken wonendeu, 2e klasse, eri reisden le kl. (overblijfsel uit den tijcl toen 't vervoer met beurtschippers plaats vond, dié door de N. T. M. er vrijwel uitgewerkt zijn.) Voortaan moeten doze titularissen het gewone tarief bctaien. Ze gingen natuurlijk 2c kl. reizen. Thans is er voor de 2e kl. een drie voudig tarief, dat bepaald eenig is in de wereld. Voor de heen- en terugreis betalen: gewone inenschen ƒ0.50, kooplui en marskramers ƒ0.35, geboren Markers ƒ0 25. Nu vreest men. dat de Tramweg- Mi). den geboren Marker ook ƒ050 re tour zal laten betalen als van haro passagiers tol geheven wordt. Daar om heeft men dc formuleering uitge dacht. dut dc passagiers van tevens vrachtgoed vervoerende booten vrij zijn. Als dit dwaas, middcleeuwsch ge meenteraadsbesluit wordt goedge keurd, doet zich dc volgende inoeiüik- heid voor. De llavendijk is van het Rijk. De tolheffing kan.dus niet geschieden bij het aan wal stappen der passagiers, maar hij den vlonder over de berm- sloot. Aan de neuzen kan men niet zien met welk vaartuig de menschen reizen. Dus zal de Tramweg-Mij. hare passagiers van een insigne moeten voorzien. EEN BEDREIGT) WETHOUDER. Do Haagsche „Tel."-correspondent schrijft: Do wethouder van financiën te 's- Gravenhage, de heer Simons, verkeert in een wankele positie. De raadsver gadering heeft een storm van criliek zóó om hem heen doen daveren, dat 't zeer de vraag is, of hij zich staande zal kunnen houden. De zaak is de-' ze. dat de wethouder op het stuk van belastingen een zonderlingen streek heeft uitgehaald. Hij had verleden jaar verscheidene personen, leden van vennootschappen, onder firma aan geslagen in den Iloofdelijken Omslag voor de perccelcn waarin hun firma het bedrijf uitoefende. Een aantal der betrokkenen ree In meerden, üedepu- tceide Stalen beslissen, dal die recla me terecht was geschied, dus dat het beleid van den wethouder verkeerd was. Wat dood d' zc toen? Hij voerde de reclamanten, die gelijk hadden ge kregen, van dc kohieren af, niunr sloeg anderen, die in precies dezelfde positie verkeerden, doch die door on achtzaamheid n i et hadden gerecla meerd, hot volgend jaar kalmpjes aan en liet hen, speculeerend op hun on oplettendheid, betalen. Hij negeerde dus de beslissing van Gedeputeerde Stalen, schrapte wel hen, dib gerecla meerd hadden, maar liet de anderen „dokken", hoewel hij wist, dat dit niet mocht en niet in orde kon zijn. Zij, die er aldus inliepen, ontdekten dat eerst na den wettelijk voorgeschre ven termijn voor reclame Thans kwa men ze restitutie verzoeken. Het be treft hier liefst een bedrag van ruim 1 1/2 ton, dat aldus onrechtmatig in de gemeentekas is gesmokkeld. Verschillende sprekers hebben in den Raad 't beleid van den wethouder zeer scherp gehekeld. Een man als de oud-minister De Meester, sprak er z'n besliste afkeuring over uit En de heer Mackay zeide zelfs, dat, mocht de wethouder voor den strafrechter al vrij uitgaan, hij „voor de rechtbank van het fatsoen" stellig veroordeeld zou worden. Toen dc burgemeester vroeg, of dit niet te kras was uitge drukt, riepen verscheidene leden: Noen, neen! Het eigenaardige is nog, dat B. en W. den Raad van deze geheele zaak absoluut onkundig hebben gelaten. Eerst uit het optreden van belangheb benden werd zij bekend. Deze vragen restitutie. Maar mr. De Meester en anderen betoogden de eerste onder aanhaling van een brief van Staats raad Oppenheim dat, hoe betreu renswaardig 's wethouders optreden ook was, restitutie van liet bedrag, nu de wettelijke termijn van reclame ver streek, onmogelijk is. Die 11/2 ton zou dan bovendien op andere wijze go- vonden moeten worden. Intusschen hebben elf raadsleden een motie voorgesteld, om de terugbotaling toch te doen plaats hebben. Naar onze meaning volkomen terecht. Waar liet optreden van den wethouder zoo onrechtvaardig en stuitend was, moet over formeele redenen worden heen gestapt. Hier eischt de moraliteit, dat de betrokkenen hun geld terugkrij gen, ook al moet de burgerij in haar geheel het bedrag dan opbrengen. Intusschen: mei ;--i .k.ic neliuigstel- ling wacht heel de residentie hot ant woord van den wethouder, dat in de volgende vergadering gogovcn zal worden, af. Zal hij zich kunnen red den? Bij een vlijm-scherpe afkeuren de critiek als op zijn beleid werd ver nomen, kan hij zich moeilijk handha ven. Tenzij hij zich rehablliteere. DE KREEFTENVERGIFTIGING. Over de vergiftiging aan boord van do „Koningin der Nederlanden" waarbij een hofmeester is overleden meldt 't Hbld. nog: Do kreeften welke voor do berei- drng der mayonnaise waren gebruikt, kwamen uit de vrieskamer. Vermoe delijk is er een giftige ondor geweest, waar bij schelpdieren altijd eenige kans op is. Sommige menschen zijn voor dat gif geheel immuun terwijl andere onmiddellijk een rooden uit slag krijgen. Voor hen is het raad zaam zich van het gebruik van alle schelpdieren als voedsel te onthou den. Verschillende matrozen die in dit geval, van dezelfde mayonnaise aten, ondervonden daarvan geenerlei hin der. VOLKSBOND. Do hoer H. de Wilde, wethouder der gemeente 's-Graverthage, in do op 5 Sept. te Apeldoorn gehouden 39e Alg. vergadering vau dein Vól lisbond te gen drankmisbruik, gekozen tot lid van hot hoofdbestuur, hoeft die be noeming aangenomen. Stadsnieuws Aanbesteding. Aan het gebouw van het hoofdbe stuur der Posterijen en Telegrafie werd aanbesteed: de verbouwing en de uitbreiding van het post- en tele- giaafgebuuw te 's-Gravenliage. Min ste inschrijver was F. L. Smit, te Haarlem, voor 203.975. Het Tooneel DE VIJF FRANKFORTERS, door het gezelschap van Willem Royaards. Het heeft lang geduurd, maar de beer Van Gasteren heeft de vijf Frankfurters dan toch nog in Septem ber te gast gehad. De herhaalde voor stellingen van dit aardige stuk van Carl Rössler in de kermisweek door het gezelschap Van Eysden hehlxm de belongs lei ling voor de zonen vau moeder Gudula niet doen verflau wen de schouwburg was gisteren avond vooral op de duurdere ran gen prachtig bezet. En naar het flinke succes te oordeeien, zal het ook voor de tweede voorstelling, die bepaald is op 9 October, wel storm loooen. Wij hebben het stuk niet van de Rotterdammers gezien, zoodat wij geen vergelijkingen tusschen de twee Hollandsche voorstellingen kunnen trekken. Wel zagen wij het in Maart van Edmund en zijn dapper troepjp. Toen waren er misschien evenveel ledige als er thans bezette plaatsen waren en toch kregen wij op dien avond naar onze meaning de Frank furters zuiverder en „echter" te zien. dan gisteren Hot groot© publiek zal echter deze Royaardsche Rothschilds prefereeren boven de Ediuundoche, omdat, de vijf F rank for tors van Hans Edmund gekleed waren uit een kas, even leeg als die van den hertog Von Taimus, terwijl Willem RoyaaivLs hij de monteeiing van dit blijspel blijk baar over de contanten van een Salo mon Rothschild heeft kumion beschik ken. Het was een genot om naar de dó- cors en de costunras te kijken. Vooral liét park in het tweede bedrijf was een lust voor de oogen. Men heeft - o. n. bij het tot. twee molen toe uit stellen van deze voorstelling dik wijls geklaagd over de artistieke wil lekeur van den heer Royaards, maar moeten wij ook niet erkentelijk en dankbaar zijn voor de égards, die hij tegen het publiek uit de provincie toont door het. bij zijn opvoeringen in niets zelfs niet in de muziek tijdens de eivtre-aetes achter te stellen bij het publiek uit de hoofdstad De ver toom ng van „De vijf Frankfortcrs" door de N. V. „Het Tooneel" is prettig en amusant en vindt haar grootste charme in het spel van Royaards zelf in do rol van den hertog Von Taunus. Royaards speelt die rol met geest en fantasie. Zoo nu en dan is deze her tog op de grens van 't Serenissimue- tyjxj, maar dank zij zijn beminnelijke distinctie, overschrijdt hij die grens nooit. Door Royaards' kleurig, prij zenswaardig Ingehouden spel werd voor ons de hertog Von Taunus en niet Salomon de hoofdfiguur uit hoi stuk. Ook als leider hebben wij Royaards in deze voorstelling weer herhaalde lijk bewonderd. Telkens herkenden v. ij de hand van den bekwamen regis seur, die het geheel zoo technisch-, iknap in elkander had gezet, zooals bijv. in do vlugge groepeering van de vijf broers hij de komst van den her tog Von Taunus in II en in het stille spel van alle medespeJenden bij de groote scène, wanneer Salomon met zijn voorstel van den hertog komt. Maar wat wij bij de Duitsehers meer hebben gevoeld, dat was de joodsc.he geest in het buis van moe der Gudula in de Judengass© te Frankfort. Daar heerscht© in die ou de kamer van Meyer Am schel bij de voorstelling van Edmund een ver trouwelijke Intimiteit, een joodscbe huiselijkheid, die aangenaam trof en het stuik op hooger pal bracht. Do 5 Frankforters, die wij gisteren zagen, speelden „komedie", maar bij moeder thuis waren zij niet. In de Hollandsche vertooning had men het aardige tooneeltje gecoupeerd, waar in 'do 5 broers het joodsche paasoh- brood aten of was dat een vondst van llans Edmund? en het plotse ling in hun jassen wegstopten, zoo dra de hertog wordt aangeko-.digd. In do vertooning der Duitsehers was die korte scène kostelijk, omdat zij zoo prachtig weergaf het zch weer thuis voelen in het ouderlijk liuis van die uitgevlogen kinderen. In een Hollandse he voorstelling zou men die scène als onnatuurlijk hebben ge voeld, omdat men den joodschen geost had geëlimineerd. In moeder Gudula van mevr. .So- blai rol les misten wij de gemoedelijk heid en vooral den eenvoud, welken Antje Hondriks dn deze rol wist te leggen. Wij denken ons moeder Gu dula minder sentimenteel en ook bijv. aan het 6lot nu en dan wat leuker". In haar gesprek met den hertog was mevr. Sablairolles echter heel mooi. Jacob stellen wij ons meer als een Parijzenaar voor eu Karei meer ais een mouseh. Ook Karei is ofschoon een dandy tocli een pientere Roth- schrld. Den heer Van Praag vonden wij misschien voor het eerst in zijn loopbaan zeer ongelukkig in déze rol. Hans Edmund speelde Sa lomon ula een diplomaat met fijnen humor; voor de opvatting van den lieer Musch, d e hem weergaf met brutaal aplomb on Oostersche leven digheid, valt echter ook veel le zeg gen. Alleen lijkt het mij toe, dat een Rothschild toch meer „heer" wordt in zijn omgang met keizers em konin gen. De heer Louis Saalborn was als Nathan, Royaards II; zeer zeker is het knap voor een jong acteur zóó te kunnen Lmiteeren. Kostelijk was de'voor ons onbeken de acteur Willem Weslerman in de rol van Amschel en zijn nichtje Charlotte vond in moj. Holtrop een lieve vertolkster. De lieer Tour- mal re riep als de vorst Von Klaüs- tluil weemoedige herinneringen bij. ons op. Nog een kleine opmerking: Zou de hertog Von Taunus niet den leunstoel aan mevrouw Gudula hebben gepre senteerd? Zooals gezegd: het publiek heeft zich uitstekend geamuseerd hij deze prachtig aangekleeds voorstolling. De vijf Frankfortei's zullen nog wel eenige malen over ons tooneel wan delen. J. B. SCHUIL. Centrale Werkplaats. In plaats van den heer Draaier, die den dienst met pensioen gaat verla ten, is tot ploegbaas over de locomo tiefschilders aan de Centrale Werk plaats der H. IJ. S. M. benoemd de heer Haese-ker. DE BAZAR. Men schrijft ons: Hedenavond 10 uur wordt de bazar In het „Blauwe Kruis" gesloten. Gis teravond bedroegen de ontvangsten reeds bijna f 1G0;). Zeer voel succes had o.rn. de heer Jager van zijn inzen dingen, bestaande uit kunstig go- maakte schilderijen van oilerled waardelooze voorwerpen. Zij vonden een gereeden aftrek tegen flinke prij zen. Ook de door ons genoemde aqua rel van diens zoon werd verkocht voor f 15, werkelijk een succes voor den jeugdigen dilettant. Zeer veel koopkrachtig publ ek vulde den ge- heelen avond dè zaal. Geslaagd is de onderneming in allen deele. Goed a f g e 1 o o p e n. Woensdagmorgen had in die afd. draaierij van de Centrale Werk plaats der H. IJ. S. M. een ongeval plaats, dat betrekkelijk good afliep. De draaier Lunenburg werd door zijn draaibank gegrepen, en zijn kloeren} bum bijna geheel van bot lijf gerukt. Behoudens enkele klein© verwon dingen kwam L. met den schrik vrij. Geen asbreuk meer. Men weet, dat <Je E. S. M. veel last heeft gehad van het breken van assen Thans zijn alle motorwagens van m'euwe assen voorzien en is men ook niet de volgwagens begonnen, zoo dat le verwachten is, dat het breken van aksen nu wel niet meer zal voor komen. Vervolg Gemeenteraad De VOORZITTER deelt mede a. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies lo. een voorstel van J. L. E. I. Breda Klcynenberg, tot vastslelling van een verordeuing regelende de bezoldiging van den directeur der Arb.oidabcurs 2o. een verzoekschrift van de direc tie der Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg-Maatschappij, om liaur kosteloos in gebruik te geven grond voor op slagplaats voor spoorwegmateriaal en om teruggeving van de reeds daarvoor betaalde rechten 3o. een verzoekschrift van B. Groe- newegen, aar nemer van den bouw van een machinegebouw voor Eloclri- citeit-bedrijf, om uitspraak to willen doen inzake bij dien bouw gerezen go- schillen 4o. een verzoekschrift van R. Aker sloot e. a. bewoners van den Burgwal, om verbetering van dc bestrating al daar 3o, een verzoekschrift van do Afd. Haarlem van den Bond van Neder landsche Onderwijzers, om voortaan bij vacatures eeri oproeping to doen van sollicitanten 6o. een verzoekschrift van II. D. Tjeenk Willink en Zoon, betreffende een uitgave van een prachtwerk over Haarlem 7o. een verzoekschrift van de Wed. L. Kuijk e. a., betreffende den invoer uit de gemeente Hnarlcmmcrliodo en Spaarnwoude van zoogenaamd Argen- tijnsch rundvleesch 8o. een verzoekschrift van het l>e- stuur van het Haarlemsch Arbeiders- secretariaat, betreffende het bouwen van gemeentewege van arbeiderswo ningen b. dat zijn ingekomen lo. een schrijven van Burgemeester en Wethouders, houdende aanbieding van de ontwerp-begrooliug der ge meente, dienst 1913 2o. een 'verzoekschrift van de Afd Haarlem van der. Nederlandschen R. K. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden „Sint Franciscus van Assis- sie", betreffende benoeming van een Raadscommissie inzake verplichte winkelsluiting (Te behandelen bij punt 11 van den oproepingsbrief;. c. dat op 10 September jL zijn op genomen de boeken en kas van bel pensioenfonds voor weduwen en wee zen van gemeente-ambtenaren, en het fonds van eigen pensioeueu dier amb tenaren Alles werd in orde bevonden. d. dat de heeren Dr. W. E. Merens en J. L. E. I. Breda Kleynenherg heb ben bericht, hunne benoeming tot lid van verschillende Commission te aan vaarden e. dat door de Commissie van bij stand in het beheer der gemeente bedrijven zijn benoemd le. tot leden van dc sub-commissie van bijstand in hel beheer der ce- meeute-lichtfabrieken, waarvan de heer .f. F. Hijswit voorzitter is, de heeren A. Rinkema, J. L. E. I. Breda Kleynenbérg, Mr. J. H. Thiel en L. Mod oo 2e. tot leden der sub-commissie van bijstand in het beheer der gemeente lijke duinwaterleiding, waarvan de heer Joh. dé Breuk voorzitter is, dc heeren E. Levert, A. van Rossum, Mr. J. H. Thiel en J. L. E. I. Breda Kley nenherg 3e. tot leden der sub-commissie van bijstand van het beheer der gemeen te- reimging, waarvan voorzitter is de neer Jon. do Breuk, do heeren A. Rin kema, E. Levert on W. A. J. van de Kampnu 4e. lot leden der sub-conuriissio van bijstand in hei beheer van het Open baar Slucnthuis. waarvan voorzitter is (Ie heer Dr. H. D. Kruseman, de hoereu A. Rinkema, li. v. d. Berg en A. van Rossum f. dat door Burgemeester en Wet houders is ber.oemd tot commies- redacteur ter Gemeente-secretarie do lieer Mr. J. P. van Rossum te 's-Gra- venhage g. dat zijn ingekomen lo. een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, ten geleide van het door hen goedge keurde Raadsbesluit van li Aug. jl. no. 5 tot huisvesting vau klassen der Opleidingsschool voor jongens en meisjes 2o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de Raadsbesluit von li Augustus jl. no. 12. tot onderhandsche aanbeste ding van den bouw van een aiuwouiak- waterput ten behoeve van het ge- nieente-gasbedrijf 3o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van hel door hen goedgekeur de Raadsbesluit vau 14 Augus tus no. li tot aanvaarding van voor straat bestemden grond 4e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van hei door hen goedgekeur de Raadsbesluit van 4 September jl. no. 13, tot verhuring van grond. PUNT 3. Voorstel van B. en W. in zak© de goedkeuring van do begrooting van liet St. Elisabth's Gasthuis, drenst 1913. Do heer RINKEMA vraagt verwar ming der verpleegsters kamers. De VOORZITTER meent, dat hot niet goed is de slaapkamers to ver warmen. De heer RINKEMA meent, dat d o kamers niet enikel dienen als slaap kamers. De VOORZITTER belooft, dat B. en W. deze zaak zullen overwogen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. PUNT 4. B. en W. herinneren eraan, dat hun voorstel tot aanstelling o. a. van een leeraar in de Nederlandsche taal aan de H. B. S. met 3-j. c. enz, in den Raad geen meerderheid kon verworven. Er moest dus overwogen worden, op wel ke andere wijze in hot gebrek aan leerkrachten voor dat vak zou kunnen worden voorzien. De directeur der genoemde inrichting stuitte evenwel bij het opmaken van don rooster der lessen op moeilijkheden, die B. en VV. aanleiding geven om, m aansluiting met de ontvangen adviezen, de zaak opnieuw bii don Raad amihoneic to maken. Zij het dan ook noode f B. en W. stellen nu voor hen te machtigen, de i oodige stappen t© doen om te geraken tot de benoeming aan voorvermelde school van een leeraar ia dc Ned. taal, aan wie zoo mogelijk ook het onderricht in ge schiedenis en aardrijkskunde zal kun nen worden opgedragen. Bovendien komen zij mot het voor stel, aan dezelfde school Tot tijdelijk leeraar in de Fransche laai te benoe men, voor ten hoogste 10 uren 's weeks, den lieer II. van Meerten te Bussum op een salaris va 100 per wekelijkscli lesuur en per cursus. De heer THIEL stelt er prijs op te verklaren, dat hij thans overtuigd is van de noodzakelijkheid van de aan stelling van den leeraar in het Neder- landsch. Spreker zal dus voor liet voorstel stemmen, hoewel hij meent, dat de „halve leeraar" in 't Franseli niet noodig its. Er zijn maar drie uren te veel. Het voorstel van B. en W, wordt aangenomen. PUNT 5. Nu de eerste uitbreiding der ge meentelijke electjische centrale tot stand is gekomen, stellen B. en W, voor, over te gaan tot den bouw von een draaistroom-schakelaanleg, en daarvoor ƒ20,000 te vloeren. Aldus wordt besloten. PUNT 6. Het hoofdbestuur van Nosokómos, Nederlandsche vereeniging tot bevor dering der belangen van verpleegsters en verplegers, verzoekt den Raad, den inwonenden verpleger den in de ge meentelijke inrichtingen voor zieken verpleging ƒ1 daags voor ko9t eu in woning te vergoeden tijdens hunne vacantie. In overeenstemming met de adviezen der besturen van de betrok ken instellingen zijn B. en W. van rr.eening, dat de beslissing hieromtrent bij die besturen behoort Zij stellen daarom voor, l et adres voor kennis geving aan te nemen. De heer THTEL maakt bezwaar te gen de opmerking, dat dc Raad niet te maken heeft met de arbeidsvoor waarden in 't Gasthuis. Hofstaat im mers vast, dat het Gasthuis een Ge meente-instelling is, Dat geven de Regenten toe. De Gemeente betaalt het Gasthuis voor liet grootste deel. Hij lieriunert aan liet aanhangige voorstel voor Ambtenarenreglement. Daarbij moet ook de positie van het Gast huispersoneel worden geregeld. Daarom acht spreker bei niet ge lukkig, dat men met de gewraakte opmerking komt. Spreker heeft-dit willen zeggen, om zich nJ-t voor de toekomst te binden. De VOORZITTER is van oordeel, dat de opmerking van R. en \V. juist is. Die grondde zicFi op de verorde ning. De lieer THIEL stelt vast, dat het Gasthuis is een Gemeentelijke instel ling. De Gemeente betaalt ook de kosten. Een der leden: Gedeeltelijk. De lieer THIEL: Voor 't grootst© deel. Spreker herhaalt het gesproke ne over hert ambtenarenreglement. Als spr. nog mag beleven, dat d-it in .den Raad ami de orde konil, Jioopt hij nog het een en ander over dit per soneel te zeggen. Dit gebouw moet geheel een Ge meentelijk© instelling worden. Do heer THIJSSEN merkt op, dat liet nog niet vaststaat, dat dit ge bouw een Gemeentelijke instelling is. De heer Thiel twijfelt zelf ook blijk baar, blijkens 't geen hij hier heeft betoogd. Spr. herinnert er ook aan. dat bet Gasthuis belangrijke eigendommen heeft, die niet op naam der Gemeente staan. De heer THIEL merkt op, dat in een stuk opgemaakt door Regenten en Gemeentebestuur het Gasthuis wordt aangemerkt als een Gemeente lijke instelling. De VOORZITTER: Maar niet als een instelling in den zin der Gemeen tewet! Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. PUNT 7. B. en W. stellen voor aan de ge meente Haarlemmerliede en Spaarn woude gas te leveren. Volgens dit voorstel zal Haarlem een persleiding naar Haarlemmerliede aanleggen en onderhouden, terwijl Haarlemmerlie de voor den gashouder zorg draagt. Zoolang deze overeenkomst van kracht is, zal Haarlemmerliede op geen andere wijze gas betrekken, eu dit ook niet zelf doen aanmaken. Het gas wordt geleverd tegen 5 cent per kub, M., tot 250.009 M3 en tegen 41/2 ct. voor'250.000 M3 tot 400.000 M3 Wordt bet debiet nog grooter, dan kost elke M3 slechts 41/2 cent. Er wordt een afzet van 400.000 M3 gegarandeerd. Indien deze hoeveel heid niet; wordt bereikt, wordt voor het ontbrekende 21/2 cent per kub. M. vergoed. De overeenkomst wordt aangegaan voor 30 jaren. De heeren THIJSSEN en MODOO spieken over -redactiewijzigingen. De heer SPOOR maakt bezwaar te gen don opzeggingstermijn, waarhij Haarlemmerliede in betere conditie is dan Haarlem. De heer SL1NGKNÜERG merkt op, dat de redactie van een der artikelen «naakt, dat het contract niet geldt voo-r dertig jaar, doch voor vijf jaar. Do lieer HULSWIT meent, dat liet contract geldt voor vijf jaar, doch de voorwaarden gelden voor 3) jaar. De heer SL1NGENRERG ontkent dit Wanneer na 5 jaar wordt opge zegd, kan Haarlemmerliede nieuwe voorwaarden bedingen. Het is dus een contract voor 5 jaar. De heer TJEENK WILLINK is van oordeel, dat de Gemeente moet be dingen bij fcusschentijdsch© opzegging door de Gemeente de persleiding te laten lissren. Do heer HULSWTT deelt mede, dat een tweede regeling is gemaakt, waardoor het irezvvaar van den heer Tjeonk W.llink ondervangen wordt. De heer THIJSSEN stelt, een redac tiewijziging voor, om duidelijk uit te doem komen, hocyeel moet betaald worden voor de kub. Meters boven 250 000 tot 400.000. De heeren TJEENK WILLINK, MO DOO, TIMMER, WHJvENS en THUS SEN stellen redactiewijzigingen voor. De redactie van den heer THIJS SEN (door den heer Thiel, geredi geerd) wordt aangenomen. Het voorstel van en W. word) aangenomen. PUNT 8. B. en W. stellen voor over te gaan tot verhoogihg der hond©w>e!astiiig. Op dit oögeniblik is het tarief: Voor een hond van ten hoogste 50 c.M., hoogte f 3, voor oen van meer dan 50 c.M. f 10. liet nieuw voorgesteld© turi-ef is als volgt: Voor oen hond van ten hoogste 40 c.M. hoogte f 5, voor een van meer- dan 40 en ten hoogste 60 c.M., f 15 én voor een boven 00 c.M. f 25. Eon koopman in honden zal voor taan f 15 voor eiken hond moeten bo- talen, die hij moer in voorraad heeft don twee. Vroeger was hij vrij vau belasting. Dc lieer VAN DEN BERG noemt deze verordening op zijn „zachtst" een „harde" verordening voor de hou ders van honden. Spreker merkt op. dat men de losloojicnde honden ge woon laat loopen. Te Amsterdam loo- pen weinig honden los. Daar let de politic er op. Dat geeft ook bet voor deel. dat de honden eigenaars mmmer de belasting kunnen ontduiken. B. en W. geven het beste argument tegen de verordening, n.L dat veie gezinnen hun trouwen huisvriend zullen moeten missen. Hij zal tegen het voorstel stemmen, dat blijkens do courantenartikelen zeer impopulair is. Hij had daarom gaarne, dat B. en W. het voorstel introkken. Geroep: Stemmen! l>c heer DE BRAAL vindt de ver ordening zeer onsympathiek. En zij treft natuurlijk de nynder bedeelden. Geroep: Stemmen I Do heer DE BRAAL zal er maar verder niets van zeggen, want hij merkt, dat men maar liever er zoo weinig mogelijk van hoort. Geroep: Stemmen I De heer TIMMF.R vindt den toestand te Haarlem zeer ongunstig. Daar moet verandering in komen. Do ver nieling der plantsoenen neemt een grooten omvang aan. (Langdurig ge lach De heer LOOSJES verdedigt met ge- noegen het voorstel van B. en W. Nie mand minder dan de Rechtsgeleerde Commissie heeft deze zaak ter spra ke gebracht Al is de weg, die B. en VV. bewandelen, minder populair, dan doet dit toch niets nf aan 't feit, dat B en W. op correcte manier een op lossing hebben gezocht. Dc lieer THIJSSEN komt er tegen op, dat volgens den lieer Loosjes do Hechtsgeleerdo Commissie de Urheber van deze belasting is. Deze Commis sie heeft alleen gezegd: „Een verhoog de belasting is misschien hel eenige, dat helpen zal." Maai' B. en W. moe ten nu niet komen met dó bewering dal niet zij het zijn, doch de Juridi sche Commissie, die met deze ver hoogde belasting is gekomen. De heer TJEENK WILLINK is van oordeel, dat de groote honden den meesten overlast veroorzaken. Daar om is spreker er voor. om de groote.ra honden hooger te belasten en de klei nere niet. Dc heer SPOOR is het met den lieer Thijssen eens, dat de Rechtsgeleerde Comm. niet met deze belasting is ge komen. liet voorstel is in die Com missie niet mot sympathie ontvangen. De reiniging zal mettertijd wel een kleinen dienst moeten instellen, at wil de heer Roerkoel er niet aan; ook voor dc paarden en andere dieren. De beschadiging van de plantsoenen wordt voornamelijk veroorzaakt dooi dc honden van de parkbewoners. It 't Florapark is een ingezetene, wiens ;;f honden eiken dag het plantsoen bederven. Dat is een schande. Zoo gaat hot ook in het Kenaupark. Het is om te huilen, om le zien hoe de ga zons daar worden vernield. De lieer LOOSJES jirotesteert te- 'in d«- beschuldiging van de heeren 'I bijs-en en Spoor. B en W. hebben zie!» niet achter de Rechtsgeleerde Commissie willen verschuilen. B. en W. bedoelen aHw n te zeggen, dat da Recht.-, leerde Commissie, na allö andere orstellct: van B. en W., al3 onpractisch te hebben veroordeeld, aangekomen is met het denkbeeld de zer belasting. De lieer KRUSEMAN deelt mee de verdediging dezer verhoogde belas ting aan den heer Luosjes overgela- i it lo hebben, omdat spreker legen de verhoogde belasting is. Do heer SCHREI. DEKS stelt thans voor B en W. uit te noodigen het voorstel tol verhooging van de hon- denbclasUng in te trokken. Dit voorstel wordt aangenomen met 24 legen 4 stemmen, die der hee ren Loosjes, Tjeenk Willink, '1 immer en Huiswil. Aan B. en W. zal dus worden ver zocht hun voorstel in te trekken, PUNT 9. B, on W., herinnerend aan de aan houding van hun voorstel tot overne ming van voor straten en pleinen bo- Stemde gronden (lusschen de Oranje straat, het Oost-Indisch vaartje, do Üranjebuomstruut en don spoorweg Amsterdam Rotterdam) slellen nu naar aanleiding vim een verzoek der N. V. Mij. Rolland te Amsterdam voor, om la afwachting van de be handeling der in den Raad voorge stelde wijziging reeds een gedeelte der gronden In eigendom te aanvaar den. ingekomen zijn twee adressen met bijlagen en een verzoekschrift, van E. J. Abspoel en vele andere personen en van D. W. Noteboom, namens allo beambten in dienst der Kon. Ned. Posterijen allen inwoners der gem. Scheten, houdende het verzoek om in dc gemeente Haarlem, waar zij hun

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6