Huu's Dagblad DERDE BLAD Donderdag 26 September 1912. Binnenland TWEEDE KAMER. ZAAK-V ROO NS. De Min. v. Oorlog a. i. van Marine hoeft zeer breedvoerige inlichtingen verschaft op een adres van H. F. Vroons, oud-werkman der Marine werf te Amsterdam, houdende verzoek om eerherstel en geldelijke vergoe- ding. De Minister heeft na ernstige over weging, van alles wat in zake Vroons dienende is, niet kunnen verkrijgen de overtuiging, dat aan adressant in eenig opzicht om-echt is geschied Hij acht het niettemin alleszins verklaar baar, dat de personen, die zich, zoo als oa. uit een door adressant bij zijn adres aan de Tweede Kamer overge legde circulaire blijkt, voor hem inte- ressceren, vervuld zijn van medelij den met dezen man en, niet of niet volledig hekend met de juiste toe dracht van zaken, aan'de waarheid van zijn hardnekkig volgehouden grieven gclooven. Echter verneemt de Minister, dat eojie niet eenzijdige beoordeeling toch inderdaad zal moeten leiden tot de conclusie, dat, indien werkelijk in eenig opzicht aan adressant onrecht ware geschied, zulks ten slotte, waar zijne zaak zoo veelvuldig en door zoo vele opvolgende bewindslieden is be zien, toch wel aan het licht zou zijn gekomen en zooveel mogelijk zou zijn hersteld. Adressant schijnt inderdaad een be klagenswaardige zenuwlijder, die. als gevolg van dit liiden, het eenmaal bij hem va'stge wortel de denkbeeld van verongelijkt te zijn, niet meer vau zich af kan zetien, eri is blijkbaar na zijn laatste eervol ontslag uit den werf- dier.at in zeer armuedigo orqstaiidjg- 1heden komen te verkeeren. I-i verband met dil zijn oordeel, hoeft dc Minister nog overwogen in ln-ewrie cr aanleiding en m.gelijk heid zoude zijn om adressant van Rijkswege geldelijk te ondersteur en. Zulks natuurlijk met terzijdestelling van elke gedachte aan een recht op ondersteuning, om! d door adressant aan vroegere veronge lijking,. doch met beschouwing van adressant uitsluitend als oen gewezen Rijkswerkman, die in zijn dienst geen reden tot klagen gaf, doch slacht offer van zijn zenuwlijden en na zijn ontslag behoeftig werd. liet is hom dnorbij gebleken, dat wel is waar uit een comptabel oogpunt tegen het toe kennen eener jaarlijkscho -r i.;",catie aan adressant geen overwegend be zwaar zoude bestaan, doch dat men hierdoor zou geraken' op een gevaar lijken weg. Immers zou. zoo doende, ook voor andere, met kleine pensi e- ncü ontslapen werklieden, die even nis adressant in behoeftige omstan digheden verkeeren, in billijkheid op verzoeken reeds herhaaldelijk in gekomen niet langer afwijzend kunnen "worden beschikt. I /ijl liet artikel der M.arinebegrootin<r waar-I uit cene dergelijke gratificatie zou moeten bestreden worden, gaande weg zijn deel, ondersteuning van we- du en en weezen van gepensionneer- d ai, zou missen, on bovendien het be drag der ondersteuning:a van .des wege zuiver het karakter van liefda digheid dragende, zou toenemen. In verband hiermede heeft de Mi nister dan ook tot zijn leedwezen geen termen kunnen vinden, op do vroeger ten aanzien van adressant genomen beslissingen terug te komen. DE DIEF. Den laatsteu tijd werd herhaaldelijk geld vermist uit met do Ned. Centr. Spoor van Zeist uil verzonden pakjes. Woensdag is hel den inspecteur van politie De Lange gelukt den dader, den conducteur F. V., op heeterdaad te be trappen. Hij fouilleering werd het ver miste geld op hem gevonden. V. is ter beschikking van de justitie gesteld. ENKA. Het Volk meldt, dat Enka (mej. Van der Vlies), de bekende oud-propagan diste van den Bond van Christen-So cialisten, thans lid geworden is van de afdeeling Schiedam van de S. D. A. P. GESTIKT. Te Willige-Langertfk (bij Schoonho ven) heeft het 5 jarig dochtertje van K. bij bet spelen een bikkel in het keelgat gekregen, tengevolge waar van het "is gestikt. HEIDEBRAND. In de Westen op Texel heeft een groote heidebrand gewoed, DEURWAARDER C. A. COLDER. De heer Corns. Abr. Colder, eerste deurwaarder bij de rechtbank te Am sterdam. is plotseling door den dood aan zijn gezin en praktijk ontrukt. De heer Colder, die den 60-jangen leeltijd bereikte, was sedert jaren voorzitter van de Yereeuiging van Deurwaarders in Nederland. FRIESCHE AARDAPPELEN. Nu hel weor droog geworden is, is liet rooien van aardappelen op de Fricsche zandgronden in vollen gang. De opbrengst is goed, namelijk van 400 tot 500 ILL. per H. Is do ziekte omler de Friesche klei-aardappelen erg, onder de zandaardappolen merkt inen or tot nog too niet veel van. DE GROENTIJD. Men meldt uit Leiden: Het aantal novitii dat zich bij het Leldsche Studentencorps heeft laten inschrijven bedraagt SO. Dit getal is weinig minder dan vorige jaren toen liet getal van 100 nog met werd be reikt. Bedenkt men dut er ook altijd nog enkelen zich later laten inschrij ven, dan blijkt wel dut de bekende groenen quaestie op de toetreding geen invloed van beteekeijis heeft ge oefend. VERPLEEGSTERS IN EEN HOSPI TAAL. Het Ilbld. verneemt dat het plan bestaat, bij het militair hospitaal te Amsterdam eon ver tal verpleegsters aan te stellen. NAAR INDIë. De Minister van Koloniën heeft den Minister van Oorlog meegedeeld, dat blijkens nader bericht uit Indië boven en behalve de uitzending van gewezen onderofficieren der infante rie van het Indische leger üi hei loopende jaar alsnog uitzending wordt gewenscht van honderd onderofficie ren (sergeanten) van dat wapen. PALEIS-RAADI-IUIS-QUAESTIE TE AMSTERDAM. In de raadszitting van Amsterdam kwam aan de orde een voorstel van B. en W. tot verbouwing van enkele lokalen in het Raadhuis. Voor de uit voering dezer werken werd een cre- diet gevraagd van 11 G00. De heer LAN'iBRECIITSEN vroeg naar aanleiding van deze voordracht hoe het staat met de Paleis -Raadhuis- quaestie. De VOORZITTER antwoordde, dat B. en W. bezig zijn met het voorberei den van hun prac-advies op 't schrij ven van minister Heemskerk. Daar voor w ach ton zij echter op een juri disch advies omtrent de door de re- geering geponeerde stelling, dat het Paleis Rijksojgendom is. Dit juridisch advies is nog niet ingekomen spr. veronderstelt, dat het ad\ ies wacht op de publicatie van liet onderzoek van prof. Brugman.a. De heer POSTHUMUS MEYJES vroeg, of Bouw- en J,Woningtoezicht niet eens toe-zicht kan houden op het onderhoud van het Paleis; het wordt tegenwoordig gevaarlijk er langs te loopen. Wethouder DELPRAT antwoordde, dat het Bouw- op Woningtoezicht zicli onmiddellijk in verbinding heeft ge steld met den ii tendant der Koninklij ke Paleizen. j!u\ Six. Overigens merk te spr. op. dat het een legende is, als zou het fronton uit marmer bestaan het beslaat nit zandsteen spr. heeft een stuk ter overtuiging bij zich. De heer LOOP UIT Een tegenvaller voor Slier 1 De voordracht werd goedgekeurd. EEN RECORD. Dinsdagmiddag verkeerd© het hee- le abattoir te 's-Gravenhage in een zeer verklaarbare verbazing. De op alle eventualiteiten „berekende" weegwerktuigen schoten te kort. Er was een rund op de schaal gelegd on de wijzer wees het hoogst bereikbaar gewicht van ?0Ü KG. aan en toch was het rund bij lange na uiet gewogen, want het naaide 1644 pond schoon aan den haak. Dit is een record voor net abattoir, maar ook voor de stad en voor den ontvanger, d'.e een aan gifte ontving f 50 boven de eemge aan gifte, ooit m de praktijk voorgeko men. Moge de ongekende vleesckuius- sa een voorbode worden van veria- ging der... vlec-schprijzeii. Het praclitrund was het eigendom van een veef oKker3 combinatie te Westmaas en werd tienmaal be kroond. (Vod.) EEN BOTSING. Dinsdagmiddag ontmoette de heer C. G. van Hoelsum, arrondissements deurwaarder te Wageningen, op zijn motorfiets, nabij de Koude Herberg, de automobiel van mevrouw Door man, te Wageningen. De chauffeur reed op het rijwielpad en week niet uil. De heer Van lleelsum trachtte •toen, om een botsing tc voorkomen over den berm, achter een telegraaf paal heen te sturen, maar botste daarbij tegen den paal op. Bewuste loos bleef hij liggen. Door notaris Van Iterson, u;t llhenen, is de heer Van Heelsum per automobiel naar huis gebracht. Geruimcn tijd laier kwam •hij weder tot bewustzijn voorloopig schijnt hij het er vrij goed te hebben afgebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. DE SCHADE VOOR DEN LAND BOUWER. Een deskundige 'schrijft aan het „Hbld." o. a. De regen der laatste weken beeft aan de zoo hoog gespannen verwach tingen over den oogst van dezen zo mer een eind gemaakt, wat nog niet -gelijk staat met een slecht jaar. De schade door deze regenperiode aan gericht is op lange na niet in alle streken van ons land even groot. Dat dit niet het geval is, komt door dat ue regenperiode in het eene deel vroeger begonnen is dan in het ande re, en in de tweede plaats is er groot verschil in cultuur. Ook de keuze der gewassen kan een groot verschil ma ken. Daar waar de regentijd 't eerst ingetreden is en waar men weinig vroege vruchten als karwei, gerst, vroeg rijpe haver en ook vlas ver bouwt, maar daarentegen veel baver en zomex-tarwe kweekt, daar wordt dit jaar groot© schade geleden. Zij, die groot© velden gerst verbouwden, zooals er in het Noorden velen wa ren, liebbeu dit gewas uitstekend bin nen gekregen. Do opbrengst is volT doende en van goede quahleit, bij een hoogen prijs. Jammer, dat men dit jaar op de bouwgronden in het zuiden niet meer gerst verbouwd heeft maar dit gew as kan daar, zooals men ons wel eens verzekerde, in den regel niet geheel togen de tar.vve concurree- ren. 'n Voordeel van gerst is ook, dat enen de stoppelvelden vroeg kan ploe gen, schoon kan maken wanneer het weer gunstig is. Toch ziet men in het zuiden zelfs op do beste gronden bij-na geen gerst verbouwen zoowel in Zee land als in de Haarlemmermeer trof fen wij dezen zomer, wij mogen wel zeggen, zoo goed als geen gerst aan. In Zeeland is de vele tarwe, die er verbouwd wordt, over het geheel ge nomen echter vrij goed binnen geko men, naar ons medegedeeld werd. Een goed deel er van is het intreden van den regen binnen ge haald. In het midden van ons land schijnt ide schade het grootst te zijn. Ook in de lage groenlundstreken. waar men nog laat hooi maait, wordt het gelde lijk verlies zeer groot. De veebedrij ven hebben over 't algemeen, echter een veel beter jaar'dan in het zeer droge 1911 het geval was. Er is dit Jaar veel gras gegroeid, de dieren hebben zich best gehouden en vee is duur tegenwoordig. De vetweider heeft dit voorjaar wel voor goeden tprijs, doch niet zoo bar duur zijn •weidevee ingekocht, zoodat hij nu profiteert van de oploopende prijzen. In hei midden van Nederland is het al vroeg begonnen te regenen, terwijl ook hier juist heel wat lage landen liggen en man er veel stroo aantrof. Vooral die geile stukken haver, die van dat lange, slappe stroo hebben, leden het meest. Vele er van zijn in den regen gezicht en gebonden, zoo dat de schoven kletsnat in hokken ge plaatst moesten worden. Ook vele perceelen tarwe hebben schade geleden, doch tarwe hokken willen beier weer droog worden. Het stroo is stijver, de wind gaat er beter door. De havers, die in zulk een regen periode te velde slaan in hokken, worden door al dien regen dicht, gaan wat ineen en het moot sterk drogen zoo ze weer goed droog worden. De moeste havers, ook die nu nog niet bepaald erg veel schade geleden heb ben, zijn niet voldoende droog binnen gekomen, zoodai de qualiteit nogal veel geleden heeft. De haver verliest door deze regen- periode volgons e.-ne berekening f 1.25 per ILL. Dit wordt een vrij groot ver lies. liet spreekt voor zichzelf, dat ook do andere granen, die telkens weer nat geregend zijn, in qualiteit een ver lies boeken hebben, al zal de scha de hier niet zoo groot zijn als bij ha ver. In sommige streken, Groningen bijvoorbeeld, schijnt de schade mee te vallen. Velen hebben er hun gerst, rogge, vroeg-rijpe haver goed, en ook vvinter-tarwe vlas en erwten redelijk goed binnen gekregen. Er zijn echter wel stukken vlas, die te lang op den wortel gestaan hebben bij regenweer en zoodoende geloden hebben. De vroeg getrokken stukken hebben van de regenperiode niets te lijden gehad. Naast de directe schade komt de in directe, die hierin gelegen is, dat men het land niet met vrucht bewerken kon dezen zomer. Ploegen en eggen ter vernietiging van het onkruid heeft niets geholpen. Er is dan ook weinig geploegd en nog minder geëgd, zoodat er in 't geheel geen kweekgras, een van de lastigste onkruiden, vernietigd is. De schade, die er geleden is, kan zelfs bij benadering niet geschat wor den.» doch bedraagt voor geheel Ne derland ettelijke rnillioonen. VERDRONKEN. Uit de gracht aan den Seeligsingel te Breda is opgehaald het lijk van me juffrouw R. v. I., die sedert den vori- gen avond vermist werd. Daar zij slecht van gezicht was, vermoedt men, dat zij bij ongeluk te water is geraakt. Te Lage Meerde is een jongeman, die aan toevallen leed, in een water put gevallen en hoewel hij spoedig gered werd, kort daarop overleden. KAMERVERKIEZINGEN 1913. Dezer dagen meldde de „N. Rotk Crt.", dat te Leiden ernstig sprake is in 1913 voor de Tweede Kamer van anti-revolutionnaire zijde mr. P. E. Briët candidaat te stellen. De „Tijd" meldt nu Dit bericht is, naar men ons meldt, uit de lucht gegrepen. Slechts één zaak staat vast, namelijk dat de kios- vereenigingon zich in 1909 volkomen vrijheid voor haar houding in 1913 hebben gereserveerd. Besprekingen over de in 1913 aan tc nemen houding hebben nog niet plaats gehad. ONAFHANKELIJKHEIDS- FEESTVIERING TE UTRECHT. Het centraal comité tot viering der nationale feestdagen te Utrecht, maakte het programma der feestelijk heden ter viering van Neërland's on afhankelijkheid bekend. In de maan den Augustus en September zullen de vereen, van vreemdelingenverkeer en de maatschappij van nijverheid een tentoonstelling van vroege Nederl. Kunst organiseeren. Verder zullen in het begin van Sep tember drie dagen van feestviering worden gehouden, waarop zullen plaats hebben schoolfeestenmuziek uitvoeringen, orgelbespelingen in de kerken, schouwburg-opvoeringen, volksconcerten, bloemencorso, ring- stekerij op sjeezen, dóm verlichting.' een historische optocht, fakkeloptoch ten, provinciale wedstrijd van harmo niekorpsen, provinciale wedstrijd van gemengde zangvercenigingen, volks spelen, gymnastickwedstrijden, con cours hippique, militaire taptoe en nationale schietwedstrijd. Jhr. Mr. G. L. M. II. RUYS DE BEERENBROUCK. Jhr. Mr. Gustave Louis Marie Hu- bert Ruys de Beerenbrouck, Commis saris der Koningin in de provincie Limburg, bereikt den 29sten dezer zijn 70ste levensjaar. („Do Tijd"). TABAKSGEWAS 1912. Algemeen is de pluk van het best- goed, het laatste gedeelte der tabak, m Maas-en-W aal begonnen. Sommige planters, die vroeger tabak hadden, hebben het bestgoed reeds geheel in de schuren. De tabak, welke aanvan kelijk met aanhoudende droogte had te kampen en zich daardoor niet krachtig ontwikkelen kon, kreeg daarna te veel' regen, maar is ten slotte toch nog uitgegroeid tot een flink blad. Het droge weer der laatste dagen komt den planters zeer van pas. Lompen werden verkocht voor 3 {i 9 cents, geel goed voor 20 tot 22 ct. per pond. Hoog© prijzen worden verwacht voor do overige tabak. Dr. DYSERINCK. Uit Baarn meldt men de toestand van den hoer Dyserinck is zorgelijk. BRANDEN. Woensdagmorgen heeft in de nabij heid van de grens der gemeente Arn hem een hevige brand gewoed in de boerderij van den landbouwer A. Gerritsen, gelegen ten oosten van den Koningsweg op ©enigen afstand van -het vacantio-koloncohuis Grijs oord. De brand ontstond in een schuur, waar eenige vrachten brand- heide waren opgeslagen. Vandaar sloegen de vlammen over op een z.g. bakhuis en van daar op de boerderij zelve, die geheel door het vuur werd vernield. Drie jonge varkens bekwa men zulke ernstige brandwonden, datj zij terstond moesten worden doodge schoten. Met moeite werd eenig vee en een deel van den inboedel gered. Inboedel, hooi en stroo waren verze kerd bij de Arnhemsch© Verzekering- Mij. legen brandschade. Eigenaar van de boerderij is Baron van Pal- landt van Rosendaal. De oorzaak is onbekend. STUCADOORS. De nationale Vaktentoonslelling van het Stucadoorsbedrijf, die van 27 September 'ot 6 October te Rotterdam gehouden zal worden in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen al daar, nadert met rasse schreden hare voltooiing. Naar hetgeen er nu reeds van te- zien is mogen we zeggen, dat de beer J. H. Haage te Rotterdam, die het plan opperde en het tentoons'.elüngs- comité, dal het voorbereidde, met voldoenrng op bet verkregen resul taat mogen terugzien. Een feit is het. dat hel Sfucadoorsvak met snelle schreden ac'iteruit ging. Niet dat het aan bekwame mannen begon te ont breken, die een eereplaats in de rij der vakkunstenaars innemen, maar de concurrentie, de snelheid waar mede tegenwoordig gebouwd wordt, liefst zoo goedkoop mogelijk, benam dezen hoe langer hoe meer de gele genheid met hunne kunst nnar vo ren te treden. Het pubi'ek begon in den stucadoor zoo langzamerhand niet voel anders te zien dan den „wit ter", die in tijden van schoonmaak den rommel kwam vergrooten. Dit behoort anders te worden, meende de heer Haage. Aan do vak mannen moest gelegenheid gegeven worden aan het publiek te toonen wat op het gebied van stucadoors- werk geleverd kan worden en aan de vaklui zelf om hun blik te verrui men. Dat is het doel van deze tentoon stel!) ng en men mag zeggen, dat zij boven verwachting geslaagd is. De catalogus wijst niet minder dan 113 inzendingen aan, waaronder zeer vele reusachtige werkstukken. Er is veel werk gemaakt van dezen catalogus, dio 'n hoogst lezenswaar dig boekdeel geworden is. Behalve alle mogelijke gegevens de tentoonstelling betreffend©, met fraaie photo's van de verschillende personen die tot de voorbereiding bij droegen of zich als leden van den Ne- derlandschea Stucadoorspatroons- ibond verdienstelijk maakten, bevat de catalogus een zakelijk, rijk geïl lustreerd artikel „Ons vak in den loop der tijden" van den lieer H. Doing te Haarlem; een artikel over nieuwe materialen voor he'. stuca doorsbedrijf en eindelijk ten behoeve van de velen uit andere plaatsen, die de tentoonstelling zullen komen be zoeken, een zakelijke fraiu geïllus treerde beschrijving van Rotterdam in vier wandelingen en een boottocht door de havens. OPLICHTING Te Amsterdam is gearresteerd een persoon, arts en reserve-officier bij de landweer, die verdacht wordt van op lichting. Hij zou namelijk op een goe den stand kamers hebben gehuurd en daarna advertenties in do kranten hebben geplaatst, waarbij jongelui werden opgeroepen voor een betrek king bij een maatschappij in Oost- Indië. De jongelui, die op de adver tentie afkwamen, werden dan dooi den dokter onderzocht, waarbij deze zich uitgaf voor officier van gezond heid en moesten vcor dit onderzoek de soin van twee gu'Uen storten. La ter zou hun echter gebleken zijn. dat de advertentie geheel willekeurig dooi den dokter geplaatst was. dat de be doelde maatschappij geen jongelui zocht en dat do guldens voor het on derzoek alle verdwenen iu den zak van den dokter. Vandaar dat de poli tie de zaak ter hand nam en thans on derzoekt in hoeverre hier van oplich ting sprake is. (TeL) DE KAMERVERKIEZING TE OMMEN. Naar aanleiding van het bericht uit het „Centrum", als zou prof. Diepen horst t© Amsterdam érnstig in aan merking komen v oor een Kamer-can- didatuur in het district ommen, wordt aan de „Rott." medegedeeld, dat prof. Diepenhorst den voorzitter van de centrale anti-revolutionnaire kiesvereeniging in dat district er op gewezen hoeft, dat lief professoraat aan de Vrije Universiteit onvereenig- baar is met liet Lidmaatschap van de Tweede Kamer. De „SUchtsche Ct.' meent te weten, dat van een caudidatuur-Vissciicr geen sprake is, al was het alleen maar omdat prof. Visscber zich voor een Kamer-candidatuur, althans op het ooftenblik, niet wenscM beschik baar te stellen. In een drulc bezochte vergadering van de Christ. Historische Kiesveree niging Koningin en Vaderland te Nij- verdal zijn, naar de „Ned." meldt, voorloopig candidaat gesteld mr. JE. baron Mackay T.Pzn., te Den Haag, en mr. W. baron De Vos van Steen- wijk, te Wij he. De definitieve beslis sing zal plaats hebben in de vergade ring van het Centraal Comité op Maandag. HET RAPPORT OVER DE STAATS- PENSIONNEERING IN ENGELAND. Het Kamerlid de heer Duys heeft, ïiaar „Het Volk" meldt, de volgende vragen tot Minister Talma gericht Op 8 December 1910 deelde de Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel mede, dat door hein in d© eerste helft van 1911 iemand naar Engeland zou worden gezonden, om naar de werking der Engelsclie staatspensionneering een onderzoek in te stellen. Toen op 12 Maart 1912 nóg geen pu blicatie van het desbetreffende rap port had plaats gevonden, verzocht ondergeteekende dezen minister, de oorzaken der vertraging daarvan te willen mededeelen en of de minister niet bereid was, de publicatie te be spoedigen. Op 30 Maart 1912 antwoordde de minister o. a., dat ook door hem een „sjwedige" publicatie wenschélijk ge acht werd en deze door hem zou wor den bevorderd. Thans, 24 September 1912, is het bedoeld rapport nóg niet gepubliceerd en heeft ondergeteekende de eer, de volgende vragen te stellen lo. Welken waarborg kan de mi nister aan de Kamer geven, dat de publicatie van dit rapport nog zóó tij dig voor de openbare behandeling van liet Invalidiieits- en Ouderdoins- verzekermgsontworp geschiedt, dat met redelijkheid kan worden aange nomen, dat de leden der Kamer nog vóór die openbare behandeling dit -rapport behoorlijk kunnen bestudee- ren en de gegevens door eigen con trole kunnen verwerken 'i 2o. Heeft Ue minister dengene, die reeds sedert zoo geruunen lijd met de samenstelling van dit rapport werd belast, meermaIon gewezen op zijne handelwijze in deze 3o. Hoeveel tijd verliep er tussclien de indertijd aan den lieer Elink- Schuurman gegeven opdracht tot sa menstelling van een rapport betref fende de Deensche Ouderdomsvoor ziening en de inlevering van dat rap port aan den minister Het Kamerlid voor Hilversum, de heer Rutgers, is met de samenstelling van het rapport belast. AARDSCHOKKEN. De correspondent der N. R. Ct. to Batavia seint Ln Madjalengka zijn door aard schokken verscheidene huizen inge stort. De bevolking heeft de laatste nachten in de open lucht geslapen. Van bestuurswege worden er bamboe- loodsen gebouwd. Stadsnieuws DE AVONDSCHOOL VOOR VOL WASSENEN. Men schrijft ons: Dinsedag 1 October e.k. zullen de lessen aan de Avondschool voor Vol wassenen weder aanvangen in school no. 5 op het Leidsche Plein. Zij, die in hun jeugd weinig en on geregeld de school hebben bezocht of gansch van onderwijs waren versto ken, alsmede degenen, die geheel of nagenoeg geheel vergeten zijn, wat ze eenmaal leerden, vinden aldaar een uitmuntende gelegenheid, om die ken nis op te doen of te vermeerderen, die in het maatschappelijk leven het meest onontbeerlijk is. Er wordt on derwijs gegeven in lezen, schrijven en de eerste beginselen van het rekenen en de Nederl. taal. Werkgevers en allen, die er toe in de gelegenheid zijn, zullen wel doen, hun werklieden er op opmerkzaam te maken en hun gelegenheid lot 't be zoeken der school te geven. Vlet een goeden wil en door de les sen trouw te volgen, kunnen ze dan nog veel opdoen, wat hun in het da- galijksch leven van onberekenbaar nut en genoegen kan zijn. BEZOEK AAN DE INFANTERIE- KAZERNE. Woensdagmiddag te lialf drie arri veerde de generaal-mujoor inspecteur der Genie in do infanterie-kazerne, om zich 'persoonlijk omtrent den toe stand te overtuigen. Te 3 uur kwam Z. Exc. de Minister van Oorlog, de heer Colijn, vergezeld deer luitenant-kolonel Jhr. Alting v. Geusau, en den kapitein van den ge- neralen staf De Quuy, zich eveneens overtuigen. Deze autoriteiten werden door den regiments-commandant ko- |lcnelJhr. Vau Spengfer ingelicht en rondgeleid. We zagen den minister de cantines betreden en ook in den vleugel aan de Zaksteeg zich van den toestand op de hoogte stellen. J u b i le u m. Den len October a.s. hoopt de lieer J. Severijnse, besteller bij de poste rijen alhier, den dag te .herdenken, waarop hij voor 25 jaar als zoodanig in dienst trad. Bekroond. Op de internationale gastentoonstel- ling te Amsterdam behaalde de inzen ding van de HaarL Stoomverffabriek een zilveren medaille. Elect r. Spoorwe g-M aat- schappij. Gedurende de maand Aug. 1912 be droeg het aantal vervoerde passagiers op de verschillende lijnen Amsterdam—Haarlem— Zandvoort 297.991Ceintuurbaan te Haarlem 168.305 Haarlem—Bloemend. 114.181. Totaal 580.477. De ontvangsten per dagkilometer bedroegen i Lijn Amsterdam—Haarlem—Zand voort 73.47 Ceintuurbaan te Haar lem ƒ45.19 1/2 Lijn HaarlemBloe- mendaal72.60. Aangifte werd gedaan door den heer G. A. J. G., dat zich bij hem ie mand vervoegd had, die zeide B. C. te heeten en gepensioneerd hoofdoffi cier te zijn. llij zeide 'sheeren G.'s broeder gekend te hebben, en vroeg daarna een paar honderd gulden te leen. Toen dat 'm geweigerd werd ging hij aan 't „afslaan" en vroeg successievelijk ƒ25, 10 en ƒ2. Het resultaat was nihil. De bezoeker mocht onverrichter zake vertrekken. Maar 't kon zijn dat hij nog meer menschen op 't oog had „wier broers hij kende". Jacob van Lennep. De medailles, uitgeloofd voor den wedstrijd van deze vereeoiging, zijn .geexposeerd in de étalagekast van den heer Mathot in de Groot© Hout straat. LEERAREN. Bij beschikking van den Min. van Landbouw zijn voor het tijdvak van 1 Oct. 1912 t/rn 30 Sept. 1913, wederom benoemd tot leeraar aan dc Rijksluin- bouwwinterschool te Lisse, H. van rle Weerd, P. K. van Ciitert Ilzn, cn IL Bogtstra, allen te Haarlem. AANRIJDING. De persoon, die Zondagavond door de Elcclrische tram bij dc Licbrug is aangereden en in het Binnengasthuis te Amsterdam is opgenomen, is ge bleken te zijn een 23-jarig ongehuwd jongmonscli. Zijn toestand was giste renavond nog ernstig. Devrije Zaterdagmiddag voor het personeel van de Werf Con rad zal gehandhaafd blijven. English Lecture Associa tion. Uit onze opgave van het bestuur der English Lecture Association viel door een toeval de naam wfg van mej. C. Land. De eerste lezing zal op Woens dag 23, niet 24 October plaats bob ben. Eindelijk terecht. Uit liet water van den Burgwal is een handwagen opgevischt, die ver mist werd, sindsFebruari 1910! Zoodat het ding daar twee en een half jaar onder water heeft geslaanI Ver moedelijk zal de kar wel „in verre- gaanden staat van ontbinding" ver keerd hebben. Aanbesteding Onder de mit ste inschrijvers bij de door het departement van koloniën gehouden aanbesteding was voor schermbehoefte het Ned, Wapenma gazijn voorh. S. de Jager te Haarlem, voor 540. Militaire Zaken. Van de bij het 10e reg. inf. benoem de officieren werden de 2e-I ui tenants D. Brouwer en J. H. J. Rnat 5 Oct. a. s. ingedeeld bij het bataljon te Den Helder en de 2e-luit. C. Eldennans Lij die te Haarleu iu garnizoen. In hooger beroep. Door jlir. mr. C. A. Elias, burge meester van Zaandam, is .hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis der Haarlemse he Rechtbank, waarbij hij lot 5 dage.i gevangenisstraf is ver oordeeld wegens vervalsching van een reispas. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Door het gemeentebestuur van Bloemendaal is ten behoeve der wa tervoorziening aan de N. V. Ind. Mij. van F. J. Stulemeijer Co. opgedra gen, het bouwen van twee filtergebou wen, reinwaterkelder en opzichters- woning voor ƒ41.440. SCHOTEN. Hedenavond vergadert de gemeen teraad te 7 1/2 uur. Punt 1. Ingekomen stukken. Punt 2. Voorstel tot verhooging van het Ieemingsbedrag uitbreiding gas fabriek. Punt 3. Reclames hoofdelijken om slag. HEEMSTEDE. Serenade. Gisteravond werd aan bet gouden echtpaar Poot, aan den Bleekers- vaartweg alhier, door de Harmenie* vereenigingen „St. Michaël" en „Eens gezindheid" c-en serenade gebracht Concert. Zondag 29 September a.s. zal in het R. K. Vereenigingsgebouw alhier ter gelegenheid van de vaandel-onthul ling een vocaal- en instrumentaal concert worden gegeven door T Har- moniegezelschap „St. Michael", on der directie van den heer Th. A. IL Tellings, met welwillende medewer king van het Propaganda-koor van den R.-K. Volkszang te Haarlem, di recteur de heer Jac. do Jong. O.a. zal als soliste optreden mevrouw Berghuis, van Haarlem. Door den weleerw. heer Th. J. van Noord, kapelaan te 's-Gravenhage, zal een vaandelrede worden uitge sproken. Ontslag-aanvrage. De heer P. H. de Carpentier heeft eervol ontslag aangevraagd als boekhouder aan de gasfabriek alhier, wegens benoeming tot boekhouder bij de Handelsvereeniging „Amster dam voor een harer fabrieken te Soerabaja. Voor het op de terreinen der G. A_ van Swieten-Tuinbouwschool te F e- deriksoord gehouden examen in fruit teelt vanwege de Nederlandsche Po- mologische Vereeaiging is geslaagd de heer W. Hartman te Heemstede Bij beschikking van den Min. van Landbouw is met ingang van 1 Oct. aan J. C. Vunderink Jrle Heemste de. op verzoek, eervol ontslag verleend als klerk bij de Rijksverzekerings bank. HAARLEMMERLIEDE c. a. GEMEENTERAAD. De Raad zal vergaderen op Zater dag 28 September 1912, des voormid dags te 10 uur. Punten ter behandeling 1. Ingekomen stukkon en mededee- lingeu. 2. Adres Nederlandsche Vereeni- giug van Schoolartsen, regeling ge neeskundig toezicht op de scholen. 3. Adres hoofden O. L. scholen, om veihoogïng jaarwedden. 4 Adres onderwijzers O. L. scholen, om verhooging jaarwedden. 5 Adres af<L Haarlem eu Omstre ken van den Bond van Nederlandsen® Onderwijzers, idem. 6. Adres afdeeling Halfweg en Om streken van „Hot Witte Kruis", om subsidie voor aanschaffing rijtuig 7. Adres afd. Halfweg en omstreken

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9