RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD VOOR DE JEUGD. Thans nog een stand van drie dam men tegen één. Plaats eens op het bord: Wit drie dammen op 10, 15 en 37. Zwart één dam op 25. Zooals ge wel zult bemerken, is dit een remisestand, wanneer zwart aan zet is en eenvoudig zijn dam van 25 op 3 brengt. Is zwart echter niet bekend met den winstgang, die in den stand verbor gen ligt en speelt hij onvoorzichtig 25 op 48, dan wit 1542 (A) en zwart is verloren. Bij verplaatsing vau den zwarten dam op een der ruiten van de lijn 48 tot 25, plaatst wit dam 42 in do slaglijn van den zwarten dam en deze moet dan 2 dammen slaan. Slaat iiij tot 5, dan wit 37—46 met winst, slaat hij tot 46, dan wit 105 eveneens met winst. Herplaatsen wij nu den stand bij A. Wanneer wit nu aan don zet is, speelt hij eenvoudig 3741 eveneens met winst. Goed begrepen? Wit mag niet 37—46, wegens verlies door het slaan, van zwart 48:5 en wit staat vast. Een aardige winstgang! Om nu de reeks van voorbeelden die wij gaven op dit gebied te beslui ten, zullen wij dit doen met een voor beeld, dat tot het mooiste behoort. In deze studie vindt men alles terug wat wij behandeld hebben. De samenwer king der drie witte dammen, benevens bot behoerschcn der vluchtvcldcn van den oenen dam. Zet nu op liet bord: Wit drie dammen op 37, 41 en 42. Zwart dam op 25. Oppervlakkig gezien schijnt hel, dat in dezen stand voor wit geen winst mogelijk is, want tusschen wit en zwart zijn geen onmiddellijke aanra kingspunten waarneembaar. Toch is dit spel prachtig te winnen en wel op de volgende wijze: Wit Zwart 1. 37—19 waardoor zwart belet wordt, om de reeds bekende winstgang, op een der ruilen van 25 tot '18 te gaan. 1. 25-3A 2. 42-26 Belet wordt zwart 3—9. wegens wit 41—36. zwart 9—20, wit 36—9 en 19-8! 2. 3—20 Op 3—25, wit 26—3, zwart 25—?, wit 19—30, zwart?25, wit 41—14 en wint. 3. 41-47 Dwingt zwart op 9 of 25. Op elk an der vak is zwart onmiddellijk verlo ren. Men lette nu wel op de volledige samenwerking' der drie witte dam men. 3. 20—9 Op 20—25, wil 26—48, zwart 25—9, wit 47-20. zwart 9:25, wit 19:301 4. 47-36. Een fijn tcmpospel san dezen dam. 4. 9-20 9—25 maakt geen verschil, want wit antwoordt steeds 36—9, zwart 20:3, wit 19:8, gewonnen 1 Zet nu nog eens den stand op bij A en veronderstel, dat zwart inplaats 25—3 met 259 had geantwoord. Dan volgt: Wit Zwart 41-36 9-25 *2-48 25-20 86—47 20-9 of 3 47-20 en 19-301 A s. week zullen wij eens een stand in den geest van dit laatste voorbeeld ter oplossing geven, ten einde eens te zien of de jongelui nu alles goed be grepen hebben. SIMULTAAN-SéANCE. Zooals reeds in het Woensdag- aWnd-nummer van dit blad werd be richt, zal de wereld-kampioen II. Hoogland Jrop Maandagavond. 14 Ocjober, in de Haarlemsche Damclub een simultaan-sëance geven. Er zuilen ten hoogste dertig spelers mogen deelnemen, daar anders de tijd te kort schiet om alles af te wer ken. Zij, die wenschen deel te nemen, ge- lioven zich vooraf op te geven bij liet bestuur van de Haarlemsche Dam club, wat reeds van heden af kan ge schieden bij den Secretaris, den heer J. Meijer, Kruisstraat 34, Telephoon no. 1513. De Haarlemsche Damclub houdt haar bijeenkomsten iedere» Maandag avond van 8—12 uur in het gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85, al hier. Liefhebbers van het damspel zijn daar steeds welkom. Voor het lidmaatschap kan met zich bij het bestuur aanmelden. Inlichtingen verstrekt gaarne de Secretaris, de heer J. Meijer, Kruis straat 34, Telephoon 1543. Raadsels (Deze raausels zijn alle inge zonden door jongens en meis jes, die „Voor Onze Jeugd' lezen. De namen der kinde ren, die mij vóór Donderdag morgen goede oplossingen zenden, worden in hel vol gend nummer bekend ge maakt). IEDERE MAAND WORDT ONDER DE BESTE OPLOSSERS EEN BOEK IN PRACHTBAND VERLOOT. Hierbij wordt gelet op den leeftijd Bin verband mot het aantal oplossin gen en op de netheid van het werk. I. (Ingezonden door Jo en Jan Ver ton). De helft van een ding dat aan hot dak zit en de helft van een heeleboel hoomeu. maken te zaïneu een edel me taal. Hoe kan dat? 2 (Ingezonden door Hcnderika Büh- mer). Het geheel bestaat uit 9 letters en is een plaats in Spanje. 1 2 3 4 is een meisjesnaam. Een 5 3 6 7 is een groot bepaald aantal. Een 9 8 zit aan een wagen. Het 5 3 9 1 groeit buiten. 3. (Ingezonden door Jan Joh. de Jong). Ik. ben een deel van een voet. Ver ander mijn eerste letter en ik ben een stad in Nederland. 4. (Ingezonden door Jacob Essol- uvan). Twee hoofden on tien teenen, Twee armen en zes heen en. Vier ia-beweging en twee op den rug Raad wat het is en zog het ons vlug! 5 (Ingezonden door W. Spoor). Ik besta uit 21 lettere on ben een spreekwoord. 17 7 8 20 6 4 2 21 is geen leugen. 14 10 4 12 12 18 is een stad in Rus land. 5 19 791615 is een vestingstadje. 10 15 11 3 4 5 gebruikt de kuiper. 6 18 9 2 5 13 is een visch. 12 1 20 8 5 3 is een stad op Java. 8 18 9 6 15 15 12 is een stad in De nemarken. 6. (Ingezonden door Cor en Nanno tNautal. Men kont met aa mij als rivier, En met een ee als vroolijk dier. 7. (Ingezonden door Zus cn A'rond (van Lohuizen). Eerst gezocht, dan gevonden. Toen gesneden, dan gebonden. Dan gekookt en niet gegeten. Naderhand weer weggesmeten. 8. (Ingezonden door Jo en Jan Ver ton). Ik bon een rivier in Azië. Ik besla uit een deel van bet liuis en twee let ters er achter. 9. (Ingezonden door Jo en Jan Ver toni. Met t is bet een spel. Met k ontmoeten we ze dikwijls. 10. (Ingezonden door Cor en Nanne Nauta). Men vindt 't eerste in woestijnen niet En ook niet in de lucht, Eu zoo men in de zee mij zag, Dan hield men 't voor een klucht. In steden eu in dorpen on Langs stroom, rivier en ka, Iien 'k overaler is geen weg, .Waar ik niet voor U sta. Mijn 2de wordt zeer veel gevraagd, Maar bevalt u altijd niet. 't Geheel vindt ge in ieder huis, 't Zij groot, of hetzij klein En wat 'k u daarbij raden mag. Houd het altijd even rein I II. (Ingezonden door W. Spoor). Ik ben een stad in Huslaud. Veran der mijn 4de en mijn Ode letter en ik ben een stad in Denemarken. 12. (Ingezonden door Cor en Nuune Nauta). Ontneem een Limburgsch dorp, Het- einde en ook t begin. Dan zwemt met langen staart Een vlschsoort door de vaart. Sloot uit en slooten in. Raadseloplossingen De oplossingen der raadsels van de voiige week zijn 1. Gouda. 2. Als de eene hand de andere wuscht, woixlen zij beide schoon, S. KLOMPENMAKER. Kelder. Ladder* Oester. Mossel. Panter. Europa* Nikkel. Mispel. Aalbes. Krekel. Etmaal. Ruiter. 4. Karwei. 5. Zuid-Luran. 6. Rakker. Ra, Ka, Kee, rek. 7. De spijkers van onze schoenen. 8. „Dat is een ander soort kreef ten", zei de boer, en bij bracht kikvörschen aan de markt. 9. Mal va Alva Va. 10. Lei, kei, wei, zeil. 11 Rook, koor. 12. Boergas. Goede oplossingen ontvangen van J Andries de Vries 12. Wim Iloijl 10. Jan nerf 8. Jac. Bert 8. Aan Winkler 11. Klaas Blauw 12. Zus en Arend van Lohiuizen 10. Jacobus Esselman 11. Jan V'cselman G. Hep en Marie Ruyzenaars 12. Lena Koele veld 12. \V. Spoor 11. Abraham Hartendorp 12. Sophietje Kapteijn 12. Johan van Donselaar 10. Cor en Nanne Nauta 11. Johan Iloogerduijn 7. Wilhehnina v d. Haar 10. Bart Ligtenberg 8. Clasiliu v. d. Brink 12. Jan de Uruiin 10. Marie Landmeier 12. Sophia Boon 10. Pier de Veer 10. Jan van Heinert 12. STRIKVRAGEN. De antwoorden op de strikvragen lei vorig© week zijn 1. Kozakken. 2. Schaduw. 3. Zeehonden. k. Ilaruig. 5. Hard. 6. Zonnestralen, 7 Zeestraten, 8 Belofle. 9. Een aal is altijd een jaar, want een kwart aal is drie maanden. 10. Zij hebben beide „Korte Pootcn". Goede antwoorden ontvangen van ,1. Andries de Vries 10. Wim He ijl 9. Wiltielmiua v. d. Haar 8. Ciusina v. d. Brink 10. Jan de Bruijn 5. Marie Landmeier 10, Lena Koele veld 10. Sophietje Kapteijn 10. Cor en Nanne Nauta 8. Johan Iloogerduijn 6. Zus en Arend van Lohuizen 9. Jan Vicselman 6. Rep en Marie Ruijzenaars 10. Abraham Hartendorp 10. Jan van Hamert 10. JONES' NIEUWE UITVINDING. (Naar het Engolsch van H. F. Moore). De nieuwste uitvinding van Jones was een zakfluitje voor scheidsrech ters Jones werd als een soort van uitvin dersgenie beschouwd. Ik en nog eeni- ge anderen, die zijn uitvindingen van .nabij teerden kennen, vonden, dat er altijd het een of ander aan ontbrak, en dot zoudt gij ook gevonden heb ben. als ge zijn „veihgheidsvomv- sloel" bad geprobeerd en die door oen gebrek aan de schroef in elkaar zakte, toen ge er op ging zitten, of als ge uw vingers liadt gekneld tusschen dat automatisch opengaand lucifers doosje. Ach, ach, wat was dat oen voor-den-gek-houiderij 1 En don dal leelijke ding. dot hij oen „gecombineerde kleerenhanger en bioekperser" geliefde te noemen. Dat toestel werkte met een zeer bijzondere veer. Wij hadden er pleizier in, de uitvindingen van Jones te beproeven, en wij haalden Maginuis over, om het ■eerst zijn kleeren er aan op te han gen. Muginnes is wat bijziende en heeft een langen, spitsen neus, die rood ziet aan den top. alsof hij het altijd koud heeft. Ik dacht wel, dat wij ons oen onge luk zouden lachen want «Je twee planken, waartusschen de broek go- ]>erst moest worden, sprongen, toea Muginnes er zijn broek tusschen wil de klommen, onverwachts los on te gen Muginnïs' neus. Als go uw jas er aan wilde hangen, dan viel die er af, en als ge hukte om de jas op te rapen, dan was hel tien tegen één. dat het ding zelf van den muur en op uw hoofd viel. Het hing ©én das of vier, vijf, in onze slaapkamer. Toon ging oen der kleinere jongens er zelf aan hangen, zoodat liet. heelemaal brak on op den grond viel, met een brok pleister uit <lcn muur er bij. Zoo kwam de gecom bineerde broekpersev en kleerenhan ger ongelukkig aan zijn eind. Zijn droevig overschot werd in het vuur gegooid. Jones trok zich blijkbaar dat mis lukken \an zijn nieuwste uitvinding noga! aun en een week oJ zes deed hij niets. Maar toen ontwaakte zijn slui merend uilvlndersvermogoii weder. En ditmaal was het niet iets om te eten of te dragon, of op te zitten, dat 'hij uitvond. Neeu, het was iels ge heel anders en ©enig in zijn soort. Ik vond hem zitten aan een kleine, ronde tafel in onze gemeenschappelij ke studeerkamer, die vol lag niet uit geholde stukken wit hout van allerlei vormen en grootten. gom-e!astïeken ringen, een paar vulpen-spuitjes, wat zwnvt goni-etastiek, een kleinen gut tapercha hal, een gewoon fluitje en ik weet niet wat nl meer.. Nooit van mijn leven had ik zoo'n verscheiden heid Van allerlei dingen bij elkaar ge zien. „Welzoo", riep ik uit, terwijl ik oen stoel nam en er bij ging zitten, „ben je daar weer ao.n den gang. taaie vol houder? Wat maak jo nu?" Hij antwoordde mot terstond, maar bekeek met gefronste wenkbrauwen een klein stukje hout. Toen hief hij het hoofd op en keek mij aan, maar zag mij niet. Dat is ecu kenmerk van geboren genieën, geloof ik30 moet hun zes maal iéts vragen, voordat zij schijnen te bemerken, dat ge tot hen Spreekt. „Ja", zeide ik, „ik ben liet. Ik vroeg wal je nu aan het maken bent." Toen kwarn hij weer tot zichzelf en ik zag zijn oogen stralen. „Ha. I»en jij daar, Wyatt? Dat is goed Ik hc-h er naar verlangd, datje komen zoudt. Ik heb iets uitgevon den. dut opgang zal maken, als bet gepatenteerd is Het is ecu verbeterd scheidsrcclitersfiuitjo. Heb je wel eens gehooid van een voetbalwedstrijd, waarbij de scheidsrechter niet op zijn fluitje iK-lioefde te blazen Ik schudde ontkennend het hoofd. „Welnu, dat kan er zijn en het zal ter zijn een door Jones verbeterd scheidsrechtersfluitje 1" Hij sloeg in geestdrift met de hand op de tafel, zoodat de lieele rommel er van opsprong. Toon stond hij op en ging mot zijn handen in zijn broek zakken heen en weer loopeu tusschen het venster en de tafel. „Een scheidsrechter behoeft nu niet ^neer rond te loopen met een fluitje ia den mond. Weet je nog wel, hoe Sampson, toen 11 ij onze scheidsrech ter was te Cochington, bijna 't fluitje had ingeslikt Ik lachte. „Maar dat was alleen", zeide ik, omdat hij zoo'n vervaarlijk groeten mond heeft. En daarbij was hij zoo stom, het fluitje zoo lang in zijn mond te houden. Dat is volstrekt niet 1100- dig." „Ja, maar dat is hier de quaestie nietliep Joncs, terwijl hij stil bleef staan en mij met een boos ge zicht aankeek. „Denk eens, hoe licht er een ongeluk kon gebeuren. Hij kon uitglijden, of struikelen en vallen, e ■als zoo iets een scheidsrechter ove komt. waar blijft dun zijn fluitje?" „Ik donk, dat je wilt zeggen, dat hij ihet zou inslikken. Maar ik kan denken, dat hij zoo gek zou wezen om zoo'n groot brok staal in te slikken. „Nu, goed dan, hij behoeft het niet in te slikken...." „Neen, dat kan hij gerust laten, al Juut ti ij nog zoo'n honger." „Spreek nu niet ais een flauwe aap, al zie je er naar uit, Wyatt ant woordde Jones, driftig. „Luister als jeblieft en val mé niet nvter in de re de. Ik wilde je een voorbeeld geven van een verbeterd scheidsrechters- fluitje. Als men er op fluiten kon, zon der te moeten Mazen, zou jc dut d\» geen verbetering vinden?" „Hm Ja, dat kon wel zijn. Maar het zou er van afhangen, wat men rnoet doen inplaats van blazen. „Juist, dat wilde Ak ook zeggen. N11 zijn wii waar we moeien wezen. Ik wilde je eens laten zien hoe het gaat. We zullen onderstellen, dat het noo- dig is to fluiten. Let nu goed op." Hij stond geheel stil, tegd;© even de hand op zijn heup en daar klonk een schril scheidsrc-chtersfluiten door de kamer. Ik keek verrast. Dut was belang wekkend... zeer belangwekkend. „Hoe is het mogelijk Hoe doe je dat ?'- Jones keek ze-er vergenoegd en zelf voldaan. „Ik w ist. wel, dat je er belang in zoudt stellen, als jo maar even naar me wilde luisteren. Dat is nu Jones' gepatenteerd scheidsrechtersfhiilje. „Laat mij het eens bekijken", z de »k Hij haalde een voorwerp uit zijn zak, dat er allerzonderlingst uitzag. Het was plomp gemaakt en niet üfgo- werktmaar Jones was slordig in het afwerken van de dingen. Boven op dat zonderlinge voorwerp zat een ruwgevonnd fluitje van wit hout, ste vig met elastiek vastgemaakt aan een smal gutta-percha slaugetje van vijf of zes centimeterdat was weer met. elastiek vastgemaakt aan een hol stukje wit hout cn dat zat weer vost aan een klein gom-elastiek-en balletje onderaan. ,,7.ie je', zei Jones, terwijl hij mot ©enigen trots (1e verschillende doelen van zijn uitvinding aamvees, fluitje bovenaan wordt in werking gebracht door het balletje. Dat w op dezelfde manier als dat aan spuitje van oen vulpen. Als je op het balletje drukt, zuigt het fluitje lucht in en maakt geluid, zoolang als er op het balleje wordt gedrukt. Hoor maar." En er klonk weer een lang aange houden. doordringend gefluit. „En dan, al heb je 't in een zak met een klep er over, je boort het toch even goed. Ik zal het in al mijn zak- ken stoppen, na elkander." Ilij deed dat en de fluit gaf werke lijk «ven goed geluid in een zak met, als in een zonder klep. Na afloop van de proef was ik even zeer ingenomen met de uitvinding als de trotsche uitvinder zelf. „Waarom laat je 't niet aan Wilcox zien (Wilcox is de aanvoerder van 011S eerste elftal). „Hij kon liet eens probeeren bij een oefening en dan zou liet niisschicu aanstaanden Zaterdag gebruikt kunnen worden bij den groo- ien wedstrijd tegen bet Severton Col lege. Je moet je geluk maar eens be proeven." „Ja, dat zal ik doen!" riep Jonos opgewonden. „Daar hud ik nog niet aan gedacht. Hij zal nu wel in zijn kamer zijn. Ik ga hem dadelijk spre ken." Hij ging maar het was vergeefsche moeite. Wilcox-zag niet in, waarom 11 en een oud gebruik zou veranderen, rn hij was niet te winnen door de ar gumenten, die Jones aanvoerde. Hij vond liet veel eenvoudiger op een fluitje te blazen dan op een fluitje te druk Wen. Bovendien", zeide hij, „in de alge meen© drukte en opgowondeuhcid, zou een scheidsrechter licht kunnen gelen 111 welken zak liet fluitje zat, Jones, en dan kon (ie boel leehjk inde loojien. Als hij liet fluitje in de hand iieeft, kan hij het niet vergeten. Jo idee is misschien heel aardig, maar het is niet practisch toe te pos- jsen. Neen, ik vrees dat ik jo uitvin ding niet zal kunnen gebruiken, zelfs liet bij een oefening. Maar ik dank je toch wel." Hij lieerde hoe liet fluitje werkte, doch bleef onverzettelijk bij zijn mee ting. Jones kwam zeer ontstemd te ug. „Hij wilde niet naar rede luiste- en", zeide hij, terwijl hij 'het versma de fluitje uit zijn zak haalde cn het met ingenomenheid bekeek. „Die Wilcox is een eigenwijze kerel. Maar als hij er de proef niet mee wil ne men, zal ik "net zelf doen." Jones hud behalve nu, wegens tiet fluitje voor liet voetbals]>el zoo- wat evenveel belangstelling uls een koe, en ik peinsde er over, wat Jiij tocli wel doen zou. Maar hij wilde mij niets zeggen en bleef zwijgend zitten peinzen. Ik li hem dus maar zitten en ging heen. De eerste voetbalwedstrijd tusschen liet elftal van Severton College eit ons elftal (op ons terrein) is hier een der groot© gelieurtenissen van het sei zoen. Het is een der mooiste cn flink ste wedstrijden, die ge kunt zien. Se verton brengt altijd een boelen troep helpers mee en wij zijn ook altijd 'voltallig daar kunt ge op aan. I-lot spel was nog nauwelijks be gonnen, of men kon al met één oog opslag zien, dat ons elftal liet best© was. De jongens van Severton waren en dan een weinig de kluts kwijt. Maar toch, voornamelijk door een ..hof', maakten zij liet eerste punt. Maar nu gingen onze jon ge.is met kracht aan den gang. en twee, drie. hadden zij bijna een punt gemaakt. De hevige strijd, die ge voerd werd vlak hij den paal van de Severtons. was spannend om to zien. Eenige van onze jongens, die toe keken, sprongen rond als jonge lam meren en onder hen (0, hemelwas ook Jones. Ik siak over naar de plek, ir tiij stond, juist toen de troep toeschouw cis bij t.en paal uiteen- en terugging als een brekende golf. Maai een minuut daarna kwam de golf weer oiizetten naar don paaL Ik koek "voortdurend met één oog naar tien paal van do Severtons, ter wijl ik voortliep. Ditmaal zouden onze jongens stellig een punt maken. Er lieerschte groote opgewondenheid en drukte over liet geneele veld.... baar klonk opeens, door al liet ru moer lieen, het schrille gefluit van den scheidsrechter. De spelers hiel den op als één mail en keken rond, om te zien wat or gebeurd was. De scheidsrechter kwam snel naar •de plaats toeloopen, waar een troep jongens v*ui Serertmi en eenige van onze jongens (waarbij ook Jones) voor hei touw stonden. „Wie heeft daar gefloten riep hij boos. Men kan zich geen onschuldiger ge zichten denken dan die van de jon gens daar. lien onzer kleintjes, die over het touw hing, liep „Niemand van ons iuc-r, mijnheer!" En een jongen van Severton midden in liet troepje bevestigde dat „Er heeft hier niemand gefloten." De scheidsrechter keek onderzoe kend rond naar alle kanten en riep: „Laat liet niet meer gebeuren baavop liegon liet spel opnieuw. Ik drong mij door de groep heen, waar Jones stond. Ik had kwade vermoe dens tegen hem, wat dat fluiteu be trof. en ik was zeer boos. Toe® ons elftal bijna dat welverdiende punt won, alles te zien bederven door een kwajongen onder liet publiek, die floot alsof hij scheidsrechter was Ik zou den jongen, die het deed, bont en blauw kunnen slaan I Toen ik achter Jones was gok omen, bracht ik mijn mond vlak bij zijn oor o.a zei zacht „Wat een flauwe streek Hij sprong verschrikt op en werd zoo rood als ©en biet. Maar hij was blijkbaar opgelucht, toen hij zag, dat ik het was. „Kom mee uit de volte", fluisterde hij, „dan zal ik het je vertellen. Ik kon het niet helpen heusch, ik kon het niet helpen." Wij hadoon moeite om door den troep toeschouwers heen te komen. Onze jongens deden al hun best, een punt te maken en iedereen drong naar voren. Jones baande den weg en ik volgde vlak achter hem. Daar stiet een jon gen van Severton, dien wij voorbij moesten, toevallig met een elleboog tegen Jones aan, en nu begreep ik. hoe het gebeurd was. Er klonk alweer een schel gefluit, niet van den scheidsrechter, maar van „Jones' zak fluitje voor scheidsrechters". Jones werd doodsbleek van schrik. Ik was een oogenhlik bang, dat hij op den loop zou gaan, en ik greep hem stevig bij den arm. Blijf stil staan fluisterde ik. „Zoodia ze weer beginnen, gaan wij :©n." Maar er was berrie over het fluiten, een poos larig. De meeste vrienden s elftal waren er natuurlijk zeker van, dat een der jongens van Severton dien gemeenen streek had bedacht, om ons elftal te beletten een punt te maken en een paar „verdach ten" werden vrij hardhandig verwij derd uit den troep toeschouwers, aarbij wij stonden. Do sclieidsiechter keek vreeselijk :>os, toen bij terugging, om den hal neer te leggen. En hij liad er wel re den toe. Het is ook al heel onaange naam, zó6 voor den gek te worden ge houden, en naar een fluiter te zoeken onder zoo'n menigte is ongeveer het zelfde als een naald te zoeken in een hooischelf. We kwamen zonder verdere lijkheden door de verschillende groe pen heen en van het terreiu af. En het maakte Jones niet vroolijker, toen hij hoorde, dat ons elftal had verlo ren met 2 tegen 1. Zoodru wij in het schoolgebouw te- rugkwaaien, ging Jones met het ver maarde zakflurlje, waarover liij zoo Jang had nagedacht en dat hij met zooveel uioetie had gemaakt, den liaaixl en wierp het 111 het Zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken zag liij het hout knette rend vlam vatten eu het gutta-pcrch, omkrullen en smelten, cn ik heb Jones nooit zoozeer bewonderd, als toen tuj zoo de beste zijner uitvindingen ver nietigde. Toen de laatste vonk van liet gom elastiek was verglommen in de asch, keek hij mij aan en zei „Ik kan liet jou wel vertellen, Wyatt; ik weet, dat jij het niet klappen zult. Ik ben vanmiddag wol uitgegaan met het voornemen om iets te doen als wat nu bij ongeluk is ge beurd. Ik was woedend op Wilcox, omdat bij het fluitje niet wilde heb ben. Het w.is een gemeen plan, hè? Dat heb ik ingezien cn ik gaf bet op. E11 terwijl ik met aandacht naar den wedstrijd stond te kijken, gebeurde dat. Maar nu is liet weg en liet kan geen kwaad meer doen." „Niemand behoeft er ooit iels van te weten", antwoordde ik. „Houd jo 6til en laat bet een geheim blijven. Ik zal het aan niemand vertellen en jij zoudt een groote ©zei wezen, als je er iemand over sprak." Dienzelfden avond* toen ik door een gang stapte, met een arm vol boeken, liep ik bijna Wilcox.tegen het lijf, dio plotseling uit zijn kamer kwam. „Hó, ben jij daar, Wyatt?" zeide hij. „Zeg eens, heeft Jones jou niet het fluitje laten zien, dat hij had uit gevonden Ik heb al gedacht, of mi scli,ion dat fluiten vanmiddag in vc band staat met dat ding." „Daar behoef je niet lang meer over na te denken", antwoordde ik, terwijl ik den stu|iel boeken onder den arm wat opheesch. .Jones vond liet ding bij mader inzien toch niet zoo goed, als hij eerst meende, en hij lieeft hot verbrand." ,,0. 7.00, dan is het goed", zei Wil cox, blijkbaar opgelucht, „liet doet nio veel pleizier, dat te hoeren." Brievenbus (Brievan aan de Redactie van d> Kinder-afdeeling moeten gezonde worden aan "Mevrouw Venema1 Doorn, Wagerweg 88, Haarlem). In de bus gooien, zonder aan- scJiellen t ANDRIES d. V. .Te bent zeker zelf ook een poosje in een club geweest, 't niet Spelen jullie nu ook nop vc buiten en waar mag je dan voetbal ien WIM II. Aardig, dat je daar aan meedoet. Ja. jij hebt altijd veel van knutselen gehouden, dat weet ik wel en je kunt hot ook 't Is wel een goede afwisseling bij al je schoolwerk; of zou je niet te hard werken, donk je? JAN B. Ja. als je wat vangt, is vis- schen wel prettig maar je moet er heel wat geduld voor hebben. Zat je er wel eens bij te lezen, of bleef je er wel ecu uur of vier bij zitlcu wach- ten? JAC. B. Ja, in 't begin was 't weer wel mooi. En jo bent zeker alle dagen naar de kermis geweestBleven jul lie in Leiden Iogcercn en was je daar wel eens meei geweest CLASINA v. d. B. En wat voor handwerkles heb jij wel onderhan den Heb je hel er 7.00 druk mee Hoe is 't met Moeder Hindert het haar niet te veel JAN V. Dat vind ik een mooi plan, maar hoe ie het doen wilt, begrijp ik niet goed. Nu, dat blijft dan voor mij ook een verrassing Ben je al begon- Aan W. Ik vind het best, dat jij ook meedoet. Ik hoop, dat jo altijd zooveel raadsels vindon kunt Doe jo ook aan de wedstrijden mee 1 COR en NANNE N. Je nieuwe raadsels zijn best, en zooals je merkt, kan ik ze nu weer dadelijk gebruiken. Ja, orgelspeler iv heerlijk. Krijgen ullie ook les er in, of leert jo broer "iet aan jullie? WILHELMINA v d. H. Heb jo het bock al uit en was liet mooi Ja, jo moet maar meedoen met wat je het prettigst vindt Heb je al bedacht, wat je maken zal ZUS en AF-END v. T,. Het nieuwe raadsel is best. maar je hebt het tccli zeker niet zelf gemaakt, is 't wel Ik denk, dat het raden hoe langer hoo beter gaat, maar altijd twaalf goed heeft niemand. WILLEM S. Ja. zeker, mag jij daar ook aan meedoen. Ik vipd het uist aardig, dat veel kinderen daar plezier in hébben Je nieuwe raadsels en begraven plaatsen zijn goed. ABRAHAM H. .Ta, als j? briefje Don derdags of later kemt. wordt het dia week "niet meer beantwoord. Wel een week later Zoo, zit Jan bij jou in de klus. Nu, die doet ook geregeld mee t Brengen jullie we' eens sarnen bet briefje weg? Als ik eens plaatjes krijg, zal ik aan je denken, maar de soorten, die jj opnoemt,»krijg ik niet dikwijls JAN DE B. Heb je dat boek al uit t Ja, bet is mooi, en toen ik jong was, vond oolc iedereen het al moei. Heb je 't uit de schoolbibliotheek gekregen? BEP en MARIE R. Ik kan aan jou briefje zien, dat je tegenwoordig min der schrijn dan vroeger Begrijp jo, hoe ik dat zien kan Het is wel pret tig om in dezen tijd wat tijd voor je zelf te hebben, vind jo met. Maak jo iel handwerkjes voor Sint Nicolaas? MARIE L. Wel.-hoe gaan deze soin- ,en nu Zijn ?.i erg veel moeilijker? Wanneer krijgen jullie nu weer rap porten Ja, buiten is het al eclit herfst En er zij 1 nooit zooveel kinde ren in den Hout als nu in den beuke- nooténtijd, geloof ik I I.ena K. Ja. als je aan de beide wedstrijden mee wilt doen, dan mag je wel gauw beginnen, hoor ik ben eigenlijk wei ecu beetje nieuwsgierig, wat jij make i gaat. Heb je al een plan netje SOPHIA B. Heerlijk, om al zc-o gauw jarig te zijn Ilcb je al opge schreven. wat jgraag hebben wilt het opstel moet voor dien tijd klaar zijn. Houd je veel van opstellen- maken JAN v. H Waar laten jullfe dia planten 's winters? Want dan bevrie zen ze buiten toch, is 't niet? Ja, ja mag raadsels inzenden en dan wor den ze geplaatst, als zo aan de beurt zijn. Het aardigst is. om ecu opstel te verzinnen, of iets te vertellen, wat jc zelf beleefd hebt. Als je iets naver tel!. wat je wel eens hebt gehoord of gelezen, moet j; dut er maar bijschrij ven Ja, het 8ste raadsel is zóó goed! BART L Zijn jullie te voet naar V© gelenzang gegaan Dat is een heel», wandeling, hoor Was je er wel eens meer geweest Biocide de heide en hebben jullie daarvan geplukt d B. Ja, als je er dan cbrijft, waaraan je gehol- ■en bent, dan vind ik het best, hoor I NELLY bij 6 pen bent, 1 Maak je tegen vijf Decombzr altijd nog meer handwerkjes? eu wat maak je dan 't Volgend jour tullen jullie nog wel meer huiswerk krijgen, denk ik Vind je dat prettig JACOB E. Je nieuwe raadsel is best. hoor, ei zooals je ziet, dadelijk geplaatst. Mevr. VENEMA-v. DOORN. 28 September 1912.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 19